ONS BLAD Treinontsporingen bij Amsterdam Het nieuws van heden en een Ernstige stagnatie van het treinverkeer rtiet Moskou dreigt Goederentrein in Watergraafsmeer ontspoord montagewagen op het baanvak Amsterdam-Halfweg gederailleerd Spaak dreigt aftreden van Eden J LOCOMOTIEVEN RAMDEN GOEDERENTREIN JOH. LAUWERS rAYGtor 3 ALKMAAB BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 7 Zandstorm over Egypte Vier dorpen door brand verwoest VEREENIGDE katholieke pers Sir Samuel Hoare OOK SPOORFONDS no De erkenning van Italië’s imperium Geen epoor van vergiftiging gevonden Even goed alt welk ander land it de Sovjet-Unie op iederen Strenge geheimhouding in proces-Niemoeller DIT NUMMER BES i AAI UIT 10 BLADZIJDEN 4 Daken vyn de huizen gerukt; tal van huizen ingetiort De zaak-Barmat Vijf gashouders ontploft Ravage ter plaat te wat groot; railt en wittel verbogen en vernield Indien zijn party de buitenlandtche politiek van België niet zou goedkeuren Bij Koninklijk Besluit Is vastgestold hot wapen van do mannelijke on vrouwelijke nakomelingen In do mannelijke lijn uh het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana mot Z. K. H. Prins Bernhard. Do heraldieke beschrij ving vindt men elders In I dit nummer. „Een eerlijke poging” Gooi-foreneen gedu peerd i Lyn naar Haarlem om 9*37 vry De Straat van Gibraltar, de toegang tot de Middellandsche Zee. De oorlogsbodem» op de toto geven een beeld van de voonorg maatregelen, die op dit gevaarlijke punf tyn genomen Manifest van de Labourparty DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 Moeilijk bergingswerk in W ater graaf tmeer Twee ontsporingen in den nanacht onder den rook van Amsterdam zijn oorzaak geworden van zeer ernstige stagnatie in het treinverkeer van en naar Amsterdam, zoowel uit de rich ting Amersfoort als Haarlem. Omstreeks kwart over twee ont spoorde op het goederenemplacement Watergraafsmeer een goederentrein op weg naar Weesp, welke juist in een wissel door twee gekoppelde locomotieven in de flank werd gegrepen. Zoo wel het op- als afgaande spoor in de richting Amersfoort zijn versperd. Pas in den namiddag hoopt men het afgaande spoor vrjj te maken. -- Terwijl men doende was zjjn maatregelen te treffen in ver band met deze ernstige belemmering van het treinverkeer, volgde omstreeks vijf uur de melding dat op het baanvak Sloter- dijkHalfweg een montage-wagen uit de rails was geloopen, welke beide sporen versperde. Personeel van een werktrein, welke onmiddellijk werd uitgezonden, slaagde er binnen een half uur in het afgaande spoor vrij te maken, zoodat het trein verkeer in en uit de richting Haarlem althans over een spoor kon worden gehandhaafd. Chamberlain beantwoordt vragen in het Lagerhuit o o doch i paard De volgende week Woensdag zal het debat worden voortgezet. Generaal Franco, onder wiens persoonlijke leiding de nationalisten in den sector van Teruel een overwinning op de regeeringstroepen hebben behaald, raadpleegt de stafkaart Wat de vloot betreft: de marine was steeds het beste strijdende deel der gewapende krach ten der Sovjet-Unie. Nu de Sovjet-marlne een zelfstandig volkscommissariaat heeft gekregen, zal alles worden gedaan om binnen den kortst mogelijken tijd groote resultaten te bereiken bij den bouw van een machtige roode ocrlogsmarlne. het kor- daan gaden. Vervolgens betoogde minister Spaak, dat de politiek van 'onafhankelijkheid van België het aanzien van dit land in de wereld geenszins heeft verminderd en dat hij, voor wat hem be treft, daarvan een bijdrage tot den vrede ver wacht. Spreker besloot met te verklaren, dat in dien dg partij zön politiek niet sou goed- keirat hjj bereid was zich uit de regee ring terug te trekken. BRUSSEL, 23 Febr. (Belga). De alge- meene raad der Belgische werkliedenpartij heeft vanochtend onder voorzitterschap van senator Jaunlaux een belangrijke zitting gewijd aan een bespreking van de bulten- landsche politiek van België. CAIRO, 24 Febr. (Havas). Door hevige branden in Beneden-Egypte zijn vier dor pen verwoest. Negenhonderd huizen wer den in de asch gelogd, terwijl 23 menscben om het leven zijn gekomen. Verder is veel vee verloren gegaan. Stand op Donderdag M Uk m.1 Vorige stang TT1A In zjjn antwoord op verschillende vragen die hem werden gesteld verdedigde minister Spaak de bultenlandsche politiek der Belgische regee ring. Hjj bevestigde zijn vertrouwen in de be ginselen, die de basis vormen van de Volken- bondsactie, doch is van meenlng, dat de Bond zich onmachtig heeft betoond zich te laten gel den. De minister van Bultenlandsche Zaken heeft de politiek veroordeeld van hen, die van een politiek van collectieve veiligheid af glijden naar een politiek van militaire bondgenootschappen en onderstreept, dat de handhaving van den vrede de alles overheerschende aandacht dient te hebben onder de, tegenwoordige omstandig- heden. Worosjilof hield de feestrede. Hij sprak oa. over „de kort geleden ontdekte verraders in leger en marine.” H(j noemde oa. Toekatsjefskl, Gamarlk en admiraal Orlof. Laatstgenoemde werd enkele maanden geleden vervangen en sinds heeft men niets meer van hem of over hem vernomen. 40. huis kap, treffen. - I I I I I I I 1 J BERLIJN. 23 Febr. (Reuter). Men blijft de strengste geheimhouding in acht nemen ten opzichte van het proces-Niemoeller. De politie heeft te Naunburg het opleidlngs- college voor predikanten, dat in stand gehou den werd door aanhangers van Nlemoeller, ge sloten. Uit Halle wordt gemeld, dat twee belij dende predikanten gearresteerd zijn, zoodat thans In het geheel twintig belijdende predi kanten in arrest zitten. Te Berlijn heeft de politie echter toestemming verleend tot her opening van verscheidene administratieve bu reaux van de belijdende beweging, welke in de afgeloopen maanden gesloten Waren. BRUSSEL, 33 Febr. Naar men zich aal her inneren, is na het overlijden van Barmat op dracht gegeven, de Ingewanden te onderzoeken, teneinde na te gaan of hierin vergif aanwezig was. Het onderzoek heeft geen enkel spoor van Vergiftiging aan bet licht gebracht. 4 MEXICO, 33 Febr. (DNJB.). In de goudmijnen van Maguarlchlco (Chihuahua) zijn vijf gas houders ontploft, tengevolge waarvan een groote brand ontstond. Verscheidene woon- en winkel huizen werden hierdoor In de asch gelegd. Drie mraichtn kwamen bij den brand om het leven, terwijl achttien zwaar gewond werden. Spreker heeft verklaard, dat hij tegen de af vaardiging van ’n Belgischen vertegenwoordiger bij generaal Franco Is, doch dat hij van mee nlng is, dat de kwestie van de erkenning van den konlng van Italië als keizer van £besslnië zich voordeed en moest worden opgelost, waar bij rekening dient te worden gehouden met de feiten. Voor een algemeene politieke ontspan ning is dit een noodzakelijke vereischte. Deze .Jaffe” en „duistere” onderhande- lingen, die wij aangeknoopt hebben, zijn een eerlijke poging om de oorzaken van ge schil onder de oogen te zien en ze met eere en rechtvaardigheid voor beide zijden uit den weg te ruimen. Evenmin is, wat de regeering gedaan heeft, een opoffering van oude vrienden. Als wl) nieuwe vrienden willen maken, kan er geen sprake zijn van een in den steek laten van oude vrienden. MOSKOU, 23 Febr. (Havas). In hot groote theater te Moskou heeft gisteren een feest- vergaderlng plaats gevonden van de Mos- kousche Sovjets, ter gelegenheid van den twintigste jaardag van het roode leger en de krijgsmarine De plechtigheid werd bijgewoond door Stalin, Molotof, Worosjilof, Kalinin. Mikojan, Smimof, Dimltrof en andere kopstukken, legerdelegatles etc. Het nachtelijk duister ging op dit uur ge niet een swaren mist, die elk uitzicht belemmerde. De machinist van de voorste loco motief moet daardoor het onveilig signaal ter hoogte van post W.O.O. niet hebben opgemerkt, evenmin als de goederenwagens, die voor hem uit via den wissel zijn spoor opreden. VlllHIIIIIIIIIIIHIIIIItlllllll|lllllll|imilllHHIIIIimHHHnillL Sir Samuel Hoare, de minister van Binnen- Jaodsche Zaken, heeft heden de problemen, waarvoor de regeering zich aan het eind dér Vorige week geplaatst zag, besproken aan een noenmaal van de „National Chamber of Trade" Het gevolg was. dat juist in den wissel de voorlaatste wagen van den goederentrein, een der weinige, welke geladen waren, door de locomo tieven in de flank werd gegrepen en uit de rails gelicht. De schok was zoo krachtig, dat vqf wagens, die iVeds Omstreeks kwart over twee vertrok een goederentrein, bestaande uit 52 wagens, voor het grootste deel ongeladen van het nieuwe goederenemplacement naar Weesp. De trein kruiste daarbij via de wissels de verschillende sporen, om het geheel rechts gelegen opgaande spoor naar Hilversum te bereiken. Juist op het oogenbük. dat de achterste wagens over den laakten wissel het opgaande spoor zouden bereiken, na derden op dit spoor uit de richting Am sterdam twee gekoppelde locomotieven, die via denzelfden wissel wilden rangeeren. Om 9.37 is men er in geslaagd ook het tweede spoor van de baan AmsterdamHaarlem vrij te maken. De trein van 9.45 van Amsterdam naar Rotterdam vertrok op normalen tijd, evenals de Parjjeche trein van 10.04. wpzw i Sedert maanden, aldus Hoare, scheen Euro pa zich onherroepelijk te splitsen in twee vijan dige kampen, die zich beide koortsachtig be wapenden en in belde waren er zeer gevaar lijke geruchten over een onvermijdelijke bot sing. Wij stonden voor de keus het fatalisti sche standpunt te aanvaarden, dat een oorlog onvermijdelijk was of ons uiterste best te doen de wereld te bevrijden uit den vicleuzen cirkel, die tot een ramp leidde. De regeering koos het laatste. I Zij weet dat haar actie verkeerd zal worden uitgelegd. Het is mogelijk dat onze poging mislukt, doch ik hoop, dat dit niet het geval zal zijn. Maar ik vraag het land te gelooven aan onze integriteit. Worosjilof verklaarde echter In zijn feestrede, dat „alle verraders vernietigd zijn," zoodat men over het lot van den admiraal nu wel voldoende is Ingelicht. Maarschalk Worosjilof gaf verder in zijn rede te verstaan, dat de Sovjet-Unie even goed als welk ander land ook voor den chemlschen en bacteriologischen oorlog is voorbereid. „Onze strijdmacht to niet slechter geme chaniseerd dan die van welk kapitalistisch land ook,” zei Worosjilof. De infanterie to volkanen modern bewa pend en in voldiende mate. Zij zal ook voortaan de betrouwbare behoeder der Sov- jet-Republiek zijn. Worosjilof zotte vervolgens uiteen, dat ook artillerie en luchtwapen niet voor andere landen behoeven onder te doen. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd ot Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 CL per regel Deskundigen van den Technischen Dienst der Spoorwegen te Utrecht kwamen later op den morgen op de plaats van bet ongeluk. Men berekende dat het zeker niet voor drie uur *s middags zou worden voordat één spoor, het afgaande, zou kunnen zijn vrijgemaakt, afge zien nog van de herstelllngswerkzasunheden. die aan de rails zelf moeten worden verricht. Chamberlain beantwoordt vragen in toe* Ln- gerhuta. Corbin en Grandl hadden te Londen een on derhond met Plymouth. Do Belgische minister Spaak heeft gedreigd te sullen aftreden, indien zijn partij «fch tegen de door hem gevoerde bultenlandsche politiek uit- spreekL De Russtoche volkscommissarto van Defensie gaf een uiteenzetting óver de macht van het Sovjet- leger. Vastgesteld is hei wapen voor de nakomelingen uit het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Na afhandeling van de begroeting van Suri name is de Tweede Kamer begonnen mot die van Ned.-Indlë. den wissel gepasseerd waren, even eens derailleerden en wel een metalen derde klas rijtuig, drie goe derenwagens en een tankwagen; de laatste vier sloegen geheel om. Groot was de consternatie. Het personeel van trein en locomotieven stelde in duister en mist een onderzoek in. Persoonlijke ongeluk ken waren gebikkig achterwege gebleven, maar terwijl de locomotieven met geringe beschadi ging konden terugkeeren, verkeerde het ach terste deel van den goederentrein in volkomen ontreddering. De omgeslagen en gederailleerde wagens versperden daarbij niet alleen het op gaand maar ook het neergaand spoor. Het on geluk had zich afgespeeld ongeveer halverwege tüsschen de viaducten van Kruislaan en Die- merdljk ter hoogte van het Ajax-stadion. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4530 en 4220 OfN HELDER, Statlonzstraat 3, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon BI. ABONNEMENTSPRIJS: CAIRO, 23 Febr. (ÖK3.). In Beneden- Egypte heeft glstemamlddag en -avond een zóó zware zandstorm gewoed, dat in de groote ste den de daken van de hulzen werden gerukt en In de provincieplaatsen ongeveer duizend hui zen instortten. Tot dusver zijn vijftien dooden te betreuren. Verscheidene dorpen zijn afgebrand. De storm heeft de scheepvaart in het Suez- kanaal en in de haven van Alexandrië totaal stilgelegd. Vla den nabungen seuipost werd Centraal Station gewaarschuwd en ten tijd later waren de heer van Meur», in specteur van het vervoer, en de heer Jongstra, stationschef, persoonlijk op Seln- otn de noodige voorzieningen te Een werktreln werd uitgezonden chèn ën matertaaï om zoo spoedig mogelijk het opruimlngswerk ter hand te nemen. Over enkele uren Immers sou het op dit baanvak zoo intensief treinverkeer weer beginnen en konden de gevolgen van de ontsporing zich doen gelden. Om deze zoo goed mogelijk op te vangen, waren be langrijke maatregelen noodig. Het opruimen van de ravage op het op gaande spoor zal meer tijd In beslag ne men. Daar zijn de rails op twee plaatsen over een gezamenlijke lengte van ongeveer twintig meter onbruikbaar geworden, ter wijl de wissel, waarop bet ongeluk gebeurde, aan deae zijde geheel Is verwrongen. De verwachting werd uitgesproken, dat men niet voor laat In den avond gereed aou lijn met het leggen van nieuwe rails, waarbij vooral het werk aan den verwoesten wissel zeer moeilijk is. Het congres van de vakvereenlglngen en de LabourpartU heeft vanavond een manifest gp publlceerd, waarin wordt gezegd, dat de huidige regeering geen mandaat van de kiezers heeft voor een diepgaande wijziging in de bulten landsche politiek. De Britsche arbelders-bieweging eischt van de regeering, dat zij dit onmiddelUJk aan de kiezers zal voorleggen. De minister-president en de meerderheid van de regeering hebben de beloften gebroken, waarop zij als nationale regeering het vertrouwen van het land heb ben gekregen bij de laatste verkiezingen. Ztj hebben den Volkenbond verlaten en het hand vaat bespottelijk gemaakt. Kracht en dubbel •innigheid zijn de wapenen, welke worden ge bruikt door Mussolini en Hitler en ook de Brit- •ehe regeering weigert de internationale wet to varrtomaan, NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD sS Administratie verstrekt Bij het licht van carbidlampen en in den eersten ochtendschemer begonnen wegwerkers aan het opruimen van de ravage in Water graafsmeer. nadat men den goederentrein met achterlating van den gedeeltelijk gederailleerden staart had doorgezonden naar Weesp. De ge volgen van de ontsporing bleken wel zeer ern stig- Van een der goederenwagens en van het derde klasse-rtjtulg zijn de onderstellen geheel ontzet ep ten deel diep in het spoordijkllchaam gedrongen. Ook aan de rechterflank zijn beide rijtuigen als gevolg van de aanrijding bescha digd. De omgeslagen wagens hebben, behalve gebroken koppelingen, geen noemenswaardige schade geleden. De belangrijkste schade, die den meeaten tijd voor herstel vroeg, was echter aan de rails toegebracht. Op ongeveer vier plaat sen Heken de hoofdsporen, zoowel het op gaande als het afgaande, uit hun stoelen gerukt en verbogen, terwijl de wissel, waar op het ongeluk geschiede, geheel werd vernléld. De kruin van den spoordijk ver- tocnde langs de dwarsliggers groote scheu ren en gaten. hoopt spoedig in de gelegenheid te zjjn. Attlee wees erop, dat het onjuist is, dat in het Lagerhuis geen minister van Bultenland- ache Zaken zitting heeft en dat hij wordt ver vangen door een onderstaatssecretaris, hierbij doelend op een eventueele benoeming van Lord Halifax. Hij drong erop aan, dat een lid van het Lagerhuis benoemd zal worden tot minis ter van Bultenlandsche Zaken. De afgevaardigde van de LabourpartU, Hen derson, heeft in het Lagerhuis gevraagd, wélke maatregelen de regeering dacht te nemen ten aanzien van de jongste overeenkomst tus- scben Dultschland en Oostenrijk. De minister-president antwoordde, dat eerst de draagwijdte van het verdrag bekend moet zijn. HU verklaarde wel eenige Inlichtingen van Oost^prUksche zijde te hebben ontvangen, weigerde te zeggen, of de regeeringen te aej en Berlijn mededeellngen hebben ge it de overeenkomst van Berchtes- Attlee merkte vervolgens op, dat op geen enkele vraag omtrent de Dultsch-OostenrUk- sche kwestie een bevredigend antwoord is ge geven, waarop Chamberlain met eenige Ironie zeide: Attlee schijnt te vergeten, dat zich ze kere wijzigingen hebben voorgedaan In het ministerie van Bultenlandsche Zaken, welke veel moeilUkheden hebben veroorzaakt en be sluiten hebben vertraagd.” Henderson kondigde aan, dat hU zoo spoe dig mogelUk een debat zal openen over de Oostenrijksche kwestie. In tegenstelling met deze terughoudend heid van Neville Chamberlain heeft de Kvening Standard medegedeeld, dat Lord Halifax heeft aangenomen Eden op te vel gen. Zjjn functie aan het Foreign Office zou evenwel slechts deren zpolang de on- met Italië aardtu gevoerd. En midden In deze drukte viel enkele uren later de tweede Jobstijding: een gederail leerde montagewagen versperde de baan Amsterdam—Haarlem. Opnieuw werden maatregelen gevraagd en ofschoon spoedig bleek, dat dit ongeval een minder ernstig verloop had gehad en althans één spoor in korten tijd kon woeden vrijgemaakt, voor zieningen waren toch noodig, om de stagna tie ook aan deze zijde te beperken en zoo snel mogelijk te verhelpen. In deze uren ge leek de sfeer op Seinhuis-kap die van een commandobrug op een schip in nood. Snelle besluiten werden genomen, naar links en rechts gingen de bevelen, van hieruit werd de verstoorde orde zooveel doenlijk hersteld. w-, H LONDEN, 33 Febr. (Havas). Attlee heeft hedenmiddag in het Lagerhuis den minis ter-president gevraagd, wanneer deze in Staat dacht te zijn den naam van den nieuwen minister van Bultenlandsche Za ken mede te deelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1