H STALIN TROTSKIST Locomotief grijpt lorrie - CKS Zwaar belast verleden f 28.000.- VERDUISTERD ter S.D.AJ*. Kou bij Uw kind VRIJDAG 18 FEBRUARI 1938 1 Kampong* onder water Bandjir» in da Vorstenlanden DE NOODLANDING BIJ BEEK Fraude te Dokkum Zerkelijk leven VAN REKSTOK GEVALLEN N.S.B.-gewroet t 101-JARIGE OVERLEDEN CONSUMPTIEAARDAPPELEN 'weeledig wapen lü jaar geëischt PLUTO WEER ZEEWAARDIG H. H. WIJDINGEN Audiëntie Aartsbisschop N.S.B.-fantasie over een geheim verdrag Oneerlijke postbeambte veroordeeld Het wapendevies van Mgr. F. Blessing Ongeval met doodelijken afloop te Amersfoort Bezwaren tegen verhooging der teeltheffing Overeenstemming buiten de organisatie» om? DURFDE DE TRAP NIET OP UIT ANGST VOOR HAAR RHEUMATISCHE PIJNEN Eindelijk ’n middel dat uitkomst bracht. Schrijven van den Commissaris der Koningin in Friesland Geld uit aangeteekende brieven verduisterd Adjunct-commies der P.T.T. gearresteerd Tegenwoordigheid van geest redde telegraaf werker het leven De „zwartjes” zalf hebban dan eersten bisschopstroon gemaakt Moeder zag het vreeselyk ongeluk gebeuren 55-JAR1GE VELDWACHTERS MET PENSIOEN' Dr. J. DE GROOT NOG STEEDS TE SOESTD1JK Het Duitsche schoolvliegtuig vrijgelaten DE KONINGIN MAAKTE EEN AUTORIT Prof. Van Embden, de eeuwige ontwapenaar, blyft ondanks alles a>al staan HET DREIGEND CONFLICT TE LOSSER Het schip zal vandaag naar Hamburg vertrekken Haarlemsche verzekeringsagent voor de rechtbank Volksgeest bedorven Japansche spionnage Pleidooi voor een weer- belasting EERSTE KAMER „een kwestie van tac- van deze t de Orde i I Kind door tram gedood In dat hy de N.8. B. beeft bet nog erger gemaakt door in „Volk en Vaderland" te suggereeren, dat onze zelfstandigheidspoiitiek in het ge heim zou zijn prijs gegeven door een ver drag met Engeland. sch. De pijn is zoo De verschillende E. BeW (Artl-R»» ParllD der en Ter voorkoming van verkeerde gevolgtrek kingen uit een dezer dagen gepubliceerd be richt verzoekt men ons, mede te deelen, dat dr. J. de Groot nog steeds ten palelze Soestdyk vertoeft. In den ouderdom van 101 Jaar is te Delft overleden de weduwe 8. W. VersluysVan Dolk. Zij vierde 20 Januari J.l. onder groote belang stelling den dag waarop zij 101 Jaar werd. Donderdagmiddag tegen kwart over twee ia H. M. de Koningin, vergezeld van een hof dame, uitgereden in een auto, waarvan de kap was neergelaten, voor het maken van een tocht in de omgeving van Baarn. De rit duurde ongeveer anderhalf uur. De Haarlenuche rechtbank heeft Donder dagmorgen behandeld de zaak tegen den 53- jarigen agent van de Alg. Friesche Levens verzekering Mij. te Leeuwarden, die ten na deele van deze mfj. ongeveer f 28.000 heeft verduisterd. SOLO, 17 Februari (Aneta) Bandjirs van de Saragan-rivier hebben verschillende kam pongs onder water gezet. De suikerfabriek Kar- tasoera ia niet ta bereiken. Br rijn geen psr- sooniyke ongelukken gebeurd. Verder wordt nog gemeld, dat ook de Solo- rtrier ia overstroomd. Bi) een overvaart ta hst district Tawangsari is de veerpont omgealagen Vier menschen konden den oever bereiden; ees tten Inhoemachen worden vermin. A P O R U B oe tang te bet al geleden, dat de strijd om Lenin's erfenis ta Sovjet-Rusland tan nadeele van den prtndpleelen re- voiutionnair Trotskl en ten gunste van den sluwen opportunist Stalin werd besnet? Maar nog steeds schijnt het Trotskteme ta de Sovjet-Unie niet geheel ta hebben afgedaan. Immers aanhoudend worden er nog tal van agn. „Trotskisten" geëxecuteerd. De groote politieke „schoonmaak” ia in het overigens niet soo erg zindelijke Rusland aan geen bepaald seizoen gebonden, rij houdt bet ge heels jaar door huis. Onder de tallooee slachtoffers Donderdagmiddag te ongeveer vijf uur ta in o. Stuwstraat te 's Oravenhage een ernstig ongeluk gebeurd, Juist nadat een tramwagen van lijn 10 was gepasseerd, wilde het 5-Jarig jongetje J. A., wonende in die straat, den rijweg oversteken, waarbij het kind waarschijnlijk niet op het ver dere verkeer heeft gelet. Want nauwelijks had het eenlge passen gedaan, of het werd door een uit de andere riclttlng komenden tramwagen ge grepen, met het gevolg, dat het onder den haan- Zooals bekend, zal de pasbenoemde aposto lische vicaris van Bondo in den Belgischen Congo. Mgr. F. Blessing O£.C, op het feest van St. Joseph, 10 Maart, tot bisschop worden gewijd in de hoofdkerk van het vicariaat te Bondo, ge legen tn het Noord-Westen van het district Uelé. Het was het vurig verlangen van den nieuwen Bisschop, de H. Wijding te ontvangen temidden van zijn volk, waarmee hU reeds zeventien jaren lief en leed gedeeld heeft. „God zegent het werk van de paters en God zegent ons,” was de conclusie der zwarten, toen se be grepen, dat de verheffing tot Vicariaat en Vi caris een zegenend gebaar van den Paus be- teekende. Evenals andere sprekers vreesde ooir de pro fessor, dat Nederland voor de veiligheid van Indië met het oog op het steeds gevaariyker wordende Japan nog te weinig gaat doen. ot niet-revolutionnair tlek Toen kon de heer VORRINK (8DAP) zich niet langer bedwingen en hy vroeg by inter ruptie: „geeft u nu eens .«en Jonger citaat, waarop de spreker kalmpjes antwoordde, dat het citaat nog maar zeven jaar oud is, wat Prof. STEGER (RK) deed opmerken: .Juist lang genoeg om van huid verwisseld te hebben”! hoofdopzichter van de Ned. Spoorwegen, een stoomwerktuigkundige, een houthandelaar, een trambeambte, allen uit Haarlem, werden ge hoord, alsmede de chef de bureau van de ver zekeringsmy., die verklaarde dat verdachte al sedert 1920 in dienst was. Alle transacties he pen over den agent. In de dagvaarding was hem ten laste ge legd, dat hy op eenlge bepaalde tijdstippen ten nadeele van verschillende schuldbekentenis van hen heeft een bedrag van inwendigs medicijnen. Geeft viuner verlirhrisg, omdat ze* de veriröudbeid racta- Z—Jv jmwks bestrijdt. Vervolgens kreeg Prof. Van Embden, die In het Voorlooplg Verslag aangedrdbgen had op verdediging in collectief verband, waardoor onze nationale zelfstandigheidspoiitiek opgegeven sou worden zijn beurt. De heer Van Bmbden pleit op die wijze voor een ideologisch front, en daarin ziet de heer De Savomin Lohman te recht allerlei onheil. Deze politiek zou Neder land zeer stellig tn den eerstvolgenden oorlog betrekken. De Commissaris der Koningin in Friesland heeft een schrijven aan burgemeesters verzon den, waarin hun wordt medegedeeld, dat alle Friesche gemeenteveldwachters, die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, ontslag uit den dienst kunnen aanvragen. Dit moet hun eervol worden verleend, tenzij het belang van den dienst het niet toelaat, dat ze dit ontslag ont vangen. Hun, die niet aanvragen, moet eervol ontslag gegeven worden, bveneens als de dienst het toelaat. Persoonlijke overwegingen mogen niet in rekening worden gebracht. Over de noodlanding te Beek (Gem. Berg) van het Duitsche schoolvliegtuig D-ENUZ, af komstig uit Geinen—Kirchen, kan nog worden gemeld, dat na een uitgebreid ondersoek door de kon. marechaussees in samenwerking met de militaire overheid van Soesterberg, is komen vast te staan, dat de Duitsche militaire piloot, die nog in opleiding was, inderaad den koers is kwijt geraakt en zoodoende een noodlanding op Nederlandschen bodem heeft gemaakt. Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur ta het vliegtuig vrij gelaten en door den instruc teur, die inmiddels per auto waa gearriveerd, naa» de „Heimat" teruggebracht. De piloot keerde per auto naar Dultschland terug. Woensdagavond werd in een oefenlokaal aan de Breestraat te Amersfoort de generale repe titie gehóuden voor de uitvoering van de gym- nastiekvereenlging St. Hubertus, welke heden avond in de Markthal zou plaatsvinden. Onder de aanwezigen bevond zich ook de 20-jarige dienstplichtige sergeant A. J. Vis van de specialistencompagnie van het 18e Regiment Infanterie. Deze wilde ook eenlge toeren aan den rekstok uitvoeren. Hy bad evenwel het on geluk hierby te vallen, waarby hy op zyn zyde terecht kwam. Hoewel zijn toestand zich niet ernstig liet aanzien, achtte men het toch raad zaam onmlddeliyk een geneesheer te waar schuwen, die den patiënt naar het Militair Hospitaal liet vervoeren. Hier is Vis. die uit Utrecht afkomstig is, hedennacht om drie uur aan de gevolgen van het ongeluk bezweken. In verband met dit tragische gebeuren zal de uitvoering van St. Hubertus hedenavond niet doorgaan. Bevr. G. M schrijft ons: „Ik had erge rheu matische pijnen in mijn knieën en rug en ooi: had ik last van hoofdpijn. Ik durfde nooit goed de trap op te loopen uit angst voor pijn. Nu neem ik echter eiken morgen een halve theelepel Kruschen Salts in warm water en ik. voel mjj een ander goed als geheel ^erdwi zouten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen werking by de bestrijding van Uw rheumatische pünen, hoofdpijn, enz. ZU ver wijderen de opgehoopte alvaistoffen, welke de oorzaak zyn van Uw klachten, uit Uw orga nisme en sporen Uw afvoerorganen aan tot betere werking. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tyd zal er geen sprake meer zyn van rheumatische pijnen of andere klach ten. Kruschen Salts is verkrijgbaar Jiy alle apothekers en erkende drogisten k 040, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowtree Handels My., A’dam, voorkomt. Z. H. Kxe. de Aartsbisschop van Utrecht, aal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Woensdag audiëntie verleenen. Ata tragische bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat de moeder van het kind vanuit haar woning het vreeeeiyk ongeluk n< gebeuren.- soo ernstig, dat de knaap vrijwel onmiddellijk moet zijn overleden. Na opvyaeling van den tramwagen ta het deerlijk verminkte lijkje door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. de kopstukken der communistische partij en 't lijkt wel of soms door Stalin ongewVnachte elementen tot kopstuk worden bevorderd óm hen sneller te kunnen executeeten. feet eenlge afdoende politieke waschariddel, dat Stalin kent, ta bloed, en hij maakt er dan ook. een allerminst zuinig gebruik van. Eenlgen tyd gèleden heeft wel-te-waar het gerucht de rtade gedaan, dat de politieke schoonmaak in def’Sovjet-Unle sou worden stopgezet, omdat er te veel en te lukraak wérd opge ruimd. maar daarna hebben weer verschil lende „zuiveringsacties" plaats gehad, waar uit biykt, dat Stalin van de politieke schoonmaak evenmin genoeg kan krijgen als een Hollandache huisvrouw van de hute- h^ideiyke. Er bestaat op het oogenbllk in de Sovjet-Unie geen erger en gevaarlijker scheldwoord dan: Trotskist. „Bourgeois", „ka pitalist", „Koelak" enz. zijn eenvoudig Itef- kooaende benamingen vergeleken by.de beti teling: Trotskist, welke zooveel als een di rect doodvonnis beteekent. Het Trotskisme is de leer van de perma nente en algeheele communistische wereld revolutie. welke gelijktijdig in alle landen moet worden vervAeaeniykt. Hét Stalinisme is de leer van bet verwezenlijken van den com- munlstischen heilstaat in één land cm even tueel van daaruit de rest van de wereld! ge- leideiyk om te wentelen in bolsjewistischer. zin. Trotskl en Stalin en hun respectievelyke aanhangers schelden elkander over en weer uit voor verraders van het zuivere Leninis- tische communisme en Stalin roeit een ieder uit, wien hij om de een of andere reden maa een schijn van Trotskiame kan aansmeren Het Konlnkiyk Nederlandsche landbouw- comité heeft een adres doen toekomen aan den minister van Economische Zaken, in welk adres het comité mededeeling doet, dat er in den boezem zijner organisatie zeer groote bezwaren bestaan tegen het besluit der regeering om de teeltbeffing van consumptie-aardappelen te verhoogen van f VS tot 50 per HA. Adressant wijst erop, dat het toegepaste systeem van teeltbeffing in zijn uitwerking onbiliyk is. Adressant acht het ten volle gewettigd, dat er ten behoeve van het handhaven van de con- sumptie-aardappelteelt een offer wordt ge bracht uit het Landbouwcrisisfonds, zoodanig, dat het mogelijk zou zijn de teeltheffing terug te brengen op 30 per H.A Veel handep zijn nu aan *t werk geslagen om in het leemen Bondo een waardlgen troon te bereiden voor den nieuwen kerkvorst. Over de fundamenten van de nieuwe kerk, die in aanbouw is, wordt een strooien dak gebouwd op palmboomstammen. Monseigneur Blessing sal er blij mee zijn, want zijn eigen zwarten heb ben zyn eersten troon gemaakt. Met ongeduld wordt nu de dag verwacht, dat de Apostoli sche Delegaa? Z.H. Exc. Mgr. Dellepiane, den Uelé-stroom zal oversteken om in den residentie- post zelf van Mgr. de H. Wijding te komen toedienen. Met eensgezinde hartelijkheid, die ae van den Amsterdamschen bisschop als een erfénls heb ben meegekregen, leven allen mee. „Et vos vlvetis. Ook gij zult leven”, is bet nieuwe wapendevies van Mgr. Blessing. „Ook gij zult leven,” ta de hoopvolle belofte en het zegenend gebaar van den nieuwen bis schop over zijn dierbaar volk, nu hjj als een blijde verrassing bet nieuwe teven riet ontlui ken in de harten van zwarte broeders en zusters en toekomstige priesters, van welke stichtingen hy^tfe oprichter is. De president vond dat er soo wel weinig contröle op de agenten is. En volgens de stuk ken knoeiden de agenten, nog wel eens. Getuige merkte op dat men de polishouders echter ook niet te veel kan lastig vallen om contróle uit te oefenen op de agenten, want dat gaat den polishouders vervelen. Getuige deelde mede, dat de verzekeringsmy. de schade draagt, behalve een franchise van 3000.—. Toen het bedrog uitkwam is verdachte ge vlucht, maar hy werd spoedig te Spaamdam gearresteerd. De Off.cier van Justitie merkte op dat verdachte van zyn beroep gewoon schilder was, maar hij vond zich nogal geschikt voor verzekeringsagent. Daarom gaf hij zijn beroep op. Hy kon echter de administratie niet bijhouden en stopte toen het eene gat met het andere. Wel heeft verdachte niet het geld voor speculaties besteed, maar toch is het een ernstig feit. Spr. elschte ander half Jaar gevangenisstraf. Dwaas wordt geredeneerd aldus: De vloot in Indië is te zwak, de commandant van het Veld leger is generaal Baron van Voorst tot Voorst. Deze heeft een boekje geschreven over de herbe wapening van Dultschland. Deze ia lid van de RK. Staatsparty. Dtis zal het wel gaan in de richting van het Volksfront. Is al te dwaas, maar er zyn altijd domme en goedgeloovige lezers en daarom zou de minister mis&hien wel eens een absoluut démenti willen geven, veronderstelde de heer De Savomin Lohman. „Let op Indië als op den appel van uw oog!” riep hy minister Van Dyk toe, en hy ein digde met de vraag, of het eigeniyk wel goed te, de Indische landsverdediging als een zui ver Indische aangelegenheid te beschouwen en of men niet zou kunnen komen tot een groo- tere eenheid der totale Indische verdediging. Zondag as. zal Mgr. Hopmans in zyn huis kapel toedienen de wijding van het Subdlako- q^at aan den eerw. frater Albertus Blerbocm en de Tonsuur of Kruinschering aan den eerw. frater Amadeus van Voorst tot Voorst, belden van de paters Trappisten van Zundert. personen op een geschreven een sooge- Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier bevond zich de 26-jarige telegraafwerker van de Ned. Spoorwegen, E. Kardeveld, wonende te te Den Haag, slch alleen op een motorcarrier naby blok 11 aan de AchterwiUens te Gouda, op het spoor GoudaUtrecht, voor het verrich ten van werkzaamheden, toen van Gouda een werktrein aankwam, die de aan den weg wer kende arbeiders naar Utrecht vervoert. De machinist vaa desen trein merkte de lorrie niet op en de telegraafwerker zag den trein eerst aankomen, 3eest een aanrijding onvennijdeiyk was. De man had de tegen woordigheid van geest op het moment, dat de locomotief, die een snelheid had vaa 45 LM, de lorrie greep, op de machine te springen, waarby h(j achter de lampen véér den ketel terecht kwam. Door den schrik viel hy neer en bleef daar liggen. De lorrie werd vermorzeld. De machinist, die het'ongeluk had sten ge beuren, deed jien trein onmlddeliyk stoppen. Met in de nabyheld werkende spoorarbeiders, die waren toegeschoten, werd het slachtoffer gesocht, dat, naar alten meenden, van den spoordyk moest zyn gevlogen. Men vond den man niet; ook het dreggen in de spoorsloot gaf geen resultaat. By demachine teruggekeerd werd de man achter de lampen voor op de ma chine liggend ontdekt. Hif bleek niet bulten bewustzyn te zyn. Terstond reed de trein langzaam den korten afstand naar Gouda terug, terwyi 'n spoorwer- ker naast het slachtoffer op de voorplaat van de machine had plaatsgenomen. Aan het station Gouda constateerde een in middels daar verschenen medicus, dat de man alleen een schaafwond had aan het hoofd. Hy klaagde over pyn in den rug. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd hy naar het Van Iterson-zieken huis ter verder onderzoek over gebracht. Uit het door den stationschef van Gouda, den heer J. C. Muren, en den commissaris van politie te Gouda ingesteld onderzoek, bleek, dat voor motoriprries op-de ll)n geen onveilig signaal wordt gegeven, daar het personeel in het bezit is van de volledige dienstregeling op de lyn en tydlg, voordat de treinen komen, moet zorgen, dat de lorrie van de baan is. Hier geschiedde het ongeval met een werktrein, welke faculta tief rijdt en aan dezen trein had de telegraaf werker niet gedacht. Dit verzuim had hem by na het leven gekost. Méér nog dan de heer De Savornin Lohman hield de antl-revolutionnaire spreker aan de SDAP haar zwaar belast verleden op het stuk der defensie voor: in 1916 hadden zy nog tegen de oorlogsbegrooting gestemd. In 1921 sprak het Paaschcongres zich nog ten krachtigste uit voor nationale ontwapening. In 1923 verzamel de dé SDAP 1.100.000 eenzydige ontwapenings- handteekeningen. In 1930 voerden zy hun -rtteksichtslase” actie tegen de Vlootwet, vyf jaar geleden, by gelegenheid van de muitery op de „Zeven Provinciën”, voelde *n vooraanstaand taclaal-democraat zyn hart een grooter toeren tal maken, en nog niet zoo lang geleden sprak de heer Moltmaker van het „sprookje" als zou het leger in 1914 ons land buiten den oorlog hebben gehouden. Geen cent en geen man *°°r leger en vloot, alleen wat polltietroepen, soo luidde de leus. Steeds te de SDAP niet al- “an negatief, maar ook poeltief-afbrekend ge- T**81 en de afbraak werd gepromoveerd *°t een ethisch beginsel! Inmiddels te de socialistische Jeugd opgevoed afkeer van nationaal gevoel. De SDAP heeft volksgeest bedorven. K^n er niet strenger worden opgetreden tegen de Japansche spionnage-methoden in de Indische wateren? zoo vroeg de afgevaardigde vervolgens, en ook hy was van oordeel, dat de weermacht gezien bet „ernstigste geva- ren-centrum”, dat Indië vormt nog niet vol doende zal worden versterkt: wy zullen er eventueel wel drie toegangswegen te verdedigen krijgen. De verdediger, mr. A. G. H. Roeffes, zeide in zyn pleidooi dat verdachte een psychologi sche fout van beteekente heeft gemaakt door zyn schlldersfunctie in vasten dienst by de Ned. Spoorwegen te verruilen met het onzekere vak van verzekeringsagent. Hy dacht echter dat het wel een goed vak was omdat er toen een griepepidemie heerschte, die vele menschen er toe bracht zich te verzekeren. Zeven Jaar te het goed gegaan, maar toen kwam de klap. Spr. wilde de verzekeringsmij. niet de weinige contróle verwyten en verzocht ten slotte clementie in den vorm van een voor- waardeiyke veroordeeling. Het schildhoofd van dit tweeledig wapen stelt ons den H. Geest voor in de gedaante van een duif, met een aureool, als de fons vivus, de levensbron, op een veld van goud en rood, symbool van het vuur, dat Hy in de harten ont steekt. Met zyn genadelicht, uitgebeeld door een bundel van seven stralen, de zeven gaven, daalt Hy neer op de aarde, die in zwarte duisternis des doods ligt, maar door de be straling van Gods genadezon het witte licht des levens ontvangt. Het onderste gedeelte te ontleend aan de Congoleesche vlag: gele ster In blauw veld. Ben witte kronkelende band stelt den Uelé-stroom voor, waaraan het missiegebied van Mgr. zyn naam ontleent. In het midden een kruis, dat van van het H. Kruis. By de directie van de K.NSM. te bericht ontvangen, dat het gat in den voorsteven van de „Pluto" thans voorlooplg te gedicht en dat het. schip hedenochtend vroeg van Sasnltz naar Hamburg zou vertrekken, waar de verdere reparatie zal geschieden. De lading van de .Pluto” te inmiddels over genomen door de .Konigsau” die Donderdag middag om twaalf uur naar Dantate is vertrok- De rechtbank achtte de verduisteringen be wezen en veroordeelde verdachte tot een ge vangenisstraf voor den tijd van één Jaar en zes maanden. De eisch was één jaar en vier maanden. Donderdagmiddag hebben de firmanten N.V. Textiel-maatschappy L. van Heek Zoon te Losser door middel van aanplakbiljetten in de fabriek de arbeiders opgeroepen voor twee vergaderingen met de directie, welke he denochtend om 1030 uur en hedenmiddag om drie uur zullen worden gehouden in het schaft lokaal der fabriek. De directie wil trachten, buiten de organisa ties om, met de arbeiders tot overeenstemming te komen. Zooals men weet zal het ultimatum Zaterdag ax. afloopen. Nadat de heer VAN VOORST TOT VOORST (RK.) gepleit had voor een weerbelasting, waarby de nlet-dlenstplichtlgen bver het algemeen zeer blliykl een zekere belasting opbrengen, en waardoor het wellicht mogeiyk zou zyn, den grooten gezinnen, welke zware per- sooniyke offers brengen door zoons aan het leger af te staan, by de heffing van andere belastingen eenigszlns tegemoet te komen, en nadat dezelfde afgevaardigde den minister had aangeraden de nieuw benoodigde ieger- paarden te doen bestaan uit.Nederlandsen fabrikaat, kwam de heer VAN EMBDEN, de eenlge, onverbeteriyke palstaander voor een zydige ontwapening, aan het woord om te be- toogen, dat onze defensie internationaal moet worden georganiseerd. Hy zeide, dat de Re geering hy gaf toe: onbedacht een pa niekstemming gewekt had met haar sombere verklaringen en haar grootscheepeche weer- machtversterklngsplannen. De heer Van Emb den ziet den toestand ondanks alles bUjk- baar echter niet zoo somber in en hy haalde er getuigenissen by van den Deenschen minis ter van Bultenlandsche Zaken, dr. Peter Munch, den Tsjecho-Slowaakschen president, dr. BénesJ, den Engetechen premier Chamber lain, alsook.... het bultenlandsch vertrou wen in onze geldmarkt. Het te met prof. Van Embden een hopeloos geval: hy wil niet verder gaan, dan Nederland een redelyk aandeel te laten bydragen in de collectieve defensie, wat beteekent, dat hy nog op *t zelfde standpunt staat als toen de wereld in vertrouwen opzag naar den Volkenbond. Voor dezen verstokten anti-militalrist is er sindsdien bUjkbaar niets gebeurd. Maar hy is in den Senaat dan ook een eenling geworden. Ook de heer BRUINEMAN (RK.) heeft nog een hartig woordje aan het adres der 8.DAT. gesproken. De heer. Wiardi Beekman, zoo zei hy, heeft verzuimd te verklaren, waarom de 8.DA.P is omgezwaaid: hy bepaalde zich tot den aanval, en dat moge tactisch, voor zyn kiezers gewenscht zyn, het achterwege biyven van die verklaring betreurde de heer Bruine- man toch. En wat de bespiegelingen van den heer Van Embden betreft: diens voorspellingen hebben geen waarde. Wie kan in de toekomst zien? Het sluiten van de pacten geeft geen enkelen vredeswaarborg. Het democratisch Italië pro clameerde tydens den oorlog wel het „heilig egoïsme!” Ieder geslacht zal dezelfde moeiiyk- heden kennen envallen Ten aanzien vai de kostenverdeeling sprak de heer Brnineman de meening rit, dat Nederland te weinig en Indië te veel betaalt voor de Indische defensie. Den Haag, 17 Febr. 1938 In forsche taal te er heden heel wat cri- tiek uitgeoefend op de politiek dergenen, die#nlet con amore ën niet volledig de Re geering wenschen te steunen in haar de- fensie-beleld. Voordl de 8. D. A. p„ wier woordvoerder van gisteren; de heer Wiardi Beekman, wel zeer vrypostig gesproken had en dus reactie had uitgelokt, moest my nige veer laten. Beide eerste sprekers van vandaag, de heeren DE SAVORNIN LOHMAN (C. H.) en BRIël (A. R.), bleken niet byster overtuigd van de volledige bekeering der S. D. A. P. ten aan zien van de landsverdediging en ook over de houding der VriJzlnnigJemocraten waren zy niet content. Is de frontverandering der 8. D. A r. wel voldoende nationaal? Of te zy veroorzaakt door vrees voor het fascisme of nationaal-socialte- me? Prof. De Savomin Lohman meende hier nog veel tweeslachtigheid te moeten opmer ken. De 8. D. A. P. schynt zoo naïef, nog te hechten aan een collectieve veiligheid, welke niet meer bestaat, en het zou geen wonder zyn, als de heeren weer gaan terugkrabbelen wanneer de toestand in Genève maar 'weer een ietsje gunstiger gaat schynen Ten zeerste laakte de professor het in de 8. D. A. P., dat rij de defensie niet als primair wil beschouwen, en met instemming citeerde hy de bekende Tweede Kamerrede van den heer Max Poll, die zoo duldelyk had aange geven, dat onze nationale zelfstandigheid de grondslag is voor het behoud van al onze so ciale en cultureele goederen. De 8. D. A P wil doen aan afdingingspolitlek, zonder mili taire argumenten t^ laten gelden. -w—e „Prawda” heeft deaer dagen een op I J rienbarend schryven van Stalin sell aan den jongen oommunlstlschen pro pagandist Iwanof over het probleem van de overwinning van bet socialisme (men be denke, dat Stalin onder socialisme iets an ders verstaat dan de socialisten ten onzent) in één land gepubliceerd, waaruit biykt, dat Btelin self door het zoo bloedig bestreden Trotskisme te aangetast, dit schryven verklaart Stalin, overwinning op de blnnenlandsche bourgeoi sie heeft voltooid, maar dat de overwinning van het socialisme In Rusland nog niet de finitief te. aangerien van de zyde van andere staten nog steeds bet gevaar van inmenging en herstel van bet burgeriyk régime dreigt. Daarom pleit hy voor een volledige en sterke solidariteit van geheel het internationale pro letariaat, ook in de burgeriyke landen, opdat In geval van een oorlogsaanval op de Sovjet- Unie de arbeidersklassen in de burgeriyke lanefen in sterke organisaties het bedreigde vaderland van bat bolsjewisme zullen hel pen. Stalin vereenzelvigt zich hier dus ge heel met de Komihtem-polltiek. Msarvoor hy steeds alle verantwoordeiykheid heeft af gewezen, ofschoon hy zelf zitting heeft In de leiding van de Komintern. Hy verloochent hier de burgeriyke pacifistische praatjes, waarmee kameraad Lltwinof te Genève her- haaldeiyk de burgeriyke democratische lan den heeft trachten te misleiden. Hy erkent hier, dat Trotskl met zyn streven naar een Internationaal-soUdarteme van bet proleta riaat ter verweseniyklng van een bolsjewis tische wereldrevolutie geiyk heeft. Stalin ont popt zich dus als Trotskist en velt daarmee over zichzelf het door hem voor Trotskisten voorgeschreven doodvonnis. Wie zal dat ech ter kunnen voltrekken? Indien het hem ernst te met de zuivering van Rusland van bet Trotskisme, zou hy het zelf moeten doen. Maar wat te Stalin eigeniyk ernst? In Mos kou wordt nu beweerd, dat het schryven van Stalin niet „au sérieux" moet worden geno men, omdat bet uitsluitend voor blnnen- landsch gebruik bedoeld te ter waarschuwing van de Jonge communisten tegen de.... Trotskisten. Stalin zou dus de Jonge '-nm- munlsten evenzeer in het ootje willen nemen als het burgeriyke buitenland en maar wat grapjes maken. Wy kennen de macabere grapjes van Stalin, w^lke duizenden en nog eens duizenden het leven hebben gekost. Hoe grappig Stalin ook moge syn, hfj bezit niet zooveel humor, dat hy zichzelf als Trotskist wil laten executeeren en toch sou zullt een zuivering vermoedeiyk alle andere overbodig maken. „Goed voor” en naamd geleende som heeft Ingevuld en die schuldbekentenis valscheiyk met hun handtee- kenlngen heeft onderteekend. De agent had het doen voorkomen alsof ver schillende personen, die zich by de maat- schappy hadden verzekerd, een leenlng op bun polis wilden sluiten. Hy vulde de daartoe be noodigde papieren zelf in en onderteekëtade die valscheiyk met de namen van de betrokken personen. Het geld dat hy zoo kreeg be dragen van 2000 hield hy voor zichzelf. Toen echter een polishouder zelf eens een lee nlng op zyn polls wilde sluiten en zich recht streeks tot de verzekeringsmy. wendde ont ving hy tot zyn groote verwondering bericht dat hy al eéh leenlng had loopen. De polishouder schreef terug dat hem daar van niets bekend was en by nader onderzoek kwam het bedrog uit. De verzekeringsagent heeft nog geprobeerd dezen polishouder om te koopen opdat hy sou mriigen, doch de polls- De Rotterdamsche rechtbank deed Donder dag uitspraak in de strafzaak tegen den M2- Jarigen postbeambte J. 8., wonende te Rotter dam, thans gedetineerd, die er van verdacht werd een groot aantal aangeteekende brieven, die vrywel allen bankbiljetten bevatten, te hebben verduisterd. Woensdagavond is te Dokkum de adjunct- commies by de posteryen, 8., gearresteerd, verdacht van fraude by het bedrijf. Hét onderzoek dateert reeds van enkele maanden terug en te op bet oogenbllk nog in vollen gang. De heer BRIET (AR) heeft het niet kunnen letten dat den minister door den heer Wiardi Beekman gebrek aan ridderUjkheld te ver weten. Deze bewinds man gaat Juist diep op de argumenten rii- ner tegenstanders in. Ook deze spreker toonde zich bezorgd over de toekomst van Indië, Indien geen krachtig bewapend RUks-Nederland den vrede bevordert. En voor Nederland geldt hetzelfde. Bewapening hier te lande behoeft echter niet gezien te worden als een „Eln- kreisen” van Dultsch land, zooals de N SB tracht te suggereeren ris de bedoeling der Regeering. Het doel moet xijn, sterk te staan tusschen Frankryk en Dultschland en daardoor te bevorderen, dat *n PranschDuitsche botsing voorkomen wordt. Eigenaardig te het, dat de „Völkischer Beob- •chter” precies in den geest der NSB schreef: éérst de verdediging van Indië en eerst daarna t als er heelemaal geen geld meer te die van Nederland. Nederland heeft toch een verklaring van Hitler, zoo schreef het blad. Toen lachte de Kamer.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5