Alkmaar, 9 Febr. SHEA van de lersche Brigade WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 IN HOOGER BEROEP ftngezonden MededeeUng) AGENDA Film De Hanze vergadert Muziek De electriciteitstarieven Bestuursverkiezing Het bestuur treedt af Vergaderingen Gent. Radio-distributie Apothekersnachtdienst Poging tot zware mishandeling OFFICIEELE MEDEDEELING DIENSTPLICHT Hinderwet Rondvraag HE Derde Orde van St. Dominicus K.J.M.V. „St. George” REINIGT ALLES BURGERLIJKE STAND Een rywieldieh berecht St Caecilia RANDALL PARRISH DOOR vin 1 n Voor ruim tienduizend franc» gestolen MAAKT ZELF UW HOESTMIDDELTJE VOOR DE KINDEREN Het Statenlid K. van S. zal zich nu voor het Gerechtshof te Amster dam moeten verantwoorden Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling CONFLICT IN VER. ZIEKEN HU 1S-VERPLEGING LOON EN IN WERKVERSCHAF FING VERHOOGD MOTORRIJDER OVER DEN KOP ORANJE EN BLAUWE BONNEN Tooneel Actie inzake electriciteits tarieven ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR R. K. Bond van Bakkers, Banket bakkers, Cacao-, Choc.- en Suikerbewerkers DE RUITERTJES VAN DEN WAAGTOREN We naanten aoodic. mmr één was. Plechtig Triduum en opdracht der Meisjescongregatie d. beide Dominicanerparochies -90 Mgwtewff Jaarverslagen EUWS Jan Donderdagavond 8 uur. DONDERDAG 10 FEBRUARI. wordt Woens- benoeming aannamen. de voor de 6 De Zondag- en nachtdienst wordt in de week door het zeker Het Bestuur. i EEN WANHOPIGE TOESTAND van van En ten slotte stond terecht Gerrit K., los werkman te Den Helder, terzake dat hij op 11 Nov. aldaar een rijwiel merk „Gazelle” had ont vreemd. Het was niet de eerste keer, dat ver- Het bestuur verzoekt ons mede te deelen, dat voor het eerste concert op morgenavond de zaal geopend zal worden te 730. van kant .De horden boeren, die uit hun woningen zijn verjaagd, en nu van honger omkomen. Het land wemelt van allerlei schurken, en er is bijna geen misdaad, waar velen onder hen voor zouden terugschrikken. wy moeten noodzakelijk paar den hebben, anders zullen wij hun In de handen vallen vóór wy een mijl hebben afgelegd. Sinds ik Charleroi den rug toekeerde, heb ik heel wat woeste tooneelen meegemaakt.” Het noemen van dezen naam riep de herin nering In haar wakker, en zij trok haar hand terug en ging een weinig van mjj af zitten. Deze kleinigheden waren my niet ontgaan, maar ik doorzag de reden. stonden, i i onrustig moesten de m}jn raakte mijn Het was een donkere nacht, de lucht was bewolkt en er was geen ster te sten. Van het kamp straalde een zwak licht uit, waardoor ik den omtrek der meest dichtbij zijnde voor werpen kon onderscheiden en waardoor deze een grotesk, vreemd aanzien kregen. En gelui den hoorde Ik ook; sommige kon ik duidelijk onderscheiden, maar andere klonken vreemd en uit de verte, echo’s door den nachtwind over gebracht. Van voorbij de herberg drongen ruwe stemmen tot ons door; de woorden kon Ik niet verstaan, de mannen van de wacht kortten zich zeker den tijd met praten. Op den weg klonk de roep van een schilwacht, waarop onmiddel- Hjk een geschuifel van voeten In zijn richting sraigde. Bni uü schreeuwde «a aM in antwoord der ai Missen caüe 1 der 8t bracht Een levers Da mini One mal voor ren BS hark bet H» prins de k jood '“ni C een D mei van een Hie teru D heel Bot de, schi H< vet Jaco voor berel 10J DC iron Krui verb Alt H» VB Ter direct svond «vond -Jon Het leidlm land* cental veel t het fi M. N. bootst den a natuu ten a Veel vtod-i van d last n »HaU -Jonl smaal ben t zang nog i on] an opgevi Met alle m veel i avond Gulden Vlies: Optreden van de chansonniers Greta Keller Vrijdagavond, 9.15 uur. Geboren: Petrus Antonius, z. van Petrus An- tonlus Berkhout en Margaretha de Moei; Nlco- laas Hermanus, z. van Hermanus Hendrlkus Brugman en Maria Jacoba Venneker. Overleden: Cornells Wijdenes, 66 jaar. STAD' Willibrordusgebouw: Jaarvergadering Bouwvakarbeidersbond. uur. Gulden Vlies: „De Vrek". Gezelschap Musch. Hedenavond 8.15 uur. Gulden Vlies: Donateursconcert St. Caecilia. ling Militaire' Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 8 Februari 1938. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. den R. K. Middenstandsbond in café Bos haar jaarvergadering. De opkomst van de leden was bevredigend. betaald. Het verheugt ons zeer, dat de minister deze beslissing heeft genomen. Het verloop van deze zaak bewijst weer eens te meer, dat ons College van B. en W., al slaat het niet op de groote trom, voortdurend actief Is, als het er om gaat den toestand der werk- looaen te verbeteren. Bioscoop Harmonie: „De firma verliefd.** Alle dagen 730 uur. u— Dinsdagavond hield de afdeeling Alkmaar van Op een desbetreffend verzoek van het ge meentebestuur van Alkmaar aan den minister van Sociale Zaken, heeft Z. Exc. per brief van 23 Jan. J.l. aan het gemeentebestuur mede gedeeld, dat de uurloonen in werkverschaffing, beginnende de tweede week na dateerlng van dezen brief, mogen verhoogd worden van 34 op Hedenavond 8.15 uur congregatie voor alle K. J. M. V.’ers. De Weleerw. directeur behandelt een buitengewoon interessant onderwerp. Om 9.15 uur verwachten wij alle leden In „Paviljoen Kinhelm”. De Weleerw. Moderator houdt zijn vervolg- lezing over: Een miskende figuur uit het Oude Testament Dus allen om 9.15 present! Op 15 December van het vorig jaar is het te Hoogkarspel tusschen J. K. en Anna A. «ener zijds en verdachte Willem v. O. anderzijds tot een ernstig handgemeen gekomen. Dit vond zijn aanleiding in het feit, dat Anna A., die bij v. O. als dienstbode ontslagen was en nu met haar verloofde K. haar kleeren en haar achterstallige loon ging halen, eerst met v. O. een ernstige woordenwisseling kreeg, omdat deze haar het loon niet wilde uitbetalen. Na hevig geschreeuw mengde K. zich erin en toen v. O. dat bemerkte, werd hU zóó driftig, dat hij onder het uiten van de woorden ;a1s je niet weggaat, rijg ik je aan mijn mes”, een zakmes uit zijn zak haalde, dit opende en zoo op K afstormde. Anna A. had toen zijn arm tegen gehouden, anders had verd. v. O. den ander zeker gestoken. Aan v. O. was dan ook ten laste gelegd poging tot zware mis handeling. De officier achtte de feiten bewezen, hier was allerminst sprake van bedreiging alleen, want de bedoeling om te raken had voorgezeten. In verband met den ernst van het gepleegde feit eischte spr. zes maanden. Uitspraak over 8 dagen. geheelen middenstand zal dienen. BV enkele candidaatstelling werden herkozen de heeren Endel en Kueter, die eveneens hun noemd de heeren J. wydeman en A. Coppens. De begrooting 1938 werd na eenlge vragen vastgesteld in ontvangst en uitgaven op f2400 De heer Boersen stelde voor f 10 subsidie té geven aan de Alkmaarsche Burgerwacht Het bestuur zal de mogelijkheid hiervan over wegen. In de mlddagzitting kwam allereerst verdach te Martinus M voor, die als chauffeur van den heer S. Laan uit Avenhorn zijn baas in de maan den Oct., Nov., en Dec. ernstig benadeeld had door voor ongeveer tienduizend Belgische francs te verduisteren. M. was als vertrouwensman bij den heer Laan in dienst en hem was indertyd opdracht gegeven telkenmale met een vracht auto naar België te rijden, om daar groenten te brengen en dan op de terugreis klompen uit Brussel mede te brengen. Bovendien moest ver dachte dan bU verschillende firma’s In België verschillende posten innen en langen tijd was dit alles tot volle tevredenheid van den heer Laan gegaan. Maar eens op een dag bemerkte de vrouw van den heer L., dat het niet klopte en toen de boeken nauwkeurig aan een con- tróle werden onderworpen, bleek al spoedig, dat verdachte sinds langen tijd een heel bedrag had verduisterd. En voor deze feiten had M. zich thans te verantwoorden. Hjj bekende alles volmondig en gaf toe een stommen streek uitge haald te hebben. Verder deelde hy mede, dat h}j een schuldbekentenis geteekend had, om aan den heer Laan 415 gulden terug te betalen. Het beroerde was bovendién, dat de verdachte jn een voorwaardelljke veroordeeling liep en de officier thans geen clementie met hem wilde gebruiken. Er is. aldus spr., iets misdadigs in om van het geld van zijn baas goeden sier te gaan maken. De bedoeling was dan ook een onvoorwaardelijke veroordeeling van 8 maan den te elachen, doch de heer Wlggers, die op het laatste oogenblik ter terechtzitting ver scheen, bepleitte schorsing om eerst nog een reclasseeringsrapport over den verd. uit te kun nen brengen. Derhalve beval de président onmiddellljke gevangenneming en schorste, met goedvinden van den officier, deze zaak voor onbepaalden tijd, om een reclasseerlngsonderzoek te kunnen doen, voor en aleer er tot een uitspraak beslo ten zou worden. '’i'" - v benoemde als opvolger den heer AL WU vernemen, dat de aandrang.xzn dit mooie zangspel nog eens op te voeren, zóó groot is, dat besloten werd Zondag as. om half drie in het Gulden Vlies een kindervoorstelling te geven. Overwogen wordt, om ook nog een voor stelling voor volwassenen te geven. Ook buiten de stad heeft deze schitterende opvoering met haar mooie décors de aandacht getrokken. Op 23 Februari zal te Heiloo In het Brunogebouw een uitvoering gegeven worden. Hier is een nieuw, beproefd recept tegen hoest, verkoudheid, kinkhoest en bronchitis, dat onze lezeressen zelf kunnen klaarmaken. Koopt bij Uw apotheker of drogist 30 gram Vervus. Ver mengt bet thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker, stroop of honing. Roert het goed door, tot het geheel is opgeloet. Het resultaat is een groote flesch met de beste medicijn, zoo aangenaam van smaak, dat alle kinderen het graag lusten. Deze Vervus stroop doet den hinderlijken hoest ophouden; de ver stopte neus wordt gereinigd; de ademhaling vergemakkelijkt en de infectie tot staan ge bracht. Dit Vervus middeltje is gemakkelijk te maken en zoon groote flesch medicijn koet haast niets. Uw kinderen zullen het heerlijk vinden. Knipt dit eenvoudige receptje uit, om niet te vergeten 30 gram Vervus by Uw apotheker of drogist te halen. Op 27 Januari heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de IJmuider vlsch- sorteerder K. van 8., lid van de Provinciale Sta ten van Noordholland voor de N.8.B., die er van verdacht werd, op 25 Augustus j.l. in de RlJks- vischhal te IJmulden visch gestolen te hebben. De Officier van Justitie achtte het tenlaste ge legde bewezen en eischte vijf maanden gevange nisstraf. De rechtbank achtte het bewijs echter niet ge leverd en sprak den verdachte vrij. Naar wij vernemen is de officier van Justitie, mr. A. R. Andringa van dit vrijsprekend vonnis In hooger beroep gegaan, zoodat de zaak voor het gerechtshof in Amsterdam behandeld zal worden. 8.0.8 wordt weid te dwli ondero schoter «pel ov den aai werkt de star De b by de t aanval Ung we ten (2- Con Ze Oiannci «et van tegenpt Con Ze Ns d< «en, do Nu tx Zelo kr <*1. da Con Ze •en. Sti Nu is De secretaris, de heer A. Goes, bracht hierna het jaarverslag uit. Wij ontleenen daaraan het volgende: Er is nog steeds geen plaats voor optimisme. Het gaat den middenstander nog steeds niet zooals men zou wenschen. Er zijn ook nog al te veel katholieke standgenooten, die niet met de Hanze medewerken. Dit moet in de toekomst beter worden. Ook In dit jaarverslag werden de overleden leden en het bestuurslid wijlen den heer Van Kessel herdacht. Met vele cijfers werd aangetoond, hoe groot de activiteit dit Jaar was van bestuur en se cretariaat Hartelijk dank werd gebracht aan den ambteiyken secretaris, den heer Raat. Ook de penningmeester, de heer Kueter, werd voor zijn vele werk gehuldigd. Medegedeeld werd, dat de St. Vlncentiusver- zeniging enkel zal koopen bij georganiseerde R. K. middenstanders. Een klacht over toepas sing van het cadeauxstelsel door een dagblad hier ter stede werd niet tot tevredenheid van het bestuur afgedaan. I Tenslotte werd het werk van den geestelijken adviseur met lof gememoreerd De Hanze hoopt dezen adviseur nog lang te mogen behouden. Dit uitvoerige verslag werd met luid applaus beloond. De penningmeester bracht hierna het finan- cieele verslag uit De ontvangsten bedroegen f 2457.50, de uit gaven f 2450.96. Er is dus een klein saldo van r f6.54. Ook de penningmeester mocht enkele vrien delijke woorden van waardeering hooren voor zijn zuinig beheer. In de kascommissie voor 1938 werden De voorzitter, de heer Sneekes, opende deze vergadering en heette allen welkom, in het bij zonder den hoofdbestuurder, den heer J. C. Evers, die een uiteenzetting zal geven vui de vestigingswet - Na voorlezing van de notulen verscheen de W V°°r re«enve™Ua-29 cent wordt nieuwe geestelijke adviseur ter vergadering. De voorzitter sprak een woord van welkom en hoopte, dat Z.Eerw. vruchtbaar in de af deeling zal mogen werken. Z.Eerw. dankte den voorzitter voor zijn har telijke woorden van welkom en hjj hoopt er aan mede te werken, de belangen der vereenl- ging te bevorderen, de rechtvaardigheid te be trachten tusschen de leden en de werkgevers en het geestelijk peil hoog op te voeren, om te komen tot een betere maatschappelijke orde ning. Hierna werd overgegaan tot het lezen van de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. ZU werden door dén voorzitter bedankt voor hun keurig verslag en het vele werk door hen verricht. Uit het verslag der contróle-conunissle blijkt, dat alles in de beste orde is bevonden. Voorgelezen werd een schrijven van hoofdbestuur, waarin gewaarschuwd wordt te gen contributieschuld, omdat zij, die contribu- tleschuld hebben, geen recht op ultkeering heb ben bij werkloosheid. Nu volgde de bestuursverkiezing. Aftredend zijn voorzitter Sneekes en de heer V else boer Beiden worden bij acclamatie herkozen. De voorzitter dankte voor het gestelde ver trouwen. Van de contróle-commlssle was de heer Koo- ge aan de beurt van aftreden en de voorzitter jankte een hond ergens ver bulten het dorp. Meer aaz den rechterkant hoorde ik een aanhoudend getik, alsof iemand op hout hamerde, en eens meende ik een kreet ie hooren van iemand, die in doodsnood was. Maar het geluid, dat voor mjj van belang was, was het rustelooze getrappel der paarden, en ten laatste slaagde ik er in, de plaats, waar zij bijeen scholen, op het spoor te komen. Nu ik eenmaal wist, waarheen ik moest kijken, kon ik zelfs de gestalten vaq hen, die het dichtst bij mij stonden, onderscheiden. Zij waren een beetje onrustig en de mannen, die voor de dieren moesten zorgen, probeerden ze tot kalmte te brengen. Zij spraken ze met lieve woordjes toe en maakten opnieuw de halsters vaat. Ik kon de mannen flauw zien, toen zij weer naar hun kamp terugkeerden; zij wis selden nog even een woordje met den man van de wacht. Deze hervatte zijn ronde en sloeg zijn armen in elkaar, alsof de nachtlucht zijn bloed had verkild. Toen hjj uit het gezicht ver dween, richtten mijn oogen zich vol spanning op de vage gestalten der dieren. De paarden van den troep waren alle dicht bjjeengedrongen en als men ook maar één er uit zou willen nemen, zou dit de andere natuurlijk alle on rustig maken. Maar een weinig verder op stond een paard, blijkbaar het pautrd van den kapi tein, in zijn eentje, aan een lang touw vastge houden, te grazen. Als ik nu heel voorzichtig naar voren kroop, dan sou Ik er misschien In kunnen slagen het beestje buiten den gezichts kring van den schilwacht te krijgen. Ik had Alle leden zullen met leedwezen kennis nemen van het besluit van den Zeereerw. pastoor om niet langer directeur te blijven van de 3e Orde. Ook het bestuur, hoorde hiervan ten zeerste op, maar toen de Zeereerw. directeur ons verzeker de, dat het alleen de drukke parochiëele werk zaamheden waren, die den pastoor hadden doen besluiten den poogeerw. pater Provinciaal ont heffing te vragen van deze functie, moest het I bestuur zich wel bjj dit besluit neerleggen. Vanaf deze plaats past ons zeker een woord van warmen dank te brengen aan den schel denden directeur voor alle moeite en zorgen, die Z.Eerw. gedurende meer dan 3 Jaar heeft over gehad voor de 3e Orde. Nooit, maar dan ook nooit was Z.Eerw. iets te veel. Aan zijn werkzaamheid Is het dan ook te danken, dat de 3e Orde tot grooten bloei is ge komen. Als opvolger is door den Hoogeerw. pater Pro vinciaal benoemd de Weleerw. pater Kooien, ka pelaan aan de St. Jozefkerk, die reeds eerder als directeur eener 3e Orde Is opgetreden. R K. Donderdagavond 7.30 In de vacature wijlen den heer P. J. van Kessel had het bestuur candldaat gesteld den heer de Kort. De heer J. BEL verdedigt de candldatuur- v. d. Peet, omdat deze meer direct in contact komt met het mlddenstandsleven, als de be- stuurscandidaat. De heer VAN DIJK beschouwt de Hanze als standsorganlsatie en niet als vakorganisatie. Daarom beveelt hjj de candidatuur-de Kort aan. Ook de VOORZITTER wil een candldaat spe ciaal ais standsorganlsatie en niet als verte genwoordiger van de vakorganisatie. By de stemming bleek, dat uitgebracht waren op den heer v. d. Peet 24 stemmen en den heer de Kort 34 stemmen. Gekozen is dus de heer P. J. de Kort, die zyn benoeming aanvaardt met den wensch, dat hy de belangen van den De heer WIGGERAAD vraagt, of het ver plicht lidmaatschap bestaat Van vakorganisa ties. En wat doet het bestuur als iemand weiger achtig biyft? Mag een lid van een neutrale vak- of standsorganlsatie bestuurslid van de Hanze zyn? De VOORZITTER antwoordt, dat het weder- zydsch lidmaatschap verplicht is. By weige ring volgt royement, maar men blijft lang lank moedig. De heer WIGGERAAD komt In verband hier mede nog eens terug op de oprichting van een loodgietersbond. De SECRETARIS zegt, dat hy niet ingaat op officieuze mededeellngen, dat iemand zyn vak organisatie verlaat Het bestuur is in geen en kel opzicht nalatig geweest. Wie zich niet wil organiseeren, zooals hy verplicht is, zal geroyeerd worden. De heer WIGGERAAD zet den gang van za ken by den loodgietersbond nog uitvoerig uit een en verklaart waarom men in Alkmaar de afdeeling heeft ontbonden. Zyn bezwaren zyn nog steeds niet geheel weggenomen. De heer TROMP is dankbaar voor de oprich ting van den handelscursus en vraagt, of deze onder leiding staat van de Hanze. Hy vraagt of tydens vacanties de lesgelden doorgaan en hoe hoog de examengelden zyn. De voorzitter antwoordt, dat de Hanze geen leiding heeft by den Handelscursus. De heer KEYSPER en de heer OORT- MEYER verdedigen het doorbetalen aan de leeraren met de. paar vacantledagen. Deze re geling is gemaakt door de R.K. Onderwljscen- trale. De heer SCHILDER dankt het bestuur voor de leiding en vraagt de excursies weer te or- gani.M^pren, De heer A. KUHNE Jr. bespreekt de reeds betaald Worden dé helft van een Jaar bespa ring. De vereeniglng moet voor dat bedrag borg staan. Spr. acht door de kwestie tusschen P. N en gemeente een actie in deze zaak zeer moei- lyk. De heer V. KEYSPER licht de kwestie nog nader toe. De tarieven zyn voor degenen, die voor hun zaak licht of kracht noodig hebben, te hoog. De lasten moeten blliyker verdeeld worden. De brochure behoeft alleen gekocht te worden door deelnemers aan de actie. Men kan die actie privé voeren en gezameniyk voor een privé- actle acht het hoofdbestuur een vergoeding van de helft der jaarbesparing voor eenmaal niet onbiliyk. By gezameniyke actie dient echter een maxi mum gesteld te worden. Spr. acht het goed, om ir. Haga vbor de ge- zameniyke vereenlgingen een bespreking te la ten houden. De heer BOTTEMANNE ziet niet in, waarom een ambtenaar voor de middenstanders moet optreden. Wy hebben zelf wel menschen om met de directie der lichtbedryven te spreken. Op verschillende vragen antwoordt de heer KEYSPER, dat in de geheele provincie de actie wordt opgezet. hetzU by het P. E. N„ hetzy by de gemeentebedrijven. De heer OORTMEIJER ziet niet In, dat Ir. Haga meer kan bereiken dan de Alkmaarsche technici. De heer KEYSPER betoogt onder bijval van de vergadering, dat een onafhankeiyk deskun dige meer kan bereiken dan plaatselyke des kundigen. die niet geheel onafhankelijk zyn. Na nog enkele besprekingen wordt besloten Ir. Haga uit te noodigen om voor de Alkmaar sche middenstanders over deze kwestie te ko men spreken. dachte een fiets gestolen had,, doch ditmaal had hy getracht het rywlel te verkoopen te Ju- lianadorp, waarby toevallig een ryksveldwach- ter aanwezig was geweest. Zoo was hjj in de val geloopen. Op een vraag van den president of hy wel eens meer fietsen gestolen had, ant woordde verd. bevestigend, doch hy kon niet zeggen hoeveel. Enfin, merkte de president op, aan *n boom zoo volgeladen, mist men een, twee fietsjes niet. In verband met zyn achteriykheld eischte de officie* een voorwaardelljke straf van 10 maanden met 3 jaar proeftyd. Het vlakke land bood ook weinig gelegen heid, cm zich schuil te houden; alleen waren er enkele kleine boschjes, maar er bestond Juist karna, dat men het gevaar, dat men wilde ont wijken, damr in de armen liep. Te voet zouden wij dus mui allerlei aanvallen zijn blootgesteld, en niemand sou later kunnen vertellen, wat er met ons gebeurd wm. Ik herinnerde my nog van vroeger, dat er links nog meer bulaen moesten zijn, kleine hutjes, met stroo gedekt. De kans bestond natuuriyk, dart er soldaten in gelegerd waren, maar heel groot was die kans niet, omdat de wanhopig smerige toestand van die hutten het kampeeren in de open lucht veel verklesiyker maakte. De beide legers hadden reeds lang’ge leerd, dat bet gevaar voor besmetting In de vuile hutten der lamdbewoners school en de officieren stonden hun maurnen maar heel zel den toe, van dergeljjke woningen gebruik te maken. Maar zelfs al lagen er ook een paar aehter deze muren te slapen, de duisternis zou onze bewegingen verbergen. Het meisje kon daar veilig achterbiUeeo. teawlji ik op zoek agn toch altijd ver te verkiezen boven in het ge heel geen. „Mademoiselle, u wilt hier zeker wel even wachten tot Ik terugkom?” zei ik. „Alleen, Monsieur?” als gij u stil houdt is werkelijk niets te vreezen. Alleen maar, ge moet hier blijven, want ik kan geen tyd verspillen met u te gaan zoe ken. Ik ga probeeren een paard voor ons nwch- tig te worden, het paard, dat daar links alleen staat.” zy keek den kant uit, dien ik haar aanw&s. ,Ja er geen andere uitweg? En zal men u niet zien. Monsieur? Is het uw paard?” „Het it mijn paard niet, dat staat in het af dakje daar ginds, dat onder bewaking staat. Maar Ik geloof wel, dat het my zal lukken. Ik denk, dat het paard daar het eigendom van kapitein Awlrlght Is. G|j wenscht my toch zeker succes toe?” „Van harte, Monsieur.** Al bewezen deze woorden haar goede ge zindheid, uit haar toon sprak een zekere koel heid, die mij hinderde. Ik kon haar niet In het gezicht zien, maar Ik voelde, dat haar gedach ten nog geheel door haar broeder in beslag werden genomen, zy nam mijn hulp aan, om dat zy geen andere keus had; zy deed moeite om vriendeiyk te zyn, maar dat prettige gevoel van onderling vertrouwen, dat In ons samenzyn op den zolder van de herberg soo treffend tot uiting was gekomen, was geheel verdwenen. Het was haar onmogelijk te vergeten en ik kon het mjj Indenken; maar de gedachte, dat sy aan van 6 tot 12 Februari waargenomen door de apotheek van B. H. J. Schouten, Emma- straat 64. Nu was het woord aan den heer J. C. Evers, die sen daMeiyke en >voor ieder begrijpelijke uiteenzetting gaf over de vestigingswet. Nog wijdde spreker een woord van hulde aan minister Romme voor zijn sociale wetten, waarna hy zyn uiteenzetting en beschouwing besloot, welke met een warm applaus werd be loond. Eenlge vragen werden gesteld, welke naar ge noegen "werden beantwoord. De voorzitter behandelde nog de viering van het 30-jarig bestaan der afdeeling volgend jaar; ter gelegenheid daarvan zal een Hoogmis In de St. Josephkerk door den adviseur wor den opgedragen en besloten wordt met een feestavond. Na rondvraag sluiting. Morgen, Donderdag, *s avonds om 7 uur, be gint het plechtig Triduum voor de meisjes-con- gregatle der belde Domlnlcaner-parochles. dat Zondagmiddag zal besloten worden met de plechtige opdracht van plm. 75 nieuwe leden. Het triduum zal worden geleld door den Wel eerw. pater Hieronymus Meyer O. P. van onze parochie in Tlel. Deze kennisgeving moge gelden als een laat ste en extra aanmaning aan onze leden om mede te werken aan het welslagen van deze oefenin gen en als een uitnoodlging voor alle meisjes, die nog geen lid zijn, om eens kennis te komen maken met onze mooie vereeniglng. Verder zyn alle belangstellenden, vooral de ouders van onze meisjes, harteiyk welkom. Congreganisten, zooals wjj u persooniyk hebben geschreven, wy rekenen In deze da gen op u! De oefeningen van dit Triduum moe ten by u den voorrang hebben boven andere bezigheden. Bovendien zy duren niet zoolang, dat gU daarna niet meer aan andere mogeiyke gelegenheden zoudt kunnen deelnemen. De oefeningen zijn als volgt: Donderdagavond 7 uur plechtige opening voor alle leden. Vrydagmorgen 7 uur H. MIs met alg. H. Com munie tot intentie der congreganisten. 's Avonds 8’4 uur conferentie voor meisjes van 18 Jaar en daarboven. Zondagmiddag 5 uur plechtige sluiting van het Triduum voor alle leden, met plechtige opdracht en Pauseiyken Zegen. In volle vertrouwen op aller medewerking. P. fr. G. KEIJ8ER, OP. Directeur. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling, van dep dienstplicht wegens kostwinnerschap betreffende den hier onder genoemden persoon de uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: Amoldus Boudewljn van Trotsenburg, lichting 1937, uitspraak: voor goed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterljjk den tien den dag na den dag dezer bekendmaking In berodp worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wetteltfken vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wetteiyken 'He^ver^k^hrlft dasrtoe mM' h*t rede-J14 nep omkleed, worden Uigedlend by den Burge- meester ter secretarie dezer gemeente, afdee-i’d Gistemamiddag. omstreeks 5 uur, had een Alkmaarsche motorrijder, «oen hy huiswaarts ging en zich in Heiloo naby de St. Willlbror- dusstichting bevond, het ongeluk, dat er iets aan zyn machine begon te haperen. Het ge volg was, dat hy met een 65 K.M. vaart over den kop ging en zich leeiyk bezeerde aan been •n hoofd. Hy werd ter plaatse verbonden. De motor werd zwaar beschadigd. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak dag 9 Februari tot en met Dinsdag Is Februari 1938 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebonnen oranje kleur. Gehaktbonnen wit met roode streep. Vetbonnen blauwe kleur. De Directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. Alkmaar, 8 Februari 1938. Doch ik besloot my geheel aan haar dienst t« wyden;“den een of anderen dag zou zy alles weten en begrijpen. ,Jk dank u, Mademoiselle,’’ antwoordde beleefd. „Gij kunt mij van hiér uit volgen.” Ofwel de woorden, die Ik had gesproken, ofwel manier, waarop ik had gesproken, scheen gevoelens te hebben verraden, want zy plotseling met een uitgestoken hand arm mui en zei met diep meegevoel: „Denk niet, Monsieur, dat ik ondankbaar ben. Want dat ben ik niet. Ik begryp heel goed, dat het voor u veel gemakkeiyker Is alleen te vluchten en dat gij dit gevaar op u neemt ter wille van my. Als myn woorden soms een beetje onverschillig klonken, dan is dit niet, omdat ik niets voor uw veiligheid zou voelen." „Gy zult nooit kunnen begrypen, hoezeer uw woorden mijn moed versterken. Ik zal doen wat Ik kan, Mademoiselle; blijf dus hier wachten en houd u gereed.” Ik waagde my nu in de open ruimte; ik kroop heel voorzichtig voort.In de beschutting bet struikgewas, dat ik aan den eenen ontdekte. Ik denk, dat zy mij al bed spoedig niet meer kon zien, want toen Ik even ophield en achter my keek, kon ik maar ter nauwernood iets van de hut ontwaren, en van het meisje zelf zag Ik niets meer. Vóór my uit was het een beetje lichter geworden door het vuur aan mijn linkerkant, maar het struikge was, dat mij moest verbergen, liep in tegen overgestelde richting verder, en ik volgde het uit een oogpunt van veiligheid. (Wordt vervoigd-l in een Ingezonden stuk gelanceerde kwestie van den Handelscursus. Hy verzoekt alle correspon dentie dienaangaande voor te lezen en even eens om een scheidsgerecht te benoemen, dat zal uitmaken, of een bestuurslid belanghebben de mag zijn. De Voorzitter zette aan de hand der inge komen brieven het verloop dezer zaak uiteen. Deze uiteenzetting nam zooveel tyd In be slag dat verlenging van het sluitingsuur moest worden aangevraagd. Men zal het ons niet euvel dulden, dat wij het toen welletjes vonden, temeer, wyl de debat ten niet vry waren van een persoonlijk- tintje en zeker niet tot een of ander positief rëkul- taat zouden leiden. gaan naar het paardenkamp om op de een of andere manier een behooriyk paard te krygen. Ik bespiedde nog eens nauwlettend de schaduw van den schildwacht en zoodra de man zijn rug had gekeerd, drong Ik met een paar woorden van uitleg het meisje naar voren. Zoo stil als wy maar konden, waagden wy ons In de schaduw van den herbergmuur, staken toen een open stuk grond over, dat eens een tuin was geweest, en hurkten toen ademloos neer in de zwarte schaduw van een hut. Geen van ons tweeën sprak, wy stonden maar te luisteren, of zy onzen uittocht ook bemerkt hadden. Ik hield haar hand nog altyd in de mijne en in de stilte om ons heen kon Ik haar onderdrukte ademhaling hooren en ik voelde dat haar vin gen de myne krampachtig drukten. „zyt gy niet bang. Mademoiselle?” fluisterde ik, want ik voelde dat ik moest spreken. „Neen.... neen.... Monsieur,” aarzelde zy, ,4k weet het ook elgenlyk zelf niet Aan zulke avonturen ben ik volstrekt niet gewoon. Ik ben geen soldaat als gij, en dus niet gewend aan het gevaar. Zouden zy ons achterna zetten?” „Dat sullen zjj zeker doen, by het eerste alarm. Awlrlght Is niet de man om den slag, dien Ik hem heb toegebracht, te vergeven. Toch vrees ik deze Engelsche manschappen van de wacht minder dan andere gevaren van den weg.” Ik kon maar nauwelijks den omtrek van haar gestalte zien, wy hurkten zoo dicht tegen elkaar, an toch voelde ik dat zU my aan keek. HJn 1: Hilversum I. Ujn 2: Hilversum II. Lyn 3: Keulen 8.00—1035; Parijs Radio 1035—12.06; Luxemburg 12.0512.20; Parijs Radio 12.20— 1330; Brussel VI. 13.30—1430; Luxemburg 14.2015.05; Parijs Radio 15.051630; Keulen 15.201630; Parijs Radio 1630—1635; Keulen 16.351730; Brussel VI. 1730—18.30; Keulen 18.30—20.20; Brussel Fr. 20.20—20.50; Parijs Ra dio 20.50—24.00. L(jn 4: Brussel VI. 8.00—9.20; Luxemburg 930—1035; Lond. Reg. 10.35—12.05; Droitwich 12.05—12.50-?"“ - Lond. Reg. 12.50—13.20; Droitwich 1330—1430; Lond Reg. 1430—1530; Droitwich 1530—24.00. LUn 5: Diversen. I Nadat klokslag half 9 de voorzitter, de heer I J. F. M. Endel, de vergadering met den Chris- I telyken groet had geopend, werden de notulen I gelezen en goedgekeurd. De voorzitter sprak een korten nieuwjaars- I wensch uit, waarin hy het wel en wee in het I afgeloopen jaar releveerde. Hy herdacht daar- by de overleden leden C. Meyer, J. Hofstee en I O. Stadegaard en meer speciaal het gestorven bestuurslid P. van Kessel, wiens groote ver- I diensten voor de Hanze spr. in het licht stelde. Moge zy allen de onverwelkbafe schoonheid by God aanschouwen. Voor hun zielerust werd een gebed gestort. I Spr. behandelde dan de talrijke grieven, die veelal ten onrechte tegen de Hanze ge- opperd worden. Er zyn leden die in de Hanze I slechts een amusements-college zien, zy ko- I men vanzelf bedrogen uit. Onze werfld heeft nog meer behoefte aan behartiging van zede- I lijke belangen, dan aan die van stoffeiyke be- langen. I Men moet de standsorganlsatie zien als deel van het groote geheel, dat tot doel heeft ver- betering der moraliteit. Laat men dit groote doel allereerst voor oogen houden, wy moeten In alles trachten onzen plicht te doen; dat Is ook God-actie. Met de beste wenschen voor 1938 besloot spr. I zijn luid toegejuichte nieuwjaarsrede. By de ingekomen stukken deelde de voor zitter mede, dat aan het euvel der veilingen van nieuwe goederen vrywel een einde Is ge komen. I Verzocht werd door het hoofdbestuur dzn X. K. Kleermakeisbona een afdeellr dezen bond alhier op te richten. Pogingen daarvoor zullen aangewend worden. Op de statuten is de Koninkiyke goedkeu ring verkregen. Van het hoofdbestuur van den R. K. Lood- I- gletersbond was een schrijven ontvangen, waar- I in goedgevonden werd, „dat voor, Alkmaar uit zonderingsbepalingen Inzake het collectief con- l tract zullen gelden. Er is dus geen enkel be- zwaal meer, dat-de uitgetreden loodgiéterspa- troons weer toetreden. Het bestuur deelde dan mede, dat by Pro vinciale Staten, dank zy de medewerking van den heer Valkering, Is verkregen, dat by de provinciale gestichten geen tentoonstelling met verkoop van vervaardigde artikelen zal gehou- den worden. Eenlge klachten inzake hulpverleening M. H. zullen onderzocht worden. H-Voortaan zal het mogeiyk zijn de contribu tie per week te voldoen. De voorzitter wees nog op de in het Noord- Hollandsch Dagblad gepubliceerde mildere be spelingen inzake de vestigingseischen. De VOORZITTER leidde dit onderwerp in. Onlangs heeft Ir. -Haga een voordracht gehou den voor de drieg middenstandsvereeniglngen. Deze heer wil werken om goedkooper tarieven In de Maandag gehouden ledenvergadering der (neutrale) vereeniglng voor Zlekenhulsver- pleging is door verwerping der bestuursvoor stellen een conflict ontstaan. De iMtste paar jaar was f 6000 aan het re servefonds onttrokken. Het bestuur had de vol gende saneeringsvoorstellen ingediend: a. vergoeding voor amandel-operaties gesteld op f 6; b. de eerste verpleegdag wordt niet vergoed; c. de contributie der 3 klassen voor volwasse nen wordt verhoogd naar basis van 1 cent per week voor de laagste klasse. Verder nog zou de premie voor verzekering tegen operatiekosten gebracht worden op 1 ct. per week per f 20.met een maximum van f 80.—. Na zeer uitvoerige discussies trok het bestuur zijn voorstel b In. Hiermede was de vergade ring echter niet voldaan, zy wenschte split sing der overige voorstellen, daar men niet te gen contrlbutleverhooglng was. Het bestuur weigerde splitsing, waarna voorstellen werden verworpen met 78 tegen 46 stemmen. De voorzitter, de heer W. v. d. Vall, deelde toen mede, dat het bestuur en bloc aftrad. Heden Is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met byiagen van den heer C. Sodekampff, alhier, om vergunning tot het oprichten van een sigarenfabriek met plaat sing daarin van een drooginrichting in het perceel Vyvertje nr. 23. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen wor den ingediend ten stadhuize, mondeling op Dinsdag 22 Februari as., voormlddags te elf uur en schrifteiyk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hy, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen «tukken kennis nemén Alkmaar. 8 Februari 1938. Burgem. en Weth. van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. drie* middenstands vereenlgingen. te krygen. Hy wil dit bereiken rechtstreeks by het P. E. N. of by de gemeentebesturen. De vereeniglng moet dan eerst voor leder lid een brochure koopen; by slagen van de actie moet

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10