De electriciteitsvoorziening Noordholland I Alkmaar, 22 Febn in 0. 4 j Overneming van gemeente bedrijven 2 doe Ik. Mo iou JOH. LAUWERS egmoiWSIWNen DINSDAG 22 FEBRUARI 1vó8 GEEFT MILD BERGEN IN EEN ROOKGORDIJN HEILOO AGENDA Benoemd Film Centrale Werkplaat» De bonnen van de week HEERHUGOWAARD-NOORD R. K. VERPLEGINGSFONDS Werk opgedragen Van een wagen zoo vol geladen. Burgerlijke Stand SCHERMER pei NOORDSCHARWOUDE D UIT DEN OMTREK AKERSLOOT K- Zilveren jubileum der Eerw. Broeders Het Ryk stelt voorwaarden. Uit- spraak van in te stellen arbi- trage-commissie zal bindend zyn 0( he< DIEF EN HELER VEROORDEELD ne lei be vri Dankbaarheid van Katholiek Alkmaar HEERHUGÓWAARD pn bo ko uit PAYGLOP3 ALKMAA* BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS i mi me mjj Van K.J.C. en Graal HANDENARBEID-TENTO0N- STELLING Wegen» diefstal van levens* middelen en fietsen Gunstiger voorwaarden dan van het P.E.N. WARMENHUIZEN T entoonstellingen Apothekersnachtdienst Een zeer druk bezochte jazu*- vergadering T ooneel lEUWS bestaan I n van j Ie pr. O. Deutekom, Noord-Scharwoude Geboren: Petrus Adrianus Charles, met waren .1 ins van heling was beschuldigd officier een jaar gevangenis- H aar Ua test aac Aba Ven m K Wl d< nl ve in pr ESV-nienws ESValEVa 1—3 Voor de rust werd er wel aardig gespeeld, maar na de de rust was het mis, waardoor de zege kwam aan IEV, die het ook verdiende. Geslaagd ly het te Amsterdam gehouden examen voor de Ver. van Leeraren slaagde mej. W. Helling alhier voor tachographie met een I snelheid van 165 lettergrepen per minuut. den kapitaaldlenst van f 775. In deze begrootlng is geraamd een bedrag van f 380 ultkeering van de gemeente aan het bedrijf tot dekking van t nadeellgs saldo. I I d b b 8 u u b ders. Uè 2de voorzitter nam hierna de leiding van de vergadering over en behandelde de be stuursverkiezing. Geen candldaten waren inge leverd. zoodat de aftredende bestuursleden, de heeren P. Schouten Sr., C. Tteble en P. Leyen Gzn. by acclamatie werden herkozen. De voor zitter wordt tevens by acclamatie gekozen. De heer P. de Graaff zou gaarne zien, dat het bestuur moeite deed voor de ouden van dagen een tocht te organlseeren. De voorzitter sloot hierna deze geanimeerde vergadering. vil zul 1 leli af< va Du kit hei dei vai die de len dro I bed m wer roei Jen leei don te i tta> ben Ud Ook zullen by arbitrage worden vastgesteld de bedragen, welke de provincie aan de gemeenten voor de tot nu toe door hen beheerde bedryven zal uitkeeren, en ook deze besluiten van de commissie sullen voor belde partyen bindend zyn. STAD' Mr. Ed. H. J. Wynne, plaatsvervangend secr'2 taris van den voogdyraad. is met ingang <1 Maart 1938 benoemd tot secretaris. In verband daarmede heeft de Minister van Waterstaat, mede namens zyn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, een schrijven doen toe komen aan de besturen van de gemeenten An- dyk, Egmond, Llmmen, Akersloot, Nieuweram- stel, Mulden, Purmerend, Behagen, Beemster, Beets, Bergen, Beverwyk, ’s Gravenland. Heerhu- gowaard, Helloo, Hulsen, Oosthuizen, Oudendyk, Schermerhorn, Uitgeest en Wervershoof, waarin gezegd wordt, dat de Regeering voornemens is te bevorderen, dat rechtstreeksche leverlSg van electrischen stroom door de provincie Noordhol land voortaan geschieden zal aan die gemeen ten, gelegen op het vasteland dlerf provincie, welke tot nu toe de benoodlgde energie van de provincie betrekken, doch de bedryven zelven explolteeren. De provincie verbindt zich, de electrlclteits- werken van de betrokken gemeenten over te nemen en de gemeenten zullen zich verbinden, die werken aan de provincie over te dragen op voorwaarden, vast te stellen door'een commissie van arbitrage, welker uitspraak bindend zal zyn. Prijsuitreiking kolfwedstryden Zaterdag avond werd in de kolfbaan van den heer J. de Bakker, alhier, de prysuitreiklng gehouden van de dezen winter gespeelde kolfwedstryden van den Langendyker Kolfbond. De heer L. Mallekote. voorzitter van den LJC.B., heeft deze prijzen met een toepasseiyk De bedragen zullen worden vastgesteld op de basis van de saldi, welke de laatMs Jaren met de verschillende bedryven zyn behaald. Aan de gemeenten zal gedurende een aantal jaren een winstultkeering worden gegeven, in geleidelyk afloopende bedragen. De Minister stelt voor, de commissie van ar bitrage te doen bestaan uit drie leden, waarvan één benoemd zal worden door de provincie, één door de gemeenten en één door beide partyen aan te wyzen. Indien binnen een maand nadat de nieuwe regeling in werking zal treden, de belde partyen niet tot overeenstemming moch ten gekomen zyn betreffende het derde te be noemen commissielid, zal die benoeming door de Ran—ring geschieden. Geboren: Petrus Adrianus Charles, z. van Charles de Betue en Catharina Maria Smit; Cornells Marcelllnus, s. van Cornells Admiraal en Adriana Mes; Cornells Marinus, z. v. Johan-* nes Koeman en Angelina Jacoba Covers; Maria Anna, d. van Willem Johannes Steeman en Catharina Anna Dekker; Johanna Wilhel mina, d. van Petrus Cornells van der Kooy en Johanna Wilhelmina Krikke. Overleden: Wilhelmina Sophia Schilling, oad «8 J. Maandagmorgen vond op den Achterweg een aanryding plaats. Epn personenauto kwam van af de richting Vlotbrug en reed in de richting Frleschebrug Uit een garage aan den Achterweg kwam een bestuurder met een autochassis in achterwaartsche, richting aanryden. Dit laatste motorrytulg zou volgens den bestuurder van het andere vehikel zooveel rook ontwikkeld hebben, dat deze een vanaf de Frleschebrug komenden wielrijder niet had gezien en tegen hem aanbot ste. De wielryder werd aan het hoofd verwond en is op advies van den directeur van den Genees kundigen Dienst naar het St. Elisabeths Zieken huis vervoerd, zyn rywlel werd ernstig bescha digd. De aanrydende auto en het rijwiel zyn door de politie in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. De uitslag van de attractie van dezen avond was: L_ 1.--- 27 pnt.; 3e pr. J. V. d. Ham, Zuld-Scharwoude 33 pnt.; 3e pr. F. Moeyes, Oudkarspel 33 pnt.; 4e pr. Th. Ryper Jr„ Zuld-Scharwoude 21 pnt.; 5e pr. G. Langedyk. Oudkarsjfel 19 pnt.; 8e pr. F. Muileboom, Noord-Scharwoude 19 pnt.; 7e pr. D. Bakker 17 pnt. ren P. Molenaar van Op Maat te Zuid-Schar- woude, P. van der Welle van dezelfde club en J Engerlngh van Ges. Samenzijn van Zuld- ScHErwoude reikte voorzitter de kampioens- pryaen uit, resp. van de eerste, tweede en derde klasse kolvers. Dit was een keurig klokje, met een in den rand om de wijzerplaat aangebrach te inscriptie, waarin het behaalde kampioen schap wjerd vermeld. Dit is dus een biyvend aandenken. De heer Molenaar behaalde het kampioen schap van zyn klasse met niet minder dan 764 punten, de heer Van der Welle met 682 en de Benoemd. Z. D. H. de Blsschop van Haar lem heeft benoemd tot kerkmeester in de Par van den H. Michael te Schermer, den heer Knook. Goedgekeurd By besluit van Gedep. Staten van 9 Febr. 1938, No. 184 is-de begrootlng voor het dienstjaar 1937 goedgekeurd met een totaal aan Inkomsten en uitgaven voor gewonen dienst 1 44746.78 en voor den kapitaaldlenst f 36000. De begrootlng van het Gasbedrijf werd goed gekeurd met een-totaal aan ontvangsten en ult- Kunst zaal Boendermaker: (Loud els weg Ber gen) tentoonstelling van aquarellen en teeke- ningen der voornaamste kunstenaars, van de Bergensche school. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 20 tot en met 26 Februari waargenomen door apotheek Wanna, Ritsevoort 5. Naar ons ter oore kwam, zyn voor de betrokken gemeenten de voorwaarden, wel ke thans de Regeering in groote trekken heeft aangegeven, gunstiger dan die, welke in den zomer van 1937 voor verschillende gemeenten als richtsnoer werden vastgesteld De directeur van het Gemeenteiyk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tydvak van Woensdag 23 Februari tot en met Dinsdag 1 Maart 1938 de volgende kleuren bons geldig zyn: Margarinebonnen blauwe kleur. Gehaktbonnen groen mét roode streep. Vetbonnen witte kleur. Morgen wordt de jaariyksche collecte gehou den voor de Israëlietlsche armen dezer stad. Wy bevelen onzen lezers gaarne aan, deze collecte, tot steun aan misdeelde stadgenooten, mild te gedenken. naive de besturen van de bovengenoem de gemeenten, welker concessie binnen eenige jaren afloopt, hebben ook de ge meentebesturen van Alkmaar, Den Helder, Hilversum, Bussum en Naarden een schry ven van den Minister van Waterstaat ont vangen, waarin eveneens de wensch te ken nen wordt gegeven, dat de expleitatie van de electriclteltsbedrijven voortaan door de provincie zal geschieden. Alle bovenbedoelde gemeentebesturen zyn uitgenoodlgd tot het bywonen van een con ferentie met den Minister van Waterstaat, welke Donderdagochtend op diens departe ment zal worden gehouden. De Alkmaarsche Rechtbank deed heden. Dins dag. uitspraak in de "Zaak tegen den Alkmaar- schen petroleum- en brandstofventer, J. J. v. V. die zich in het najaar van 1937 in Alkmaar aan een groot aantal, diefstallen van levensmiddelen uit vrachtauto’s en stallingen van vrachtrijders, alsmede van een aantal fietsen, had schuldig ge maakt. Da officier van Justitie had 3 jaar gevange nisstraf geëlscht. De rechtbank veroordeelde v. V. tot een- ge vangenisstraf voor den tyd van 1 jaar en 3 maanden. Tegen den kostbaas van den venter, den Alk- maarschen los-werkman C. M die de gestolen goederen had geheeld, had de officier eveneens twee jaar gevangenisstraf geilscht. De rechtbank veroordeeltte M. tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. k Dej schoonvader van C. M de Alkmaarder Jan D., die eveneei en tegen wien oe straf had geèlseht, werd tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeed. Pieter K.. loodwerker te Schoort. Inbraak by eigen vader. Eisch 10 maanden voorwaardeyke gevangenisstraf met een proeftyd van 3 jaar en oplegging van byzondere voorwaarden. Von nis conform. Marinus K., monteur te Den Helder. Dief stal uit het Chr. Militair Tehuis en oplichting. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Vonnes 9 maan den gevangenisstraf. Nu binnen afsienbaren tyd de concessies, in- dertyd aan tal van Noordhollandsche gemeen-: ten verleend voor de exploitatie van eigen electriclteitsbedryven, ten einde loopen, heeft de directie van het Provinciaal Electriciteitabe- dryf voor Noordholland (P.E.N.) met verschil lende gemeentebesturen onderhandellngen aan geknoopt over de overneming van die bedrijven. Inmiddels heeft de Regeering besloten, de vorenbedoelde transacties tusschen het P.E.N. en de daarvoor in aanmerking komende ge meenten niet uitsluitend aan het oordeel dezer beide partyen over te laten, doch harerzyds richtlynen aan te geven. Tydens de rondvraag werd door den heer Wil lemsen voorgesteld, voor de zielerust van den over leden penningmeester een H. Mis te laten lezen. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur reeds in de drie parochiekerken een H. Mis voor den heer Groot had laten opdragen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Bek zegde de voorzitter toe. dat wanneer een bode moest worden aangesteld, in de krant een oproep zou worden geplaatst. De heer 8. van Veen vroeg, of het ook moge- lyk zou zyn voor werkloozen. die daarvoor in aanmerking komen, korting op de premie toe te staan, zooals by het ziekenfonds geschiedt De .voorzitter antwoordde, dat zulk een voorstel wel zeer ingrypend was. Het bestuur zou, zooals reeds gedaan werd, naar omstandigheden handelen. De hoogeerw. Deken stelde in een korte toe spraak in het licht, dat het fonds naar z’n ka rakter een charitatieve Instelling is, waarvan de leden elkaar moeten steunen. Spr. spoorde voorts de leden aan. vooral ook de zwakke broeders in het Geloof lid van het fonds te maken; komen ze da'n in het katholieke ziekenhuis, dan bestaat de groote kans, dat ook de ziel genezing vindt. Op spr.’s voorstel, werd voor de zielerust van den overleden penningmeester, den heer W. Groot? 'n Onze Vader en Wees Gegroet gebeden. Hierna sluiting. Vannacht leverde de ryweg van den Ken- nemerstraatweg eenlg gevaar op voor het ver keer. daar4 hier en daar betonblokken, elk we gende pijn. 38 K.G., lagen. VermoedeUjk zyn deze stukken steen vah 'n vrachtauto gevallen In t geheel waren t er zes. De eigenaar hier van gelieve zich by de politie te melden. Harmonie: „Candida" door het Rott Hof stad Tooneel voor Oovoto. Vrijdagavond 8.15 uur. Gevat De plaatsing van de verkeerszull op den hoek van den Bassenweg—Middelweg Was in het oog van de jeugd een voorwerp, waarop haar misdadige genoegens nog eens op konden worden losgelaten. De in die zuil aan gebrachte ruiten werden herhaaldeiyk ver vernield en de zich daarin bevindende lampen werden er uit weggenomen. Dat deze vernieling moeiiykheden met zich mee bracljt, spreekt vanzelf, zoodat vanwege den burgemeester speciaal polltle-toezioht werd bevolen. Zondag nacht werden de daders op heeterdaad betrapt by het verrichten van hun vandalistisch werk. Het bleken te zyn de 26-jarige H. van T„ expe diteur en de 17-jarige A. V., leerling-monteur, wonende alhier. - - R. K. Volksbond Deze afdeeling hield haar jaarvergadering in een der localiteiten van café Verduin. De voorzitter opende de vergadering. Hierna las de secretaris, de heer C. Th. Graas het jaarverslag der vereenlging voor. Het finan cieel jaarverslag werd hierna door den heer C. Tieble, penningmeester, voorgelezen. Het batig slot bedroeg f 19.Onder de ingekomen stukken kwamen o.m. voor een vrageniyst betreffende de stichting van een organisatie voor vrouwen in volksbondverband. Hier ter plaatse wordt aan de oprichting van een dergeiyke afdeellng geen behoefte gevoeld! In dezen geest zal een ant- woordschryven worden verzonden. De bedevaart naar Helloo voor den Volksbond zal dit jaar wor den gehouden op 10 Juli 1938. De centrale raads vergadering wordt gehouden op 15 en 16 Mei 1933. Mededeellng werd gedaan inzake het collec tief contract in deze gemeente. 50 van de gehouden collecte is verwerkt by den B-steun. Het restant wordt biiaeschreven bil de snaar- gaven voor gewonen dienst van f 4030 en voor A Er bestaan plannen by de manneiyke en vrouweiyke jeugdbeweging in het district tot organisatie van een groote tentoonstelling op het gebied van handenarbeid in den meest ult- gebrelden zin van het woord. Tot leuze, die deze gezamenlyke actie van onze belde jeugdbewegingen zal bezielen, is ge kozen het devies: „Groot door arbeid”. Het tentoonstelllngscomité. dat bereids is samengesteld, zal spoedig zyn plannen meer bekendheid geven, terwyi men in de afdeelingen réeds met yver aan den arbeid begonnen is. Uitvoering Zondag gaf het RJL Fanfare korps Boll Deo, samen met de.RJC. Gemengde Zangvereenlglng, ’n uitvoering in het patronaat De heer Jb. v. Baar, voorzitter van Soli Deo opende den avond en sprak den wensch uit, dat hetgeen den aanwezigen geboden werd, er toe mocht bydragen, meer sympathie voor beide vereenlglngen te wekken, opdat, als binnen kort weer eens een beroep werd gedaan op den geldeiyken steun der leden, dit een gunstig ont haal zou vinden. Vooral een muziekkorps koet veel geld en kan de meewerking der leden niet missen. Daarna werden door het fanfare korps een drietal nummers gegeven, waarna de zangvereenlglng ook eenige nummers uitvoerde. De fanfare evenals de zang stonden onder ledlng van den heer Theo van Baar. We mogen constateeren dat de Gemengde zangvereenlglng, die nog zeer jong is, reeds goede vorderingen maakt. Voor de 'pauze werd door de heeren Jsc- Baar, P. Quant en J. Wannes voorgedragen het. humoristische zangnummer voor drie heeren van Lols Kroon „Stud^ntenvermaak”. eens in beweging gebracht. Nadat door elk der vereenlglngen nog een drietal nummers waren gegeven, werd door den voorzitter van de ge mengde zangvereenlglng deze welgeslaagde avond met een opwekkend woordje’ gesloten. Over de week van 13 tot en met 19 Februari 1938 werden door bemiddeling van de Arbeids beurs geplaatst by een patroon: 1 Kantoorbe diende 1 Bankwerker. 1 naar Kamp „den Dol- der”. 1 Metselaar. Aan de Centrale Werkplaats kunnen worden geplaatst: 4 Timmerlieden. 2 Metselaars. 3 Schilders. 1 Teekenaar. 2 in andere vakken. Tweede klasse, tweede prijs K. Ruiter, Oud karspel 681 pnt.; 3e M’-.J- J. Reyne.. Zuld- Scharwoude 666 pnt.; 4e pr. C. Plakman. Oud karspel 666 pnt.; 5e pr. G. Langedyk 656 pnt.; 6e pr. J. du Burck, Zuld-Scharwoude 654 pnt.: 7e pr. L. Dekker, Oudkarspel 647 pnt.; 8e pr. J. Leeuwrik 639 pnt.; 9e pr. L. Mailekote en N. Ryper. Noord- en Zuid-ScharWoude 637 pnt. Derde klasse tweede prifs C. Hopman, Noord- Scharwoude 589 pnt.; 3e pr. A. Ryper, Zuld- Scharwoude 589 pnt.; 4e pr. J. Deutekom. Oud karspel 588 pnt.; 5e pr. J. Kramer, Zuid-Schar- woude 580 pnt.; 6e pr. P. Langedyk. Zuid- Scharwoude 576 pnt.; 7e pr. J. v. d. Ham 568 pnt.; 8e pr. D. Bakker. Noord-Scharwoude 551 pnt.; 9e pr. P. Glas, Zuld-Scharwoude 550 pnt.; 10e pr. Sj. Maakal. Broek op Langendyk 550 pnt.; 1>* pr. F. Moeyes, Oudkarspel 546 pnt.; 13e pr, P. Schöbrl, Zuld-Scharwoude 535 pnt.; 13e pr. W. Kuln, Noord-Scharwoude 531 pnt. heer Engerlngh met 801 punten. Aangezien tn I de vorige opgave eenige fouten waren geslopen, I vermelden wy hieronder nog de prijswinnaars*: Eerste klasse, tweede prijs G. Deutekom,'NooM- --- Scharwoude. 744 pnt.;; 3e pr. 13». Rijper Jr Hierdoor werden de lachspieren nog Zuld-Scharwoude 736 pnt.; 4ee«. P. Gelder-- ---t door Oudkarspel 718 pnt.; 5e pr. G.4 Mettes, Zuld- Scharwoude 716 pnt.; 6e pr. Th. Ryper Br.. Zuld-Scharwoude 715 pnt; 7e pr. P. Langedyk Ca, Oudkarspel 707 pnt Gemeenteraad De raad van deze gemeente vergaderde Maandagmiddag. Wegens afwezig heid van den burgemeester werd de vergade ring geleid door wethouder Groot. Na opening der vergadering, vaststelling der notulen gn behandeling van eenige inge komen stukken, volgde de beëedlglng van het nieuw gekoeen raadslid, den heer E. de Ble, die, na binnengeleid te zyn, ten overstaan van den voorzitter de vereischte eeden aflegde. De voorzitter wenschte hierna den heer de Blé van harte geluk met zyn raadslidmaatschap en hoopte, dat de heer De Ble veel in het be lang van de gemeente zou kunnen doen. By de verkiezing van een wethouder ver klaarde de heer Schut namens de katholieke fractie, dat deze fractie, hoewel de meerderheid hebbend, op den heer De Ble zou stemmen, omdat zy het niet alleen wenscheiyk vond, dat een der wethouders zou worden geleverd door de andere partijen, maar ook, dat een van hen in het dorp zou wonen. Hierop werd tot stemming overgegaan. De heer de Ble werd met 6 stemmen tegen 1 stem blanco gekozen. De voorzitter wenschte den heer de Ble met zyn verkiezing van tiarte geluk, terwyi hy zich er over verheugde dat de heer De Ble zoo een* drachtig door den geheelen raad was gekozen. Daar de rondvraag niets opleverde, volgde hierna sluiting der zeer korte vergadering. Nadat gistermorgen de 35-jarige werkzaam heid der Eerw. Broeders van de 8t Aloystüs Congregatie zoo luisterrijk op kerkelyke wyze was gevierd, heeft s middags Katholiek Alk maar getoond, hoezeer het de werkzaamheden der Broeders vopr het onderwys waardeert. In de keurig versierde Gulden Vlleszaal wa ren een groot aantal genoodlgden byeen ge komen. Aanwezig waren daar o.m. het school bestuur. w.o. de Hoogeerw. Deken E. P. Rengs en de Zeereerw. pastoors A. Oorsprong en A. de Mol, de Inspecteur van het L.O., G. Dun, wet houder H. Klaver, de Zeereerw. Rector C.*Vis. de Rector van het R. K. Lyceum, dra. Klippers, vertegenwoordigers der Commissie van Toezicht op het L.O., heeren onderwyzers en oud-onder- wyzers. Toen de Eerw. Broeders binnenkwamen, zong eq^. jongenskoor onder leiding van den heer Rupert een welkomstlied op een frissche melo die van Wlm Schreurs. Met de Alkmaarsche broeders kwamen mede de Eerw. Br. Francis- cus, pi. Algemeen Overste der Congregatie en Br. Theodorus, de populaire eerste Alkmaarsche Overste. De Haageerw. Deken heette de Broeders en verdere aanwezigen hartelyk welkom. Hy noem de het een groot voorrecht vandaag niet enkel namens schoolbestuur en geestelykheld, doch ook uit naam van geheel Katholiek Alkmaar de Broeders te mogen gelukwenschen met hun werk in de afgeloopen 35 jaar. Om goed te beseffen hoeveel zy voor de op voeding, dJ. voor de godsdienstige en wéten- schappeiyke vorming der jeugd gedaan heb* ber^ moet men zich indenken, de gebrekkige, ja armoedige omstandigheden, waarin zy by hun komst, Jaren vóór d? geiykstelling. hebben moeten werken. Dit hebben zy alleen zóó kun nen doen dank zy hun heeriyk levensideaal. Hoezeer dit werk God welgevallig is, toont spr. aan,» met de woorden van St. Chrysostomus. die zware straf dreigt voor wie te kort schieten in de zorg voor de Jeugd, maar daarnaast groote belooning in het vooruitzicht stelt voor hen, die het kind met de muren van hun zorg omringen. Verhevener dan alle kunsten te sa men. is de zlelvorming van jonge menschen. Deze edele kunst hbbben de Broeders 25 jaar lang voortreffeiyk beoefend. Vanmorgen heb ben de kinderen daarvoor onder de H. Mis dank gezegd, waarby spr. denkt aan de woor den: „Uit den mond der kleinen is Myn lof bereid." Een ry van elite mannen, degeiyke Katho lieke huisvaders nu reeds, hebben de Broeders aan Alkmaar geschonken. Werkeiyk, men kan het Katholiek onderwys nooit genoeg waardee- ren. In den persoon van den immer biyden’en opgewekten Broeder Overste Thomas, wenscht - spr. de geheele Congregatie te huldigen. (Appl.) Door verhindering van burgemeester Jhr v. .^Kinschot, wenscht wethouder H. Klaver na- ^^mens het gemeentebestuur den Broeders geluk. De tijden mogen veranderd zyn. maar de taak van onderwys geven is nog even zwaar. Spr. denkt aan de groote schare mannen, die het voorrecht hebben genoten van de Broeden hun byzonder onderwys te mogen ontvangen. a De wethouder wenscht Gods zegen nog lange jdren op het werk der Eerw. Broeders, tot zegen van Alkmaara burgery. .De heer O. Dun, ryk^-inspecteur van het L.O„ in de inspectie Alkmaar, vindt dezen dag een heel byzonderen. De broederscholen hebben een zeer goede plaats in zyn hart. Daarom is hy met een gevoel van biydschap hierheen ge gaan. Er is hier reden tot gedenken. Wij moeten niet vergeten te lezen in het boek der gedach tenissen, omdat wy daarin vinden de wondere leiding, die God had met ons menschen. Onze hoofdgedachte moet zyn: niet wat hebben zy gfdaan. maar wat heeft God door ons willen doen, wy zyn slechts werktuigen in dienst van den Meester. Doel van dit feest is dan ook. in dat boek te lezen, wat God mede door hun Wérk heeft tot stand gebracht. In het boek staan vele bladzyden met goeds en schoons. Spr. wenscht den Broeders geluk met hun Jubileum, niet enkel met het feest, maar vooral ook met de wyze waarop zy hun taak ver vullen. Want gaarne verklaart hy, immer met vreugde de broeders te bezoeken, want hun onderwys geven heeft zyn volle tevredenheid en waardeering. Jfooral acht hy hoog hun dage- lyksche trouw en toewydlng. Hy hoopt, dat zij nog jarenlang op dezelfde wyze mogen voort- gaan, onder Gods zegen, velen ten zegen. (Ap plaus). r, Namens de Commissie van Toezicht op het L.O. feliciteert de heer A. G. Bos de Jubilaris sen, voor het vele werk dat zy hebben gedaan, om het heeriyke kind te vormen naar hart en ziel, godsdienstig en wetenschappeiyk. Het is - de Commissie een genot by u te komen, aldus spr., om uw groote zelfverloochening ten bate van het kind. Ook «de heer Bos biedt onder Instemming zyn beste wenschen aan. Drs. J. L. Klippers, rector van het R. K. Lyceum is het een genoegen en een plicht hier te zyn gekomen, zyn niet de Eerw. Broeders in de eerste Jaren de gastheeren geweest van het Lyceum? De goede harmonie en samenwer king die er toen heerschten, zyn gebleven, en spr. hoopt deze ook voor de toekomst. De taak der Broeders Is mooi, maar zwaar. Wy leven in een anderen tijd dan een halve eeuw teréfc, toen op school de roede heerschte. Later is dit regime wel eens in eén ander uiterste over gegaan, maar de Broeders weten dat het kind eischt geen liefeiykheid, maar liefde, geen hardheid, maar strenge rechtvaardigheid. Ook deze spr. wenscht den Broeders een ad multos annos. De heer Th. Hout spreekt als eenige der onderwijzers uit 1913. die nu nog aan dezelfde schoten werkzaam is. Hy herinnert aan de zoo geheel andere toestanden in de eerste Jaren der 19e eeuw, toen spr. en met hem anderen, hier twee klassen, samen 100 leerlingen tellen de, moest onderwyzen en opvoeden. Ook de materieele positie der onderwyzers was bene den nul, wat spr. met typeerende staaltjes aan toont. Toch gingen maar weinigen uit het corps Katholieke onderwyzers naar het beter vooruitzichten biedende openbare onderwys. Men was principieel, en Het zich niet door geld weglokken. Uitvoerig staat spr. stil by de komst der Broeders in 1913, en dankt hen voor de wyze, waarop zy de leekenonderwyzers tege moet traden, en voor den steun, die zy in het byzonder Br. Theodorus en Br. Thomas, voor hem in de moeliyke mobUisatiejaren zyn geweest. De heer Will. Vermeulen wil met vreugde uiting geven aan de gevoelens der oud-onder- wyzers. die onder het regtme-Oudenbosch ge arbeid hebben. De boventoon hiervan zyn in nige dankbaarheid en oprechte waardeering en hulde. Fel was in de dagen van 1913 de anti these tusschen religieuzen en leeken onderwy zen. Hoe funest had vooral voor jonge, vurige en onberaden menschen de botsing kunnen zyn. Doch deae bleef Uit, omdat de Broeders van Owtenlmsch «nik» i-- RJf.V.V. „S.O.8.” 808 2—SVW 2 Zoo is dan deze met spanning tegemoet geziene wed strijd in een schitterende overwinning geëin digd. Over den wedstrijd het volgende: Direct zet de thuisclub er een vlug tempo in en spoe dig komt men voor het SVW-doel; de rechts binnen zet goed voor en onfae mldvoor depo neert den bal in het net. Er is dan nog maar drie minuten gespeeld. Steeds is SOS in den aanval. Vlak voor het SVW-doel maakt een. der spelers van SVW hands. De penalty wordt overgeschoten. Het spel golft op en neer. Weer volgt-een 808-aanval; de linksbuiten zet voor en een der SVW-spelerz schiet den bal in eigen doel. Hoog laait de geestdrift by SOS op. Een pracht aanval van rechts volgt; de rechtsbuiten zet mooi voor en de rechtsbinnen kopt schitterend in. 30. De thee doet allen goed en vol geestdrift, vooral van BOS, gaat de tweede helft in. Na een tien minuten spelen is het weer de thuis club, die het net weet te vinden. De linksbuiten maakt er met een hard schot 4o van. De be zoekers geven den moed niet op, maar onze achterhoede houdt stand. De thuisclub gaat er weer vandoor en de actieve mldvoor maakt er 5—0 van. Kort daarop maakt dezelfde speler het zesde doelpunt. Met een 60 overwinning komt voor SOS het einde. SOS 1 §jjng naar Vlos 2 met twee invallers en verloor met 5—1. De junioren verloren van AFCa met 61. kenners waren, die het jonge personeel op de juiste wyze wisten te leiden en te raden. Spr. brengt harteiyke hulde aan de verschil lende oversten, die allen zoo verschillend wa ren, maar toch één in hun liefde voor onder wys, onderwyzer en kind; hulde ook aan hun Godsdlenstyver. den grooten pyler. waarop al hu werk rust. Dankbaar is hy ook voor de immer betoonde collegialiteit, die stlmuleerend werkte op de leeken, en hy hoopt dat zy nog jaren hun beste krachten mogen geven aan het on derwys in Holland en Indte, maar vooral toch in Alkmaar. De heer L. Tuin herinnerde als onderwyzer aan de Broedersscholen, aan den prettlgen geest, die er altyd is geweest tusschen de on derwijzers en de hoofden en biedt namens de leeken-onderwyzers de beste wenschen aan. Hierna kwam de Hoogeerw. Deken E. P. Rengs nog eens naar voren, om onder luid ap plaus namenz onderwyzers, oud-onderwyzers, leerlingen en leden van het schoolbestuur per soonlijk. met eenige vriendelyke woorden, het feestgeschenk, een harmonium aan te bieden. De Eerw. Broeder Overste Thomas dankte alle sprekers afzonderiyk voor hun goede wen- schen en vriendelyke woorden, óók voor de bloemen en het fraaie cadeau. Speciaal noem de hy den H. E Deken, die altyd den Broe ders zooveel belangstelling en genegenheid be toont; den wethouder voor de komst en geluk wenschen van het gemeentebestuur, den heet Dun, altyd vol belangstelling voor het pnder- wys en de onderwyzers; de onderwyzers en oud-onderwyzers, die zoo prettig en collegiaal hebben samengewerkt, den Rector van het Ly ceum, en allen, die hier aanwezig hebben willen zyn. Zyn herinneringen aan Alkmaar zullen steeds aangenaam zyn. Na deze plechtigheid was het receptieuur bangebroken. Een onafgebroken stroom be langstellenden kwam de Eerw. Broeders geluk wenschen, en menige oude en goede herinne ring werd opgehaald. Ondertusschen waren steeds meerdere bloem stukken en schrifteiyké en telegrafische geluk wenschen binnengebracht. Ook vernamen wy. dat in den loop van den dag in het Broeder huis vele geschenken enfelicitaties waren bin nengekomen. Des avonds heeft de harmonie „St. Caecilia" een serenade gebracht. Zoo heeft Alkmaar op ondubbelzinnige wyze doen bill ken van zyn groote liefde en dankbaar heid voor het werk der Broeders. In verband met deze uitnoodlging is Maan dagmiddag in het Polmanshuis te Amsterdam een bespreking gehouden over deze geste van de Regeering tusschen leden van de Vereeni- ging van groot-distribuanten van electriciteit, waarby tal van gemeenten in Noordholland zyn aangesloten. Na uitvoerige beraadslaging be sloot men, dat de grootere gemeenten op de conferentie van Donderdag vertegenwoordigd zullen zyn, doch dat de kleine gemeenten vol staan zullen met hun belangen toe te vertrou wen aan een delegatie uit de vorengenoemd: vereenlging. Het Alkmaarsche R.K. Verplegingsfonds hield Maandagavond in het „Wapen van Heemskerk" z’n algemeene jaarvergadering, welke zeer goed was bezocht. De vergadering werd met den chrls- teiyken groet en een hartelyk woord van wel kom geopend door den voorzitter/ den heer Joh. Overboom, die er tevens zyn vreugde over uitte, dat de belangstelling der leden voor deze verga dering zoo buitengewoon groot was. Met ontroering gewaagde spreker van het overiyden van den heer W. Groot, in leven pen ningmeester van het fonds. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Mannes, die ook den heer W. Groot herdacht, bleek, dat het aantal deelnemers voor Alkmaar met 79 voorvitging en kwam op een totaal van 1793, met 7263 verzekerden. Bergen ging met 17 deelnemers yooruit en kwam op 207 deelnemers in totaal. Voor rekening van het fonds werden 166 mannen en 206 vrouwen in hef ziekenhuis opgenomen met een totaal van 6592 verpleegdagen, hetgeen neerkomt op gemiddeld 17% verpleegdagen per patiënt. Voor Bergen -werden 41 patiënten in het ziekenhuis opgeno men met totaal 669 verpleegdagen Tot vasten rt\edlschen controleur werd dr. van Gilse benoemd. De verlies- en winstrekening sloot met een bedrag van f 24.62098 aan inkomsten en uit gaven, met een winst van f 2.33634. Aan ver- 'jrlegingskosten was f 15.883.50 uitgegeven, terwijl aan contributies was ontvangen f 23.632.li. De balans had als elndcyfer een bedrag van f 27.630.84. Het kapitaal was t 19.719:40 groot. Door den heer Wlttenberns werd namens de commissie van contróle een uitvoerig en gunstig rapport uitgebracht over het financieel beheer. Op voorstel van de* commissie werd den waar nemend penningmeester (den secretaris) onder dankzegging décharge verleend. Na een korte discussie over de rente-polltiek, werd de financieele commissie, bestaande uit de heeren Jacobse en Wlttenberns, herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten de premie te handhaven op 8 cent voor volwas senen en 4 cent voor kinderen per week en het S»axlmum aantal verpleegdagen op 43 per ver zekerde Het ziekenvervoer werd, evenals vorig jaar, voor rekening van het fonds genomen. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren P. Blokker en A. Mannee. Voor de vervulling van de door het overiyden van den heer W. Groot opengevallen bestuurs functie waren twee candldaten gesteld. Het be stuur beval den heer C. Groot aan, terwyi door een groep leden de heer de Ree naar voren werd gebracht Na een discussie over de candidate!! werd de heer C. Groot met 75 tegen 34 stemmen gekozen Twee stemmen waren blanco. Tot lid van den raad wan commissarissen werd de heer nrachtlee menschen-I D. J. Woldendorp herkozen Biljarten. Zondag was het 35 jaar geleden, dat de biljartclubs Bergen (Rustende Jager) en Schoort (Roode Leeuw) elkaar op het groene a laken bestreden hebben. Deze gelegenheid mocht niet ongemerkt voorbygaan. Had de heer De Korver vorige week de attentie om te Schoort de deelnemers voor dit feest met een taart te verrassen, te Bergen was de eigenaar van de Rustende Jager op het lumineuze idee gekomen, allen twaalf spelers een herinnerlngs- medaille voor deze gelegenheid aan te bieden. Men zal wel begrypen dat deze twee verras singen heel erg in den smaak zyn gevallen. Eenige verscheiden en oud-leden werden by sluiting van de wedstrijden herdacht. Na de prysuitreiklng bleef men nog eenigen tyd onder gezeUigen kout büeen. De uitslag was als volgt: Bergen won dezen wedstrijd met 3040 caramboles tegen Schoort met 3000 caramboles. Hoogste serie (53) behaal de de heer N. Min van Bergen. Voorts weerden nog pryaeh uitgereikt aan de heeren: Das, A. Witteveen, T. Timmermans, De Boer, Duin en Groenendaal, welke prijzen resp. behaald wer den vóór het grootste aantal gewennen partyen en voor het meest vooruitgegaan in het algemeen gemiddelde. Bloemententoowtenfag Auterdagmlddag I werd in het patronaatagebouw in tegenwoordig heid van tal van genoodlgden. waarvan velen met hunne dames, de jaariyksche bloemententoon- steiyng geopend. Pastoor Klumper heette de aanwezigen har telyk welkom. Aan de initiatiefnemers bracht hy hulde voor hun werk, speciaal aan den heer Weyers. De burgemeester noemde het een toevallige omstandigheid, dat enkele uren na de sluiting van de Winterflora hier een tentoonstelling werd geopend, waarvan een deel zeker in Haar lem een goed figuur zou gemaakt hebben. De tentoonstelling vond hy dit Jaar al byzonder geslaagd. Hy opende deze tentoonstelling gaarne, omdat zy uiting geeft aan de liefde voor een be drijf, dat hier in Egmond van groot belang is. De heer C. Weyers dankte voor de vriendelyke woorden tot hem gericht en bood mevrouw Bos een ruiker seringen aan, bovendien mocht deze uit de inzending van Van Zaal een collectie kiezen. Mevrouw Vogelenzang, die niettegen staande het biyde feit, dat zy heden haar zil veren bruiloft vierde, toch met mynheer de familie een oogfnblik in den steek had willen laten, om hier te komen, ontving een bloemen mand en mocht eveneens uit de verzameling van Van Zaal een .keuze doen. De burgemeester deelde mee, dat hy, vóór de jury haar uitspraak deed, wilde bekend maken, dat aan den heer Van Zaal voor zijn groote en fraaie Inzending door het gemeente bestuur een zilveren medaille zou geschonken worden. De uitslagen yoor de schoolkinderen waren: Afd. Tulpen Brillant StarDora Tervoort, Henk Zentveld en Nelly Valkerlng, 1ste prys; Mhr. Franse en Han Leuring, 3de prys; Wlm Twlsk, 3de pr. Diana: Mhr. v. d. Berg, 1ste prys; George Weyers en Oor Baltus, 2de prys; Jaap Zentveld, 3de prys. Prins van Oostenrijk: Jo Weyers, Sien Swart en Jo Zentveld, 1ste prys; Piet de Boer, George Weyers en Wous Castricum, 2de prys; Geertje Castricum 3de pr. Gele Prins: Joh. v. d. Berg, 2de prys; Jansje v. d. Reep, 3de prys. Afd. Hyacinten, Marconi: Dina Diemeer, 1ste prys; Thea Duinmeyer, 3de prys; Rie Zentveld, 3de pr. Marie: Henk Zentveld; Piet Zonneveld en Jaan Admiraal, 1ste prys; Mhr. v. d. Berg en Frans Twisk, 2e prys; Bertus Admiraal, juffr. Veltman en Nel Valkering, 3de pr. Mimi: Maria Baart, Marie Marx, Frans Ver- höogt en Cor Verhoogt 1ste prijs: Dries Zentveld en Piet Ruiter, 2de prys; Mina Bommer en Jan Bommer. 3de prys. Voor de kweekers was de uitspraak als volgt: Stand 1: J. van Zaal. Heiloo, 1ste pr. met lof der jury. Stand 2: van denzelfde, 1ste pr. Stand 3: Wed. N. Roozen, Egmondblnnen, 1ste pr. met eervolle vermelding voor hyacin ten. Stand 5: Nic. Schuit, Egmondblnnen,3e pr. woord’aan de wlnnia^ ultgerelkt. Aan de hee- Stand 4: H. Wulp. Castricum, 3de jjr. --- eervolle vermelding voor broeiresultaten. Stand 6: G. J. Thelssllng, Castricum^ 3de pr. Byzondere vermelding voor de beste soorten hier aanwezig verwierf nog J. van Zaal voor tulpen. tx-- Niet onvermeld mag ten slotte biyven de keurige aanleg van een laantje buiten het ge bouw naar den toegang. Onder architectuur der heeren Jan Plas en Com. Koning zyn de loodgieters- en sanitaire werken van het nieuw te bouvjen ziekenhuis te Purmerend opgedragen aan firma H. WTjx- precht en Zn. alhier. Bleecoop Harmonie: 7.30 uur. City: „Het leven van Emile Zola.” Alle da gen 8 uur. 'r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10