hoorn NIEUWS Tusschen jyjoofd- en Wethouder Van Bockxmeer straft de liberale benoemingspolitiek af ACHTERSTELLING VAN KATHOLIEKEN IDE RANGEERDER OVERLEDEN JAARFEEST S.F.L. en S.F.R. n Replieken EN CALLANTSOOG D Persoonlyk feit BEEMSTER Welwillendheid „Hallo!" L UIT SCHAGEN KROMM IE Artikelsgewyze behandeling l Proclamatie Grondwetswijziging Stand, der werkloosheid Ietwat optimistischer R. K. VROUWENBOND Reorganisatie van de gemeentediensten DE KOMENDE ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Meeningsverschillen tuuchen'den voorzitter en de heeren Zyp Te Lintei Hekkert over de leiding Twee gouden klooster jubilea Bagger- en slootwerk Prettige en ongedwongen avond ;er een garnizoen? Dupliek Het college aan het woord en WOENSDAG 23 FEBRUARI 1938 Raadsverga- ouderiyk gezag. Ook moet de reinheid en slnde- noetnd geval de Raad I (Vervolg) geschorst tot de lo opende de byeen- -i N7 un de be- bestaat voor een ernstig onderzo de veiligheid van het verkeer, In De minister van Sociale Zaken heeft de sub- sidie-toezegging In de gemeentelijke werkver schaffing (bagger- en slootwerk) verlengd Lm. 28 Mei 1938. Tngekomen stukken werden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. In verband met het feit dat in deze ge- ge- voor rveer Het waa Dinsdagmiddag, toen de proclama tie van de grondwetswijziging zou plaats heb- De heer A. Bakker i hondenbelasting. Dit was het wel die dan lager en daarvan giet spr. De heer TE UNKEL HEKKERT brengt lof aan de politie voor haar tactvol optreden. Spr. vraagt, welke waardeering de politie geniet voor extra-diensten. De VOpRZITTKR antwoordt, dat compensa tie niet bestaat. De politie weet nu eenmaal, dat zij voor extra-diensten kan worden opgeroepen. En dat vormt mede haar trots. Overigens beeft ook spreker de grootste waardeering voor haar werk. van luise gen met OH15 den v“»sb «e- nuiinste eensche uk voor d. Voor minl- Voor t vast rooi op X K.G. kmatlg os ver zakken ver- sraad over- inge- om- van net tot 8«- De sen at tends van >uden i pers rpen. t het eta- Igen ken bjj x>r- ien, ga- met hout- 1 W. >bende doors) ak zal r een haven ie ge ler in Wat tenslotte betreft de vestiging van een nieuw garnizoen te Hoorn. Spr. heeft zich aan vankelijk In verbinding gesteld met den chef van den Oeneralen Staf, die hém naar dem commandant van het Veldleger verwees. Deze heeft spr. meegedeeld, dat Hoorn uitgesloten moet worden geacht van de vestiging van een garnizoen. zijn de vol- :ooi zal kunnen scheu- n over- indrukwekkende stadhuis. Een enkele der automatlseerlng mag echter, bljaondere standigheden voorbehouden, pas tegen 1944 ot 1946 worden tegemoet gezien. Er zijn overwe- te-secretaris, de heer H. J. Room en de bode I gende beswaren om het tempo in die mate van het stadhuis het bordes, alwaar de heer op te voeren, dat de automatlseerlng in een korter tijdsverloop gereed komt We mogen dit feit betreuren ós techniek laat zich geen wetten stellen. Laat men daarom vóorlooplg nog tevreden zjjn met den vriendeiyken trait d’ union, welken de telefonistes tusschen de geabocneerden vor men. Wat de markten betreft laat alleen de toe- kaasmarkt te wenschen over, hoor hadden gegeven In de Dinsdagavond gehouden Raadsverga dering was afwezig wethouder Klomper wegens ziekte. Aan de orde zjjn de replieken. De heer HARDER (V.B.) verzoekt B. en W hun reorganisatieplannen tydelyk terug te ne men en een onderzoek in te stellen naar de In richting van een Centrale Boekhouding met op gevoerd. Het bestuur zal er zorg voor dragen. De heer D. Braak werd als bestuurslid gekozen I inplaats van den heer A. Molenaar. Den werd besproken het wederzydsch verplicht lidmaatschap. De feestavond by gelegenheid van het vjjfd» lustrum werd in herinnering gebracht, alsmede I het vaandel. De voorzitter deelde mede, dat op een daarvoor bestemde lijst was ingeteekend voor een bedrag van 40. Besloten werd de lijst ook bij de niet-aanwezigen te laten clrculeeren en zoolang het vaandel niet betaald is de contri butie met 25 cent te verhoogen. De jaarverslagen Ivan secretaris en penningmeester werden goed gekeurd. In de tien minuten voor den geestelijken ad viseur behandelde dese het onderwerp: Hos geven wij onzen kinderen een gepaste ontspan ning? Daarna werd nog besproken de aanwerving van nieuwe leden. Hierna rondvraag en sluiting. Het was 32 Februari 50 Jaar geleden, dat de Eerw. Zuster Zachea (in, de wereld' Martha Beemster, uit Westwoud) haar Intrede deed in de Congregatie der Eerw. Zusters te Tilburg. Z(j is thans nog werkzaam in het Sint Joeef Gast- huts te Tilburg, terwijl zy de meeste jaren van haar kloosterleven mocht wijden aan de zie kenverpleging. Het feest, dat een Intiem karakter droeg, werd Dinsdagmorgen gevierd temidden van haar fa milie te Hoorn. Vele bekenden kwamen de Berw. Zuster, die nog een goede gezondheid geniet, ge- lukwenschen. Nog een zuster uit Westwoud. de Eerw. Zuster Adula (in de wereld Elisabeth Hoogendyk) die reeds een aantal jaren Moeder-Overste is van het R. K. Weeshuis te Delft, vierde Dinsdag haar gouden kloosterjublleum. Te midden van haar familie te Delft werd haar feest gevierd. achter het W. dat hebben de gasfabriek is wordt nog steeds De VOORZITTER dankt de raadsleden voor de welwillendheid, aan den dag gelegd bij de beschouwingen. Dat de schoolartsendienst niet tot stand komt, is niet te wijten aan mindere voortva rendheid van het gemeentebestuur. Oprichting van lager onderwijs, feen school voor buitengewoon ld samenwerking met buiten gemeenten, brengt moeilijkheden mee, omdat men moet voorkomen, dat Hoorn als zoodanig wordt geëxploiteerd. Ook spr. beaamt, dat de financieele toestand van de gemeente zorglijk is. Het feitelijk te kort op de begroeting bedraagt f 157.000. Spr'. ontraadt het plan van den heer Kaldenbach tot reorganisatie der bedrijven. De politie heeft al zeer veel processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. Maandagavond hield de R.K. Vrouwenbond zijn Jaarlljksche feestvergadering In het Ver- eenlgingsgebouw. De presidente mevr. - komst en heette allen] welkom, in het bijzonder den Hoogeerw Heer Deken. Zij sprak haar vol- Vergadering „Do Hanse" De Hanze ver gaderde Maandagavond ten huize van den heer P. A. v. Etten onder leiding van den» heer J. O. Stevers. Door de vergadering werd de wensch uitge sproken dat werk aan kerk en pastorie door georganiseerde middenstanders zal worden uit- BD artikel 336 beveelt de heer KALDENBACH aan, de Proostensteeg af te sluiten voor het ver keer AchteromKaasmarkt. De VOORZITTER zegt overweging toe. Hierna wordt de vergadering hedenavond 7 uur. 'ENBACH (R.K.) handhaaft zijn reorganisatle-idee, dat in het vrije bedrijf zeker tot een verdeeüng van werk» «m heden zou leiden. f De heer TE LINTEL HEKKERT (Chr.) heeft princlpleele bezwaren tegen het oprichten De directeur dankte alle medewerkenden vooi den prettlgen avond en sloot dezen met gebed. jaarfeest B. K. Voksbond. \Het jaarfeest van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Kromme nie, vond Zondagavond plaats en droeg een bijzonder karakter, in verband met het feit, dat deze afdeeling voor 35 Jaar geleden werd op gericht. De voorz., de heer Jb. v. Rosmalen, me moreerde deze gebeurtenis in zijn openings woord. Zooals gewoonlijk had ook nu de afdee ling zich verzekerd van de medewerking van de tooneelvereeniging ..St. Bonifacius". welke vereenlging de leden van den Volksbond, in groots getale aanwezig, niet beter had kunnen dienen, dan met de opvoering van ,,’n Wespen nest", dat om zijn vrooljjken inhoud juist in het kader lag van dezen jubüeumfeestayond. Het is een allervermakeiykst stuk, dat door een keurkorps dilettanten een uitvoering in de per fectie genoot en waarvoor wij, zonder uitzon dering, niets dan woorden van lof helden. Ot om precies te zijn, was het optreden van den vertolker van een overigens zeer ondergeschikt rolletje, nu niet bepaald krachtig genoeg en werd een door een speelster te nemen foto niet op het Juiste moment genomen, doch een fractie van een seconde te laat. Inderdaad nau welijks vermeldenswaard. WIJ noemen dit dan ook alleen, omdat deze weinig zeggende critlek in hooge mate pleit voor den regisseur. den heer A. Koning en de overige elf medewerkenden, die van dit dol amusante stuk een zóó geslaag de opvoering hebben fcegeven, dat wij hieraan Met praedlcaat „cum lauds" zouden willen toe voegen. Zondag wordt een reprise gegeven. haald lenst. Wat de benoeming van ambtenaren betreft, spr. vreest, dat men, zoo doorgaande, slechts sollicitanten van twee bepaalde politieke par tijen zal ki De beer den Hoogeerw Heer Deken. Zij sprak haar vol doening uit over de groote opkomst en hoopte, dat dè onderlinge band tusschen bestuur en leden door dezen avond wederom versterkt mocht worden. Spr. bracht dank aan de leden, die ge- aan het verzoek om des ook b(j eventueele gelegenheden een extra halven dag verlof geven. De VOORZITTER zegt overweging van beloo- ning toe, BU artikel 834 bepleit de heer DORHOUT be tere verlichting van de haven. Wethouder VAN BOCKXMEER antwoordt, dat de huidige havenverlichting voldoende is. Klachten daaromtrent komen niet voor. Nage gaan zal worden, of er iets aan gedaan kan worden, om verwarring met de stadslichten te voorkomen. BIJ artikel 333 verklaart de heer ZIJP, dat de SD.AP. tegen de subsidie van de Burgerwacht is, k< werklooze 1/3 daarvan betaalt. Voor .het gehouden Oranjefeest, zal geen vermakelijkheidsbelasting betaald behoeven te worden. De Raad keurde goed dat B. en W. een bedrag van 30 cent uit de kas hadden ver strekt per leerling voor de scholen, voor het zelfde feest. De raad besloot om wederom te pachten een gedeelte strand (700 M3) voor f25* per Jaar (voorheen f.45). De N,V. Bank voor Ned. Gemeenten zond bericht, dat zy van geen gelden, dan voor een vastgesteld gedeelte ten 100) van de vastge- stelde Inkomsten der gemeente, rente aal be talen en verzocht daarom het bestaande con tract te wijzigen. i Aldus besloten. De raad besloot met algemeene stemmen tot aansluiting bU den districts-schoolartsendienst. De kosten zullen bedragen hoogstens f60, ook al sou Behagen e.a. niet aansluiten. De ouders zullen een circulaire ontvangen, waarop z(j worden ultgenoodigd toestemming te verleenen tot inenting van hun kinderen tegen roodvonk en diphterie. De burgemeester spoort de ouders aan om toestemming te ge ven. Roodvonk komt nogal eens voor in deze gemeente. Dit geval koet de gemeente f 15. De raad is het er mee eens, dat dit van groot be lang is voor de volksgezondheid. De gemeente-verloskundige vraagt ontslag. De burgemeester stelt voor mej. Baker, zoo als men haar het beste kent, dit ontslag te verleenen op de meest eervolle wijze. 38 jaar vervulde zjj haar taak met groote nauwgezet heid. De r>ad stemt hiermede in. Na de oomité-vergadering werd bekend ge maakt, dat de raad had besloten de woning van het hoofd der school te verhuren vopr f200 per jaar. Daarna sluiting. o verzocht ontheffing van ras dijuist gemotiveerd. B. en W. stellen voor om bü te dragen in de verpleegkosten van een T. B. C.-geval. Goedgevonden. Eveneens werd goedgekeurd de regeling voor de te betalen contributie voor het dokters- fonds voor werkloosen. De regeling is met in gang van 1 Januari 1938, dus met terugwer- kracht (voorstel Kuint) aldus dat de wil spr. In een langzaam tempo bereiken. Spr. zegt toe, deze zaak ernstig te zuilen bekijken. Onnoodlg is het, het reorganisatieplan terug te nemen, wanf dit te toch eigenlijk tljdelljk. Spr. zegt toe, dat bestratlngswerkzaamheden, zoo mogelijk, zullen worden aanbesteed. Spr. meent te mogen opmerken, dat grondbedrijf niet^jgft krap zit, als men denkt. Er is -een reserve van f 34.000. eigenlijk winst is. Schrijft men dese af, wordt de grondt de noodzakeUJjjii De sa colleges overl Het aantal werklooeen bedroeg in deze ge meente op Zaterdag 19 Februari 1938 - 117, waarvan 52 in de steunregeling, 22 in dB cen trale werkverschaffing, 20 in de gemeentelijke werkverschaffing (de baggerregellng). 8 werk- loozen maken een wachtweek door, tergal 15 werkloosen uit hun bondskas trekken. had er een verloting plaats, waarna de grootere jongens vam St. Franciscus Liefdewerk ’t Schpolertje” ^pvoerden. Menigmaal daverden lachsalvo’s door de zaal. soms waren er wel enkele ruwe trekjes in. doch _,w. dit la schooiertjes eigen, waardeering moeten we District 3. Polder en Koegras. hebben voor het vele werk, door de jongens verricht Zy deden -het lang niet onverdlenste- Hjk en een pluim komt hun zeker toe. De commissie komt het voor, dat er aanleiding en terzake laats van de z.g. steenen pijp te repareeren, deze te vervan gen door een duiker. Daardoor werd de weg breeder en zou de' veiligheid gebaat zijn daar mede. B. en W. zeggen toe de zaak nader te bezien. De Commissie wijst op de bezwaren tegen ver plaatsing van de vuilnisbelt. B. en W. zien deze bezwaren niet In en wijzen op de voordeelen die het storten van de vuilnis op de Hale financieel biedt Volgens de recapitulatie van de verschillende wijzigingen zouden de voorstellen van de com missie tot gevolg hebben, dat de uitgaven die de commissie wil verhoogen, een meerdere uit gaaf tot gevolg hebben van f 2645.68 waar een zelfde bedrag aan meerdere inkomsten tegenover staat B. en W. hebben door de.verwerping en aan vaarding van sommige voorstellen der Commis sie deze cijfers: Nadeelig 200.en voordeellg 1049.74. Zoodat de begroeting dan een bedrag van ƒ849.74 by den post voor onvoorzien zou kunnen voegen. Echter zal dit niet geheel opgaan meenen B. en W., want er zyn in vorige vergaderingen be sluiten genomen of nog voorstellen te verwach ten, die dit batig saldo opelschen. Zelfs zal de post onvoorzien nog moeten worden verminderd I Deze post zal 356.71 minder zyn dan eerst genoemd bedrag groot zynde 1206.45. De ra ming echter van de winstultkeerlng van de llcht- bedryven kan wat ruimer genomen worden en daardoor dit cyfer verhoogd worden, zoodat de post voor onvoorzien gehandhaafd kan op 1206.45. De inkomsten van deze begrooting worden ge raamd op 28 821,30 en de uitgaven op eenzelfde bedrag. De heer HARDER zag bezuinigingsmogeiyk- heden in het minder uitvoeren van werken in eigen beheer. Voorts moet men niet zoo dik wijls los personeel in dienst nemen by verstra- tingswerkzaamhedén. Wat de reorganisatie der gemeentediensten betreft, beval spr. ter bestudeering aan een plan, dat Slledrecht heeft uitgevoerd en dat meer bezuiniging oplevert dan B. en W. van Hoorn denken te bereiken. Spr. brengt het college hulde voor wat het heeft weten te bereiken by het Ryk ten aan zien van de vernieuwing der haven- en kade muren. Spr. hoopt, dat vele Hoomsche handen hieraan arbeid zullen vinden. De heer HENDRIKS bepleit de stichting van een kinderspeelplaats, waarvoor terrein genoeg aanwezig is. Verder wil spr. havendienst en vischafslag onderbrengen by het gasbedryf. Dit bedryf voert overigens niet genoeg propaganda, verge leken by de actje, uitgaaiide van het P. E. N. Aanstelling van een klerkje kan den magazyn- meester meer vry doen zyn voor propaganda doeleinden. de Wethouder VAN BOCKXMEER hoopt alsnog, de gemeente noodiydendheld zal weten te v#orkomen. De regeering schynt bereid te zyn, •**0 gemeenten een beetje meer de hand toe te reiken. Spr. schaart zich volkomen reorganisatieplan, zooals B. en ’oorgesteld. De toestand van lang niet hopeloos, er •inst gemaakt nog niet in. van de meeste Hoomsche nog uit den tyd der liberale ilng. En die colleges schynen er nog Wethuder VAN BOCKXMEER (RJK.) verde digt nogmaals ’t reroganlsatieplan van B. en W. De andere planhen schudden de gfeheele zaak door elkaar en daarvoor acht spr. den tyd nog niet gekomen. Ook betwyfelt spr., of de hooger geschatte bezuiniging Inderdaad zal worden bereikt. De inrichting van een Centrale Boekhouding morgens de H. Mis by te wonen en de H. Com munie ontvangen tot intentie van den R. K. Vrouwenbond. De notulen werden goedgekeurd. Daarna volgde opvoering van „Als het bloed spreekt”. Het stuk werd opgevoerd door de eigen leden der vereenlging. De hoofdrol werd heel goed gespeeld door mej. Overtoom. Deze droeg de moeiiyke rol gevoelvol voor. Alle anderen deden hun best. Het spel dat duideiyk wil maken, hoe een jeugdzonde zich later wreekt en dat ook een leugen om bestwil' ongeoorloofd is, werd met groote belangstelling gevolgd. Een 18-jarige pleegdochter, die reeds geruimen tyd in een familie is opgenomen, komt tot de conclusie, dat haar moeder nog leeft. Mevr, de Bont bekent, dat ze bang was voor haar naam en de moeder had gedwongen het kind af te staan, zy had het by moedertje Gevers be steed. In het tweede bedryf maakt het meisje ken nis met haar moeder. Hierdoor ontstaat by haar een zware stryd. In het derde bedryf zien we het meisje een besluit nemen, daar haar moeder weer naar het tooneel is gegaan, zy zal haar volgen. Hierdoor ontstaat er by moedertje Gevers zwaar zleleleed. De verwikkeling eindigt met de terugkomst van haar pleegkind, ferwyi zy zelf haar huisje heeft ontruimd en haar het gesticht is gegaan voor ouden van dbgen. In het spel staan verschillende mooie karak ters tegenover elkaar, zy maken het stuk tot een leerzame les voor vele jonge meisjes 4We kunnen gerust zeggen, dat het voor de dames van den Vrouwenbond een mooie avond is ge weest. 4 De Deken sprak een dankwoord aan de speel sters. Daarby sloot de presidente zich aan. Nu nog eenmaal deze week naar het Vereenl- gingsgebouw en wel Vrydag as. Dan is er kos teloos te een heele ry films. Men steunt er een goed w|rk, en wel de bestrydlng van TK.C., mede. Nu de gemeente zich met de taxltarleven heeft bemoeid, THM zy zich ook moeten inlaten met de loonen deX chauffeurs. Tenslotte vraagt dpf), of B. en W. ook moeite hebben gedaan om in Hoorn een garnizoen te krijgen. De heer VLAAR bepleit naast de gewone paardenmarkt tydens de kermis, ook de instel ling van een najaarspaardenmarkt, welke in andere plaatsen opgang maakt. Verder wyst spr. op den ontsierenden bouw aan het Keern langs het stationsemplacement. Kunnen B. en W. geen bespreking aanvragen met de directie der Spoorwegen? Mogeiyk zal dit ten goede komen aan de verfraaiing van het entrée tot de stad. Mevrouw MAGCHIELSE komt op tegen de verlaging der salarissen van de schoolschoon- maaksters, die bijv, zelf het jnaderlaal moeten aankoopen. Evenzeer betreurt spr. het, dat er niets komt van een schoolartsendienst. Er zyn thans reeds kinderen met een afwyking. Spr. verzoekt B. en W. alles in het werk te stellen, om het in- rtltuut in het leven te mogen roepen. Het is niet alleen goed, maar ook noodzakeiyk. Verder vraagt spr. streng toezicht op de na leving der Arbeidswet. De toestand in Veenenlaan en Johan Mes- schaertstraat eischt schreeuwend om voorzie ning Spr. beveelt deze verbetering als werk- verschaffingsobject aan. Spr. hoopt, dat B. en W. hun volle medewer king zullen verleenen, wanneer Ged. Staten te Hoorn een districtsschool voor buitengewoon lager onderwys willen vestigen. Het plan daar toe bestaat, naar spr. zeker meent te weten. De heer ZIJP vindt de tactiek van den voor zitter tegenover spr. weinig bewonderenswaardlg. Te sprek^p van idiote kinderen, doet vermoedend dat de voorzitter zich persé tegen een voorstel van spr. wil verzetten. En als de voorzitter spr. van halsstarrigheid beschuldigt, dan heeft spr. het recht, den voorzitter van hetzelfde te be schuldigen. De heer TE LINTfEL HEKKERT krijgt verlof om denbeer zyp te bestrijden, waar deze be toogd heeft, dat onze Chrlsteiyke regeering de schuld is van de thaiis heerschende ellende. Als spr. te diep op deze KWestle Ingaat, ontneemt de voorzitter hem het woord. J De heer TE LINTEL HEKKERT verklaart, het niet met de leiding eens te kunnen zyn. De heer ZIJP verdedigt nader zyn motie tot I drooglegging van de Grashaven. De bedoellrtgl is niet anders dan dat B en W. het plan be- studeeren. De raad bindt zich nog aan niets. De VOORZITTER merkt op, dat in de motie I verklaard wordt, dat de raad het plan financieel I mogeiyk acht. Daarmee sou de raad zich bla- I meeren. Mevrouw MAGCHIELSE vraagt vriendeiyk, I een onderzoek naar de mogeiykheld In te stellen. I De VOORZITTER zegt dit toe. De heer ZIJP constateert, dat men by het I college alleen Iets kan bereiken, als men het met fluweelen handschoenen aanpakt. De heer TE LINTEL HEKKERT meent dat hem onrecht is aangedaan, want hy heeft niet het woord gevraagd voor een persooniyk feit, maar om den heer zyp te mogen-beantwoorden. De VOORZITTER had het anders begrepen en wil nu den heer te Lintei Hekkert het woord verleenen. Nu hem recht is gedaan, ziet de heer te Lintei Hekkert van het woord af. Het voorstel van fe. en W tot reorganisatie der bedryven wordt hierna aangenomen met 101 tegen 4 stemmen. onze grenzen. J WILDT (VK.) maant aan, om ook ten aanzien van de gemeen- te-flnanciën de tering naar de nering te zetten en dan moet de reorganisatie der bedrijven zoo ver mogeiyk worden doorgevoerd. De heer DORHOUT (V.D.) acht het verkeerd, ais by benoemingen alleen de politieke kleur in aanmerking wordt genomen, al ontzegt spr. den Katholieken niet het recht, eigen menschen in dienst van de gemeente te hebben. Spr. hekelt de benoeming van iemand tot regent van het kerk- en armenfonds, die geen verstand van de zaken heeft, doch uitsluitend gekozen is om zyn politieke richting. De VOORZITTER merkt op, dat In laatstge noemd geval de Raad en nl^t het College den I> heer KALDENBACH: By loting! De heer ZIJP (S.D.) betreurt het, dat de re geering zich niet houdt aan de richtiynen van het Plan van den Arbeid. Spr. wijst in dit ver band op den toestand in Zweden. Maar daar is dan ook een kabinet, dat de handen uit de mou wen steekt, om de gevolgen van de crisis te bo ven te komen. De ontsierende gebouwen by het station, gaat spr. voort, zyn voor het grootste deel de schuld van de plaatseiyke autoriteiten, die niet vol doende invloed hebben uitgeoefend by de uit werking der bouwplannen. Spr. ziet groote bezulniglngsmogeiykheden, als de conventloneele bezwaren ten aanzien van het openbaar onderwijs kwamen te vervallen. Spr. meent, dat godsdienstonderwijs aan de kerk moet worden overgelaten: met bet ovérige on derwys moet eigeniyk alleen de staat zich be moeien. Sprdient vervolgens een motie in, om over te Kaan tot drooglegging van de Grashaven. De heer HENDRIKS (S.D) vraagt, wat bet College denkt te doen, om de groentenhande- I laars yi de ventverordening op te nemen. Spr. I beveelt aan, Jonge werklooeen te gebruiken voor I de inrichting van een kinderspeelplaats. Spr. vraagt vervolgens toezegging, dat er meer propaganda gemaakt zal worden voor het gas bedrijf. Spr. meent tenslotte, dat geen katholiek of sociaak-drmoerab» tet gemeente-ambtenaar zou worden benoemd? «la men niet zyn vertegen- I woordiger in h0- egjlege had. De samenstelling I van het ambtenarenkorps wijst uit, hoe het vroeger is toegegaan. De heer VLAAR (RK.) verzoekt het College ook meer toezicht te houden op het bouwen op het stationsemplacement. De heer GROOT (R.K.) merkt op, dat in het I ambtenarenkorps nog wanverhoudingen be staan. Spr. hoopt daarom, dat recht zal worden gedaan aan de groepen die er nog niet genoeg zaam in vertegenwoordBd zyn. •w -f een, we bedoelen er niets onvriendelijks mee tegenover de telefonistes, die de Hoomsche centrale bedienen en wier welwillendheid en vdbrkomendheid jegens het publiek boven alle lof verheven zyn. Leverde de automatlseerlng der telefoon niets andeis op dan een bezuiniging op het personeel, wy zouden er ons met kracht tegen verzetten. Om der wille van een paar dubbeltjes zouden wy het welluidende „Hallo!” van ae dames in het telefoonkantoor niet gaarne willen missen. Doch de voordeelen der automatlseerlng zyn zoo evident, dat wy haar boven het huidige syzteem moeten verkiezen. Op de eerste plaats en dat ie vooral voor kleinere plaatsen van belang aal men ^oortdurehd in de gelegen heid zyn, een telefonische verbinding tot stand te brengen. Bepaalde uren van openstelling komen te vervallen: dag en nacht, ’s Zondags en in de week, zal men zyn telefoontoestel kun nen benutten. Bovendien zal het tydverlles tot een mini mum beperkt worden. Evenals thans reeds het geval is met plaateeiyke geeprekken, aal meni straks oogenblikkeiyk kunnen weten, of bet toestel van een abonné in een andere plaats al dan niet vry is. Lange wachttijden worden daardoor buitengesloten. Het is om dese redenen, dat de automatlsee rlng overal, waar ze al is toegepast, niets dan waardeering ondervindt en dat in plaatsen, welke nog niet aan de beurt zyn. met onge duld de in werklngstelling wordt tegemoet ger zien. „Hoe eerder, hoe liever!'' verzuchten de aan geslotenen in nog niet geautomatiseerde dis tricten. Dezulken zullen echter met teleurstel ling kennis hebben genomen van hetgeen de Minister van Waterstaat kort geleden beeft medegedeeld in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Inzake de begrooting der P.T.T. Daarin wordt n.l. met betrekking tot den wensch, de automatlseerlng van de tele foon te versnellen, opgemerkt, dat by de auto- matiseerlng ten plattelande steeds voor oogen I heeft gestaan en nog staat de groote beteekenis I welke de verwezeniyklng van dit plan in het byzonder ook voor het platteland heeft. Aan de uitvoering wordt in zoo snel mogeiyk ben,'nlet veêldrukker dan anders in de buurt I tempo gewerkt. De volledige tcAMandkoming van ons indrukwekkende stadhuis. Een enkele der automatlseerlng mag echter, bijzondere om- werklooze leunde tegen een paal en enkele moe ders met kinderwagens maakten een praatje... Om even over half drie betraden de gemeen- Wethouder PLOMPER zegt overweging toe van het plan tot demping van de Grashaven. Als het de financieele draagkracht der ge meente niet te boven gaat, zullen B. en W. de plannen van „Het Witte Kruis”, afd. Noord- holland, om te Hoorn te geraken tot de op richting van een school voor buitengewoon lager onderwys, zeer zeker steunen. Wat de reorganisatie der gemeentediensten betreft spr. is verheugd te kunnen mededee- len, dat de heer Dell volkomen, aan de verwach tingen beantwoordt. Hy besCt(jkt over Initiatief en heeft zelfs al verschillende Bezuinigingen tot stand gebracht. Hy geeft zich geheel aan zyn taak. Het reorganisatieplan van den heer Kalden bach onderwerpt spr. aan critlek, omdat hy er vermeerdering van personeel van verwacht. Spr. vreest, dat het nog wel „een slordige veertien dagen” zal duren, voor de betere tyden terugkeeren. Intusschen doen B. en W. alles wat mogeiyk is, om den toestand der werklooeen te verlichten. Wie om bezuiniging roepen, moeten wel be denken, dat B. en W. iedere mogeiyke bespa ring dankbaar zullen accepteeren. Het plant- soenwezen is duur, maar Hoorn heeft dan ook 17 H.A. plantsoen. Een schoolartsendienst acht spr. van groot be lang en hy zal alles in het werk stellen, om hiertoe te geraken. Wat de benoeming van een ambtenaar by loting betreft er waren drie geiykwaardige •oilicltanten. Een is er toen by loting van de voordracht afgevoerd en de benoemde kreeg twee van de drie stemmen. Een in-droevlg verschijnsel noemt spr. het, dat Uaatschappeiyk Hulpbetoon op het oogenblik menschen moet ondersteunen, die nooit ge droomd zullen hebben, zich nog eens tot een Armbestuur te moeten wenden. Spr. zegt toe, dat bestratings- en schilderwerk voor rekening der gemeente zooveel mógeiyk zal worden aanbesteed. Den aanleg van een gemeenteiyk sportpark zal EPr. zoo mogeiyk bevorderen. Herziening der tarieven van het stadsziekenhuis is in voorberei ding. De exploitatie van een kinderspeelplaats ®oet aan een vereenlging worden overgelaten. De gemeente zal den grond gaarne gratis ter teachikbaar stellen. Spr. zegt den heer Vlaar een besperking met de Spoorwegen toe en hoopt te bereiken, dat de Wneente den aankoop van materiaal voor de ■choolschoonmaaksters voor haar rekening zal nemen. In aansluiting op ons bericht dat een 47- jarige arbeider-telegraflst, D. v. d. wyngaard, Dlnsilagmiflriag tydens het rangeeren van goe- derenwagens bekneld geraakte tusschen de De jeugdvereenigingen Sint Franciscus Liefde- buffers. vernemen wy, dat het slachtoffer be werk en Sint Francisca Romana hebben weer I denmorgen te half tien uur in het ziekenhuis haar Jaariyksch feest 'georganiseerd. Maandag- I fe Alkmaar aan de bekomen verwondingen is avond waren de ouders byeen gekomen in de I overleden, groote zaal van het Gezellenhuls, waar reeds1 direct een geanimeerde stemming heerschte. De directeur, de WelEerw. heer Dysselbloem opende met gebed, waarna hy de vele aanwezi- gen van harte welkom heette. Het deed spr. ma^'steeds niet toe te brengen, om een andere I genoegen eens te kunnen spreken van hart tot ov^uiging in hun midden toe te laten. Als hart- Het jaarfeest heeft ten doel den ouders te spr. daarin verbetering kan brengen, dan zal hy I toonen. wat voor de kinderen lichameiyk en het doen, omdat anders nooit de achterstand geesteWk gedaan wordt. Spr. is tevreden over wordt Ingehaald. I den steun en de sympathie van de geheele Ka- Spr. vindt het raadselachtig, dat de heer Dor- tholieke Hoomsche bevolking. We moeten schou- houi in een bepaald benoemlngsgeval de 'iyst der schouder staan voor de jeugdbelangen. van sollicitanten heeft gezien. Spr. zal daarnaar R «Pr. zeer te spreken over de hulp van een onderzoek Instellen. I de leiders en leidsters. Hy spreekt zyn harteiy- Wethouder VAN BOCKXMEER verzocht daar- I ken d^nic er voor uit Zy geven elkaar *n stich- op dfen heer zyp niet alleen een vergeiyklng te tend voorbeeld. Spr. deed een beroep op de -- 'ouders om te biyven medewerken in het belang I _vr,van hun kinderen. Voor de ouders is een schoone katholiek, die in het Volksdagblad schrijft, Uak weggelegd, zy moeten zorgen, dat hun kln- principieeie eerwaren tegen het oprichten van I dan denkt spr. het zyne over dien z.g. katholiek deren beter worden dan zy zelf. Er moet waar- school .voor buitengewoon lager overigens wenscht spr. zyn groote tevredenheid d«crlng bygebracht worden en eerbied voor het onderwys. Het instituut van een schoolhygiénlst te betuigen over de werkzaamheid van b v. mi- ouderiyk gezag. Ook moet de reinheid en zlnde- acht spr. niet mogeiyk, gezien den toestand der nister Romme, die komt mei een kindertoeslag *W»«4d ingeprent worden, gemeente-flnanciën. Het grondbedrijf is niet ge- en de verbindendverklaring. En wat de spain'- Tenslotte bracht d^eerw. directeur het tri- I z<md, als men er precies mee uitspringt. regeling betreft, de leden van de SD.AB. duu^>> dat in 'ml<jj|^^vasten voor de ouden I e. Hy hoopte op aller I jek aan huis toe. ’oorgedragen door een door Room de wyzlgingen voorlas. Was er aMivankeiyk zeer weinig belangstel ling, by betten van het ongewone stroomden allengs meernieuwsgierigen toe. Ook de bur gemeester kwam even van zyn belangstelling biyk geven. Reeds spoedig was er een einde aan de officl- eele voorlezing, waarna de gemeente-secretarls en bode weer het stadhuis binnen gingen. regent benoemd heeft. Overigens zyn er in 1937 altyd nog 200.000 K.G. aangevoerd. Spr. zou de markt niet graag mis sen. vooral niet in den zomer. Spr. beweert, dat de grondprijzen van de ge meente den toets van critlek kunnen doorstaan. Hoorn heeft aan het grondbedrijf zyn plantsoe nen te danken. Dat de grondprijzen niet te hoog zyn, biykt o.a. hieruit, dat aan de Schouten straat geregeld /gebouwd wordt en de hulzen behoeven niet nicer dan 5.50 of 6 per week op te' brengen. Wat de benoeming van ambtenaren betreft spr. zal de benoeming van een katholiek voorstaan, als de sollicitant goed is en zoo lang er een achterstand van katholieken in gemeen tedienst is. Op de secretarls_Js alleen de typiste katholiek. T De mogelijkheid van een markt voor t.b.c.-vry vee zal spr. onderzoeken. Spr. is het ermee eens, dat de gasfabriek meer propaganda moet voeren. De beste propaganda is prijsverlaging; deze is thans aanhangig ge maakt en zal voor de vastrechtgébruikers be langrijk zyn. - Plannen zyn in voorbereiding tot het stich ten van een voorjaarspaardenmarkt, welke zal vallen tusschen die van Norg en Purmerend. 25 Mei zal waarschyniyk de eerste markt wor den gehouden. Spr. komt op tegen de bewering, als zou van katholieke en christeiyke zyde tegengewerkt worden by de stichting van een school voor 'bfiftengewöbd''lager’ odtlèrwys. Er zyn flrihél- pleele bezwaren, die juist voor dit soort onder wys by zonfler zwaar getMea^ hoofd gezien. Men was het er algemeen over eens, dat wat de kleinen presteerden, de moeite waard wu. In de pauze was er gelegenheid tot bezichti gen van het tentoongestelde hand- en figuur- zaagwerk, dat het afgeloopen Jaar door de kin deren gemaakt was. Veel aardigs was hlerby. Het getuigde Jvan góede leiding der leiders en leidsters en handig heid der kinderen. - wer<1 thee, sigsren geoffreerd en tevens zyn vrijkomenden gelden belegd op dese wijze. Goedgevonden. De v^rdeellng der «temdistrinten wordt voor de Tweede Kamer en Prov. Staten-verkiezing vastgesteld als voor den gemeenteraad. Dis trict 1. Callantsoog. District 2. Groote Keeten. jongens treffen met Zweden, maar ook met België en Frankryk. En als de heer zyp zich beroept op een 1 -- -- dan denkt spr. het syne over dien z.g. katholiek -1 vw T- I wvuovuv «1». *4JU KIUUVC tCVlCUClUlCJU schoolhygiënist te betuigen over de werkzaamheid van b.v. mi- gemeente-flnanciën. Het grondbedrijf is niet gb- I en de verbindendverklaring. En wat de spaar- I regeling betreft, de leden van de SD.AJ. oorzaak van alle ellende niet by onze regeering hun leiders. Dat wyst de deelname uit De in- 1“* i onze grenzen. I richting van een kinderspeelplaats zal spr. nader De heer DE RUYTER DE WILDT (VB.) 1 gasbedryf meer propaganda moet worden ge- *IIen spontaan meegezongen. Een ouderwetsch maakt. I meisje kwam, het eerst op het tooneel, waarna De VOORZITTER verklaart, dat B. en W. ««fdlg dansje volgde, voortdurend ernaar streven, geldleenlngen te converteeren. Het college beschikt niet over mid delen, om een schoolhygiënist asm te kunnen stellen. Spr. beveelt het reorgsmisatieplan vsn B. en W. ten zeerste asm; van de ideeën, te dezer zake geopperd door de heeren Kalden bach en Harder, wordt niet veel verwacht. Wat de standvastigheid van den heer Zyp betreft, betreffende de drooglegging van de Oras- haven, deze vasthoudendheid doet spreker denken aan de voortdurende moederliefde voor haar idiote kinderen. Spr. raadt den heer zyp aan zyn motie in te trekken. De heer ZIJP: Nlefrfconder meer! De VOORZITTER: Dan zsü ik u in de ge legenheid stellen, de stemming over uw motie by te wonen en erasm deel te nemen. Voortgaande, zegt spr., dat uitbreiding van de ventverordening tot groentehandelasus met vaste klanten zsü voeren tot'de onmogeiykheld voor de overheid, om haar bemoeiingen hierover nog langer uit te strekken. Wethouder VAN BOCKXMEER wijst nog eens op de verschillen, die er bestaan voor de voor standers van byzonder en die van openbaar on derwys. Wanneer echter beweerd wordt, dat het byzonder onderwys de uitgaven dutfr msuütt, dan komt spr. daar met klem tegen op. By het open baar onderwys bestsian de meeste kleine school tjes en die maken het onderwys juist duur. Tenslotte bracht duum, d®t in ml<; Tegenover den heer zyp merkt spp. cp, dat de I deelen in dezen niet de afwyzende houding vim wordt gehouden, tel ----- --- I - - - -JTz opkomst en zegde e - -- - Na een sutftlge pi bestudeeren. Spr. is het ermee eens, dat voor het Illeï meisje, volgde het lied Romanaleden, ligt. De oorzaak ligt bulten De rstad der gemeente Callantsoog vergader- meisje kwam het eerst op het tooneel waarna lde gistermorgen ten raadhulse om 10 uur. I De voorzitter, burgemeester ter Roen opende Het nleuwerwêtsche" meisje wist met haar de vergadering. aardige toespraak veel applaus te verkrygen. Een aangename afwisseling van sang en spel volgde. Heel aardig wisten de meisjes verschil lende personen uit het jaar 1950 uit te beelden I meen te geen byzondere scholen zyn, meenden zy oogstten hiermede dan ook veel succes, Heel B. en W. dat zy het bedrag per leerling per amusant waren de vele servantjes, die dg meis- J*"- nlet behoefden vast te stellen. Ged. Sta les na.elk stukje maakten. Een heel enkel fout- t*n berichtten echter dat dit evenwel moet, je was er wel, maar dit werd gaarne over het Daarom stelden B. en W. voor om dit bedrag vast te stellen op f 12 per leerling. De raad gaat daarmede accoord. Aan den heer J. Klerk te Behagen werd een bouwterrein in erfpacht gegeven voor het bou wen van een zomerhuisje, ingaande 1 Maart e.k. De prys in erfpacht is 4 cent per M2 en f 100 als koopsom. De vrykomende stukken van de geconverseer de Staataleeningen hebben B. en W. Ingerulld tegen stukken van de nieuwe leenlng. Tevens n rd •n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3