Minister Goseling verdedigt zijn beleid H I VIS» HET GROOTE GEZIN OP HET PLATTELAND Rijksmiddelen HET vraagstuk van de ECHTSCHEIDING B ie “Sn I»—»»» DE brandweer I X/A-TRO'H°h Huisvrouw! Wat men DONDERDAG 17 FEBRUARI 1938 EERSTE KAMER Koloniale Staten van Suriname Het K.S.D.-fonds In kokend water gevallen Pinda-Chineezen U ook vertelt van PROEFVAART TRAFALGAR op Moord te Magelang HET WERK HERVAT Bij de firma Tij««eling te Nijkerk Kort bezoek aan Schiphol ZWERVER OVERLEDEN HOFSTEDE IN VLAMMEN HET PRINSES BEATRIX-FONDS Geen overeenstemming in metaalindustrie Geen nieuwe regeling van het vreemdelingenrecht iri deze onzekere tyden *Bij de gehouden verkiezing zyn zee leden gekozen; herstem ming om vier plaatsen De Duitsche bestuurder vast gehouden laagsche Hof verandert gevange nisstraf in hooge geldboete Mededeeling van de Stichting „Ons Kind” Poolsqhe wieg voor Prinses Beatrix Bjjna f 320.000 onder de spaarders verdeeld Ryksbemiddeling bleef nog zonder resultaat Woensdagmiddag aangeboden het paleis Soestdyk OUDERS, PAST OP UW KINDEREN! VALSCHE BELASTING AANGIFTE Opbrengst over 1937 f 112.200.000 hooger dan in 1936 1 PRINS BERNHARD MAAKT EEN AUTOTOCHT er Defensie aan de orde r n U Overgedragen aan Noorsche reederij I INDISCHE LANDSMIDDELEN »- De opbrengst is over Januari byna f 3 millioen meer dan over Januari 1937 Gezagshand having Een beproefde methode verkoudheden te bestrijden PRINS BERNHARD BEGRÖET ENKELE VRIENDEN MILITAIR VLIEGTUIG UIT DEN KOERS Het vliegveld te Bergen Defensiebelangen iidd&-vergadering werd een aanvang metgde behandeling der Defensie- annex Het verschoonlngsrecht Gods wet opperste richtsnoer echtscheldlngskwestle aangaat, is Bewindsman niet in details getreden. Hy “«wens kort zyn. De princiepen van de- «n minister op dit stuk zyn waariyk genoeg- bekend. Voorkok VWKOUOWDEN and». Wh**‘ :i.d.—e Dit is en blijft een feit: Persil blijft als van ouds Persil: Eén prijs, één kwaliteit! Clinge Doorenbos. De minister zou de wijziging der Dienst- Mlnlster GowHnf werd het grootste stemmental uit- ■q 1 ir; van Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag den W de I-- n it i» Naar ons wordt medegedeeld, is dezer dagen de tweede verdeeling geweest van de opbrengst der collecte, gehouden ten bate van het Klee- ding-, schoeisel- en Dekklngfonds, In het leven geroepen door minister Romme. Te zamen met de eerste verdeeling, welke tar len L r i i een kort bezoek aan Schiphol gebracht om parti culiere vrienden te begroeten, die ook bU het huwelijk als gasten aanwezig zijn geweest en thans op doorreis per vliegtuig aankwamen. En nu wordt er volgens hem nog veel te wei nig voor Xndië gedaan. Het plan-Deckers-1930 is al lang niet voldoende meer. Nederland moet ziek sterk en gerespec teerd weten te maken, doch zich aan geen enkele mogendheid binden. BATAVIA, 16 Fete. (Aneta) De ontvang sten der landsmlddelen over December 1937 be droegen 4S.S0O.00O, tegenover 41200.000 in December 1938. De opbrengst van het geheele jaar 1937 be liep #13 300.000 en in 1938 401.100.000. iet iet et in sn s. der durfde de socialist gaan, door met als gevolg eenige beweging in de Kamer te be weren, dat deze minister in ridderlijkheid te genover zijn tegenstander tekort schiet! Deze aantijging uit den mond van een nieu weling In de Kamer heeft hier een weinig sym- pathieken indruk gemaakt. HET BEWIJS: Deze twee producten werden beproefd bij 17353 menschen. 37 Doctoren en 512 andere controleurs hebben de resultaten nagegaan. Zij con stateerden. dat zij. die. zoodra dit noodig was. Vicks Va-tro-nol of Vicks VapoRub gebruikten, minder dan de helft aan ziektedagen door verkoudheden hadden, dan diegenen, die verkoudheden op hun gewone manier behandelden. der vlammen geworden. Ook het meubilair en de landbouwinventaris werden door het vuur verteerd. Het vee kon grootpndeels worden gered, doch ongeveer 175 kippen en eenige varkens en ko nijnen kwamen In de1 vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. enige weken geleden hebben *51 in een artikel over „Positieve Gezinspolitiek de aandacht gevestigd op een beschou wing van dr. A. Hij mans In de „Stemmen des TDds", waarin deze eenige suggesties aan de hand deed, welke oX de moeite van ernstige overweging loonden. Onder deze suggesties en denkbeelden was er ook een betreffende de steunmaatregelen aan land- en tuinbouw en hun gevolgen voor het groote gezin. ZU luidde als volgt: aed sed i 4fupp*to 3 ten aanzien van het verschoonlngsrecht journalisten In de midi gemaakt i begroeting, plichtwet. Woensdagmiddag zijn de partijen, betrokken bjj het dreigend conflict In de metaalindustrie, onder leiding van den rjjksbemlddelaar, mr. B. de Czn., bijeengekomen. besprekingen hebben niet tot overeenstem ming geleld, zoodat Maandag aa. wederom met den bemiddelaar zal worden onderhandeld. J ran 0P er en el ect bfj herhaling er op aangedrongen, dat politiek vooral erop gericht la rds Js tas >ch de óo Mln. Goteling heeft zich door den heer Van Vessem niet laten wijsmaken, dat de handha ving van het gezag speciaal tegen de N. 8. B. wordt aangewend. Maar „zoo noodig” zul len zekere elementen in de N. S. B. er natuur lek óók van profiteeren. Ten aanzien van oe Fichtebund-persproduc- ten verklaarde Z. Excellentie, dat de Regee- ring Inderdaad maatregelen neemt ter verhin dering van den Intfoer, en dat hij indien dch daartoe aanleiding gevende gevallen voordoen ongetwijfeld stappen zal doen bij de Duitsche regeering. Wat „Zwart Front” be treft: de redactie van dit orgaantje komt reeds geregeld met de politie in aanraking. ..rvten'«I*n i ee« P®* u De Rijksmiddelen hebben over Januari opgebracht f33.340.612, hetgeen f2.98 mill, meer is dan over Januari 1937, doch f 3.42 mill, minder dan de raming wn. Vooraf gtng de opmerking dat de minister op de kwestie van het beroemde Amsterdamsche „Blauwe Zand”, waarover de heer Van Vessem, pleitbezorger van den heer Mussert, gesproken had. niet zou Ingaan, daar deze zaak nog bij den rech ter is. Als een voorbeeld van te veel eischendheld noemde de heer Wiardl Beekman de geschie denis van het vliegveld te Bergen: hoewel het Tweede Kamerlid, de heer Groen, den minis ter met klem vroeg, het veld elders te doen in richten, heeft de bewindsman zijn eigen zin gevolgd en blijk gegeven volgens dezen spre ker van „militaire dwarsdrijverij". Nog ver- De Haagsche rechtbank heeft den Katwijk- schen hotelier C. de J„ die opzettelijk zijn aan- glfte-biljet voor de vermogens- en Inkomsten belasting met eenige duizenden guldens te laag heeft ingevuld, veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf, nadat de officier van justitie de maxlmum-straf van acht maanden had gevorderd. De procureur generaal had bevestiging dit vonnis gerequlreerd. Het hof wees Woensdag arrest en legde ver dachte in plaats van gevangenisstraf een geld boete van f 2500 subs. 3 maanden hechtenis op. Prins Bernhard to Woensdagmiddag omstreeks 4 uur uitgereden voor hét maken van een auto tocht In de omgeving van SoestdUk. Ditmaal werd geen gebruik gemaakt van de „Oord”, maar van den nieuwen Ford-auto. De N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij heeft Woensdag wederom een door haar gebouwd schip overgedragen. Met goed gevolg heeft het motorschip Tra falgar, gebouwd voor de Noorsche reederij Wllh. Wilhelmsen, proefgevaren op de Noordzee. Het motor-, vracht- en passagiersschip heeft een inhoud van 8800 ton, de lengte over alles bedraagt 455 voet, de breedte op buitenkant spanten 57 voet. De Stork dieselmotor is de 4000ste machine, welke door de fa. Stork tanden loop van haar bestaan to gebouwd. Het is een dubbelwerken- de tweetact motor met 8 cylinders. Het vermo gen, dat normaal ontwikkeld kan worden, is 5600 as pk. waarby het schip een vaar snelheid van 29 K.M. per uur bereikt. De proefvaart strekte zich uit tot het licht schip Haaks. Op den terugweg zijn de gebrui kelijke motor-, roer- en ankerproeven genomen, die zeer tot tevredenheid van de toekomstige eigenaars verliepen. Ter hoogte van IJmulden is het schip over gedragen en by die overdracht zijn door den scheepsbouwer D. Goedkoop, door Ir. Overweg namens de gebroeders Stork en door den ver tegenwoordiger van de scheepvaartmaatschappij Wilhelmsen, den heer Jacob Wang, vriénde lijke woorden gewisseld. In verband met het arbeidsconflict by de firma H. J. Tyssellng, meubelfabriek te Nij kerk, zyn Woensdagmiddag onderhandellngen gevoerd tusschen de directie en de arbeiders- vertegenwoordlgers. De besprekingen hebben tot een oplossing geleid, zoodat de arbeiders hedenochtend net werk op de normale wyze zullen hervatten. Ben loonsverhooglng over de geheele linie en drie dagen vacantie heeft de directie toe gezegd. Etteiyke uren is er in den Senaat nog over geredevoerd, maar veel nieuws kon er niet meer verkondigd worden na de uitvoerige debatten daarover in de Tweede Kamer. Zondagmiddag heeft de politie te Naarden een zwerver, zekeren J. P. H., uit Veenendaal, aan den Godellndeweg, in dronken toestand aangetroffen, terwyi nog een volle flesch splrV- tus in zyn bezit was. De man werd op last van den gemeente-arts naar de Majella-stlchtlng te Bussum overgebracht, waar hy dezer dagen Is overleden. De heer BLOMJOUS (RK) verheugde zich over het fundamenteel gewyzlgd Defensie beleid, noodig gemaakt door het uiterst wissel vallige wereldbestel. Voor het verleden zullen wy, zoo zeide hy, zwaar moeten boeten; bin nen enkele jaren zullen wy jaariyks f 157 mil lioen moeten uitgeven, tegenover thans f 110 millioen, en hy stelde de werkeiyk angstaan jagende vraag, of wy dat met ons totaal be lastbaar Inkomen van ruim 2 >4 milliard gulden wel vol zullen kunnen houden. Woensdagmiddag te omstreeks twaalf uur is op eer. bouwland te Beek een Duitsch militair schooivliegtuig geland. De bestuurder, de eeni ge inzittende, verklaarde den koers kwyt te zyn geraakt. Juist toen hy zou opetygen, kwam de politie ter plaatse die den vlieger meenam naar 's Heerenberg. Zoodra van de bevoegde autoriteiten toestemming Is ontvangen, kan de vlieger vertrekken. Het toestel is gemerkt D.- ENUZ. het verschoonlngsrecht voor den jouma- betreft, de minister formuleerde de norm journalist zou onder alle omstandlg- n”en den naam van zyn zegsman niet behoe- te noemen, maar dan ryst de vraag: óók *to de zegsman door zyn mededeeling een «r&fbaar feit pleegde? Een eere-raad kan al- I"1 een bepaalden beroepsstand gevormd °™en, en tegenwoordig staat het zoo, dat zlch journalist kan noemen. De ult- van de commissie uit den Journalisten- zal hy zoo beloofde de minister met des onderscheids en met critlschen blik en’ zich dan beraden over de vraag, i., Journalist onder alle omstandigheden be- 000,1 te zwygen. Ben stringenter delictsomschrijving In- »ke het Unlformverbod Is van den Minis ter niet te wachten: de wet werk* nog zoo kwaad niet. Het verbod heeft reeds zui- verend gewerkt. -~- Z. Excellentie zeide voorts zeer nadruk- *®l|jkf te hopen, dat hy in zyn ambtsperio de eën regeling der administratieve recht szaak zal tot stand brengen. Dinsdagmiddag had het vyf-Jarig dochtertje van de familie Albers te Schalk het ongeluk In een bak. met kokend water te vallen. Het arme kind to naar het ziekenhuis overgebracht, waar het Woensdagmorgen, na hevig lijden, to be zweken. In een onbewaakt oogenbllk to het twee jarig zoontje van de Wed. v. Lanen te Beugen voorover In een kuip met kokend water geval len. In hoogst emstlgen toestand to de arme kleine opgenomen en onmlddellyk naar het gasthuis vervoerd. Geneeskundige hulp mocht echter niet meer baten. Woensdagmorgen' to het kindje aan het bekomen letsel overleden. Gistermiddag heeft het 3-jarig dochtertje van de familie G. te Rykevoort haar handje in een in volle werking zynde worstmachine gesto ken, met het droevig gevolg, dat dit lichaams deel zwaar werd verminkt en eenige vingers werden afgerukt. By vergeiyking tusschen belde jaren biykt. dat meer werd ontvangen: aan belastingen 70.000.000, aan monopolies f 2.000.000, aan producten f 24800.000. aan bedrijven «500.000 en aan diversen 6000.000. SEMARANG. 16 Fete. (Aneta). De politie te Magelang heeft een vrouw gearresteerd, ge naamd N., die een zekeren E. C. L., die bij haar inwoonde, door middel van arsenicum heeft vermoord. Met dit geschenk heeft het Pootoche Staats- boechbeheer tevens willen memoreeren, dat de huweiyksreis van het Prlnseiyk Paar allereerst naar Polen was gericht, waar hun verblijf te En minister Van Dyk zal In zyn antwoord geen 33 verschillende punten te behandelen hebben: al zyn er ook nu wel een aantal op merkingen van bykomstlgen aard gemaakt het debat bewoog zich over het algemeen In de groote lyn. De heer WIARDI HECKMAN (SDAP) stelt zich op het standpunt van den heer Albarda aan de overzyde van het Binnenhof; met een oefentyd van 6 maanden kaa worden volstaan. Hy zeide het voorts In stryd met de Grondwet te achten, dat gemeenten oefenterreinen voor Defensiedoeleinden afstaan. Hierna toomde de socialist fel en geruimen tyd over de verschillende Defensie-verboden, tegen de SDAP gericht: deze zullen, volgens hem, elndeiyk eens ingetrokken moeten wor den. Hy sprak hlerby van grievend onrecht, daarby wel eenigszlns veronachtzamend de om standigheden, waaronder de verboden Indertyd uitgevaardigd zyn. „In het uur van gevaar zal men op ons kun nen sekenen,” riep hy uit, maar -met verster king der weermacht moet men den boog niet te strak willen spannen: Ons volk is oude waarheid! niet militairlstisch. dien heeft zy begrip getoond voor de kracht van het geloof tot het verdragen van leed. Over de practische oplossing van het vraag stuk kon de minister zich nog niet uitlaten, maar wel vernamen wy, dat hy met de voor- bereiding al een goed stuk gevorderd is en dat nog vóór de volgende begrooting op dit stuk voorstellen van hem te wachten zyn. De minister besloot met een plechtig woord, met een omschryvlng van de chrlsteiyke op- Door onbekende oorzaak Is een sware brand uitgebroken In de kapitale boerderij van landbouwer J. Hanegraaf te Ntotelrode. Het vuur vond gretig voedsel In den hool- voorraad en in een minimum van t|jd stond het perceel met stalling en schuur in lichter laaie. De hofstede met bijgebouwen la een prooi ikkeldv Het was de nestor van de Eerste Kamer de beer VAN SASSB VAN Y8SELT (RK.), die ten aanzien van het verschoonlngsrecht voor journalisten een andere meaning toegedaan bleek dan de heer Wiardl Beekman. De Bos- ■ebe Jutost wenschte den burgeriyken rechts plicht van opgeroepen getuigen gehandhaafd te zien. Wie zou overigens uitmaken, of be roep op het algemeen belang gewettigd Is? Dat de Regeering paal en perk wil stellen tan het euvel der echtscheiding met onderling goedvinden, verheugde den heer Van Sasse van Ysselt, en hy wees op België, waar deze msterie zeer goed geregeld is. Men schryft ons: Toen het bestuur van de Stichting „Ons Kind” besloot naar aanleiding van de blijde ge beurtenis in het prinselyk gezin een populair opvoedkundig werk te publiceeren ten behoeve van alle jonge Nederlandsche ouders en het batig saldo der uitgaven te storten in een by- zonder fonds, dat aan het prinselijk paar zou worden aangeboden met het verzoek er een be stemming aan te geven van sociaal-opvoedkun digen aard ten bate van het Nederlandsche kind, wendde het zich na zich er van overtuigd te hebben, dat deze opzet de sympathie genoot van H. K. H. Prinses Juliana, vol vertrouwen tot het Nederlandsche volk met een verzoek om steun, zoowel voor de belangryke volksuitgave „Ons Kind", „Gids voor jonge ouders” als vol* het te vomgen nieuwe fonds. Intusschen bleek by de geboorte van Prinses Beatrix uit een publicatie van het Nationaal Fonds voor Byzondere Nooden en het Prinses Juliana Noodfonds van Simavl, dat er een an der fonds, het „Prinses Beatrlx”-fonds in het leven is geroepen, waarvan de bestemming on geveer dezelfde zal zyn als die van het fonds der stichting „Ons Kind”. Het bestuur dezer stichting nu sou het ten zeerste betreuren, wanneer het Nederlandsche publiek in zyn voor boek en fonds gevoerde actie ook maar een zweem van mededinging zou willen zien met het streven van het Prin ses Beatrix-fonds en heeft daarom, na overleg met het bestuur van dit fonds, besloten de op dracht van het te verschynen boekwerk in zoo verre te wijzigen, dat thans aan H. K. H. zal worden verzocht het batig saldo te storten in het Prinses-Beatrix-fonds. Het bestuur van de Stichting „Ons Kind” I vertrouwt, dat het Prinses Beatrix-fonds te zy- ner tijd rijke vruchten zal mogen plukken van I deze samenwerking. Het bestuur van het "Prinses Beatrix-fonds I met erkenteiykheid van het vorenstaande ken nis nemende, verklaart gaarne in deze regeling I te treden en zal by het verleenen van steur. I zooveel mogeiyk rekening houden met de bedoe lingen van de gevers. midden der Poolsche wouden een zoo prettige en vereerende herinnering heeft achtergelaten. De wieg is ontworpen door den bekenden Poolschen architect, Ing. Jan Boguslawski, die op de Parysche wereldtentoonstelling 1937 een Grand Prix verwierf. Het beeldhouwwerk Is van de hand van den sculpteur Stanislaw Sikora. Het zyden weefsel van het matrasje werd op den handweefstoel vervaardigd door de firma lad, het stiksel van de draperieën kunstzinnig uitgevoerd in de ateliers der firma Inicjatywy. De gebeeldhouwde voet van de wieg is in zwart eikenhout uitgevoerd. Daarin zijn vier gedraaide pooten bevestigd uit ahorn, die leder versierd zyn met een ingelegd biesje van noten hout, dusdanig aangebracht, dat waar de poot Den Haag, 16 Febr. 1938 Nog slechte één Senator heeft gesproken, voordat minister Goseling hedenmorgen aan het woord kwam. V' Aan het Prinselijk Paar is Woensdagmid dag uit naam der directie van het Poolsche Staatsboechbeheer door haar vertegenwoor digers in Nederland, de firma’s Bakker en Röpcke en Otto J. Faber te Amsterdam, de uit verschillende Poolsche houtsoorten ver vaardigde wieg aangeboden. waarover reeds een en ander is gemeld. Deze wieg is dezer dagen te Amsterdam gearri veerd, waar de Poolsche gezant, de heer Dr. W. Babinski, en enkele genoodlgden haar heden in het Poolsche Consulaat-Generaal hebben bezichtigd. De minister wilde niet ontkennen, dat er san ons-Vreemdelingenrecht nog wel wat ont breekt, maar een wyziging zou hy niet voor stellen in deze onzekere tyden: men kalefatert toch geen schip in tijden van stormt In doorsnede 6 c.M. meet, het notenhouten biesje 3 mm. en waar de doorsnee 12 mm. bedraagt, het biesje slechts 0.6 mm. ta. Aan deze pooten hangt het wiegenet in een raam, dat uit zes deelen bestaat, waarvan vyf van ahorn en een van notenhout. Het net zelf bestaat uit ahom-spyien, waarop 46 sterren zyn aangebracht. Elke ster heeft acht ahorn- stralen, die op twee elkaar kruisende notenhou ten lysten zyn bevestigd. Aan het hoofdeinde v^i de wieg bevinden zich twee wapenschilden Op twee verguld stalen dragers rust de kroon, die gevormd wordt door acht duifjes, die op een ring van ahorn zitten. De duifjes houden in hun snavels de chiffondraperie op, in welke met witte zyde bladmotieven zyn gestikt, naar de verschillende boomsoorten, die in Polen groeien. Tegeiyk met de wieg en de bybehoorende oorkonde, is aan het Prinselyk Paar een ge dicht aangeboden, op deze wieg gemaakt door de Poolsche dichteres Kizimiera niakowlcz. sympathie heeft ook de minister ge- v Yfcn Mr Rlbblus Peletier’s betoog; «y ZJ”: verschil duldeiyk aangegeven, toen duurzaamheid van het huweiyk stelde deazelfs onverbreekbaarheid en boven- de onwaarachtige verstek-procedure to en moet een einde komen en aan ult- ^•dliK der echtscheidingsgronden denkt M niet. Dtt kabinet zal Gods wet ook hier opperste richtsnoer nemen. Met »M«d Voor de tweede maal binnen drie dagen Is de Haagsche brandweer voor het alarm „zware bultenbrand" moeten uitrukken naar het ter rein van de .(Vredestein-rubberfabrieken aan den Haagweg te Looeduinen. Men zal zich herinneren, dat Maandagochtend op de afvalplaats van deze fabriek een groote hoeveelheid waardelooze en gedeelteiyk voor vernietiging bestemde rubberafval in brand ge raakte. Dat het vuur met groote hardnekkigheid heeft gewoed, en is biyven nasmeulen, kan worden opgemaakt uit het feit, dat omstreeks midder nacht de vlammen opnieuw fel uitsloegen. De motorspuit van de Archlmedesstraat had geen moeite om het vuur binnen zeer korten tyd met twee stralen te blusschen. De vrywillige brandweer van Locsdulnen. die ook was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen en keerde terstond terug. PARAMARIBO, 16 Febr. (Aneta) De eerste verkiezingen van de Koloniale Staten onder de nieuwe Surinaamsche staatsregeling heeft thans plaatsgevonden. Daarbij ging het om de bezetting van tien zetels. Voor de overige vyf zetels worcten door de regeering leden benoemd. I in December was, is in totaal 319.883 «an Er waren 22 candidaten. By de eerste stem- de spaarders ten goede gekomen. rnlng zyn dadeiyk gekozen vyf oud-Statenleden, alsmede de praktizyn de heer F. H. P. Lim A Po, I die voor het eerst deel zal uitmaken van het VREDESTEIN GAF WERK AAN plaatsvinden,, gaat het dus nog om de bezetting I van vier zetels. Op den heer w. Kraan (Oppoaitie-party) (af-1 Tweede brand spoedig gebluscht tredend) gebracht. lhe«a Neemt ons land te veel vreemdelingen op? de heer Van Vessem suggereerde zulks, maar óe Minister merkte op, dat men deze aange legenheid moet zien in verband met het leed, •tot zekeren vreemdelingen in hun land aan- tedaan wordt. En by naturalisaties houdt de Regeering ook wel degeiyk rekening met de werkloosheid ten onzent. De Pinda-Chineezen Pillen moeten repatrleeren Lichte kastijding door de politie, waarom «evraagd is, wijst de Minister af. Het zou niet •zngaan, een bepaalden ambtenaar met zulk een taak te belasten. Onderwijzers kunnen •el opvoedkundig werkzaam zyn, maar tucht recht is nog geen tuchtigingsrecht. „De steunmaatregelen aan landbouw, tuin bouw ens. hebben een aanzienlyke verhooging tengevolge gehad van den prijs onzer eerste levensbehoeften: brood, aardappelen, vleesch, vet, spek, melk, boter, kaas. enz. Het groote gezin betaalt door middel van deze noodza- keiyke. eerste levensbehoeften een grooter deel dezer steungelden dan het kleine. Positieve gezinspolitiek beteekent, dat allereerst aan deze factoren, waardoor het normale en groote gezin in verdrukking komt, een einde wordt gemaakt. W(j moeten komen tot een geheel var. maatregelen, adaequaat aan den nood der gezinnen en aan den ernst van het vraag stuk. Dan zal het zóó moeten worden, dat het oeconomisch gezien geen voordeel meer beteekent, indien bet gezin klein of zeer klein is.” Intusschen geeft het den heer Blomjous een gevoel van gerustheid, dat de sterkte van het Engelsche Ryk zoozeer toeneemt. Wat Nederland betreft: de Regeering moet zorgen voor een goede oorlogsorganisatle, voor al door de oorlogsindustrie goed te benutteq. Namens de katholieke fractie sprak de heer Blomjous tenslotte het was eigeniyk ten overvloede het volle vertrouwen in dezen minister uit. et is duidelyk, dat deze geachte in zender zoowel dr. Hymans als ons vol komen misverstaan heeft, wy hebben de sociale politiek vooral erop gericht zou zyn de belangen van de in nood verkeeren- de groote gezinnen t^ behartigen en eiken maatregel, welke dit schoone en christeiyke doel nastreefde, hebben wy steeds warm toe gejuicht. Groote gesinnen, onverschillig of zy op het land of in de stad akmen en wer ken of niet kunnen «werken, hebbes een zelfde1 onvervreemdbaar recht op een mensch- ivaardig bestaan. Vandaar dan ook. dat wtf bij herhaling aandacht hebben gewijd aan de gerechtvaardigde noodkreten van de «om onmisbare hulp roepende kleine boeren en tuinders en met uootc instemming elke po ging en elk plan hebben begroet om hun zware lot te verlichten. Dr. Hymans heeft echter volkomen gelijk, wanneer hy constateert, dat de steunmaat regelen aan land- en tuinbouw prysverhoo- gend hebben gewerkt ten aanzien van de eerste levensbehoeften en dat het groote ge zin, dat méér van deze eerste levensbehoef ten noodig heeft dan het kleine, dus naar verhouding méér nadeel daarvan ondervindt dan het kleine. Hij heeft op grond van deze constateerlng echter niet betoogd, dat alle steunmaatregelen ten behoeve van tand- en tuinbouw maar zouden moeten worden afge schaft, zoodat deze eerste levensbehoeften zoo goedkoop zouden worden, dat het groote gezin ten plattelande van armoe zou moeten omkomen. Hy heqft slechts, evenals wy be doelden. gepleit voor het compenseeren langs anderen weg van den ongelyken druk dier maatregelen, die het zwaarst neerkomt op het groote en het lichtst op het kleine gezin. Hij wil aan de moreel zwakke menschheld het funeste „argument” ontnemen, dat een klein gezin „toch voordeeliger” in economisch opzicht is, maar hij W natuuriyk niet dit „argument” aan het groote stadsgezin ont nemen om het aan het groote landbouwers gezin aan de hand te doen. Met hem wen- schen wy. ja achten wy noodzakelijk, een harmonisch geheel van maatregelen, waarbij de druk evenredig en rechtvaardig verdeeld wordt onder het motto: „draagt elkanders lasten” en waarby geen van allen behoeft te bezwyken. Zoo opgevat zal, naar wij vertrou wen, ook de geachte Inzender het met dr. Hymans en ons volkomen eens zijn. MINISTER GOSELING begon met te coa- steteeren. dat 8 sprekers kans gezien hebben 33 onderwerpen betreffende de begrooting te roeren, zoodat bet hem wel niet doeniyk zou zyn, diep op alle op merkingen in te gaan. Evenwel aeeft de Minister nog ongeveer twee uur noodig gehad om zyn beleid té verdedigen. waf hem intusschen McMbaar niet moeilijk viel. vatting des huweiyks, door een deel van St. Paulus’ brief aan de Efezen voor te lezen: „Gij mannen, hebt uw vrouwen lief, zooals Christus de Kerk heeft lief gehad om haar te heiligen.... Ik zeg U: dit geheim is groot, maar alleen met betrekking tot Christus en Zyn Kerk.” Hierna vejbcheen de heer VAN VESSEM (N.S.B.) nog even op het podium, om te ver klaren, dat hy den minister niet in een pyn- iyke situatie heeft willen brengen, door hem de vraag te stellen of Z. Exc. den betrokken ambtenaar van het OM. opdracht gegeven heeft om inzake het „Blauwe Zand" in hooger beroep te gaan. Au bon entendeur, salut! De minister zou zich in die ,j?yniyke situatie" echter niet al te onbehaagiyk gevoeld hebben. Met aanteekenlng van de tegen-stemmen der N.S.B.-fractie werd de Justitie-begroe ting zonder hoofdeiyke stemming aange nomen. Naar aanleiding van deze opmerking van dr. Hymans ontvingen wy een ingezonden stuk, waarin betoogd vpstKt' dat de steun maatregelen aan laiM- en tuinbouw nooit de bedoeling hebben gehad een bovenmatige prysopdryving te beaVrken, doch slechts zulk een pnjs voor de voortbrengselen van land- en tuinbouw wilden bereiken, dat de bewerkers van den bodem niet ten onder zouden gaan en dat de gezinnen, ook de groote, die in land- en tuinbouw werkzaam zyn. een gerechtvaardigd loon en een be- hooriyk menschwaardlg bestaan zouden vin den. De geachte inzender meent nu niet zon der wrevel, dat dr. Hymans en ook wy. die diens opmerking doorgaven, de inconsequen tie zouden hebben begaan, wel te pleiten voor de belangen van het groote gesin. maar het belang van het groote gezin ten platte lande uit het oog te verliezen, ja zelfs zulk een prijsverlaging voor land- en tuin bouwproducten te wenschen, dat de boeren stand ten gronde zou worden gericht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5