Economisch herstel Indië gedurende 1937 in De Zwaluwen met 2-0 geklopt VERTROUWEN IN DE TOEKOMST DONDERDAG 10 FEBRUARI 1938 VOETBAL Onderwys Financieel beleid Bloei voor PrinsesJuliana Economische Zaken Departement Algemeene toestand Twentsch krentenbrood Vlootkosten R.K. Staatspartij Geen vliegtuigindustrie Inwendige politieke toestand Vrijheid wai van korten duur Geen verbod van N.S.B. FIETSER ERNSTIG GEWOND E Dr Samenwerking met Nederland naar Financiën, onderwijs, defensie Mgr.prof .dr. J. Schrijnen herdacht Na de geboorte van Prinses Beatrix Beide doelpunten in het laatste kwartier Internationale politieke toestand Geen emigratie N ieuw-Guinea De Kruiskinderen-methode op school Aardige ontmoeting tegen de Roode Duivels in het Olympisch Stadion ORDENING IN SIGAREN INDUSTRIE Uitvoerige beschouwingen van minister Welter in de Mem. van Antwoord op de In dische begrooting Prae-adviezen van het Partij bestuur op voorstellen van afdeelingen UIT EEN OBSERVATIEHUIS ONTSNAPT Cleinfabrikanten tegen het rapport Comité opgericht, om te komen tot stichting van een graf monument Zaak-Margadant Geslaagd week-end van de „Graal” Jestuurder van aanrij denden auto reed door L- Gelukwensch van de Intern. Aca demie voor vergelijkend recht van Oorlog Prinselijke boom in Keizer lijk park Économisch beleid bevredigende van b van het dlsche regeering. idie. rat (tri aan /.Wat de kolonisatie in Nieuw-Guinea betreft in de zich ken- 9 wide motieven en moet leeren zyn Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Indische begrootlng ia het volgende ontleend: De minister deelt mede, dat hy voor het oogenbllk niet de wenscheiykheld en veel minder de noodzakelijkheid inziet tot wij ziging van de bestaande verhouding tus- schen Nederland en Indij. Met zijn ambtsvoorganger is de minister van meenlng, dat, wanneer het vlootplan-1930 vol ledig zal zijn uitgevoerd en de reorganisatie van het leger voltooid zal zijn, gezegd mag wor den, dat tegen aanranding van ons grondgebied met alle verelschte kracht zal kunnen worden opgetreden. zijn van over- steunlng van een voorztel-TUburg, om gedaan te krijgen, dat de 3-jarige onderwijzersopleiding vervangen wordt door een vierjarige. In verband met een voorstel van den Kring Den Haag deelt het P. B. mede, dat het het vraagstuk van het rdyementarecht andermaal to ernstige overweging wil nemen, Indien de behoefte aan een waarlijk onvermijdelijke par- tieele herziening der Partij-reglementen zich zou openbaren. Een onderzoek daartoe is bij het P. B. reeds aanhangig. een ge- van ••rei I De beginopstelling der elftallen was: Zwaluwen: Michel (VJ3.V.), doel; Caldenhove (D.W.8.) en van der Linden (N.A.C.), achter; Paauwe (Feljenoord), Pienter (Be Quick), Pe ters (P.8.V.), midden; Draeger (D.WjB.), Hun ting (PJ3.V.), van DUk (MAX», Timmermans (ED.O.), van Beek (B.V.V.), voor. Nu in de eerste behoeften la voorzien, heeft de regeering ten principale beslist, voor geza menlijke rekening van Nederland en Indië bij de Nederlandsche industrie een order te plaat sen voor den bouw van een prototype voor een metalen bommenwerper, welke eventueel den grondslag zal kunnen vormen voor latere leve- ringen. Het ligt In de bedoeling om, nadat de des betreffende besluiten van den gouvemeur- grneraal bij de wet zullen zijn goedgekeurd, een eerste storting ten bedrage van ƒ14.716.110 te doen in het by de wet van 2 April 1937 Inge stelde Rubberfonds. De hoofdbesturen van den Eersten Neder- landschen bond van kleinfabrikanten in de sigarenindustrie te Amsterdam en den Zuidelij ken bond van klelnfabrlkanten te Tilburg heb ben dezer dagen vergaderd. zy kantten zich te gen aanneming van ’t rapport van de R. K. ver- ecniging van sigarenfabrikanten. Aan de regee ring zal worden verzocht de verblndendverkla- 'te^^^TwCT 71otteage^imeT«te stem- «n». «ndlen deze wordt aangevraagd, niet t« verleenen. De secretarls-generaal van de Internationale Academie voor vergelijkend recht, prof. E. Ba logh te Johannesburg, heeft naar aanleiding van de geboorte van Prinses Beatrix een telegram van gelukwensch aan H. M. de Koningin ge zonden. termen I kunnen internee ringsoorjl moge het volgende worden medegedeeld: In de gewesten buiten Java en Madoera zijn beter eh dichter by die eilanden gelegen streken be schikbaar voor kolonisatie door inheemschen zoodat emigratie naar Nieuw-Guinea ’voors hands nog niet aan de orde behoeft te worden gesteld. De rapporten, welke den minister met betrekking tot den stand der kolontaaties van Europeanen op dat eiland regelmatig bereiken zijn dermate teleurstellend, dat zeker voor de Woensdagavond is te Apeldoorn op den Zut- fenscheweg de 28-j. wielrijder C. H„ aldaar, door een hem tegemoetkomenden zeswiell- gen vrachtauto aangereden. Hl) Is van zijn flets geworpen en daarbij ernstig aan het hoofd ge wond. Per ziekenauto is hy naar het Jullana- zlekenhuls overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend; de patiënt had veel bloed verloren. De bestuurder van den vrachtauto Is onbe kend, doordat hy zonder zich om het slacht offer te bekommeren is doorgereden. In een aardige en aantrekkelijke ontmoe ting, welke tot een kwartier voor het einde een volkomen open strijd was, hebben de Zwaluwen gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Roode Dui vels een 20-nederlaag geleden. Het nader onderzoek in de strafsaak-Marga- dant heeft er toe geleid, de stukken opnieuw in handen van den procureur-generaal by het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indlë te stellen, ten einde de mogelijkheid van verdere vervolgingen te overwegen. Hy vertrouwt, dat de resultaten der in te stellen onderzoekingen den weg zullen aan geven, langs welken de verwezenlijking van het beoogde doel het best kan worden bereikt en met name of. en zoo Ja op welke wyze, van re- geeringswege kan worden bevorderd de deel neming van Nederlandsch kapitaal en Intellect in de industrialisatie van Indië. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat die deelneming ook nu reeds kan rekenen op voor lichting, hulp en steun der regeering. noodlg, ook personen uit het economisch leven In beide gebiedsdeelen kunnen deel nemen. In beginsel heeft de minister hier over reeds overeenstemming verkregen met zijn ambtgenoot van Economische Zaken en met den gouvemeur-generaal, zoodat een begin van uitvoering van dit denkbeeld spoedig mag worden tegemoet gezien. Na uitschakeling van de defensie-uitgaven, welke ultelndeiyk Nederland zullen worden vergoed, vermin dert het tekort op den buitengewonen dienst tot 12,7 millloen, waarna een te kort op den geheelen dienst overbiyft van rond ƒ4 millloen. De minister zal thans niet ingaan op de op merkingen met betrekking tot de verdeeling van de vlootkosten tusschen Nederland en In dië, aangezien deze aangelegenheid eerlang af zonderlek aan het oordeel van de Kamer zal worden onderworpen, nadat de Volksraad zich ter zake zal hebben uitgesproken. Voor het oogenbllk moge worden volstaan met de mede- deellng, dat biykens de thans by dat college in behandeling zynde voorstellen Nederland in 1938 nog een bedrag van 5 millloen in de be drijfskosten der marine zal bydragen. Tegen over de uit de vermindering tot dit bedrag van de aanvankeiyk verwachte Nederlandsche by- drage voortvloeiende verlaging van inkomsten met ƒ8.9 millloen, staat echter een verlichting van uitgaven voor aanbouw enz. met ƒ7,4 mil lloen (waarvan ƒ8,2 millloen op den buiten gewonen dienst). Van Inheemsche krachten wordt reeds In steeds toenemende mate voor ’s Lands dienst gebruik gemaakt. De minister betwyfelt, of losmaking van de Indische monetaire politiek van de Nederland sche technisch en economisch uitvoerbaar zou zyn. De doof de Indische regeering in overweging genomen belastingverlaging betreft verminde ring of afschaffing van de crislsopcenten op den benzlne-accyns. Of daartoe zal kunnen worden overgegaan, zal echter eerst by de op stelling van de ontwerp-begrooting voor 1939 onder de oogen worden gezien. Verschenen zyn. de prae-adviezen van het Party bestuur der R. K. Staatsparty over door de afdeelingen ingediende voorstellen. De Kring Arnhem—Nymegen stelt voor, er by de R.K. Kamerfractie op aan te dringen, dat de regeering spoedig besluite tot Inkrim ping van de leerlingenschaal per klasse In de scholen. Het P B. heeft hiertegen geen bezwaar. Dezelfde Kring wenscht ook, dat de Kamer fractie haar invloed aanwendt tot herziening der salarissen van het overheidspersoneel. Het P. B. wil slechts de byzondere aandacht vestigen op dit vraagstuk. Dezelfde byzondere aandacht wenscht het P. B. te vragen voor een voorstel van Voor noemden Kring, om via de Kamerfractie .aan de regeering te vragen verstrekking van goed- koope margarine en vet aan bepaalde gezinnen. Een verzoek van denzelfden Kring tot be- vorderftig van gezinspolitiek acht het P. B. niet op zyn plaats. Het P- B. acht ondoelmatig en overbodig nieuw commissoriaal onderzoek Inzake het oorloofde (van katholiek standpunt bezien) korting op reeds toegekende pensioenen, zooals de Kring Tilburg -wenscht. Indië een land biyft niet een voorbeeldige eco nomische uitrusting en dat het concurrentie vermogen van Indië door de rationalisatie der bedryven in de afgeloopen jaren nog aanzienlijk la versterkt. De verbetering In de staatkundige verhou dingen in Nederlandsch-Indlë hier dan op gevat in den zin van verzachting van tegen stellingen had zeker, niet bereikt kunnen den Eenlge verwoede Hollandsche aanvallen vol gen zonder succes. Dit komt weer aan de an dere zijde. Drie minuten later komen de Belgen weer voor. Michel, die nu moet zwichten voor een schot van Mondelé, dat via.de lat doel treft (02). De Belgische middenvoor kreeg het leder toegespeeld van den linkshalf, v. d. Kerkhove. De Zwaluwen geven den stryd nog niet op. zy opereeren eenlge malen In het Belgisch doel gebied, waar de Roode Duivels met veel geluk een tegenpunt kunnen voorkomen Succes voor de Hollanders biyft evenwel uit. Er gebeurt ver der niets byzonders meer. Als scheidsrechter Israëls hek einde aankondlgt, hebben de Zwa luwen met 2—0 verloren. Hunting was In de laatste minuten nog ver vangen door den D.W.V.-er Ooms. Als criterium zal ook in de toekomst moeten gelden, dat met de belangen van Nederland en van Indië gelykelyk wordt rekening gehouden, zoodat de samenwerking op een voor beide deelen billijke en voordeelige wyze geschiedt. De minister merkt op, dat hy over deh meest geschlkten vorm, om In de toekomst de econo mische samenwerking tusschen belde gebied» deelen te bevorderen, overleg pleegt met de Indische regeerlhg en m«t zjjnj. ambtgenoot van Economische pdtten.' A v S’ A Een zeer geschikt middel daartoe lyken hem regelmatige dienstreizen van eenlge deskundige Indische en Nederlandsche hoofdambtenaren in commissie, ondersehel- deniyk naar Nederland en naar Neder- hmdsch-Indlë. Daaraan zullen, voor zoover Het verloop van ontvangsten en uitgaven blijkt nog gunstiger te zyn geweest dan in Oc tober werd verwacht en de gewone dienst 1937 zal waarschyniyk een overschot opleveren van ten naastenby 9 millloen. Dit gunstig resul taat is geheel te danken aan de middelen, die rond ƒ91 millloen meer hebben opgebracht dan de raming, waaraan de groep belastingen met niet minder dan ƒ68 millloen heeft bygedragen. Daartegenover vertoonen de uitgaven een ac cres van 43 millloen. Blijkens de nieuwste gegevens had de Uitvoer van geheel Nederlandsch-Indlë In de eerste 10 maanden van 1937 een waar de van ruim ƒ828 millloen, terwyi de in voer een waarde van ruim ƒ411 millloen had (over de eerste 10 maanden van 1936 waren deze cyfers resp. ruim 473 millloen •n ruim ƒ223 millloen). Zonder twyfel kan men hier spreken van een duideiyk teeken van een krachtig economisch heratel. naaste toekomst daarvan geen resultaten zyn te verwachten. Ongetwyfeld kan de ontwikkeling van den internationalen polltieken toestand rondom den Pacific gevaren medebrengen voor de veilig heid van land en volk van Nederlandsch-Indlë Dat onder deze ernstige omstandigheden zelfs extremistisch gezinde leiders der nationalisti sche beweging op Java tot meer waardeerlng van het Nederlandsche bewind zyn gekomen dan zy tot nog toe aan den dag hadden ge legd, acht ook de minister, van groote betee- kénls. Direct trekken de Belgen ten aanval en reeds in de eerste minuten ontstaan gevaariyke mo menten voor het Zwaluwendoel, waar Michel geducht op de proef wordt gesteld. Vlot combi- neerend breken de Belgen geregeld door de Zwaluwen-verdediging, die haar handen vol heeft aan de vlugge tegenstanders. De spora dische aanvallen der Zwaluwen hebben voor? looplg nog niet veel om het iyf. Er is tien mi nuten gespeeld als de lange Bruggenaar Braet den eersten bal krygt te verwerken. Even later bezorgt een goed door Draeger genomen corner den Belgen even moeiiykheden, die echter wor den opgeloet. Een nieuwe hoekschop, ontstaan na uitstekend spel tusschen Draeger en v. Dyk, wordt eveneens' weggewerkt. Intusschen is het spel meer verdeeld geworden en niettegenstaan de de slechte weersomstandigheden de regen plenst onophoudelijk neer is het een aardige stryd, welke het aanzien volkomen waard is. Ben vlugge Hollandsche aanval, waarvoor Timmermans den grondslag legt, wordt beslo ten met een verraderiyk vleugelschot van Drae ger, vlak onder de lat, dat Braet slechts met groote moeite corner kan werken. Eenlge oogen- bllkken later bemachtigt de Belgische doelman het leder op sublieme wyze, na een door Pienter genomen vryen schop. Intusschen zitten-de Bel gen niet stil. Van der Linden werkt in de ver dediging niet aityd even safe, waardoor Michel nog al eens moet Ingrypen. Caldenhove is evenwel goed op dreef en de duels met den Bel gischen linksbuiten Demulder eindigen vrywel steeds in het voordeel van den Amsterdammer. De stryd biyft een aantrekkeiyk en wisselend karakter dragen. De Hollandsche aanvallen zyn lang niet ongevaariyk en tot tweemaal toe zien wy goede schoten van linksbuiten van Beek. Als Braet zyn doel by een Hollandschen aanval ver laten heeft, kan een der Belgische verdedigers ternauwernood een doelpunt voorkomen door den bal corner te trappen. Michel mag aan de overzyde van geluk spreken als Ceuleers alleen voor hem komt en tegen den paal schiet. Even later ziet Mondelé geen kans voor bet Zwalu- wen-doel een goede* kans te benutten. Tegen het einde der eerste helft komt het Zwaluwen-doel nog eenlge malen geducht in gevaar als Mondelé tot tweemaal toe Inschiet, maar de bal toch wordt weggewerkt. Dan krygt de Hollandsche aanval nog eenlge goede kansen en daarna breekt de rust aan met blanken stand. Als de tweede helft een aanvang neemt, Is het Inmiddels droog geworden. Mfen krygt denzelf den op-en-neergaanden stryd van voor de rust te zien met de Belgische aanvallen aanvankeiyk talryker en ook gevaariyker. Michel lost even wel eenlge malen moeiiykheden voor zijn doel resoluut op. Ben schot van Ceuleers bezorgt hem meer moeite, maar ten koste van een hoekschop weet hy ook nu het gevaar te bezweren. By een aanval der Zwaïuwen-voorhoede, dezen keer goed door pienter opgestuwd, lost Timmermans een schot, dat rakelings over Braet’s heiligdom gaat. De geblesseerde Van der Linden maakt dan, als de tweede helft een kwartier oud Is, plaats voor den Blauw-Wltter Wilders. Na een half uur levert een onverwachte Bel gische aanval succes op. Demulder drytt den bal op tot by de hoekvlag, doet eenlge passen naar voren en geeft dan van de outiyn af een voorzet, waaruit Isenborghs den bal langs Mi chel kopt (0—1). Dinsdagmorgen hebben twee 16-jarige jon gens kans gezien uit het observatiehuis aan de Lysterbesstraat te Den Haag, waar door de regeering ter beschikking gestelde kinderen 1 zyn ondergebracht, te ontsnappen. Nadat de beide knapen hun vryheid hadden veroverd, was hun eerste daad het stelen van twee damesrUwielen In de omgeving van het huis. Ze hebben daarop koers gezet naar Vlaar- dlngen, waar zy de fietsen trachtten te ver- koopen. Hun houding wekte argwaan op, en het gevolg was, dat zy door de politie werden aangehouden. De jongens bekenden te zyn gevlucht en zyn 1 naar het observatiehuis teruggebracht. De gestolen fietsen zyn later aan de eige naars teruggegeven. welvaarts- en door Roode Duivels: Braet (Brugge), doel; Hey- 'man (M. Charleroi) en Seys (Beerschot), ach ter; van Alphen (Beerschot), Maertens* (Gan- toise) en v. d. Kerkhove (White Star), midden; Vlaemynck (Union St. Gilloise), Ceuleers (Beer schot), Mondelé (Daring), Isenborghs (Beer schot) en Demulder (White Star), voor. Het p. B ontraadt in behandeling te ne men de uitermate technische problemen van de afschaffing van de wachtweken in de werkver schaffing en de Invoering van het wekeiyksche partieels werk, hetgeen een vborstel-Tilburg be oogde. Het P. B. ontraadt ook aanneming of onder- - Wderdaad is de economische toestand In IndlëXin sterke mate afhankeiyk van de con junctuur op de wereldmarkt. In verband daar mede wordt dan ook sedert jaren met succes gestreefd naar versterking van niet voor den export werkende bedrijven, met name van de kleine nyverheid. Ook de minister Is van inzicht, dat men zich dient te hoeden tegen overschatting van de snel ingetreden opleving, zyn standpunt is, dat er aanleiding bestaat om voorzichtigheid te be trachten, want na elk vry plotseling optredend herstel volgt gewooniyk weder eenlge terug gang. Dit doet echter niets af aan 't telt, dat Dat het onderwys gedurende de crisis ern stige schade zou hebben geleden, waarby voor al zou te denken zyn aan de hoedanigheid van het onderwijs, kan de minister niet onder- schryven. Herstel, op onderwijsgebied, van den toe stand van voor de crisis acht de minister uit gesloten, wyi zulks sou beteekenen een terug vallen In de fouten, welke reeds eerder waren onderkend en welke, ook afgezien van de cri sis, een gezonden, met de behoeften der maat- schappy correspondeerenden groei van de onderwijsvoorziening in den weg stonden. De meest dringende plicht van Nederland ten aanzien van het onderwys In Indië is: bestry- dlng van het analphabetisme. Indien ernstige pogingen, van particulier Initiatief uitgaand, worden ondernomen tot be- strUding van het analphabetlsme onder vol wassenen. zal de regeering daaraan zeker gaar ne zooveel mogeiyk steun verleenen, al mag men zich niet ontveinzen, dat zulke pogingen niet licht tot biyvend succes voeren. Een groote dwaling, die in de laatste jaren meer en meer de aandacht heeft getrokken, is deze, dat in den opzet van het onderwys niet voldoënde Is gezorgd voor aansluiting van de school aan het volksleven. Met het streven om de eigen taal der bevol king zooveel mogeiyk te bezigen als voertaal oy het onderwys op de volks- en vervolg- scholen, stemt de minister in; de Indische re geering is in die.richting werkzaam. Dezer dagen hield het Sodallclum Classicum, de vereenlging van studenten in de klassieke letteren aan de R. K. Universiteit, een zitting, gewyd aan de nagedachtenis van Mgr. Prof. Dr. Jos. Schrynen. I Aanwezig waren Prof. Dr. K. Bellon, Rector magnificus der R. K. Universiteit, Prof. Dr. F. J. de Waele, Prof. Dr. B. Weerenbeet, mej. Dr. Chr. Mohrmann, Dr. W. Roukens, de heer J. van Schalk, praeses van den Senaat van het NUmeegsch Studentencorps en vele studen ten en oud-studenten. P. Lucas Hoogveld OE.8.A., praeses van het Sodallclum Classicum, sprak over Prof. Schry nen als priester. Zyh priesterschap verklaart z»n geheele werken, speciaal ook zyn doelbe wust streven naar het hoogleeraarsambt, dat hy beschouwde als een apostolaat, zyn Ideaal was de emancipatie der katholieken op weten- schappeiyk terrein. De vorming van zyn stu denten was daarom niet zoozeer op het Individu gericht, als wel op dit algemeene doel; daarom ook elschte hy zijn-leerlingen volledig op. De heer J. Tans, voorzitter van de Cercle Francais, verklaarde niet de verdiensten van Prof. Schrynen te willen gaan verheeriyken. daar deze voor zichzelf spreken, maar stelde vooral zyn voorliefde voor de Fransche taal, draagster van de „culture latine” en zyn vriendschap met Fransche geleerden als Maillet in het licht. De heer A. van Gooi verklaarde te spreken als iemand, die Pig>f. Schrynen niet nader ge staan heeft dan zyn vele andere leerlingen; daarom zou zyn woord niet persooniyk zyn. Hy beschreef de gevoelens van alle studenten, toen ze het plotseling overiyden vernamen. Een ge voelen van spyt overheerschte In zoover ze den hoogleeraar niet de harteiykheld en openheid geschonken hadden, waarop hy zoozeer prjjs stelde. Dr. Brinkhoff wees op de twee polen: Rome en Nymegen, waartusschen zich het leven van Prof. Schrynen bewogen heeft: Rome Inspi reerde hem, Nymegen zag zyn activiteit, zyn priesterschap was de dryfveer van zyn weten schapsbeoefening. Spr. beschreef verder houding tegenover zyn studenten, die strengheid langzamerhand In vriendschap ging, en zyn verlangen om jong te biyven waarvoor hy twee middelen gebruikte: reizen en beoefening der volkskunde. Nadat mej. Dr. Chr. Mohrmann medegedeeld had, dat er een comité was opgericht, om op het graf van Prof. Schrynen een monument te plaatsen, sloot de voorzitter de vergadering met een gebed voor de zlelerust van den overledene. Nopens de plannen der regeering voor ver dere uitbreiding van de landmacht bepaalt de minister zich voor het oogenbllk tot de mede- deellng, dat die uitbreiding vooralsnog niet zoozeer op de basis staat van verbreeding, doch van verdieping, met uitzondering nochtans voor wat de luchtmacht en de luchtdoelbestrydlngs- mlddelen betreft, welke een aanmerkeiyke uit breiding ondergaan. Zich ook overigens geheel aansluitend by het inzicht van de andere leden, die met kracht op kwamen tegen een geringschattend oordeel over de Indische legermacht, te de mlnigter van meenlng. dat met twee goed uitgeruste divisies op Java geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Zaterdag en Zondag is in het Centraal Oraal- huis voor Katholieke Actie te Schevenlngen een paedagogisch week-end gehouden voor de Krulskinderenleidsters-onderwyze reason. De belangstelling voor dit week-end was zeer groot. Er waren in het geheel 65 deelneemsters waaronder vele hoofden van scholen. Het week-end werd geopend met een wel komstwoord van directeur A. M. A. Vollaerts die tevens wees op het groote belang van de opvoeding tot zelfstandigheid, die het doel is van de Kruiskinderenmethode, ’s Avonds volg de de lezing van directeur Vollaerts over „School en Katholieke Actie”. Dutdeiyk zette hy uiteen de beteekente van de Katholieke Actie, wees op de plaats, die eerst de apostelen en na hen de priesters in nemen in de Kerk en hoe daarnaast ook de leeken een speciale functie hebbel). Hoe ook zy „gezonden” zyn en hun eigen apostolaat heb ben uit te oefenen. Dit leekenapostolaat In dr Katholieke Actie te $e deelneming aan het hiërarchisch apostolaat. Daarom zal men zich ook op de eerste plaats aan de hiërarchie moe ten onderwerpen en zyn werk daarnaar vor men. De scholen kunnen een belangryk werk voor de Katholieke Actie verrichten, door de kin deren op de eerste plaats op te voeden tot zelf standig beleven van de katholieke beginselen Door het contact van jeugdbeweging en school worden de kinderen in de richting van de Ka tholieke Actie geleld en wordt de overgang naar de jeugdbeweging bevorderd. Directeur Vol laerts wees daarna op de groote waarde van bet spel In verband met de Kruiskinderen- methode. Het spel brengt de kinderen tot zelf werkzaamheid en Initiatief; het spel kan hun ook begrip van het bovennatuuriyke bybren- gen, door in het spel het bovennatuuriyke te laten beleven. Vooral In afsluiting op dit laat ste werd na de lezing, die de aanwezigen met groote belangstelling hadden gevolgd, het spel „De groote tocht” uit de clubhandleidlng„Met het Kruis aan mogen wy spelen", besproken en spontaan na enkele minuten voorbereiding door eenlge aanwezigen in praktyk gebracht. Een deputatie van den Twentschen kloot- schietersbond, waarvan afdeelingen In geheel Twente zyn gevestigd, heeft Woensdagmiddag ten palelze te Soestdyk een krentenbrood aan geboden, dat niet minder dan zeventig pond woog. Het geschenk was vergezeld van een oor konde. gesteld in Twentsch dialect, welke oor konde ten palelze vertaald werd door den bondsvoorzitter, den heer J. B. Zwafertnk. De secretaris van Prins Bernhard, jhr. De- del, nam het cadeau onder dankbetuiging 1H* ontvangst. Woensdagmiddag arriveerden voor het paleis Soestdyk twee autobussen uit Hulst, waarin een deputatie van de kinderen uit Hulst, bestaande uit 14 meisjes en 1 jongen, gezeten was, ver gezeld van ouders en andere belangstellenden, tezamen ongeveer Nestig personen. De kleine meisjes waren in oranje-jurken ge kleed, terwyi de grootere witte Japonnetjes droe gen, gesierd met roode en blauwe strikken. De kinderen, die een bloemstuk mee hadden gebracht, waarop een lint met de woorden: Hulde aan het Prinseiyk Gezin, werden op het paleis ontvangen door den kamerheer van de Prinses, mr. J. C. Baron Baud, die het geschenk namens het Prlnseiyk Paar aanvaardde. Wat de verdediging van de vlootbasis Soera- baja betreft, zy medegedeeld, dat de voor dit marinesteunpunt ontworpen defenslemaatrege- ien nagenoeg zyn voltooid en dat, In verband met de thans reeds voorhanden middelen, een aanval op deze versterkte basis op zéér krach- tigen tegenstand zal stuiten. Dat de oefentyd van de Europeesche militie totaal onvoldoende zou zyn, kan de minister allerminst toegeven. Het In het leven roepen van een vliegtuig industrie In Nederlandsch-Indlë, met mede werking van de K.N.IL.M., heeft Inderdaad veel aantrekkeiyks. De omstandigheid echter dat aanzieniyke bedragen geïnvesteerd aouden moeten worden in een industrie, welke van den grond af moet worden opgebouwd en ook het feit, dat het hierdoor tal van Jaren zou duren voor en aleer het eerste vliegtuig zou kuhnen worden afgeleverd, maken voor het tegenwoor dige verwezeniyking van dit denkbeeld onuit voerbaar. In prettige en enthousiaste stemming ging men *s avonds uiteen. Den volgenden dag was de H. MIs In de ka pel van het Graalhuls. Om kwart voor tien hield Pater H. Helmer Ossü. een zeer interessante lezing over: „Na- tuuriyke middelen in de opvoeding en opvoe ding tot zelfstandigheid”. Spreker begon te zeggen, dat er vaak niet genoeg waardeerlng bestaat voor de natuur- lyke middelen; de bovennatuur bouwt op de natuur; hoe beter het kind onder de Juiste en goede leiding de natuuriyke vermogens leert gebruiken, hoe beter de bovennatuur zich zal kunnen ontwikkelen. .Juiste maat en harmoni sche ontwikkeling Is buitengewoon belangryk. In het tweede deel van zyn lezing wees Pater Helmer op de waarde van de opvoeding tot seUstandlgheid; de wil van het kind moet ver sterkt worden door goede gi positieve training. Het kim wil, als deze op het goede is gericht, door te zetten. Deze eooiMmiscbe kracht, alsmede de on misbaarheid van de meeete Indische pro- dzeten, welke wereldraarktproducten «Ijn, zoomede de omstandigheid, dat voer de bee JangTtykate dier producten op Internatio nalen voet regelingen zyn tot stand ge bracht, welke de productie zoo goed moge- lyk aanpessen aan de consumptie, vormen zoodanige gewichtige factoren, dat de toe komst van Indië met rustig vertrouwen mag worden tegemoet gezien. Wat de voor de inheemsche bevolking te voeren welvaartspolltiek aangaat, zal In de eerstvolgende Jaren worden gestreefd naar ver breeding en versterking van de economische basis, ten einde deze voor de toekomst beter bestand te doen zyn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden ondervonden. De aan de Westersche bedryven verleende steun heeft zich in hoofdzaak kunnen bepalen tot crisismaatregelen. De Inheemsche bedryven daarentegen veAischen dikwerf een meer dl- recten bijstand, zoodat de Indische regeering dan ook reeds gedurende vele jaren doende is op verschillende wyzen In die behoefte te voor zien. De welvaartsmaatregelen zullen In de naaste toekomst op bveedere schaal moeten worden voortgeset. Naar het Inzicht van den minister verdient het vooral aanbeveling om met kracht te streven naar alles, wat er toe kan lei den, op economisch gebied het hoofd te bieden aan den snellen bevolkingsaanwas van Java zoomede om verbetering te brengen In dejeco- nomische structuur van Nederlandsch-^ ten einde dat gebiedsdeel minder afhankelijk te doen worden van den uitvoer van een aantal producten van land- en mynbouw. In verband met deze beide desiderata is het noodzakelyk de beschikbare middelen zooveel doenlyk aan te wenden ten behoeve van een krachtige voortzetting van de bevordering van den In heemschen landbouw en de Inheemsche nyver heid, voor zoover deze beide voorname bedryfs- takken dienen voor de voorziening In de eigen behoeften der bevolking. Als derde gewichtig middel tot verbetering van den economischen toestand zal daarby de bevordering van de emigratie van Java met de daaraan verbonden kolonisatie In de buitengewesten In toenemende mate moeten worden nagestreefd. Een regionale welvaartsbevorderlng in be paalde streken zal de aandacht moeten heb ben. De minister zal binnenkort ter zake van de verdere ontwikkeling der nUverheldsbevorderlng uitgewerkte voorstellen van de Indische regee ring ontvangen. Een vrachtauto, beladen met bloemen, is Woensdagochtend uit Den Haag naar het paleis Soestdyk vertrokken. Er waren oji. bloemen by van gouverneur en ingezetenen van het eiland Curasao. Woensdagmiddag om drie uur is in het Keizer Karelpark te Amstelveen een Prinses Beatrix-boom geplant. Om twee uur is van de Kalfjeslaan, via den Amsterdamschen weg, door' de leerlingen van de verschillende langs dezen weg gelegen scho len, In estafette-loop, het boompje op een fraai versierden wagen, voorafgegaan door het plaatseiyk muziekcorps en herauten, naar de plaats van bestemming gebracht. Op het terrein waren het college van B. en W„ de raadsleden, hoofden van diensten en andere autoriteiten, aanwezig. Voordat de burgemeester, mr. G. P. Haspels, tot het planten van het boompje overging, heeft hy een rede gehouden, waarin hy er op wees, dat op de geslechte bolwerken, waarop in 1780 de Pruisen werden verslagen, thans in 1938, de Beatrix-boom wordt geplant, ter- wyi dit geschiedt in een park genoemd naar den grooten vorst Keizer Karei. Herinnerende aan de biyde gebeurtenis zeide spr., dat wy de kleine Prinses op de handen dragen en In al onze gedachten en daden willen hoo^oucien Nadat het Wilhelmus was gezongen, ging de burgemeester, geholpen door eenlge school kinderen, over tot het planten van t boompje Van vele woningen had men ter gelegenheid van deze plechtigheid de driekleur uitgestoken Na de lezing volgde een levendig debat, waar in nog enkel moeiiykheden uit den weg werden geruimd. Hieraan werden practische besprekin gen over de Kruiskinderen-methode vastge knoopt. Gedurende de maaltyden en in den korten tyd tusschen de lezingen was al gauw een ge animeerd contact gegroeid tusschen de scholen onderling. Er werd verteld over de resultaten over den Invloed van de Kruiskinderen-metho de op school en klas, er werd belangstellend gevraagd naar de manier van werken In groote en kleine plaatsen. k •s Middags sprak mej. Dra. V. d. Lugt over Jtet moeiiyke Kind”, zy begon een uiteen- zetthig te geven over den groei en ontwikkeling van Consultatiebureaus voor moeiiyke kin deren. Op Interessante wyze werd de werkwyae van het Consultatiebureau uiteengezet. De tal rijke voorbeelden uit de praktyk gaven een Juist inzicht In de moeiiykheden, waarmee men te kampen heeft en de resultaten, die dooi tuschenkomst van het bureau, met moeiiyke kinderen bereikt kunnen worden. Na de laatste lezing heeft de Fllmraad van de Graal een zeer gevarieerd programma van zelf opgenomen films gedraald, waardoor de aanwezigen een goeden kyk kregen op dit ge deelte van het werk van de Graal. De dag werd besloten met eert lof Graalkapel. /Dit paedagoglsch week-end. dat merkt jZI Tning, mag in alle opzichten geslaagd heeten. ■V Als de elftallen zich na het spelen der volks- Ilederen opstellen, biykt, dat Van Dyk (N.a O) by de Zwaluwen in plaats van Vente midden voor speelt, terwyi Van Beek (B.V.V.) als links buiten fungeert. By de Roode Duivels Is Gommen op de spU- plaats vervangen door Maertens van Gantoise. De minister schaart zich aan de zyde van de leden, die van oordeel waren, dat voor het behoud van den band tusschen Nederland en Indië de geesteiyke en politieke weerbaarheid van het Indische volk doelbewust versterkt moet worden tegenover anti-democratische en anti-Nederlandsche propaganda. Vooralsnog acht de Indische regeering het niet noodzake lyk om aan ambtenaren bet lidmaatschap der NB.B. te verbieden. Vooralsnog verwacht de minister, dat een harmonische ontwikkeling van het staatkundig leven in Nederlandsch-Indlë beter dan met een dadeiyke hervorming in den top gediend zal zyn 'door voort te .gaan op den Ingeslagen weg van decentralisatie en bestuurshervormlng, dus van de fundeering van autonomie in lagere sfeer, waaruit te zyner tyd de mogeiykheld zal kunnen groeien van de vorming van overkap pende autonome gemeenschappen, ten slotte leidende tot grootere autonomie in het cen trum. Met het oog op de byzondere omstandighe den en verhoudingen In de heterogene Indische samenleving, acht de minister het in het alge meen belang noodzakelyk, dat het centraal en locaal gezag krachtig gehandhaafd biyft, op dat de ontwikkeling der nationalistische be weging worde gehouden binnen de door wet en orde gestelde grenzen. Vooralsnog zouden geen worden gevonden om het Boven-Digoel als zoodanig op te heffen. sün zonder een beleidvol optreden gouvemeur-generöil. J Uitbreiding van de bevoegdheden van college van gedelegeerden van den volksraad vormt reeds een punt van overleg met de In- I 1 1 X „rtertslljk denk „uit neem ven eNe „leden der groots L -I I f I gglwnQ vnia in i iw „voor het trapje op „uw voetram, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortydle ..WQlQL 0'9CJIIVUV”-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10