over Japansche troepen trekken de Hwai-rivier 1 I heden Het nieuws van aan De bloedige slag de Alf ambra 1*1 Chineezen trachten den DE BAROMETER Kard. Hinsley over het Euch. Congres Geen concordaat met Rome Mussolini naar Londen gekeerd? JOH. LAUWERS PAYGLOP 1 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS opmarsch te stuiten Erg verkouden! De Japantche verliezen FrMulein von Blomberg Van Butenco geen spoor Orthodoxe kerk tevreden Een communist stierf r Chauffeur zwaar gewond dftj s Britsche bemiddeling in China ontkend Een gebedtkruittocht voor vrede in een wereld vol onrust Zet sleepbooten konden het tchip niet vlot krygen De „Aldan” zit vast aan den grond Communisme Canada’s staatsvijand no. 1 Britsch schip door vliegers achtervolgd Maar ook tegen fatcittitche organisaties zal worden opgetreden DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Acht vliegtuigen der Japanners hebben Hank au en omgéving gebombardeerd It de Russische diplomaat naar het buitenland gevlucht? De rechtsche troepen maakten zich meester van een gebied van 230 vierkante myl Men zal probeer en het voortchip te dichten Terugtrekking van vrywilligers uit Spanje bevordert Britsch- ItalluaMthé toenadering s met God verzoend Verloofd met den zoon van generaal Keitel Jacquemotte in den trein stervend bediend Positie van de „Pluto” iitmassa’s op de Niagara-rivier hébben behalve, de imposante brug ir*‘T“ 3 Reehtsch antwoord aan Eden Queipo de Llano kpe Tramtrein tleurde auto 37 M. mee Overeenkomtt tuttehen de Joego- SlaVitche regeering en de Orthodoxe Kerk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 9 FEBRUARI 1938 o ▼riend, de vroeg Ml BlTO ontvangen, Uit een In den laten middag door de directie D 1 Het officieele blad der Servisch-orthodoxe kerk publiceert een verklaring over de met de regeering bereikte overeenstemming. Uitdrukke lijk wordt in deze verklaring bevestigd, dat de leiding der kerk bevredigd is. Tegelijkertijd worden ook alle straffen, die de Servisch-orthodoxe kerk tegen leden der regee ring had uitgesproken, ingetrokken. stand gekomen met betrekking vraagstuk van een concordaat Vaticaan. De kosten voor de vjjf voor de Holland—Amerika- Hjn in aanbouw zijnde schepen sullen f 28 A t 29 mWtoen bedragen. De pogingen om de «Aldan'* vief te brengen, zfjn Dinsdag mislukt. ge bet Ten Noordwesten van Hwai-joean wordt thans verbitterd gestreden. De Chineezen zijn vast- boloten den opmarsch der Japanners tot staan te brengen. De Japanners hebben de beschik king over 2000 man infanterie en 300 man ca valerie, terwijl zl) beschikken over een tiental stukken geschut en eenige tientallen tankwa gens. Chlneesche strijdkrachten verzetten zich lüg tegen den Japanschen opmarsch langs 1» BOEKAREST, 8 Febr. (Havas) Men beeft nog geen nieuws over Butenco, den Rus- slschen zaakgelastigde, die onder geheim zinnige omstandigheden verdwenen is. In dit gebied zijn 20 dorpen en 145 ver sterkte stellingen gelegen. Er zouden vijf di visies regeerlngstroepen vernietigd zijn, terwijl het materiaal van drie legercorpsen werd bult gemaakt. OTTAWA. 8 Febr. (Havas) De Canadee- scbe minister van Justitie heeft in het par lement verklaard, dat de regeering in geheel Canada een onderzoek zal instellen naar de actie van communisten, fascisten en andere bewegingen. Volgens een later ontvangen radiogram, is de „Pluto” nabij Grasnltz aan den grond ge zet. Bergingsbooten bevinden zich langszij. Ge tracht zal worden het schip te dichten. Er staat een kalme zee, zoodat er geen gevaar bestaat. Stand e* Wzunedag 18 uur v<aM 768A ▼ariga standi 7883 De Chineeecbe ambassadeur te Londen heeft Reuter medegedeeld niets te weten over een Chlneeoch verzoek tot bemiddeling, gericht aan Engeland. Acht Japansche vliegtuigen hebben van daag het vliegveld Hankau en het nabdrige Haajang gebombardeerd. Uit de richting der tjsergieterjjen van Hanjang is een ontzet tende ontploffing gehoord. Om half drie 'smiddags (pi- tijd) werd alarm geslagen, doch 50 minuten later was alles weer voorbij. De Japanners trekken over de Hwai-rivier. De geruchten ever Britsche bemiddeling in China worden tegengesproken. Bij den strijd aan de rivier Alfambra maakten de rechtschen zich meester van een aanzienlijk gebied. Boodschap van Kardinaal Hinsley over het Eucharistisch Congres te Boedapest. De Eerste Kamer is Dinsdag begonnen met do behandeling van de begroeting van Financiën. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begrooting van Justitie. Een kijkje in een der vele Ja-pansche fabrieken, die door de Chineezen voor den opmarsch der Japanners zijn vernield •heden over e organlsa- Ser- tot het het Het Russische vrachtschip «Aldan", dat met een lading fijne steen aan boord op weg van de Moermanskeilanden naar Gent Zaterdag avond op de Oostergronden bij Terschelling is gestrand, zit nog steeds aan den grond. Zes Nederlandsche sleepbooten hebben ge durende den geheelen dag getracht het schip los te trekken, doch zij zijn hierin niet geslaagd. Ook Britsche officieele kringen hebben Reuter van in kennis gesteld, dat zij niets hebben vernomen, dat zou blijken op een bevestiging Van het bericht uit Hongkong Inzake Britsche bemiddeling in het Chjneesch-Japansche con flict. BELGRADO, 8 Febr. (Havas). Tusschen de Joego-Slavlsche regeering en de vlsch-orthodoxe kerk is een accoord tot met Opvarenden van de sleepbooten „Volharding” en „Texel” hebben in den middag met groote zandzulginstailaties een geul in het zand ge zogen, terwijl de lading van het schip gedeelte lijk over boord werd geworpen. Dit alles heeft echter niet het minste resultaat gehad. Het laat zich aanzien, dat het nog wel eenige dagen zal duren, alvorens het schip vlot zal zijn gebracht. Zijt u niet goed, mijn priester. Neen, was het antwoord, sinds twee dagen voel ik mij onwel, maar nu, geloof ik. is het gedaan met mij; en hij begon te spreken over zijn Eerste H. Communie en zijn schoone chris telijke jeugdige opvoeding. Zijn laatste woorden waren, dat hij groote lijks spijt had over zijn laatste levensdagen. Daarop zakte hij ineen en geen enkel woord meer kon de priester eruit krijgen. De priester die juist de H. Olie bij zich had (want er zijn priesters die de H. Olie gedurig bij zich hebben) diende den stervende rap de H. Olie toe. Zoo stierf de groote communist heel zeker in verzoening met den Oppersten Rechter.” Dat verhaal maakte geweldig veel indruk op de toehoorders en de E. Pater Bestuurder riep uit: „Ja de communisten willen het leven Bon der God, maar niet sterven zonder God.” LONDEN, 8 Febr. (Reuter). In een speciale boodschap aan het Engelsch Katholiek Ver bond, dat het Britsche contingent naar het in Mei te Boedapest te houden Eucharistisch Con gres zal' begeleiden, verklaart Kardinaal Hins ley, dat het Congres een gebedskrulstocht is voor eenheid en vrede op dit oogenbllk van hartstochtelijke vijandschap en onrust in dege- heele wereld. Het is een boetedoening voor de ten he mel schreiende uitspattingen, die zich heden ten dage voordoen, en het is een de wereld omvattende roep om Gods barmhartigheid voor een gemeenschap, die Hem vergeet en zich tegen Hem verzet. Op het gezantschap verklaart men, dat er alleen van misdaad sprake kan zijn. De Roe- meensche gerechtelijke autoriteiten zijn ech ter voorzichtiger. Het blad „Capitals” vraagt zich af, of Butenco niet naar het buitenland gevlucht is. Vandaag is te Londen bericht ontvan gen. dat" het Britsche stoomschip Peckham draadloos bericht heeft gezonden, dat het door militaire vliegtuigen aan de Oostkust van Spanje wordt vervolgd. LONDEN, 8 Febr. (Havas) De «Evening Standard” schrijft: Men meent te weten, dat de Britsche regeering thana vernomen heeft, dat Mussolini van plan is. de deel neming van Italië aan den burgeroorlog in Spanje niet te vergrooten. Hjj heeft in tegendeel de laatste maanden regelmatig het aantal Itaüaanaehe vrijwilligers, die er zich bevinden, verminderd. Men zal nu probeeren het voorschip dicht te maken en het schip dan te Sasznitz binnen te brengen. Het gedeelte van de bemanning, dat zich aan boord van het lichtschip „Adlergrund” bevond, is met een regeerlngsboot naar Sass nitz gebracht. Gehoopt wordt, dat het heden mogelijk zal zijn aan boord van da „Pluto" terug te keeren. Bij de directie van de K. N. 8. M. te Amster dam is een nader telegrafisch bericht omtrent de positie van de „Pluto” binnengekomen en wel van den kapitein. Hieruit blijkt, dat het voor schip lek gevaren is en geheel onder water staat Aangezien het niet mogelijk werd geacht het schip drijvende te houden totdat Grasnltz zal zijn bereikt, had men het voornemen het schip op de z.g. Prorer Wiek, een ondiepe strook langs het eiland Rügen, aan den grond te netten. HANKAU, 8 Febr. (A.N.P.). In totaal 0N man Japansche troepen zijn reeds de rivier Hwai in Noord Anhwei overgetrokken m de bezetting door Japan van Hwai-Joean, aea op 5 K.M. ten westen van Pengpoe ge- legen stad. Deze troepen rukkep thans van drie kanten op. Het rechtsche radiostation Radio Nacional heeft te middernacht mededeeling gedaan van een nota van den persdienst, waarin akte wordt genomen van Eden’s verklaringen en het volgende wordt opgemerkt: ons maar naar aiie de aanvallen gedaan een internationalen Deze commentaar wordt in politieke kringen in verband gebracht met de besprekingen, die Eden Zaterdag met Grandl heeft gevoerd, en die volgens de Londensche bladen de meening wettigen, dat de terugtrekking der Italiaanscbe vrijwilligers uit Spanje wellicht geen ver in het verschiet liggende gebeurtenis zou zijn. De diplomatieke redacteur van de „Daily Ex press" voorziet zelfs „dramatische gebeurtenis sen” vóór het einde van de week. De Duce zou, na de jongste machtsverschuivingen in Duitschland, een nieuwe nazi-actlviteit in Oos tenrijk vreezen, waardoor de Italiaansch-Duit- sche vriendschap aanmerkelijk verkoeld wordt. Bovendien kost de steun, dien Mussolini aan Franco verleent, hem veel geld, terwijl de resul taten gering zijn. De financieele toestand in Italië zou penibel zijn; bovendien ziet de Duce zich van zijn trouwste vrienden verlaten, ter wijl hij over niet voldoende bekwame mannen beschikt om hen te vervangen. Mussolini zou om al deze redenen beslo ten hebben toenadering te zoeken tot En geland, waar hij mogelijk een leenlng zal kunnen sluiten, op voorwaarde, dat Italië een einde zal maken aan de anti-Briteche propaganda in Palestina en Egypte, en de belangen van Groot-Brlttannië in de Mid- dellandsche Zee zal eerbiedigen. De „Daily Herald” laat zich in denzelfden sta uit over de plannen van den Duce. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat de jongste dochter van generaal-veldmaarschalk Von Blomberg, die zoo- als men weet, de vorige week als Rijksmlnlster van Oorlog is af getreden, is verloofd met den zoon van generaal Keitel, den chef van den generalen staf der weermacht De verloving vond plaats eenige dagen na het huwelijk van den veldmaarschalk met zijn vroegere secretaresse, Frëüleln Gruhn, hetwelk de jongste crisis in regeerlngs- en legerkringen heeft verhaast De zoon van generaal Keitel, die in Juni as. 21 jaar wordt, is luitenant Ter gelegenheid van het einde van de radio toespraken van Queipo de Llano is de gene raal gehuldigd. In zijn antwoord aan den bur gemeester, die hem had toegesproken, zelde Queipo, dat hij zijn radlofunctie heeft neer gelegd, omdat hij van meening is, dat militai ren zich niet met de Internationale politiek moeten bemoeien, en omdat hij zijn aanhan kelijkheid aan Franco wil toonen. De Heilige Synode publiceert in dit verband een verklaring, waarin zij zegt, er acte van te nemen, dat het ontwerp, waarbij het concor daat van 25 Juli 1935 tot wet verheven zou worden, niet bij de Skoepsjtina ingediend zal worden. SJANGHAI. 8 Febr. (Reuter). Na een stilstand van drie maanden is vandaag een nieuw Japansch offensief in Noord-Cbina ingezet, en uit Zuid-Hopei komen berich ten binnen over hevige gevechten, waarbij de Japanners oprukken langs den spoor weg Peiping—Hankau en den meer Ooste- U)k gelegen straatweg. Langs den spoorweg hebben de Japanners een groote troepenmacht geconcentreeerd te ftjangteh in Noord-Honan, en voorzichtig trekken de voorhoeden langs de spoorlijn. ▼»cht den straatweg, waarvan <het uitgangspunt het op 80 KM. ten N. o. van Tsjangteh gele gen Temlng, doch de Japanners beweren bezit te hebben genomen van het 24 KM. Zuideljj- ker gelegen Nanlo waar de Chineezen, naar men zegt, duizend dooden op het slagveld hebben achtergelaten. Volgens een onbevestigd bericht van Chlnee sche zijde, zouden ongeregelde troepen het Ja pansche garnizoen van Soenklang verrast en de stad heroyrd hebben, doch dit bericht moet met het grootste voorbehoud worden aanvaard. Dinsdagmiddag is een personenauto, bestuurd door den 46-jarigen H. de G. uit Linschoten, bij het oversteken van da trambaan bij de via duct aan den Rjjnzlchtweg te Oegstgeest, door een tramtrein van de N.Z.H.TM. gegrepen. De auto werd 37 meter meegesleurd en totaal ver nield. De bestuurder, die alleen in den wagen zat, werd er uit geslingerd en kwam naast de trambaan terecht. De man heeft ernstige in wendige kneuzingen opgeloopen en is in zorg- wekkenden toestand naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. Het tramverkeer had. vijftig minuten De minister-president van Quebec is van mee ning, dat het communisme staatsvijand nr. één is. De provinciale wet die machtigt tot verbod van communistische publicaties, sluiting van lokalen en ontbinding van communistische orga nisaties, en die verder de mogelijkheid van huis zoeking bjj verdachte personen schept, beeft echter krachtige protesten van Engelsche Cana- deezen uitgelokt, die de wet in strijd met de persoonlijke vrijheid achten en verlangen, dat zij door de federale regeering ongrondwettig wordt verklaard. Anderzijds heeft een blad bl fascistische of nationaal-socla ties gepubliceerd. Die groepen hebben haar zetel te Montreal. De minister van Justitie beeft ver» klugA/teae,organisatie# te zullen vervolgen. Er worden no£_siceds Japansche versterkingen aangeveerd langs den Zuidelijken oever van de rivier Hwai, waar reeds twee Japansche divisies zijn gestationneerd. De Japanners hebben de districten Pengpoe, Heng Jang, Lin Wal Kwan en Hwai-Joean be at. Het eerste werd door de Japansche voor hoede geplunderd. Ook de Koreanen en de troe pen uit Mandsjoekwo hebben zich misdragen Steden werden in brand gestoken, de bewoners werden hevig mishandeld en de vrouwen wer den aangerand. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Tlng-joean, op 60 KM. ten Zuidoosten van Pengpoe gelegen, door Chlneesche ongeregelde troepen zijn heroverd. De Chineezen maken het den Japanners in de apoorwegzone, tusschen Tientsin en Poekau, zeer ^'ifldden Sjansi hebben Chlneesche vlieg tuigen onlangs een Japansche versterking op Ongeveer 25 KM. ten Noorden van Tal-Joean gebombardeerd. Er zijn daarbij meer dan 600 Japanners gedood. Tot nu toe hebben zich slechts schermutse lingen in dezen sector voorgedaan, doch men Verwacht binnenkort een slag. De Chineesche troepen, die versterkingen hebbe: sün reeds tot een tegenaanval ovi De verliezen der regeerlngstroepen aan bet front van Teruel worden aan rechtsche zijde geechat op 50.000 tot 70.000 man, terwijl de rechtschen volgens hun zeggen self minder dan 'n twintigste dezer verliezen zouden heb ben geleden. Gistermiddag werd in de nabijheid van het dorp Escori Huela een linksche troepenafdee- ling met geschut en tanks ontdekt. De recht sche luchtmacht bombardeerde de afdeeling, waarbij naar schatting een duizendtal repu blikeinen gedood werd. De rechtsche infanterie blijft oprukken, en bereikte gisteren de bocht in de Alfambra ten Noorden van Villalba Alta. Zjj ondervond vrij wel geen tegenstand. De regeerlngstroepen schijnen weerstand te willen bieden op de noordelijke hellingen van de Sierra del Foso. In de Siërra Palomera wor den steeds meer krijgsgevangenen gemaakt. van de K.N.S.M. ontvangen bericht van den gezagvoerder van de „Pluto" blijkt, dat het schip thans op het strand is gezet van Prorer Wiek. Aan stuurboord aan de voorzijde bevindt zich een gat van vijf tot zes meter. Het voor schip staat, zooals reeds eerder gemeld, heel onder water. De machinekamer en achterschip zijn evenwel droog. 8ARAGOSSA, 8 Febr. (Reater). De rechtochen in Spanje beweren als resul tant van den slag b(j de rivier Alfambra, welke beschouwd wordt als 'een der bloe digste en meert verbitterde van den ge heelen oorlog, een gebied van 230 vlerk, mijlen In bezit te hebben genomen. Ofschoon volgens de officieele opgave van het Japansche ministerie van Oorlog de Ja pansche verliezen 20.000 bedragen, gelooven be trouwbare buitenlandsche waarnemers, dat on geveer 50.000 Japanners gedood en 150.000 ge wond zijn, terwijl de Chineesche verliezen waarschijnlijk ongeveer viermaal zoo groot zijn, met naar verhouding -een grooter aantal doo den als gevolg van het ontbreken van sani taire diensten. De Peckham is van Odessa op weg naar Barcelona. Aan boord bevindt zich een waar nemer der niet-inmenglngscommlssie. De ka pitein en de officieren zijn Engelschen. De verdere bemanning bestaat uit Engelschen en Ne derlandera. Ten derde: wat de mededeelingen over re presaillemaatregelen betreft: wjj moeten zeg gen, dat wij niet aan Engelands macht ter zee twijfelen. Wij gelooven echter niet, dat men zijn krachten in de eerste plaats moet toonen tegen een land, dat onder binnenlandschen strijd lijdt. Ten vierde; wij zijn van meening, dat onze heilige burgeroorlog niets uitstaande heeft met een koloniale onderneming”. Dan Dampo inwrijven en inademen> g P<x 50. Dooi >0 ct. Bil Apoth. an Drogisten^ NOORDBOLLANDSCH DAGBLAD aSS' Met Inbegrip van gratis ongave lenverzeke- Administratie verstrekt rino- voor Alkmaar ƒ2.— par kwartaal o» 15 cents per week, voor buiten Alkmaar Q A DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan- f 2.50 por kwartaal of 20 cents por week. geboden, geplaatst onder de Omroeper- Ultg. N. V. Drukk. De Spaarnostad Haarlem. jubrlek 10 ct per regel. In de 'kapel der paters Jezuïeten te Aalst heeft, naar de Belgische „Volksstem” bericht, pater Geerebaert SJ. tijdens een conferentie het verheugende nieuwfc medegedeeld, dat de Belgische communistische leider Jacquemotte bij zijn sterven het H. Oliesel heeft ontvangen. Te Gent heeft pater Geerebaert dit gebeurde als volgt uiteengezet: „Vrienden ik heb u allen een groot nieuws mede te deelen, dat u zeker zal verblijden. Jacquemotte, de groote communistische leider, Is gestorven na het ontvangen van het H Oliesel in den trein. Een priester kwam op den trein te Tienen. Er was zoo veel volk, dat de trelnbedlende zelde: er is geen plaatsje meer om te Bitten, tenzij in het compartiment van den heer Jacquemotte, maar dat is de leider der com munisten en ik weet niet of ge daar bij zoudt willen zitten. En waarom niet? Toe, leid er mij maar bij, die mensch zal mij toch niet opeten, zelde de priester. En zie, toen hij in het compartiment, waar Jacquemotte zat, kwam, bemerkte de priester dat de volksvertegenwoordiger-ar jbx> bleek uit „Ten eerste: niet alleen is er geen bewijs, dat het tot zinken brengen van schepen kan worden aangerekend, waarschijnlijkheid zijn door de rooden, die in oorlog het geneesmiddel van hun wanhopigen toestand zien. Ten tweede: bqstaat er een verantwoorde lijke regeering in het nationalistische Spanje? Zoo ja, dan zien wjj niet in waarom men haar geen oorlogsrechten toekent. Zoo neen, dan begrijpen wij de verklaringen van heden niet. Het goddelooze materialisme bedreigt de christelijke beschaving, en evenals in het ver leden het katholieke heroïsme van Hongarij» Europa behoed heeft voor de woeste horden, die het onder den voet dreigden te loopen, zoo sul» len wellicht thanjs onze geestelijke krachten, te Boedapest vereenlgd rond Christus onzen Ko- nlng, de vloedgolf van het. militante atheïsme een halt gebieden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9