Begroeting van .Suriname aangenomen 4 GEEN EIGEN ROEM Wapen vastgesteld 1 DAARNA KWAM INDIË AAN DE BEURT h 4 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1938 T WEE DE KAMER «**4 1 WOONHUIS AFGEBRAND Afscheid L. Vollaerts I. F. UIT DE STAATSCOURANT „Ende desespereert niet Huidige positie der bedienden De uitoefening van de geneeskunst Urk opgeschrikt door aardschok Caféhouder uit Baarn voor het Anuterdamache hof i ïun opneming in de verschillende bedryfsraden nood za kei yk geacht Wetsontwerp tot nadere regeling van de taak van opticiens, mas seurs en heilgymnasten Voor een maand in zijn functie geschorst Heengegaan als gesalarieerd bestuurder van den Ned. R.K. Bouwvakarbei- dersbond KAPITEIN TRAD ONHEUSCH OP TEGEN LOODS P RIN SE LUK PAAR NIET NAAR HET LOO De kinderen gooiden een gasstel om Geldend voor de nakomelingen uit het huwelyk van Prinses Juliana en Prins Bernhard Tot ontploffing gebrachte mynen waren de oorzaak I W| i* .',3 GELEGENHEID TOT HAZARDSPEL OORKONDE UITGEREIKT Bsnrganwastan De kern van het Surinaamsch probleem is: mensehen en nog eens mensehen •X de be- DEN HAAG, 33 Februari 1938. van manier Woensdagmiddag Interpellatie toegestaan WELTER v: nl De economische toestand M steeds grooter wordt. toch t t cgcsi i B r De pensioenskorting is van tydeiyken aard, maar het geld ontbreekt om (leze nu reeds te laten vervallen. Wat over- Economische versterking van de eigen, tn- hefmsche sfeer met terugdringing van het Westersche element noemde de heer Van Gelderen noodzakelijk. Ingediend is een wetsontwerp, houdende een aanvulling van artikel 1 van de wet van 1 Juni 1865, sooals die wet by latere wetten te gewy- sigd, regelende de uitoefening der geneeskunst. De minister van Koloniën, de heer Ch. Wetter i- n it M. nf By den aanvang der vergadering kreeg de heer Wijnkoop van de Kamer verlof tot het houden der aangevraagde interpellatie over de erkenning door de Regeering van den konlng van Italië als keizer van Ethiopië, maar de in- terpellant zal zich heel striktelijk tot zijn the ma moeten bepalen. Tenslotte komt het den bondsraad ge- wenscht en noodzakelijk voor, dat de hoofd arbeiders van Nederland door middel der bestaande nationale vakorganisaties, onder volkomen behoud van hare zelfstandigheid, zich beraden over de wijze, waarop een re delijke en belangrijke invloed kan worden verkregen op de verdere ontwikkeling der aociaal-economische orde. Naar aanleiding van een persbericht omtrent het bewonen van Het Loo door de Prinses en den Prins in de maand April, kan uit de beste bron worden verzekerd, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. tot a m. had de commandant van dit re lukkige gedachte, eiken grenadli de herinnering aan dezen hlsto geven en wel in den vorm van een oorkonde. Deze» werd door den reserve-kapiteln der gre nadiers H. F. D. Oxenaar ontworpen. De to pografische dienst vervaardigde naar dit ont werp een buitengewoon mooien en verzorgden steendruk in zes kleuren. De uitreiking geschiedde door den commandant van het regiment. Na nog eenige repliek werd de begroo- *tag zonder hoofdelijke stemming aange- •i Het begon met berichten over een aardbeving op Urk en spoedig volgden ook uit andere plaatsen van noordelijk Noordholland berichten over gevoelde schokken. Het raadsel is evenwel spoediger opgelost dan na de eerste berichten verwacht kon worden. Woensdag is te Deventer de woning van de familie Van Ewljk door brand vernield. De brand is ontstaan, doordat kinderen een gas stel omwierpen. Het vuur nam zulk een omvang aan, dat niets gered kon worden. De belenden de perceelen kregen waterschade. De bewoner is verzekerd. Het aangeboden ontwerp is tweeledig. In de eerste plaats beoogt het de grenzen van het wettelljk-ongeoorloofde op het gebied van de uitoefening der geneeskunst met grooter nauw keurigheid af te palen dan door het tegenwoor dig artikel 1 der wet geschiedt. Het ontwerp bedoelt in de tweede plaats voor heilgymnasten, masseurs en opticiens een ter rein aan te geven, waarop zij zich ongestraft kunnen bewegen, door vast te stellen, welke praktijken niet geacht worden tot de uitoefe ning der geneeskunst te behooren. De kern van het heele probleem te: Mensehen en nog een. mensehen! In ons gewest leeft er nog niet één in woner op een vierkanten K. M. Reeds im- migreeren er Javanen en Britsch-Indiërs, maar dat is lang niet voldoende. Vooral „agrarisatle” zal geboden zijn; daar in ligt het kernpunt voor de welvaartsontwik keling. Bij economische samenwerking tusschen Ne derland en Indië wil de professor het I n d 1-, s c h e nijverheidsbelang laten praevaleeren. Morgen voortzetting der debatten. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen de opticiens het recht behouden, brillen en brilleglazen te verkoopen aan degenen, die zulks wenschen, hetzij op recept van een arts, hetzij door dezen uitsluitend met behulp van letterproeven en brilledooe in het bezit te stel len van de door hen gewenschte brilleglazen. Het zal den opticien evenwel niet geoorloofd zijn, met Instrumenten de oogen van den cliënt te onderzoeken. Voorts zullen de masseurs en heilgymnasten het recht behouden om op aan wijzing van en in geregeld overleg met een arte patiënten een behandeling te doen ondergaan. Zelfstandig zullen zij dit echter evenmin als thans Ingevolge het bepaalde in het tegenwoor dig artikel 1 der wet mogen doen. Evenmin zullen zij in het vervolg een onderzoek aan het te behandelen lichaamsdeel mogen verrichten of richtlijnen voor een behandeling mogen aan- geven. w De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de klacht van den inspecteur- generaal voor de scheepvaart tegen den kapi tein van het motorschip „Reja”, wegens be- leedigend en dreigend optreden tegenover een Engelschen loods en het varen zonder voldoen de bemanning. De raad was van oordeel, dat de klacht ge grond is. De raad betreurt het optreden van den aan geklaagde tegenover den Engelschen loods ten zeerste en meent, dat dit ruwe optreden voor een goed deel hieraan is te wijten, dat de ka pitein meer had gedronken dan goed voor hem was. De raad wilde bij het bepalen van de straf maat zeer zeker rekening houden met het feit, dat de aangeklaagde gegronde reden had om verstoord te zijn wegens het feit, dat de aan- zetlucht nagenoeg was verbruikt. Het varen zonder stuurman werd met een berisping af gedaan. Terzake van het beleedlgend en dreigend op treden tegenover den Engelschen loods werd de aangeklaagde gestraft door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip voor den tijd van één maand. Terzake van het varen zonder voldoende be manning acht de Raad met een berisping te kunnen volstaan. Een spontaan afscheid, waarbij welgemeende gevoelens van dankbaarheid en waardeerlng naast de beste wenschen voor de toekomst wer den geuit, werd Woensdag bereid aan den heer L. Vollaerts, gesalarieerd bestuurder van den Ned. R.K. Bouwvakarbeldersbond. Deze resolutie is ter kennis gebracht van de ministers van Sociale Zaken, Economische Zaken en Ttn Justitie, van het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland en de hoofdbesturen van de daarbij aangesloten vak bonden, van de besturen der bestaande be- drijfsraden, van het bestuur der R. K. Staats partij, van de leden van de Eerste Kamer en Tweede Kamer der Staten-Oeneraal en van de besturen der nationale bonden van hoofdarbei ders. Afgekondigd is Staatsblad I. vattende het besluit van 18 Februari 1938, houdende vaststelling van het wapen van de mannelijke en vrouwe lijke nakomelingen in de mannelijke ljjn uit het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden met Z. K. H. Prins Bernhard der Neder landen. Ter gelegenheid van het huwelijk van mejuffrouw Pia Dreesmann te Amsterdam, dochter Van den heer W. J. R. Dreesmann, directeur der N.V, Vroom en Dreesmann, met den heer Ch. r. J. M.-van Spaendonck, textielfabrikant te Tilburg, overhan digde de PauseUtke Internuntius te Den Haag, Z. Kxc. Mgr. Pablo Giobbe, het bruidspaar een geschenk Wie de stroomen van pessimisme ten aanzien van den flnancleelen, economischen en socialen toestand in Suriname in de Kamer over zich heeft laten vloeien, moet zich wel de vraag gesteld hebben; doen we toch met dat enorme stuk zeesch gebied? ven tot hazardspel. De kans op een eventueele winst hangt uitsluitend van het toeval af. Spr. requlreerde 10 boete, subs, vjjf dagen hech tenis en verbeurdverklaring van de automaten. De verdachte voerde nog aan, dat er nooit iemand iets wint en dat de politieverordening te Baarn geen verbodsbepaling betreffende speelautomaten bevat, wat overigens mat tenlastelegging niets te maken heeft Arrest 9 Maart Ten aanzien van den economischen toestand geldt, dat we verwend zjjn met Indië en Cu racao en ook met Suriname van voorhéén, toen groote cultures daar bloeiden. Met be trekking tot Suriname zullen we „kleiner” moeten leeren denken: heel eenvoudige, kleine landbouwbedrijven vooral voor rjjstproduc- tle zijn vooral voor Javanen aan te be velen. De ontwikkeling zal dan wel niet vlug werken, maar wel stabiel en soiled zijn. De taak van den Gouverneur noemde de mi nister zeer moeilijk en hij kon niet inzien, dat deze ongelljk zou hebben tegenover de Kolo niale Staten In met name genoemde aangele genheden. Wat de rijst betreft, zal de minister stu wen In de richting van verbeterde aflevering. Van den citrus heeft de minister In afzien- baren tijd goede verwachtingen. Het advies van den beer Effendi heel de k o f f 1 e-cultuur maar liever op te doeken zal zeker niet wor den opgevolgd: 10.000 mensehen vinden er nog hun bestaan in. Van bauxiet verwacht de minister heil, omdat de vraag naar aluminium De hygiënische verzorging hoewel hog f e per persoon per jaar kostend aan het Rijk laat daarginds In zóóverre te wen- van den Indlë-kenner, professor VAN GEL DEREN <s. d. a. p.). Indië wenschte deze spreker beschouwd te zien als een „uitgeput land”. De recente op leving scheen hem alweer verflauwd. De af hankelijkheid van de wereldconjunctuur Is er erg groot en de werkloosheid, ook onder de in- heemschen, evenzeer. De monetaire politiek Is voot Indië noodlottig geworden: de munteen heid werd te veel In het licht van het Neder- landsche belang gezien. De Indische samenleving vertoont een uiterst zwakken socialen opbouw: slechts 13 pct. van het geheele budget wordt besteed aan de eer ste, de vitale belangen van het volk (onder wijs, gezondheid, enz.), terwijl Nederland daar aan 46 pct. ten koste legt. Dankbaar moest de professor constateeren, dat de groote ondernemingen door het ingrij pen der Regeering gesauveerd zijn, maar nu Is er aldus de spreker dan ook geen expan sie van beteekenis meer. Hjj verzocht den Mi nister eens een onderzoek te doen Instellen naar hetgeen van het loon-inkomen (na de crlsls-débftcle) is overgebleven. vooral de handels-, kantoor- en winkelbellen- den In de geschiedenis van het sociaal en eco nomisch leven hier te lande innemen. Uit het voorgaande moet worden geconclu deerd, dat de organisaties de bestaande be- drjjfsraden, bjj welker samenstelling op geen enkele wijze rekening Is gehouden met de recht matige aanspraken op vertegenwoordiging der hoofdarbelders, niet kan erkennen en dienten gevolge ernstig bezwaar moet worden gemaakt tegen het In uitvoering geven van wetgevende maatregelen aan bedoelde bedryfsraden, waar door het onder de huidige verhoudingen moge lijk sou zijn de rechtvaardige belangen der be dienden zeer ernstig te schaden. Zulks geldt In het bijzonder ten aanzien van het opdragen der uitvoering van de voorgeno men verplichte wettelijke werkloosheidsverzeke ring, wijl de door de historische ontwikkeling verkregen bestaande betere regelingen voor de handels-, kantoor- en winkelbedienden op deze wijze gevaar loopen te niet te gaan. De bondsraad komt met kracht op tegen elk streven de zeer bijzondere sociale belangen der bedienden gelijk te schakelen met overige groe pen van werknemers, zulks omdat dit geen toe passing der waarachtige solidariteit genoemd mag worden; solidariteit betéekent geen gelijk schakeling, doch vormt het bindend element, dat tot harmonische verhoudingen in het maat schappelijk leven dient te lelden. Een 35-jarige Baarnsche caféhouder had zich -onlangs voor de rechtbank te Utrecht te. ver antwoorden wegens gelegenheid geven tot ha zardspel. De rechtbank sprak hem vrij, de of ficier, die 15 boete en verbeurdverklaring van twee speelautomaten had gevorderd, ging van het vonnis in appèl en thans stond de café houder terecht voor het hof te" Amsterdam. De man had in zijn café twee automaten. Wanneer men een penning inwierp, die ral- soa van vijf cent aan het buffet te koop was, kon men drie wielen in beweging brengen, die na eenige omwentelingen te hebben gemaakt, bleven stilstaan en dan een reeks van drie cijfers aanwezen. BIJ bepaalde combinaties won de speler een aantal penningen tot een maximum van twintig. Die gewonnen pennin gen konden ingewisseld worden tegen een of meer consumpties. De caféhouder stond op het standpunt, gat eigenlijk nooit iemand winst maakte, soms kreeg de speler een aantal penningen terug, die dan later weer verspeeld werden. Pres.: Dan lijkt het veel op oplichterij. Verd.: Het is om het genot van het spel te doen, maar de winstkansen zijn erg klein. Nadat het hof de automaten had geprobeerd, zonder echter een penning te winnen, was het woord aan den proeureur-generaal, die van meening was, dat verd. gelegenheid had gege- Ferscmeel van de marine heeft nX Dinsdag avond een drietal aangespoelde mijnen nabij Wielingen tot ontploffing gebracht. Dit heeft, daar alle drie de mijnen tegelijk explodeerden, een geweldigen klap en water- verplaatsing tengevolge gehad. De „aardbeving” is hiermede gelukkig ver klaard. Dan werd een begin gemaakt met de be handeling der Meer dan een eeuw heeft het regiment gre nadiers nu al onder het onmiddellljk oog van zijn Vorsten dienst gedaan, sooals het konink lijk besluit van zijn oprichting d.d. 7 Juli 1839 dat bepaalde. Hierop is elke grenadier met recht trotsch en het is dan ook te begrijpen, dat hjj van zijn kant op de meest intense wijze medeleeft met al hetgeen zijn Vorstenhuis betreft. De geboorte van Prinses Beatrix werd niet alleen op eigen wijze gevierd, maar bovendien nent de ge- een biyven- chen dag te Het wapen Is als volgt vastgesteld: Gevierendeeld: I en IV in azuur, bezaaid met staande blok jes van goud, een klimmende rechtsgewend» leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van het zelfde, getongd en genageld van keel, in den rechtervoorklauw opgeheven houdende in schulnlinkschen stand een ontbloot Romeinsch zwaard van zilver, met gevest van goud, en in den linker een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten om hoog, en de pijlen te zamen gebonden met een lint van goud; II en III in goud een jachthoorn van azuur, gesnoerd en geopend van keel, beslagen van zilver; een hartschild van zilver met een roos van keel, geknopt en gepunt van goud. enige van de vele steigerende stok paardjes, die in bepaalde kringen van ons volk niet zonder harts tocht warden bereden, vormen het ge brek aan militairen geest en discipline, dat ons volk zou kenmerken, de scha melheid en paskwillerlgheid van onze weermacht, de gewetenlooze veronacht zaming van de defensie van ons rijk en de ondoelmatigheid en betrekkelijke nut teloosheid der nieuwe defensie-politiek. Dezen krljgshaftigen stokpaardruiters willen wij een verklaring voorleggen van den Belgischen kolonel Lentz, voorzitter van de Belgische Nationale Unie van Reserve-officleren, die onlangs met een delegatie van zijn bond ons land heeft bezocht. België heeft ook ten onzent den naam op militair gebied „up-to-date” te ztjn, zoodat het oordeel van dezen Bel gischen officier van bijzondere waarde mag worden geacht. Zjjn oordeel over ons land in militair opzicht, gepubliceerd in de „Tel.”, luidde als volgt: „Het officierenkader heeft opvallend veel stijl, is onderlegd. De militaire tucht, orde, organisatie dragen al de teekenen van de algemeen degelijke Nederland- sche levenswijze. En vooral komt men onder den mdruk van den enormen weg, dien Nederland met zijn defensie heeft afgelegd, sinds de versteviging der defen sie als een noodzakelijkheid werd er kend.” Wij kunnen ons nu begrijpen, waarom de N.S.B. in de Kamer haar afkeuring uitsprak over de ontvangst dier Belgische officieren hier te lande. Het kan haar niet aangenaam zijn, dat buitenlanders den demo-liberalen staat en zijn resul taten loven, terwijl zij zelven als Neder landers „par outrance” er slechts hoon en smaad voor hebben. De minister wijdt hieraan zijn voile aan dacht. De heer L. Vollaerts heeft zijn functie neer gelegd wegens het bereiken van den 60-jarigen en pensioengerechtigden leeftijd. 50 jaren heeft hij de arbeidersbeweging ge diend. Eerst als voorzitter van den Ned. RK. Schildersgezellen Bond, later als gesalarieerd bestuurder van den RK. Bouwvakarbeiders- bond. Des morgens werd in hotel Noord-Brabant te Utrecht een speciale vergadering van den Bonds raad der RK. Bouwvakarbeidersbeweglng ge houden, waar de heer vollaerts van den Bond afscheid nam. De heer W. J. Andriessen, voorzitter, bracht den scheidende dank voor diens socialen en cul- tureelen arbeid onder de bouwvakarbeiders. Den scheldenden bestuurder werd een modern radio toestel aangeboden. Na deze bijzondere zitting van den Raad werd een afscheids-maaltijd gegeven. Om half drie ’s middags volgde een meer al gemeen afscheid, waarbij de gelegenheid werd geboden namens zusterorganisaties en particu lier afscheid te nemen. In de harteliJkste bewoordingen werd hier van gebruik gemaakt. Os sprak de voorzitter van het RK. Werkliedenverbond, de heer A. O. de Bruijn. Hij memoreerde den langen en vruchtbaren staat van dienst van den heer Voi- laerts en prees zijn vele sympathieke eigenschap pen als mensch en principieel katholiek. Vervol gens voerden nog 1 woord de geestelijk adviseur van den Bouwvakarbeldersbond, de aeereerw. heer F. van Leeuwen. De heeren Ringersma, namens den Alg. Bouwvakarbeldersbond, Veld wijk namens den Ned. Chr. Bouwvakarbelders bond, Van Tongeren, afgevaardigde van den Ned. RK. Metaalbewerkersbond, Schaarsma en de Boer van den Chr. Bouwvakarbeldersbond. Onder de achrifteljjke bewijzen van belang- stelling was ook een telegram van den Ned. R.K Schlldersgezellenbond, hetgeen voor den heer Vollaerts, als oud-voorzltter van dezen bond wel een bijzondere attentie geweest moet zijn. Tot slot sprak de heer Vollaerts een woord van dank voor de hulde, hem gebracht. Als enthousiaste streber”, wien nimmer iets in den weg stond om dit enthousiasme m voorspoed of tegenspoed productief te maken, kon hij niet nalaten, de volgende vermaning bij dit af scheid aan zijn vrienden mee te geven: „Blijft werken voor den katholieken Nederlandschen arbeider.” Opnieuw zjjn benoemd: Met 7 Maart tot burgemeester der gemeenten Andel, Oleeen en Rijswijk, A. D. v. d. Schans, secretaris der ge meente Rijswijk; met 18 Maart, tot burgemees ter der* gemeente Rosendaal en Nispen, mr. C. A. Prinsen; met 11 Maart, tot burgemem ter der gemeenten Veen en Wijk en Aalburg, O. B. J. Landweer; met 1 Maart, tot burge meester der gemeente Oude-Tonge, H. Vooijs: met 5 Maart, tot burgemeester der gemeente Aalsmeer, J. Kastelein; met 20 Maart, tot bur gemeester der gemeenten Kwadjjk. Mlddelle en Warder. W. R. Drost, secretaris dier gemeen ten; met 34 Maart, tot burgemeester der ge meente Kruinlngen, B. O. de Mul; met 17 Maart, tot burgemeester der gemeente Klooo- terburen, H. Scholtens; mat 24 Maart, tot bur gemeester der gemeente Bwexem, P. M. J. 8. Cremers, secretaris dier gemeente. Met ingang van 1 Maart is benoemd burgemeester der gemeente Mheer: J. J. i Beckcrs. De heer Beckers werd 20 Augustus 1900 te Blngelrade geboren en is thans tijdeUjk amb tenaar ter gemeentesecretarie van Heer. Het schild gedekt, voor de mannelijke af stammelingen, met twee helmen: de eerste getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud: helm- teeken: een vlucht van sabel, beladen met een gewelfden achulnbalk van zilver, waarop drie lindebladen van sinopel, met de stelen om hoog: de tweede getralied en gesierd van goud. ge voerd van keel, met dekkleeden van zilver en keel, en gekroond met een kroon van drie bla den en twee parelpunten van goud; helmtee- ken: een roos van keel, geknopt en gepunt van :goud, tusschen een vlucht van zilver: voor de vrouwelijke afstammelingen, gedekt met de koninklijke kroon. Schildhouders: twee leeuwen van goud, getongd en genageld van keel. Alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud, gevoerd met hermelijn, op gebonden met koorden, eindigende in kwasten, belde van goud en gedekt met de bovenge noemde koninklijke kroon. Dezer dagen kwam te Amsterdam de Bonds raad dér Katholieke Bediendenorganisatie bij een in een vergadering, waarop enkele zeer be langrijke aangelegenheden aan de orde werden gesteld. - De positie der bedienden in Nederland werd besten In het licht van den huldigen socialen en economischen ontwikkelingsgang. De bonds raad nam een resolutie aan, waarin wordt ge legd, dat het voor de bedienden gewenscht is grooteren invloed te verkrijgen in de bestaande organen, welke met de uitvoering van sociale wetten zijn belast en met name, dat tn de op gerichte of nog op te richten bedryfsraden een at meer plaatsen moeten worden toegekend aan de vertegenwoordigers der erkende natio nale vakorganisaties van hoofdarbeiders. Vervolgens, dat de bedrijfsraden, opgericht volgens de wet-Verschuur, niet aan de gestelde verwachtingen voldoen en de publlekrechtelUke bedrijfsorganisatie zoo spoedig mogelijk zal die nen te worden doorgevoerd. •chen over, dat het land medisch en sanitair moeilijk te verzorgen is en de bevolking wei- hlg of niet medewerkt. Bil dit alles biyft de minister vertrouwen •tellen in ons koloniaal genie en zegt hij het Coen na: „Ende desespereert niet!” Hoe zouden wy ons op een nette kunnen ontdoen van een land, waar de toe standen naar het woord van dr. Colyn, die het toch weten kan zelfs met mlllioenen niet te saneeren zijn en dat telkenjare weer een groote schadepost beteekent voot onze, toch al zoo sober gevulde schatkist? De heer WENDELAAR (V. B.) toonde blij de verwachtingen te koesteren van de rijst cultuur. Hij liet ons uitrekenen, dat op een zak Klckerie-rijst een bruto winst van 1.63 was te maken (om van te watertanden I) en ver zekerde, dat flinke boerenzoons, die over een kapitaaltje van 30.000 beschikken, als eigen bouwer of in het mechanisch kleinbedrijf, daarginds een goed bestaan kunnen vinden. Nog optimistischer bleek de heer VAN POLL (R. K.), die klaagde over ambtelijke moede loosheid ten opzichte van Suriname, aan welke sfeer ook de minister zich niet had kunnen onttrekken. Vanwaar toch dst pessimisme en dat defai tisme? Aan de hand van vele cijfers (dat Is hem wel toevertrouwd!) toonde de heer Van Poll tan. dat Suriname als men deszelfs eco nomische geschiedenis maar over wat langere perioden bekijkt In vrijwel leder opzicht be langrijk Is vooruitgegaan. De crisis is Suriname zeer gunstig dóórgekomen; de productie en de uitvoer van suiker, koffie, rijst, sinaasappelen, bauxiet en goud, alles heeft zich in stijgen de HJn bewogen, terwijl ook de veestapel goed vooruitging. Zinspelend op een IX Zondag uitgesproken, om niet te zeggen: uitgegalmde radiorede, riep de heer Van Poll uit: Wanneer onze Ooster-buren een land beza ten, waarvan de opbrengsten In verloop van enkele jaren zoo hoog waren gestegen, zou bet parlement bijeengeroepen zijn in plechtige zit ting, om in diep stilzwijgen den roem te hoe ren verkondigen van een beleid, dat zóóiets tot stand bracht! Bij ons zegt men in de Eerste Kamer: Wat doen we met zoo’n land!? Waarom toch ieder Jaar opnieuw die étalage van pessimisme, waardoor het particuliere ka pitaal ontmoedigd wordt? Wij moeten leeren afzien van de rentabill- teltsgedachte en meer letten op maat- schappeiyke belangen, het scheppen van meer werkgelegenheid. Hierna kwam minister WELTER aan het woord, die hoewel zyn Memorie van Ant woord toch een behooriyke dosis pessimisme had bevat instemde met de richting, waar in verschillende sprekers de oplossing van het Surinaamsche probleem biyken te willen roe ken. Indische begrooting spreker was de heer EFFENDI (O. F N->. die betoogde, dat onze regeering te wel- y* **ndacht wydt aan de groote belangstel ling, welke het fascistische Japan aan Indië •wenkt en dat haar „reactlonnalre” politiek de weerkracht der bevolking tegen het fas- ®™e zou ondermynen. j Met méér aandacht dan voor wat de com munist beweerde, werd geluisterd naar de rede r •W-^ Igen roem pleegt volgens den volks- H mond kwalijk te rieken. WIJ, Ne- derlanders, houden over het alge meen niet van opschepperij en eigen lof. Daar heeten wy te nuchter, te zake lijk, zoo niet te bescheiden voor. Maar de geest van Paulus, die, als er ge roemd moet worden, zich op zijn zwak heden beroemt, is ons toch doorgaans ook niet eigen. Wij schieten uit louter nationaal zelfrespect uit onze slof, wanneer het buitenland ons meent te moeten crltiseeren, maar met een lank moedigheid, aan die van grazende run deren gelijk, verdragen wij het soms be- leedigd en gekleineerd te worden door eigen „volksgenooten.” Ons volk gaat voor zeer critlsch door en het hanteeren van het wapen van de critiek óm de cri- tiek zelf, om het genoegen van critisee- ren en ook om voor zeer scherpzinnig en flink en eigenmachtig en eigenzinnig door te gaan, is ons volk niet geheel vreemd. Ja, selfs zijn er in ons land be wegingen en partijen, welke hun geluk kig voorbijgaand succes hoofdzakelijk te danken hebben gehad aan de matelooze wijze, waarop zij op alles en allen, be halve op zichzelf, een blinde, en dus allerminst critische critiek uitoefenen. Tegenover dezulken en de bewust mis leidende voorstellingen, welke zij ten eigen bate ingang willen doen vinden, kan het zijn nut hebben nu en dan eens aandacht te wijden aan den lof, die ons land en ons volk niet zelden vanuit den vreemde wordt toegezwaaid,-temeer, daar met allen afkeer voor eigen roem de ge middelde Nederlander niet ongaarne door anderen wordt geprezen. Het moge onbegrijpelijk lijken, maar er zijn in ons land verschillende zich uitermate nationalistisch wanenden, die niets beters weten te doen dan te trach ten ons volk op de mouw te spelden, dat het geen knip voor zijn neus waard is, en dat het maar het beste zou zjjn, wanneer ons land zich maar zoo spoedig mogelijk mentaal zou laten inlijven bij een of anderen grooten buur. Voor deze allerzuiverste en alleredelaardigste „na tionalisten” zal het niet een bepaald aangename verrassing zijn te vernemen, dat de natlonaal-soclalistisch gelijkge schakelde Duitsche „Kölnische Zeltung” eenigen tijd geleden over Nederland o.m. het volgende schreef: ,J)eze in om vang en inwonertal kleine staat Holland ge niet in de wereld een ongemeen aanzien en is in Europa, en niet alleen In Europa, een van de bloeiendste en welgesteld ste.” Fraai van stijl is deze lof niet, maar de inhoud ervan wel. Hij Is zóó groot, dat men er haast een sekere afgunst in meent te mogen beluisteren, iets, wat gezien de richting, waaruit deze lof komt, niet al te verwonderlijk mag hee ten. De hoogst onbevredigende regeling van de rechtspositie der meeste Nederlandache bedien den maakt voortgezette activiteit en krachtige versterking der vakorganisaties noodzakeiyk. De katholieke organisatie zal zich daarby In stellen op de taak haar leden voor te berei den op een competente vertegenwoordiging der bedienden in de verschillende opgerichte en op te richten bedryfsorganen, waarin tevens de hoofdarbelders de belangen van het bedrijf, waarin zy werkzaam zyn, alsmede hunne spe ciale belangen zullen hebben te behartigen, een en ander In overeenstemming met de geheel byzondere positie, welks de hoofdarbelders en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5