ONS BLAD Militair vliegtuig bij Batavia neergestort IK Beatrix, zij die gelukkig maakt Het nieuws van heden Door granaat gedood Teruel geheel omsingeld Vijf inzittenden in brandenden Glerin Martin-bommenwerper omgekomen Van Heek weigert loonbetaling JAPANNERS OVER DE OPNIEUW BETOOGINGEN TE WEENEN VLIEGTUIG ZOU MEE IN FORMATIE OPSTIJGEN - TACK MI Plots in vrille geraakt Grandi bij Chamberlain Tydene avondlijke luchtbescher- mingsoefening boven de stad De autoriteiten te Madrid geven toe, dat de positie der stad hachelijk is Consulaten in het rechtsche Spanje mayonnaise 1 esSAlADESAlB I Godreanoe ontbindt de „Ijzeren Garde” Kabinet vaardigt een tijdelijk verbod ait van politieke demonstraties Jongelieden gebruikten metaal zaag, om *t gevaarlijke voor werp te demonteeren Melaatschen uit een gesticht ontsnapt Op grond van contractbreuk wor- 'aetakers niet betaald over de afgeloopen week Belangstelling voor Eden o Het verloop op den eersten dag DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Chineesch protest HOTEL - CAFE - RESTAURANT DIJJERS DINSDAG 22 FEBRUARI 1938 BATAVIA, 21 Febr. (Aneta). Opnieuw heeft een zware slag onze Indische luchtvaart getroffen. Tijdens de groote oefening voor de luchtbescherming, welke hedenavond te Batavia voor de eerste Anaal werd gehouden, is een Glenn Martin niet ver van het/vliegveld Tjililitan neergestort. Vijf - menschen zaten in het vliegtuig: de bestuurder, onder-luite- nant Vermeulen, de marconist van Riel, het hoofd van den foto-technischen dienst van de K.N.I.L.M., Hermnnides, de bekende Chineesche vlieger Khouw Khe Hien, die eenige jaren geleden een vliegtocht naar Nederland en terug maakte, en de redacteur van Aneta, de Hondt. Allen zijn omgekomen. I - -l ■H NOORDHOLLANDSGH DAGBLAD IALE SOHOTVLS MAOSl MENU >201 I j» 5 I teleurgesteld Teruel erin zullen publiek hoog te h< WEENEN. 21 Febr. Hedenurand hebben de bctoogingen zich in de buurt ran de epen te Weenen herhaald. Op grond van contractbreuk weigert de dteeo- tie van Van Heek, te Leaner, den staken han over de afgeloopen «ook alt te betalen. Het Ooetenrijksche kabinet heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij alle betoogingen en op tochten, met uitzondering van die, welke door bet Vaderlandscbe Pront georganiseerd zyn. voor den tijd van vier weken, te rekenen van middernacht af, verboden worden. BURGOS, 21 Febr. (Havas). Gemeld wordt, dat Teruel thane geheel omsingeld ia. Do rechtoebe linies bevinden sieh op 1 KM. van de stad. De assistent-resident van Mr. Cornells alar meerde onmiddeliyk bet geheele Inlandache be stuur in zijn ressort, teneinde een onderzoe- kingsploeg te vormen, terwijl de chef van den divisle-staf marechaussees uitzond in de rich ting Tjipmang en Klender, om het gevallen toestel te traoeeren. In het Lagerhuis nette Eden do redsura van rijn aftreden uiteen. onmiddeliyk naar de plaats des heila vertrokken. De arbeiden hebben onmiddellljk de te Los aar aanwezige besturen van de arbeldersorga- uinties geraadpleegd, waarop deze Maandag avond ses uur tn spoedvergadering, onder lei ding van den bestuurder van J3L. Lambertus”, den beer A. Middelhuis, bijeen kwamen. De twee zoons van schipper Breuketmans van bet sleepschlp Pletemella uit Vlijmen, dat daar ter plaatse ligt, vonden op de werf een voorwerp, dat een granaat van Engelsch fabrikaat bleek te zijn, die waarschijnlijk door een voorbijgaand schip overboord is geworpen. De jongens hebben gepoogd, de granaat te demonteeren en gebruik ten daarvoor een metaalzaag, die zij in het mid den van den romp van de granaat plaatsten. Toen zij hiermede eenlgen tijd bezig waren, bleef het onvermijdelijke niet uit. Een hevige ontploffing volgde, waardoor de belde jongelie den werden getroffen. Verscheidene duizenden jongelui trokken in optocht door de straten onder het roepen van Bieg Heil” en -Hell Hitler”. In offideele kringen neemt men een gereser veerde houding aan ten aanzien van de rede ran Hitler. Wel geeft men toe, dat de rede diep teleurstellend is geweest. Te Weenen wordt officieel medegedeeld, dat de Oostenrijkse he consulaten in Madrid, Barce lona en Valencia zijn gesloten, en dat In plaats daarvan verscheidene consulaten zullen worden gevestigd in het rechtsche Spanje. De Oostenrijkscbe gezant te Parijs, die'reeds sinds verscheidene jaren de diplomatieke aan gelegenheden ten aanzien van Spanje waarnam, zal bij de regeering-n*anco geaccrediteerde wor den. Terwijl de verduisteringsproef nog in vol len gang was, zag majoor Versteegh. de chef van den technlschen dienst van de KNX Lh, vijf Glenn Martin-vllegtulgen boven de stad en plotseling daarna een groote vlam, hetgeen de meest ernstige vermoedens wekte. Een der Glenn Martin-bommenwerper» van de Ned. Indische luchtmacht is tijdens de luchtbeschermingsoefeningen te Batavia brandend neergestort. Vijf personen kwamen om het leven KW een korte inspectie gaf de beer Van Oven, commandant van de Luchtvaartafdeellng, last om met sand de vlammen te dooven en den kuil met natte aarde te vullen. Men zal het aanbreken van den dag afwachten, om bet toe stel weer van deae zandbedekklng te ontdoen en om verdere maatregelen te nemen inzake de identificatie van de slachtoffers en het on dersoek naar de oorzaak van de ramp. GLENN MARTIN-MACHINE IN NED.-INDIR NEERGESTORT. VUT DOODEN. I Het is waarschijnlijk, dat sommige Chineesche klingen bij wijze van represaille een boycot van Dultsche goederen zullen voorstellen, maar het is geenszins zeker, dat een dergelijk voorstel gunstig onthaal zou vinden, aangezien algemeen erkend wordt, dat de meeste Dultsche kooplie den In China, die het meest van een boycot te lijden zouden hebben, vrienden van China zijn en de Chineesche sast steunen. Volgens de hedennacht te Madrid ontvangen berichten is de toestand voor de regeeringstroe- pen in Teruel moeilijk. De autoriteiten van Ma drid geven toe, dat de rechtschen erin geslaagd zijn, de stad te omsingelen. Bet resultaat van deze vergadering «as, dat den arbeiders werd meegedeeld, dat zij zich ■ver bet niet uitbetalen 'van hun loonen niet «ngerust behoefden te maken. Men was van meening, dat hier van contractbreuk geen <rake was. Veertien dagen geleden is het ulti matum gesteld en tot den laafsten dag van dR ultimatum hebben de arbeiders volledig en “«maal gewerkt. Zoo begaven zich de Commandant van de Luchtvaartafdeellng en de leider van de Luchtbescherming, de heeren Van Oyen en Du Croo, met officieren van die afdeellng en bran- carddragers naar de ptaufts des onhrils Het was een uur gaans voorbij het vliegveld langs glibberige paadjes door sawabs en kampongs. Naar Havas meldt, zijn Chineesche verster kingen naar dit punt gezonden. Tsjengtsjau en Kaifeng worden thans rechtstreeks bedreigd. Het besluit van Dultschland om Mandsjoekwo te erkennen heeft de Chlneezen diep geschokt. Tot het laatste oogenblik leken zij er zeker van, dat een dergelijke stap niet gedaan zou worden. HANKAU, 21 Febr. (Central News). Aan het front langs den spoorweg Peiping— Hankau zijn de Japanners er in geslaagd tegenover Kaifeng de Gele Rivier over te steken. Een colonne heeft den Noordelijken oever reeds bereikt. BOEKAREST, 21 Febr. (Reuter.) De bewo ners langs den Beneden-Do na u en die van BessarabMI zijn verontrust over de aanwezigheid in hun gebied van een honderdtal meHatwhan die uit een gesticht zijn ontsnapt. De commandant van de regeerlngstroepen in Teruel heeft generaal Miaja een brief geschre ven, waarin hij verzekert, dat de troepen te 1 het vaandel der Re- evenals elders. Generaal Miaja heef t^ verklaard, dat de regee rlngstroepen hun doel hebben bereikt, nJ. een aanval op Madrid te voorkomen. De verdedigers van Teruel hebben twee maan den lang den aanvaller verplicht al zyn troepen om Teruel te vereenigen. Teruel is het kerkhof geworden van het rechtsche leger. Hij voegde hieraan toe: .Wat ook het gevolg mag zijn van de huidige geveohten, wij houden nog Puerto Escandon, den sleutel voor het Ooa ten, beset. overgroots belangstelling van de zijde van het publiek en der stakers. De stakingsleiders postten in de buurt en op de toegangswegen der fabriek om eventueels werkwilligen te beïnvloeden. De burgemeester van Losser Is geregeld op het terrein, waar gepost woedt, aanwezig. De politiemacht is versterkt met tien rijksveldwachters. Met de ochtendploeg zijn omstreeks vijf uur drie personen de fabriek Ingegaan, te half acht zes personen en op het tijdstip, dat de middag- ploeg moest aantreden, slechts één persoon. Volgens opgaaf van werkgeverszijde zouden veertig arbeiders de fabriek zijn binnengegaan. De stakingsleiding ontkent dit echter. Verwacht wordt, dat het conflict langen zal duren. Godreanoe bevrijdt de leglonarissen van den eed van trouw, welken zy hebben afgelegd. De partij -Alles voor bet Vaderland” wordt ont bonden en de zetel der organisatie wordt ge sloten. -Het uur onzer overwinning heeft niet ge slagen.” schrijft Godreanoe, die zijn vrienden den raad geeft zich te wijden aan een diep gaande studie van hun eigen beroep, Toen men op de plaats des onbeils aan kwam, lag daar het toestel nog brandend. Met één oogopslag was te zien, dat men- scbelijke hulp niet meer kon baten. Het wrak bad zich een meter diep In den grond geboord en uit het gat laaiden de vlam men nog op. De onderdeelen van bet toe stel lagen in bet rond verspreid. In de vlammen trof men de verkoolde lijken aan van twee inzittenden. Deae lijken konden niet geïdentificeerd worden. De overige Inzittenden zijn nog niet gevonden, doch de oommandant van de luchtvaartafdee llng acht het uitprrinten, dat er nog Mn in leven is. Het bleek, dat de 19-jarige A. Breukelmans door de explosie op slag was gedood en dat zijn jongere broer levensgevaarlijke verwondingen had opgeloopen. Personeel van de werf verleende onmiddellijk de eerste hulp, doch de in allerijl uit Slikkerveer ontboden dokter kon slechts bij den een den dood constateeren. De gewonde werd naar het ziekenhuis overgebracht. Een nauwgezet onderzoek naar de herkomst ran de granaat wordt ingesteld, Eden beeft talrijke telegrammen uit alle deelen der wereld ontvangen. Hij werkte van morgen aan de rede, die hij in het Lagerhuis moest houden en ontving bezoek van Van- slttart. Voor de gezamenlijke organisaties zal deze •“onkwestle, waarbij ongeveer 230 arbeiders zijn “«trokken, heden nader aan de orde komen. Behalve het kantoor- en machinepersoneel, dat bij de staking niet is betrokken, zijn Maan dag in totaal vijftien arbeiders de fabriek bln- “■ngegaan. De stakers zijn vastberaden. Tot «geregeldheden is het niet gekomen. a De organisaties hebben er Maandagavond eens uitdrukkelijk op gewezen, dat de rust B«t verdere verloop van de staking volko- ■en gehandhaafd dient te blijven. «“ntaent de staking bU de N. V. Textiel Maat- «*PPij L. van Heek en Zonen te Losser kun» nog het volgende mededeelen: Bet fabrieksterrein was Maandagochtend BOEKAREST, 21 Febr. (Havas.) Godreanotl de aanvoerder der leglonarissen van de ,JJse- ren Garde”, heeft hedenavond aan verschillen de dagbladen een tekst doen toekomen van een circulaire, die hij aan zijn partygenooten beef’ gericht. De censuur heeft de publicatie van dit document toegestaan, aangezien hierin de lei der van de uiterst rechtsche party in Roeme nië pp onverwachte en sensationeele wijze ken nis geeft van zyn voornemen, zich uit de poli tiek terug te trekken. In *e metaalindustrie b overeenstemming bo- reRt over een voorstel, dat de afgevaardigden der bonden ta hun kringen rallen verdedigen. Jongeman te Balnea door ontploffende gra naat gedeed; een ander zwaar gewond. O O TerariUrans geheel deer de reehtoehe troepen - De Clhneesche regeering zal haar am bassadeur te Beriyn heden opdracht geven te protesteeren tegen de erkenning van Mandsjoekwo door Dultschland. Telefoon 117H» n— -- In. verband met de staking bij de N. V.. Textiel Maatschappij I— van Heek «1 Zn. heeft zich in den loop van Maandagmiddag een onverwacht incident voorgedaan. De directie weigerde n.L den slakenden arbeiders hun loon voor de afgeloopen week uit te betalen, op grond van con tractbreuk. Op dit oogenblik waren op bet vliegveld Tji- lilltan een groot aantal autoriteiten verzameld, oa. de commandant van de luchtvaartafdee llng, de chef van den generalen staf der eerste divisie, de gouverneur van West-Java, de resi dent en andere autoriteiten, benevens vele vlie gers. Nog was er geen enkele aanwijzing, waar het toestel kon zyn neergevallen. Alle omlig gende posten en dessa*s werden gewaarschuwd De oorspronkeiyke gedachte, dat het ongeval niet ver van bet vliegveld Tjilllitan was ge schied. werd later weer prijsgegeven, hetgeen begrypeiyk was In verband met het feit, da: een totale verduistering in verband met de oefening was gelast, zoodat niemand zich kon orlénteeren. Men verkeerde dan ook M uiter ste «penning Voor bet Dultsche propagandabureau werd daarentegen krachtig voor Schuschnigg be toogd. De politie wist de orde te bewaren. De bevolking nam een passieve houding aan Ook te Graz hebben zich natlonaal-soclalls- tisohe betoogingen en patriottische tegenbetoo- gingen voorgedaan. LONDEN. 21 Febr. (Reater). Op «tt- noodigtng van Chamberlain heeft do Ita- llaansche ambassadeur, Grandi, omstreeks 11 uur vanmorgen een bezoek aan Dow ningstreet gebracht. By het onderhoud wa ren ook Lord Halifax en de permanente onderstaatooecretaris van' Buitenlandeche Zaken. Alexander Cadogan. aaawoaig. Grandi vertrok te 1L45 uur. Op het terrein van de N.V. Boele’s Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes is Maandagmiddag een ern stig ongeluk gebeurd, dat een jonge man het leven heeft gekost Weldra kwam het bericht, dat de veldpolitie het vliegtuig 2S K. M. ten Noorden van het vliegveld Tjilili- tan had gevonden. Verschillende zie kenauto's en particuliere auto j x^n EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No 121 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 et p. Spoedig werd bevestigd, dat vyf vliegtuigen in het kader van de verduisteringsproef en de afweer- oefening in formatie moesten opstij gen, doch hierin niet waren geslaagd, doordat de Glenn Martin-bommen werper, die is neergestort zich daar in niet voegde. Alle passagiers van de vier andere vliegtuigen zagen de Glenn Martin in een vrille overgaan en een vlam uit het toestel slaan. Hierna verdween het vliegtuig uit het oog. - wsl 'K- i. *SOP

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1