van en VALDA PASTILLES hei sterk antiseptische geneesmiddel legen Verkoudheid, Keelpijn en Rijtoer van de Koningin Prins Bernhard I Nieuw schip voor Batavierljjn 00K PRINSES ARMGARD NAM ER AAN DEEL „POPULAIR" EN „GOED” ZATERDAG 5 FEBRUARI 1938 VAN WEEK TOT WEEK Telefoon was defect! Overal groote belangstelling HET GOOISCHE HOTELPLAN VLUGGE REIS VAN EEN BRIL Muziek-examen DOETINCHEM WIL NIET DEUTEKOM HEETEN Prof. Taverne over den naam Beatrix Wensch van het Prin- selyk Paar Handelwijze van raadsleden scherp afgekeurd EEN PROTESTEERENDE GEMEENTERAAD SMAKELIJK GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA Hoe in Franeker de kloKken werden geluid Origineele gedachte van de banketbakkers Het Prinselyk Paar geeft de voorkeur aan den klemtoon op de e Paesagiersaccommodatiewordt voormen van modernste vindingen Spoedbehandeling hg de Spoorwegen Door prijsreductie wil men een verblijf in het Gooi aan trekkelijk maken De autotocht door Baarn en So« was een spontane betooging van liefde en deelneming *i f Doot Soest D. I de de Jhr. Dedel nam plaats in den auto van bur gemeester Visser, welke nu den stoet voorafging. te niet sou van bevolking van Baarn wensch geëerbiedigd. Burgemeester Visser wenschte persoonlijk H. M. de Koningin en Prins Bernhard geluk met de geboorte van Prinses Beatrix, terwijl burgemees ter Van Reenen afscheid kwam nemen. o De tocht door de gemeente Soest werd een even spontane en harteUJke betooging van liefde en deelneming als die door Baarn. De heer John Martens te Vootburg (ZB.) is te Brussel geslaagd voor het examen mid- delbtuu* pi&no* s Uiteraard passeerde men op dezen tocht door het in sommige wijken vrij dun bevolkte villa dorp verscheidene lanen, waarlangs weinig pu bliek stond, doch dan waren het de bewoners der verschillende villa’s, die zich met vlaggen en doeken voor het huls hadden opgesteld en die hartelijk wuivend uiting gaven aan hun blijdschap over het passeeren van den stoet. n opdracht van het Katholieke Comité van Actie „Voor God" verschijnen bij de uit geverij De Toorts te Heemstede kleine, han- vlugschrlften, vervaardigd door bekende Van bevoegde zijde wordt ons, naar aan leiding van de uiteenzettingen van prof, mr. B. M. Taverne, medegedeeld, dat zoo- als bij de officieele geboorte-aangifte is gebleken het prtnseljjk paar wenscht, dat de naam van de Jonggeboren Prinses wordt uitgesproken met den klemtoon op de e, dus Beatrix. Het ontwerp van het nieuwe schip is ge maakt door Ir. E. van Dieren, raadgevend in genieur te Rotterdam. Hoewel het nieuwe schip in grootte en vervoercapaclteit weinig afwijkt van de bestaande schepen van de Batavierlijn, krijgt het schip een veel moderner voorkomen, terwijl bet vanzelfsprekend aan de hoogste elschen, die op het'gebied van de veiligheid aan passagiersschepen kunnen worden gesteld, zal voldoen. Werkspoor NV. te Amsterdam zal de machi- ne-installatle leveren. Voor de hoofdmachine is de keuze gevallen op een drie-kruks compound machine, voorzien van oüedrukkleppenbeweging, volgens systeem Meier Mattern. Aan de passagiersaccommodatie zal bijzondere zorg worden besteed en deze zal van de mo dernste vindingen, die er op dit gebied bestaan, worden voorzien. Het comité van voorbereiding voor geweste- Hjke propaganda in het Gooi In den vorm van een zg. „Gootsch Hotelplan” heeft de verdere Uitwerking der geopperde plannen besproken. In de vergadering werd mededeellng gedaan van de blijken van belangstelling, welke bin nenkwamen niet alleen uit het Gooi, doch zelfs van over de landsgrenzen. Voorts werd verslag uitgebracht van den gewestelijken orlëntee- rjngsarbeid terzake van de beschikbare pension en hotelruimte en met voldoening gewag ge maakt van den belangrijken steun, dien de leiders der gewestelijke vervoermiddelen heb ben toegezegd. r De vergadering vereenlgde zich met de groote lijnen van het plan, dat in navolging van het Zwitsersche en het Oostenrijksche hotelplan beoogt, de reis-accommodatie naar en in het Gooi en den toegang tot de diverse attracties te vergemakkelijken voor de hotelplangasten. Men zal door belangrijke prijsreductie een vacantleverblijf in het Gooi, door storting van een totaalbedrag in eens, ook financieel aan trekkelijk maken. Besloten werd, daartoe in het leven te roepen een rechtspersoon in den vorm eener stichting, genaamd „Het Qooiscbe Hotelnlan”. Gistermiddag stelde de Raad voor de Scheep vaart een onderzoek in naar de oorzaak van het aan den grond varen van het motorschip „Henca” nabij Castricum op 31 November 1937. Alvorens echter tot de behandeling van deze zaak over te gaan hield de voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, een rede naar aanleiding van de geboorte, van Prinses Beatrix, waarin hü uiting gaf aan de gevoelens, die den Raad voor de Scheepvaart bezielen in deze historische da gen. Spr. wenschte eenige aandacht te beste den aan den naam, dien de ouders aan het Prinsesje hebben gegeven, den naam Beatrix. Ik mag dit doen, aldus spr. omdat, gelijk is be kend gemaakt, deze naam uitsluitend is geko zen om de mooie beteekenls van het woord. Van dezen Inderdaad wonderschoonen naam is ge kozen niet de Nederlandsche, ook niet deFran- sche, maar de origineele Latjjnsche vorm: Bea trix, zij, die gelukkig maakt, en nu heeft spr. ad menigmaal dien Latijnachen naam door de mi crofoon verkeerd hooren uitspreken. Het is niet Béatrlx (klemtoon op eerste lettergreep), ook niet Beatrix (klemtoon op laatste lettergreep), maar BeAtri (met den klemtoonx op de a). De dagbladpers heeft hier een schoone taak. Is Voor het Badhotel, zoo vele weken het centrum van de drukte In Baarn, stonden wederom velen bijeen rondom den Jullana- Bernhard-elk. Ook bij de Koningin Emma- brug had zich veel publiek verzameld, doch Voor het gemeentehuis stond, te midden van de wethouders, leden van den gemeenteraad en ambtenaren der secretarie, mevr. Van Reenen, echtgenoot* van den burgemeester. Door de Javalaan ging het naar de Toren laan, waar eveneens een oorverdoovend ge juich schalde uit de kelen der honderden school kinderen, die met oranjevlaggetjes een kleurige afzetting van deze fraaie laan vormden. Bijna alle lagere scholen en de heele kleintjes van eenige kleuterscholen stonden hier langs den weg en vriéndelijk groetend en wuivend dankten de Koningin en Prins Bemhard de kinderen voor hun geestdriftige hulde. Voorbij de gedenk naald naderde de stoet in het midden der Stad- houderslaan de grens van de gemeente Soest. Hier stond, omgeven door eenige notabelen, de burgemeester van Soest, mr. W. A. Visser, den koninklijken stoet op te wachten en hier was ook de eenige plaats tijdens den geheelen rit waar even halt werd gehouden. Zooals bekend is bij K.B. aan den heer H. L. M. Rubërt eervol ontslag verleend als burge meester van Rijsbergen en wel met Ingang van 5 Februari. Met voorbijgaan van de belde wethouders heeft de Commissaris der Koninglng in Noordbra- bant benoemd tot waarnemend burgemeester dr. W. Brox, burgemeester van de naburige ge meente Zundert. De raad der gemeente Rijsbergen was Vrij dagochtend bijeen geroepen voor het houden van een vergadering waarbij de aftredende burge meester, die reeds 72 Jaar oud is, afscheid van den raad zou nemen. Toen te tien uur de burgemeester de vergade ring wilde openen, bleek, vermoedelijk als pro test tegen de benoeming van burgemeester Brox tot waarnemend burgemeester, geen der wethouders en geen enkel raadslid aanwezig te zijn. De burgemeester liet hierop den secretaris de namen van de afwezige leden voorlezen, waarna de vergadering werd gesloten. In een hierop volgende afscheidsreceptie voerden om. het woord de burgemeester van Gtnneken, Jhr. mr. Th. E. Serraris en de burgemeester van Zun dert, dr. W. Brox, die In zeer scherpe bewoordin gen de handelwijze van de raadsleden van Rijs bergen afkeurden. Baarn en de bevolking begon pas samen te drommen bij het naderen van de kom van het dorp. Op den Stationsweg waren het de leerlingen van het Baamsche lyceum, die den stoet met oorverdoovend gejuich ontvingen, ter wijl op den Brink het rijen dik dicht opeen gedrongen staande publiek spontaan het Wilhelmus aanhief. Naar wfl vernemen heeft Was H. Müller ew Ce. N.V„ te Betterdam. aan de N.V. Iz- dzstrieele Maatschappij ,J>e Noord” te Al- Maoeerdam opdracht verstrekt tot het boz- wen van een nieww paeaagisrs en vracht schip voer haar Botterdam Irntrndimof (BataviertiJa). Volgens oud gebruik ontvingen In het verle den kraamvrouwen een reeks geschenken in den vorm van versnaperingen, welke behalve lekker nij. ook grootendeels beproefde versterkende en geneeskrachtige middelen waren. Deze geschenken, met name: een tulband, een amandelstrik. een zakje kaneelkoekjes en een dito met muisjes, een rol amandelpers, ’n flesch mandelmelk (orgeade), een flesch kandeel en een netje met eieren, werden gewoonlijk door buren bijeengebracht en ten plattelande In een ouderwetse!» Veluwsche sluitmand naar hun bestemming vervoerd. Daar het meerendeel dezer artikelen banket- bakkersvoortbrengselen is, kwam de Neder!. Banketbakkers Vereeniging op de origineele ge dachte, een dergelijke maHCVblledlg volgens oud gebruik uit te rusten. Voorzien van een sobere bloemverslerlng ml heden eef. vereenigtngsdeputatie dit karakteris tieke kraamgeschenk ten paletze Soestdijk aan- bieden* Vrijdagmiddag maakte H. M. de Koningin vergezeld van Z. K. H. Prins Bemhard een rijtoer door Baam en Soest Maandagmorgen weekmarkt zoo noemt men nog altijd de verzamelplaats van eenige kooplieden, die bijeenstaan op bet marktplein te Franeker met opgetrokken schouders, speu rende naar een schaap of varken. Plots, het blijde nieuws. In een tooverslag verandert het aanzien der straten en ook der markt. Vlaggen worden uitgestoken. Scholieren komen joelend aangerend, geleidelijk wordt hst Alles t^re'Xt’tztehin de richting van Stad- huis. Martinitoren en Marktplein. Een troep Jongens staat voor de gesloten torendeur en zingt Jn naam van Oranje doe open de poort”. Want de klok moet toch geluld. De .groote menschen” bemoeien er zich mee. er gaat een deputatie naar den ‘Burgemeester. Z. Ed. Achtb. zit op .Jieete kolen”, er is nog geen officieel bericht op het stadhuis en zonder dat-bericht durft men de verantwoordelijkheid niet aan. t inmiddels elf uur geworden. Overal hoort men voor de radio spontane uitingen van vreug de en feestbetoon. Nog wordt er eens beraadslaagd, dit is toch al te gek, dan zelf maar bet initiatief genomen. Nog even tracht een politieagent dit tegen te houden, doch er is geen keeren meer aan en dan. zoo vertelt De Standaard, gebeurt het won derlijke: een bankdirecteur, een „stempelaar”, een schoolmeester en een dokter, een schilder en een opticien, kortom alle variaties hangen aan de klokketouwen, zulks onder groote hilari teit van het publiek, dat nu bevredigd is, want de klok wordt geluid. Inmiddels kwam men op het Stadhuis tot de ontdekking dat.... de tele foon defect was. Het maandblad der Ned. Spoorwegen vertelt het volgende: Een reiziger uit Hengelo was op zijn terugreis van Utrecht naar Hengelo en reisde via Zut fen, omdat hij in Goor een trein wilde over blijven. Toen hij in Arnhem was overgestapt, kwam hij tot de ontdekking, dat hij in den Die sel, die hem tot Arnhem gebracht had, zijn bril had achtergelaten. In Zutfen, waar hij even den tijd had, deed hij hiervan mededeellng, on der opgaaf van zijn adres. Men beloofde, indien gevonden, zoo spoedig mogelijk opzending Dat dit Inderdaad zoo spoedig mogelijk sou zijn, had hij met het grootst mogelijke optimisme niet kunnen vermoeden. Wat hem nooit gebeurd was. gebeurde dien avond.... Zijn bril was vroeger thuis dap hij. Station Arnhem had op verzoek van station Zutfen het onmisbare voorwerp onmiddellijk per expresse opgezonden en te Hen gelo had men het direct na aankomst bezorgd. hordnekkigste^^^^^a HOEST J bedoor) oogenblikkelijk bij gebruik van aB Griep. Moor vraag naar de ECHTE VALDA In Hollondtehe dooien 50 men er eenmaal aan gewend, ften naam goed uit te spreken, dan komt de schoone beteekenls van het woord het komt van beare: gelukkig maken zooveel te beter uit. Daarom: de volle lange a-klank worde goed gehoord. Dan is men zich steeds indachtig de afkomst van het woord. Het Prinsesje is er al in geslaagd, niet alleen hare ouders en de geheele Vorstelijke Familie, maar ook het geheele Nederlandsche volk gelukkig te maken. Moge, onder Gods Ze gen, hare opvoeding steeds in dien zin worden geleid, opdat zU, groot geworden, en te midden van het Nederlandsche volk levende, zich steeds bewust zij van wat ean hare geboorte af in haren naam besloten ligt: Beatrix: de gelukkig makende. Voor het raadhuis stond het publiek dicht bijeen. Het was nog steeds met dennengroen en oranje versierd en er voor waren twee groote flambouwen qpngestoken. Donderdag werd het bekend, dat de Konin gin voornemens was een rijtoer te ma ken, waarbij Zij echter wilde af zien van elk officieel huldebetoon, en Soestdijk beeft d Voor de eerste heuglijke gebeurtenis Soestdijk heeft de bevolking Soest, de beide gemeenten, waar men het' meest van nabij het heuglijk feit en de spannende dagen, die aan de geboorte van Prinses Beatrix voorafgingen, heeft me debeleefd, gelegenheid gekregen te genover H. M. de Koningin en Prins Bernhard zelf uiting te geven aan haar diepe vreugde over de ge boorte van de Prinses, en op duide lijke wijze heeft zij haar liefde voor onze koninklijke familie gedemon streerd. waarin hjj de vraag stelt, of de geestelijke ont wikkeling, ds katholieke levenasin der talrijke kiezers wel gelijken tred houdt met hun ge- talmatige sterkte. Hter wordt duidelijk gemaakt, dat er iets hoogers bestaat dan de politiek en dat de politiek, evenals elke tak van cultuur, dit hoogere moet dienen op de bescheiden wjj- se der” ware dienstvaardigheid. Dat ook de kunst tot zulken dienst verplicht is, behoort onafscheidelijk tot de katholieke kunstopvatting, ofschoon de Katholieke Kerk in haar groote wijsheid altijd groote vrijheid liet aan de bezieling der kunstenaars en zich nooit zooals de Sovjetstaat en de Naztataat, die ook hierin nauw aan elkander verwant zijn aan de kunstenaars opürong, hen dwingend één bepaalde richting te volgen en één beperkt Ide aal eenzijdig te verdedigen De Kerk laat de kunstenaars vrij. Z|j weet wel, dat het waar lijk katholieke gemoed ook zonder dwang zal getuigen van de heerlijke Waarheid. De actie „Voor God" verzamelde aldus uit de religieuze poëzie van den katholieken dichter Jan Engel man die toch ook wereldsche liederen schreef een kleinen gaven bundel voor het katholie ke volk, waarin enkele treffende nieuwe ge dichten voorkomen. Het boekje heet „B|j de Bron” en bevat o.m. een „Gebed om vrede", dat, goed getoonzet, een katholieke hymne voor onze vergaderingen en manifestaties zou kun nen worden. De arbeid wordt behandeld door den beken den katholieken socioloog Max van Poll, die vooral aandringt op de zuivering van de ge- meenschapsverhoudingen in het arbeidsleven. Een kort, krachtig en vurig pleidooi, dat in weinige bladzijden aantoont, hoe de katholieken in tegenstelling tot Marxisten en fascisten de structuur van de arbeidende samenleving beschouwen. De heili^ieid van het huwelijk wordt behan deld in een vlugschrift van dr. W. R. Huddles ton Slater, wiens boek .Ja. ik wil" wij hier on langs bespraken en aan degenen, voor wie het geschreven is (d.wx. absoluut niet aan ieder een) aanbevalen.. De brochure „God en het Hu welijk” is voor allen geschikt. Is ze hierdoor voor sommigen minder aantrekkelijk? Ze is zeker niet minder nuttig voor allen. Late men Vooral dit werkje van den populair geworden schrijver overwegen. •Tenslotte verscheen in dezelfde serie, die nog voortgezet zal worden, een alleraantrekkelijkst werkje van Annie Salomons, getiteld „God en het Gezin”, waarin de groote gebreken van het moderne gezinsleven scherp onder het oog worden gezien, maar in een milden en overtui genden stijl. Het is geen preekerig tractaatje, zooals wij er maar al te veel kennen, het is een gezonde, warme redeneerlng, waarin heel goede opmerkingen staan, b.v. over de vroolijk- heid, die ook een niet te onderschatten voor- waarde is tot het gezinsgeluk. Door zich aldus de medewerking van goede, talentrijke schrijvers te verzekeren, heeft de actie „Voor God" twee goede dingen gedaan. Zij heeft ten eerste goede en smaakrijke werkjes laten verschijnen, die hun waarde niet alleen ontleenen aan het feit, dat de eeuwen oude waarheden, hoe stuntelig ook herhaald en herkauwd, nu eenmaal niet te bederven vallen. Zij beeft ten tweede het vooroordeel streden, als zouden tatentvolle schrijvers „voor het volk” kunnen werken en als „populair" het tegendeel moeten blijven ^oed". Door deze twee goede daden stelde zij zich zelf in de gelegenheid haar doel te bereiken, nJ. den godsdienstzin te verlevendigen. Haar werk verdient, behalve alle hulde, ook allen steun. maal sedert de ten paleize van doch dat kon niet verhinderen, dat overal langs de route, die gevolgd werd, spontane sym pathiebetuigingen telkens opnieuw en vaak op stormachtige wijze tot uitdrukking kwamen. Te ongeveer kwart over twaalf vertrok de stoet van het prinselijk paleis, waarvoor, even als in de afgeloopen week, weer vele belang stellenden stonden opgesteld, terwijl de rijks- veldwacht voor een goede afzetting zorgde. De stoet werd voorafgegaan door den auto van den burgemeester van Baarn, Jhr. mr. G. O. van Reenen, naast wlen had plaats genomen de particulier secretaris van Prins Bernhard, jhr. mr. C. Dedel. Dan volgden de drie hof- auto's, groote cadlllacs, waarvan de kap geopend was. In den voorsten auto zat H. M. de Konin gin, die gekleed was in een grijzen bontmantel en een blauwen hoed droeg. .Aan haar linker zijde zat Prins Bernhard, gekleed in donker costume, een anjer in het knoopsgat en bloots hoofds. In den tweeden auto zaten Prinses Armgard en Prins Aschwln, terwijl in den derden de leden van de hofhouding: freule Van As- beck, hofdame van H. M. de Koningin, jhr. De Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M de Koningin en kapt. De Roo van Alderwerelt adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard, geze ten waren. Lang den Amsterdamschen Straatweg ging het in de richting van Baam. Reeds bij de Ge neraal van Heutszlaan stond een groote me nigte opgesteld, die de Koningin en Prins Bemhard luide toejuichte. De vrijwillige brandweer, gekleed in keurige uniform en het vaandel presenteerend, vormde een kranige eerewacht. Allerwegen was ook hier de bevolking ultgeloopen om de Koninklijke Fa milie toe te Juichen. Nabij de Eikenlaan ston den de kleuters en de verpleegde kinderen van de in de nabijheid gélegen kinderherstellings oorden der vereeniging „Trein 828" en ook hier stond de bevolking dicht opeen. Door verschillende villa-lanen kwam men weer op den grooten weg, voorbij de verpleeg sters van het ziekenhuis, voorbij de leerlingen van de indertijd door wijlen Koningin Emma opgerichte Koninklijke Naaldvakschool en voor bij de verpleegsters en verpleegden van de ka tholieke zusterstichting „Mariënburg". Toen was men het paleis reeds weer genaderd, waarvoor de belangstelling van het publiek thans nog grooter was dan bij het vertrek. De auto’s zwenkten de oprijlaan binnen en toen de Inzittenden uitstapten en het bordes betraden, klonk van den straatweg nogmaals het lulde gejuich der wachtenden, waarvoor Koningin en Prins uit de verte wuivend en buigend dankten. Te kwart voor een was de rit geëindigd en dankbaar en opgetogen keerde de bevolking van Baam en Soest terug naar huls of naar haar werk, voldaan over het feit, dat de Koninklijke Familie na dagen van angstige spanning zich weer vertoond heeft, vol hoop binnen korten tijd ook Prinses Juliana te mogen begroeten en vol spanning wachtend op het tijdstip, dat de kleine Prinses Beatrix den volks getoond sal worden. In zijn laatstgehouden vergadering heeft raad van Doetinchem geprotesteerd tegen naamsverandering in Deutekom. De Regeering is meegedeeld, dat de raad prijs stelt op behoud van den ouden naam. dige vlugschriften, vervaardigd door katholieke schrijfsters en schrijvers. Ze hebben ge bedoeling, in desen tijd, nu allerlei vraag stukken op allerlei plaatsen behandeld worden m een sfeer, waaraan op zijn zachtst gezegd, bet godsdienstige geheel en al vreemd is, de aCest belangwekkende quaestles te belichten met bet licht des geloofs. Hier worden dus de- seUde vraagstukken besproken, waarmede men glch bezig houdt in tijdschriften en dagbladen, radlo-lezingen en toespraken voor de volksuni versiteit, tooneelvoorstelllngen en films, de- batvergaderingen en openbare gesprekken. Het sUn de vraagstukken, die iedereen aangaan en waarvoor men dan ook allentwege belangstelling eiet, zooals b.v. het vraagstuk der hedendaag- sche massavorming, bet vraagstuk der geslns- versorging, bet vraagstuk van het huwelijksge luk. het arbeidsvraagstuk, m brochures van twee vel druks worden deze vraagstukken op popu laire wijze toegelicht, gelijk reeds opgemerkt is door bekende schrijvers. Het ie een gelukkige gedachte van het comité „Voor God" geweest, geb in ’verbinding te stellen met deze auteurs en niet zooals vaak bij katholieke organisa ties gebeurt alles maar zelf op te knappen in het vermetele vertrouwen, dat het goede doel vanzelf wel zorgen zal voor een goeden stijl. Wie populaire en massale actie onderneemt In ense dagen, is altijd een beetje bang voor men- echen met werkelijk talent en denkt, dat iets, om populair te kunnen zijn, een graadje slech ter moet wezen dan hetgeen nu eenmaal niet voor „de groote massa" bedoeld is. Vooral als bet op kunstwerken aankomt muziekavondjes, voordrachtavonden en tooneeluitvoerlngen in oase Roomscbe localen, bewijzen bet nog maar al te vaak stellen de organisators zich gaar ne met het mindere tevreden in de vaste over tuiging, dat bet betere toch geen succes zal hebben. „Men kan den gewonen menschen toch niet het beste voorzetten", deze gedachtengang Ugt er altijd min of meer onbewust aan ten grondslag en deze gedachtengang, zoo strijdig ziet den geest der Katholieke Kerk, heeft in «nw- kringen dikwijls veel kwaad aangericht. De Kerk is gewoon aan alle menschen die wij als gelijken beschouwt bet beste voor te setten. Haar Gregorlaansche muziek is niet voor een genootschap van bijzonder onderlegde muziekliefhebbers, maar voor iedereen, die de Hoogmis bezoekt. De prachtige middeleeuwache kathedralen, thans nog de verrukking van kunstgevoellgen en geschiedkundigen, werden ge bouwd en versierd voor menschen, die grooten deels niet lezen of schrijven konden. De hoog ste sorg van de bouwmeesters en bun opdracht gevers was echter, dat alles harmonisch, stijl vol en waardig zou rijn. Hoe zou het anders duidelijk kunnen spreken van Gods goedheid en heerlijkheid? De grootste kunstenaars van de Renaissance werden door de Pausen ultge- noodigd om de kerken van Rome te versieren. In alle eeuwen heeft de katholieke gedachte een kunst bevrucht, die in den waren zin des woords Jninst voor allen” was, zonder daar om op'te houden, echte kunst te zijn. Hoe was dit mogelijk? Doordat de katholieke gedachte in wezen vijandig is aan den intellectueelen hoogmoed, die het goede wil voorbehouden aan de zoogenaamde élite en den wijn der schoon heid eerst aan de massa schenkt, na hem te hebben aangelengd met het water der banali teit Hierdoor ontstond in den nieuweren tijd een duistere vijandschap tusschen de menschen met goeden smaak en de menschen met goede bedoelingen. Zulk een verwijdering is noch be vorderlijk voor de schoonheid, noch voor den godsdienstzin. Zij vereenzaamt de kunstenaars en de Intellectueelen tot buitenstaanders bul ten het algemeene leven, terwijl zjj het volk laat hongeren naar het goede, waarop bet recht heeft. Duidelijk wreekt zich dit verschijnsel, nu het woord „Intellectueel" in den mond van de propagandisten der 8ovjet-en-Nazi-systemen tot een scheldwoord werd. Het comité van actie „Voor God” schijnt den zeer ernstigen WH te hebben, die tegenstel ling tusschen de belangen der intellectueelen t en de belangen der massa, voorzoover zij on natuurlijk is, te doen verdwijnen. Zeker, niet zlles wat dit comité uitgaf, stond op hetzelfde voorname plan. In de vliegende blaadjes werd wel eens een toon aangeslagen, die te schreeu werig klonk. Het juiste midden vond men niet ineens. Maar wanneer men de gruwelen be slet, die nog in talrijke bladen aanvaard wor den als .geschikt voor de massa”, wanneer men de ellendige en domme devotieliedjes leest, de «eeperlge prentjes bekijkt, die den religieuzen sin bij het Roomscbe volk moeten vertegen woordigen en onderhouden, dan verheugt men sich er over, dat dit soort materiaal bij de •«tie „Voor God” zienderoogen in onbruik ge raakt en meer en meer wordt vervangen door iwtgeen smaakvol en verantwoord is. Gelukkig is het comité niet te kleinzielig. Het wist af te stapiien van kinderachtige voor- oordeelen, zooals b.v. de meening, dat iemand de katholieke actie sou mogen wer ken, indien niet volstrekt al rijn geschriften en volstrekt al zjjn teekeningen voor volstrekt »Ue katholieke gezinnen in elk opzicht ge- •chikt zjjn. Wat het comité zelf uitgeeft moet echter het katholieke publiek opvoeden en het andersdenkende publiek overtuigen, of althans Ml het andersdenkende publiek verkeerde op vattingen omtrent het wezen van de Katholieke Kerk wegnemen. Deze actie is een religieuze actie, geen poli- heke actie, al keert ze zich uiteraard tegen het ïoddeloose communisme en tegen het anti-ker- kelijke nationaalsocialisme. Toch moet ook in bestrijding zoo dunkt ons bet reli- 8leuae accent den boventoon voeren. Men mist dit accent op een pijnlijke wijze in een vlug schrift betreffende den Spaanschen burger- oorl°g, waarin weliswaar vele gruwelen worden “Wczomd, door de linkschen bedreven, maar •^arin och meer een politieke afkeer van de ^oden dan een waarlijk godsdienstige streving “*ar levensverdieplng aan het woord kwam. «*1 anders ia het gelukkig gesteld met de •^‘“cke” brochure, die A. J. D. van Oosten ®«d verschijnen na de Jongste verkiezingen en SF - FIRMA TONNEMA Cit FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK De verpakking van KING pepermunt is hygiënisch en doelmatig. Hoe dikwijls U ook tablet uit de rol neemt, het resterende gedeelte blijft een stevig geheel.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5