vieren Er wordt recht gesproken Als jongelui kermis EEN HULPVAARDIG MAN! E v DIEFSTAL VOOR DE GRAP" E'l Tact en inzicht L Bor relparade I Helende juffrouw? Obligatie» verduisterd Buitenlandsche dankbaarheid BURGERLIJKE STAND Voorzichtig met zulke knapen Drankstatistiek I Het gemeentehuis te Ztfpe Het goud was echt, maar... gestolen Zilveren jubileum der Eerw. Broeders Wegen* diefstal van levens- w middelen en fietsen DIEF EN HELER VEROORDEELD Dankbaarheid van Katholiek Alkmaar I Als de drank is in i a de Een vroolyke bui, een taschje en twee rywielplaatjes, hoe rjjmt men dat tezaam? Twee der slachtoffers van de ramp met het Glenn Martin-vliegtuig te Batavia. De bekende sportvlieger uit China, Khouw Khe Uien, en de heer Hermanides, chef van den fototechnischen dienst der K-NJ.L.M, 1 i ■4 I - den man Van een schilder die zich met boedelscheiding bemoeide en een executeur-testamen- tair, die zich zelf niet vergat WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 I --- 5®^ een FOOTS gullen i c 1 kil bi n VI 11 1 bevond Waren 1 1 l 1 I M hi tt w De hierop volgende verdachte was een oude bekende van de rechtbank. Het was Jan de G. uit Den Helder, die thans het gedenkwaardige feit herdacht voor den 22sten keer terecht te staan en die zich tevens uiteraard op een groot aantal jaren gevang kon beroepen. En hoe gaat het met zoo’n verdachte, hjj raakt doorkneed in het beantwoorden van vragen hem door den rechter gesteld en hy weet meer dan een ander, dat men met de waarheid nog aan het beste kantoor is. Deze verdachte stond dit keer voor een „peuleschllletje” terecht nJ. hei opzettelijk mishandelen van den getuige Teerlnk door hem na een twistgesprek op het Koningsplein een soodanigen stomp toegediend te hebben, dat deze man bloedend verwond weer op de been dit geval een geldboete te elschen, alleen ge vangenisstraf zou kunnen helpen en spr. achtte een maand zeer op haar plaats. In *8 mans be lang vonniste de politierechter conform. ki 1M di dt D •e nl ld wi co 1 ▼e va we we sai de ne de: do sU eij mi ni< C x X V k xe dl; Ba dv in te In Oi aa i r; Het gemeentehuis voldoet aan alle elschen en het kostte het luttele bedrag van 32001 Als men denkt aan de vele nieuwe raadhuizen waar cijfers ter sprake komen van f 40.000, dan valt er wel een heel helder licht op zuinigheid der vroede vaderen van deae gemeente. ALK Hierna stond terecht mejuffrouw Evertje R uit Den Helder, die werd beschuldigd van he ling, omdat zfj van haar stadgenoot W. R., die even als zy lid was van het Leger des Heils, voor een luttel gelds sieraden had gekocht en ook had gekregen, terwijl die sieraden van diefstal afkomstig waren. Verdachte ontkende te hebben geweten, dat de sieraden van diefstal afkomstig waren. De heer J. de W., goudsmid te Den Helder, verklaarde, dat de juffrouw bij hem was ge weest om de sieraden, die van goud bleken te zijn, te verkoopen. Getuige had er ƒ10.40 voor gegeven. Verdachte hield hardnekkig vol, dat ze on schuldig was. De Officier vond voor opzettelijke heling in dit geval geen plaats, maar wel voor schuld- hellng, welke hij oa. bewezen achtte door het bezoek van verdachte aan den goudsmid. Wijl spr. het feit niet zeer erg vond, vorderde hij slechts ƒ25 ot 15 dagen. Verdachte hoorde dezen eisch snikkend aan De verdediger, Mr. Kamminga, bepleitte vrij spraak. straf met een proeftijd van 3 Jaar en opjpgglng van bijzondere voorwaarden (oa plaatsing in een kolonie). De verdediger, Mr. de Groot, ging met den eisch accoord. Uitspraak Dinsdag as. Op Jan. van dit jaar waren eenige werkers van de Heidemij. waaronder de verdachte Cornells H. na het gebruik van eenige glaasjes bier uit de herberg te Medemblik geloopen in een stadium, dat niet al te veel deed denken aan een volkomen nuchteren toestand. Een en ander was voor getuige Kool aanleiding ge weest over de zwierende en zwaaiende groep een weinig spottend te glimlachen. Men begrijpt reeds nu de consequentie: de roode lap voor den stier!! De verdachte H. was toen op Kool toegeloopen en had hem een flkschen klap ver kocht voor zijn schamper lachje. Deze klap kwam hem aanvankelijk op een voorwaardelijke straf te staan, doch de officier wilde het nog met een geldboete probeeren en elschte 20 gulden of 10 dagen. Een elsch, waarmee de politierechter zich volkomen kon vereenlgen. Ifc Tenslotte verscheen een Hoomsch duo op het matje. Het waren de heeren V. en T., tos arbeiders aldaar, die op 16 Jan. alhoewel steun trekkers zijnde, op stap waren gegaan met een ouden vriend, die hun blijkbaar op meer dan één biertje had getracteerd. En nu wilde het toe val. dat er by den heer Sopar op de Veemarkt juist een besloten bal was, waar deze heeren nog wel even een afzakkertje wensdhten te ge bruiken. Maar deze heer, ervaren op dit gebied, zag direct, dat zyn nieuwe klanten heelemaal niets pasten in het gezelschap, dat zich binnen bevond en dies weigerde hy hun den toegang, de heeren steuntrekkers nu verstandig geweest dan hadden ze wyseiyk hierop den weg naar huis genomen, maar ja. het was ook hier weer „dat. wat men niet heeft” en toen dus de deur niet vrywlllig geopend werd, werden ge- veel tyd en moeite voor het onderzoek had ge vergd. Het was een duistere geschiedenis, waar men moeiiyk uit "Icon komen. Het bewijs van verdachte’s schuld zou moeiiyk te leveren zyn en spr. had hoofdzakelijk de zaak aange bracht, om het rechtsgevoel te bevredigen, om aan te toonen, dat alles in dezen was gedaan wat gedaan kon worden, de vrijspraak, welke spr. vroeg, en die misschien voor de rechtbank zou worden opgelegd, beteekende niet, dat ver dachte schuldeloos was. Integendeel, er waren dingen gebeurd, die niet door den beugel kon den. Uitspraak Dinsdag as. De verbouwing kost ongeveer ƒ3200, waarby men in aanmerking kan nemen dat een her stelling en reparatie van het gebouw (nood- zakeiyke onkosten van plm. 1800) toch had moeten gebeuren. Nu is er wel eens beweerd dat het gemeentebestuur van de Zljpe maar „raak deed”. Ambtswoningen voor burgemeester en secre taris bouwden alsof er een overvloed was! „Maar,” zegt de heer v. d. Sluis: „deze functionarissen betalen voor deze woningen 1020 aan huur pér Jaar en zy kosten de ge meente een bedrag van 23.000 tegen 3M pCt. Dit bedrag wordt geleend en zal afgelost worden m 50 jaar. Als men nu bedenkt dat burgemees ter en secretaris verplicht zyn in deze woningen te wonen, wat by K. B. is vastgesteld en dus geen risico voor de gemeente is, terwyi’de huur eveneens op een vast bedrag is vastgesteld, kan men niet anders dan gunstig oordeelen over alles wat de gemeenteraad hier tot stand bracht. Als men bedenkt dat door deze ambtenaren een belangryk bedrag aan personeele belasting be taald moet worden, dan kan men gerust zeg gen, dat rente en aflossing daardoor gedekt worden. In de mlddagzitting had zich te verantwoor den de byna 80-jarige Jacob Zw. te Hoorn, die als executeur-testamentalr in de boedelschei ding van wyien Laurens St. te Hoorn in 1925 een vyftal 4.S pet. Nederland 1917 obligaties van 1000 elk had verduisterd, ten nadeele van de erfgenamen. Verdachte erkende gedeelteiyk zich de 5 obli gaties, welke hy ten gelde had gemaakt, te hebben toegeëigend, maar trachtte toch er zich uit te praten, wyien St. had echter het bezit van deze vyf obligaties tegenover den fiscus ver zwegen. om de belasting te ontduiken. Ver dachte meende, dat de obligaties zoodoende niet tot den boedel behoorden en door hem gehou den mochten worden. Notaris Hilbrand uit Obdam gaf een uitvoe rige uiteenzetting van den ingewikkelden gang van zaken by de boedelscheiding en vertelde, dat hy in 1926 by de besprekingen verdachte had gewezen op diens plicht, alles omtrent de erfenis mede te deelen. Verdachte had ondanks deze waarschuwing niets over de obligaties ge rept. Na verhoor van nog eenige getuigen, zei de Officier, Mr. v. d. Peen de LHle, dat de kwestie En nadat er eerst nog twee verdachten ter zake eenvoudige mishandeling met een paar flinke geldboeten naar huis waren gezonden, kwam de zaak tegen de heeren Z. en D. van het eiland Tessel voor. Van dit duo was Z„ een op Tessel werkzame Duitscher, de hoofdschuldige. Immers, deze had op zeer slinksche wyze ge tracht op 13 Jan. van dit jaar den gemeente ontvanger tot afgifte van geld te bewegen. Zoo genaamd was dat geld noodig om de reis naar het „Vaterland” te bekostigen. Dit laatste nu zou den ontvanger zeer welkom zyn geweest en daar zou de gemeentekas desnoods wel 80 gulden voor over hebben gehad, doch de ontvanger herinnerde zich tevens dat Z. den laatsten tyd aardig verdiend had met den verkoop van waarachyniyk gestolen kippen en deswege gaf de ontvanger Z. in overweging eerst dat geld te gebruiken. Ja, had Z. geantwoord, dat geld is allang op, want daarvan heb ik mijn schulden betaald. Ik had, zoo vervolgde hy. daaraan niet eens genoeg en zoodoende heb ik van D. (den tweeden verdachte) 70 gulden ge leend om alles te kunnen voldoen. En terwyi hy dit aan den ontvanger vertelde, toonde hy tevens een kwitantie van D., welke door dezen was afgeteekend voor een bedrag van 70 gulden. De officier vond het optreden van Z. zeer te laken, deze truc om geld te krygen is een gemeene streek en temeer, daar Z. de gemeente Tessel al In veel opzichten last bezorgd had, elschte spr. drie maanden, terwyi D., die valscheiyk de kwitantie geteekend had, een maand tegen zich hoorde elschen. Dc politierechter liet de straf voor Z. ongewyzlgd, maar veranderde de straf van D. in een maand voorwaardeiyk met een proeftyd van 2 jaar. Geboren: Margaretha Johanna, d. van Wil helmus Johannes Leek en Johanna Alberdina Comeltese; Jacobus Wilhelmus Maria, z, van Lambertus Gerardus Jacobus Kouwenberg en Geertrulda Josephina Kalkhoven; Theresia Anna, d. van Anne Tuinier en Anna Theresia Oort; Johanna Antonia, d. van Martinus Bwin- kels en Wil)ielmina Visser; Johanna d, van Eg bert v. Wendel en Guurtje Nlerop Groot; Reyer Cornells en Lubertus Emelius Johannes, zoons van Lubertus Emelius Johannes Hulberts en Reyertje Bergen. scholen werkzaam is. Hy herinnert aan de zoo geheel andere toestanden in de eerste jaren der 19e eeuw, toen spr. en met hem anderen, hier twee klassen, samen 100 leerlingen tellen de, moest onderlijzen en opvoeden. Ook de materleele positie der onderwyzers was bene den nul, wat spr. met typeerende staaltjes aan toont. Toch gingen maar weinigen uit het corps Katholieke or.S rwyzers naar het beter vooruitzichten biedende openbare onderwijs. Men was principieel, en liet zich niet door geld weglokken. Uitvoerig staat spr. stil by de komst der Broeders in 1913, en dankt hen voor de wijze, waarop zy de leekenonderwyzers tege moet traden, en voor den steun, die zij in het byzonder Br. Theodorus en Br. Thomas, voor hem in de moeliyke mobllisatlejaren zijn geweest. De heer Will. Vermeulen wil met vreugde uiting geven aan de gevoelens der oud-onder- wyzers, die onder het reglme-Oudenbosch ge arbeid hebben. De boventoon hiervan zyn in nige dankbaarheid en oprechte waardcering en hulde. Fel was in de dagen van 1913 de anti these tusschen religieuzen en leeken onderwij zen. Hoe funest had vooral voor jonge, vurige en onberaden menschen de botsing kunnen zyn. Doch deze bleef uit, omdat de Broeders van Oudenbosch zulke prachtige roenschen- kenners waren, die het Jonge personeel op de Juiste wyze wisten te leiden en te raden. Spr. brengt harteiyke hulde aan de verschil lende oversten, die allen zoo verschillend wa ren, maar toch één in hun liefde voor onder wys, ouderwyzer en kind; hulde ook aan hun Godsdienstijver, den grooten pyier, waarop al hu werk rust. Dankbaar te hy ook voor de immer schoons, betoonde collegialiteit, die stimuleerend werkte Burgemeester en secretaris hebben ieder hun eigen werkkamer, terwyi die van den secretaris tevens gebruikt wordt voor vergaderingen van commissies enz. In de burgemeesterskamer ver gadert het college van B. en W. De raadzaal is reeds eerder in nieuwen stijl gebracht. De keurige inrichting te voorzien van centrale verwarming en mooie smeedyzeren lampen sieren hal en gang. De vertrekken zyn luchtig opgetrokken terwyi de groote ramen ruim schoots licht naar binnen laten. Dit raadhuis heeft een eigen keuken met toe- behooren. Het is alles in orde en volgens de elschen des tyds. Geen overdaad, geen luxe, maar deftige degeiykheid. Den raad die hiertoe besloot alle eer. De ge- meenteopzichter, de heer O. de Leeuw Wz_. die dit plan ontwierp en uitvoerde evenals de nieuwe secretaris- en burgemeesterswonlng, kan werkeiyk zich beroemen op deze werken. Lof verdienen de heeren Plezier de aan nemer en Renooy de schilder van t Zand. De electrlcien J. Meyer van Schagerbrug die de electrteche leidingen verzorgde heeft tevens een belapparaat geplaatst. De telefoon te reeds van automatische toestellen voorzien zoodat by in voering daarvan alles hier gereed te. Onder ling zyn de afdeellng met de burgemeesters kamer door huistelefoon verbonden. moest worden gebracht. Dit alles had zich af gespeeld in den nacht van 89 Jan.. JL Deze oude rot begon wfjseiyk te erkennen wat hem ten laste gelegd was. Politierechter: 'Verdachte, het staat nu wel niet direct met dit geval in verband, maar je moet me toch eens vertellen, hoeveel had je dien nacht door je keel gegotep? Verdachte (op wantrouwenden toon); Mag ik werkeiyk eeriyk zeggen, hoeveel het er ge weest zyn en zult u me niet meer straffen, dan ik verdiend heb? Politierechter: Neen, ik vraag het zuiver uit belangstelling, biecht nu eens eeriyk op. Verdachte: nou, omdat u het dan zoo vrlende- Wk vraagt, het waren dien nacht 30 biertjes. 15 klare.... en 10 cognacjes. Politierechter: Hoe is het mogeiyk, dat iemand dat in één nacht kan verwerken, maar hoe het ook zy, ik ben biy het te weten, want ik heb al veel statistieken, alleen die van cognac was nog niet in myn bezit; trouwens deze geheel» opgave is uiterst waardevol. De officier voelde er dan ook niets voor in In bet Noordhollandsch Dagblad van Fe bruari IJ. trof ons een zinsnede uit het verslag tan een in onzen Noorder-kring gehouden Han- ze-vergaderlng, de zinsnede namelijk, waarin gevraagd werd van eén in die byeenkomst geh^i- den interpellatie over een leverlftgskwestie. wy lezen daaromtrent in het bedoelde ver slag, dat de gevoerde bespreking, de re- en du plieken, zooveel tyd in beslag nam, dat men in derhaast een speciale avondvergunnlng moest aanvragen om niet midden in het debat op straat te worden gezet. En dan lezen wy de op merking: dat het de pers, die met een, aan haar moeliyke taak eigen, geduld en uithou dingsvermogen de debatten lankmoedig had ge volgd, tenslotte toch te machtig werd en het geiyk de verslaggever'schryft „welletjes vond", vooral, geiyk zy nadert motiveert, omdat de interpellant zich meer en meer verloor in persoonlyke en byzakeiyke kwesties. Wie zich herinnert, wat wy enkele weken geleden schre ven over de vaak voorkomende foutieve menta liteit, welke men op zoo menige vergadering moet constateeren, kan in bovengenoemd ver slag een bevestiging van het geschrevene vin den. wy laten nu geheel buiten beschouwing of de interpellant, die hier aan het woord was, wat de kern van de zaak betreft, al dan niet geiyk had. wy gaan eenvoudig uit van het persverslag en constateeren aan de hand daar van, dat de persoon in kwestie zich steeds meer in persoonlyke en byzakeiyke kwesties verloor. Beginnen wy te veronderstellen, dat de man wat zyn uitgangspunt betreft, volkomen in het geiyk stond, dan moet het toch ieder duidelijk zyn, dat het domste wat hy in die omstandig heden kon doen, was dat zich verliezen in bljza- keiykheden. Wanneer ik opkom voor een recht vaardige zaak althans voor een zaak die ik, naar myn inzicht, rechtvaardig acht dan spreekt het vanzelf, dat Ik alle zypaden moet vermyden en telkens weer de kern van het be toog naar voren moet schuiven, immers daarin en daarin alleen vind ik myn kracht. Natuur- iyk etecht dit een gezande redeneermethode, een logischen opbouw, een juist begrip van hoofdzaak en byzaken, maar dat mag men dan ook ver langen van iemand, die voor het forum van een vergadering optreedt. Veronderstellen wy nu anderzijds eens, dat de man volkomen in het ongelyk stond, te dan zyn methode misschien juist? Neen, dan ook niet, want zoodra myn be toog ontaardt In een persoonlyke aanval, geef ik duldeiyk te kennen, dat ik zeer zwak sta en daarom myn heil maar zoek in dingen, die weinig of niets met de zaak te maken hebben. Men kan den stryd om een bepaalde kwestie be ter eeriyk en ridderiyk verliezen, dan trachten den aftocht met persoonlyke schermutselingen te dekken. Veronderstellen wy ten derde waarvoor wellicht de meeste grond bestaat dat de man voor een deel geiyk en voor een ander deel on gelyk had. Wat heeft hy dan in de gegeten omstandigheden bereikt? Hoogstwaarschyniyk niets, want wie een zaak gaat verwarren met personen, en beginselen met byzaken, die ver moordt met eigen hand het deeltje, waarin hjj misschien geiyk heeft en bovendien verspeelt hy de sympathie der vergadering. Door by een kwestie tal van nevenkwesties te sleepen, ver troebelt men het inzicht; door persooniyk te worden, wekt men onvermydeiyk wantrouwen aan de zuiverheid der Intentie waarmede voor „oe zaak” opgekomen werd. Samenvattend kunnen wy dus' zeggen: of de interpellant, waar hel in bedoeld verslag om gaat, de kern van de kwestie betreft geljjk had. ongelyk had of ten deele geiyk had, in zijn strydmethode had hy in ieder geval ongelyk. wy kunnen als middenstanders uit dit ge beuren m.i. weer l(ks leeren, nameiyk, dat wij by ons optreden altijd rekening dienen te hou den met tact en inzicht, welke de vruchten zyn van door vorming' en ervaring verkregen wys- beid. Ook in dit opzicht wreekt zich zoo vaak het gebrek aan persooniykheld, waarover wij in een vorig weekpraatje spraken. tJB- - ggg==============g==-gB I Zype! Sinds Mei 1929, na de aanhechting van Petten, telt deze gemeente ruim 5500 in woners en te groot 7304 H A. De steeds groeiende bemoeienissen the de ge meente op het dak worden geschoven; daarby de belangryke ulltbreiding door genoemde aan hechting van Petten, hadden een noodtoestand doen ontstaan in het gemeentehuis. Vandaar dat het vorige Jaar, na verschillende voorafgaande besprekingen en nadat een com missie uit den raad, bestaande uit de heeren Doeden, Jansma en mevr. FriesmanSlot, haar advies had gegeven, besloten werd het raadhuis te restaureeren. De secretaris had in het raadhuis eenige vertrekken in gebruik, welke zeer geringe ruimte als woning door dezen functionaris zeer bereid willig gedeeld werd met de gemeente voor by- zondere gevallen. De toestand zooals die tot 1937 was, te dulde- lyk als onhoudbaar vastgesteld door het feit dat dé kamer waar het archief berustte, tevens werd gebruikt als bergplaats voor de te dtetrl- bueeren levensmiddelen. Alle zaken moesten in één lokaal worden af gedaan. Zoo moest men als er .Jets was” dat niemand raakte en alleen den betrokkene en den secretaris aanging, maar praten in het hok waar de levensmiddelen lagen opgeatapeld. Iedereen kent nog den ongemakkeiyken toe gang tot de secretarie. Als er 'n paartje kwam om „aan te teekenen” moest dat gebeuren in de kamer waar al de ambtenaren hun werkzaam heden verrichtten. Dit alles waa tenslotte by de uitbreiding der administratie en de vele werk zaamheden in verband met werkloosheid, werk verschaffing en al wat deze tyd den gemeenten „op het dak stuurt" tot een noodtoestand ge worden. Naar aanleiding van de gereedkoming van de restauratie was gisteren de pers uitgenoodlgd door burgemeester Breebaart om het nieuwe gemeentehuis te bezichtigen De Ingang te thans voor aan den weg. Bin nenkomende in de mooie hal met zyn fyne betegeling en rustige kleuren, stemt alles tot rust. Er zyn twee wachtkamers links van den ingang. De oude burgemeesterskamer te nu geworden het kantoor voor „Sociale Zaken”, onderdeel blyvende van de secretarie heeft men hier alle zaken, die de werkverschaffing, werkloosheid en distributie van levensmiddelen betreffen, onder gebracht. De Alkmaarsche Rechtbank deed Dins dag, uitspraak in de zaak tegen den Alkmaar- schen petroleum- en brandstofventer, J. J. V. die zich in het najaar van 1937 in Alkmaar aan een groot aantal diefstallen van levensmiddelen uit vrachtauto’s en stallingen van vrachtryders, alsmede van een aantal fietsen, had schuldig ge maakt. I De officier van Justitie had 2 jaar gevange nisstraf geëischt. De rechtbank vefbordeelde v. V. tot een ge vangenisstraf voor den tyd vim 1 Jaar en 3 maanden. Tegen den kostbaas van den venter, den Alk- maarschen los-werkman C. M„ die de gestolen goederen had geheeld, had de officier eveneens twee jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde M. tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. De schoonvader van C. M., de Alkmaarder Jan D„ die eveneens van heling was beschuldigd en tegen wlen de officier een jaar gevangenis straf had geëischt, werd tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeed. Pieter K., loodwerker te Schoor!. Inbraak by eigen vader. Eisch 10 maanden voorwaardeyke gevangenisstraf met een proeftyd van 3 Jaar en oplegging van byzondere voorwaarden. Von nis conform. Marinus K., monteur te Den Helder. Dief stal uit het Chr. Militair Tehuis en oplichting. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Vonnes 9 maan den gevangenisstraf. op de leeken, en hy hoopt dat zy nog jaren hun beste krachten mogen geven aan het on- derwys in Holland en Indië, maar vooral toen in AlfemAar De heer L. Tuin herinnerde als onderwyzer aan de Broedersscholen, aan den prettlgen geest, die er altyd te geyeest tusschen de on derwyzers en de hoofden en biedt namens ae leeken-onderwyzers de beste wenschen aan. Hierna kwam de Hoogeerw. Deken E. F- Rengs nog eens naar voren, om onder luid ap plaus namens, onderwyzers, oud-onderwyzers, leerlingen en leden van het schoolbestuur P«r" sooniyk, met eenige vriendeiyke woorden, he» feestgeschenk, een harmonium aan te öieden. De Eerw. Broeder Overste Thomas dankte alle sprekers af zonder lyk voor hun goede wen schen en vriendeiyke woorden, óók voord bloemen en het fraaie cadeau. Speciaal y1"* de hy den H. E Deken, die altyd debi Broe der» zooveel belangstelling en genegenheid oe- toont; den wethouder voor de komst en pcluz- wenschen van het gemeentebestuur, den neer Dun. altijd vol belangstelling voor het ond<"' wys en de onderwyzers; de onderwyzers e oud-onderwyzers, die zoo prettig en hebben samengewerkt, den Rector van het w' ceum, en allen, die hier aanwezig hebben wui zyn. zyn herinneringen aan Alkmaar zuiie steeds aangenaam zyn. Na deze plechtigheid was het receptieuu* aangebroken. Ben onafgebroken stroom langstellenden kwam de Eerw. Broeders gel wenschen. en menige oude en goede ben*U» j ring werd opgehaald. Zoo heeft Alkmaar op ondubbelzinnige doen blUken van zyn groote liefde en. dankbaar beid voor het werk der Broeden. Op de betrekkeiyk kleine rol van den politie rechter er waren slechts 11 zaakjes kwamen toeh eenige affaires voor „waar copy in zat" en een daarvan was zeker de allereerste Baak nJ. die tegen den 19-Jarigen Hendrik P„ monteur te Alkmaar, feeze knaap mocht zich verheugen in een groot aantal vrienden, allen van hetzelfde kaliber als de verdachte, te weten jongelui, die byzonder gesteld waren op een pleiziertje. Wat er zooal aan festiviteiten in Alkmaar te doen te, bleek niet voldoende om hun lust tot feesten bot te vieren en zoo kwam het, dat ze ook en dan nog wel met een auto de kermissen in onze omgeving gingen bezoeken. Op 16 Augustus was er kermis te Wervershoof; de verdachte en zyn kornuiten kregen daar de lucht van, huurden gezameniyk een auto en togen welgemoed kermlswaarts. OndeMreg reden ze een paar meisjes achterop en op hun vraag of dezen mee ter kermis gingen, kregen de jongens een bevestigend antwoord en met zyn zessen ging het verderop. Er werd te Wervershoof duchtig feestgevierd en in een vroolyke stemming trok het gezelschap hulstoe. De Jongens waren zóó in hun schik, dat zy „voor de grap” naar den inhoud van een taschje van één der meisjes een onderzoek in stelden en de onbeleefdheid hadden twee rywielmerken daaruit te stelen. Toen nu de verdachte P„ die den auto bestuurd had, des nachts den wagen in de garage reed en nog eens een blik in den auto wierp, vond hy daar zoowaar een rywielbelastingplaatje. Dat is op zichzelf niet zoo erg, maar erger te het feit, dat hy dit plaatje, waarvan hy de herkomst niet wtet (althans zoo verzekerde hy ter terechtzitting) den volgenden dag te koop aan bood aan een anderen vriend. In deze zaak werd ook nog het meisje, wier plaatje gestolen was, gehoord. Op een vraag van den rechter, hoe het meisje er toch by kwam zoomaar mee te ryden met voor haar wild vreemde jongens, antwoordde zy, dat zy elgën- Wk niet gewild had, maar dat ze gezwicht was voor den aandrang van haar zuster. Ja, Ja, zei mr. Ledeboer, het is toch wel merkwaardig, ten eerste zegt verdachte hier, dat de groote schuld by zyn vrienden ligt en nu hooren we dit meisje weer verklaren, dat zy er niets aan kon doen. Enfin, hoe het ook zy, het betreft hier een ernstig misdrtff en waar het biykt, dat de jeugdige verdachte meerdere malen biyk gege ven heeft niet op het goede pad te willen, moet er maar eens flink gestraft worden. De officier kon dan ook niet geheel mee gaan met het advies van den heer Wlggers nJ. een half jaar „Wllhelmlna-hoeve” en elschte een gecombi neerde straf, twee maanden onvoorwaardelijk en vier maanden kolonlestraf met een proeftyd van drie jaar. De politierechter, die al evenmin overtuigd was van den goeden wil van den verdachte, vonniste conform en gaf bevel den jongen man onmiddeliyk gevangen te nemen. Nadat gistermorgen de 25-jarige werkzaam heid der Eerw. Broeders van dé St. Aloysius Congregatie zoo luisterrijk op kerkeiyke wijze was gevierd, heeft *s middags Katholiek Alk maar getoond, hoezeer het de werkzaamheden der Broeders voor het onderwys waardeert. In de keurig versierde Gulden Vlieszaal wa ren een groot aantal genoodigden byeen ge komen. Aanwezig waren daar o.m. het school bestuur, w.o. de Hoogeerw. Deken E. P. Rengs en de Zeereerw. pastoors A. Oorsprong en A. de Mol, de inspecteur van het L.O., G. Dun, wet houder H. Klaver, de Zeereerw. Rector C. Vis. de Rector van het R. K. Lyceum, drs. Klippers, vertegenwoordigers der Commissie van Toezicht op het L.O., heeren onderwyzers en oud-onder- wyzers. Toen de Eerw. Broeders binnenkwamen, zong een jongenskoor onder leiding van den heer Rupert een welkomstlied op een frissche melo die van Wim Schreurs. Met de Alkmaarsche broeders kwamen mede de Eerw. Br. Francte- cus, pl. Algemeen Overste der Congregatie en Br. Theodorus, de populaire eerste Alkmaarsche Overste. De Hoogeerw. Deken heette de Broeders en verdere aanwezigen harteiyk welkom. Hy noem de het een groot voorrecht vandaag niet enkel namens schoolbestuur en geesteiykheld, doch ook uit naam van geheel Katholiek Alkmaar de Broeders te mogen gelukwenschen met hun werk in de afgeloopen 25 jaar. Om goed te beseffen hoeveel zy voor de op voeding, dl. voor de godsdienstige en weten- schappeiyke vorming der jeugd gedaan heb ben, moet men zich indenken, de gebrekkige, Ja armoedige omstandigheden, waarin zy by hun komst, jaren vóór de geiykstelling, hebben moeten werken. Dit hebben zy alleen zóó kun nen doen dank zy hun heeriyk levensideaal. Hoezeer dit werk God welgevallig te, toont spr. aan met de woorden van St. Chrysostomus. die zware straf dreigt voor wie te kort schieten in de zorg voor de jeugd, maar daarnaast groote belooning in het vooruitzicht stelt voor hen, die het kind met de muren van hun zorg omringen. Verhevener dan alle kunsten te za- men, is de zielvorming van jonge menschen. Deze edele kunst hebben de Broeders 25 jaar lang voortreffeiyk beoefend. Vanmorgen heb ben de kinderen daarvoor onder de H. Mis dank gezegd, waarby spr. denkt aan de woor den: „Uit den mond der kleinen is Myn lof bereid.” Een ry van elite marthen. degeiyke Katho lieke huisvaders nu reedj, hebben de Broeders aan Alkmaar geschonken&-OT|^keiyk, men kan het Katholiek onderwys nooit genoeg waardee- ren. In den persoon van den immer biyden en opgewekten Broeder Overste Thomas, wenscht spr. de geheele Congregatie te huldigen. (Appl.) Door verhindering van burgemeester Jhr. v. Kinschot, wenscht wethouder H. Klaver na mens het gemeentebestuur den Broeders geluk. De tijden mogen veranderd zyn, maar de taak van onderwys geven te nog even zwaar. Spr. denkt aan de groote schare mannen, die het voorrecht hebben genoteh van de Broeders hun byzonder onderwys te mogen ontvangen. De wethouder wenscht Gods zegen nog lange Jaren op het werk der Eerw. Broeders, tot zegen van Alkmaars burgery. De heer G. Dun, ryks-inspecteur van het L.O„ in de inspectie Alkmaar, vindt dezen dag een heel byzonderen. De broederscholen hebben een zeer go^de plaats in zyn hart. DSarom te hy met een gevoel van biydschap hierheen ge gaan. >Er is hier reden tot gedenken, wy moeten niet vergeten te lezen in het boek der gedach tenissen, omdat wy daarin vinden de wondere leiding, die God had met ons menschen. Onze hoofdgedachte moet zyn: niet wat hebben zy gedaan, maar wat heeft God door ons willen doen. Wy zyn slechts werktuigen in dienst van den Meester. Doel van dit feest te dan ook, in dat boek te lezen, wat God mede door hun werk heeft tot stand gebracht. Zn het boek staan vele bladzyden met goeds en l Spr. wenscht den Broeders geluk met hun jubileum, niet enkel met het feest, maar vooral ook met de wyze waarop zy hun taak ver vullen. Want gaarne verklaart hy, immer met vreugde de broeders te bezoeken, want hun onderwys geven heeft zyn volle tevredenheid en waardeerlng. Vooral acht hy hoog hun dage- lyksche trouw en toewyding. Hy hoopt, dat zy nog jarenlang op dezelfde wyze mogen voort gaan, onder Gods zegen, velen ten zegen. (Ap plaus). Namens de Commissie van Toezicht op het L.O. feliciteert de heer A. G. Bos de jubilaris sen, voor het vele werk dat zy hebben gedaan, om het heeriyke kind te vormen naar hart en ziel, godsdienstig en wetenschappeiyk. Het te de Commissie een genot by u te komen, aldus spr., om uw groote zelfverloochening ten bate van het kind. Ook de heer Bos biedt onder instemming zyn beste wenschen aan. Drs. J. L. Klippers, rector van het R. K. Lyceum is het een genoegen en een plicht hier te zyn gekomen, zyn niet de Eerw. Broeders in de eerste jaren de gastheeren geweest van het Lyceum? De goede harmonie en samenwer king die er toen heerschten, zyn gebleven, en spr. hoopt deze ook voor de toekomst. De taak der Broeders te mooi, maar zwaar. Wy leven in een anderen tyd dan een halve eeuw terug, toen op school de roede heerachte. Later te dit regime wel eens in een ander uiterste over gegaan, maar de Broeders weten dat het kind etecht geen liefeiykheld, maar liefde, geen hardheid, maar strenge rechtvaardigheid. Ook deze spr. wenscht den Broeders een ad multos annos. De heer Th. Hout spreekt als eenige der onderwyzers uit 1913, die nu nog aan dezelfde weldmlddelen te baat genomen. V. verbrak het slot van de deur en vernielde een ruit, terwyi T. zyn woede over de weigering wenschte te koelen door met het rywielrek een tweede ruit naar de andere wereld te helpen. Tot hun eer moet gezegd, dat de heeren werkloozen de ruiten wel wilden vergoeden, maar de heer Sopar, heel goed begrypend, dat deze heeren daar toch niet toe in staat geacht mochten worden; wilde er niets van hooren. De officier dacht er niet aan, hier geldboeten te elschen en requlreerde voor leder veertien dagen. De rechter, mr. Ledeboer, dacht lang na, mogeiyk overwoog hy nog een voorwaardeiyke straf, maar sprak tenslotte een gevangenisstraf van een week als zyn vonnis uit. Voor de Alkmaarsche Rechtbank stond Dins dagmorgen terecht de Tesselsche schllders- knecht Albertus M. H., thans gedetineerd te Haarlem, die zich op 13 October van het vorige jaar had schuldig gemaakt aan oplichting van de weduwe C. Dekkerde Ridder te Tessel. Hy had de weduwe, na het overiyden van haar man, by de boedelscheiding verteld, dat de by de boedelscheiding behoorende acten niet in orde waren; hy wilde wel voor haar naar Alk maar gaan om de zaken even te laten onder zoeken. De weduwe gaf hem toen ƒ10 voor bestry- ding van de reiskosten en voor de kosten van een advocaten-consult. Verdachte ging inder daad naar Alkmaar, bezocht Mr. Prins, die de stukken volkomen in orde bevond en vervoegde zich ook nog op de rechtbank. Verdachte zei na terugkomst tot de weduwe, dat de stukken in Alkmaar waren gebleven, omdat ze niet in orde waren. Het zou ƒ50 kosten om ze wel in orde te doen maken. De juffrouw gaf hem toen weer 10 om de noodige stappen te doen Het duurde echter niet lang, of de man liep tegen de lamp. H. bekende volmondig het hem ten laste ge legde, terwyi de weduwe mededeelde, dat hy zoo maar by haar was komen aanwaaien en zich voor deskundige had uitgegeven; De reclasseerlngsambtenaar, de heer Wlg gers, vond het een zwak geval en adviseerde plaatsing in een kolonie. Verdachte had een psychopattechen aanleg. De Officier vond het gedrag van verdachte zonderling, maar het vertrouwen van de we duwe in een onbekenden man eveneens. Van verdachte’s psychopattechen aanleg was spr overtuigd. Verdachte voorwaardeiyk veroordee- len en in een kolonie plaatsen vond spr. een gevaariyk experiment, maar toch een geschikte oplossing voor dit moeliyke geval. Hy elschte tenslotte 1 Jaar voorwaardeiyke gevangenis-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 10