De meest bekeurde vrouw van Nederland: Sijtje Boes We luisteren naar f J, STARK’s met q&c/ylt/nfa* MARKEN GELUKT WEL EEN STRAFKOLONIE tand* pasta Ds. Niemoeller veroordeeld WOENSDAG 2 MAART 1938 wondingen benueken Strenge eisch tegen zijn stiefvader Zeven maanden vestingstraf LANDBOUWER GEDOOD Jan Langedijk in Riga geblesseerd FIETSER VERONGELUKT Eden ambassadeur te vrachtauto gegrepen Washington Deensche zwemsters te Groningen Donderdag 3 Maart DE LIMBURGSCHE MIJNEN De herkomst nog steeds onbekend Clearingkoersen VOETBAL Invoer van uien in Frankrijk Spaarnebank N.V. OPNIEUW MUNITIE OPGEVISCHT Op provincialen weg door autobus gegrepen De voortvluchtige loopjongen Benzine geraakte in brand JONGEN AANGESPOORD OM FIETSEN TE STELEN Veldwachter Tintel handhaaft de tallooze verboden streng en zonder pardon Ragnhild Hveger evenaart haar wereldrecord 400 meter borstcrawl Te Londen jvordt eengpampagne voor zijn candidatuur gevoerd 10 cent entree.... tot de onherbergzaamheid Zes jaar vertegenwoordiger van het Nederlandsche voetbal ZWEMMEN KAREL LOTSY TREEDT UIT DE F.I.F.A. ONZE LIEVE VROUW VAN GOEDEN RAAD Na een avontuurlijken tocht door het land meldt hy zich aan Inditch ambtenaar aan de ver- Opleiding van zeelieden op zeilschepen Uitstekend voor vakkennis en karaktervorming Door een over lang cp«f><jxp<p<|>qxp<p<p<p<p<p<p<t><f - Fllm-Symphonle- Mdcfcdeelingen. i - de Nederlandsche met de dames Senff, Groene- aS- Na Groningen 1. Dene- Kwintet. tiAAA^xt*********^ t*èrtek*3**<tta******J *6 6* M >MH*t**ttt***4M^ BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. Sijtje Boes, de meest bekeurde vrouw in Nederland geluk gebeurd, Vaarvan de 65-jarlge wielrijder H. het 7 20 Omroe 9.20 BerlchL 9.50 Cembalovoordracht. 10.06 Berichten. 10.20—1120 Boedapeeter Coacertorfccet. atrevên, om ook in Nederland voor dit ^-schoolschip te krijgen, hadden dan - 4 Hoogste barometerstand 780.0 te Scilly Laagste barometerstand 731.6 te Rdst HA In de gehouden vergadering van den Raad van Commissarissen van de Spaarnebank N.V Is besloten, aan aandeelhouders voor te stellen een dividend van 3 pOL uit te keeren. bereid en reeds hebben zetenen aan de hoogste ten hun bezwaren kenbaar gemaakt. - MEDAN. 2 Maart. (Aneta.) Aan boord van de „Dempo”, in de baai van Sabang liggende, is een treurig ongeval gebeurd. De heer Tj. H. Velthuysen, fungeerend controleur van het bin- nenlandsch bestuur, was bezig met het vullen van een sigarenaansteker. Plotseling raakte de benzine in brand. Tengevolge van den schrik morste de heer Velthuysen benzine op zijn kleeren, waardoor deze in brand geraakten en hy ernstige brandwonden bekwam, waaraan hy den nacht daarop is overleden. De begrafenis te Medan werd o. a. bijgewoond door de residenten van Sumatra's Oostkust en Tapanoell en vele andere leden van het blnnen- landsch bestuur. -1 i Ir SUJL MeJ. Roiper van de swemclub zijn orkest, de vT soliste. k d- h 'h Bi) de weinig verkwikkelijke raadsdebatten is op dit alles duidelijk gezinspeeld. Hoe er dus verder op het eiland over gedacht en gespro ken wordt, teat zich begrijpen. Vboral als men weejt, dat de bestaansmogelijkheid van zoove- len er mee gemoeid la. De getroffen eilanders berusten echter niet in den toestand. Een pe titionnement onder de bewpnen wordt voor- vooraanstaande inge- provlnciale autoritei- Het kon dan ook niet anders, of deze twee machtigen van het eiland Sijtje Boes met haar talenkennis en vele relaties en veldwachter Tintel, plichtsgetrouw en met groote kennis der wet moesten wel op elkander botsen. Sindsdien kan Sijtje geen vin ger meer uitsteken of veldwachter Tintel tikt er op. En van die -tinteling in haar vingers kreeg Sijtje Boes een booMudige tinteling in haar opgeq. 12 20 Gramofoonmuzlek. 1230 en 130 Omroeporkest. 160220 Oramofoonmuslek. 635 Omroepdansorkert. 725 Gramofoonplaten. 820 Omroeporkest. 1030—1120 Het Internationaal Strijkkwar tet en soliste. DEUT8CHLAND8ENDER. 1571 M. kamerkoor en solisten. 'n Paaschrels naar Rome met 'n bijzonder ca chet en "n bijzonder doel zal vertrekken op Woensdag 20 April vanaf Roosendaal. Deze reis heeft als voornaamste doel een be- belangptelllng. Overal in Europa, zoek en een special^ vereerlng van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad. Nadere gegevens over de reis zijn verkrijgbaar bij 't Klooster Mariënhaghe te Eindhoven. BERLIJN, 2 Maart. (Reuter). In het proces-Niemoeller Is thans vonnis geveld. De predikant is veroordeeld tot seven maanden vestingstraf. Zon op 6.47 - onder 538 - Licht op 6.06 Maan op v.m. 6.23 onder nam. 623 Nieuwe Maan 6.00 vjn. keurslijf van verboden als ware dit vrien delijk stukje Nederland een beruchte straf- kWonie. Want aan al dese verordeningen “wordt streng de hand gehouden. Daarvoor staat de persoon van veldwachter Tintel borg, die een ijzeren discipline handhaaft en geen pardon kent. Zwaar rust de hand van dezen dienaar der wet op het leven In de Marker buurtjes. Aan zijn blik ont gaat niets: nóch wat geschiedt aan de na ven, nóch in de Kerkebuurt, de oude Mon- nikenwerf in eilander dialect „Mékeuref” geheeten nóch op de Wlttewerf, nóch op de afgelegen Moenlswerf. Geen gemeente in Nederland, waar zooveel verbalen wor den uitgeschreven; de bonnen dalen over het eiland als in deze dagen confetti op een Zuidelijk carnaval. In den afgeloopen nacht, om één uur, is op den provincialen weg St. Oedenrode-Schijndcl de 68-jarige landbouwer G. van der Boogaard, wonende in het gehucht Heikant, door een autobus, welke met carnavalvierders van Elnd- hdven naar Schijndel reed, gegrepen en op slag gedood Het slachtoffer was op weg naar huis. De ■ooi zaak van de aanrijding is nog niet bekend. Het stoffelijk OVetkchot la naar het 8t. Oda- gesticht te St. Oedenrode overgebracht. VERWACHTINGKrachtige tot mati gen, meest Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, waar schijnlijk weinig of geen regen, zachter des nachts, overdag iets zachter. LONDEN, 2 Maart (Havas). Volgens de „Daily Sketch” zou in politieke kringen te Londen een campagne gevoerd worden om Eden te benoemen tot ambassadeur te Washington, tn plaats van Sir Ronald Lindsay, wiens overplaatsing aanstaande is. Naar wij vernemen heeft de heer K. 3. 3. Lotay aan den secretaris van de F. L F. A., dr. Schricker, medegedeeld, dat hij zich op het eerstvolgend congres van dit lichaam niet meer als bestuurslid herkiesbaar zal stellen. Veldwachter Tintel heeft overigens een staat van verdienste waar weinig^ zijner collega’s op kunnen bogen. Was het niet veldwachter Tintel, die een in Nederland nog ongekenden, maar ongetwijfeld snellen en afdoenden vorm van rechtspleging Invoerde? Toen op zekeren dag een paar studenten het eiland bezochten en er den strulschen, goedlachschen deerntjes t hof wilden maken, was het veldwachter Tin tel, die, wakend voor de goede zeden, met flk- ache, welgerichte schoppen onder der heeren zitvlak hen van het eiland verdreef. Ook kwam veldwachter Tintel, kort na de Jamboree, een groep buitenlandsche padvinders, die er aan de haven overnachtten, op gevoelige wijze aan Het verstand brengen, dat hun avondzang, dien zij voor het slapen gaan in argeloosheid aan hieven, op het eiland kort en goed onder straatrumoer volt en tot de ergste overtredin gen behoort. Neen, men kan veldwachter Tintel be- - swaarlijk van een tekort aan plichtsbe trachting beschuldigen. Toen hij eens ziek lag en het bed moest houden de Mar kers, die toch veel gewend zijn, vertellen het met verbazing en respect werd hij 's avonds gewaar hoe een der zwaarste mis daden werd begaan, die op Marken mogeUjk zijn: er werd gezongen. En veldwachter Tintel, wlen het geluid bekend voorkwam, schreef, op het gehoor af, van onder de dekens, een bon. Het recht kreeg zijn loop: De uitbundige Marker zou later voor zijn vroolijkheid boeten. Eten kwade noot voor de voorstanders der algeheele Zondagsslultlng Is daarbij dat de vreemdelingen, die er Zondags een on herbergzaamheid zullen vinden als op Nova Zernbla, toch.... tien cent per persoon koppengeld moeten betalen, om aan wal te mogen stappen. Dit koppengeld wordt op Zondag wél geïnd. Intusschen gelooven we niet, dat in deze aangelegenheid het laatste woord al gesproken is. Een dergelijk besluit kan misschien in Uit dam of Roodeschool worden genomen, maar niet üp Marken, als vreemdelingencentrum met wereldreputatle, waarmee hoogere Instanties, verheven boven plaatselijken belangenstrijd, re kening hebben te houden. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den rijks- landbouw-consulent te Parijs de Fransche Journal Offlciel van Maandag een besluit be vat, waarbij de invoer in Frankrijk van 6500 12.20 Gramofoonmuzlek. 12.50 Zang. 1.00 en 1. 130 Verve 2.00—220 6.20 Omroepealonorkest. 5.40 Zang en gramofoonmuzlek. 630 en 723 Gramofoonmuzlek. 820—1120 Opera .Xa Toeca". 484 M. Koersen voor stortingen op 2 Maart 1938 tegen verplichtingen luidende in: Relchsmar- ken f 7231, lires f 926, peseta’s f 11 en Turk- sche ponden f 1.43J4. Naar wij vernemen is de bekende Nederland sche hardrijder op de schaats. Jan Langedijk, tijdens een wedstrijd over 1500 M. te Riga ge vallen, waarbij hij vrij ernstig aan het dij been gewond werd. Het ongeval was van dien aard, dat onze landgenoot van verdere deelne ming aan de wedstrijden in Letland heeft moe ten afzien. Ook aan de wedstrijden, welke vol gende week tê Helsingfors worden gehouden en waarin Langedijk te zamen met Koops zou uit komen, zal hij niet kunnen deelnemen. Deze week keert hij, in gezelschap van Koops, naar Zijn /toen opgedane ervaringen, aangevuld door 'atijn ervaring met allerlei zeelieden als hoofdinspecteur van een groote reederij, hebben hem de overtuiging geschonken, dat er voor een zeeman, en vooral voor toekomstige officieren en gezagvoerders, die de volle verantwoorde lijkheid moeten dragen voor een schip en zijn opvarenden, geen betere en geen doeltreffender opleiding bestaat dan die als cadet aan boord van een zeilschip. In bedoelde kringen voert asen aan, dat een dergelijke benoeming ..niet slechts een op lossing zou vormen van het probleem, dat door het aftreden van den minister van Bul- tenlandsche Zaken is ontstaan, doch tevens van onschatbare waarde zou zijn voor de toekomst van de Britsch-Amerikaansche betrekkingen”. Dat veldwachter Tintel onder geen om standigheid pardon geeft, blijkt wel uit het feit, dat op den avond van de geboorte van Prinses Beatrix een Marker bekeurd werd, omdat hijOranje Boven!” riep. Er is slechts Mn persoonlijkheid gp het eiland, die de algemeene vregs voor veldwach ter Tintel niet deelt en dat is Sijtje Boes. Deze invloedrijke Marker dame drijft een „shop", een kjjkhuisje voor toeristen, en als zoodanig is zij bekend bi) alle groote relsbureaux, bij Engelschen en Amerikanen en de brieven met foto’s en ansichten, waarmee men haar ver eert, dragen de stempels van Cleveland en Vancouver, zoo goed als Londen en Brighton. Sijtje Boes, pienter en eigengereid, spreekt vreemde talen, kent de wereld op haar duimpje. ZU laat-zich heusch niet zoo gauw de kaas van het brood eten. De andere partij, zoo zegt men, zon nu op wraak en zij vond een doeltreffend middel. Zij bracht de Zondagsslultlng in de nieuwe politie verordening en dreef deze door. De gedupeerden op Marken zeggen dat de daartoe befflkxligde meerderheid van stemmen alleen kon worden verkregen doordat raadsleden, belanghebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet, vreesden, door tegen te stemmen, bij het machtige Generale Commissielid in ongenade te vallen. In het Helperbad te Groningen werden Dins dagavond internationale zwemwedstrijden ge organiseerd door de zwemclub „Groningen”, de Groningsche dameszwemciub en de D. G. V. Brunhilde. De belangstelling was buitengewoon groot. DBOITWIC9. 1600 M. 112611.4* Gramofoonmuzlek. 12.06 Het Arthur Dulay-kwintet. 120 Oramofoonmuslek. 1.40—2.20 Het Gsrshom Parlflhgton Het congres van de F. I. F. A. wordt begin Juni as. vlak voor de wereldkampioenschap pen te Parijs gehouden. Op deze bijeenkomst zal Karei Lotay zijn bestuurslidmaatschap dus Het totaal aantal arbeiders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 Februari 1938 ondergronds 20225, bovengronds 11.183. De totale netto-productie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg geduren de de maand Januari 1938 1.158.042342 ton steenkolen. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf gedurende de maand Januari 1938 regelmatig werd uitgeoefend bij de onderscheidene mij nen bedroeg: Domaniale mijnmij.: 25, mij nen Laura en Vereeniging25, Oranje-Nassau mijnen 25, mijnen Wlllem-Sophla 25, Staats mijnen in Limburg 25. RADIO FARIS, 1648 M. 9.159.40 Gramofoonmuzlek. 10.40 en 11.20 Gramofoonmuzlek. 12.40 Glardlno-orkeet en sang. 3.05 PlanovoordracRt. 320 Zang. 4.20 Gramofoonmuzlek. 8.36 Zang. 8.60 Operette-ulteendlng. KEULEN, 456 M. 8.50 Lultconcort. 9.20 Volkellederenooncert. 1120 Omroeporkest. 12.36 Populair concert. 135 Gevarieerd concert. 320 Bonner Hjnterorkeet. 5.35 Cello en plano. 6.30 Militair orkest. 9 5511.20 Militair i Orkest, mandollne- orkeet. balalalka-orkest en de Stutt- garter Volksmusik. f sang. Irarflofoonmustek. De baggermolen, welke reeds sinds eenige weken in het water langs de Waldeck Pyrmont- kade te Den Haag in bedrijf Is gesteld, heeft voor de zooveelste maal een hoeveelheid muni tie naar boven gehaald. Dezen keer waren het 135 revolver- en 61 geweerpatronen. De totale hoeveelheid gebaggerde munitie is hierdoor ge stegen tot 645 revolver- en 106 geweerpatronen Hoewel de politie naar de herkomst van dezr eigenaardige vondsten uiteraard een onderzoek instelt, tast zij daaromtrent nog. steeds in bet duister. Het doelX ook zijn zoo vertelde hij, maar ook in Amerika en Australië, zag men de groote zeilschepen weer verschijnen, in de vaart gebracht speciaal voor trainingsdoelelnden. Slechts twee zoo bij uitstek zeevarende mogendheden als Engeland en Nederland wilden er nog niet aan. Toch was er in Engeland een groeiende belangstelling te eonstateeren. Herhaaldelijk werd den laatsten tjjd plaatsing gevraagd van Ehgelsche leerlin gen aan boord van de Zweedsche of Noorsche zeil-schoolschepen, en tijdens een recent be zoek van kapitein Tamm aan Engeland had de „Times" hem over het onderwerp geïnter viewd en er een vrij uitvoerig artikel aan ge wijd. Kapitein Tamm zelf begon zijn zeemans- loopbaan bij de Zweedsche marine, die reeds toen van kleine zeilschepen gebruik maakte voor de opleiding van haar adelborsten. Later werden eenige grootere zeilschepen gekocht en aan boord van den grooten vlermaster ..Chap- ons land terug, man”, een door de marine gekocht koopvaardij schip, dat geheel als schoolschip werd inge richt. diende de heer Tamm als vierde offi cier? In 1925 ging hij naar de koopvaardij over en voer hij eenigen tijd op het schoolschip „C. B. Petersen" dat juist verleden jaar in de Noord- Kaplteln Tamm gaf als zijn meenlng te kennen, dat het zeilschip als de beste oplei- dingsgelegenheld voor zeevarende jongelui beschouwd kon worden. zee is gezonken. De belangstelling in scheep- vaartkringen voor de opleiding door middel van schoolschepen was zoo groot, dat met een voor dit doel bestemd legaat van een half millloen Zweedsche kronen de .Abraham Rydbergstlchting" tot stand kwam, welke thans als schoolschip de ruim 3000 ton metende vlermast-bark „Abraham Rydberg” exploiteert. In 1929 .werd het schip in de Vereenlgde Staten gekocht en kapitein Tamm ging het zelf halen In San Francisco. Met een gemonsterde bemanning van nog geen dertig koppen, waar van sommigen nog nooit'een schip gezien had den, bracht hij het met een lading grutten rondom kaap Hoorn naar Zweden. Het n*s de jaatste maal, dat een zeilschip met lading dezer reis volbracht. In Zweden werd het schip geheel tot school schip ingericht en vijf jaar l*ng is kapitein Tamm er kapitein van geweest en heeft hy er vele honderden jonge Zweedsche zeelui opge leid. gewaar werd. zeggen: Ze heeft een Veldwachter Tintel verhief Sijtje Boes tot ster. Dank zij hem is zjj de meest be keurde vrouw van Nederland. De po litierechter te Amsterdam'kan er van meepraten. Neen, het is niet 'alles op het oogenblik op Marken. Men maakt er geen geheim van, zelfs niet tegenover den vreemdeling, dat persoon lijke animositeit en wraakzucht de motieven zouden zijn van wat zich in deze dagen op het eiland afspeelt. Er Is, aoo vertelt men, een machtige clan, die onder het mom van Zon dagsheiliging uit wraak de nieuwe bepalingen inzake de Zondagsrust zou hebben doorgedre ven. De eigenlijke strijd begon, toen deze groep in het uitbreidingsplan voor het eiland een weg wenschte, welke direct van de haven naar Mekeuref voerde en wel ten gunste van be paalde personen, die daarvan voordeel konden trekken. Deze nieuwe verbinding echter sou het bestaande, bochtige en hoogst schilderach tige wegeltje, dat van haven naar kerkebuurt voert, practisch buiten gebruik stellen tot groote schade van de sinds lang gevestigde «n bedrijven, jlie Jiet van da vreemde lingen die hier langs komen en gaan, moeten hebben. Het verzet van de zijde dezer belang hebbenden had tot resultaat, dat de weg ér niet kwam. Wanneer er gras op een pleintje groeit weet men. dat het leven er traag overheen gaat. Zoo nu en dan worden sprietjes gewied, doch ze spruiten weer naar boven bij gemis aan levende voeten. Laat er daarom geen gras over groeien wanneer er iets noodzakelijks gedaan moet wor den en ge wilt dat uw pad schoon blijft. Wanneer ge achterblijft en neerzit in rust, groeit het gras over den weg, dien ge hadt moeten gaan en teder zal het groen aanwijzen als een teeken van traagheid uwerzijds. Gc moet uw levenspad begaan met ge stage voortvarendheid, zonder over-*, haasting, doch met de kalme degelijk heid van de arbeidzame menschen: van huis naar uw arbeid, van uw ar beid naar huis. Laat er geen gras over groeien. Het offlcieele Duitsche Nieuwsbureau geeft over deveroordeeling de volgende bijzonder heden: De beklaagde werd wegens voortgezet vergrijp jegens paragraaph 130a, artikel 1, van het Wet boek van Strafrecht veroordeeld tot zeven maan den vestingstraf. Voorts werd hy wegens vergryp tegen de ver ordening van 28 Februari 1933 veroordeeld tot een geldboete van 500 RM. en wegens een verder, gelijk vergryp tot een geldbctete van 1500 RM. De vestingstraf en-'de SM m(. geldboete wor den geacht door het voorarrest te zijn voldaan. Inplaats van de boete van 1500 RM. komt, in geval van nlet-betaling, een gevangenisstraf van drie maanden. (Van onzen specialen verslaggever) Het is geen pais en vree meer, daar o0 Marken. Sinds het raadsbesluit gevallen is, waarbij in het kader van de nieuwe politie-verordening alle café s en lunchrooms en het eenige hotel op het eiland van Zaterdag zes uur s namiddags tot Maandag zeven uur in den morgen hun deuren geslo ten moeten houden, zijn de gemoe deren in de anders zoo rustige eilan delijke samenleving in opstand geko men. Een geest van wantrouwen en verbittering waart door de oud* werf- buurtjes en aan de haven staan met hun pofbroek en vlaggerood middel de mannen „op een beursie” en tu- zen vol somber gepeinzen over het water. Het meest verheugen de zeil-schoolschepen zich in de belangstelling In Noorwegen, waar men een viertal heeft, die geen lading be hoeven te varen, omdat de exploitatiekosten ge dekt worden door dé gezameniyke Noorsche reederyen. Op de Noorsche zeil-schoolschepen worden niet alleen officieren, maar ook matrozen en zeelieden van verschillende rangen opgeleid. De Noorsche reeders hebben een voorkeur zoo wel voor officieren als voor matrozen, die op zeilschepen hebben gevaren. Ook in Zweden begint men trouwens reeds te merken, dat de reeders een zekere voorkeur beginnen te geven aan de jongelui, die hun opleiding aan boord van het zeilschip hebben gehad, en dat deze in het algemeen sneller promotie maken, voomameiyk als gevolg van hun grootere vakbekwaamheid. 335* etedeiyk Orkest Bournemouth m. m. v. soliste. 6.20 Gramofoonmuzlek. 5.40 Al Collina sn zijn Cansorkest. 620 Berichten. 7.00 Orgelspel. 7.40 Het Lonöensch orkest. 820 Varlété-programma. 920 Berichtje. 9.40 Benny Frankel en Rhythm Brothers en solisten. 10.40 BBC-Theaterorkest m. m. 1135 Bert Firman en zUn orkest. 1160—1220 Dansmuziek. HILVERSUM II. 3013 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. SjOO—9.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfui 3.00 Planovoordracht. 3 45 Biibellezlnz. 4.45 Gramofoonmuzlek. 6.00 Handenarbeid voor de jeugd. 630 SolUtenconoert. 6.45 Enkrateia-kwartlertje. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling BOS-ber. 8.15 Bidstond voor het gewas 9.45 Orgelconcert. (Om 935 Berichten ANP). 1045 Gymnastiekles. 11JBP—12*0 Qramcdopn misdag. lopp: Schriftlezing. Kapitein Tamm Is een der actieve bestuurs leden van de Zweedsche Abraham Rydberg stlchting voor de opleiding van zeelieden en heeft ondanks zijn jeugdigen leeftyd de hooge functie van hoofdinspecteur van het Oaxen- concern, jle groote Zweedsche scheepvaart- ondememing. Zelf heeft hy een groot deel van zyn opleiding genoten aan boord van zeil schepen, en gedurende vyf jaar was hy zelf kapitein van een zeilend schoolschip. werd eerste in 1 min. 7 sec., doch had 10 sec. voorgift. v 4 x 100 Meter borstcrswleststfette: 1. Dene- - marken met Blrthe Ove Petersen, Elvl Svend- sen, Gunvor Kraft en Ragnhild Hveger, 4 mln. t- Beteekent immers dese bepaling een ernstige vorm van broodroof voor een groot aantal eilanders, die direct of indirect van het Zon- dagsch toeristenverkeer moeten leven, de ge heels nieuwe verordening geeft den Markers weinig reden tot vreugde. Het is te veel om op te noemen wat er van daag al niet op Marken verboden is. Muzikan ten mogen er niet meer verschonen; straat rumoer wordt onder geen enkelen vorm geduld: wie fluit of" zingt in het avondlijk uur gaat bnherroepeiyk op den bon; honden mogen niet losloopen; „blijkbaar gevaarlijke honden” kun nen direct worden afgemaakt; kinderen mo gen geen vee langs de wegen leiden; bloem potten of andere voorwerpen, die vallen kun nen, moeten van trappen en balcons der hoo- ger gelegen paalwoningen worden verwyderd; vreemdelingen mag men niet wenken of aan spreken of drukwerk aanbieden; venten is ver boden; op bepaalde gedeelten van straat of weg mag men niet biyven staan. Zooals de Marker schoonen haar fraai bestikt, bontkleurig „rtjlèffie" strak om de borst spannen, zoo is heel het eiland HILVERSUM I. 1875 en 4153 M. AVRO-Ulteendlng 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Mbrgenwydlng. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Het Omroeporkest en solist. 11.00 Knipcursus. 11.30 Het Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuzlek. 130 Plano en viool. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Planovoordracht.- 3.00 Knlples. 3.45 Gragioloonmuzlek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 430 Orgelspel. 430 Voor de kinderen. 5.30 Aeollan-orkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.06 AVRO-Danoorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. MKWdeellngen. Eventueel Gramofoonmuzlek. 8.16 concertgebouw-orkeet. (In de pau ze: Interview). 10.30 Dleco-nleuws. 11.00 Berichten ANP. Hierna AVBO-Dons- orkest. 11.4018.00 Gramofoonmuzlek. telkens als zjj vanuit haar pronk- kamerfje aan de haven veldwachter Tintel gewaar werd. De Markers kijkje op 'tn. van zjjn kant recordhoud- De 34-jarige schilder T. O. te Rotterdam heeft aldaar terecht gestaan terzake dat hy in de drie laatste maanden van het vorig jaar zyn 12-jarig stiefzoontje een groot aantal fietsen heeft Iqten wegnemen, die onbeheerd op straat hadden gestaan. Verdachte ontkende, hoewel hy zoowel by de politie als by den rechtercommissaris volkomen had toegegeven wat- hem ten laste was gelegd. Het OM. elschte een gevangenisstraf van twee jaren. Uitspraak 8 Maart. 40 sec.; 2. Nederland met de dames Senff, Groe neweg, Styi en Van Veen, 4 min. 47 sec. Polo heeren: Zwemclub Groningen—B.ZZ. (Zwolle) »-a. neerleggen. Het hoofdnummer van den avond bestond uit de 400 meter borstcrawl, waarby de stryd al leen ging tusschen Ragnhild Hveger en Riet van Veen. Tot op 250 meter kon de Rotterdam- sche zwemster het tempo van de Deensche we- reldrecordhoudster by houden. Daarna zakte zy iets af, doch wist niettemin in den zeer goer den tyd van 5 min. 19 sec. aan .te tikke^ een tjjd, welke zy nog nimmer gemaakt heeft. Deze tyd ligt slechts 3 seconden boven het Neder- landsch record van Willy den Ouden. Ragnhild Hveger werd eerste In 5 mln. 83 sec., waarmede zy haar wereldrecord, gevestigd op 16 Januari van dit jaar te Kopenhagen, evenaarde. Jopte Waalberg wist voor de derde maal te zegevieren over Inge Soerensen en Valborg Christensen. Na Rotterdam en Amsterdam volgde thans een zege te Groningen en wel in 3 mln. 1.4 sec. De 4 x 100 meter estafette werd door de Deensche ploeg in 4 mln. 40 sec. gewonnen vóór de Nederlandsche met de dames Senff, Groene weg, Styi en Van Veen in 4 mln. 47 sec. De uitslagen luiden: 400 Meter borscrawl: 1. Ragnhild Hveger, 5 mln. 83 sec.; 2. Riet van Veen, 5 mln. 19 sec. 200 Meter schoolslag: 1. Jople Waalberg, 3 min. 1.4 ste.; 2. Inge Soerensen, 3 min. 5.4 sec.; 3. Valborg Christenen, 3 min. 6.4 sec.; 4. Jople Stroomberg, 3 min. 8 sec.; 5. Jople Groenedljk, 3 min. 93 sec. 100 Meter rugslag: 1. Nida Senff, 1 mln. 17.1 sec.; 3. Blrthe Ove Petersen, 1 min. 193 sec. 100 Meter borstcrawl: 1. Elvl Svendsen, 1 mln. 9.1 sec.; 2. Gunvor Kraft, 1 min. 93 sec.; 3. AU Zooals reeds is gemeld, is verleden week de 17-jarige loopjongen W. van D., die voor zyn patroon te Rotterdam een bedrag van 375 gul den moest btengen van het filiaal In de Jonker- transstraat naar de Hoogstraat, spoorloos ver dwenen. Voor den winkel aan de Hoogstraat trof men alleen aan de fiets en de beenkap pen, die de knaap daar had neergezet. Het blijkt, dat de loopjongen een zeer avon- tuuriyke reis achter den rug heeft. Hy is Dins dag op het bureau Meermanstraat te Rotter dam teruggekeerd met 60 gulden op zak. de rest van het geld had hy op verschillende wyzen uitgegeven. Hy had zich eerst in Rot terdam van een nieuwe regenjas voorzien en na eenige café’s bezocht te hebben, Uet hy zich naar Hoek van Holland ryden. Vandaar ging hy per taxi naar Den Haag, waar hy zich een gloednieuw sportcostuum, hoed en koffer aan schafte en den grand seigneur uithing, oa. in café’s, bioscopen en hotels. Vervolgens ging de reis naar Amsterdam, welke stad hy nog nooit had gezien. Na zich eenige uren per taxi daar te hebben laten rondryden. veranderde hy van plan. Hy huurde opnieuw een wagen en reed terug naar Rotterdam. Daar kon hij ook niet vinden wat hij zocht, waarom hy den chauf feur opdracht gaf terug te ryden naar de hoofdstad. En daar gaf hy den chauffeur order door te gaan naar Utrecht. Toen de jon gen in Utrecht zei nu weer terug te willen naar Rotterdam, vroeg de chauffeur wat hy nu eigenlijk wilde. Daarop antwoordde hij: „ik ben op een heel groot kantoor en Ik zoek mijn patroon, maar ik kan hem nergens vinden.” De reis ging dan verder naar Maastricht en daar betaalde hjj den chauffeur prompt het aanzieniyke bedrag voor het rondtoeren. In Maastricht kon hy ook niet wennen, waarom hy naar Amsterdam ging, vervolgens naar Utrecht en toen had hy nog f 60 over. Op dat moment kreeg hij spyt. Hy nam een treintje en reed voor de zooveelste maal naar Rotter dam. waar hy zich aan het politiebureau meld de. Hij bekomt nu In zijn cel van de vermoeie nissen. Voor het voeren van een bespreking met de commissie van onderzoek inzake een varend schoolschip, ingesteld door de vereeniging „Het Nederlandsche Zeewezen”, heeft gedurende enkele dagen te Amsterdam vertoefd de bekende Zweedsche promotor van het opleiden van jeugdige zeelieden op varende zell-school- schépen, kapitein S. Tamm. 3.35* etedeiyk i... v. - 6 20 Gramofoonmuzlek. Dinsdagavond is in Hengeloo een ernstig on- tebeup slachtoffer is geworden. Door een ver keerde mamoeuvre reed H met zyn flets tegen een langs den weg stilstaanden wagen, waar door hij het stuur kwijtraakte, juist op het oogenblik, dat een vrachtauto hem passeerde. Hy werd gegrepen en tegen den grond geslin gerd, waardoor hjj dermate verwond werd, dat hij eenige oogenblikken later is overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 16