"4-711 WES LAND De noodtoestand in .De Streek Massale vergaderingen te Lutjebroek en Wervershoof Nimmer storend, altijd juist! ”4711” Matt-Creme, de neutrale schoonheids- crème, bezit de neutrale geur van ”4711” Eau de Cologne. Deze zuivere frissche geur past bij elk parfum en tnaakt “4711” Matt-Creme tot de ideale onderlaag voor elke poeder. De ver- frisschènde werking van ”4711** Matt-Creme geeft aan Uw huid de fijne, zacht matte teint. L.T.B.? Hanze Gold Cream BLOKKER GROOTEBROEK Beneden het redelijke minimum Kasteel van den tuinbouw Samenwerking van St. Deus Dedit' en HOOGKARSPEL Een resolutie aan den Minister OPMEER SPIERDIJK Ii LUTJEBROEK VENHUIZEN Solidariteit MEDEMBLIK .1 DEWEERE BOVENKARSPEL 1 Steunnoodzaak Gladiolenprijzen enorm gedaald SPANBROEK ZWAAG VRIJDAG 11 FEBRUARI 1938 Burgemeester H. Oostveen Bevroren cr edicten WEST-FRIESCHE KORENBOND AFIX OOST Treedt 1 Maart a.s. af als hoofd der gemeente Blokker BLOEMBOLLENVEILING „WEST FRIESLAND” Het programma vastgesteld Als sprekers traden respectievelijk op de heeren B. Machielse, P. Buijsman en B. N. Loerakker ,-65 1.-2r .40-65 Voor de verzorging des avoqds ”4711” Cold Cream. Deze reinigt, voedt en versterkt de poriën. Succes verhoopt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiMiniii -Q zong Voetbalwedstrüd op De 4 Móet volgde sluiting. Per die non- men dat, dan zal de Hemelsche Vader ook deze actie zegenen, (applaus). R.K.V.V. Union. Voetbalprogramma voor Zondag: Reo 1—Union 1; BEW 2—Union 2; Union bWest Friezen b. Jubilaris een bloemenmand aangeboden en een haardfauteuil. Er volgde een gezellig samenzijn.- Dienst jubileum. Op 1 April as. herdenkt de gemeenteveldwachter van Blokker, de heer M. Loub, den dag. waarop hjj vóór 26 Jaar bü de politie in dienst trad. Altar kleinht Berg tflwieü Alfa Bollai N.V •ijzig metae Sell keiler bru beu .red te A «ep tooi den G Alta ging duss aan volg den tn t Hl De Geboi Pells R bertha I Alida A Alk •Iljtei Dei Jan Ver West! Je <oi st« 1 va. graan .Ann Molen drijf, i Ben «assd B. J. Tess Burg, Wiei krulde Zuid «en. «verge: KJ.M.V. Dezer dagen schreef de KJ.M.V. een klaverjaswedstrüd uit voor haar leden. Door 23 leden werd hiervan gebruik gemaakt Onderwijs. Mej. D. de Jong, die 9 Jaar als onderwijzeres aan da R K. Zusterschool St - Franciscus Xaverius verbonden is geweest, heeft wegens huwelijk haar ontslag genomen. Spr. vraagt arbeid voor het volk, maar in het vrije bedrijf. De steun aan de land- en tuin bouwers worde hun niet in natura verstrekt. Di recte steun is noodig. West-Friesland heeft daaraan behoefte voor zijn welvaart. En dezen steun vraagt spr. in naam der sociale recht vaardigheid. (applaus). saldo van f 16.99. De voorzitter brengt den leden dank voor de belangelooze hulp welke zij uit naastenliefde aan hun medeleden hebben ge- 36 leden hebben 74 dagen gewerkt Zakenleven. Naar wj) vernemen is de zaak van den heer K. Potter alhier tegen 1 Mei overgegaan aan den heer Th. Temme. De heer Potter neemt zijn Intrek In het St. Nlcolaas- gestlcht te Lutjebroek. Burgemeester Schrjjnder wekt de aanwezigen, op, zich te scholen, om zoo noodig zelf de be langen in Den Haag te kunnen bepleiten. Voorts wjjst spr. op het mislukken van den bloemkool- oogst, welke den noodtoestand weer verergerd heeft. Spr. hoopt, dat de noodkreet vanuit deze vergadering succes zal hebben bij de regeerlng (applaus). De Zeereerw. heer Pastoor H. O. Koppert is dankbaar voor de groote opkomst, bereikt door goede samenwerking. Spr. hoopt, dat de verga dering een goede uitkomst tot gevolg zal heb ben en dat onder Gods zegen dit Jaar betere resultaten zal opleveren, opdat de nood zal ver minderen. (applaus). De heer Lakenman dankte allen voor de on dervonden medewerking en spoorde een ieder aan, toch vooral lid te worden van een organi satie. Hierna werd de bijeenkomst met den christe- Ijjken groet gesloten. Praatavond L. T. B. Woensdagavond sprak de algemeeX voorzitter van den L. T. B„ de heer Jac. Groen, op een door het afdeellngs- bestuur georganiseerden praatavond. waar ge legenheid gegeven werd tot het stellen van vra gen, de Tuindersbelangen en die van den L. T. B. rakend. Uiteraard liepen de vragen zeer uiteen; een 23-tal was schriftelijk ingediend. De heer Jac. Groen beantwoordde ze zooveel mogelijk naar ieders tevredenheid. Besloten werd de volgende resolutie te zenden aan den Minister van Economische Zaken: De R.K. Standsorganisaties van Hanze, L.T.B. en St. Deus Dedit, in massale vergadering bij een, brengen het volgende onder de aandacht van Uwe Excellentie: dat de tuinbouwsteunuitkeering 1937, mede in verband met vernietiging bloemkooloogst, in geenen deele toereikend is als steun aan het bedrijf; dat genoemde steun ook in de laatste jaren werd gebezigd tot gezinssteun; dat het economisch peil der bevolking in alle lagen beneden het redelijk minimum is; dat wjj Uwe Excellentie verzoeken, het steun bedrag voor de producten dezer streek te ver- hoogen, ten bate van tuinders, middenstanders en arbeiders. Verkooping BIJ de gehouden verkoopln café ,J> Lindeboom" is het eigendom van heer J. Paauw overgegaan aan den heer G- Bessellng voor de som van J 3500 Jubileum. Op Maandag 7 Februari herdacht de heer W. Roosendaal het feit, dat hij voor 25 jaar benoemd werd tot voorzitter van het Hollandsch Bloemkweekers Genootschap voor de afdeellng Bovenkarspel en Omstreken. In een buitengewone vergadering werd den Bedankt. Voor de door hem, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix, aan de Kotenklijke Familie aangeboden „Oranje- hymne” mocht de componist Jac. Scholten dezer dagen een erkentelijk dankschrijven ont vangen. B. K. Vrouwenbond. De R. K. Vrouwen bond vergaderde. De voorzitster mej. Tol-Kotnen opent de vergadering. Vervolgens geeft mej. Schrickx-Schaper een kort overzicht van het afgeloopen jaar. Uitgegeven werd aan kraam- verzorglng f 26030, aan hulp bij ziekte f 17030, aan versterkende middelen f 41.14. Het saldo in 1937 is t 25.86. Bij de kraamverzorglng werd aan 29 vrouwen hulp verstrekt, in 27 geval len hulp bjl ziekte: aan 12 vrouwen werden ver sterkende middelen gegeven. Met Kerstmis wer den 58 pakjes rondgebracht. De Theresla-zangvereeniging zong hierna eenige liederen. Hierna- werd door den beer Petersen, vertegenwoordiger van de firma Os terman en Cos een demonstratie gegeven van Persil. Aan het slot sprak de kapelaan nog enkele woorden. R. K. Kiesvereniging. De R. K. Kiesver- eenlging vergaderde dezer dagen. Het Jaarver slag van den secretaris gaf een ledental van 391, terwijl het financieel overzicht sloot met een batig saldo groot f 130.47. Na het uitbren gen van een verslag der gehouden kringver gadering, werd een schrijven der Contactcom missie voor de K. R. O.-studlo-aankleedlng ver wezen naar het Parochieel Verband. De con tributie bleef gehandhaafd. Bü de rondvraag werd gewezen op de omslachtigheid der voor- verklezlngen voor de Tweede Kamer. Aange drongen werd op eenvoudiger regeling. Bevreemding werd uitgesproken over het feit, dat- bij den natlonalen feestdag in de werk verschaffing tot den middag gewerkt moest worden. ^stoor Bakker Naar wjj vernemen is de toestand van den pastoor verre van gunstig. aanglMen zich na de operatie meerdere compli caties hebben voorgedaan. Het gebed van alle parochianen wordt voor den herder verozeht. Uitbetaling. Over het tijdvak van 24 Dec. tot 7 Januari werd door de kaasfabriek ,J* Hoop” uitbetaald per K.G. melk 7,11 cent, dltiz per liter 728 cent gemiddelde noteering. K.G. vet werd uitbetaald f 134. Spr. zegt toe, dat alles zal worden gedaan, om de regeerlng te bewegen, den steun aan den tuinbouw doeltreffend en rechtvaardig toe te passen. Daartoe vraagt spr. de medewerking van alle georganiseerden en vertrouwen in het hoofdbestuur van den L.T.B. Dan zal de strijd op den duur worden gewonnen (applaus). R.K.V.V. Zouaven. w Zondag 13 Febr. Zouaven 2—EVE 2- Zouaven cForward c. Oranje-»vond. Voor een goed bezette zaal werd in het R. K. Vereenlglngsgebouw, een Oranje-avond gegeven voor de besturen van de R. K. Vereenigingen in de parochie. Pastoor Oudejans deelde mede, dat met de werkzaam heden van t nieuwe Vereenlglngsgebouw zal worden begonnen. Hierna kwam de Graal voor het voetlicht, die Oranje-liederen zong. Het tooneel was geheel in oréMJekMdren versierd. waarbij zélfs Het oranjezonnetje niet ontbrak.. Burgemeester Middelhof vertoonde een door hem zelf opgenomen film van den plaatselijken viering van Koninginnedag. HU hield een enthousiaste toespraak. De zeer mooie avond mag schitterend geslaagd heeten. De heer B. N. Loerakker verkreeg hierna het woord. Spr. wees er al aanstonds op, dat de arbeiders den eisch tot het verleenen van steun ten volle onderstreepen en mede hun stem laten hooren, om den noodkreet uit Westfriesland te laten doorklinken tot in Den Haag. Spr. prees de goede samenwerking tusschen werkgevers en werknemers, welke steeds Ir Westfriesland heeft bestaan en welke ten voor beeld gesteld mag worden aan geheel Neder land (Instemming). De muntdepreclatle besprekend, constateerde spr., dat de loonen zijn gedaald en dat ook de patroons hun portie in de verminderde Inkom sten hebben te dragen, terwijl toch verwacht had mogen worden, dat de producten meer had den opgebracht. Bij de vaststelling der loonen is de mooie Katholieke solidariteit tot uitdruk king gekomen, aangezien zoowel van patroons- als van arbelderszjjde gegeven en genomen is. Onder Instemming onderwierp spr. vervolgens de houding van den N,T.B aan crltlek, om daarna er bij de regeerlng op aan te dringen, om hoogere richtprijzen vast te stellen. Gebeurt dit, dan behoort de werkloosheid in het tuln- dersbedrijf tot het verleden. Op het oogenbllk wordt slechts 70 van het mogeUJke „ver- lodhd”, dit percentage behoort opgevoerd te werden tot 100. Dan zal de welvaart in de tuln- bouwgewesten terugkeeren. Spr. heeft de stellige overtuiging, dat de kwestie van den loonbjjslag met Mei M. zal zijn opgelost. Omdat de arbeiders overtuigd zijn van den noodtoestand, ondersteunen zij de eischen van den L.T.B. Spr. vertrouwt intusschen, dat deze samenwerking ook tot uiting zal komen bij de uitbetaling der loonen, met andere woorden, dat men zich zal houden aan het gecontracteerde loon. Men bedenke, dat door eventueelen loon- druk het platteland zal verarmen. Vandaar, dat Groot is in het algemeen de nood In ons ge west. Voor zoover dit feit nog niet voldoende tot een, ledér mocht zijn dóórgedrongen, verwijzen naar de door ons gepubliceerde interviews met Westfriesche burgemeesters en herinneren b.v. aan het jaaroverzicht, dat burgemeester Elders van Bovenkarspel' een drietal weken ge leden in de Raadsvergadering van zijn gemeente gaf. De nood is intusschen zoo hoog gestegen, dat de permanente commissie van samenwerking tusschen L.T.B., St.-Deus Dedit. Middenstand en vertegenwoordigers der vellingsbelangen besloot, een tweetal vergaderingen te beleggen ter be handeling van het onrerwerp: de verbetering van den economlschen toestand der West friesche bevolking. Deze bjjeenbomsten werden Donderdag gehouden en wel ’s middags te 2 uur Ui het patronaat te Lutjebroek en 's avonds te 6 uur in lokaal „De Zwaan” te Wervershoof. Eerstgenoemde bijeenkomst hebben wij bijge woond. Onder de aanwezigen, die de geheele Patro- naatszaal vulden, bevonden zich Pastoor H. C. Koppert, Kopelaan O. v. d. Poel, de heer J. Schrijnder, burgemeester van Grootebroek, de heer M. Roosje, voorzitter van de veilingsver- eeniging „De Tuinbouw", de heer Jac. Braak man, wethouder van Bovenkarspel, de heer P. J. Jong, wethouder van Grootebroek; de heer Jac. Groen, lid van de Tweede Kamer. De voorzitter van den Westfrieschen Kring van den L.T.B., de heer J. Lakenman, opende de bijeenkomst met den christelljken groet. Spr. dankte voor de groote opkomst. De nood is zoo groot geworden als nooit tevoren, in verband waarmee spr. erop wees, dat de omzetcijfers van de veiling een onjuist beeld geven van den toestand. Daarom moet naar bulten tot uiting komen, dat Westfriesland op het oogenbllk geen steun hoegenaamd ontvangt. De wenschen van de noodlijdenden zullen te bevoegder plaatse kenbaar worden gemaakt (applaus). ’“r Het bestuur van den Westfrieschen Ko- renbond heeft thans definitief bepaald dat de JaarljjkKhe bijeenkomst der aangesloten Kerk koren zal plaats hebben te Lutjebroek en wei op 8 Maart in het Patronaatsgebouw des nm zeven uur. Het programma zal bestaan uit Gregoriaan- schen zang, uit te voeren door alle koren af zonderlijk. Daarna zal de hoogeerw. heer J. C. v. d. Wiel deken van Hoorn en voorzitter van de Dioce-’ sanene St. Gregoriusvereenlging, een onder werp inlelden, waarna door de koren uit Groo- tebroek, Lutjebroek, Wervershoof en Ooster- blokker polyphone kerkmuziek zal worden uit gevoerd. Natuurlijk wordt op voltallige opkomst rekend. Na een korte pauze was het woord aan den heer B. Machielse, hoofd van de R.K. Tuinbouw school te Grootebroek. Deze begon met te ver klaren, dat 1937 voor den tuinbouw niet beter is geweest dan het voorafgaande jaar. De dorre cijfers zouden wel eens tot een tegenovergestelde conclusie kunnen lelden. Aan de welvaart van den Nederlandschen tuinbouw is in het afge loopen jaar ernstig geknaagd. De Industrie dreigt tellkens een wig te drijven in de steun maatregelen voor land- en tuinbouw en dringt telkens aan op het verlagen van het prijspeil. Helaas constateert spr. dit streven ook in het Katholieke kamp. Men beweert, dat de steun maatregelen voor land- en tuinbouw verlaging van het prijspeil tegenhouden en belemmeren. Ernstige wonden zijn geslagen in de tuinderij van Westfriesland. Hier vond de crisis de deur reeds geopend, terwijl zij in andere streken slechts schoorvoetend naderde. Spr. vraagt voor de bevolking slechts een schamel stuk brood. Om verbetering In den toestand te verkrijgen, dienen we self de hand aan den ploeg te slaan en niet alles over te laten aan de Voorzienig heid Evrtiwer moet meh Óflé 'tfe fédaèhde'hkhd toereiken, wil men dan tuinbouw niet alleen 1 ffnantieel, maar ook vakkundig ten gronde rich ten. De dat tuinbouwers den moed nog niet laten zakken, blijkt o.a. hieruit, dat in het afgeloopen jaar 24.000 baal frisch pootgoed is aangekocht voor een totaal bedrag van 70.000. Een jaar tevoren waren het nog slechts 9000 baal. In de vier streekdorpen alleen is voor 10.000 besteed, om de aardappelziekte te bestrijden. De toestand is intusschen toch zoo geworden, dat een jonge tuinder zich niet meer kan be geven in een bedrijf, dat hem lief is. De be staansmogelijkheid is uitgesloten door den ont zettenden schuldenlast, welke op de bedrijven drukt. Laat men de vaste lasten zooals ze zijn, dan zal het nooit meer dag worden voor den Noordhollandschen tuinbouw (Instemming). Als men in de Eerste Kamer spreekt over het be houd van oude kasteelen, dan waagt spr., of men niet het mooie kasteel van den tuinbouw kent, waarop ook een looden last drukt. Sinds de devaluatie is het goudoverschot ge stegen van 670 mlllioen tot ruim 1000 mlllioen. Daarnaast is de schuldenlast van het Rijk teruggebracht tot op de helft door convertee- ring. Is dat geen ingrijpen in de vaste lasten, vraagt spr. Kan er dan op dit gebied niets ge daan voor den noodlijdenden tuinbouw in West- Friesland? In 1932 rustte op de bedrijven in Grootebroek gemiddeld een schuld van ƒ3000 per H.A. en in Wervershoof f 3424 per H.A. Deze cijfers vragen toch om maatregelen, welke het mogelijk maken, den schuldenlast te voldoen (Instemming. Totnutoe heeft de steun hier niets anders bereikt, dan dat de menschen op zeef schriele wijze in him levensonderhoud hebben kunnen voorzien. De cijfers zouden doen denken, dat aan de West-Friesche veilingen de omzet gestegen is met 200.000. Maar hierbij vergeet men, dat sindsdien de gouden standaard is verlaten, waar van de tuinbouw niet heeft geprofiteerd. Wel zijn de levensomstandigheden gestegen, waarbij nog komt de heffing op de aardappelen. Een en an der heeft ertoe bijgedragen, dat de toestand slechter is dan ooit tevoren. Wat de mlnlste- rieele beloften betreft, spr. herinnert er aan, De prijzen, die bestonden uit sigaren, werden dat het nog altijd beter is één vogel in de hand te hebben dan tien in de lucht (instemming). Het bedrijf Intensiever te maken voor de teelt van bloembollen, gaat niet, omdat de teelt- vergunnlngen zijn in handen van hen, die spe- culeeren op de armoede van de tuinders, (in stemming). De steunverleenlng in ons gewest is nooit meer dan een onvoldoende armenverzorging geweest. Aan de hand van cijfers toonde spr. aan. dat er met de tuinbouwsteunwet veel niet in orde is. Daarop duldt ook de vermindering van het steunbedrag met twee mlllioen. Spr. meent, dat er gestreefd moet worden naar een redelijken steun, wélke ligt tusschen kostprijs en richtprijs. Spr.’s'conclusie is, dat men onvoldoende ken nis neemt van de nooden op het platteland. Men zal antwoord moeten geven op de vraag, of men prjjs stelt op behoud van den Nederlandschen tuinbouw. Deze vergadering moet laten zien, dat wij langs legale wegen, via de organisaties, op komen voor onze rechten, (applaus). haar optreden vond de crisis n Westfriesland de deur reeds geopend, terwijl zij in andere streken van ons land slechts schoorvoetend naderde.” Een mooie en vrooljjké avond Naar wjj vernemen, zal er Zondag 20 Februari as. een groot Vastenavondfeest worden gegeven in de zaal van den heer G. Duin. Voor de pauze speelt het bekende VOP-orkest uit Hoorn onder leiding van den heer B. Haring enkele concertstukken (Beethoven, Verdl, enz.) terwijl een bekend zanger eenige soli uit zal voeren. Ook wordt medewerking verleend door een tweetal origineele humoristen, die nog niet eerder in Spierdijk optraden. Na de pauze goede, vroolijke amusementsmu ziek door VOP, steeds afgewisseld door komi sche voordrachten. Werkelijk een avond, door niemand gemist mag worden. Een stop programma en voor elck wat wils. De avond wordt met een feestelijk bal sloten. RookwvdstrUd Aan den gehouden rookwed- strijd in café de Baerdemaeker, alhier, uitge schreven door de firma Pool, tabakshandel te ^?r^a0 ^personen deelgenomen. Bpr jn Jit opzicht de medewerking vraagt van tuinders, (Instemming). Wanneer het desen goed gaat, dan zullen de arbeiders daarvan pro- fiteeren; dat weet spr. Wenscht men de wel vaart. dan moet men de christelijke beginselen Jslianabal Zondag 13 Februari as. zal in café Bijman het Julianabal worden gehou den. gewonnen door T. Boots en J. Smit, door Jac. Koopman en C. Boots door W. Terpstra en A. Hulsman en E. Meilink en J. *t Hof. De heer Jac. Groen erkent, dat de menschen reeds jarenlang reden tot ontevredenheid heb ben. Dat deze ontevredenheid nu tot uitdrukking komt. Hit aan de opnieuw teruggeloopen be- drUfsultkomsten. Als spr. een vergadering als deze bijwoont, dan moet hü verzuchten: ,JIeer, verlos ons van de steunnoodzaak.” In de organisatie wordt ge werkt om andere omstandigheden te verkrijgen, doch men vergete niet, dat de export de oorzaak van alle leed is. De regeerlng doet al haar best, om de afzetmogelijkheid te vergrooten. Daar voor is spr. dankbaar, maar niet dankbaar is hij de regeerlng voor hapr maatregelen inzake de richtprijzen. Al hebben we met de vroege aard appelen iets bereikt, daarmee zjjn we er ech- Opgedragen. Aan den heer A. Beemster Mzaannemer alhier, is opgedragen de brirw van een nieuw woonhuis, voor rekening van den heer P. Neefjes te Hoogkarspel. Zooals te verwachten was, heeft de eerste plantgoedveillng van gladiolen, welke Woens dag en Donderdag te Bovenkarspel werd ge houden. wel heel sterk aangetoond hoe de bloembollenhandel zijn ouden titel van „wind handel" wederom beeft opgettscht De belangstelling was zeer groot, doch de handel uitermate stug. De llterprljs voor kralen kwam op een zeer laag niveau terecht Soor ten. die het vorig seizoen als de favorieten een noteering maakten van f 40 per liter, wa ren nu voor enkele guldens te koop. Uitste kend goed ging voor enkele centen per liter Vergadering Fioralia. De algemeene ver gadering van „Westerblokker en Omstreken" had maar een matig bezoek. Het Jaarverslag meldde dat het ledental is gestegen tot 3$0. Het lidmaatschap van de Federatie is door het'bestuur opgezegd omdat men hier verder geen voordeel in ziet. De proef om met opgemaakte fruitmanden uit te komen heeft zeer goed voldaan. De rekening sloot op een bedrag van ƒ532.38 en werd aldus, met een voordeellg saldo groot 23.26 goedgekeurd. De heeren K. Broertjes, K. de Jong Nz. en J. Zee werden als bestuursleden herkozen. De tentoonstelling zal gehouden worden op Zondag 2 en Maandag 3 Ooctober. Op den laatsten avond zal naast de verloting en prtjs- ultrelken een voordrachtwedstrijd gehouden worden. Jaarvergadering De R. K Ver. „Naasten liefde” vergaderde in het gebouw ..St. Pieter”. De voorzitter, de heer C. Wamaar, memoreerde de belevenissen van het afgeloopen Jaar. Het financieel .verslag sloot met een batig De heer J. Pelt Rz. behaalde den eersten prijs, een pakket Pools tabak en sigaren ter waarde van 5^-; 2e prijs Th. Bijman, een pakket ter waarde van 3.—; 3e pry» de heer Kinderoitaending. 2 Maart zullen weder- nm 10 kinderen voor herstel van krachten wor den uitgezonden naar het koioniehuis te Eg- mond aan Zee. De groote kosten hieraan ver bonden brachten het plaatselijk comité op de gedachte, met toestemming van den pastoor Zondag 13 Febr. na beide H. Missen aan den uitgang der kerk een collecte te houden. Tweede spreker was de heer P. Buijsman, die constateerde, dat de belangen van de samenwer kende groepen worden veronachtzaamd eu ge schaad. Er bestaat tusschen deze groepen een wisselwerking. Geen van de drie standen kan verder, wanneer een van hen het moet opgeven. Ware de land- en tulnbouwstand steeds doel treffend geholpen, dan zou de nood in West- Friesland niet zoo hoog zijn gestegen. De in stanties. die hierin hebben te beslissen, zijn ech ter ziende blind en hoorende doof gebleven. Door den hood in den tuinbouw, is ook de middenstand in moeilijkheden geraakt: Een in 1933 gehouden enquête wees uit, dat de midden standers in Westfriesland een kwart mlllioen aan z.g. bevroren credlet hadden uitstaan. Dat teekent den toestand. Hoe men tot zoo n hoog bedrag gekomen is? Door het vertrouwen, dat de regeerlng haar gedahe beloften zou nakomen. Maar ieder Jaar weer werd de. middenstand daarin teleurgesteld en moest hü wederom eenige tienduizenden opbergen in de ijskast, (in stemming). Vele kleine middenstanders zün al verdwenen en moeten hun handen ophouden voor steun geld, dat elgenlük de rente is van d* toegezegde hulp, De maatregelen, welke genomen werden, waren niet afdoende en vooral critlseerde spr. de gestes van het Borgstelllngsfonds. Verbetering van den toestand, aldus spr., kan alleen verkregen worden door versterking van het sociale gevoel en de organisaties. Spr critl seerde dan grootbedrijven en coöperaties en meende, dat Nederland behoefte heeft aan werk verruiming en niet aan werkverplaatsing. Spr. vraagt den steun van de samenwerkende organisaties, om de oprichting van de verbruiks coöperaties te voorkomen. Dit is niet alleen een middenstandsbelang, doch een algemeen belang. Spr. betreurde het, dat het Rük in dezen op verschillend gebied een verkeerd voorbeeld'geefL Door een klein voordeel te bereiken, wordt de regeerlng gedwongen steun te verleenen aan velen, wier bestaan onmogelijk is gemaakt. Spr. hekelde, dat sommige schuldenaars thans hun geld gaan besteden niet bü hun schuldeischers, doch bü winkeliers in andere plaatsen. De moel- lükheden van den industrleelen middenstand illustreerde spr., door erop te wüzen, dat kleine bouwwerken gegund worden aan het grootbe drijf. Spr. deed een beroep op de Westfrlezen, om zich te verzetten tegen alles, wat onrechtvaar dig en onsoclaal is. De wenschen van den middenstand zün legio, maar men heeft er genoeg van, dat zün belan gen worden benadeeld door ambtenarü. In dit verband wees spr. op de onvoldoende werking der vestigingswet, welke b.v. bosjes menschen vrijlaat en het den bonaflden middenstander onmogelük maakt, zich als zelfstandige te ves tigen. De Westfrlezen hebben zich steeds trouwe vaderlanders en steunpilaren van de Kerk be toond. In de moeilükste omstandigheden wisten zü hun kalmte en geduld te bewaren. Te allen tijde hebben de Westfrlezen paraat gestaan, maar zü zullen ook paraat zün tegen onrecht vaardigheden en onsociale toestanden. oprechte spüt zullen de Ingezetenen van Blokker kennis genomen hebben van het bericht, volgens hetwelk hun burgemeester, de beer H. Oostveen, met ingang van 1 Maart as. aan HM. de Koningin eervol ontslag verzocht en verkregen heeft uit zün functie, welke hü sinds 1 Mei 1919 heeft vervuld op een wüze. welke hem bü zeer velen bemind heeft gemaakt. Zijnerzijds ook werkte de burgemeester gaarne te Blokker, waar hü zich uitstekend op zün plaats gevoelde en waar hü het over het alge meen met zün burgers steeds best kon vinden. Donderdagavond nog mochten wü een onder houd hebben 'njeL den héér Oostveen, die ons verklaardê, dat hu over een paar weken waar- schünlük nadere mededeelingen zou kunnen verstrekken over zün verdere plannen. Na het Interview, dat wü begin December met den burgemeester mochten hebben, valt er voor ons op dit oogenbllk weinig nieuws meer te vertellen. Wü willen er slechts nog aan her inneren, hoe wü bü ons eerste bezoek gelegen heid hadden te constateeren, dat burgemeester Oostveen zooals wü reeds van zoovele züden hadden hooren verkondigen inderdaad een burgervader voor zün Ingezetenen was. Den dag voor ons bezoek was nJ. een der dorpe lingen hem in kennis komen stellen van een uitvinding: een nieuwe fruitsorteermachlne. De burgemeester had het apparaat bezichtigd, de werking er van gadegeslagen; hü vond die werking gunstig, evenals die der sorteer machine van de heeren Jong en Neefjes, al zün beide 1 systemen geheel verschillend. Maar de uitvinder beschikte niet over de con tanten, benoodlgd voor het aanvragen van octrooi. Daarom ried de burgemeester den man aan, bü een aantal belangstellenden interesse hiervoor op te wekken en oogenblikkelük. dacht hü aan <mze komst. Hü inviteerde den uit vinder op hetzelfde uur te zünen huize en riep onze medewerking in, om het zün genisten dorpsbewoner mogelük te maken, de nieuwe vinding te exploiteeren. Natuurlük hebben wü toen onzen steun gaarne en onvoorwaardelük toegezegd. Dit kleine voorval teeker.de den heer Oost veen. Hü voelde zich niet alleen het hoofd der gemeente, verantwoordelük voor den goeden gang van zaken in het hem toegewezen ambts gebied; neen, hü leefde in alle opzichten mede met het wel en wee der meestal een voudige dorpelingen. Voor een ieder was hü toe- gankelük; hü stelde belang in de persoonlüke omstandigheden van allen en van een elk in dividueel. ES) niets was hem teveel, als hij het lot van den een of ander kon verzachten. Geen wonder dus, dat burgemeester Oost veen bijna niets dan vrienden telt onder degenen, die met hem In aanraking komen, sonder daarbü ook maar iets van zün persoon- lükheid in te boeten. Want voor alles is hü een man van karakter. Daarom spüt het ook ons. dat de gemeente Blokker haar vriendelüken en kundigen burge meester zal gaan missen. Veel, zeer veel had hü mogelük nog voor „de parel aan de kroon van Westfriesland” mogen en kunnen tot stand brengen. Wü zün ervan overtuigd, namens geheel Blokker te spreken, wanneer wij den heer Oostveen voor zün verdere leven alle goeds toe wenachen. Tot slot nog een paar biografische büsonder- heden. De heer Oostveen werd 29 November 1889 geboren te Beverwük. Hü doorliep de lagere en Muloschool te (Jmulden en studeerde vervolgens vier jaar aan het Kleln-Seminarie Hageveld. In 1908 werd hü aangesteld als volontair op de gemeentesecretarie van NoordwükerhouL waar hü werkzaam bleef tot Januari 1910, toen werd hü aangesteld tot adjunct-commies ter secretarie van Velaen. Deze standplaats ver wisselde hij in Juli 1915 met Kastrikum. waar hü de eervolle benoeming van gemeente secretaris ontving. 1 Mei 1919 volgde daarna zün aanstelling tot burgemeester-secretaris van Blokker. Vergadering LTJL De jaarvergadering werd gehouden In het café van den heer W. de Lange. Aanwezig waren het voltallig bestuur en 35 leden. Mede was op ultnoodlglng aanwezig de heer Zuurbier. Hier werden gelezen het Jaarverslag en de Jaarrekening. De kas sloot met een batig saldo van f 37. De periodiek aftredende bestuursleden, de hoe ren Jac. Sneek en R. op den Kelder, werden herbenoemd. Na eenige bespreking werd besloten aM moge lijk een lezing te doen houden over veeziekten en een over aardappelziekten. Sprekers zullen hier voor worden aangezocht. Hierna werd een ultiotlng gehouden voor het maken van een retraite door de leden van dit fonds. De gelukkigen waren de heeren Jn. Lan- gedük. P. Koning Szn. en N. Conün. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter de vergadering met gebed. bracht. dit jaar. De heer D. Wagenaar brengt dank voor de hulp aan hem verleend. De heer L. Schouten, periodiek aftredend, werd herkozen. De heer A. Mol stelde voor een leeftüdsgrens t« bepalen van 70 Jaar en dan- die menschen vrü te stellen van werken. De voorzitter ver dedigt dit voorstel, waarna dit wordt aangeno men. Na een toespraak van den geestelük adviseur POfl t N (UbEN 91 in 10 •p

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2