Begrooting van Suriname aangenomen GEEN EIGEN ROEM Wapen vastgesteld daarna kwam indië AAN DE BEURT DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 TWEEDE KAMER OORKONDE UITGEREIKT WOONHUIS AFGEBRAND Afscheid L. Vollaerts het Indische begrooting UIT DE STAATSCOURANT - Huidige positie der bedienden Urk opgeschrikt door aardschok De uitoefening van de geneeskunst Wetsontwerp tot nadere regeling van de taak van opticiens, mas sears en heilgymnasten Voor een maand in xijn functie geschorst dun opneming in de verschillende bedryfsraden noodzakelyk geacht Heengegaan als gesalarieerd bestuurder van den Ned. R.K. Bouwvakarbei- dersbond KAPITEIN TRAD ONHEUSCH OP TEGEN LOODS PR1NSEUJK PAAR NIET NAAR HET LOO GELEGENHEID TOT HAZARDSPEL Geldend voor de nakomelingen uit het huwelyk van Prinses Juliana en Prins Bernhard De kinderen gooiden een gasstel om Bmgomnsttars de Woensdagmiddag Interpellatie toegestaan De economische toestand het De pensioenskortlng Is van tydehjken aard, maar bet geld ontbreekt om deze nu reeds te *»>n vervallen. cht Na neg eenige repliek werd de begroo- “ng «onder hoofdeljjke stemming aange nomen Economische versterking van de eigen, in- heemache sfeer met terugdringing van het Westersche element noemde de beer Van Gelderen noodzakelyk. Naar aanleiding van een persbericht omtrent het bewonen van Het Loo door de Prinses en den Prins In de maand April, kan uit de beste bron worden verzekerd, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. By den aanvang der vergadering kreeg de heer Wijnkoop van de Kamer verlof tot het houden der aangevraagde interpellatie over de erkenning door de Regeering van den konlng van Italië als keizer van Ethiopië, maar de in- terpellant zal rich heel striktelijk tot zijn the ma moeten bepalen. Vooral „agrarisatle" zal geboden zyn; daar in ligt het kernpunt voor de welvaartsontwik keling. Bij economische samenwerking tusscben Ne derland en Indië wil de professor het Indi sche nijverheidsbelang laten praevaleeren. Morgen voortzetting der debatten. Dezer dagen kwam te Amsterdam de Bonds raad der Katholieke Bediendenorganisatie bij een In een vergadering, waarop enkele zeer be langrijke aangelegenheden aan de orde werden gesteld. De positie der bedienden In Nederland werd bezien In het licht van den huldigen socialen en economischen ontwikkelingsgang. De bonds raad nam een resolutie asm, waarin wordt ge zegd, dat het voor de bedienden gewenscht Is grooteren invloed te verkrijgen in de bestaande organen, welke met de uitvoering van sociale wetten zijn belast en met name, dat In de op gerichte of nog op te richten bedryfsraden een at meer plaatsen moeten worden toegekend aan de vertegenwoordigers der erkende natio nale vakorganisaties van hoofdarbeiders. Ingediend is een wetsontwerp, houdende een aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juni IMS, sooals die wet bü latere wetten is gewij zigd, regelende de uitoefening der geneeskunst. Tenslotte komt het den bondsraad ge wenscht en noodzakelyk voor, dat de hoofd arbeiders van Nederland door middel der bestaande nationale vakorganisaties, onder volkomen behoud van hare zelfstandigheid, zich beraden over de wijze, waarop een re delijke en belangryke Invloed kan worden verkregen op de verdere ontwikkeling der sociaal-econotnische orde. tb»? ton, tart Het begon met berichten over een aardbeving op Urk en spoedig volgden ook uit andere plaatsen van noordeiyk Noordholland berichten over gevoelde schokken. Het raadsel is evenwel spoediger opgelost dan na de eerste berichten verwacht kon worden. Caféhouder uit Baarn voor Amsterdamsche hof Tot ontploffing gebrachte mynen waren de oorzaak Ter gelegenheid van het huwelijk van mejuffrouw Pia Dreesmann te Amsterdam, dochter van den heer W. J. R. Dreesmann, directeur der N.V, Vroom en Dreesmann. met den heer Ch. F. J. M. van Spaendoncfc, textielfabrikant te Tilburg, overhan digde de Pauselijke Internuntius te Den Haag, Z. Xxc. Mgr. Paolo Giobbe, bruidspaar een geschenk Woensdag is te Deventer de woning van de familie Van Ewyk door brand vernield. De brand is ontstaan, doordat kinderen een gas stel omwierpen. Het vuur nam zulk een omvang aan, dat niets gered kon worden. De belenden de perceelen kregen waterschade. De bewoner is verzekerd. Het schild gedekt, voor de mannelyke af stammelingen, met twee helmen: De minister wijdt hieraan zyn volle aan dacht Wordt dit ontwerp tot wet 'verheven, dan zullen de opticiens het recht behouden, brillen en brilleglazen te verknopen aan degenen, die zulks wenschen. hetzy op recept van een arts, hetzy door dezen uitsluitend met behulp vui letterproeven en brilledoos in het bezit te sta len van de door hen gewenschte brilleglazen. Het zal den opticien evenwel niet geoorloofd zyn, met instrumenten de oogen van den cliënt te onderzoeken. Voorts zullen de masseurs en heilgymnasten het recht behouden om op aan- wijzing van en in geregeld overleg met een arts patiënten een behandeling te doen ondergaan. Zelfstandig zullen zy dit echter evenmin als thans Ingevolge het bepaalde in het tegenwoor dig artikel 1 der wet mogen doen. Evenmin zullen zij in het vervolg een onderzoek aan het te behandelen lichaamsdeel mogen verrichten of richtiynen voor een behandeling mogen aan- geven. Een 35-jarige Baarnsche caféhouder had zich onlangs voor de rechtbank te Utrecht te ver antwoorden wegens gelegenheid geven tot ha zardspel. De rechtbank sprak hem vry, de of- flcier, die 15 boete en verbeurdverklaring van tehen over, dat het land medisch en sanitair, twee speelautomaten had gevorderd, ging van Een spontaan afscheid, waarby welgemeende gevoelens van dankbaarheid en waardeering naast de beste wenschen voor de toekomst wer den geuit, werd Woensdag bereid aan den heer L. Vollaerts, gesalarieerd bestuurder van den Ned. RK. Bouwvakarbeldersbond. Vervolgens, dat de bedryfsraden, opgericht volgens de wet-Verschuur, niet aan de gestelde verwachtingen voldoen en de publlekrechteiyke bedryfsorganisatle zoo spoedig mogelyk zal die nen te worden doorgevoerd. Deze resolutie is ter kennis gebracht van de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en van Justitie, van het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland en de hoofdbesturen van de daarby aangesloten vak bonden, van de besturen der bestaande be dryfsraden, van het bestuur der R. K. Staats party, van de leden van de Eerste Kamer en Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de besturen der nationale bonden van hoofdarbei- den. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de klacht van den Inspecteur- generaal voor de scheepvaart tegen den kapi tein van het motorschip .Jteja”, wegens be- leedigend en dreigend optreden tegenover een Engelschen loods en het varen zonder voldoen- de bemanning. De raad was run oordeel, dat de klacht ge grond is. De raad betreurt het optreden van den aan geklaagde tegenover den Engelschen loods ten zeerste en meent, dat dit ruwe optreden voor een goed deel hieraan is te wyteh, dat de ka pitein meer had gedronken dan goed voor hem was. De raad wilde by het bepalen van de straf maat zeer zeker rekening houden met het feit, dat de aangeklaagde gegronde reden had om verstoord te zyn wegens het feit, dat de aan- zetlucht nagenoeg was verbruikt. Het varen zonder stuurman werd met een berisping af gedaan. z Terzake van het beleedlgend en dreigend op treden tegenover den Engelschen loods werd de aangeklaagde gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip voor den tyd van één maand. Terzake van het varen zonder voldoende be manning acht de Raad met een berisping te kunnen volstaan. De hoogst onbevredigende regeling van de rechtspositie der meeste Nederlandsche bedien den maakt voortgezette activiteit en krachtige versterking der vakorganisaties noodzakelyk. De katholieke organisatie zal zich daarby in stellen op de taak haar leden voor te berei den op een competente vertegenwoordiging der bedienden in de verschillende opgerichte en op te richten bedrijfsorganen, waarin tevens de hoofdarbeiders de belangen van het bedrijf, waarin zy werkzaam zyn, alsmede hunne spe ciale belangen zullen hebben te behartigen, een en ander in overeenstemming met de geheel Meer dan een eeuw heeft het regiment gre nadiers nu al onder het onmlddellyk oog van zyn Vorsten dienst gedaan, zooals het konink lijk besluit van zyn oprichting d.d. 7 Juli 1829 dat bepaalde. Hierop is elke grenadier met recht trotsch en het is dan ook te begrijpen, dat hy van zyn kant op de meest intense wyze medeleeft met al hetgeen zyn Vorstenhuis betreft. De geboorte van Prinses Beatrix werd niet alleen op eigen wyze gevierd, maar bovendien had de commandant van dit regiment de ge lukkige gedachte, eiken grenadier een biyven- de herinnering aan dezen historlschen dag te geven enwel in den vorm van een oorkonde. Deze werd door den reserve-kapitein der gre nadiers H. F. D. Oxenaar ontworpen. De to pografische dienst vervaardigde naar dit ont werp een buitengewoon mooien en verzorgden steendruk in zes kleuren. De uitreiking geschiedde door den commandant van het regiment. Het wapen is als volgt vastgesteld: Gevierendeeld: I en IV in azuur, bezaaid met staande blok jes van goud, een klimmende rechtsgewend» leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van het zelfde, getongd en genageld van keel, in den rechtervoorklau* opgeheven houdende in schuinllnkschen stand een ontbloot Romeinsch zwaard van zilver, met gevest van goud, en in den linker een bundel van zeven pyien van zilver, met punten van goud, de punten om hoog, en de pyien te samen gebonden met een lint van goud; II en III in goud een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen van zilver; een hartschlld van zilver met een roos van keel, geknopt en gepunt van goud. Da kern van het heete probleem toe Menschen en nog eens menschen! In ons gewest leeft er nog niet één in woner op een vierkanten K. M. Reeds hn- migreeren er Javanen en Briisch-Indiëm maar dat b lang niet voldoende. van den Indië-kenner, professor VAN GEL- DEREN (8. D. A. P.j. Indië wenschte deze spreker beschouwd te zien als een „uitgeput land”. De recente op leving scheen hem alweer verflauwd. De af- hankeiykheid van de wereldconjunctuur is er erg groot en de werkloosheid, ook onder de in- heemschen, evenzeer. De monetaire politiek is voor Indië noodlottig geworden: de munteen heid werd te veel in het licht van het Neder landsche belang gezien. De Indische samenleving vertoont een uiterst zwakken socialen opbouw: slechte 12 pct. van het geheele budget wordt besteed aan de eer ste, de vitale belangen van het volk (onder wijs, gezondheid, enz.), terwyi Nederland daar aan 46 pct. ten koste legt. Dankbaar moest de professor constateeren, dat de groote ondernemingen door het ingry- pen der Regeering gesauveerd zyn, maar nu is er aldus de spreker dan ook geen expan sie van beteekenis meer. Hy verzocht den Mi nister eens een onderzoek te doen instellen naar hetgeen van het loon-lnkomen (na de crlsis-débéqje) is overgebleven. Eerste spreker was de heer EFFENDI CC. P ■J, die betoogde, dat onze regeering te wei- aandacht wydt aan de groote belangstel- welke het fascistische Japan aan Indië tehenkt en dat haar jreactionnaire” politiek ook de weerkracht der bevolking tegen het fas- sou ondermynen. **st méér aandacht dan voor wat de com- ^Dzn^werd een begin gemaakt met de be- het vonnis in appèl en thans stond de café houder terecht voor het hof te Amsterdam. De man had in zyn café twee automaten. Wanneer men een penning Inwierp, die rai son van vyf cent aan het buffet te koop was, kon men drie wielen in beweging brengen, die na eenige omwentelingen te hebben gemaakt, bleven stilstaan en dan een reeks van drie cijfers aanwezen. By bepaalde combinaties won de speler een aantal penningen tot een maximum van twintig. Die gewonnen pennin gen konden ingewisseld worden tegen een of meer consumpties. De caféhouder stond op bet standpunt, dat eigeniy k nooit iemand winst maakte, soms kreeg de speler een aantal penningen terug, die dan later weer verspeeld werden. Pres.: Dan lijkt het veel op oplichterij. Verd.: Het is om het genot van het spel te doen, maar de winstkansen zyn erg klein. Nadat het hof de automaten had geprobeerd, zonder echter een penning te winnen, was het woord aan den proeureur-generaal, die van tneening was, dat verd. gelegenheid had gege- bijzondere positie, welke da hoofdarbelden en Personeel van de marine heeft nX Dinsdag avond een drietal aangespoelde mynen naby Wieringen tot ontploffing gebracht. Dit heeft, daar alle drie de mynen tegeiyk explodeerden, een geweldigen klap en water- verplaatsing tengevolge gehad. De „aardbeving" is hiermede gelukkig ver klaard. Het aangeboden ontwerp is tweeledig. In de eerste plaats beoogt het de grenzen van het wetteiyk-ongeoorloofde op het gebied van de uitoefening der geneeskunst met grooter nauw keurigheid af te palen jdan door het tegenwoor dig artikel 1 der wet geschiedt. Het ontwerp bedoelt in de tweede plaats voor heilgymnasten, masseurs en opticiens een ter rein aan te geven, waarop zy zich ongestraft kunnen bewegen, door vast te stellen, welke praktyken niet geacht worden tot de uitoefe ning der geneeskunst te behooren. Ten aanzien van den economischen toestand geldt, dat we verwend zyn met Indië en Cu racao en ook met Suriname van voorhéén, toen groote cultures daar bloeiden. Met be trekking tot Suriname zullen we „kleiner” moeten leeren denken: heel eenvoudige, kleine landbouwbedrijven vooral voor rijstproduo- tle zyn vooral voor Javanen aan te be velen. De ontwikkeling zal dan wel niet vlug verken, maar wel stabiel en soiled zyn. De taak van den Gouverneur noemde de mi nister zeer moeliyk en hy kon niet inzien, dat deze ongeil] k zou hebben tegenover de Kolo niale Staten In met name genoemde aangele genheden. Wat de ryst betreft, zal de minister stu wen in de richting van verbeterde aflevering. Van den eltrus heeft de minister in afzien- baren tyd goede verwachtingen. Het advies van den heer Effendi heel de k o f f 1 e-curtuur maar liever op te doeken zal zeker niet wor den opgevolgd: 10.000 menschen vinden er nog hun bestaan In. Van bauxiet verwacht de minister heil, omdat de vraag naar aluminium steeds grooter wordt. vooral de handels-, kantoor- en winkelbedien den in de geschiedenis van het sociaal en eco nomisch leven hier te lande innemen. Uit het voorgaande moet worden geconclu deerd, dat de organisaties de bestaande be dryfsraden, by welker samenstelling op geen enkele wyze rekening is gehouden met de recht matige aanspraken op vertegenwoordiging der hoofdarbeiders, niet kan erkennen en dienten gevolge ernstig bezwaar moet worden gemaakt tegen het in uitvoering geven van wetgevende maatregelen aan bedoelde bedryfsraden, waar door het onder de huidige verhoudingen moge lyk zou zyn de rechtvaardige belangen der be dienden zeer ernstig te schaden. Zulks geldt in het byzonder ten aanzien van het opdragen der uitvoering van de voorgeno men verplichte wetteiyke werkloosheidsverzeke ring, wyi de door de historische ontwikkeling verkregen bestaande betere regelingen voor de handels-, kantoor- en winkelbedienden op deze wyze gevaar loopen te niet te gaan. De bondsraad komt met kracht op tegen elk streven de zeer byzondere sociale belangen der bedienden geiyk te schakelen met overige groe pen van werknemers, zulks omdat dit geen toe passing der waarachtige solidariteit genoemd mag worden; solidariteit beteekent geen geiyk- schakellng. doch vormt het bindend element, dat tot harmonische verhoudingen in het maat schappelijk leven dient te lelden. ven tot hazardspel. De kans op een eventueele winst hangt uitsluitend van het toeval af. Spr. requireerde f 10 boete, subs, vyf dagen hech tenis en verbeurdverklaring van de automaten. De verdachte voerde nog aan, dat er nooit iemand iets wint en dat de politieverordening te Baarn geen verbodsbepaling betreffende speelautomaten bevat, wat overigens met tenlastelegging niets te maken heeft Arrest 8 Maart De heer L. Vollaerts heeft zyn functie neer gelegd wegens het bereiken van den 60-jarigen en pensioengerechtigden leeftijd. 50 jaren heeft hy de arbeidersbeweging ge diend. Eerst als voorzitter van den Ned. RK. Schildersgezellen Bond, later als gesalarieerd bestuurder van den RK. Bouwvakarbelders bond. Des morgens werd in hotel Noord-Brabant te Utrecht een speciale vergadering van den Bonds raad der RK. Bouwvakarbeidersbeweging ge houden. waar de heer Vollaerts van den Bond afscheid nam. De heer W. J. Andriessen, voorzitter, bracht den scheldende dank voor diens socialen en cul- tureelen arbeid onder de bouwvakarbeiders. Den scheidenden bestuurder werd een modern radio toestel aangeboden. Na deze byzondere zitting van den Raad werd een afscheids-maaltyd gegeven. Om half drie *s middags volgde een meer al gemeen afscheid, waarby de gelegenheid werd geboden namens zusterorganisaties en particu lier afscheid te nemen. In de hartelijkste bewoordingen werd hier van gebruik gemaakt. Os sprak de voorzitter van het RK. Werkliedenverbond, de heer A. de Bruyn. Hy memoreerde den langen en vruchtbaren staat van dienst van den heer Voi- laerts en prees zyn vele sympathieke eigenschap pen als mensch en principieel katholiek. Vervol gens voerden nog 't woord de geesteiyk adviseur van den Bouwvakarbeldersbond, de zeereerw. heer F. van Leeuwen. De heeren Ringersma, namens den Alg. Bouwvakarbeldersbond, Veld- wyk namens den Ned. Chr. Bouwvakarbeiders- bond, Van Tongeren, afgevaardigde van den Ned. RK. Metaalbewerkersbond, Schaarsma en de Boer van den Chr. Bouwvakarbeldersbond. Onder de schrifteiyke bewyzen van belang stelling was ook een telegram van den Ned. RK Schildersgezellenbond, hetgeen voor den heer Vollaerts, als oud-voorzltter van dezen bond wel een byzondere attentie geweest moet zyn. Tot slot sprak de heer Vollaerts een woord van dank voor de hulde, hem gebracht. Als enthousiaste „streber", wien nimmer iets in den weg stond om dit enthousiasme m voorspoed of tegenspoed productief te maken. kon hy niet nalaten, de volgende vermaning by dit af scheid aan zyn vrienden mee te geven: „Biyn werken voor den katholieken Nederlandschen arbeider.'' Opnieuw zjjn benoemd: Met 7 Maart tot burgemeester der gemeenten Andel, Olmen m Ryswyk, A. D. v. d. Schans, secretaris der ge meente Ryswyk; met IS Maart, tot burgemees ter der gemeente Rozendaal en Nispen, mr, C. A. Prinsen; met 11 Maart, tot burgemees ter der gemeenten Veen en wyk en Aalburg, C. B. 3. Landweer; met 1 Maart, tot burge meester der gemeente Oude-Tonge, H. Vooysf met 5 Maart, tot burgemeester der gengeente Aalsmeer, 3. Kastelein; met 30 Maart, tot bur gemeester der gemeenten Kwadyk. Middelle en Warder, W. R. Drost, secretaria dier gemeen ten; met 34 Maart, tot burgemeester der ge meente Krulnlngen, B. C. de Mul; met 17 Maart, tot burgemeester der gemeente Kloos terburen. H. Scholtens; met 34 Maart, tot bur gemeester der gemeente Bnexem, P. M. 3. B> Cremers, secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot burgemeester der gemeente Mheer: J. J. O. M. Beckers. De heer Beckers werd 30 Augustus Itoo te Blngelrade geboren en is thans tydelljk amb tenaar ter gemeentesecretarie van Beer. De hygiënische verzorging hoewel toch Oog 6 per persoon per jaar kostend aan het Ryk laat daarginds in zóóverre te wen- igen roem pleegt volgens den volks- H mond kwalijk te rieken. Wij, Ne- derlanders, houden over het alge meen niet van opschepperij en eigen lof. Daar heeten wij te nuchter, te zake- UJk, zoo niet te bescheiden voor. Maar de geest van Paulus, die, als er ge roemd moet worden, zich op zijn zwak heden beroemt, is ons toch doorgaans ook niet eigen. Wij schieten uit louter nationaal zelfrespect uit onze slof, wanneer het buitenland ons meent W moeten critiseeren, maar met een lank moedigheid, aan die van grazende run deren gelijk, verdragen wij het soms be- leedigd en gekleineerd te worden door eigen „volksgenooten." Ons volk gaat voor zeer critisch door en het hanteeren van het wapen van de critiek óm de cri- tiek zelf, om het genoegen van critisee ren en ook om voor zeer scherpzinnig en flink en eigenmachtig en eigenzinnig door te gaan, is ons volk niet geheel vreemd. Ja, zelfs zijn er in ons land be wegingen en partijen, welke hun geluk kig voorbijgaand succes hoofdzakelijk te danken hebben gehad aan de matelooze wijze, waarop zij op alles en allen, be halve op zichzelf, een blinde, en dus allerminst critische critiek uitoefenen. Tegenover dezulken en de bewust mis leidende voorstellingen, welke zij ten eigen bate ingang willen doen vinden, kan het zijn nut hebben nu en dan eens aandacht te wijden aan den lof, die ons land en ouk volk niet zelden vanuit den vreemde wordt toegezwaaid, tetpeer, daar met allen afkeer voor eigen roem de ge middelde Nederlander niet ongaarne door anderen wordt geprezen. Het moge onbegrijpelijk lijken, maar er zijn in ons land verschillende zich uitermate nationalistisch wanenden, die niets beters weten te doen dan te trach ten ons volk op de mouw te spelden, dat het geen knip voor zijn neus waard is, en dat het maar het beste zou zijn, wanneer ons land zich maar zoo spoedig mogelijk mentaal zou laten inlijven bij een of anderen grooten buur. Voor deze allerzuiverste en alleredelaardigste „na tionalisten” zal het niet een bepaald aangename verrassing zijn te vernemen, dat de natlonaal-socialistisch gelijkge schakelde Duitsche „Kölnlsche Zeitung” eenigen tyd geleden over Nederland OJn. het volgende schreef: .JDese in om vang en inwonertal kleine staat Holland ge niet in de wereld een ongemeen aanzien en is in Europa, en niet alleen in Europa, een van de bloeiendste en welgesteld ste.” Fraai van styi is deze lof niet, maar de inhoud ervan weL Hy is zóó groot, dat men er haast een zekere afgunst in meent te mogen beluisteren, iets, wat gezien de richting, waaruit deze lof komt, niet al te verwonderlijk mag hee«H ten. enige van de vele steigerende stok- H paardjes, die in bepaalde kringen 'van ons volk niet zonder harts tocht worden bereden, vormen het ge brek aan militairen geest en discipline, dat ons volk zou kenmerken, de scha melheid en paskwillerigheid van onze weermacht, de gewetenlooae veronacht zaming van de defensie van ons rijk en de ondoelmatigheid en betrekkeiyke nut teloosheid der nieuwe defensie-poliUek. Dezen krijgshaftigen stokpaardrulters willen wy een verklaring voorleggen van den Belgischen kolonel Lentz, voorzitter van de Belgische Nationale Unie van Reserve-officieren, die onlangs met een delegatie van zyn bond ons land heeft bezocht. België heeft ook ten onzent den naam op militair gebied „up-to-date” te zijn, zoodat het oordeel van dezen Bel gischen officier van byzondere waarde mag worden geacht, zyn oordeel over ons land in militair opzicht, gepubliceerd in de „TeL", luidde als volgt: „Het officierenkader heeft opvallend veel styi, is onderlegd. De militaire tucht, orde, organisatie dragen al de teekenen van de algemeen degeiyke Nederland sche levenswyze. En vooral komt men onder den indruk van den enormen weg, dien Nederland met zyn defensie heeft afgelegd, sinds de versteviging der defen sie als een noodzakeiykheid werd er kend.” Wy kunnen ons nu begrijpen, waarom de N.S.B. in de Kamer haar afkeuring uitsprak over de ontvangst dier Belgische officieren hier te lande. Het kan haar niet aangenaam zyn, dat buitenlanders den demo-liberalen staat en zyn resul taten loven, terwijl zy zelven als Neder landers „par outrance” er slechts hoon en smaad voor hebben. tooeiiyk te verzorgen is en de bevolking wei- of niet medewerkt. By dit alles biyft de minister vertrouwen •tollen In ons koloniaal genie en zegt hy het C<*n na: „Ende desespereert nletl” Afgeicondigd ia Staatsblad i. be vattende het besluit van 18 Februari 1938, houdende vaststelling van het wapen van de mannelijke en vrouwe- Ijjke nakomelingen in de mannelijke lijn uit het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden met Z. K. H. Prins Bernhard der Neder landen. bauxiet en goud, alles heeft de lyn bewogen, terwyi ook de vooruitging. Zinspelend op een IJ. Zondag uitgesproken, om niet te zeggen: uitgegalmde radiorede, riep de heer Van Poll uit: Wanneer onze Ooster-buren een land beza ten. waarvan de opbrengsten in verloop van enkele jaren zoo hoog waren gestegen, zou bet parlement byeengeroepen zyn in plechtige zit ting, om in diep stilzwygen den roem te boo ten verkondigen van een beleid, dat zóóiets tot stand bracht! By ons zegt men in de Eerste Kamer: Wat doen we met zoo'n land 17 Waarom toch leder jaar opnieuw die étalage van pessimisme, waardoor het particuliere ka pitaal ontmoedigd wordt? Wy moeten leeren afzien van de rentablli- teitsgedachte en meer letten op maat- schappeiyke belangen, het scheppen van meer werkgelegenheid. Hierna kwam minister WELTER aan het woord, die hoewel zyn Memorie van Ant woord toch een behooriyke dosis pessimisme had bevat instemde met de richting, waar in verschillende sprekers de oplossing van het Surlnaamsche probleem biyken te willen zoe ken. de eerste getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helm- teeken: een vlucht van sabel, beladen met een gewelfden schuinbalk van zilver, waarop drie lindebladen van sinopel, met de stelen om hoog; de tweede getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van zilver en keel, en gekroond met een kroon van drie bla den en twee parelpunten van goud; helmtee- ken: een roos van keel, geknopt en gepunt van goud, tusscben een vlucht van zilver; voor de vrouwelyke afstammelingen, gedekt met de koninkiyke kroon. Schildhouders: twee leeuwen van goud, getongd en genageld van keel. Alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud. gevoerd met hermeiyn, op gebonden met koorden, eindigende in kwasten, beide van goud en gedekt met de bovenge noemde koninkiyke kroon. Hoe zouden wy ons op een nette manier kunnen ontdoen van een land, waar de toe standen naar het woord van dr. Coiyn, die bet toch weten kan zelfs met millioenen niet to saneeren zyn en dat telkenjare weer een groote schadepost beteekent voor onze, toch al zoo sober gevulde schatkist? De heer WENDELAAR (V. B.) toonde biy- de verwachtingen te koesteren van de rijst cultuur. Hli liet ons uitrekenen, dat op een zak Mckerie-ryst een bruto winst van 1.63 was te maken (om van te watertanden!) en ver- zekerde, dat flinke boerenzoons, die over een kapitaaltje van 30.000 beschikken, als eigen bouwer of in het mechanisch kleinbedryf, daarginds een goed bestaan kunnen vinden. Nog optimistischer bleek de heer VAN POLL (R. K.), die klaagde over ambteiyke moede loosheid ten opzichte van Suriname, aan welke sfeer ook de minister zich niet had kunnen cnttrekÜen. Vanwaar toch dat pessimisme en dat defai tisme? Aan de hand van vele cyfers (dat is hem wel toevertrouwd!) toonde de heer Van Poll aan. dat Suriname als men deszelfs eco nomische geschiedenis maar over wat langere perioden bekykt in vrijwel leder opzicht be langrijk is vooruitgegaan^ De crisis is Suriname «eer gunstig dóórgekomen; de productie en de uitvoer van suiker, koffie, rijst, sinaasappelen. 'in stygen- ipel goed ik- la ar if. st it- en ot De minister van Koloniën, de heer Ch. Welter in de moet Wat DEN HAAG, 33 Februari 1938. Wie de stroomen van pessimisme ten aanzien van den financleelen, economischen en socialen toestand in Suriname Kamer o»er zich heeft laten vloeien, zich wel de vraag gesteld hebben: doen we toch met dat enorme stuk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 15