We luisteren naar E I Wandaden van het Japansche leger in China i Belastingfraudes te Schagen Op Soestdjjk alles zeer goed J KatK jeugdbonden verboden DONDERDAG 3 FEBRUARI 1938 De moord op drie De K.P.M. en haar personeel De buitenlanders in over Noord-China Laatste dader gearresteerd door de lucht Weerbericht Feestviering te Rome I WILTON-FIJENOORD DOODlLIJKE VAL INBRAAK IN EEN KERK Een garnizoen te Tilburg? Winterflora 1938 Vrijdag 4 Februari DOOR AUTO AANGEREDEN BENOEMINGEN Bij de Pater Jezuïeten UIT DE N.S.B. GETREDEN VOETBAL IN ENGELAND DR. COLIJN MET VERLOF Lijk opgehaald L F VOLKSRAADSLEDEN VRAGEN INLICHTINGEN Minister Steenberghe zal de bol- bloemententoonstelling openen Ook. een garnizoen te Soesterberg Volledige overeenstemming wyziging der arbeids- voorwaarden Uitgifte van gewone en preferente aandeelen DE MOTORSTORINGEN BIJ DE K.L.M. De achtersteven van *t m.s. Oranje by de Ned. Scheepsbouwmy. is thans geplaatst Verliezen de Japansdhe officieren de controle over hun eigen soldaten? Hartelyke herdenking o.m. met receptie op de legatie PRINSES BEATRIX EERE- BURGERES VAN GENÈVE? AGENT VRIJGESPROKEN VAN MEINEED EEN INDISCHE TARZAN GEARRESTEERD DE MOORDAANSLAGEN TE LIENDEN ns’ Verhouding tusschen Indische overheid en N.S.B. Jongeman aan de verwondingen overleden Hij leefde 27 jaren teruggetrokken van de wereld L De gouddiefstal te Utrecht ia 1OO ton staal zweeft o i r F zendelingen Gearresteerde man bekent schuldig te zijn aan den laatsten Verdachte heeft nog geen bekentenis af gelegd De moordaanslag te W armenhuizen Nu ook in de bisdommen Keulen en Aken Tsjefoe bezet Bezwarende feiten tegen anderen zouden aan ’t licht gekomen zijn Clearingkoersen Thans weer bij de „Reiger” geconstateerd De Tribune de Genève houdt er een pleidooi voor Beatrix entebestuur wil terreinen beschikbaar stellen Het sluitingsuur van café’s te Oosterhout 9 V M BI bl< Phll harmonisch Br HILVERSUM I, 1875 M. EN 4153 M. orkest en sang. F TOO gramofoon- m. m. v. solist. solist. eerste solisten. E vrai De leden van den Volksraad O. C. van Hels- dlngen en Soeroso hebben leder een schrlfte- Hjke vraag over de NBJ3. bij de regeering in gediend. Hoogste baromel Laagste baromel ku 4oo tl let Le Ja en Naar wü vernemen zün er plannen in over weging om te Soesterberg een blijvend garni zoen van 700 man genietroepen te legeren. De vraag van den heer van Helsdingen luidt aldus: De wjjae, waarop Indie Hou Zee, het or gaan van de NBB., in de laatste maanden wordt geredigeerd, geeft stellar aanleiding tot de vraag of de regeering toepassing van ds persbreldelordonnantie heeft overwogen en zoo Ja, met welk resultaat. De heer Soeroso vraagt het volgende: Volgens De Java Bode zou bet hoofdpar ket in de uitlatingen van den algemeenen organlsatieleider van de N SB. op den laat stelijk te Batavia gehouden landdag dier vereeniglng geen strafbaar feit hebben ge zien, omdat deze uitlatingen moeilijk an ders waren aan te merken dan als „holle rhetoriek zonder werkelijke intensles". Gaarne sou steller vernemen: a. Of dit bericht juist is; b. Zoo neen, of alsnog oen strafvervol ging zal worden Ingesteld. Oedurende den nacht is ingebroken in de 8t. Jozefkerk te Passant-Hoensbroek. De die ven hebben een gat geboord in de brandkast, die geplaatst is in de sacristie, doch ze konden haar niet openen. De doopvont was omvêrge- worpen. De daders zijn onbekend. Het was gewoon- Amerikaansche en De uitslagen van de Woensdag in de afdeeling gespeelde wedstrijden zijn: Arsenal—Leicester 31 Derby County—Stake City 41 LiverpoolPreston North End 2—3 Manchester CitySunderland 0—0 Tweede afdeeling: Barnsley—Manchester United 23 Luton—Sheffield United 2—3 Newcastle—Tottenham Hutspun 1—0 Southampton—Bradford 21 De Tribune de Genève spreekt de hoop uit dat het kantonnale parlement van Genève aan Prin ses Beatrix het eereburgerschap sal verleenen op grond van de eeuwenoude betrekkingen die tus schen het Huis van Oranje en Genève hebben bestaan, bericht de N. Rott. Crt. De minister-president, dr. H. Colijn, vertrekt hedenavond voor den duur van ongeveer twee weken met verlof naar het buitenland. i te Buitenlandache leden van de internatio nale helpoommiseie die uit Nanking en Sjanghai teruggekeerd stfn, verklaren, dat talrijke gevallen zijn voorgekomen, waarin de Japansche soldaten niet meer door de Japanscbe officieren onder controle konden worden gehouden. C h H r 1 I II 11 11 11 11 11 II II 1! 11 11 11 U IS u X X doe Tal kon 875 Jangtse, in bet Oosten door de zee en in het Noorden door een lijn van Tslngtau over Jentsjau naar Tai-Joean, wordt verlaten door de vreemdelingen. 'V m hc teel Aaq UN ■ter itand 776.1 te Biarritz itand 733.9 te IngS VERWACHTING: Meest matige Wes telijke tot Zuidwestelüken wind, zwaar bewolkt of betrokken, met tjjdelljke op klaring, aanvankelijk weinig of geen, la ter toenemende kans op regen, iets zachter overdag. zendelingen twee vrouwen benevens Japanners ge- Nog steeds zocht de Utrechtsche recherche naar een van de daders van den gouddiefstal in het Tandheelkundig Instituut te Utrecht. Terwijl alle andere verdachten zich reeds in ar rest bevonden, zag deze man, de typograaf de G.. kans zich te Amsterdam schuil te houden. Woensdagochtend evenwel werd hij in de hoofd stad op straat door de politie herkend en on- middelliJk gearresteerd. In den loop van den middag werd hij overgebracht naar Utrecht, waar hü na verhoor in het huis van bewaring werd ingesloten. De te Llenden opgesloten 30-jarige D. V. uit togen. heeft voor den burgemeester van Lien- den en den majoor der Rijkspolitie bekend, dat hij een aanslag heeft gepleegd op den land bouwer J. Leyserr te Ommeren. HU blijft echter hardnekkig ontkennen ietz uitstaande te hebben met den Zaterdag ge- Naar Reuter uit Sjanghai meldt, hebben de Japanscbe autoriteiten te Peiping den buiten- landschen diplomatieken vertegenwoordigers een nota overhandigd, waarin er op wordt aan gedrongen, dat bet Noord-Chlneesche gebied, dat in bet Zuiden begrensd wordt door den Door de Staatspolitie te Aken, is, in overleg met die te Düsseldorf, met Ingang van 1 Fe bruari JX het Katholieke verbond van jonge mannen in het bisdom Aken, met al zün on- derafdeelingen, opgeheven en verboden. Een zelfde besluit is genomen met betrek king tot bet bisdom Keulen. Woensdagochtend vond men in de vroegte aan den Ingang van een der oude huizen aan de Lange Baan 13 te Nijmegen het Wk van den 58-Jarlgen ongehuwden V., die daar alleen eer. kamer bewoont. De man Is vermoedelijk thuiskomende van' de trap gevallen en dood beneden aan de trap blijven liggen. De politie van Nijmegen stelt een onderzoek in. Luzlek (gr.pl.). DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Pianosoll. 13.10 Orgelconcert. 12.50 Lou Preager*s Band. Japansche troepen, die uit Tslngtau opge rukt waren, hebben vanochtend de stad Tsjefoe zonder bloedvergieten bezet. Tevoren hadden vliegtuigen vlugschriften laten vallen, waarin den burgers werd aangeraden geen tegenstand te bieden. Dinsdag is uit het Eindhovensche Kanaal na bij den Voorterweg onder Eindhoven het lijk opgehaald van een onbekend manspersoon van ongeveer zestlgjarigen leeftijd. De man droeg Ben blauwgrijze Jas, blauw vest, zwarten broek, en schoenen. Enkele dagen geleden slaagde de politie er ten slotte in de woning van het .Jets” te berei ken. Zooals men vermoedde was het .Jets” een men, die naar hü zelf verklaarde reeds meer dan 27 jaar geheel teruggetrokken te midden der oerbosschen leefde. De woning van den zonderling bevatte verder een griezelige verzameling slangen, allemaal van respectabele afmetingen. Onze Bodjasche Tarzan werd door de politie naar meer bewoonde oorden vervoerd. Naar wjj vernemen, is de minister van Eco nomische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, voornemens, te voldoen aan het verzoek van de Algemeene Vereeniglng voor Bloembollen cultuur te Haarlem, om op 11 Februari as. de bolbloemen ten toonstelling Winterflora 1938 al daar officieel te openen. Z. H. Exc. de aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent der kerk van den H. Aloysius te Utrecht Pater J. W. M. Peeperkom 8/ J. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem be noemde töt assistent der kerk van den H Ignatius te Rotterdam Pater H. A. Steraeberg S J. Zelfs bü den scheepsbouw, waar men ge wend is aan groote getallen en geweldige afmetingen, is een blok gietstaal van honderd ton een respectabel iets, dat niet lederen dag gehanteerd wordt. Woensdag dan ook drukker dan lijk op de werven van de N.V. Scheepsbouw MU, te Amsterdam toen de achtersteven van het m.s. Oranje werd geplaatst. Zon op v.m. 7.40 Zon onder n.m. 4.47 Licht op n.m. 5.17 Maan op vjb. 8.17 Maan onder n.m. 837 Nov. E. K. Aan den drUvenden bok der NB JA. hing het gevaarte, dat 24 meter lang is en 100.000 kg. weegt. Met handig en voorzichtig manoeuvree- ren bracht de bok dan achtersteven naar kijn plaats, waar men hem langzaam liet zakken en in vrij korten tijd zoo had liggen als men wenschte. Deze achtersteven zal ook dienst doen als drager van de middenas. Tevens is hieraan ge goten het geraamte van een groote scheg, waaraan het roer wordt opgehangen. Zooals bekend werden 'vorige week de assendragers op gesteld, waarin de buitenste assen komen te rusten. Deze dragers hebben een gewicht van 60 000 kg. De achtersteven is gegoten bü de Nederland sche Staalfabrieken v/h J. N. de Mulnck Keizer te Zullen; de assendragers werden gegoten bU Wltkowitz in Tsjecho Slowakije. pleegden aanslag op den jeugdigen v. Vessem. V. die reeds gerulmen tijd in flnandeele moeilijkheden verkeerde, wilde probeeren door beroovlngen zich daaruit te redden. Koersen voor stortingen op 3 Februari 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmark* ƒ7338, lires /SJO, peseta's ƒ1130. 1353.20 Birmingham» Btrykorkeet. 4.30 Gramofoonmuzlek. 5.20 Walter Collina' orkest. 0.00 Zang. e.20 Berichten. 7.00 Zang. 7.25 Debroy Somers en zijn Band. 9.20 Berichten. 10.00 BBC-Orkeet m. m. V. eollsten. 11.20 M. Home en - 11.50—12.20 Dansmi Naar wy vernemen, isvdr. De Groot heden zeer tevreden over den toe stand van Prinses Juliana. Ook Prinses Beatrix maakt het zeer goed. De toelichting luidt als volgt: Naar het oordeel van steller overschrijdt de in bedoeld orgaan gebezigde taal de grenzen van het behoorlijke en zou een zoodanige achrUfwUse in een Inheemsch orgaan zeker niet worden geduld. Er is geen aanleiding cm voor dit Europeescbe orgaan een anderen maatstaf aan te leggen. De redactie van Indll Hou Zee beeft indertijd een ernstige waarschu wing ontvangen. De houding van het hoofd parket tegen voorgenoemd orgaan, hetwelk voortgaat met bet voeren van ontoelaatbare propaganda, acht steller in strijd met bet des tijds door de regeering Ingenomen standpunt. Toepassing van de persbreidel-ordonnantls lijkt Woensdag is in het ziekenhuis te Tilburg overleden de 21-jarige J. van K. uit Tilburg, die des nachts op den Bredascheweg aldaar, na uit een autobus te zün gestapt, door een juist pas- scerenden auto was gegrepen en overreden. Zijn meisje, mej. Der K„ die bij hem was en die ook werd aangereden, liep een hersenschud ding en een beenbreuk op. Haar toestand is evenwel niet ernstig. doch dat dit .Jets” een mensch moest zUn. Dies werden de nasporingen intensiever voortgeset en steeds duidelijker werden de aanwijzingen, dat men hier te doen had met een mensche- lük wezen. De politie-agent W. 8., te Oosterhout, die in hooger beroep terecht heeft gestaan voor bet Bossche Hof verdacht van meineed, is van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Deze zaak hield verband met een overtreding van het sluitingsuur voor café's te oosterhout De^elsch luidde ook in hooger beroep, even als voor de rechtbank te Breda, acht maanden gevangenisstraf. Aken en Keulen behooren tot de grootste diocesen in Dultschland en gaven' ook den stoot tot de oprichting der katholieke jeugdorgani saties. Zooals bekend, werden dezelfde maat regelen reeds eenigen tijd geleden in Beleren afgekondigd. Voorts vertellen zij, dat ruim 200.000 Chlnee- sche vluchtelingen geweigerd hebben de veilig heidszone in Nanking te verlaten, ondanks de bedreiging van Japanschen kant, dat de win kels gesloten zouden worden en de verkoop van rijst zou worden verboden. Het motief tot de weigering van de Chineesche vluchtelingen was gelegen in vrees voor het optreden der Japan sche soldaten. Tui aanzian van da, Japansche wandaden schrijft de Sjanghai Evening Post, welk blad in Amerikaansche handen is, o.m. het volgende: „Amerika zal vragen hoe Japan, dat luidkeels protesteert tegen het communisme, de anar chistische omstandigheden rechtvaardigt bin nen zUn eigen leger en hoe Japan China en anderen kan beschuldigen van onoprechtheid, wanneer zUn eigen herhaalde verzekeringen huichelachtig blijken. Amerika zal zich afvra gen waartoe het dient een politiek voort te zetten van diplomatieke protesten, wanneer de wandaden van detroepen toegestaan worden zoowel tegen de Chlneezen als de vreemde lingen." De heer E. Moolhuysen te ’s Gravenhage deelt ons mede, dat hü, na zün indertijd geno men ontslag als groepssecretarls en organisa tor der NSB, thans ook bedankt heeft voor de functie van vertegenwoordiger van den Raad voor Katholieken en voor het lidmaatschap der beweging. 8 Februari as. wordt de inschrüving openge steld op 600 000 gewone aandeelen van 300 en 3.300.000 5 pet. converteerbare preferente aandeelen van 1000.ten laste van de Dok en Werf Maatschappü Wllton-FVenoord N.V. Op de gewone aandeelen kunnen uitsluitend de oude aandeelhouders Inschrüven in de verhou ding van 1 10 A 106 pct., terwül op de pre ferente aandeelen kan worden ingeschreven bü wijze van conversie door de houders van de nog uitstaande 3.300.000 5 pct. obligation. Op de preferente aandeelen kan vrü worden inge schreven tot den koers van 108 pet De inschrüving is opengesteld: te Amster dam ten kantore van de Nederlandsche Han del-Maatschappü, N.V.. Labouchere A Co. N.V.; te *b Gravenhage ten kantore van de heeren Heldring Ac Pierson, de Nederlandsche Han- del-Maatschappü, N.V.; te Rotterdam ten kan tore van: de Nederlandsche Handel-Maatschap- Pü, N.V. Het gemeentebestuur van Tilburg heeft be richt ontvangen van den minister van Defensie, dat hü in beginsel bereid is. een bataljon in fanterie daar ter stede te veetlgen. Waarschünlük zal, indien Rük en gemeente het over de voorwaarden eens worden, een nieuwe kazerne moeten worden gebouwd. Zooals reeds gemeld, hebben ook de Nederlan ders in Rome opgewekt feest gevierd na het bekend worden der blijde gebeurtenis in het prinselük gezin. Vooral onder de Nederlandsche geestelükheid, die in Rome zoo talrük is. begon Maandagavond de feestvreugde op te laaien, toen eenigen op een vriendelüke ultnoodlglng op het Nederland sche priestercollege samen kwamen, waar het eerste enthousiasme los brak. Maar de gemeen schappelijke Mering was voor den nationalen feestdag gereserveerd. Op een druk bezochte re ceptie ten huize en op ultnoodlglng van den tüdelüken zaakgelastigde, mr. Jhr. van Panhuys, klonk na een mooi woord van den gastheer een hartelük „Wilhelmus" en bracht de aangeboden eerewün de stemming nog op hooger peil. Be halve het personeel van de legatie waren de meeste leden der kolontw aanwezig, terwül de Nederlandsche geestelükheid ruim vertegenwoor digd was. Het slot van den feestdag vormde een diner tn hótel Ambassadeurs, waar de feeststemming ónder gezang en feesttoasten tot laat in den avond voortduurde. Ook hier waren de zaakge lastigde en zün echtgenoote, de kanselier, de consul-generaal, dr. Hoogewerff en dr. Vlekke aanwezig. Ofschoon wegens het late uur verschillende geestelüken niet aanwezig konden zün, zagen we toch Mgr. Smit, pater Kleintjes, dr. Rutten, eenlge professoren der paters Franciscanen en den vice-rector van het Nederlandsche priester college. hem volkomen gerechtvaardigd en dan ook noodzakelük. Het is zJ. onjuist zulke taal en in het büzonder in deze landen te kwallfl- ceeren als „holle rhetoriek zonder werkelüke intensles" zonder meer. Op de Indische bevol king moet het toelaten van dergelük geschrijf den ifldkuk wekken van meten met twee maten, hetgeen stellig niet in de bedoeling der regee ring zal liggen. Voorts drongen zü er op aan, dat alle vreem delingen, die bezittingen in dit gebied hebben, deze bezittingen voorzien van goed waarneem bare nationale kenteekenen en dat zü. zoo mo- gelük, den Japanschen autoriteiten kaarten doen toekomen. Deze waarschuwing wordt uitgelegd als een aanwüzing, dat binnenkort in deze streek lucht bombardementen en andere operaties op groote schaal zullen worden begonnen. SJANGHAI, 3 Febr. (Chineesch Tel. Ag.). Volgens een bericht van kapt. Evens Carlson, die zich met taalstudie bezig houdt bü de Amerikaansche ambassade en die thans een bezoek brengt aan Sjanst, zün drie een man een Franschman door de dood 'in de stad Jangtsjoean op 97 KJd. ten, Oosten van Tai-joean aan den Sjansl- spoorweg. Volgens Carlson zou de Franschman, die leeraar was In deze stad, den avond van dien dag in een twist verwikkeld zün geraakt met een Japansche vrouw. Hü vroeg daarop den zendelingen te willen bemiddelen. Japansche schildwachten schoten echter zoowel den Franschman als de zendelingen dood. De Ujken zouden in een zinkput zün geworpen. De namen der zendelingen zün: de heer en me vrouw Alva Harsh uit Petersburg in Weet- Virginia en mej. Minneva J. Neher uit Lavern in Callfornlë. Zü behoorden tot de Church of brethren mission te SJojang in Sjanst De North China Daily News publiceert voorts een schrijven, waarin verslag gegeven wordt van de wandaden, door de Japansche soldaten bedreven in de westelüke wüken van Sjanghai De schrij^r heeft gezien hoe boeren werden mishandeld, vrouwen neergeslagen zonder eenlge provocatie. Twee weken geleden werd het anders rustige b Bod ja opgeschrikt door het bericht over de j geheimzinnige verdwüning van het minder jarige dochtertje van een tani, wonende la de desea Kedoengpanl, aldus de „Loc.” van 34 Jan jj. De vader wendde zich onmlddellük tot het bestuur en de veldpolitie. Dadelük werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat voorloopig zonder resultaat bleef. Zooals gewoonlük het geval Is, deden reeds spoedig de meest wilde verhalen de ronde. Ofschoon het büna geleek op het zoeken naar de bekende speld in een hooiberg, toog men toch aan het werk. Het duurde niet lang, of men vond sporen, waar uit bleek, dat er in deze dichte boeaeben een „iets" leefde, zooals de bevolking vermoed had. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 830 Gevarieerd programma. 7.20 Omroeporkest m. na. v. 8.20 Berichten. 8.35 Vervolg concert. 9.30 Berichten. 1030-M130 rSra^Stoonmuslak. Naar wü vernemen, is de verdachte van den gruwelüken moordaanslag Woensdagmiddag naar Alkmaar overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Hü heeft nog geen be kentenis afgelegd. De politie heeft in beslag ge nomen zün colbertjasje, zulks voor onder zoek naar bloedvlekken. Het vreemde van het geval is, dat het zakmes van verdachte zoek is, alsmede zün witte zakdoek. De toestand van het slachtoffer gaat geluk kig vooruit. Het ondersoek^ dat de rijksaccountantsdienst te Schagen. in samenwerking met de rüksveld- wacht. instelt inzake de reeds gemelde malver saties, waarvoor de oud-wethouder 8. in voor arrest zit, levert ook voor anderen bezwarende feiten op. Zoo is tegen den heer B., een winkelier te Schagen, het vermoeden gerezen van valschheld in geschrifte bü\belastingaangifte. Het gaar hier om een bedrag svan f 15.000, gepleegd over een tüdsverloop van tien Jaren. In verband met de zaak S. is tegen den heer A. S. te Schagen rechtsingang verleend, op grond van meineed bü de aangifte voor de suc- cessie-belastlng. Volgens de Tribune de Genève zou Prinses Ju liana door haar huwelük met Prins Bernhard dit eereburgerschap hebben verloren, zoodat op het oogenbllk Koningin Wilhelmina de eenlge van het Nederlandsche Vorstenhuis is, die eere- burgeres van Genève is. Het blad hoopt, dat de toekenning van het eereburgerschap aan Prinses Beatrix den band tusschen Genève en de Nederlandsche dynastie zal bevestigen. In afwachting van het eventueel indienen van een voorstel in dezen sin heeft de regeering van het kanton Genève aan den Zwit- serschen gezant te 's Gravenhage verzocht de gelukwenschen van Genève aan de ouders van Prinses Beatrix te wilen overbrenger!. RADIO-PABIS. 1648 M. 8.55. 10.40 en 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.30 F. Warms' orkeet en zang. 8.06 Zang. 4 35 dito. 5.30 Kamermualek. 36 Zang. 10.50 Gramofoonmuzlek. 1130—1360 Orkeetconoert. KEULKN. 4M M. 11 20 MUnwerkeraorkeet. 13.35 Omroeporkest. 135 Gramofoonmuzlek. 8 20 Omroeporkest. 6 30 Omroepklelnorkest, -koor en eollsten. 8.48 Trioconcert. 9.50—11.20 Otto Fricke's orkest. BRUSSEL, 322 en 4S4 M. 322 M. BATAVIA. 2 Febr. (Aneta) De directie ran de K. P. M. heeft de voorzitters van belde organisaties van het personeel, In een heden ochtend gehouden bespreking, in kennis ge steld van de volgende wüzigingen In de ar beidsvoorwaarden De penslonneeringsleeftüd van het varend personeel blüft principieel gesteld op de leef tijden, genoemd- In de pensloens-reglementen. Aan hen, die voor 1 Januari 1938 in dienst waren, zal de keuze gelaten worden bü vervroegd pen sioen tusschen den leeftüd van 45 en 50 jaar, welk pensioen berekend zal worden In even redigheid van de dienstjaren. Deze keuze zal echter een jaar tevoren bekend moetep worden gemaakt. Van haar züde behoudt de directie zich het recht voor, vervroegd pensioen met een termün van 1 Jaar aan te zeggen. De huwelükstoeslagen worden ingetrokken en vervangen door een extra-toelage van f 45 per maand aan allen, die gehuwd of ongehuwd zün, een minimum van acht dienstjaren hebben en beneden den rang staan van eersten stuurman of hoofdwerktuigkundige. Met deze wüzigingen is volledige overeenstem ming bereikt. Naar aanleiding van de llquideering van het z.g. K. P. M. conflict, deelde de heer Van Lonkhuyaen, voorzitter van de Vereeniglng van Scheepswerktulgkundlgen, nog mede, dat de besprekingen een buitengewoon aangenaam verloop hadden. Bü de eerste besprekingen, betreffende de positie der jongeren, bleef nog een kloof te overbruggen, hetgeen geschied is door den directeur Pronk Sr., wlen daarvoor alle eer toekomt. De verdere besprekingen, welke geleid werden door den directeur, den heer Vaz Dtas, droegen eveneens een aangenaam karakter. De algemeene verwachting is, dat thans een ruime tüd van bedrijfsvrede zal intredeh. .1' o Prinses en Prins hebben voor hun jong geluk geen historischen familie naam willen kiezen. Ze hebben als vrije menschen hun eigen toekomst zich willen vormen en voor hun kind den naam gekozen, welke hun het liefste was voor een jong leven. Beatrix zal zij heeten, onze jonge prinses. ,Jk heb dit kind Beatrix Wilhel mina Armgard genoemd. zei de Prins bij de aangifte twee namen van de grootmoeders en een, omdat de Prinses en Ik gaarne den naam een voorteeken wilden laten zijn. Ik hoop dat mijn dochter gelukkig zal worden." Het latijnsche woord beatus betee- kent gelukkig, vrouwelijk beata. Beare is gelukkig maken en Beatrix aldus „zij die gelukkig maakt." De Katholieke Kerk kent de aanroeping van Maria Beatrix. De groote dichter Dante werd in liefde ontstoken voor de Jonge vrouwe Beatrix, die hij in al zijn zangen ver heerlijkte en door wie hij zich In zijn dichtersverbeelding liet leiden, na zijn gang door hel en vagevuur, in het paradijs. Beatrix Beatrice komt voor in den kalender der heiligen dij onder Diocletianus gemarteld werden. De nog levende, nu 80-jarige dochter van koningin Victoria van Engeland u mede Beatrice genaamd. Moge de jonggeborene in waarheid een gelukdraagster zijnl HILVERSUM II. MIJ M. o (Algemeen programma, verzorgd door den KRO) 8009.16 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 BUbelsche causerie. 13.00 Berichten. 13.15 KRO-Orkest 1.00 OramofoqnmuBlek. 1.30 De KRO-MelodUten 3.00 Gramofoonmuzlek. 4.06 KRO-Orkert. 5.00 Gramofoonmuzlek. 6.16 KRO-MelodUten m. m. eoliat. 600 Land- en tulnbouwpraatje. 6.30 De KRO-Boys m. m. solist. 7.00 Berichten. 7.16 Luchtvaartcauaerie. 736 Bedrlilrreportage. 8.00 Berichten ANP. 6.16 KRO-Orkest en gramofoonmuzlek. 9.30 „De Markleraatafeesten In Bergan op zoom”, causerie. 9.40 Zang en plano. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.10 Vervolg zang en plano. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gregor Serban'» Roemeensch orkest. 11.10 12.00 Gramofoonmuzlek. Tot dit doel zal het gemeentebestuur van Soest, onder welke gemeente Soesterberg res sorteert, het Rük een complex terreinen, ge legen aan den rüksweg AmersfoortSoester berg, aanbieden, welke een waarde moeten vertegenwoordigen van ƒ50.000. In de raadsvergadering, welke heden zal worden gehouden, zullen B. en W. den raad toestemming voor deze transactie vragen. Het vliegtuig Reiger, gezagvoerder Blaak, op weg naar Batavia, door motorstoring Allahabad opgehouden. De Oehoe, die onderweg is naar Nederland, met als gezagvoerder Tepas, zal vandaag te Allahabad poet en passagiers van den Reiger overnemen en hiermede naar Batavia terug- keeren, waardoor slechts geringe vertraging ontstaat. De Ibis, gezagvoerder Sillevis, die vandaag uit Batavia vertrekt, zal dan tevens de post van de Oehoe naar Amsterdam brengen. De storing van de Reiger zal binnen enkele dagen hersteld zün. waarna het vliegtuig naar Nederland terugkeert. (8.Oo VARA. 1030 VARA. 13.00 AVRO. 4.00 VARA. 900 VARA. 11.00—12.00 VARA) 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.20 Declamatie 10.40 Viool en plano. 11.10 Vervolg declamatie 11.30 Orgelspel. 13.00 Gramofoonmuzlek. 12.30 Ennmble Rentmeester. 3.00 Declamatie. 230 AVRO-Dansorkeat en eollsten. 4.06 Gramofoonmuzlek. 5.30 Gramofoonmuzlek. 6.00 Amateun-ultzendlng. 6.46 Gramofoonmuzlek. 7.26 Berichten ANP. 9.00 „The four blue Stars” en solisten. 9.30 C. Bteyn’s Accordeonorkest en solist. 9.45 Declamatie. 10.00 „Fantasia" 10 30 Berichten ANP. 11.00 Planovoordracht. 1136 Gramofoonmuzlek. 1130 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.55—12.00 Gramofoonmuzlek. 13.20 Gramofoonplaten. 13 50 Omroepsalonorkest. 1302.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Omroepsalonorkest en muziek. 6.50 Gramofoonplaten. 7.20 Planovoordracht. 8.30 Omroepklelnorkest en radlotooneeL 10.301130 Gramofoonmuzlek. 4S4 M.1 12.20 Gramofoonmuzlek. 13.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuzlek. 5.20 Cellovoordracbt. 630 Zang. v 635 Gramofoonmuzlek. 6.50 Planovoordracht. 735 Gramofoonmuzlek. 8.20 Omroeporkest. 9.05 Symphonic-orkest, -koor en solisten. 10.10 Gramofoonmuzlek. 1030—1130 Vervolg vu 9.0<,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 14