IS ER GELOOFSVERVOLGING? Nog steeds de Indische begrooting Nieuwe voorzitter Annalen R.K. Staatspartij Fraude ontdekt K' VEEL BELANGSTELLING VOOR INSULINDE Kath. Comité voor Slachtoffers van Geloofsvervolging ZATERDAG 26 FEBRUARI 1938 VAN WEEK TOT WEEK TWEEDE KAMER Klerk gearresteerd Roomsche Reisreünie De Bazuin VROEGE AARDAPPELEN LEVENSMIDDELENHANDEL Heffing op de teelt vervalt niet LEEN1NG ’S-BOSCH EERSTE VLUCHT DER DC 4 TWENTSCHE BANK N.V. KNIP DIT BILJET UIT EN BEWAAR HET TOT UW GIFT VERZONBEN IS t T HOOGGERECHTSHOF VAN NED.-INDIë Nieuwe procureur-genera*! benoemd Met 82 van de 116 stemmen ia mr. T. J. Verschuur gekozen TWEE GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Gebeurde met N.S.B.- leider in onderzoek Minister Welter kwam wel aan het woord, doch zet Dinsdag zijn rede voort ONZE NIEUWE GEZANT TE ROME HET HOTELPERSONEEL PROTESTEERT w. nter- De Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken vaart met de „Sibajak” Een liberale stem Dr. J. B. Hubrecht naar zijn stand plaats vertrokken Een auto in een sloot geworpen en geheel vernield zegt de Paus ie zijl Kerstrede. ■W zeggen de Duitsche Bisschoppen. zeggen de duizenden Katholieke w vluchtelingen, vervolgd hen geloof. DE NOODLANDINGEN IN FRIESLAND Een apostolaat onder de massa door een nieuwe actie Duitsche vliegers naar Dortmund teruggekeerd By derf* gemeente-ontvanger te Arnhem bleken onregelmatig heden gepleegd, waardoor een tekort van ruim f 1000 ontstond ZENDT UW SAMARITAANSCHE HULP AAN HET Minister Welter aan *t woord Tegea Slapeloosheid, Overspanning. Gejaagdheid, Onrnat en Zennwachtigheid. gebruihe men de Zennwsëillende en Zenuwaterhemde JWijnhnrdt’a Zennw tabletten orgaan DEN HAAG. 25 Februari 1838. en bid voor ons." gedachten A. D. noemde de landen deden dr. wed- gv- By de Vrydag gehouden emissie van f 1.500.00G a '■Bt I zyn aeer- en eer> r het vaa lt M over. HUG kun- I kstra 'J en Naar wy vernemen zal op de algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam worden voorgesteld een dividend uit te keeren van Sft procent (v. j. 5 procent). 3 pCt. obllgatieleenlng der gemeente ’a-Herto- genbosch 1938 werd het aangeboden bedrag ge heel geplaatst. Aan de K. S. B.-dreigingen in Indië behoort paal en perk gesteld te worden; een ambtena renverbod aldaar voor de N. 8. B. zou ook de heer Joekes toejuichen. Evenals vele sprekers vóór hem noemde de heer VAN LIDTH DE JEUDE (V. B.) een wy- acht ge- maar moet Mr. A. M. Joekes (Vrijzinnig Dem. Bond) ren. ren tet- ■ota zal ■sta ge ilet ran lummw- ter der •niging »n en worden De nieuwe Nederlandsche gezant te Rome en mevrouw HubrechtVin Alptsen zyn Vrijdag ochtend van hun buitenplaats '„Moersbergen" by Doorn per auto naar Rotterdam gereden, vanwaar zy met den Bullman om 11.42 uur van het station Deutsche Poort naar Rome zyn vertrokken. Enkele familieleden en vrienden Hubrecht en mevrouw uitgeleide. Vrijdagmiddag reed een personen-auto, be stuurd door den heer V. uit Schevenlngen, op den ryksstraatweg te Dubbeldam, in de rich ting Willemsdorp. Een automobilist, die den wagen van den heer V. wilde passeeren, moest tengevolge van een naderenden vrachtauto uit tegenovergestelde richting scherp naar rechts uithalen, waardoor de auto van den heer V. werd gegrepen. Het voertuig werd van den weg geslingerd, sloeg tegen een betonnen brug en viel daarna In de langs den straatweg loopen- de sloot. Eenige omstanders snelden direct te hulp, zy slaagden erin, den bestuurder en zyn echtgenoote uit den auto te halen. Inmiddels was dokter De Jong uit Dubbel dam, die onmlddeliyk gewaarschuwd was, op de plaats van het ongeluk aanwezig. Hy con stateerde by den heer V. zware inwendige kneuzingen en een ernstige hoofdwonde. Me vrouw V. had een hoofdwonde opgeloopen, ter- wyi haar rechterarm gebroken was. Per zie kenauto zyn de slachtoffers naar het zieken huis te Dordrecht overgebracht. De auto werd geheel vernield po voeren voor oorlog d biyven t des”-poli- Ne- IndW het vreemde In antwoord Op vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Wynkoop, verklaart de mi nister van Economische Zaken, dat hy niet bereid is de heffing op de teelt van vroege aardappelen te laten vervallen of haar te ver lagen tot 30 per HA. De verhoogde heffing is noodlg voor de instandhouding van een voor de vroege-aardappelentelers noodzakeiyk achten steun. De afwerking van het eerste vier-motorige Douglas DC 4-vliegtulg vordert goed. Zooals bekend, heeft dit eerste groote verkeers vliegtuig ter wereld, dat voorzien is van een neuswiel, den 7den Februari JX de montagebokken verlaten. Volgens mededee- ling van de directie der Douglasfabrieken ‘zal de groote „neuswieler" omstreeks den 20sten April as. zyn eerste proefvlucht maken. Heeft de Lockheed-14, die weldra naar Ne derland komt, dubbele roeren, de Douglas DC4 is van drievoudige roeren voorzien. De bouw kosten. die voor een derde door Douglas en voor de rest door de vyt grootste Amerikaan- ache luchtvaartmaatschappyen gedragen zyn, bedragen ongeveer anderhalf millioen dollar. De DC4 kan overdag 40 passagiers vervoeren, by nacht 30, terwyi de bemanning uit vyf per sonen bestaat. Als slaapvllegtuig is de DC4 ideaal, omdat het toestel, dank zy het neus wiel. tydens start en landing dezelfde positie inneemt als tydens een horizontale vlucht. De passagiers kunnen dus rustig doorslapen tydens een nachtelyke tusschenlandlng. Het wakkere, nu een weekblad „De Bazuin”, dat stichters, den heer H. verzorgd en onder hoofdredactie pater J. Th. Welter OP, biyft hoog houden, welke t in zyn 25-jarig bestaan heeft verworven als populair godsdienstig we tenschappelijk en apologetisch orgaan voor Nederland en Koloniën. Een .Apostolaat onder de massa” wordt terecht zyn arbeid geroemd. Verleden jaar is by het zilveren feest wel ge bleken hoe hoog zyn arbeid in breeden kring wordt gewaardeerd. Een der trouwe medewer kers is oa. prof. F. Otten OJ*., de bekende radio-apologeet. In het jongste nummer wordt o.a. geageerd tegen het komend Internationaal Oodloozencongres te Londen In April. „De mo- geiykheld van dit congres te midden der Wes- tersche beschaving in een land, waar met het christendom gegoocheld wordt als nergens ter wereld, is een verschrikkeiyk feit en bewyst de ontkerstening van millioenen.” Het blad onderneemt een nieuwe actie om de gratis verspreiding van duizenden exempla ren van dit apologetisch orgaan vol te kunnen houden en nog uit te breiden: een kwartjes- actie om door advertenties, abonnementen en giften het .apostolaat onder de massa” te steunen. Redactie-adres is Spuistraat 12. admi- nlstratie-adres Lomanstraat 85 te Amsterdam Ten kantore van den gemeente-ontvanger te Arnhem is Vrydagmorgen een ernstige fraude ontdekt, hetgeen leidde tot de arrestatie van den 35-jarigen klerk W. V., als verdacht van bet plegen van deze onregelmatigheden. Hoe groot het tekort is kon nog niet precies worden vastgesteld, doch de eerste onderzoeken hebben reeds uitgewezen, dat het de 1000 te boven gaat. Al terstond rustte op V. een zware verdenking, waarop hedenmorgen zyn gevangenneming volg de. Gedurende verschillende jaren is de gearres teerde aan het kantoor van den gemeente-ont vanger als klerk verbonden. Hy is getrouwd en hedenmorgen ter beschikking van de Justitie gesteld. Het politioneel onderzoek duurt voort. BUITENZORG, 25 Febr. (Aneta). Tot procureur-generaal, als opvolger van mr. Vonk, is benoemd mr. H. Marcella, advocaat-generaal by het hooggerechtshof van Ned. Indië. De petitle-Soetardjo kan hem niet verlakken en de verklaring van den heer Effendi dat de communisten nl. geen actie meer zullen steunen tot „Indië los van Holland” nam hy j Geneefsche bond, hebben telegrammen aan den eenigszins wantrouwend cum grano sails. minister van Sociale Zaken gezonden, waarin De Indische staatsregeling wil spr. doen her- 1 zy protesteeren tegen het besluit van zien, oa. met het oog op den dwazen toestand, dat de begrooting hier veelal wordt goedge keurd midden in het betreffende dienstjaar. De R. K. bond van hotel-geëmployeerden de bond van hotelpersoneel in Nederland en de De drie Duitsche militaire vliegers, dlefZa- terdagmorgen j.l. In Dortmund zyn opgestegen en des middags by Heerenveen een noodlan ding hadden gemaakt en Woensdag op aanwy- zing van het Departement van Defensie naar ’t vliegveld Eelde waren vertrokken, hebben Vry- dagochtend om kwart voor twaalf de terugreis naar het vaderland aanvaard. De start ge schiedde vlot en by zeer mooi weer. Spoedig waren de drie machines, die In Noordeiyke richting via Groningen langs het Winschoter- diep vlogen, uit het gezicht verdwenen. Gronummer: 320372. Adres v. Penningm.Drift 8, Utrecht aangewakkerd, de gemeenschap der tot practische levenswerkelijkheid ge- De heer Suring kreeg te hooren, ’dat vóór de herziening der pensioenregeling van 1934 nie mand werd gepensionneerd, als hy dat niet verkoos. Met het oog op de in 1934 te ver-.^ wachten groote ai vloeiingen kwam de wijziging, waardoor men nooit minder dan 40 pct. van den grondslag kon krygen; dit gold voor de nieuwe salarisregeling en een nieuwe pen sioenregeling op de oude salarisschaal is alleen reeds technisch niet mogeiyk; evenmin is het mogeiyk, de gepensionneerden weer in dienst te stellen. Wel gelooft de minister, dat er aan de On- derwyzerssalarlssen iets gedaan moet worden, maar hy kan daar bezwaariyk over beslissen, dat is een specifiek Indische zaak. Hier brak de minister zyn rede af. Dinsdag zal hy deze voortzetten besluit van den minister, waarin werd bepaald, dat in den nacht van 26 op 27 Februari aa. van de rusttijden voor het hotelpersoneel te Rotterdam mag wor den afgeweken, zulks in verband met den voet- balwedstryd NederlandBelgië. De betrokken bonden zyn van meening, dat hier niet de minste reden bestaat om van de bestaande rusttyden af te wyken. Zeereerw. Heer Pastoor, „Nog dikwyis denk Ik aan dien donkeren, kouden nacht, toen we met vieren waren uit gegaan om geld te rooven en er toe kwamen om den pastoor te vermoorden. „Al jaren lang had ik my om God noch ge bod meer bekommerd, maar kort na dien moord heb ik alles w*er in orde gebracht by een pries ter in België. £r^nj we later gevangen genomen werden, --acht jaren gevangenis zyn n rechtvaardige straf, de gevangenis is niet het ergste, het berouw en de spyt zyn veel erger. „Met hard werken heb ik hier in de gevan genis wat geld verdiend; ik stuur het u toe. wilt u daarvoor een H. Mis lezen voor uw voor ganger, die door ons werd vermoord? „En als u by het „Memento voor de leven den" gekomen bent, denk dan ook aan de vier moordenaars, die hier in de gevangenis zyn De Landeiyke Bond van kruideniers, gevestigd te Utrecht, heeft een telegram tot den minister van Economische Zaken gericht, waarin de bond aandringt op spoedige beschermende maatrege len voor den levensmiddelenhandel, zooals in het buitenland reeds genomen en waarin hy de dringende gebodenheid uit van een absoluut verbod van levensmiddelenverkoop in waren huizen en daarmede gelykstaande grootbedry- ven, alsmede van 'n verbod voor uitbreiding van fillaalmaatschappljen uitspreekt. Met klem dringt de bond aan op indiening van daartoe strekkende wetsontwerpen kwarteeuw bestaande door een zyner Wely, nog steeds wordt staat van de reputatie Vele uren lang hebben verschillende sprekers nog hun belangstellng in en voor het Ryk van Insuünde „dat zich daar slingert om den evenaar als een gordel van smaragd" getoond, door diepgaande overwegingen te wyden aan het staatkun dig, financieel, economisch en sociaal wel en wee van Nederlandsch-Indië. Onwillekeurig gaan ook de gedachten uit naar de groote moeders van het Oranjehuis, van wie twee: Koningin Emma en Koningin Wilhelmina tot onzen tyd gerekend' kunnen worden. Koningin Emma is helaas heengegaan By deze twee heeft zich als derde Juliana ge voegd, aan wie gegeven moge worden het ge luk, dat de schoone naam van de kleine be looft. Wy voelen het als een behoefte des har ten om Oranje lief te hebben en dit wordt door ons, katholieken, te sterker gevoeld om dat tot het geesteiyk bezit der Oranjes een sterk Godsvertrouwen behoort, dat ook thans weer is beloond. devoerlngen in de Kamer te beluisteren en wel, omdat hieruit gebleken is, dat het voor de Kamer geen zinledig woord is wanneer men zegt, dat de verantwoordeiykheld van de 8ta- ten-Generaal de basis vormt van het Indisch beleid. Niet alleen materieele belangen hadden de debatten beheerscht, zy hadden in hoog» mate ook een „geesteiyken inslag". Voor heden volstond de minister met afdoe ning van enkele afsonderiyke vraagstukken: Wat de weinig geslaagde kolonisatie (op N.- Guinea) betreft: het departement heeft tegen emigratie dringend gewaarschuwd. Ten aanzien van de Zondagsrust staat de minister op het standpunt, dat er, zoo het maar even kan, rust moet zyn; voor de havens is dit natuur- lyk een moeliyk probleem vanwege den con- currentlestryd. maar dese zaak wordt beke ken. In het algemeen staat Indië met de Zon dagsrust echter niet ver ten achter by Nederland. WIJNKOOP (O. P- N.) heeft zich koor der sprekers gemengd om te be- dat in Indië het Nederlandsen belang nog te’ veel op den voorgrond wordt geplaatst, (wu"üchattên) het feit, dat by de economi sche opleving in Indië „het volk” zeer zeker mede-profiteert van den vooruitgang in wel- vaart. Da heer SURING (R K.) wilde weten, of er ook ambtenaren met minder dan 17 dienst jaren gedwongen zyn afgevloeid en zoo ja; hoeveel? Dezulken zouden wel heel erg ge dupeerd zyn. De minister beweert, dat zy toch (by dóórdienen) geen hooger pensioen gekre gen zouden hebben, maar spr. waagde het, zulks te betwyfelen; hy bepleitte een beschei den tegemoetkoming. Of zouden zy hun be trekking in Indië niet opnieuw kunnen aan pakken? Het heeft den bewindsman verheugd, de re devoeringen in de Kamer te beluisteren Hierby teekent de redactie aan: ,J)e Heilige Kerk omarmt met eeuwige en alomvattende moederliefde moordenaar en vermoorde," en zy knoopt er een korte beschouwing aan vast 5ver de gemeenschap der heiligen. Deze gemeenschapsgedachte iykt ons de meest vruchtbare gedachte om de vele annalen, die geregeld verschynen, waarlijk aan hun doel te doen beantwoorden. Worden zy middelen tot smaakbederf, dan zullen zy op den'duur ook sehadeiyk biyken vóór den godsdienstzin en de vroomheid, die ze flauw en smakeloos maken. Maar zyn ze werkelyk „annalen”, jaargetulgen van een btoelend geloofsleven, dan zyn ze, spyts hun talrlffieid, welkom. Want dan verrichten zy een functie, waardoor het katholieke volks gevoel wbrdt veredeld, de katholieke saamhoo- rlgheid heiligen maakt. Vrijdagavond is te Utrecht de ver gadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij begonnen. Deze bij eenkomst droeg een besloten karak ter, na afloop waarvan de voorzitter ons mededeelde, dat na ‘n korte be raadslaging met 82 van de 1 16 stem men mr. T. J. Verschuur tot Partij voorzitter is gekozen. De „Nederlandsche Reisvereeniging voor katholieken” is de eenige katholieke instel ling, die zich uitsluitend met het organi- seeren van reizen voor katholieken in Roomsch verband bezig houdt. We hebben allerlei neutrale reisbureaus, maar te mid den daarvan neemt de Nederl. Reisveree niging voor Katholieken, die oa. door den Aartsbisschop en den Bisschop van Haar lem werd aanbevolen, een unieke plaats in. Ze is geheel principieel ingesteld en heeft een outillage en een ervaring, welke een goeèe garantie zyn voor prettige reizen onder deskundige leiding. Zy heeft voor het ingetreden jaar weer tal van reizen op haar programma staan. De 'grootste attractie daarvan is ongetwyteld de „Roomsche reis-retinle” van Zaterdag 18 Juni tot Vrydag 24 Juni: een sprookjesrels met het prachtige motor-mailschlp „Sibajak" van de Rotterdamsche Lloyd naar den Mont St. Michel aan de Normandische ktisten, vervolgens naar het subtropische Torgaai en Devonshire (Enge land). Zaterdag 18 Juni heeft te 2 uur de Insche ping plaats te Rotterdam. Zondag wordt in volle zee de Hoogmis opgedragenOns Heer daalt op de wateren. De groote salon wordt in een kapel herschapen. Maandag 20 Juni heeft dan de groote dag- excursie naar den beroemden „Mont St. Michel" plaats, het prachtigste monument van heel Frankryk; het .Wonder van het Westen” De reis geschiedt per extra-trein van en naar het schip. Dinsdag 21 Juni is er gelegenheid een prach- tlgen tocht naar Kaap La Hague te maken. Des middags wordt naar Cherbourg door het Kanaal gevaren langs de romantische Norman dische eilanden. Woensdag 22 Juni gaat men in Engeland aan land en wordt een wonderschoons auto tocht ondernomen door de valei van Dart naar de beroemde Benedlctyner-abdy Buckfast Abbey, welken Abt het gezelschap zal ontvan gen. Aan boord wordt weer geluncht en daarna zal de burgemeester van Torqual de Neder landers begroeten. Donderdag 23 Juni varen de deelnemers langs het bekorende toover-eiland Wight. Des avonds heeft het vermaarde „captains- dlnner” aan boord plaats. Vrydag 24 Juni wordt Hoek van Holland en Rotterdam weer bereikt. Paspoorten hebben de deelnemers niet noodig. Alle inlichtingen verschaft de Roomsche Reis vereeniging, Heerengracht 215 te Amsterdam. Men zie verder, onder onze advertenties. De Roomsche reisreünie is sinds eenige jaren een mooie traditie in katholiek Nederland. Steeds schooner reis en steeds comfortabeler en langer. en Indisch lichaam met ruime bevoegdheden vond hy (waar men elkaar wel elders, liefst te zamen met personen uit het bedryfsleven treffen kan en resultaat bereiken) nM noo dlg. 7 In tegenstelling met den heer Wagenaar, dien hy In dezen te ultra-conservatief noemde, zag spr. den flnancleelen toestand niet zoo somber. Als middel tot verbetering der staat kundige verhouding beval hy aan de benoe ming van Indiërs tot burgemeester, welke „van een symbolische beteekenis” zou zyn. Vreemd was het. dat de heer Rost van Ton- nlngen zoo voor de Indo-Europeanen was op gekomen; hy huldigt toch immers de rassen theorie! En gisteren was hy nog zoo antl-se- mietlsch opgetreden! Vervolgens zyn In het dagelyksch oestuur nog gekozen mr. dr. P. J. Wltteman, Over- veen, met 100 stemmen, A. O. de Bruyn, Utrecht, met 106, mr. E. Baron van Voorst tot Voorst, Ubbergen, met 79 en mr. J. Houben, Breda, met 102 stemmen, terwyi totaal 118 stemmen waren uitgebracht. boekjes, zoodra ze aankomen, by het oud p»- Pler. De eenvoudlgen van hart daarentegen lezen en verteren de goedbedoelde smakeloos heden, waarin soms een zeer seniele, byna klnd- sche braverigheid aan het woord komt. Dit laatste geldt niet voor de annalen van het Ge nootschap tot voortplanting des Geloofs, die over het algemeen heel degelyk zyn. Maar het meeste, dat in vele zulke boekjes verschynt zou door geen enkele katholieke krant opgeno men worden, omdat het beneden peil la. Hul- lerlg-sentlmenteele bekeerïngsverhaaltjes, walg- lyke versjes, ja, volstrekte smakeloosheden zyn In de annalen niet zeldzaam. Dat de brie ven van missionarissen soms wet familiair klin ken, wordt gaarne verontschuldigd. Het to vol komen te begrijpen en In menig opzicht vormt de katholieke gemeenschap, die den missionaris heenzond, een groot gezin, waarin volop plaats to voor kinderiyke belangstelling. Maar ten- neer men met' „brieven uit het vagevuur” be gint, zooals in het begin van dit jaar bet maandblad „Memento”, dan overschrüdt men de perken en wordt men hans»! Laten wy toegeven, dat het tweede nummer van dit maandblad heel wat fatsoeniyker is dan het eerste. Zeker, het draagt nog den lee- Wken ondertitel „Maandblad over het Hierna maals" en hetgeen de redactie „een eenvoudige en bevattelyke manier van onderricht” noemt, lykt naar onzen smaak wel wat te veel op praatvadery. Doch alles is veel beter dan het was. en het tweede nummer bevat bovendien een be^ht, dat onze lezers zal interesseeren Ze zullen zich den afschuweiyken moord herin- neren op een Limburgsch pastoor, nog niet zoo heel lang geleden. Welnu, In .Memento” wordt medegedeeld, dat de tegenwoordige pastoor van Q- <1* opvolger dus van den vermoorde uit de gevangenis het volgende schrijven ont ving. onderteekend door een van de vier moor denaars: Vele constateerlngen hooren wy herhalen: dat sedert de behandeling der vorige be grooting door den stryd tusschen Japan en China een stryd, welke alleen tengevolge van een fictie geen „oorlog" genoemd wordt in het Oosten gespannen toestanden zyn ontstaan; dat de bewapening van Indië met kracht moet worden versterkt; dat Inwendig echter een vermindering van spanning valt op te merken, welke biykt uit een betere verstandhouding ook In den Volks raad; dat er een vry sterke opleving op econo misch gebied Is waar te nemen, doch dat een zekere inzinking het aanvankeiyk optimisme alweer gematigd heeft; dat er In het algemeen meer contact en In het byzonder meer economische samenwerking moet komen tusschen Nederland en Indië; a dat de economische positie van Indië ver sterkt dient te worden juist met het oog op het feit, dat Indië economisch zoo „gevoelig” is, zoo afhankeiyk van de wereldmarktpryzen. Het waren heden voornameiyk de heer en Joekes (V. D.) en Van Lidth de Jeude (V. B.) die over al deze en nog meer waarheden uit weidden. De heer JOEKES, die niet by anderen ach ter wilde biyven in waardeerlng voor dezen minister, scheen het nogal bedenkelyk te vin den, dat de - heer Rost van Tonnlngen zoo de loftrompet gestoken had over den vorigen Landvoogd; zulks beteekende voor hem de juistheid der ctitiek op diens beleid! Hy vindt ook, dat de heer Van Poll wat te veel overheidsmaatregelen ten gunste der eco nomische positie verlangt; tcrugkeer tot de ongebonden concurrentie ook hy niet wenscht, stabilisatie er komen, en die z k 1 er komen, als we maar geen na tionalistische Utlek gtfan en., gesp ,X» tiek tdsschen derland en als waren twee elkaar heer Joekes in ieder geval verwerpeiyk. Een nieuw, apart coördineerend Nederlanqsch .Hoeveel ziele-zegen zit in deze som van ruim 352.000 verdisconteerd? God weet t en.... zal dankbaar zyn. Maar.... wy moeten naar een millioen!”’ Kyk, dat is goed bedoeld, maar dat Is sma keloos. Men schaamt zich toch een beetje nietwaar? Wanneer een zoo overdreven ge- moedeiyke spreekwüze onder de oogen van be- •chaafde andersdenkenden komt! Welk een foei-leelyke beeldspraak is dat: het verdiscon- teeren van ziele-zegen! En ook die veronder stelde dankbaarheid van God doet niet erg overtuigend aan. De verhouding tusschen God en ons mag vertrouweiyk zyn, maar ze mag niet ontaarden tot het soort goede trouw, dat hier het woord neemt. Het is, alsof men God «emoedeiyk op den schouder kan kloppen en zeggen: „Ben je nu niet biy?", waarop Onze Lieve Heer dan maar netjes ja te knikken had. Het is hóusch geen puritanisme, maar deze ma nier staat ons tegen. Hindert ze de lezers van <«e annalen niet? Telkens, by het doorbladeren van die echt- Roomsche missleboekjes en charitatieve orga nen. stellen wy ons die vraag: „Hindert dit nu het goede Roomsche publiek niet, dit kinder- •chtlg-populaire proaa, die banaal-devoterige ilimpjes, die wolkige prentjes met een overzoe ten melasse-smaak?” Het schynt Inderdaad, dat dit alles de men- «chen maar weinig hindert. Wie meer smaak •tebben, steunen de congregaties en gooien de Het gebeurde met den N. 8. B.-er v. d. Laken in Indië, die abide, dat men met' knuppels naar het Binnenhof moest kun nen optrekken om de Kamers hier uit el kaar te jagen, wordt nader onderzocht. et orgaan van het „Genootschap tot I—voortplanting des Geloofs” verschynt A A vier maal per jaar en wordt uitgegeven Hj het Instituut voor doofstommen te Sint Mlchlels Gestel. De redactie 'berust tegenwoor dig by den zeereerw. heer C. van Dyck, leeraar Mn het seminarie Beekvliet. Het blad wordt gratis toegezonden aan de leden van het ge nootschap Dit orgaan is niet bepaald van gls- tsren. want met den jaargang 1938 werd het honderd-en-tiende deel ingegaan. De volledige annalen vullen dus reeds een paar planken van Mn stevige boekenkast. Men zal moeten toege ven. dat dit een respectabele hoeveelheid ar beid vertegenwoordigt, ondernomen voor het goede doel, gesteund voor het goede doel, ver- yweid voor het goede doel.... e Omdat de nieuwe jaargang verscheen In een nieuw gewaad een geteekend omslag, waarop wij den Zaligmaker zien afgebeeld in prediken de houding, de rechterhand zegenend geheven de linkerhand rustend op den aardbol met het kruis, teeken zyner Koninklijke heerschappy over de wereld en omdat deze nieuwe jaar gang werd ingeleid door den aartsbisschop van Utrecht, is er wel reden, eens de aandacht te vragen voor deze annalen, in vele katholieke gezinnen wel bekend, en meteen onze gedach ten eens te laten gaag over de zeer groote hoe veelheid propagandistische blaadjes en missle boekjes. die geregeld in katholiek Nederland het licht zien, de huisgezinnen bezoeken, en voor een groot gedeelte (men moet zich dit eeriyk bekennen) den weg naar de papiermand vinden. Wy onderschatten gewoonlyk deze drukwerk- I jea In tallooze gezinnen, niet alleen op het platteland, worden ze met yver gelezen. Maar de voornaamste reden, waarom men zich er op abonneert, is toch gewoonlyk niet de behoefte aan goede, onderhoudende en opwekkende lec tuur. Men neemt die boekjes om de vreemde missiën of om een ander liefdewerk te steunen. Men betaalt er voor, maar vraagt zich minder af, of men ook „waar voor zyn geld" krygt; heb ik de straf gelaten aanvaard. men to tevreden met een boekje, «har wat goe de lectuur over het missieleven of het liefde werk In voorkomt. Het Genootschap tot voort planting des Geloofs vraagt zelfs geen abonne mentsgeld. Het geeft vier maai per jaar zyn orgaan cadeau uit erkentelykheld voor den steun, dien het van zyn leden ondervindt. Het lidmaatschap van het genootschap is niet erg duur; in een gezin, waar eenige welstand toe laat, dat men wat milder is met zyn steun, zyn vaak vader, moeder en alle kinderen lid. Ze be talen een dubbeltje per maand. Het geld, dat aldus uit heel Nederland samenstroomt, gaat naar die voorposten van de Moederkerk in de verre landen: de missionarissen over de heele wereld. Ook in andere landen werkt het Ge nootschap op ongeveer dezelfde wy»e. Het mooie resultaat to, dat uit alle gebieden, waaruit mis sionarissen komen, meteen ook de missie tlnan- cieel gesteund wordt. De ongeloovige zal zeggen: „Dat zit organisatorisch knap in elkaar!” Voor den katholiek is het meer dan een knappe or ganisatie. Voor hem is deze werkwijze van het Genootschap tot voortplanting des Geloofs een uitdrukking van die geheimzinnige saamhoorig- held der katholieken, die de gemeenschap der heiligen to. Hy weet, dat er geld noodlg is om missiën te stichten en te onderhouden, maar hy weet ook, dat men met-geld-alleen niet veel beginnen kan. Het geven van het geld is slechts een daad van offervaardigheid, waardoor de katholiek zyn bereidheid doet biyken, mede te werken aan het apostolaat ter verspreiding van Christus’ Goede Boodschap, het Evangelie, onder hen, die nog wandelen in de duisternis en de schaduvfen des doods. „By ons allen toch zoo schryft dan ook Z. Hw. Exc. Mgr. dr. J. de Jong aan het begin van den nieuwen jaargang der annalen leeft en werkt de liefde voor de Kerk, welke Christus ten koste van zooveel lijden heeft ge sticht, om door haar de wereld te verlichten in waarheid." Ziehier het beginsel van het Genootschap: een prachtig beginsel en naar zyn aard een geesteiyk beginsel. Men zou dit beginsel schen den door de werkwyae van het Genootschap al te materialistisch op te vatten. Het to geen centenzaak. Het Is een zaak van liefde en of fervaardigheid. Welnu, om die reden hebben wy bezwaar te gen den al te gemoedelijken toon, waarop vele annalen den geldelyken nood behandelen. Vlak onder de Inleiding van den Aartsbisschop vin den wy een rekening-en-verantwoording be treffende de gelden, binnengekomen by het genootschap in het jaar 1937. Het Is een som van ruim drie-en-een-halve ton, een mooie som dus. De thesaurier van het Genootschap tee kent echter hierby aan: De waarnemende voorzitter, mr. J. J. A. H. Houben, heeft aan het begin van den avond een openingsrede gehouden, waarin hy herin nerde aan het heugiyk feit van de geboorte van Prinses Beatrix. Spr. wees er op, hoe door deze gebeurtenis de grondslag van onze een heid, ons erfelyk nationaal koningschap, weer to versterkt. Vooral in dezen kring verdient dit een woord van innlgen gelukwensch en dank aan God. De geboorte van een nieuwe Oranje telg is geen symbool zonder meer. Het Koning schap der Oranjes is een levende realiteit, die zich voortdurend laat gelden, maar in het by zonder by gelegenheden, waarby {iet Ingrypêfl van de Kroon gewenscht to. Het Bühoort by ons democrattocif Nederland. In verband hier mede herinnerde spr. aan het wóórd van Wil lem den Zwyger, dat het Staatshoofd spreke ten behoeve der maatschappy en In het alge meen belang. a ziging van onze staatkundige tactiek niet ur gent en ook hy weea een nieuw coördineerend orgaan af; deze spreker noemde zich een groot bewonderaar van Indië en hy betreurde, dat de belangstelling daarvoor by ons nog steeds te gering Is. Vrywel ieder ook hy to voor een agra- rtoche ontwikkeling in Indië, maar bet woord „agrarisatle" vond hy wel wat heel raar en hoe zouden wy landbouwproducten kunnen ex- porteeren? We sukkelen nu al to» met den export. De heer in het toogen. en om biyk te geven, dat hy te gering schat zeer zeker den vooruitgang in wel-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5