DOUWE EGBERTS I DE „Nieuw Amsterdam” maakte haar eersten tocht Herdenking der Pauskroning Wervelwind boven de Betuwe THERMOGENE lij het ook niet op eigen kracht EEN HINDERLAAG VOOR DOMME KATHOLIEKEN MAANDAG 14 FEBRUARI 1938 Treintje ontspoord OngelsA in de staatsmyn Maurits GEEN VOORRANG VERLEEND IN HOOGER BEROEP De affaire der gr ij p-au torna ten OUDE MOLEN AFGEBRAND BOERDERIJ IN ASCH GELEGD Vier koeien verbrand Dr. DE GROOT TE SOESTD1JK Schip in moeilijkheden Gunstige wind SCHIPPERSKNECHT ZOEK Het stormweer de reden BOEI VERLOREN PIJNSTILLENDE WATTEN Ongewenschte zang van „De Nachtegaal Plechtige H. Mie in de Sixtynsche Kapel ONTVLUCHTE JONGEN AANGEHOUDEN Allee wat zich op zyn weg bevond vernield Receptie op Inter nuntiatuur te *s Gravenhage Ged. Staten van Utrecht onthou den hun goedkeuring aan raadebeeluit Geschenk van den Zweedechen kunstenaar Einar Norelius De kwestie der varkens- transacties DE KONINGIN MAAKT EEN FIETSTOCHTJE PRINSES BEATRIX KRIJGT EEN SCHILDERIJ De garnizoensplannen te Soesterberg BEMANNING WILDE NIET UITVAREN TARIEFSVERHOOGING VOOR LEVENSVERZEKERINGEN? „HISTORISCHE KAMER" IN HET BADHOTEL Daling van den rentevoet de oorzaak Vlot verloop ondanks slecht weer Vele telegrammen van staatshoofden Naar het Opvoedingsgesticht teruggebracht Weer nieuwe geheime zender van dien naam in den Achterhoek Dr. Colyn gelastte een nieuw onderzoek Echtelijke twist in de Maasstad Jd »a to Voorloopig zal hij nog ten paleize vertoeven sn ■n. en lie li en il J* F belangstelling voor het Paleis niet zoo druk als verwacht werd oedgpüntejU piek, bestrijdt HOEST, KEELPUN GRIEP. RHEUHAT1EK STEKEMM KZUat Negen sleepbooten hebben *t schip over gebracht naar Wilton- Fyenoord, waar het in Europa’s grootste dok is neergezet Vrouw stak haar man met een dolkmes D2 J.8.MEENK ZSEEZSZ) Autobotsing te IJmuiden man, die aan het achlp worden geschreven. ECHTE, FRIESCHE HEERENBAA1 - 10 - 15 - 20 25 CT. PER ONS OUD-HÖLL PIJPTABAK SCHOUT 15CT. - COOPVAERT10CT. P. ‘/,ONS =ss Q- .Wacosta*. op ïft ontslagenen van de Protlnus met, bü weige- water. Vennoedelük van dan vermiste. -1 i.fillip I dossen SS en SS «*- vhnaf f Zijn Voorts is op tal van andere plaatsen schade aan daken e. d. aangericht en is in Echteld een schuur ingewaaid. Na de plechtigheid heeft de deken van het H. College, Z. Km. kardinaal Oranlto di Bel monte, den H Vader in de Aula dei Parament! gelukgewenscht namens het H. College. Talrijke telegrammen mocht de H Vader he den ontvangen van souverelnen, staatshoofden en van het geheele Episcopaat der wereld. Ook koning Victor Emmanuel heeft den H. Vader gelukgewenscht. Ter gelegenheid van den verjaardag der con- Clliatie heeft op de Itallaansche ambassade een receptie plaats gevonden, die door talrijke kar- Oed. Staten van Utrecht hebben hun goed keuring onthouden aan het raadsbesluit van de gemeente Soest, 3 Februari, tot aankoop van 5 H.A. grond te Soesterberg, welke oppervlakte aan het Rijk zou worden afgestaan ter vesti ging van een garnizoen aldaar. Ged. Staten achten,/dat de voordeelen, welke een garnizoen met zich brengt, niet opwegen tegen het bedrag, nl 50.000, dat daartoe voor de gemeente is gemoeid. Maandag zal een spoedraadsvergadering worden gehouden, waar in deze 'kwestie nader zal worden bezien. Dezer dagen heeft het Handelsblad volledige opheldering gevraagd gver de kwestie van do „Deterding-envelop". die destijds nogal wat stof heeft doen opwaaien. Men herinnert zich nog wel, dat aan ir. De- terdlng een belangrijk bedrag is terugbetaald voor de levering van varkens, die hü in ons land had gekocht, nadat gebleken was, dat met een Zwitsersche firma voor een belangrijk lager bedrag was geconditionneerd dan voor de leve- rlngen volgens het plan-Deterding. B De minister-president, dr. H. Colijn, heeft nu, naar het blad meldt, vanuit Zwitserland een onderzoek gelast in zake de kwestie der varkens- tiansacties. De levensverzekeringmaatschappijen, die alle, met Ingang van 1 Januari jJ, haar Ujfrente- tarleveii belangrijk hebben verhoogd, zullen, naar de Telegraaf verneemt, thans met Ingang van 1 April as. alle overige tarieven met een gelijk bedrag verhoogen, in verband met de da ling van den rentevoet. De nieuwe tarieven zul len berekend zijn op de rentebasis van 3 'pet. Tusschen het echtpaar ontstond de aooveelste twist en daarbij heeft de vrouw plotseling een dolkmes uit haar tasch te voorschijn gehaald. Zü bracht haar man een paar steken toe in het hoofd en in den rug. Nadat dr. Karo hem voor loopig had behandeld, is de man in het zieken huis aan den Bergweg opgenomen. De vrouw is aangehouden en opgesloten. In de Bergschelaan te Rotterdam heeft zich een klein echtelijk drama afgespeeld. Sedert eenigen tijd woont daar een 43-jarige koopman, die uit Den Haag afkomstig is. Zijn vrouw is echter in Den Haag blijven wonen en herhaalde malen heeft zij al, zij het tevergeefs, getracht, haar man te bewegen weer in de echtelijke wo ning terug te keeren. Vrijdagavond was sjj op nieuw naar Rotterdam gereisd. Haar man was echter niet op het adres aan de Bergschelaan. Zjj heeft hem toen buiten staan opwachten. Omstreeks half twee is de echtgenoot thuis ge komen. ring, hetzelfde lot. Zaterdagmorgen verschenen er enkelen met hun zak je uitgerust op de haven kade, maar de opvarenden van de Protlnus wa ren ook vroeg present om hen niet aan boord te laten. Politie-assistentie was inmiddels ge arriveerd. Later is door bemiddeling van den bond de bemanning weer aangenomen en kon de FTotlnus dus Zaterdagmiddag zee kiezen. Onze Rotnetascbe Mnespondent seint ons <14. 12 Februari: lik us w» ls ir- es 0P in De H. Vader volgde de plechtigheden Ztfn troon en gaf na de H. Mis plecht Apostoltechen Zegen. In de koorbanken hadden talrijke kardinalen en bisschoppen plaats ge nomen. Alsook vele leden van het Corps Diplo matique, de Orde van Malta en van de Pauselljke Academie van Wetenschappen. Hedenmorgen heeft ter herdenking van de Pauskroning Z. Em. Kardinaal Rocca, die onder de levende kardinalen de eerste was door den roemrijk regeerenden Plas S3 gecreëerd, een plechtige H. Mis opgedragen fat ds Stxtjjnoche kapel. In het Badhotel te Baarn zal de telexkamer. waarin de officieren, vertegenwoordigers van den Minister van Defensie, en de redactie van het ANP. zooveel weken hebben gewerkt, als historische kamer worden ingericht, ter her innering aan de dagen voorafgaande Made blijde gebeurtenis. Zaterdag heeft de gemeentepolitie van Geleen den zestienjarigen A S. aangehouden, die de vorige week Zondag uit het opvoedingsgesticht Zandbergen bü Amersfoort was ontvlucht, na het verbreken van een deur. De jongen was aan het zwerven gegaan en had te Zeist een fiets ge stolen, waarna hjj via Brabant naar Limburg trok. Donderdag had de commissaris van politie te Amersfoort zijn opsporing en aanhouding per radio verzocht. Zaterdag werd S. in een loge ment te Geleen aangetroffen. Toen de politie hem wilde arresteeren, Is hjj langs de achterzijde van het pand gevlucht. Per auto werd een achtervolging ingezet, waarop hü in Beek kon worden gegrepen. De jongen is op transport ge steld naar Zeist. Neerlands grootste mailschip, de „Nleuw- Amsterdam” van de Holland-Amerlka HJn, heeft Zondag zijn eersten tocht gemaakt. De oceaanstoomer is door een klein legertje sleepbooten van Wilton en de R.D.M. van de werf der Droogdokmaatschappij verhaald naar dok 4 bij WUton-Füenoord, het groot ste dok in Europa, waarin eenlge jaren ge leden ook de groote Fransche boot „Paris” heeft gedokt. Het moeilijke karwei is vlot verloopen. Bij het indraaien van de vaargeul naar Wilton dreef het schip even gevaarlijk naar den oostelijken wal toe, maar spoedig hadden de sleepbooten den onbestuurbaren kolos weer in bedwang. Zoo lag de „Nieuw Amster dam”, die om één uur bij de Droogdokmaat- schappü vertrok, reeds te drie uur in het dok en nog geen twee-en-een-half uur la ter kon men beginnen met het voorteelten van de werkzaamheden. In den Dom van Milaan is ter gelegenheid van de conclllatfe een plechtige dienst ge houden, waarbij Kardinaal Schuster in warme en geestdriftige bewoordingen dit feit heeft her dacht. Zaterdagmiddag heeft de directeur-generaal van Onderwijs, prof. dr. G. A. van Poelje, de tentoonstelling van den Zweedschen sprookjes- schilder Einar Norellus, welke tot 6 Maart in het Panorama Mesdag te Den Haag wordt ge houden, officieel geopend. De schilder zal, naar wU vernemen, een van de werken, op deze tentoonstelling geëxposeerd, aan H. K. H. Prinses Beatrix aanbieden als dank voor de gastvrijheid in Nederland onder vonden. Het aan te bieden schilderij draagt den naam: „De Kleine Prinses”. Het Amerikaansche as. „Wacosta”,. dat Zater dag op zee een schroef verloor, is Zondagochtend den Waterweg binnengesleept door de sleepboo ten Blankenburg, Noordzee en de Maas van Smit en Cos internationalen sleepdienst. Hot schip wordt naar Rotterdam gesleept, waar het gerepareerd zal worden. Naar gemeld is verleden week Zondagmorgen in een boerderij te Diepenhelm de in den ach terhoek van Gelderland zoo populair geworden zender „De Nachtegaal" in beslag genomen, doch Zondagmorgen was deze weer op het ap- P*1 en Het, zooals voorheen, zijn geluld weer hooren. De omroeper maakte bekend, dat in beslag waren genomen voor ruim zes honderd gulden aan Instrumenten, doch hit was van plan om voort te blijven gaan. Bovendien deelde hij mede, dat hij een versterkten zender aan het bouwen was. Het adres van Nachtegaal” was, evenals dat van de andere, in Hengeloo (O.). Tijdens een kort doch hevig onweer is Zon dagnacht de bliksem ingeslagen In den bekenden ouden molen te Kekerdom in Gelderland. Er ontstond brand en de molen, die een sieraad van de streek was, werd geheel ver nield. De familie Huls, die den molen bewoonde, kon zich tijdig in veiligheid stellen. Verzekering dekt de schade. t De stoomtrawler Protlnus, die Vrijdagmorgen naar zee zou vertrekken, is te IJmuiden blijven liggen, omdat de bemanning weigerde uit te varen wegens het stormweer. De reederü nam echter geen genoegen met deze weigering en ontsloeg de geheele bemanning. Pogingen wer den in het werk gesteld om een nieuwe beman ning te monsteren, doch de reederlj slaagde daar Vrijdag niet in. De reederU verzocht de menschen, die aan den wal waren wegens re paratie van hun boot, die onder dezelfde ree derü behoorde, de plaats in te nemen van de Zaterdagavond is in de staatsmijn Mauritr, een wagon van een personentrelntje ontspoord. Van de vier arbeiders, die zich hierin bevon den, werden twee ernstig gewond, namelijk T. uit Broek-Sittard en L. uit Bunde. De eerste kreeg inwendige kneuzingen en is naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. L. is met een schedelbreuk in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Een derde arbeider liep eveneens verwondingen op, maar van minder emstigen aard. Na te zijn verbonden, kon hU naar huis worden vervoerd. Zaterdagmiddag heeft de sterke, met groote snelheid over de Betuwe voortjagende storm in de omgeving van Ttel een vrij aanzienlijke schade aangericht door een uit Westelijke rich ting koutenden wervelwind, die gepaard ging met zwaren hagelslag. Het Amerikaansche stoomschip „Wacosta'. groot 5433 ton, heeft even na het uitvaren van den Nieuwen Waterweg door het hevig stampen wegens het slechte weer zijn schroef verforen. Het schip, dat op weg was van Rotterdam via Antwerpen naar Mobile <VJ3.), te thans voor de monding van den Waterweg ten anker gegaan Ter gelegenheid van den verjaardag van de Pauskroning heeft de Apostolische Internuntius te ’s-Gravenhage, f 2 in de intemuntiatuur een thee aangeboden. Zeer vele autoriteiten zijn hun gelukwenschen komen aanbieden, onder wie de ministers van Staat jhr. rnr. F Beelaerts van Blokland, prof. mr. P. J. M. Aalberse, de ministers mr. C. M. J. F. Go- seling, prof. mr. C. P M. Rotnme, mr. M P. L Steenberghe en Ch. J. I. M. Welter, de 'deken van het Corps Diplomatique de Pury, zeer vele leden van t corps, rechters van het per manente hof van internationale justitie, Mgr. dr. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, Mgr J. P. Hulbers, btescbop Van Haarlem, Mgr-D. Huurdeman, vfcarls-generaal van het aartsbis dom Utrecht, Mgr. H. J. M. Taskin, president van het groot-semlnarle Warmond, Mgr. J. M. van der Tuijn, deken van ’s-Gravenhage en ver schillende leden der hoogere geestelijkheid. Dr. J. de Groot, de behandelende geneesheer van H. K. H. Prinses Juliana, heeft Zaterdag in het Badhotel, waar zijn familie vertoeft, zijn verjaardag gevierd. Dr. de Groot, die zijn verblijf ten paleize Soestdijk niet heeft onderbroken, zal daar voorloopig nog blijven vertoeven. Hr. Ms. torpedoboot Z. 7 heeft in den nacht van 10 op 11 Februari een met haar ww» ge merkte reddingboei verloren. Het vinden van deze boel behoeft geen reden tot ongeruetheid te geven. en heeft sleepboothulp verzocht. Vrijdagavond te ongeveer elf Uur heeft J. C. Engelen, kapitein op de vrachtboot Zeelandia, bü de gemeentepolitie te Jutfaas aangifte ge daan, dat hij zijn 23-jarlgen knecht, genaamd H. Engelen, een neef van hem, vermiste. Het vermoeden bestaat, dat hU tusschen de Muntkade te Utrecht en de Liesboschbrug over boord te geslagen en verdronken. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit, dat de knecht, toen de boot bij de Muntkade wegvoer, nog op het dek te gezien. Eerst bjj de Liesboech werd hy vermist t De politie te Utrecht te terstond op aanwij zingen van haar collega te Jutfaas met dreggen begonnen. - Bü de markthaven dreef een klomp op het Voorts mr. J. C baron Baud, kamerheer van 1 H. K. H Prinses Juliana, R. A- baron van Har denbroek van Hardenbroek, groot-officier van H. M. de Koningin, mr. W. j. baron van Lynden, opperkamerheer, luit.-gen. jhr A. G. Slckinghe, kamerheer van H. M., luit-gen. jhr. C L. van Suchtelen van de Haare, jhr. C. E. J. M. Ver heven, eerste stalmeester. Ph. J. graaf van Zuy- len van Nyevelt, kamerheer jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van Buitenl. Zaken en verschil lende hooge ambtenaren van dit departement, de oud-mlnteters ir. M. C. E. Bongaerts, mr. J. R. H. van Schalk, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, mr. dr. L. N. Deckers en mr. H. P. Marchant het lid der Pauselüke Academie prof, dr A. K M. Noyons, staatsraad mr. dr. D. A. P. N. kooien, de burgemeester van Den Haag, mr 8. J. R. de Monchy, verschillende opperofflcieren o.w. gene raal-majoor J. Th. Altlng von Geusau, luitenant- generaal Jhr. W- Röell, luitenant-generaal jhr. J. H. Röell, luitenant-generaal P. J. van Munne- krede, de heer M. L. N. Laurey en vele andere e N.8.B., die zich zoo bitter meent J te mogen beklagen over „unfaire” strijdmethoden, welke door andere politieke partijen tegen haar zouden worden toegepast, geeft zelf het slechtst denkbare voorbeeld op het gebied van politieke onbetamelijkheid. Zoo wordt op het oogenblik over geheel het land In duizenden exemplaren een pamflet ver spreid, dat zich aandient als een „Oor deel van een Katholiek Geestelijke over Kerkpolitiek in Nederland” en ondertee- kend Is door „Pastoor Scholz’’. Met tittel noch jota wordt vermeld, dat het de NJ3.B. Is, die dit „oordeel" verspreidt, en dat die „pastoor Scholz" dezelfde Dult- sche pastoor is, die den inmiddels berucht geworden Pastoor Leonards in de leiding van het zgn. „Nederlandsch Katholiek Correspondentie-Bureau te Berlijn** is opgevolgd en eveneens door zijn blsschop Mgr. von Preysing werd terecht gewezen- De NSU, hoopt blijkbaar, dat vele ka tholieken niet in de gaten zullen krij gen, dat zjj achter deze bedenkelijke campagne zit, en kij schijnt er op te spe- culeeren, dat pastoor Scholz” voor een Nederlandsch geestelijke zal worden ge houden. Wij zdllen hier geen citaten geven uit dit minderwaardige, uit louter drogredenen samengestelde pamflet van den Duitschen nazi-pastoor, die zich vergeefsche moeite geeft om zoowel het gezag van den Paus als van de Bisschop pen in politieke aangelegenheden aan te tasten en die zich als vreemdeling schuldig maakt aan onduldbare inmen ging in de binnenlandsche politiek van ons land. Het overgroote deel der Neder- landsche Katholieken heeft voorloopig nog te veel eerbied voor den Paus, de Kardinalen en de Bisschoppen om zich door een enkelen Nazi-pastoor te laten wijsmaken, dat de hoogste Kerkelijke autoriteiten domme slachtoffers van eenzijdige en verkeerde voorlichting zijn en dat hij als nasi-propagandist slechts de wijsheid in pacht heeft. Het Vaticaan is nog altijd een van de best en meest volledig geïnformeerde wereldcentra, dat over heel wat meer gegevens en inlich tingen beschikt dan deze pastoor in het nationaal-sociallstisch hermetisch geslo ten en principieel eenzijdig voorgelichte Berlijn. Een pastoor, die den Paus en de Bisschoppen eigenlijk voor leugenaars, zij het ook onbewuste, ultmaakt, veroor deelt zichzelf, handelt In strijd met den eerbied en gehoorzaamheid, welke ook hij aan de Kerkelijke Overheid verplicht is, en'miskent het woord van Christus, die tot de apostelen en diens opvolgers gezegd heeft: „Wie u hoort, hoort Mij. Wie u versmaadt, versmaadt Mij.” Deze verachtelijke hinderlaag, welke de N.SJ. heeft gelegd, bewijst, dat zij de Nederiandsche Katholieken voor even dom houdt als den door haar ultgespeel- den Nazi-pastoor, en dat zjj strijd methoden toepast, die haar het recht ontnemen zich te beklagen over practij ken van haar tegenstanders. Een ernstige brand heeft de woning van den landbouwer A. Druteweerd te Milllngen, m de gemeente Dalfsen, geheel in de asch gelegd. Toen de brand uitbrak waren de 7 kinderen, waarvan de oudste 17 jaar te, alleen thuis. De vader was voor bezigheden afwezig, de moeder ligt al geruimen tüd in een ziekenhuis. De oud ste kinderen moesten derhalve de jongere broertjes en zusjes in veiligheid stellen. Doordat het Vuur zeer snel om zich heen greep, gelukte dat slechts met de grootste moeite. Daarna hebben de jeugdige redders nog ge tracht het vee te bergen. Met een paard, twee varkens efi enkele koeien gelukte dit; vier koeien kwamen .échter in de vlammen om. De bnmd had intusschen een dusdanlgen om vang aangenomen, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Het geheele huls, alsmede de in boedel en de landbouwinventaris zijn verloren gegaan. Vennoedelük te een lek in den schoor steen de oorzaak. De schade, welke groot te, wordt door verzekering gedekt. De Amsterdamsche koopman J. L., die door de Almeloosche Rechtbank wegens het aan het publiek middels z«. grüpautomaten gelegenheid geven tot hazardspel veroordeeld te tot ƒ500 boete, teekende tegen dit vonnis appèl aan. het binnenbrengen in de WUton-haven nog moeilükheden genoeg gekost. Nadat het schip in het dok was drooggelegd, te men direct begonnen met het reinigen van het schip. In de afgeloopen maanden, waarin de „Nieuw Amsterdam" In het water heeft ge legen, te er namelük al heel wat vuil aange- groeld. De twaalfhonderd man, die aan het achlp werken, zullen vandaag in het dok de werkzaam heden voortzetten. De vraag, waarom bet verhalen van de »»Nteuw Amsterdam” juist op Zondag moest geschieden, wordt afdoende beantwoord door' bet feit, dat de praktük heeft bewezen, dat het niet doenlijk te een achlp van dergelüke afme tingen te laten manoeuvreeren, zonder daarbij de scheepvaart ernstig te belemmeren. Op den Zondag heeft men slechts te maken met de paar inkomende schepen en een heel enkel uit- O-wit*»#* hsven WCT<1 bet even wachten. Het net Pa *eta te ver doorgeloopen en men moest u.» üen tot vüftien minuten dood tüd te ien 0,11 het eeMp naar binnen te lood- Ooorkomt1 eb,tnx?n betrekkelük snel weer deBn h';t b“wenken van de haven kan een zü- ‘“komende wind, die op een gevaarte als kan An“terdam”. <tet heelemaal niets is ™hben en volkomen op de sleepbooten b^~’«e*e»en, ontzettend veel vat heeft, boo’d een oogwenk op den kant doen drü- Aeolus scheen een goede bul te hebben: van de rivier was de wind a Tegen half twee kwam een zeer donkere lucht opzetten. Boven het dorp Kerk-Avezaat ver- I. toonde zich toen eensklaps een groote trechter en deze bewoog zich met flinke snelheid voort in de richting van de Waal. De weg, dien de wervelwind volgde, liep na genoeg geheel over vlak land. Dit te een groot geluk geweest, omdat anders de schade niet te schatten geweest zou zün, daar alles, wat zich op den gevolgden weg bevond, totaal vernield te. Een groote golfüzeren landbouwschuur van het bekende buiten „Teisterbant" te Kerk- Avezaat werd geheel tegen den grond geduwd./ Het zich daarin bevindende vee kon evenwel nog bütüds uit zün benarde positie worden be- vrüd. Hoe krachtig de slechts een seconde op de zelfde plaats woedende wind was, bewijst wel het feit, dat verschillende golfüzeren platen over een afstand van ongeveer 20 meter mee genomen werden. Een 25-jarige boerenknecht, die op het erf liep, werd opgenomen en tien meter verder te gen den grond geworpen. Overigens vond de wind niet veel op zün weg tot in Drumpt,- waar hü door twee boomgaar den trok. Een daarvan kwam er nog vrü goed af. Hier werden alleen enkele takken van de boomen afgerukt. De tweede boomgaard was er echter erger aan toe, daar deze voor minstens de helft totaal ontworteld of althans zoo beschadigd te, dat hü volgens de schatting niet meer productief is. Deskundigen raamden de schade in dezen Oorspronkelük zou de .Nieuw Amsterdam” reeds te half twaalf worden losgegooid, maar bet is al met al toch wel een beetje later ge worden. Tegen kwart voor twaalf hadden de sleepbooten al vastgemaakt, de kabels stonden strak, zoodat op het eerste sein met het weg- sleepen een begin kon warden gemaakt. Voorop lagen de Drydocks I, II en III, als mede de Dockyard XVI, aan stuurboord lagen de Slipway en de De Boer en aan de achter- süde hadden de Dockyards II en XV met de Drydock IV vastgemaakt. Alle sleepers lagen onder stoom. Telkens schoten witte pluimen omhoog, wanneer er stoom werd afgelaten en toen begon het wachten Het weer was aanvankelük prachtig, doch te gen half één sloeg het plotseling om. De lucht betrok, de wind stak op en enkele minuten later veegden hagelbuien over de dekken, de golven staken plotseling hun koppen omhoog, kranen en gebouwen aan de overzüde verdoe zelden plotseling en over rivier en omgeving hing binnen zeer korten tüd een grijs waas, dat aan den gezichtseinder alles aan het oog ont trok, De stüve bries floot door de wanten, een van de aan de voorzüde vastgemaakte sleepboo ten gaf eenige stooten op de stoomfluit, maar vooralsnog was er geen beweging te zien in den kolos. Juist toen men op het water in twüfel ging verkeeren of er in verband met het plot seling vrü ruw geworden weer alsnog besloten was om voorloopig maar niet te vertrekken, be gon het fluitconcert van de sleepbooten op nieuw en ditmaal deden ook de sleepers aan den achterkant mee. Alles verkeerde in spanning, op den wal leg den de arbeiders de laatste hand aan het door branden van de tweemaal drie kettingkabels, die Neerlands grootste koopvaardijschip nog met den droogdok-wal verbonden en even voor één uur kwam er beweging in de .Nieuw Amster dam.” De sleepbooten aan de voorzijde deden nog kalmpjes aan, maar het drietal aan het achterschip braakte bruln-gele rookwolken uit, die als een vettig gordün op den achtergrond alles onzichtbaar maakten. Maar de zware rookslierten wisselden plotseling van kleur, wit te pluimen staken dwars door den rookwaaier heen: er werd weer stoom afgelaten. Andermaal hg de .Nieuw Amsterdam’’ zonder een duim breed te wüken op haar plaats. Inmiddels was een sneeuwjacht opgestoken, waar toen de eerste zonnestralen om één uur weer doorbraken, was de oceaanstoomer plotse ling los van den wal. In rookwolken gehuld werkten de sleepbootjes als razende Roelants en.... daar ging Rotterdams trots de rivier op. De flultseinen, die even voor het schip los kwam, telkens over en weer hadden geklonken, waren nu verstomd. Toen ’t achterschip los was ren den voorsten ducdalfhetgeen beteekent, dat het voorste deel van het schip zich ongeveer in het midden van de rivier bevond, zwierden «e vier voorste sleepbooten gelük op linksom. Hoewel het een ongeloofelük zwaar werk was *n bü dezen noordwester en vloeiend water het machtige achlp te laten draaien, geschiedde dit opmerkelijk snel. In minder dan geen tijd lag net schip evenwüdig met den wal en de Slipway ®ue Boer maakten toen direct een grooten “oog vóór om, ten einde aan bakboord het schip •MJf te gaan houden. 1*et ren vaart wan vier tot vijf kilometer aak-- “5® !leeP daarop rustig af naar Wilton. Ondanks den wind en de koude waren er dui zenden op de been om de „Nieuw Amsterdam” °P stroom te zien. In de kranen, aan de werven, y*1*1 hadden belangstellenden een plaatsje ’eten te vinden en ook bü Wilton wachtten •elen de aankomst van de .Nieuw Amster dam” af. was Inmiddels hét'immense dok 4, be- J**m<i voor schepen tot 45.000 tons, in gereed- °exj gebracht om het schip te ontvangen. Sinds ■■Fsris’’ in dit 'grootste dok van Europa te *ün er alweer wat jaren verloopen en «e haven te gedurende dien tüd weer behoorlük tengeslibd. -.°“f^reks kwart over één lag het schip in de rearrlchting en aangezien er een afstand van ’re tot twee-en-een-halven kilometer moest ™oen afgelegd met een vaart van vier tot vüf ™™®ter per uur, was de verwachting, dat de “"^uw Amsterdam" tegen kwart voor twee voor re wuton-haven zou liggen. Tegen de verwachting in. was er Zondag niet tegenstaande dit de eerste Zondag was, dat Soestdük per auto was te bereiken, geen grooter belangstelling voor het paleis dan op een ge wonen winter-Zondag. De verkeerspolitie had daardoor een gemakkelüke taak. In den mor gen maakte HM. de Koningin een fietstochtje in het park. Prins Bernhard maakte een wande- Z. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, lln8- Te twee uur vertrok HM. in gezelschap van een hofdame om na een rit van een uur weer naar het paleis terug te keeren. Op het kruispunt Trompstraat—Aans Naere- boutstraat te Umuiden-Oost zün Zondagmid dag omstreeks half twee een personenauto en een autobus met elkaar in botsing gekomen. Van den personenauto werd het voorstuk ge heel ingedrukt, terwül de autobus aan den lin kerkant werd opengescheurd. In den personenauto zaten twee heeren uit Haarlem en twee kinderen uit IJmulden-Oost. Een der heeren kreeg een hersenschudding. Hü te in het St. Anthoniusziekenhuis te IJmuiden ter verpleging opgenomen. Ook de andere heer, die oogenschfjnlUk geen letsel had opgeloopen, boomgaard alleen al op minstens 3000. te daar ter observatie opgenomen. De kinderen werden Hechts licht gewond. Na ter plaatse te zün verbonden, zün zü naar huis gebracht. Van de inzittenden van den autobus, die op weg was naar Katwük, werd niemand gewond, Het ongeluk te te wüten aan het feit, dat de bestuurder van den personenauto verzuimde den autobus voorrang te verleenen. De auto bus kon op eigen kracht naar de garage terug- keeren. De personenauto moest worden wegge sleept. gaand schip. Zü het dan ook niet op eigen kracht, de Nieuw Amsterdam” heeft dezen dertienden Februari haar eersten tocht volbracht, waarom deze datum in de geschiedenis van Neerlands grootste koopvaardijschip met gulden letteren zal na is* 1T»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5