Linksche bombardementen op open steden stopgezet I r L. ONSBLAD Twintig bommen op Figueras s Het nieuws van heden EPIDEMIEËN IN CHINA DE BAROMETER r Japanners hebben tegenslag 0 Parijs overweegt maatregelen Elf dooden by vliegramp „Het gaat tegen de godsvrucht JOH. ÉAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAB ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS K SCHOENEN VRIJDAG 4 FEBRUARI 193S VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS V Parijs en Londen 5 Auto door trein Aardschokken te Fak-Fak DE „JAVA” TE GIBRALTAR van Steeds vragen voor hebben 3 3’ DE GASTEN TE SOEST DIJK Aftreden van Von Blomberg verwacht Een tydelyke waarnemer ie benoemd België sluit zich aan bij initiatief De nieuwe CAO. in de bouwvakken Dure onderneming voor Italië Regeering wil gelden beschikbaar stellen voor de bestrijding Toenemende vorst verhoogt de kans op aaneenvriezen der ijsschotsen Hevig geschutvuur teistert het centrum van Madrid DIT NUMMER BESTAAT UIT j 10 BLADZIJDEN Zeebeving met vloedgolven 1 tot 2 meter hoogte Bijna 30 milliard lire Oost-Afrika Moeilijkheden in de legerleiding N.S.B.-leider in Indië ontslag verleend Russen op de ijsschots De nationalisten bombardeerden een auto-karavaan, die levens middelen uit Parijs bracht I Alle patroonsbonden i haar aanvaard no Eeiu dragen, V-M Twee Amerikaansche vliegbooten by botsing totaal vernield De „Osservatore” over het verbod aan Duitsche katholieken, die naar Boedapest willen gaan 1 0 Zy zouden Liang Hsia Tien heb ben ontruimd; hun opmar ach in het Zuiden tot staan gekomen j- q L j W JfF ^VXWWWUIHII III Gevallen journalisten geëerd EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 106 De Italianen in Spanje Barcelona wacht op Frankrijk bereid eiken onder water varenden onderzeeër in de Fransehe zone aan te vallen gegrepen Burgos, zetel der regeering - - I NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 5 seint O O JO ■i I De niet getroffen auto’s keeren Baar Frank rijk terug. H. Ma. kruiser „Java", onder bevel van den kap.-luitenant ter zee L. F. Klaassen, is op Februari te Gibraltar aangekomen. Minister Eden heeft hedenmiddag in het Brit- sche Lagerhuis verklaard, dat de Britsche, Pran- sche of Itallaansche vlootpatroullles sedert de onderteekening van het accoord van Nyon geen enkele duikboot in de Mlddellandsche Zee heb ben waargenomen. 9* bevolking achter het front. Het voorstel werd sender verzet aangenomen. Prins Aachwin is Donderdagavond weder ten paleize Soestdijk aangekomen. Prinses Armgard is voornemens jus. Zondag te vertrekken. Het is de bedoeling dat dit bedrag zal worden over gedragen aan den secretaris-generaal van den Volkenbond. De mogelijkheid wordt daarbij overwogen, dat voor het door Nederland ge schonken bedrag geneesmiddelen in Nederland of Nederlandsch-Indlë sullen worden aange kocht. Op het dorp Solana del Pino is eveneens een bom geworpen. Acht personen werden hierdoor gedood, verscheidene anderen gewond. Radio Barcelona meldt, dat het provinciale comité voor paaaieven weerstand te Guadalajara Parijs Is bereid eiken onder water varenden on derzeeër in de Fransehe contróle-aone bij Span je door contróle-ochepen te laten aanvallen. Barcelona set do bombarder steden stop, aoolang Londen DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd o* Aan geboden. geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct. per regel. BAN DIEGO (California), 3 Febr. (Reu ter). Een der inzittenden van de beide groote vliegbooten, die het ongeluk had overleefd, is inmiddels gestorven, waarmede het aantel dooden tart elf te gestegen. De ramp wordt de grootste genoemd, welke in de geschiede nis van dé Amerlkaansche marine-lucht- vaart is voorgekomen. De Kerk is het dagelijksch mikpunt. Wan neer zij aangevallen wordt, verdedigt zij zich op een wijze, die het in de verste verte niet haalt bij wat dikwijls van andere zijde wordt Met het oog hierop wordt een bedrag aan gevraagd van 3 MM gulden, terwijl het in het voornemen ligt een gelijk bedrag aan te vragen ten laste van de begroeting van Nederlandsch-IndK. Stand o* Vrijdag wwr vna.: 77XX Vorige stand: 708.7. Onze Romeinse!» correspondent d.d. 3 Februari; ft t SAN DIEGO, 3 Febr. (Bonter). Been voer middernacht rijn twee groote vüeg- booten, die deelnamen aan de vioot- oefeningen, met elkaar in botsing gekomen en geheet vendeM, Vier overlevenden agn deer het slagschip TVtiameee aan boord genomen. Men vreest, dat tien inzittenden De Nederlandse!» R. K. Bond van Bouw- patroons beeft in een Donderdag in Kras- napotaky te Amsterdam gehouden vergade ring met 122 tegen 39 stemmen het landelijk Collectief Arbeidscontract voor de bouwbe drijven aanvaard. Hiermede hebben de vier werkgeversbon- den rich met de nieuws O. A. O. vereenlgd. De arbeidersorganisaties sullen zich de volgende week over het contract ultspcetoen. Beide verdachten Nieuwe Pekela tot veroordeeld. - Woensdag reed tusschen Maarteen etv het Kasteel v. Nifenrode een auto tegen een boom en vervolgens in de Vecht. De cabine werd totaal weggeslagen, De chauffeur kreeg een zware hersenschudding, terwijl een inzittende twaalfjarige jongen op slag werd gedood HMTOOEHG, 3 Februari. (Aneta). Het A. I. D. De Preangerbode meldt, dat aan den al- gemeenen organisatieleider van de N. 8. B. in Ned. Indië, den heer Van der Laaken. op sjjn verzoek, met Ingang van 1 Februari, ontslag is verleend. De heer P. de Jong is belast met de tjjdelijke waarneming van de functie van al gemeen organisatieleider. (Bij informatie werd dit bericht aan Aneta bevestigd. De definitieve benoeming van een nieuwen algemeenen organisatieleider in Ned. Indië maakt nog een punt van overleg uit in de N. 8. B.). FAK-FAK. 3 Febr. (Aneta). 2 Februari rijn tasschen 3 en 5 uur ’s morgens plaatselijken MM vijf hevige aardschokken gevoeld, die on- Fveej twee minuten aanhielden. De richting was zuid-noord en de schokken •Mgm gepaard met een zeebeving, waarbij ’•oMgoiven optraden van een tot twee meter ézogte. ^He ingezetenen vluchtten hun huis uit. Tan •gelukken is nog niets bekend. zijn Instemming betuigd met een socialistisch voorstel, op grond waarvan de regeering en de Kamer zich zouden moeten aansluiten bjj de stappen, die de regeeringen van Engeland en Frankrijk voornemens zijn te doen bij de belde partijen in Spanje, met bet doel een einde te maken aan het bombardeeren van de burger- De werkelijke reden meent het Vaticaan se!» Had te kunnen afleiden van een op merking in de „Durchbruch”, naar aanlei ding van het bericht dat 40.000 Amerikanen op het Congres verwacht worden. „De priesters verheugen zich al op de incassee- ring van de dollars". Het gaat hier tegen de godvruchtigheid van de geloovigen en tegen de Kerk, besluit het blad. MOSKOU, 4 Febr. (Tass). In het laatste be richt, dat van het drijvende Noord pool station gisterenavond ontvangen is, wordt medege deeld, dat in het gebied van het station vrij algemeene bewolking heerscht. Er viel eenlge sneeuw. De positie van het station Is ongewij zigd: 74 graden 3 minuten Noorderbreedte (niet acht minuten zooals eerder gemeld werd) en 18 graden 30 minuten westerlengte. De storm in de Groenlandzee wordt minder en zal waar schijnlijk in de eerstvolgende twee dagen niet weer losbreken. In de thans volgende dagen kan in de Groen landzee een vorst van 20 tot 25 graden ver wacht worden. De vermindering van de wind sterkte in het gebied van het Poolstation en het dalen der temperatuur vergrooten de mo gelijkheid van een aaneenvriezen der ijsschot sen. De Japanners uudar InHr n tegenslag b(j bww veroveringstocht ta China. Ba nieuwe C. A. O. voer de bouwbedrijven deer alle patroonsbonden aanvaard. Voortgesette brhandeMng der begroeting van Btnnintantaehe Zaken ta de Eerste Kaaaer. van den kind» rineerd te aas jaar gevangenisstraf van heden scherpe be- die in de Een foto uit Tsingtau. De Japansche officieren der landingsdtvisie betre den. het stadhuis om het bestuur van de stad in handen te nemen Mededeelingen 40 ct p. r. AANMERKELIJKE REDUCTIE Ben veertigtal groote vrachtauto's, welke beladen met levensmiddelen uit Parijs wa ren gekomen en deel uitmaken van de hulp- verleening aan Spanje ren er internationale organisatie, bevond zieh vanmorgen te Figueras, toen dese stad door vliegtuigen van Franco werd gebombardeerd. Do karavaan werd getroffen; er zonden drie dooden en talrijke gewonden sfjn. van epen Parijs bo- Het ministerie van defensie publiceert een nota, waarin eraan herinnerd wordt, dat de re geering op 28 Januari een nota heeft bekend gemaakt, waarin zij haar standpunt betreffende luchtaanvallen op steden achter het front uit eenzette Deze nota, aldus vervolgt het minis terie, heeft geen resultaat gehad. Het antwoord der rechtschen, dat op 29 Januari door het radiostation te Salamanca werd medegedeeld, was negatief. Doch toen hij vernam, dat de re geeringen van Frankrijk en Engeland het ini tiatief der Spaanache regeering in overweging hadden genomen, heeft de minister van De fensie den commandanten van de luchtmacht opdracht gegeven Iedere voorbereiding voor luchtaanvallen te staken. En gadat hjj had ver nomen, dat de regeeringen van Frankrijk en Engeland van plan waren onderhandellngen aan te knoopen ter voorkoming van bombardementen van achter het front gelegen steden, heeft de minister openlijk bekend gemaakt, dat, zoolang deze onderhandellngen duren, de republikein se!» luchtmacht zich zal beperken tot? vluch ten in samenwerking met het landleger, zoodat boven het achterland slechts verkenningsvluch ten zullen worden ondernomen. De Belgische minister van Buitenlandse!» Zaken, Spaak, heeft vanmiddag in de Kamer BARCELONA. 4 Febr. (Reuter) Drie rechtsche vliegtuigen hebben twintig bom men neergeworpen op Figueras, ten gevolge waarvan negen personen werden gedood en vijftig gewond. Negen kuisen werden ver- I luchtaanvallen. De geheeie bevolking kan thans in schuilplaatsen de wijk nemen. Havas bericht tilt Madrid, dat de rechtsche troepen, die aan het Madrlleensche front strij den, getracht hebben eenlge stellingen te besef ten in den sector van Carabanchel. ZIJ dekten hun bewegingen met een hevig geschutvuur op Madrid. Het aantal granaten, dat in het cen trum van Madrid is neergekomen, kan worden geraamd op dertig. Tien dezer granaten kwamen neer op een af stand van niet .meer eten 100 meter van de Fransehe ambassade. Een granaat drong door het dak der ambassade heen, maar kwam niet tot ontploffing. In Rome worden de geruchten over de uitzending van 50.000 Itallaansche vrijwilli gers naar Spanje van bevoegde Itallaansche zijde beslist tegengesproken en aangeduid als uit de lucht gegrepen. Het rechtsche radiostation „Radio Nacional" heeft medegedeeld, dat Franco den buiten- landschen journalisten, die in December bij Teruel zijn omgekomen, als posthuum eerbewijs het militaire kruis heeft toegekend. Tevens deelde dit station mede, dat Nicolas Franco, broer van den rechtschen bevelhebber, aangewezen is als vertegenwoordiger van bet rechtsche Spanje in Portugal. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4330 en 42» PEN HELDER, Stationsstraat 3, Telefoon 371 hoorn, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Itut Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ft— per kwartaal of 15 cents per week, voor buiten Alkmaar 2 50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. JENDEN, 3 Februari CA. N. P) Het af- TT-* generaal Von Blomberg, den rijks- van Oorlog, wordt thans zeker ge- 1 verneemt de Dally Telegraph and Post uit Berlijn. Men verwacht, dat terugkeer van zijn Itallaansche huwe- zijn ambtsbezigheden niet zal hervat- ROME, 3 Febr. (Havas). Volgens de cijfers, die prof. Cino Arias in de „Popolo d-Ttaha" geeft, heeft Italiaansch Oost-Afrika tot dus ver aan Italië iets minder dan dertig milliard lire gekost. BRUSSEL. 4 Febr. (Belga). De half door raasde trein, die gisteravond om 21 31 uur uit Charleroi naar Brussel was vertrekken, heeft op den onoewaakten overweg tusschen Cour- celles en Luttre een auto, waarin drie paruinen zaten, gegrepen. De schok was zeer hevig en de auto werd een honderdtal meters meegesleurd. Uit den totaal vernielden wagen zijn de.lijken der inzittenden, een chauffeur en twee passagiers, geborgen. Een der passagiers was een vrouw. DE PRIJS DEft ADVERTENTIEN bwdrasgt 20 et p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p. r. BIJ CONTRACT Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. PARUS, 3 Februari (Havas). Het Fraz»che ministerie van Buitenlandse!» Zaken deelt mede, dat als gevolg van de besprekingen, die gisteren te Londen gevoerd zijn tusschen den Britschen minister van Buitenlandse!» Zaken en de ambassadeurs van Frankrijk en Italië, met bet oog op verscherping van de maatregelen tot bescherming van de koopvaardij in de Mid dellandse!» Zee tegen zeerooverij, de Fransehe regeertng maatregelen onder oogen heeft gezien, welke genomen zullen worden in onderling ver band met de maatregelen, waartoe besloten is door de Britsche admiraliteit. Te dien einde is de Fransehe regeering bereid de volgende schik kingen te treffen: De Fransehe oorlogsschepen, die overeen komstig het accoord der Britsche, Fransehe aa Itallaansche vlootdeskundigen sorgen vaar de uitvoering der maatregelen van toa- sieht, voorzien in do overeenkomst van Nyon, isllen order krijgen, in den aan ban toe- sicht toevertrouwden sector lederen onder- aeeër aan te vallen en zoo mogelijk te ver nietigen, die onder water varend wordt 'aan getroffen buiten de Spaanache territoriale wateren, op de scheepvaartroutes gelegen ten Westen van den meridiaan van Beo de l’Algte nabij CtotaL treden T~- minister BARCELONA, 3 Febr. (Hnvas). Het Spaanse!» ministerie van Defensie heeft den vliegers van de luchtmacht opdracht ge geven geen bombardementen uit te voeren dan aan de fronten. Aardschokken en seebeving te Fak-Fak. Dr. do Great is seer tevreden over den toestand van Frlneie Juliana; ook de kleine Frlnaaa Beneemtngen bfj do Paton JesuMen. in die stad 58 officieele onderkomens en 114 par- I ticullere schuilplaatsen heeft doen bouwen tegen l UHbrridtag van het eerpe stiwerdimiu Ml Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van de begrootlng van Bultenlandscbe Zaken voor 1938. In de memorie van toelichting wordt er aan herizmerd, dat de Volkenbondsvergadering be sloten heeft een bedrag van 2.000.000 Zwitser se!» franken uit de Volkenbondskas beschik baar te stelden voor de bestrijding van de in China heerschende epidemieën, welke ten ge volge van de thaz» heerschende toestanden een hoogst emstlgen vorm dreigen aan te zteznen. By de desbetreffende besprekingen in de ver gadering heeft de Nederlandse!» delegatie, hier toe gemachtigd door de regeering, verklaard, dat, aangezien Nederland met bet oog op zijn gebied in Azië behoort tot de landen, welke meer in het bijzonder zijn blootgesteld aan bet gevaar van overslaan dezer epidemieën, de Nederlandse!» regeering bereid was te over wegen een rechtstreeksche bijdrage voor dit doel beschikbaar te stellen, onder voorbe houd van de goedkeuring door de Staten-Gene- raal. Naar van Chlneesche militaire zijde wordt medegedeeld, verloren de Japanners aan dit front in de afgeloopen week 3.500 dooden en gewonden. Te Kanton is lijdelijk de staat van beleg af- gekondlgd, in verband met de omstandigheid, dat wilde geruchten de ronde doen, os. dat elk oogenbllk een inval der Japanners in Zuid- Chlna verwacht moet worden. Verscheidene bui tenlanders zijn van de woonwijken naar de bui tenlandse!» concessie op het eiland Sjamlen getrokken, in verband met de zenuwachtigheid hunner Chlneesche bedienden, die weigerden, in de hulzen te blijven. In de kringen der buiten landers neemt megi de zaak kalm op, en is men van meenlng, dat de vrees, die tot den gespan nen toestand heeft geleid, 'ongegrond is. Een opgewonden stemming is ontstaan door een mededeeling der Chlneesche autoriteiten, waarin allen bul tenlandschen schepen wordt aan geraden de haven te verlaten voor het vallen van den nacht, omdat besloten is, dat de Parel rivier met een havenboom aal worden afgesloten. De Japansche minister van Oorlog heeft in bet Lagerhuis medegedeeld, dat tot dusver ,Jn bet incident met China" ongeveer 20.000 man- echappen der Japansche troepen zijn gesneuveld. De toestellen waren bombardementsvliegtui gen van bet nieuwste type. Vliegtuigen van dit model hebben onlangs een geslaagde massa vlucht naar Honoloeloe gemaakt. gesloten, dat in dat geval generaal Goering zijn ambt als rijksmlnlster van Oorlog zal overnemen. Een tweede oplossing sou zijn, aldus wordt overwogen, dat Hitler self het ministerie van Oorlog onder zijn hoede neemt met een bekwa men onderstaatssecretaris naast rich. Ook de Times acht het mogelijk, dat Von Blomberg zal worden opgeotterd en dat Goe ring, wiens beteekenls nog steeds toeneemt, zijn ambt zal overnemen. De „Osservatore Romano" avond wtfdt een korte, maar schouwing aan de verklaring, Duitsche pers gegeven b van het verbod aan Duitsche Katholieken deel te ne men aan het Eucharistisch Congés te Boedapest. De drie aangehaalde redenen zijn niet de werkelijke, zoo schrijft Vaticaanse!» blad. JT1 Vt» Blomberg aftreden, dan treedt hier- terstond het vraagstuk van z«n opvol- «D den vóórgrond. Men aoht iwt ntet uH- Is men bevreesd, dat de Duitsche Katholieken door deelname aan het Congres In een gewe tensconflict zullen raken, dan behoeft men nog niet van hoogerhand een verbod uit te vaar digen. Men kan het aan de Duitsche katho lieken zelf over laten dit te ontgaan. Ztf zullen echter door een acte van eerbied en aanbidding van de H. Eucharistie, niet in een gewetens conflict gebracht worden, en zijn daar niet minder goede burgers om. Het economisch argument ontzenuwt het blad met er op te wijzen dat zoo talrijke Dult- schers naar Italië komen en pas is aangekon- dlgd, dat 50.000 leden van het arbeidsfront Dalmatte zullen bezoeken. Wat verder het argument betreft, dat hooge kerkelijke autoriteiten de gelegenheid krijgen den Führer en de regeering aan 'te vallen, moet erop gewezen warden dat ook aan de Duitsche Katholieke pers verboden werd deel te nemen aan de Internationale Katholieke perstentoonstelling, terwijl de Duitsche Katho lieke pers dit verwijt toch niet treffen kon. 4 SJANGHAI, 3 Febr. (Reuter) Volgens berichten van Chlneesche zijde hebben de Jvanners rich gedwongen SMIin, UAhb Hsia Tien te ontruimen, doch een bevestiging hiervan is niet te verkrijgen. De Japansche opmarach langs het Zuidelijk deel van den spoorweg Tientsin—Nanking schijnt tot staan te zijn gebracht om de jongste terrein winsten te consolideeren. De nationalistische minister van Binnenland se!» zaken heeft den journalisten medegedeeld, dat de bureaux van minister-president en vice- president, en de ministeries van Bultenlandscbe Zaken, Defensie, Nijverheid, Handel, Vakver- eenlgingsleven en Binnenlandse!» Zaken te Burgos gevestigd zullen zijn. De andere depar tementen zullen hun zetel te Valladolid vestigen. Naar vernomen wordt, wordt het nieuwe wa pen van het rechtsche Spanje gevormd door het schild der Katholieke konlngen, waarin men de oude wapenen van SlcUië vervangen heeft door die van Navarre en waaromheen men de schil den van de middeleeuwse!» staten, welke het huidige Spanje vormen, heeft gegroepeerd. Bo ven het wapen verheft zich een kroon met acht parels. Het devies luidt: „Een, Groot, Vrij" Een sterke delegatie van de Britsche vak- vereenigingen te in Spanje aangekomen. De de legatie wil zich op de hoogte stellen van de eco nomische en industrieele vraagstukken en van de problemen der voedselvoorziening. S 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1