Hoogkarspel onder de loupe H I interessante Burgemeester Middelhoff vertelt bijzonderheden I WOENSDAG 16 FEBRUARI 1938 WESTFRIESLAND groeit prachtig E Drukkende financieele zorgen OBDAM GROOTEBROEK PROVINCIAAL NIEUWS HEEMSKERK WESTWOUD UITGEEST PASTOOR RATTÉ HERSTELD WERVERSHOOF ENKHUIZEN WORMER WOGNUM LUTJEBROEK Vc DC WESTERZWAAGD1JK Automatisch interloc. telefoonverkeer Katholieke bevolking rechts *het Een proefneming aft Onderwijs Het station d. Veiling De herder in zijn parochie terug i. In ■Secretarie gemoderniseerd Geen armen? Dor pssc hoon had - «.'f - het er maar op gewaagd en was De heer S. Middelhoff, burgemeester van Hoogkarspel met de de provincie Noordhol- Burgerlüke Stand. Overleden: Pieter Stap. 83 J.. weduwnaar van Maartje Groot; Simon In de morgenuren krijgt men daar eenvoudig geen gelegenheid toe. procent vetgehalte 'heeft. De heer Vriend kreeg .voor de melk bü de laatste uitbetaling f 9.25. Roos 6—2 3-0 3-0 3-0 3-0 werd geleden. Daarom was één van zijn eerste daden, te Ijveren voor de oprichting van een Burgerlijk Armbestuur, dat op het ©ogenblik 1034 heette het, dat er te Hoogkarspel geen armen waren, maar aldra bemerkte de burgemeester, dat er in stilte veel armoe Een 100-jarige. Op 14 April hoopt de heer C. M. Siebert, bijgenaamd de ouwe Tilden, zijn honderdsten geboortedag te vieren. Samen Sterk. Samen Sterk, onderafd. van de Oraal, zal Zondag In de Doelen rei- en volks dansen en rhythmische oefeningen uitvoeren. St. Deus Dedlt Donderdag 19 Febr. houdt bovengenoemde vereenlglng In het café Stade- gaard een boetpllchtlge vergadering. rini slee die ft De von kot n der l teil BiUardspeL Op 28 Februari zal in de Oranjezaal prof. Horemans een demonstratie van billardspel geven. Billardntatch. Maandagavond werd ten lokale van Café de Gehoornde Zwaan een bll- lardmatch gehouden tusschen den vermaarden blllardprofessional den Belg Horemans en den heer D. Gerritsen. Na één beurt was deze wed strijd beëindigd. De heer Horemans won de partij door 400 caramboles achter elkaar te ma ken. Hoewel cadre gespeeld werd, bleek de be roepsspeler hier weinig hinder van te hebben. Bij het trekken en masseeren bracht hij het publiek In verbazing. Na de partij demonstreerde de heer Horemans nog vele prachtige kunst- stooten. M 10 sa vei W: vai bei he rol U Ker ren. ook cem nss dat vont wen dit i den den droc K H< m Tt de oude .bare, pree! glaai Me onze nutti terte Na teïnf week De Vee De waan nu j rel». De Wt i nu De rechte •tal. Dit w de gn boete •tref i hjj leen een o nn. En vroeg Heel Wou. Ven Een die den eersten prijs verdient De heer W. Vriend Fz., alhier, heeft een koe, die B.1S iJ Kst MedemblLckar Tolhuis te Hoogkarsp el, dat in zlirt gevel een beroemd wapen w^bd/^voor tyote y bcldtiffstclltnff toonnn -n em nach van •eoot mijn «n ti •chie Paar. Uitbreiding in het district Amsterdam toaa Uggei i gekoi achtt •an heb i aüeer - „Gl Een uitbreidingsplan, dat in een kom-vorming rond de R. K. kerk voor ziet Naar wjj vernemen zal de zeereerw. heer Pas toor Ratté, die voor herstel van gewondheid eenigen tijd buiten zijn parochie verbleef? heden avond (Woensdag) te 6.29 te Enkhuizen arri- veeren om daarna per auto in zjjn parochie Grootebroek weer te keeren. Burgerlijke stand Geboren: Jac. Joh., zoon van Joh. Fatels en El. A Meijer; Johan Petrus, zoon van J. Kager en KI. Kuijs; Cornelia Ma ria, dochter van Ger. Koper en Cath. Gragt. R.K. Damclub D.C.H. Genoegde club speelde onderlinge wedstrijden, met de volgen de uitslagen: Club I Jac. Koper—A. Butter H. Zonneveld—O. Blejjendaal Restant afgebroken. Damclub II. 6ac. BakkumA. Jaap TUlnC. Meijer Jac. ZonneveldC. Loman De Hanse jubileert Op waarlijk grootsche wijze is het zilveren jubileum gevierd van de plaatselijke Hange-afdeellng en met reden. De Lutjebroeker Hanze mag met eere genoemd wor den, als een der meest actieve afdeellngen van den diocesanen bond. Uit de tegenwoordigheid van den bondsvoorzit- 1. M. 8 turn pel. en den bondspro- Met ingang van Donderdag 17 Februari as. zal automatisch interlocaal telefoonver keer mogelijk zijn voor de aangeslotenen In de automatische rjjksnetten van het te- lefoondistrict Amsterdam met uitzonde- ring van de stad Amsterdam zelf met die van de geautomatiseerde netten in het telefoondlstrict Haarlem tw.: Abbenes (K 534), Bennebroek (K 502), Beverwijk (K 510), Kastrikum (K 510), Haarlem (K 500), Heemskerk (K 512), Hlllegom (K 520), Hoofddorp (K 540) Lisse (K 530), Lijnden (K Ml), Nleuw-Vennep <K 546), Noordwjj- kerhout (K 533), Rijk (K 543), Santpoort <K 560). S&senhelm (K 532), Uitgeest (K 513), Vijfhuizen (K 548), Wijk aan Zee K 517) en IJmulden (K 550), door het voor af kiezen van de achter de netten vermel dde kengetallen. Het was spr. een groote voldoening voor de eerste maal de bondsmedallle op de borst te kunnen spelden van den jubilaris, den heer B. Piscaer, die onafgebroken zijn bestuurs functie heeft vervuld. Vervolgens sprak pastoor H. C. Koppert een hartelijk waardeerend woord en gelukwensch. Des middags kwamen bestuur en leden met echtgenooten wederom bijeen, alsmede het be stuur van het Parochieel Verband. Het Harmo- nlecorps St. Caecilla brasht een serenade. Tij dens de receptie werd het woord gevoerd door den heer B. J. Heusmann namens de West- Frlesche Federatie. De heer A. Llgthart sprak voor het Parochieel Verband, terwijl namens de pers de heer Ph. Buijsman complimenteerde. De secretaris.' de heer Joh. Older», bracht een kernachtig gesteld overzicht. Met het zingen van het bondslied werd het offlcieele gedeelte gesloten en werd in zeer genoeglijke stemming dit luisterrijk feest besloten. Verandering van cultuur? z^\ok al wijzigen de toestanden zich, dan I I het nog de vraag, of de tuinders niet vA cultuur zullen moeten veranderen. Kim de grove cultuur gehandhaafd blijven, dan zal zonder twijfel Hoogkarspel weer een bloeiende gemeente worden. Zoo niet, dan dienen er maatregelen genomen te worden, welke de cul tuur in een anderen koers leiden. Dit zal intus schen te Hoogkarspel niet zoo gemakkelijk gaan, omdat het land, gelegen ten Noorden van de gemeente, in kleine stukken is verkaveld en alom omgeven door water. Dit land leent zich niet voor glas- en graancultuur. Daarom is het een zeer moeilijk vraagstuk, wat er met het bouwland dient te gebeuren en wat er geteeld moet worden. Dit is temeer te betreuren, aangezien er de laatste jaren veel aan verbetering der vaarten is gedaan, zulks in samenwerking met het ban- nebestuur. En er valt nog zooveel te verbeteren, w j., wcxiuw,»», wwiuu dat mocht de werkverschaffing onverhoopt I stelling, 74 J„ echtgenoot van Wilhelmina Wat- noodlg blijven hier nog voor tientallen jaren ser. werkobjecten aanwezig zijn. Op het oogenblik vormt de verbetering van de gracht achter den Nleuweweg een zeer groot werk. In het afgejoopen jaar is de Wijzend on derhanden genomen, zoodat de marktaanvoer- ders ten zeerste gebaat zijn door deze in werk verschaffing uitgevoerde verbetering van vaar water. Jaarvergadering Fokvereeniging. De af- deeling Hoogkarspel-Westwoud en omstreken hield haar uitstekend bezochte jaarvergadering in „Hotel de Landbouw” te Hoogkarspel. De heer P. Stapel opende als voorzitter de bespre king en wjjdde aan den toestand van het afge- loopen jaar één zakelijke beschouwing. De heer K. Koomen, controleur, gaf daarop een zeer uitvoerig overzicht over de melkop- brengsten, gespecificeerd naar afstamming over het afgesloten kalenderjaar. Hooge melkopbreng- sten met hoog vetgehalte en premie jong fok- materiaal zijn de tastbare resultaten van Inten sief geselecteerde veestallen, waarop de vee houders trotsch kunnen zijn. Het financieel ver slag werd uitgebracht door den heer C. Zeile- maker. Er was een voordeellg saldo van /77M. Voor 1938 werd de omslag per koe bepaald op 3. De heeren W. Vriend en P. v. Diepen, belden, van Westwoud. werden herbenoemd als bestuurs leden, terwijl in de vacatures, ontstaan door be danken van den heer P. Stapel, gekozen werd de heer C. Stapel Pz. Als voorzitter van het bestuur werd daarop gekozen de heer Js. van Kampen. In waardeerende woorden werd dank gebracht aan den scheidenden voorzitter, die na een bestuursfunctie 40 jaar te hebben ver vuld, deze titans aan jonge krachten heeft gil len afstaan. De heer P. Stapel werd daarop ver eerd met het eerelidmaatschap. dat hij gaarne aanvaardde. De heer T. Commandeur bracht verslag uit van de bondsvergadering waarna over tal van interne zaken een vruchtbare gedachtenwisseling ontstond. Tooneel Zondag en Maandag heeft Rejn Genoegen” zijn tweede uitvoering in dit seizoen gegeven. Beide avonden waren uitstekend be zocht. Er is door de tooneelisten beide avonden goed spel gegeven. We kunnen niet anders dan „Rein Genoegen fellclteeren met *t behaalde succes. Rest ons nog te vermelden, dat de heer C. Dekker voor pittige muziek zorgde. Graalnieuws Donderdagmorgen te 7 uur H. Mis en algemeens H. Communie. Donderdag avond na het Lof naaien, daarna gymnastiek. Excelsior! Vooruit! ter, den heer E. pagandist. den /heer J. Mol, alsmede van den heer B. J. Heufanann, voorzitter der West- Friesche Federatie, bleek, welke groote sympa thie men de afdeeling toedraagt. De feestdag werd Ingezet met een gezongen H. Mis. Na de H. MIs vereenigden zich alten in het patronaatsgebouw aan een feestelijk ontbijt, waarna de voorzitter de feestrede uitsprak. Dankbaar herinnerde spr. aan Mgr. Postma, den stichter. Groote erkentelijkheid is men schuldig aan pastoor Olelen xg. Verschillende adviseurs zijn na hem gekomen en gegaan. In den tegenwoordigen adviseur, kap. O. v. d. Poel, huldigde en dankte spr. hen allen. Na ’n hartelijken gelukwensch aan den xllve- ren jubilaris, den heer B. Piscaer. besloot spr. met een beroep op blijvende eenheid onderling. Na den geestelijken adviseur sprak de voor zitter van het diocesaan hoofdbestuur, die de afd. Lutjebroek namens t hoofdbestuur compli menteerde. Spr. bracht lof aan het actieve be stuur. Mede aan de activiteit, der afdeellngen dankt de Middenstand de volledige erkenning ■in de hoogere bestuursiDStantie^ Bwrgerlljke Stand Geboren: Tlni, d. V. A. Koomen en D. Boom; Nicolais Paulus, z. z. P. E. Kramer en J. M. C. Smeekens. Gehuwd: P. J. Abbestee en H. E. Gjnot, Oost- Knollendam. s Witte Krteto Volgens het hulsh. regl. M*- ben de leden het recht achriftelljke voorstellen Verpachting De verpachting van dijken, landerijen en het vischrecht van den polder Enge-Wtormer brachten In totaal op ƒ873, vorig Jaar ƒ729.50. Toei Kerztd hield, •onder heid t onderz •sa d Joopen En no Petri natuur komen 4)nge Mi iet rorhaa De schenking van mevr. GrondhouL De etsen en teekenlngen, onlangs aan de gemeente geschonken door mevr. Grondhout te Den Haag, staan thans tentoongesteld In het perceel Wes- terstraat hoek v. Bleiswijkstraat. Chr. Naastenliefde. De vereenlglng Chris telijke naastenliefde hield haar Jaarvergadering In het lokaal van ,,’t Fortuin’*, onder voorzit terschap van den heer J. Steltenpool het afgeloopen Jaar werden In totaal 731 werk- beurten verricht voor 18 leden, tw. afd. Wer- vershoof (62 leden) 245 dagen voor 8 leden, afd. Lagedjjk (50 leden) 195 dagen voor 4 leden en afd. Andijk (50 leden) 291 dagen voor 6 leden. Hieruit blijkt wel, dat in het afgeloopen jaar veel van de leden is gevergd. De stand van de kas gaf aan een voordeellg saldo groot 60.50. Bij de bestuursverkiezing werd in de afdee ling Lagedjjk In de plaats van den heer A. Schultemaker gekozen de heer J. Ruiter. De afdracht aan het Jeugdhuis werd bepaald op 10.Idem L.TJ3. 2J0. In het vaandelfonds is momenteel een bedrag van ruim 85.Besloten werd dat dit Jaar door elk lid ten minste 10 cent zal worden bijgedragen. Bjj de bespreking van het vervullen van werkbeurten In de Wieringermeer werd beslo ten de vjjftigjarigen hiervan uit te sluiten; de anderen zullen per rijwiel gaan. Voorzitter deelde o.a. mede, dat voor perso nen, die twee jaar patroon zijn geweest en zich nog niet als lid hebben opgegeven, geen gele genheid meer bestaat als lid toe te treden. Feestvergaderlng R.K. Vrouwenbond In het R K. Vereeniglngsgebouw had de jaarlijk- sche feestavond plaats van den R.K. Vrouwen bond. waarvoor groote belangstelling bestond. Nadat was medegedeeld dat de Naaikrsns- tentoonstelllng spoedig zal worden gehouden, trad Brugmans’ Marionettentheater op. „st. Lidulna" De R. K. Onderlinge Verze kering voor ziekenhuisverpleging „St. Liduina”, Wognum—Spanbroek, hield haar algemeene vergaderihg in café „De Stoomboot” te Wadwei. De voorzitter, de heer A. J. de Koning, heette in het bijzonder welkom den Hoogeerwaarden Deken en dr. P. J. v. Wesemael. Spr. vond het jammer, dat er niet meer menschen aanwezig waren. De ziekenhuisverpleging heeft goed ge werkt in het afgeloopen jaar. Volgde jaarverslag van den administra teur, waaruit bleek, dat de vereenlglng zeer goed werkt. Er zijn het afgeloopen jaar 37 menschen verpleegd, het aantal verpleegdagen bedroeg 508. het aantal verzekerden bedraagt 1333. De totale ontvangsten» bedroegen f 2401.37, de uit gaven f 1462.96, saldo f 938.31. Medegedeeld werd, dat de administrateur een verhooglng van 3 van dén omzet kreeg, en de boden van 1 De heer Laan sprak waardeerende woorden tót den administrateur voor diens keurig Jaar verslag. Hierna sprak de Hoogeerwaarde heer Deken. Spr. schetste de voordeelen van de ziekenhuisverpleging. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met den wensch, dat het voor de vereenlglng een voorspoedig jaar mag wezen. Hoogkarspel in vogelvlucht. In het midden de fraaie watertoren; torentje van de protestantsdhe kerk siul' Uitzending van zwakke kinderen Zon avond gaf de vereenlglng voor uitzending zwakke kinderen een uitvoering ten bate der R K. Klnderultzendlng, welke uitvoering ,in alle opzichten geslaagd miag heeten. Na een 3- tal nummers der R. K. Gemengde Zangver- eeniging, onder leiding vah den heer J. Schave- maker, werd door de meisjes der hoogste klas sen van de R. K. school een klnderoperette op gevoerd .Asschepoetster.” Deze klnderoperette, welke onder leiding der Eerw. Zusters op uitste kende wijze was ingestudeerd, oogstte zeer veel bijval. Aan spel, zang en kleeding was dan ook de uiterste zorg besteed. Tot slot volgden nog twee andere tóoneelspelen, welke eveneens door voordracht en spel zeer in den smaak vielen. Alles bij elkaar was het voor de aanwezigen een genotvolle avond, terwijl de kas der vereent- ging er wel bij gevaren zal zijn. gesteund. Voor hen noemde den toestand al heel zwaar, bewonen zij keurige hulzen, die in den goeden tijd gebouwd en behoorlijk geïnstalleerd zijn. D< personeele belasting is thans door hen haast niet op te brengen, tengevolge van den tegeh- slag In zaken. Men mocht aanvankelijk zoon goede hoop koesteren, dat’ het nu wat beter zou gaan. De bloemkoolteelt beloofde veel, maar de vroeg invallende vorst heeft allen Illusies den bodem ingeslagen. Van Duitsche zijde zouden aardige k wan turns worden aangekocht.... Jedoch’s hat nicht sollen sein.... In den regel behoort de Hoogkarspclsche bloemkool tot de vroege soorten, doch de teelt was in 1937 laat, omdat de Augustusmaand te weinig regen gaf. Daardoor heeft de verkqpp- perlode te kort geduurd en Is niet geprofiteerd van de betere tenden». T T oor wie er nog niet van overtuigd mogen W zijn, willen wij als onze meenlng te ken nen geven, dat Hoogkarspel een zeer mooi dorp is. met prachtige boomaanplantlng en vriéndelijke tuintjes. e Katholieke kinderen uit Hoogkarspel be zochten vroeger de R. K. school te West woud. wat voor de meesten hunner twee maal per dag een wandeling van een half uur tot drie ‘kwartier beteekende. Op den duur mocht deze toestand niet bestendigd worden. Na de vestigiging van de eigen parochie werd dan ook geijverd voor de stichting van R. K scholen. Deze zijn begonnen met ruim honderd leerlingen en thans na ongeveer vijf jaar telt men er reeds over de driehonderd. Op de jongensschool wordt les gegeven door drie on derwijzers. terwijl de meisjes onderricht ont vangen van drie Eerw. Zusters. De bewaarschool is steeds een groote zorg ge weest. Aanvankelijk was ze ondergebracht in de boerderij, welke nu als patronaat is ingericht. Het was aanvankelijk maar een klein klasje, doch thans worden twee groote lokalen in de scholen voor het bewaarschoolonderwjjs benut. Drie sombere lokalen onder het Raadhuis vormden de openbare lagere school. Ongeveer 150 kinderen kwamen hier dagelijks bijeen In een veel te kleine ruimte, welke slechts heel weinig zoflllcht ontving: in den namiddag moest awd by kunstlicht gewerkt worden. Reeds lang vorderde het belang van het onderwijs, dat naar een nieuw gebouw moest worden uitgezien. Tegelijk met den bouw van de R. K scholen werd daarom besloten, ook het openbaar onder wijs een betere huisvesting te Verleenen. Er werd een nieuwe school gesticht, welke voldoet aan alle moderne elschen. Helaas zijn van de vier lokalen er slechts twee in gebruik. Een der de heeft men productief gemaakt, door er de bewaarschool voor niet-katholieke kinderen In onder te brengen. Men is er thans echter druk bezig met we genverbetering en daarom dreigt er gevaar, dat vete hoornen als slachtoffers zullen vallen. Met genoegen vernamen wjj dan ook van den bur gemeester. dat het gemeentebestuur alles In het werk zab stellen, om het dorpsschoon te behouden en hlet spoedig zal toe la tea, dat alle mooie boomeri verdwijnen. Er moet een andere oplossing gevonden wor den, aldus de burgemeester, want de iepen ziekte heeft al veel schade aangericht aan de beplanting, welke de laatste jaren juist veel vernieuwd was Hoogkarspel is mooi en moet dat ook blijven. En waar verbetering aangebracht kan worden, zal dat geschieden. De Nieuweweg wordt een zeer mooie straat. De oude boerderij naast de kerk gaat verdwijnen; op de vrijkomende ruim te wordt een plein aangelegd. De burgemeester hoopt, dat de tijdsomstan digheden het eenmaal zullen toelaten, in de plaats van het oude Raadhuis, dat bouwvallig begint te worden, een nieuw te stichten, pas send In de omgeving van de prachtige R. K. Kerk. Maar dit is nog toekomstmuziek. Door zich In verbinding te stellen vaste commissie van land, heeft men weten te bereiken, dat het ex terieur van de nieuwe woningen aanzienlijk verbeterd is. Daarnaast geeft de schoonheids commissie waardevolle adviezen bij nieuwbouw en bovendien is. in samenwerking met de ge meenten Bovenkarspel, Grootebroek en West woud, een opzichter aangesteld, speciaal voor het technische gedeelte van den woningbouw. Het toezicht, dat vroeger werd uitgeoefend door een plaatselijken timmerman, kon niet zoo In tensief geschieden, omdat die ook nog de zorg voor zijn particuliere praktijk had. De aanstelling van een speclalen ambtenaar voor het bouw- en woningtoezicht Is voor Hoog karspel van zeer veel gewicht, want verwacht mag worden, dat op het nieuwe uitbreidings plan verschillende huizen zullen verrijzen, zoo- dra de toestand' in de bedrijven eenigszins gun stiger wordt. Dit plan voorziet voorts in goede wegen en goede rloleertng; er is rekening ge houden met den aanleg van ^tuintjes, zoodat de te vormen kom een zeer aardig gedeelte van Hoogkarspel belooft te worden. Ook In verband met het feit, dat de woning toestanden In het algemeen ten plattelande nog zeer veel te wenschen overlaten, vooral voor de huisvesting van groote gezinnen, rijst thans Eigen Hulp De Werkliedenvereeniging Eigen Hulp hield haar algemeene vergadering. In zijn openingswoord betreurde de voortlt- ter de zeer slechte opkomst, er waren slechts 30 leden van de 500 ter vergadering. orig jaar^ is te Hoogkarspel een proef ge nomen met de tewerkstelling van noodlij dende tuinders In eigen bedrijf. Deze I proefneming is niet geheel geslaagd, nipt, om dat de medewerking van de tuinders zelf te wenschen overllet, maar doordat de regeling te laat in werking trad en bovendien het toezicht niet volkomen In orde was. De burgemeester betreurde dit oprecht, want, zoo zeide hij, ware de proef gplukt; dan had misschien de mogelijkheid bestasin, op grootere schaal en onder betere voorwaarden dit werk- object te laten voortduren. Thans kunnen de noodlijdende tuinders we derom, evenals vroeger, bij elkander te werk worden gesteld. Dit is eigenlijk maar een lap middel en kan ertoe lijden, dat een tuinder, die zijn bedrijf In den steek laat, om het hoog- noodlge levensonderhoud bij een ander te ver dienen, zijn eigen bouw niet goed gereed kan maken voor de volgende beplanting. Daardoor is het meermalen voorgekomen, dat tuinders in het voorjaar werden gedwongen, ploegen te hu ren op de pof! om hun land In een vloek en zucht te laten bewerken. Met het jammer lijke gevolg, dat de opbrengst niet aan de ver wachtingen beantwoordde. Daarom hoopte de burgemeester, dat, als de slechte toestand bestendigd blijft, er maatrege len getroffen sullen worden, die het mogelijk maken, dat de tuinders in hun eigen bedrijf werkzaam kunnen blijven T^Ne veiling te Hoogkarspel, welke In de oor- II logs jaren ’n besten tijd meemaakte «voor al dank zij het verplichte vellen), moest nadien veel moeilijkheden doorworstelen. Niet zoodra echter was het vrije veilen wederom toe gestaan, of de meeste bouwers zochten hun heil te Bovenkarspel, met het gevolg, dat de Hoogkarspelsche veiling zelfs haar verplichtin gen tegenover de obligatiehouders niet kon na komen en bijna ten doode was opgeschreven. Dat was het sein voor enkele vooraanstaande Ingezetenen, om, met medewerking van het ge meentebestuur, een actie te ondernemen, ten einde de veiling weer omhoog te werken’ Deze acUe is in alle opzichten geslaagd, zoodat thans niet alleen aardappelen, maar ook zeer veel groenten geveild worden. De veiling verkeert door een >n ander in een nieuwen staat van opbloei, vooral ook omdat de praktijk uitgewezen heeft, dat Hoogkarspel niet voor Bovenkarspel behoeft onder te doen. Vroeger heette het nJ., dat taatsgenoemde plaats betere prijzen gaf, doch thans komen de koopers net zoo graag In de gemeente, aan welker hoofd de heer Middelhof! staat. De gemeente, die het belang van een bloeien de veiling inziet, In dit verband zij nog ge memoreerd, dat de cijfers ver boven de raming uitgaan heeft ten behoeve van de veiling een los- en laadplaats doen aanleggen. Dit heeft intusschen heel wat voeten In de aarde gehad en het gemeentebestuur zorgvolle uren bereid. Nu de los- en laadplaats ten deele gereed Is de volledige afwerking zal nog dit Jaar geschie den blijkt ze reeds In alle opzichten te vol doen. Zoo heeft de gemeente, ondanks alle moei lijkheden, veel geld uitgegeven voor verschillen de doeleinden. Terloops wees ons de burgemeester vervolgens op de in zijn gemeente gevestigde koekfabriek, welke altijd met een "groot aantal menschen heeft gewerkt. Alleen betreurde hij het, dat er zoo weinig ingezetenen van Hoogkarspel em plooi kunnen vinden. De fabriek behoort aan een Enkhuizer firma, welke vrijwel uitsluitend eigen plaatsgenooten aan arbeid helpt. Jaarlijks 12000 aan armenzorg besteedt. Daar naast wordt nog steun verleend door het R. K. Armbestuur, de Diaconie van de Ned. Herv. Gemeente en de St. Vincentiusvereenlglng. Terecht concludeerde de burgemeester dan ook. dat de armoede In zijn gemeente zeer groot is. Dit blijkt eveneens uit de werkverschaffing, welke voor een dorp als Hoogkarspel zeer ult- gebreld genoemd kan worden. Er zijn zelfs ja ren geweest, waarin het aantal tewerkgêstelden 150 bedroeg. De tuinders worden tijdens den winter, het zij vla het Armbestuur, hetzij op andere wijze de burgemeester In het algemeen met toelichting In te dienen voor de as. leden vergadering. Zij kunnen deze indienen bij den secretaris, den heer P. de Groot, Dorpsstraat 291, voor 21 Februari. en feit van belang noemde de burgemees- H. ter, dat het station Hoogkarspel niet wordt opgeheven. Het was vroeger één der voor naamste stopplaatsen aan de lijn Hoorn Enkhuizen. Er was steeds een druk reizigers verkeer, omdat ook de inwoners van Andijk, Werversh<x>f en Venhuizen per postwagen wer den vervoerd, om van hier hun reis per trein voort te zetten. De autobussen hebben het per sonenvervoer in sterke mate doen afnemen, maar voor ’t goederenvervoer is *t station van belang en de burgemeester meende, dat het be houd van de halte voornamelijk te danken was aan de veiling, vanwaar veel producten per trein naar de plaats van bestemming worden gebracht. j Tot slot bracht de heer Middelhof! het Ka tholieke sociale leven In zijn gemeente ter spra ke, dat buitengewoon is toegenomen en in welk verband hij vooral de werkzaamheid van pas toor Konijn roemde. Deze heeft in de zes Jaar, welke hjj aan het hoofd der parochie Hoog karspel stond, haast bovenmenschelijken arbeid reeds de vraag, of het niet wenschelijk Is, nleu- verricht en dankbaar gedenkt geheel de paro- we goede woningen te bouwen tegen een voor- chie nog haar eersten Herder sinds de Retor- deeligen huurprijs. Het komt nu nog voor, dat matie. twee drie gezinnen in een oude boerderij zijn Om te eindigen, nog deze nlet-onaardlgé bjj- ondergebracht. Daarom ook is de woningbouw- zonderheden: vereenlglng „St. Laurentius", welke reeds ar- de laatste pastoor vódr de Reformatie heette beiderswoningen onder haar beheer heeft, tot De Haas; nieuwe activiteit gekomen. de eerste pastoor na de Reformatie heette.... Konijn, geboortig uit Alkmaar. En de heer Middelhoff de eerste Katho lieke burgemeester is eveneens uit de Vic- toriestad afkomstig. -V"N urgemeester 8. Middelhoff, geboren te [~5 Alkmaar, ontvlnog zijn practische oplel- ding In de gemeente-admlnistratle ter se cretarie van Castrlcum. Theoretisch geschoold door den heer J. Roovers, oud-gemeentesecreta- ris van Amsterdam, Sinds 1 October 1924 hoofd der gemeente Hoogkarspel. Is voorzitter van het Gewest Alkmaar van den Bljzonderen Vrijwil- ligen Landstorm, kerkmeester der parochie van den H. Laurentius In zijn gemeente, bestuurs lid der Vrijwillige Verkeerslnspectie in Noord- Holtand, adviseur van het Centraal Bureau voor Rijvaardigheid, president van de Hoogkarspel sche conferentie der St. Vincentiusvereenlglng. oprichter en beschermheer van den R. K. Po litiebond „St. Michael" in West-Friesland, en- aoovoorts, enzoovoorts. I A Er behoorde eenigen moed toe, om iemand, '1 wiens tijd reeds zoozeer In beslag wordt geno men door allerlei functies en die geen dezer als een sinecuig beschouwt, te verzoeken om een onderhoud. We hebben B oogenblikkelük was burgemeester Middelhoff bereid, een paar voor hem zoo kostbare uurtjes voor ons vrij te maken. Zeer hartelljk ontving de burgemeester ons In zijn werkkamer op het Raadhuis. In dat knus se, gezellige vertrekje hebben we veel wetens- waardlgs omtrent de gemeente Hoogkarspel mogen vernemen. De burgemeester toonde zich een vlot en aangenaam causeur, die onze weet gierigheid volkomen wist te bevredigen. Het vraaggesprek werd later op intormeele wijze voortgeast in ,,’t Zonnehuis”, de particu liere woning van den burgemeester, waar wij tevens gelegenheid vonden. Mevrouw Middel hoff geluk te wenschen met haar thuiskomst, na een ernstige operatie, welke de burgemees- tersvrouwe in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar had ondergaan en welke haar vele weken onttrokken had aan de dierbare en ver trouwde omgeving te Hoogkarspel. Wel is voor- loopig nog de grootste omzichtigheid geboden, maar we mogen vertrouwen, dat Mevrouw over eenige maanden zich weer geheel aan haar taak van huisvrouw en echtgenoote van den burgemeester zal kunnen wijden. Schulden gestegen et was een secretarie van den ouden stem pel, welke de hr. Middelhoff bij z’n komst te Hoogkarspel vond. De toenmalige ge- meente-secretaris, wijlen de heer Jb. de Jong, was reeds op leeftijd en had ook de banne-ad- mlnlstratie ten Raadhuize. Nadat de heer De Jong eervol ontslag aangevraagd en verkregen, werd tot secretaris benoemd de heer Helllnga, een nog Jonge man, wiens eerste werk was, de geheele secretarie te modemiseeren, wat de uitvoering van adminis tratie ten zeerste ten goede is gekomen. Deze ^reorganisatie was den heer Helllnga wel toevertrouwd. Hü had zich op het gebied der gemeente-admlnistratle reeds een goeden naam verworven, o.a. door het winnen van een prijsvraag, uitgeschreven door Hartmans Tijd schrift over de samenstelling van een secretarie voor een gemeente beneden de 3000 zielen. Op zijn advies Is de secretarie geheel econo misch opgebouwd: niet alleen is ze modern ge meubileerd, maar vooral trekt ze de aandacht door haar nieuwste Inrichting van admlnjstra- De werkzaamheden ter secretarie zijn in den loop der jaren buitengewoon toegenomen, voor al te Hoogkarspel, waar zoo ontzettend veel werkloozen zijn en waar de steunverleening en de distribute v»n gnedfcnope levensmiddelen zooveel tijd in beslag zijn gaan nemen. Het Is dan ook noodzakelijk gebleken, naast den secretaris een volslagen ambtenaar aan te stellen. En nog zouden de werkzaamheden geen voortgang kunnen hebben, als men de uren van openstelling der secretarie niet beperkt had tusschen 9 en 12 uur des morgens. Maar ‘dan is de toeloop van hen, die over allerlei zaken Inlichtingen komen inwinnen, zoo groot, dat men gedwongen is, de dagelijksche admlnistra- Héeee haUghrrtan das middags at te wikkelen; Toen ik, aldus begon de burgemeester, In 1934 te Hoogkarspel kwam, was de Westzijde van den Nieuweweg geheel bebouwd; aan den Oostkant stonden slechts enkele huizen." Vooral dank zij de stichting van een eigen parochie, niet lang na de benoeming van den heer Middelhoff tot burgemeester, nam de be volking van Hoogkarspel flink toe. Er was een tekort aan woningen, zoodat nieuwbouw het noodzakelijke gevolg moest zijn. Thans is dan ook de Nieuweweg aan weerszijden één aanéén gesloten huizenrij. Deze bevolkingstoename maakte het voor de gemeente ook noodlg, in de behoefte aan nieu we scholen te voorzien. Zoo verrezen er in kor ten tijd drie schoolcomplexen, een omstan digheid, waarmede de financieele toestand van de gemeente onmiddellijk verband houdt, al hebben natuurlijk ook andere factoren de po sitie ongunstig beïnvloed. Intusschen is het een feit, dat de schulden der gemeente sinds 1924 gestegen zijn van 5000 tot meer dan 180.000. Hoogkarspel moest om steun bij het Rijk aan kloppen en daardoor afstand doen van een be langrijk deel van zijn zelfbeschikkingsrecht. Niettemin ia men niet bij de pakken gaan neerzitten, doch wordt alles in het werk ge steld, om de gemeente vooruit te brengen. Daarvan getuigt o.a. het uitbreidingsplan, waar mede men een meer systematische bebouwing hoopt te Verk^jgen. Vroeger bouwde men vrij wel alleen lan^h de wegén en zoo vormt eigen lijk de geheele Streek een typisch voorbeeld van Ag. lintbebouwing. In Hoogkarspel poogt men thans een nieuwe dorpskom te stichten rond de R. K. Kerk en welke zich In de toekomst zal uitbreiden tot aan het station. Een derge- Ujke bouw Is veel economischer, vooral ten op zichte van de levering van gas, water en elec- triclteit. De burgemeester heeft goed vertrouwen, dat de opset zal slagen, want het zielental neemt steeds bevredigend toe speciaal onder de zeer brave katholieke bevolking met haar vele groo- te gezinnen. Ter illustratie hiervan eenige cijfers: Van de 1929 inwoners in 1924 behoorden 762 tot de Ned. Herv. Gemeente en waren 1143 katholiek. Thans zijn deze aantallen respectievelijk 2320, 595 en 1651. Een der ingekomen stukken bevatte de me- dedeeling dat leden, die naar een Tehuis voor ouden van dagen gaan, geen recht meer heb' ben op uitkeering. Zoodra echter zoo’n lid te rugkomt, verkrijgt hü weer terstond alle rech ten. Uit het 56ste jaarverslag blükt. d,t schreven werden ^1 leden en Ingeschreven 37, waardoor het ledentaj steeg tot 506 leden. Op 1 Januari 1937 was in kas 4120.CO en op 1 Januari 1938 3502 29 Het nadeellg saldo over 1937 bedroeg ƒ61831 In 1937 werd aan zieken uitgekeerd 4000.19. De aftredende voorzitter, de heer P. Kee, en de aftredende commissaris, P. Husslage, werden herkoeen. Zilveren jubileum Zondag was het 25 jaar geleden dat onder wülen pastoor J. J. Onder water alhier de conferentie der St. Vlncentius- vereenlglng w^rd opgericht. Morgens werd dit feest kerkelük gevierd. In den namiddag recipieerde de vereenlglng in Hotel de Ooievaar. Velen kwamen den Jubi leerenden voorzitter, den heer G. Waardük. en met hem zijn medebroeders, de heeren L. Kla ver, J. Apeldoorn en N. Mul, gelukwenschen. Meerdere oud-leden der conferentie waren uit Den Haag en Amsterdam overgekomen om op uitnoodlging daartoe het feest mede te vieren, dat s avonds in hotel ,X>e Ooievaar” werd voortgezet en waarbij de pastoor en de burge meester een toespraak hielden. Van verschil- lende „vereenlglngen waren bloemstukken als blijken van hartelljk medeleven ontvangen, os. van den R. K. Vrouwenbond, den R. K. Volksbond, de Hanze en anderen. Aan de Jubt- leerende leden werd als een herinnering aan hun 25-jarig lidmaatschap een fraaie oorkonde overhandigd, vervaardigd door den heer J. C. Merz, alhier. Ook de Hoefdraad te Den Haag en de Büzondere Raad te Alkmaar hadden zich niet onbetuigd gelaten en telegrafisch hun ge lukwenschen doen toek«anen Ook wü sluiten ons nogmaals gaarne bij deze gelukwenschen aan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2