Alkmaar, 2 Maart Een onbetrouwbaar boekhouder De zegetocht der - duizendtallen BELASTINGZEGELS VERDUISTERD I I WOENSDAG 2 MAART 1938 BIJLAGEN TOT DEN RAAD AGENDA Gent. Radio-distribatie Vijftig jaar Diocesane Volksbond ADRES INZAKE B-STEUN l I Inrit Geestersingel OFFICIEELE MEDEDEELING^N 2229 Februari Nieuwe zaken Verzekering' gemeentegelden - JA HELAAS OOK NU NOG SMITS - ONGEN Wol en konijnen BURGERLIJKE STAND 5CHOENEN Officier eischt zware straffen Drankwet Texelse he wol- en konijnendieven stalen uit armoede De vijf Vakcentrales adresseeren Uitbreiding concessie gas levering Oudorp Voorziening in een vacature in de Commissie tot wering van schoolverzuim POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE S1EQLUK SOLIDE STABIEL INSCHRIJVINGEN HANDELS* REGISTER HANDENARBEID-TENTOON- STELLING Lof en dankoffer in de St. Laurentius Verkoop grond aan de Rembrandtstraat Gemeentebegrooting Dienst 1937. Geen thee meer Badhuis „Het Witte Kruis” Aankoop gedeelte weiland in den polder Overdie en Achtermeer Apothekersnachtdienst Suppletoire Begrooting 1937 Gemeentelijke Instelling vooru Maatschappelijk Hulpbetoon. Van K.J.C* en Graal Verkoop grond aan de Rembrandtstraat Verzoek aan de Arbeiders- woningbouwvereen. Roch dale” om bouwgrond te reserveeren gelegen tus schen de Jan van Scorel- kade, de Nicolaas Beets- kade en de Emanuel de Wittestraat Opheffingen T entoonstellingen Verkoop grond aan de Rozenstraat Lidmaatschap Vereeniging tot IJsbestryding in Noord- holland benoorden het N oirdzeekanaal Wijzigingen STAD EUWS vrü. DONDERDAG 1 MAART Edelachtbare Heeren, Toelich tl n g. tRBb a 37, hun Geboren: r. als gaat (Staatsblad Hr. 476) Aan Burgemeester en Wethouders is het vol gende adres verzonden. Namens de vijf vak-centrales, alhier, t.w R.K. Volksbond. Alkmaarschen Bestuurdersbond, -Be- stuurdersbond Alkmaar, Christelyken Bestuur dersbond en Plaatselijk Arbeidssecretariaat, ten deze doAlcilie kiezende ten huize van den heer H. Hablecht, Rochdalestraat 11. verzoekt on- dergeteekende uw College beleefd, het daarheen te willen leiden -geven in overweging nu op bet hier- voren genoemd voorstel een beslissing te nemen. van zooals stempelkaart, doch alleen de eerste der week. 143 108 363 763 Nadien stond Willem R. voor de derde maal terecht, nu in geselschap van Gerber W.. wiens tweede beurt het was. Belden werden beschul digd van het stelen van 4 konijnen ten nadeele van P. Huizinga te Tessel. De officier eischte voor beiden een gevange- nisstraf van 3 maandan Mr. Smal refereerde zich aan zijn vorige plei dooien. Uitspraak volgende week Dinsdag. Lijn 1: Hilversum Ljjn 2: Hilversum II. LUn 3 8.00—10.35 Keulen; 1035—1206 Parijs Radio; 12.06—1230 Radio P.T.T. Nord; 1230— 13.20 Parijs Radio; - - paplerwarenfal Heerhugowaï merman, enz.; Den Helder; onze mo wn aan- „waardeerlng voor den tan allerlei. och dat gaat by velen nog ,aoo- er heel wat die ondervoed rijn en aarvan weinig weerstandsvermogen 31, van legen aan de Rembrandtstraat, groot ongeveer 150 M2., voor den prijs van ƒ1125.— in totaal, ten einde daarop een woning te bouwen. De heer Dekker heeft bereids aan H. M. de Koningin vrijstelling verzocht van bet verbod, bedoeld in artikel 1506 van het Burgerlijk Wet boek. De heer J. A. Alberts, alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rembrandtstraat, groot ongeveer 149 M2., voor den prijs van ƒ1117.50 in totaal, ten einde daarop een woon- en winkelhuis te bou wen. Ter voorziening in de vacature van lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, wel ke is ontstaan door de periodieke aftreding van het lid M J. Lutterot op 18 Februari JJ., bieder. B. en W ter benoeming voor den tijd van drie Jaren, ingaande 18 Februari 1938, de navolgen de, aanbeveling aan: I. de heer M. J. Lutterot, hoofd Vondel school; 2. de heer J. O. Haaeloop, hoofd Roch- daleschool. Wy zijn zoo noodig gaarne bereid nadere toe lichtingen mondeling te verschaffen. Namens de vyf vakcentrales, w. g. H. HABIECHT. Geboren: Petroneüa Geertruida Theodoea. d. v. Petrus Johannes Joseph Geurts en Theo dora Geertruida van Scheppingen. Getrouwd: Menno Gorrit Gfcndsma en Oa- tharina Dubbeld. l f God, die U siert met Engelen en bloemen. En t lot der levenden draagt in Uw hand, Erbarm U over dit weerbarstig lan Der Men-^ienkindereVi, die U Vader noemen; Vader des Levens, in der tyden nood.... V)ader des Levens, hoor den roep der dalen, Waardoor de kinderen van Uwen Schoot Als Schimmen en als Schaduwen verdwalen, Verstoken van het AAlerhoogste goed; Vader des Levens geef hun werk en brood? thee tijdens de raadsvergaderingen vbor reke ning van de gemeente af te schaffen. Voorts deelen Gedeputeerde Staten ten aan zien van het presentiegeld voor de leden van de stembureaux mede, dat zy, zoolang de gemeente voor het sluitend maken van haar begroetingen op bijzondere bydragen uit het, werklobsheids- subsldlefonds zal zyn aangewezen, er niet in zullen berusten, dat meer dan ƒ4 per lid per verkiezing zal worden uitgegeven. Het afwijzend advies van de Commissie tot bystand voor de financiën ten aanzien van dit punt geeft B. en W. aanleiding er de aandacht op te vestigen, dat het presentiegeld voor de leden der stembureaux geen onderwerp is, waar omtrent van regeerlnguAge een bindende rege ling aaH de gemeenteRKn worden, opgelegd. Door een extra-lJjAsé en een belastlng- bydrage uit het werkloosheids-subsldiefonds aan te vragen, heeft de gemeente zich in den zin van de artikelen 9 en en 13 van het Werklooahelds- subsidlebeslult verplicht volledig te voldoen aan de voorwaarden, welke door de ministers van Sociale Zaken Binnenlandsche Zaken en Finan ciën, na overleg met Gedeputeerde fetaten, ten aanzien van de gemeentebegrooting worden ge steld. Weigert de gemeente te voldoen aan een voor waarde als de thans gestelde, die, nadat de ge meente gelegenheid had haar bezwaren daar tegen kenbaar te maken, met nadruk wordt her haald, dan stelt zy zich bloot aan het gevaar, dat genoemde ministers niet bereid zullen rijn de toekenning van de gevraagde bydragen in over weging te nemen. Naar B. en W. voorkomt is de zaak waar het hier om gaat, niet van zoodanig belang, dat ter- wllle daarvan allerlei moeilijkheden, die onge twijfeld uit verder verzet zullen voortvloeien, mogen werden geriskeerd. Ds Raad besloot op 27 Januari JJ. met de gemeente Oudorp een nieuwe gemeenschappe lijke regeling aan te gaan betreffende de le vering van gas in die gemeente. De Raad der gemeente Oudorp besloot in zyn vergadering van 28 Januari da.v. deze regeling te aan vaarden, evenwel onder bepaling, dat ook de perceelen aan de Zuidzyde van de Halvemaans- brug aan de gasleiding kunnen aansluiten. Hiervoor is noodig het leggen van een af zonderlijke leiding ter lengte van ongeveer 300 M. B. en W. stellen voor hen te machtigen be doelde leiding te doen leggen. nomen in bylage nr. 150 van dat jaar, aan te houden totdat het rapport van den directeur van het bouw- en woningtoezicht inzake de beschik bare wonlngrulmte in deze gemeente zou zyn B enX geven in overweging nu oo bet hier- De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 37 FeWuari tot en met 6 Maart waargeno men door de apotheek van Mevr, de Wed. O, M. B. Wanna, Meent 11. 15 Mei 1891Rerum Novarum, de encycliek van Leo XIII over den toestand der werklieden. Een mijlpaal in de wereldgeschiedenis! Toen, aldus Bchaepman, de PPaus, staande op de hoogste hoogte onder Gods zonne, met souverelne hand Zijn wereldwijs gestamt van spreuken rond zaaide in den donkeren nacht van onzen tyd! Deae grachtige oproep tot de werklieden, vanaf de tinne der wereld bouw, het Vatlcaan. gaf ook de eerste stoot de machtige katholieke ar beidersbeweging in het Haarlemsche Diocees aan den RK. Volksbond in het Bisdom Haarlem, die denkt. Met Rerum Novarum begon de zege tocht der duizendtallen t Evaenls onze groote rivieren, die ontstaan op de toppen der bergen en eerst langzaam een bedding graven beneden in de dalen, tot zy aanzwellen tot diepe, breed bruisende stroomen, zoo begon ook de katholieke arbeidersbeweging schuchter en bescheiden. zy ving aan met de bestrijding der meest schreeuwende misstanden en de bescherming der economisch-zwakken. Eerst werd de arbeid van zeer Jeugdige kin deren tegengegaan. Geleideiyk werd de leeftyd waarop hun arbld in fabrieken en werkplaat sen werd toegestaan, verhoogd. Daarna kwam de Inkorting van den arbeids duur van jeugdige personen en vrouwen, als mede de bescherming tegen zedeiyke gevaren. Elndeiyk kwam ook de regeling van den ar- beidstyd van volwassen mannen, welke eerst in 1919 in de arbeidswet werd opgenomen. Dit zou men kunnen noemen de periode van den ontwikkelingsgang der arbelders-wetgeving in engeren zin. Hierop volgde de periode der arbeidswetgeving in ruimeren zin. De moderne wetgeving ter bescherming der arbeiders nam een aanva geleidelijk. Eerst volgden De Directeur van het P - en T.-kantoor en het hoofd van het Telefoondlstrict te Alkmaar maken bekend, £at het Postagentschap en het Telegraaf- eri Telefoonstation Houttil met ben B .en W. bericht, dat zy omtrent de begroe ting voor 1937 dezer gemeente andermaal over leg hebben gepleegd met de door de regeering^ ingesteld commissie. In het algemeen kan die commissie zich ver- eenigen met hetgeen in den brief van 24 Novem ber JJ. ten aanzien van genoemde begrootlng is opgemerkt. De commissie blijft echter bezwaar maken tegen de uitgaven voor het verstrekken van thee tydens de vergaderingen van den raad, omdat in alle gemeenten, die voor een byzondere bydrage uit het werklooshelds-subsidlefbnds in aanmer king komen, tegen deze uitgaven bezwaar is of wordt gemaakt. Voor deze gemeente kan in dat opzicht geen uitzondering worden gemaakt. Waar het hier een algemeen toegepasten regel betreft, stellen B. en W. voor aan den gestelden Voor de Alkmaarsche rechtbank had zich Dinsdagmorgen te verantwoorden de Hoornsche boekhouder S. P. J. H.. wegens het verduisteren van een groot aantal omzetbelastlng-zegels ten nadeele van C. Kuip, van f 150’,ten nadeele van D. Vet, voor wlen hy belasting moest beta len en van diverse geldsommen tot een totaal van f75.— ten nadeele van J. Wittenburg, voor wlen hy betalingen had te doen. De slachtoffers, die verdachte administratieve werkzaamheden hadden toevertrouwd, woonden, met uitzondering van Vet, die te Lutjebroek woonde, te Hoorn. Verdachte was niet verschenen. Uit het getui genverhoor bleek, dat Vet van den Hoogeerw. Deken van Hoorn f 50,— had binnen gekregen, terwyi Wittenburg van H. zelf f 74,— had terug I ontvangen. De officier ad, dat men hier met een schavuit] Hierna stond Jan O nog eens terecht en met hem de werkman Willem R., eveneens te Tessel wonende, beschuldigd van het stelen van 8 vachten schapenwol, ten nadeele vjm L. Betman te Den Burg. De vachten waren opgeborgen in een ouden autobus, welke in een schuur stond. Tot slot stond terecht de Tessélsche chauffeur Gerbrand D.. die zich zou hebben schuldig ge maakt aan heling in de vorige zaken. Verdachte ontkende te hebben geweten, dat de wol welke hy ver beneden den gangbaren prijs had gekocht van diefstal afkomstig was. De officier achtte schuldheling bewezen, voor- nameiyk door het feit, dat verdachte, wetende wat de marktprijs was, voor de wol slechts 50 cent per KG. gaf, terwijl verdachte wist dat G., die met de wol by hem kwam, nooit in wol handelde of schapen hield. Spr. eischte tegen verdachte, die al eens eerder wegens heling was veroordeeld, 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak Dinsdag as. De heer A. Vos, alhier, beeft verzocht voor zich of zyn lastgevers van de gemeente te mo gen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rozenstraat, groot ongeveer 596 M3., voor den Prijs van f 5384 in totaal, ten einde daarop vyf woningen te bouwen. Ingekomen is een verzoek van P. J. A. Hul- berts, alhier, om een verlof A. verlof voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter pisstee, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Koorstraat nr. 8. Binnen twee weken na dagteekening deaer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 1 Maart 1938. Burgemeester en Wethoudezs van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. is uitgegroeid tot een —1.000 met fn talrijke onder afdelingen, met ëlgen levensverzekering, cen trale volksbank, coöperaties, sanatorium, film centrale, Drukkerij, Tijdschrift en Dagblad, zyn behaald. Moge de zegetocht deser duizendtallen, onder de energieke leiding van hun eminenten aan voerder, A. O. de Bruyn, in een zelfde tempo voortschryden op den weg der sociale recht vaardigheid en liefde, waar hun nieuwe lauweren wenken. Hiervoor vouwen de Alkmaarsche leden, op Zondag 6 Maart de handen en buigen hun knieën onder het plechtig Lof- en Dankoffer, des morgens te 9.15 uur by de generale H. Communie, tot den Vadsr des Levens en den goddeiyken Werkman van Nazareth. C. VIS, Algem. Adviseur te doen had, ondanks de gunstige inlichtingen, welke men over verdachte had gegeven, want be halve het ten laste gelegde had hy nog teel meer gepleegd. Het in hem gestelde vertrouwen had hy in alle opzichten beschaamd. Spr. eftch- te 8 maanden gevangenisstraf en onmiddeliyke gevangenneming na de uitspraak der rechtbank op grond van vrees voor herhaling. Na een verzetzaak en ongesloten-deuren-af- falre stonden terecht de Tesselaars Jan G chauf feur van beroep, en Gerben W.. van beroep werkman, die in den. nacht vah 17-18 December JJ. ten nadeele van den veehouder S. Keyzer zes witte tamme konynen hadden gestolen. De officier noemde de zaak erger dan ze op pervlakkig leek; de konynen, die buiten in een hok vertoefden, waren aan de publieke hoede toevertrouwd en bovendien was de diefstal in compagnonschap gepleegd. Als strengen maat regel vroeg spr. voor belden 7 maanden gevan- genisstraf. De verdediger, inr. C. Smal, zei, dat beide ver- dachten in armelljke omstandigheden verkeer den en over het algemeen gunstig bekend ston den. Mede, omdat G. een behoorlijk baantje kon krygen, bepleitte spr. ‘n voorwaardeiyke veroor- deellng. Uitspraak Dinsdag De heer G. Liefhebber, alhier, heeft verzocht voor zich of zyn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rembrandtstraat, groot ongeveer 673 M2., Vbor den prijs van ƒ4625 in totaal, ten einde daarop vier woningen te bouwgn. De heer P. Dekker, alhier, heeft verzocht voor zich of zyn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, ge- De waarde der vachten was pl.m. 30. De deur van de schuur was niet op slot en de verdach. ten waren op goed geluk In de schuur aan het snuffelen gegaan. Bovendien hadden ze ten na deele van mej. B. de wyn 12 vachten schapen wol gestolen, eveneens uit een schuur. De wol hadden ze voor 50 cent per K.G. verkocht De officier vond hetgeen de verdachten had den uitgehaald, zeldzaam brutaal, zoodat hy krasse maatregelen noodig vond. Hy eischte daarom voor R. 1 Jaar gevangenisstraf en voor G. 5 maanden gevangenisstraf, met bevel tot onmiddeliyke gevangenneming. Mr. Smal wees nogmaals op den beroerden toestand waarin de verdachten hadden verkeerd en vroeg een reclasseeringsonderzoek. De officier verzette zich tegen het laatste, terwyi de rechtbank de uitspraak bepaalde op Dinsdag a.s. den U willen voorstellen de bonnen wederk om op 17 en 5 cent te brengen. 3o. Het is ons gebleken, dat in den laatat^h tyd verschillende bonafide arbeiders, dik wijls om voor ons onbegrijpelijke redenen, geen ultkeerlng meer mogen ontvangen uit de rijkssteunregeling, en het lykt ons de taak van de commissie van advies over al deze gevallen haar oordeel te kunnen uitspraken. 4o. Wat de manco-gelden voor de penningmees ters betreft kunnen wy kort zyn. Reeds eerder deden wy Uw College een dergelyk- verzoek. Gaarne willen wtf het ontwerpen van een regeling in deze zaak aan U over laten. Als voorbeeld alleen souden wy wil len noemen: 1 cent per week per uitkee- ring. Gedeputeerde Staten hebben het Raadsbe sluit van 18 November 1937 tot vaststelling van het uitbreidingsplan Overdie en Achtermeer goedgekeurd in verband waarmede de aan de N, V. van Onroerende Goederen „Nooitgedacht" verleende vergunning voor den aanleg van straten, enz. ten uitvoer kan worden gebracht. By die vergunning Is als voorwaarde opge legd het graven van de op het uitbreiding^>lan geprojecteerde gracht (voor zoover op het ter rein der N. V. gelegen), welke dê verbinding tusschen den Molentocht en de Bleekerssloot tot stand zal brengen. Het resteerende gedeelte van die verblndingsgracht zal voor rekening der gemeente- moeten worden aangelegd. Dit ge deelte doorsnydt het perceel wpil^nd, in eigen dom toebelródrende aan den heer L Groen, ar chitect te Heiloo. De eigenaar is bereid van dit weiland»voor het hier aangegeven doel een stuk, groot ongeveer 12300 M2, aan de gemeen te verkoopen voor den prys van I per M2. B. en W. achten het van belang, dat de ge meente dit terrein met deze bestemming voor den aangeboden prijs aankoopt. Van het bestuur der gemeentelijke instelling voor Maatschappeiyk Hulpbetoon ontvingen B. en W. de suppletoire begrootlng, dienst 1937, waarby een aanvullend subsidie wordt aange vraagd van 6500. Het Oorspronkelijk op 320.000 geraamde subsidie, dat by besluit van 18 November JJ. werd verhoogd met 12.500, stygt hierdoor tot f 339.000. Het onderzoek van dese begrootlng heeft geen aanleiding tot opmerkingen gegeven. Voor zoover noodig wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de bestaande Ryksdepkts voor frankeerzegels, enz.: J. 8. <naap, Verdronkenoord 34; D. Oostwouder. Melkhandel Schermerweg 22; Fa. de Frenne, Langes tra at 26; W. Runderkamp, Voormeer 6 alwaar zegelwaarden zonder prysverhooging verkrijgbaar zyn. Onder de vele eigenschappen, die deme jeugdbeweging by hare leden kweeken, behoort de Arbeid." De arbeid immers is het groote middel voor natuuriyk en bo venna tuur iyk geluk, zy wil haar leden doordringen van den plicht om ook en vooral In den arbeid grootheid van karakter te toonen. Grootheid van karakter èn In den arbeid die dagelijks moet worden verricht in school, huisgezin of betrekking èn in den arbe<d in vrije uren van afwisseling en ontsjianning tot levensvreugde of hulpvaardigheid. De Jeugd zal dit toonen door nauwgezetheid In de vervulling en schoonl^eid in de afwer king van haar plichten of t vrije daden van arbeid. Het is met dit vooropgezette doel voor oogen. dat de beide Jeugdvereenlgingen van Graal en K.J. C. besloten hebben om in de komende maanden een gezamenlijke handen-arbeid-ten- toonstelling te organiseeren. Als data voor de tentoonstelling zyn vastgfèsteld: 28, 24 en 25 April as., data die vanwege de Paaschvacantle èn voor de leden èn voor de bezoekers bijzon der gunstig zyn. Als de voorteekenen dan ook niet bedriegen, zal deze tentoonstelling.die wordt gehouden In de mooie locallteiten van het R. K. Lyceum te Alkmaar, een mooie vrucht worden asin den steeds rijker bloeienden boom' van onze Kath. Jeugdorganisaties. Het tentoonstellings-comlté is als volgt sa mengesteld Rector J. J. Boon, Distr.-K. J. C.-Directeur, Voorz.; mej. J. Boosman, Distr.-Graalleidster, Secr.; Ou baas J. Hogervorst, Penn.; Br. Naza- rlus, BSIJuw Kruisvaart; Br. Benitlus, de heer J. G. Keuss, Heerhugowaard; mej. M. Schou ten, Welpen-leldster; mej. V. Groot, Distr.- Leldster St. Jansknapen en de Parochleele Graalleldsters mej. J. Groot, mej. J. Nells en mej. M Bak. TRJïb a Op 18 November 1937 besloot de raad he6>:1 voorstel omtrent bovenvermeld onderwerp opge- Er heerscht, na reeds zoovele jaren van heel veel ellende, in vele gezinnen armoede en daar Is behoefte DevoedW wat”, al zd als gevolg’ bezitten. Maar de moeliykheden, de veel grootere moef- lykheden kómen—als onder- en/of bovenklee- dlng versleten is, ate het beddegoed aangevuld moet worden en er geen voldoende verwar- mlngsgelegenheld is, omdat de kachel niet vei lig meer kan worden gestookt. /- A1® Mi «ene te geringe voeding nog komt de °^UpeeI?e, SU,tenvapNoordholland heb- slechte Weeding en onvoldoende verwarming, 1dan Is de ellende grooter 'dan Iemand, <Ue daarvan geen ondervinding heeft, kan beseffen Laten zy, die daartoe in staat rijn, mee hel pen om dat leed te verzachten. En doe dat dan via *t Alkmaarsch Kleeding- en Dekking-Comlté. In 1937 zyn door ons 1M7 aamlagen be handeld. wy -kunnen nog veel meer doen, 'maar niet zonder de medewerking van U allen. Wegens gebrek aan allerlei goederen en aan geld konden wy ook in 't afgeMopen jaar niet geheel aan de aanvragen voldoen. Het zal U bekend zyn, dat het tekort aan gebruikte en gedragen goederen door ons wordt aangevuld met gekochte nieuwe artikelen. In het afgeloopen jaar werd daarvoor by den Alkmaarschen Middenstand by na ƒ5000.— be- - steed, daartoe in staat gesteld door do subsidleerende vereenlglngen en instellingen «n de donateurs en de opbrengst onzer collecten. Voor financieelen steun houden wy ons te allen tyde aanbevolen. Men kan altijd starten op giro der Nutaspaarbank no. 6338 ten be hoeve van het „A. K. D. C." Nu, met de schoonmaak, ala de huisvrouw, leloonlng voor al die herrie, een ot ander vernieuwen, kunt U ons comité in de ge legenheid stellen met het afgeschafte, dat nog wel bruikbaar is. Iemand anders te gerieven. Leg het niet weg, set hM niet op solder, zon der het verder te gebruiken laat bot ons b(j U aflialen. wy weten er wel weg mee. Alles kunnen wy gebruiken: gedragen Hee ding en schoenen, beddegoed, vloerbedekking, hulshoudelyke artikelen, huisraad en wandver siering om de kamer wat gezelliger te maken. Onze knecht heeft een legitimatle-bewys by zich. Geeft U voor aZhallng van gostlsssn een seintje aan onderstaande adressen: Westerweg 55, teL no. 3019; Hofdykstraat NK tel. no. 3364; Armenraad, tel. no. 3804; Jullana- straat 9, tel. no. 3707; Laat 13, teL no. MM. 13.20—13.35 Ned. Brussel; 1335—14.20 Keulen; 1430—15.06-Radio P.T.T. Nord; 15.05—15.35 Parijs Radio; 1535—17.05 Droltwlch; 17.06—1730 Radio P.T.T. Nord; 173017.50 Ned. Brussel; 1730—18.20 Radio P.T.T. Nord; 1830—19.20 Parijs Radio; 1930— 2030 Metals; 20.20—2330 Ned. Brussel; 2330— 24.00 Danmarks R. IJjn 4: 8.00—930 Ned. Brussel; 9.30—1035 Luxemburg; 1035—1330 Londen Reg.; 1330— 1430 Droitwlch; 1430—1730 Londen Reg.; 1730 —34.00 Droltwlch. I4jn 5: Diversen. Alkmaar: fa. Landwaart en Peereboom, Sta tionsweg 46, makelaardy, enz. Den Helder: D. Leegwater, Zuldstraat winkel in boter, enz. lo. dat in deft vervolge het verstrekken den z.g.n. B-steun zal geschieden, dit voorheen gebruikeiyk was en voor zoo ver de mogelijkheid hiertoe bestaat, ook dit Jaar hetzelfde systeem zal worden gevolgd: 2o. dat de premie-verlaglng van het Afdee- llngs-Ziekenfonds van één cent per lid per week evenals aan de werkenden, ook aan de werkloozen zal ten goede komen; 3o. dat de commissie vn advies voor de steun- verleenlng in den vervolge één maal per veertien dagen vergadert, ten einde in de gelegenheid te zyn over alle gevallen van steunverlagingen verwijdering uit de steun- - regeling advies te kunnen uitbrengen; 4o. dat aan de penningmeesters der afdeelingen, belast met het uitkeeren - der steungelden in opdracht van de Rijkssteunregeling, een klein bedrag als z.g.n. „manco-geld” ter be schikking wordt gesteld. In het Badhuis van „Het Witte Kruis** aan het Kweerenpad werden gedurende de maand Februari de navolgende baden genomen: Kuipbaden le klas Douche 2e klas Douche 3e klas Douche Werkloozen kunnen in het Badhuis van „Het Witte Kruis” voor zich en hun gezin een dou che bekomen 8 5 cent, op vertoon van 4 dagen Kunsttaal Boendermaker: (Loudelsweg, Ber gen) tentoonstelling van aquarellen en teeke- ningen der voornaamste kunstenaars van da Bergensche school. Dageiyks geopend van 10—4 uur. Toegang De gemeente is thans voor het tydvak 1937 tot en met 1941 door bemiddeling van de In- qasso-Bank N. V. te Amsterdam by Uoyd’s Un derwriters verzekerd tegen schade, ontstaan door fraude, verlies, geweldpleging enz. door of Jegens ambtenaren gepleegd, tot een bedrag van ƒ50.000.—. In deze verzekering is de ont vanger begrepen. B. en W. zyn voornemens vóór het eindigen van genoemd tydvak ten aanzien van deze aangelegenheid opnieuw een voorstel te doen, waarby kan worden overwogen, in hoever het raadzaam zou zyn de gemeente tot de Inmiddels opgerichte Frauderislco-Onder- llnge van gemeenten te doen toetreden. zy stellen voor de bestaande verzekering voor het overeengekomen tydvak voort te zetten. t Heerhugowqajj^ A- Breed. Middenweg G 13, schilder enz. Den Helder: N. C. Honing» Brandkraamteeg 7, aardappelen, erw St. Maarten: A. Visser Da„ Eenigenburg A 18, timmerman. Wieringerwaard: G. Kouseband Jz., Nleuwe- sluis E 14, kruidenier. Alkmaar: P. Hekket JeMjo., Kanaalkade 13, 1ek; rechtsvorm gewyzigd. Visser, Kerkweg E 1, ttan- srergegaan aan:>P. Nap. ,Jjet Oouponhuls”, Keizerstraat 78, handel in Stoffen; overgegaan aan H. F. de Grijs. Magazyn „de Uiver", HuUgenstraat sigaren en wynen; overgegaan ,aan: J. A. Rootselaar. J. Heddes, le Vroonstraat 86, boter, melk enz.; overgegaan aan. R. Ramler. In de raadszitting van 23 December 1937 werd in handen van B. en W. om bericht en raad gesteld een adres van den heer J. J. Mobron, alhier, houdende het verzoek hem vergunning te verleenen voor het maken van een in- en uitrit in het trottoir voor zyn perceel Geester singel 41. Naar aanleiding daarvan brengen zy het volgende onder de aandacht van den Raad. By de verbetering van den Geester- en Ken- nemerslngel hebben zy zich op het standpunt gesteld, dat, aangezien de weg tot voorrangs- weg is gestempeld, geen vergunning moet wor den verleend tot het maken van nieuwe in- en uitritten, omdat dit zou leiden tot verhooging van het verkeersgevaar. Om deze reden is een dergeiyke vergunning,, dan ook geweigerd aan den heer Mobron ten behoeve van zyn in het begin van 1937 gebouwd perceel Geestersingel nr. 41. Wel hebben zy hem toestemming ver leend, om telkens wanneer zulks mogehjk is langs het trottoir een beun te leggen, welke onmiddeliyk na gebruik weer moet worden ver- wijderd. De/Theenlng van adressant, dat een dergeiyke teun een nog grooter gevaar voor het verkéer oplevert, kunnen zy niet deelen. De weggebruikers zullen, wanneer de beun. Is gelegd, dit onmiddéUyk opmerken en dus be dacht zyn op de mogelijkheid, dat een voertuig uit het pakhuis zal rijden. Dit is niet het ge val wanneer de trottoirbapd zou worden ver- laagd. Natuuriyk hebben B. en W. de reeds vroeger in den Singel aanwezige in- en uitritten moe- ten handhaven. Blijkens den brief van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, alhier, worden ook aan de bij het Ryk in beheer zijnde binnen bebouwde komihen gelegen gedeelten van den Ryksweg nr. 9, waarin de Geestersingel een schakel vormt, geen vergunningen verleend tot het maken van nieuwe in- en uitritten. B. en W. stellen voor op het verzoek van den heer Mobron afwijzend te beschikken. en ontwikkelde zich erlel wetteiyke voor schriften ter beveiliging van leven en gezond heid tegen bedrijfsgevaren. Daarnaast kwam eveneens geleidelik nog een geheel ander stuk sociale wetgeving, welke de rechtsbescher ming der arbeiders ten doel had. Toen kwam de wetteiyke erkenning van het recht op schadevergoeding bij bedrijfsongevallen. Uit deze Hem heeft zich de bedrijfsongevallen verzekering ontwikkeld, en naar dit model, de wetteiyke verzekering tegen geldeiyke gevolgen van ziekte, invaliditeit, ouderdom en werkloos heid. En steeds dieper en breeder golft deze heil zame stroom van sociale wetgeving over Neer- lands dierbaren grond Gold tot nog toe steeds de stelling: de Staat mag zich met alles bemoeien behalve met het loon der arbeiders. Er kwam een wet tot ver- Mnden-verklarlng van collectieve arbeids- contr&cten tot stand. De Jonge actieve minister van Sociale Zaken, ■Mr Romme, nog maar nauwelijks aan het be wind, heeft reeds een wetsontwerp klaar voor wettelyke verzekering van werkloosheid en het arbeidsverbod van de gehuwde vrouw. Ziehier slechts een vluchtig overzicht van de schitterende resultaten, die in de afgeloopen vijftig Jaar, mede door de stuwende kracht en e energieke leiding van het RK. Werklleden- verbond, dat - beweging van Vooropstellend, dat zonder de hulp van Kerk en godsdienst geen uitweg is te vjnden uit de maatschappeiyke verwarring, die overal rukte aan de zulle* der wereldorde, betoogt de groote geniale Paus Leo XIII in zyn 'machtigen wereld- zendbrief .Rerum Novarum” t grondplan, waar mee hy boven de ruïnen van socialisme en liberalisme de nieuwe maatachappy ging op bouwen: ^Het byna slavenjuk moet den arbeider van „de schouders worden genomen. „De waardigheid van den mefcsch evenbeeld „Gods, dient ook in den persoon van den „arbeider erkend te worden. .Jdensch bov enproductle; „Het economische, het materieele onderge- .AChikt aan het geesteiyke; „Het vrije overleg tusschen maatschappeiyke .«roepen is gewenscht; „Zoo noodig voor het gezag der wetten in- „griipen voor den Staat; rDe arbeiders zoeken kracht in en door de „organisatie. „De voornaamste plaats nemen de werklleden- „vereenlglngen in. De machtlge*ztem van den grooten Leo, zegt Dr Poels, heetf een siddering doen gaan door de geledingen van alle beschaafde volkeren, toen hy, de Paus van Rome, zich oprichtte in al Zijn grootte, en. in zyn volle majesteit, den rechterstoel beklom, waarvoor de negentlende- eeuwsche werkman stond en rechtspraak vroeg. Het was als zweeg voor een oogenbllk heel de woelende en Joelende aarde; want ook daar waar het geloof geweken is, is toch het .gevoel” bewaard, dat op de Kerk van Rome het groote uurwerk der wereld slaat. Overleden:-Andreas Simon Brouwer, gehuwd met Elisabeth Sltfkerman, oud 70 j.; Petrus Goudsblom, wedr. van Hei «na Kamper, oud 75 jaar. i lo. Het komt ons voor, dat de nieuwe vorm voor het verstrekken van den B-steun geen verbetering is; integendeel: wy meenen, gezien de vele* klachten, die ons bereiken, dat deze een verslechtering beteekent. Het bezoeken van de B-steun-aanvragers door dames uit andere kringen, dan waarin de werkloozen gewoon zyn zich te bewegen, is naar onze meenlng, hoe goed ook be doeld, geen gelukkige vondst. De uitkeering krijgt nu min of meer het karakter van een bedeellng, wat naar ons inzicht veranderd moet worden, aangezien de werkloozen geen armlastigen, doch slachtoffers der tydsomstandlgheden zyn. Bovendien lijken ons de verstrekte bedra gen, in gergeiyklng met voorgaande Jaren, zeer miniem, terwyi wtf ook geen systeem in het toekennen der bedragen kunnen ont dekken. Het komt n.l. voor, dat by twee gezinnen onder dezelfde omstandigheden, voor pet. verschil in het verstrekte be dragwaar te nemen valt. Eveneens is heV meerdere malen voorgekomen, dat niét de aanvrager, doch de bezoe- "bende dame besliste, wat In het gezin het meest noodzakelyke was. Ten aanzien van de bonnen lykt het ons onjuist, dat de waarde hierop niet vermeld staat. Het Is thans voor de hulsvroifffen onmogeiyk te constateeren of de kwaliteit van het artikel in overeenstemihing is met den prijs, die er voor wordt betaald. 2o. Het komt ons redeiyk voor, dat ook de werkloozen van de premleverlaglng van het Ziekenfonds kunnen proflteeren en wy zou- Reeds In November 1935 wendde het bestuur van de Vereeniging tot ysbestrydlng in Noord- holland benoorden het Noordzeekanaal ,JJs- stryd” zich tot B. en W. met een verzoek, om de gemeente als lid tot die vereeniging te doen toeireden met een contributie van 100 tot 250 per Jaar. By besluit van 18 December 1936 is op dat verzoek afwijzend beschikt, omdat de financiën der gemeente een dergeiyke uitgaaf niet ge doogden. Bovendien gold als overweging, dat de gemeente reeds aan de N. V. „Esona” te Den Helder een jaariyksche bydrage van ƒ25 ver leent ir de kosten van het openhouden van het Noordhollandsch Kanaal tusschen die en deze gemeente. Het bestuur van „IJsstrijd” heeft inmiddels ook by andere lichamen onverpoosd geyverd, en met succes, om de zoo noodlge medewerking te verkrygen. Zoo heeft het Ryk zich bereid verklaard 50 pet. te vergoeden van het bedrag, dat de vereeniging aan het openbreken van het Kanaal tusschen Purmerend en Den Helder ten koste zal leggen. Ook van andere zyde zyn toezeggingen verkregen. De provincie is even wel eerst tot steun bereid, wanneer de belang hebbende gemeenten het voorbeeld geven. Het bestuur zou het ook met hta^oog daarop reeds ten zeerste waardeeren, waTOieer de gemeente Alkmaar voor een bedrag van 100 of desnoods slechts van 25 tot de «vereeniging zou willen toetreden. Aangezien het streven van deze vereeniging ook een Alkmaarsch belang dient en Alkmaar ais een van de belangrijkste aan het Kanaal gelegen centra zich eigeniyk niet aan een, zy het bescheiden, steun voor dit doel kan onttrek ken, zouden B. en W. een bydrage van 25 wil len toestaan, welke uitgaaf, naar wy vertrouwen by hoogere Instanties geen bezwaar zal ont moeten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 12