MM 4 HAVsc^am Autobestuurder verbrand v. Everdingen Parkiet op Curasao i aangekomen RECHTSCHE SCHERPSLIJPERS? Afscheid van prof. Kerkelijk leven OMVANGRIJK WERK GEREED 1 DINSDAG MAART 1938 if! van Nieuwe Economische Raad Print Bernhard tot lit ZIJT AZIJNEXTRACT GEDRONKEN Driejarig kindje overleden HAV BANKT Zoo neen. vraagt haar lage tarieven WIELRIJDER DOODGEREDEN Al zijn spaarcenten verdwenen De Stille Omgang In totaal 145 extra-treinen noodig Plaquette onthuld MR. S. E. J. M. VAN LIER in- Felicitatie ter beurze Amsterdam Oude man twee keer ff bestolen Uitvaart Pater-Magister A. Doodkorte O.P. Gearresteerde slager op vrye voeten gesteld Hulde voor zyn opbouwenden arbeid aan het K.N.M.l. Zyn wagen botste tegen onverlich- ten vrachtauto en vloog in brand H. M. DE KONINGIN IN DEN HAAG TERUG De hoofdstad in het interlocaal automatisch telefoonverkeer opgenomen UITBREIDING DAGBLAD DE TIJD HET VLIEGONGEVAL BIJ EELDE a Automatisch interlocaal tele- foneeren in Den Haag welke wordt het De Kroon vernietigt besluit van B. en W. van Harlingen 't Het doodelijk schot te Doesburg* Toespraak dr. Cannegieter geslaagde vlucht van Geysendorf fer met de eerste Lockheed super electra voor onze West Herinneringsgeschenk F. J. M. van Ogtrop 70 jaar De oude man heeft dus nu niets meer dan bet „Kerk en vrede** mag niet collecteeren LEVENSVERZEKERING-LIJFRENTE r Voor dit traject heeft BIJ DE dr E. X-i PHIIIPS LAMPEN i 1 (F In de eerste plaats moge melding worden ge maakt van het tot groote voldoening stemmen de feit, dat het H. M. de Koningin heeft be haagd Z. K. H. Prins Bernhard tot lid van den Economischen Raad te benoemen. AIP voert, de vorige ken. om den luchtweg heden, 1 Maart, zal het avondblad van De Tijd met enkele bladzijden scheldenlijk van den MldUenatandaraad, den Nijverheidsraad en de arbeidersgroep uit den Hoogen Raad van Arbeid. stelling bevorderd, hetgeen geacht moest worden te zijn in strijd met het algemeen belang, waar om het bestuit van B. en W. vernietigd werd. Door het houden van de gevraagde collecte toe te staan, hadden B en. W. van Harlingen luchtverbinding, zal exploiteeren, doorverbinding Zondagmiddag tegen half twee is de fietser H. Lemlljn, die den Klimmenerberg afreed, door een achteroprijdenden auto overreden en op slag gedood. Het slachtoffer was 32 jaar, ongehuwd en woonachtig te Klimmen-Ransdaal. De auto mobilist is een taxl-chauffeur, ook woonachtig te Klimmen. De marechaussee heeft de zaak.in onderzoek. nagenoeg Maar teer groot is de van den dienst. Het au Op den Rijksstraatweg te Rilland Bath, ter hoogte van den spoorwegovergang, is Maandag avond tegen kwart over zeven een personenauto met een vaart van zeventig kilometer tegen een onverlicht langs den weg steenden vrachtauto gereden. Het instituut, dat gij achterlaat, aldus spr., bereidt zich op een nieuwe teak voor en is vol van nieuw leven. Op een desbetreffende vraag van den voor zitter erkende de heer P. dat hU bij Eelde te steil was opgetrokken, doch dat hij toen geenerlel gevaar aanwezig achtte. De heer J. F. de L., als getuige gehoord, had wel bemerkt, dat de snelheid vrij gering was Onmiddellijk na de botsing vloog de auto in brand. De bestuurder, de heer 8. Franken uit Bergen op Zoom, wist zich niet meer uit den wagen te bevrijden en kwam om het leven. - om-handen, de verhuizing De Haagsche gemeenteraad beeft besloten 900.000 beschikbaar te stellen voor de aanslui ting van 's-Gravenhage aan bat geautem^l- seerdc inter locale teleioonna^MW^B Doordat de omstandigheden gunstig waren voor de groote expansie, was u* teak toch geen gemakkelijke. ■’ii De Raad voor de Luchtvaart behandelde Maandag bet openbaar onderzoek met betrek king tot het ongeval, dat op 17 December 1937 is overkomen aan het vliegtuig PH-AKC, bet toestel, dat, bestuurd door J. C. P„ kort na den start nabij het luchtvaartterrein Eelde is neer gestort, waarbij het werd vernield (de bestuur der en de mede-inzittenden bleygp^^edéerd). De voorzitter, mr. dr. Kooien, bracht in her innering, dat het regenachtig weer was en dat de heer P. als leerling van de Zeevaart school in gezelschap van den 21-jarigen vlieger, de L. was. Men had opdracht, van Schiphol langs den afsluitdijk over Teuge en Eelde te vliegen. Spr. herinnerde aan den tijd, nu ruim 35 jaar geleden, toen de heer van Everdingen aan het instituut 'werd verbonden. Groot zijn de veranderingen, die het insti tuut en vooral dbk de organisatie van den dienst in die 35 jaren hebben ondergaan. OU vond een klein gebouw en een kleinen staf van medewerkers. Het gebouw is aanzienlijk ver groot en een toren is bijgebouwd. De staf van medewerkers is, wat het technische personeel betreft, aanzienlijk uitgebreid, bijna verdub beld. Helaas is het aantal wetenschappelijke medewerkers nagenoeg stationnair gebleven. evolutie van den aard ratal afdeelingen is van drie tot vUf aangegroéld. Kwamen bij uw in- diensttreden, van het postkantoor bezorgd, een aantal berichten per draadtelegraaf binnen (voor uw eerste volledig weerkaartje zUn b.v. 67 telegrammen gebruikt), thans worden per dag 950 per radio inkomende berichten ver werkt. En ook bet aantel uitgaande berichten is enorm toegenomen. nJ. naar huisje, waarin hij woont. Het slot van de voor deur was onbeschadigd. De keukendeur aan de achterzijde stond open en het is mogeljjK, dai de inbreker over een paar platjes naar een gang is geloopen, ofschoon dat niet ongevaarljjk was, want tusschen half zes en zeven is het in deze dagen nog niet geheel donker en het mag bekend heeten, dat den Scheveninger in het algemeen des Zondagsmiddags niet veel ont gaat, van wat op de straat gebeurt, t Daarnaast heeft de heer Wlenecke een bron zen legpenning met het zelfde beeld vervaar digd, dat spr. den heer van Everdingen ver zocht wel persoonlijk te willen aannemen. Te vens werd een album met de namen der schen kers aangeboden. Prof, van der Waals onthulde vervolgens de plaquette en overhandigde den scheldenden hoofddirecteur den legpenning. De plaquette bevat een afbeelding van de buste van den professor en profiel, waaronder in sierlijke let ters den naam van den hoofddlrecteur met de Jaartallen, vermeldende de periode, gedurende welke filj de leiding van het instituut had. Het parket uit Arnhem heeft te Doesburg een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het'overlijden van de Zondagmorgen met een schotwond in het achterhoofd in de slacht plaats van een woning aan de Ooipoortstraat gevonden vrouw van den slager B. Het is gebleken, dat hier geen sprake is van •h moordaanslag. De slager B., die in hechte nis was genomen, is Maandag op vrije voeten ge teld. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de in breker precies geweten heeft, dat er bij J. wa. te halen was en dat hjj met den geregelden kerkgang van den ouden man ook op de hoogte was. De politie heeft de zaak in onderzoek. Eenlge omwonenden, die op het geluid van de botsing kwamen toesnellen, hebben nog getracht met behulp van zand de vlammen te dooven, doch men is hierin niet geslaagd. De aanrijding was zoo hevig, dat de auto ruim vijf meter terugschoot. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer, dat later geheel verkoold uit den wagen werd gehaald, is naar het lijkenhuisje van het Groene Kruis te Rilland Bath overgebracht, Namens de directie van bet instituut en de directeuren van de belde fillaallnrichtingen richtte zich vervolgens dr. H. O. Cannegieter, die prof, van Everdingen opvolgt, tot den schei denden hoofddirecteur om uiting te geven aan de gemeenschappelijke gevoelens van vriend schap en hoogachting. Ook dr. Cannegieter wees er op, dat geen zijner voorgangers een snellere ontwikkeling van het instituut heeft gezien. Dr. Cannegieter herinnerde aan de bewogen tijden onder het hoofddirecteurschap van prof. Van Maandagmiddag vier uur af is de hoofdstad rechtstreeks opgenomen in het interlocaal automatisch telefoon verkeer en kunnen de geabonneerden van het gemeentelijk telefoonnet Am sterdam zich door het kiezen van het kengetal van het gewenschte kan toor en vervolgens door het draaien van een telefoonnummer zelf in ver binding stellen met de aangeslote nen van 67 telefoonkantoren. REEDS VERZEKERD Zooals bekend, wordt de Stille Omgang voor de tweede maal gehouden in den nacht van 19 op 30 Maart. Ook voor dezen nacht zullen dé NJ3. een 25-tal extra treinen laten loopen, uit nagenoeg alle deelen van ons land. Het aantel treinen met reizigers zal dus, de terugreis medegerekend, ongeveer 50 zijn. Voor het inleggen drier extra treinen zijn nog omstreeks 35 ledige treinen noodig, zoodat van Zaterdag nam. tot •Zondag nam. voor dezen tweeden nacht 75 extra treinen zullen moeten worden Ingelegd. Met het aantal dezer extra treinen in den eer sten nacht medegerekend, dat 70 bedroeg, zjjn voor den Stillen Omgang in bet geheel dus 145 extra treinen noodig. Bij de KLM. is bericht ontvangen dat gezagvoerder J. J. Geysendorffer Maandag ochtend te 11.15 uur plaatselljken tijd te Curacao vlot is geland, met de Lockheed super electra „Parkiet." Er was veel belangstelling op het vliegveld „Hato" by Willemstad, om het eerste toestel voor de nieuwe KLM.-vloot in de West van nabij te kunnen aanschouwen. De directeur der KLM. heeft bij het vernemen van Geysen- dorffer’s aankomst een telegram van geluk wensen aan zijn gezagvoerder verzonden. Zooals men weet is dit Lockheed-toestel, dat de reglstratie-teek week uit Burbank van Callfomlë naar Curacao geheel te volgen. Er werden bestaande luchtroutes gekozen van Burbank tot Miami, en wei langs El Paso, At lanta en Jacksonville. Van Miami is de heer Geysendorffer langs de kust van Cuba naar Port au Prince op. Haïti gevlogen. Vandaar koerste de .Parkiet” over Aruba naar Curacao. De vlucht had een normaal veyïoop en de bemanning betuigde zich zeer voldaan over de vliegeigenschappen van de Lockheed super electra. HM. de Koningin is Maandag om één uur in een gesloten auto en in gezelschap van een hofdame in haar residentie teruggekeerd. Een auto van de rijksrecherche volgde den koninklij ken auto. Aangezien het uur van aankomst niet be kend was bestond er weinig publieke belang stelling. De politie zorgde er voor, dat de be langstellenden op behoorlijken afstand van den ingang van het paleis verwijderd bleven. Zondagavond zag het driejarige dochtertje van de familie Theunlssen in de Vriesstraat te Eindhoven kans, in een onbewaakt oogenbllk op tafel te klimmen, een geopend fleschje azijn- extract te grijpen en het leeg te drinken. Krim pend van pijn werd het kind naar het Binnen- zlekenhuls overgebracht, waar het korten tijd later is overleden. Zooals bekend zal de K.L.M -vloot in de West met drie Lockheed-vllegtuigen van dit type worden aangevuld. Na de .Parkiet” zullen nog de „Kolibri” en de „Troepfaal” naar Curacao worden overgevlogen. Het laatste traject van de gekozen route, nJ. van Miami via Port au Prince naar Willemstad, biedt tevens een uit stekende gelegenheid om het KLM.-personeel vertrouwd te maken met een welke de KLM. gaarne als aanvoerlijn voor de* New-York. Vele’ van uw medewerkers aan het instituut en verscheidene andere personen, die met bet Instituut op eenlgerlel wijze in verband staan of er belang in stellen en die het opbouwend werk, dat gij ten behoeve van het instituut ge daan hebt, hoogelijk waardeeren, hebben ge meend de herinnering daaraan levendig te moeten houden door een bronzen plaquette met uw beeltenis te laten maken. Deze plaquette, ontworpen en vervaardigd door den heer J. C. Wiene<ie, is bestemd om aan of in het gebouw van bet Instituut aangebracht te worden. geworden toen de heer P. een bocht ging maken. HIJ heeft niet ingegrepen, omdat de snelheid (pijn. 130 KM.) sJ. nog Wel voldoende scheen en omdat het voor den bestuurder onprettig is, wanneer een ander mee doet aan 1 roer. Wel wilde hjj voor het nemen van een bocht waar schuwen, maar toen geschiedde reeds plotseling het ongeval. Nadat twee leden van den Raad voor de Lucht vaart enkele opmerkingen hadden gemaakt, reide de voorzitter nog, het te betreuren, dat de heer de L. zijn beoogde waarschuwing niet had gegeven. De uitspraak volgt later. Na een lunch ten huize van den burgemees ter vereenlgden autoriteiten en genoodlgden zich tegen drie uur in het telefoongebouw Spuistraat, waar de plechtigheid geschiedd De directeur der P. T. T„ dr. Ir. M. Damme, ep burgemeester dr. W. de V! hebben hier een rede gehouden. Nadat de burgemeester de symbolische han deling had vgrrlcht, werd de thee geserveerd. vonden, een zelfde standpunt in te nemen als de burgemeester van Harlingen, die van oordeel was, dat aan de vereeniglng ..Kerk en Vrede” geen toestemming gegeven moest werden om een collecte te houden. Tegen den zin van den burgemeester echter hadden de beide wethouders in de vergadering van 28 October 1937 van B. en W. gunstig be schikt op het verzoek van de afdeeling Harlin gen van de vereenlging „Kerk en Vrede”, om na afloop van een op 11 November 1937 te hou- deq. openbare bijeenkomst te mogen collectee- ren. Met toepassing van art. 76 der Gemeente wet, heeft dk burgemeester daarop het besluit van B. en W. ter vernietiging voorgedragen aan de Kroon. Daar de vereenlging „Kerk en Vrede”, blij kens art. 3 harer statuten, om. ten doel heeft, de christenheid te doordringen van het besef, dat zü zich van deelneming of steun aan oorlog heeft te onthouden, was de Kroon van oordeel, dat deze doelstelling niet voldoende waarborgen biedt, dat zij in haar practische uitwerking niet leidt tot het propageeren van weigering tot medewerking aan de landsverdediging en de voorbereiding daarvan. Temeer was er grond voor een dergelijke verwachting, omdat in art. 4 der statuten van genoemde vereenlging gezegd wordt, dat uit de doelstelling volgt: het persoon lijk strevei» van elk harer leden naar een levehshoudlng, in overeenstemming met haar beginsel. Door het overhalen van een schakelaar een symbolische handeling overigens na jarenlange technische voorbereidingen heeft de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, op verzoek van den directeur- generaal van P. T. T„ dr. Ir. M. H. Damme, de» hoofdstad Maandag rechtstreeks op het Interlocaal telefoonverkeer Ingescha keld de KLM. bereids de toestemming van de Haïtische regeering om de luchtverbinding tusschen Haïti en Curacao te onderhouden. waarop zijn scherpe geest hem met een be- wonderenswaardlge gemakkelijkheid zoowel de wetenschappelijke als organisatorische vraag stukken deed overzien, ter hand nemen en op lossen. Spr. gaf vervolgens een samenvatting van het vele, dat prof. v. Everdingen voor de wetenschap heeft gedaan. Al gaat dus morgen uw pensioen in, nadat gij eergisteren den pensioengerechtigden leef tijd hebt bereikt, wjj Instituutambtenaren ne men nóg geen afscheid van u. aldus vervolgde spr. Wij schorten onze afscheidsgroeten op tot den 30sten Juni. Als oudste ambtenaar en assistent, verbonden aan het instituut, sprak vervolgens ,4b heer C. van Dorssen. Prof. dr. E. van Everdingen tenslotte een dankwoord. In Schevenlngea, in een heel eenvoudig huis je, aan de Van Egmontstraat 39, woont de seveptig-jarige J. Het huis is zijn eigendom, doch sinds drie weken is dat het eenlge, wat, hem nog is Overgebleven. Voor dien tijd woonde hU. in een ander huis. HU is alleen en heeft niets mejr aoodat hij zelf met een famlUelicT'd deed. Daarbij is op geheimzinnige wijze een hoeveelheid bankpapier weggeraakt. Dat was drie weken geleden. Het geld zat in •n sigarenkoker en dien koker had de oude man in een laatje van een oude kast gelegd. Toen de verhuizing in de Van Egmontstraaf aankwam, bleek al bet geld uit den sigarenkoker verdwenen ’te zijn, aldus vertelt Het Volk. Het Was ongeveer 1,000. Hij besprak het verlies met de naaste fami lieleden, maar door onbekende reden, heeft hij geen aangifte gedaan bij de politie. Het zou wèggewaaid zijn, meende hjf. Aangezien dat geld zijn eenlg contante bezit vormde, waarmee hjj de rest van zyn leven dacht uit te komen, zag hij zich toen genood zaakt, een van zijn beide huisjes te verkoopsn. Het bracht ƒ900 op en daarmee kon hij voor- loopig weer voort. Zondagmiddag is de heer J„ tegen half zes naar de kerk tegenwoordigheid van autoriteiten, ge- noodlgden en zijn dagelijksche medewer kers heeft Maandag de hoofddlrecteur van het Koninklijk Nederlandsen logisch Instituut te De Bilt, pri van Everdingen, in een bijeenkomst in ho tel Poll te De Bilt officieel afscheid uit zijn functie genomen. Weliswaar blijft hij zijn ambt, dat hij oorspronkelijk met ingang van morgen zou neerleggen, nog tot 1 Juli van dit jaar waaragmen, daar zijn opvol ger dr. H. O. Cannegieter vóór dien tijd de functie van hoofddlrecteur niet op zich kan nemen, doch het officieele afscheid, op van daag bepaald, voordat zijn vertrek werd uitgesteld, waarbij de scheidende leider op hartelijke wijze werd gehuldigd voor het vele, dat hjj in dienst van het instituut en de wetenschap heeft verricht, ging door. Prof. dr. J. D. van der Waals Jr. uit Am sterdam richtte zich als president-curator van het Koninklijk Nederlandsen Meteorologisch stltuut tot prof, van Everdingen. De heer F. J. M. van Ogtrop, voorzitter van de Vereenlging voor den Effectenhandel te Amsterdam, vierde Zaterdag j.l. zijn 70sten verjaardag. Gelegenheid om den jubilaris te compllmen- teeren bestond voor de beursbezoekers Maan dag, aangezien de jarige Zaterdag zijn geboortedag in familiekring heeft willen vie ren. De beursbezoekers hebben in grooten ge tale thans uiting gegeven aan hun hoogachting voor hun voorzitter, die zeer vele jaren voor de belangen der vereeniglng werkzaam is. Sedert 1904 maakt de heer Van Ogtrop deel uit van het bestuur en sedert 1916 van het dagelijksch bestuur, waarvan hij zeven jaren voorzitter is geweest. Na het overlijden van den heer Stroeve heeft de heer Van Ogtrop er niet tegen opge zien het voorzitterschap der vereeniglng te aanvaarden, wel een bewijs van vertrouwen, dat de leden in hem stelden. De jubilaris ontving Zaterdag de onderschei ding van ridder in de Orde van den Nedefland- schen Leeuw en met dit eereteeken op de borst had hij Maandagtpiddag de gelukwenschen in ontvangst te nemen van talrijke Beursbezoekers als bankiers, directeuren van verschillende in stellingen, patroons en bedienden. Dit alles schonk den heer Van Ogtrop een groote vol doening en wü van onzen kant wenschen hem nog vele Jaren van arbeid en groote verdiensten. zooals altijd, gegaan. Op de voordeur is een Lipsslot, maar de achterkant, de keukendeur, bleef openstaan. Tenminste, dat gelooft de heer j. Toen hij om tien minuten over zeven terug keerde, stond de keukendeur wagenwijd open, eerst had hij echter een andere, voor hem ver schrikkelijke ontdekking gedaan. Hjj bewaarde zijn geld in een ouderïgetsche, reusachtige lin nenkast in den salon, aan de voorkant van zijn huis. De sleutel van deze kamer legt hij altijd onder bet matje voor de deur en dat was ook nu zoo gegaan, iemand had den sleutel gebruikt om de kamer binnen te dringen en had de lin nenkast geheel overhoop gehaald. Allerlei ge bruiksvoorwerpen lagen over den grond ver spreid, de deuren stonden wijd open en aldra bemerkte hjj, dat de ƒ900 verdwenen waren Daarvan beeft hij de politie wel in kennis ge steld. In de St. Dominlcuskerk te Utrecht is Maan dagmorgen de plechtige Uitvaart geweest voor Pater Magister A. Doodkorte OB. Uit alle deelen van het land waren leerlin gen van den bekenden thomlst naar Utrecht gekomen om de H. Requiemmis bij te wonen, welke werd opgedragen door den provinciaal der Dominicanen, den Hoogeerw. heer B. Schaab OP. uit Nijmegen, met assistentie van Pater Magister dr. B. Luickx OP, regens van het studiehuis Albertlnum te Nijmegen, als dia ken en prof. dr. P. Krellng OJ»., hoogleeraar .aan de R K Unlverslteit, als subdiaken. Aan deze Requiemmis waren de Lauden voorafgegaan, terwijl den avond tevoren het stoffelijk overschot van pater Doodkorte van uit het ziekenhuis St. Joan, de Deo naar de St Dominlcuskerk was overgebracht, waar vol gens DOmlnlcaanschen ritus door alle peters de Metten waren j gezongen. Het geheele priesterkoor was in zwaren rouw. Uit de groote belangstelling der parochianen en 'verschillende menschen uit de stad Utrecht bleek de groote sympathie voor den overledene, die. al had hij dan geen parochiewerk, zich in Utrecht toch vele vrienden had verworven. Ook bU het rozenkransgebed Zondagavond waren vele geloovigen tegenwoordig. Maandagmiddag werd op het kloosterkerk hof van t Albertlnum ï»n de patep Dominica nen te Nijmegen het stoffelijk overschot van dró Hoogeerwaarde Zeergeleerden Pater Ma gister Alb. Doodkorte O. P. ter aarde bestaid. De begrafenisstoet kwam cm ruim vijf uur bij het Albertlnum aan, wasu- bet heele con vent en vele belangstellenden verzameld waren. Na aankomst begaf de rouwstoet zich naar het kerkhof. Hier werd de absoute verricht door den Zeereerw. pater P. Smit O. P„ prior van het Albertlnum, geassisteerd door pater F. Sassen O. P. en pater P. M. Frehe OP. uit Utrecht Onder de aanwerigen merkten wij om. op de deputaties van de paters Jezuïeten, Augus tijnen en Carmelleten, van .Veritas" uit Utrecht, van het Kerkbestuur en de Derde Or de van St. Dominlcus te Utrecht en vele pro fessoren van de R.K. Unlverslteit te Nijmegen. Na een kort gebed verlieten allen in stilte den doodenakker. Dezer dagen is bij Koninklijk Besluit in een nieuwe samenstelling van den Economischen Raad voorzien. Aanleiding daartoe vormde de omstandigheid, dat het thans zitting hebbend college eenlgen tijd geleden collectief onthef fing uit zijn functie heeft gevraagd, ten einde het nieuwe kabinet de gelegenheid te geven, een samenstelling van den Raad naar zijne in zichten te bevorderen. Bij gemeld Kon. Besluit zijn benoemd in den Economischen Raad tot lid en voorzitter prof, ir. I. P. de Vooys, te Arnhem; tot lid en onder voorzitter mr. L. J. A. Trip, te ’s-Gravenhage, tot leden: Z. K. H. Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Ooert Karei Godfried Pieter, Prins der Nederlanden, Prins v. Llppe-Biester- feld; dr. J. v. Beurden, buitengew. lid van den Middenstandsraad te Heeswijk; prof. mr. O. W. J. Bruins, te Wassenaar; J. B. van der Houven van Oordt, te ’s-Gravenhage; mr. W. Q. F. Jongejan, te Wassenaar; prof. H. A. Kaag, te Tilburg; C. van der Lende, lid van den Hoo gen Raad van Arbeid, te Amsterdam; L. H. Mansholt, te Glimmen (bij Groningen)prof. dr. G. Mlnderhoud, te Wageningen; prof. dr. Z. W Sneller, te Rotterdam; prof. dr. F. de Vries, te Rotterdam; J. Wilschut, te Rotterdam en O. J. Ph. Zaalberg, voorzitter van den Nijverheids raad, te ’s-Gravenhage. Voorts is van de gelegenheid, door de collec tieve ontslagaanvrage der zitting hebbende ledenw geboden, gebruik gemaakt, om na te gaan, in. aldus de kroon de vorenomschreven doel- hoeverre de mogelijkheid bestond den Raad een meer organische samenstelling te geven. Tot op zekere hoogte bleek hierin te kun nen worden voorzien, doordat drie van de le den werden benoemd naar aanleiding vaq des betreffende voordrachten, ontvangen onder- w- -w w anneer het communistische Uy „Volksdagblad”. voorheen de beruchte „Tribune”, over „recht- sche scherpslijpers” schrijft, denkt men onwillekeurig, dat Hitler of Mussolini of ColiJn Ol katholieke ministers bedoeld worden. Dit keer echter gaat het niet tegen de gebruikelijke mikpunten, waar op de communisten hun in venijn ge doopte pijlen plegen af te schieten, maar tegen de „rechtsche scherpslijpers”, die zich in het hoofdbestuur van het roode N.V.V., dat de Spaansche Volksfront- regaerlng een buitengewoon warm hart toedraagt, zouden bevinden. Het hoofd bestuur van het N.V.V. heeft nl met algeaaeene stemmen een motie aange nomen, waarin het zich stelt op het standpunt der democratie en zich tegen eiken vorm van dictatuur, ook tegen die, door het Russische vakverbond i aangehangen, verklaart, zoodat principieele bezwaren heeft tegen aansluiting van het Russische vakver bond bij het I V.V. Deze motie van het hoofdbestuur van het N.V.V. is princi pieel van een gelukkige consequentie, maar markeert te scherper de Inconse quentie van de aanmoedigende en steu nende houding van het N.V.V. jegens de Moskovitisch geïnfecteerde Volksfront- regeerlngen in het buitenland, met na me in Spanje. Het communistische „Volksdagblad” is woedend over deze principieel democratische motie en be drijst daardoor, hoe ernstig zijn democra- tischdoenerij gemeend is. Wanneer men zich niet met lijf en ziel aan dictator Stalin op ongenade wenscht over te leveren, wordt men door bet orgaan van de C.P.N. voor „rechtsche scherpslijper” uitgemaakt. De CB.N. staat slechts één eenheid van alle niet-fascistische vak bonden vóór, nX de onmondige eenheid onder de absolutistische tyrannie van Vadertje Stalin, die voortdurend een bloedige opruiming gelast onder zijn meest geliefde kinderen. Het is nu maar te hopen, dat het so cialistische N.V.V. voet bU stuk zal hou den en, indien het toch tot een aanslui ting van de Russische vakbonden bij het I.V.V. mocht komen, het LV.V. den rug zal toekeeren. De door het hoofdbestuur met algemeene stemmen aangenomen motie Is een duidelijke „a”, waarop straks ook een niet minder duidelijke „b” zal moeten volgen overeenkomstig het eenvoudige abc der meest elementaire logica. Te beginnen met van Everdingen en huldigde hem voor de wijze, WOrden uitgebreid _n_ w. meer(jere plaatsruimte zal door uitbreiding van de bestaande en instelling van nieuwe ru brieken, door vermeerdering van artikelen en door breedere Informatie, ook den inhoud en de waarde van dit blad, overeenkomstig het karak ter van De Tijd, vervolledigen en verrijken. O

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13