Al NIEUWS HOORN Zitting van den Kantonrechter LOTERIJ-KANTOOR OUD w- Een onbetrouwbaar boekhouder BELASTINGZEGELS VERDUISTERD F, J TREKT A.S. MAANBAN 7 MAA«^ KOOPT TTJDNr UW KANS BW M ■■KTUWT a LOTISICO-AGENTSCHAPPEN Ju-sschen H°°fd-en tfruittorer ALKMAARSCHE RECHTBANK Sluikhandel TU1TJEHORN BEVOLKING WAARLAND Collecte „Dorus Rij leer s”-fonds Van K.J.C. en Graal ZIJPE Aantal werkzoekenden Het tlyk der aarde, dat oorzaak wat van oneerlijke concurrentie Uitspraken van op 22 Februari behandelde zaken GEVAARLIJKE HOND GESIGNALEERD HANDEN ARBEID-TENTOON- STELL1NG DONDERDAG 3 MAART 1938 -F. VERLOTING W1T-GELE KRUIS Persoonlijke aansprake lijkheid Verkrijgbaar bij: Voorziet.U tijdig van een polis HOUTTIL 9 ALKMAAR Telefoon 3594 Giro 234743 Officier e zware straffen Texeltche wol- en konynendieven ttalen uit armoede volmaakt In xichxwtf gelooft, I begaat niet alleen een zonde, maar levert oen bewijs van zwakheid. De dwaling Nog geen torenspits De duik in den mitt PROVINCIAAL NIEUWS v I OUDE-NIEDORF SCHAGERBRUG Wol en kony/ien «MWWC f 11* r TZAND 7' Een- onvriendelijke wentch BURGERLIJKE STAND - Haarlem. en Ca- woorden uiting. nieuw plan zal worden ingediend, - E. Dat nu en genotmiddelen t maga- 5®^ heer pastoor sprak een ope- Telegraaf- en Telefoonstation Houttil* met ingang van heden werden opgeheven. Voor aoover noodig wordt de aandacht van Een zenuwachtig ventje was de hoofdpersoon van het volgende drama. Het was de 16-Jarige J. Wat vraagt hei heden veer de toekomst? Dit, onderwerp zal door den heer Jae. Blokdijk worden besproken op de vergadering van de Propagandaelub, welke gehouden wordt op den eersten Vrijdag na het Lof. Ook de donateurs zyn welkom. lachen. I is wel groote LOTTSICO e worden aan den steèds rijker Moetenden boom van onze Kath. Jeugdorganisaties. Het tentoonstelllngs-comlté is als volgt sa- mengesteld Rector J. J. Boon. Distr.-K. J. C.-Dlrecteur, Voorz.; mej. J. Boosman, Distr.-Graalleldster. Seer.; Oubaas J. Hogervorst, Penn.; Br. Naza- rius, Baljuw Kruisvaart; Br. Benitius, de heer J. O. Keuss, Heerhugowaard; mej. M. Schou ten, Welpen-leidster; mej. V. Groot, Diste.- Leidster St. Janzknapen en de Parochieel» Graalleidsters mej. J. Groot, mej. J. Nells en mej. M Bak. t POSTERIJEN, TELEGRAFIE, mét uitzondering van Vet, die te Lutjebroek TELEFONIE niet geschonken is herschapen in van bloemen. En ta en geniet van ri ganocher harte Nadien stond Willem R. voor de derde maai terecht, nu in gezelschap van Gerber W., wiens tweede beurt het was. .Beiden werden beschul digd van het stelen van 4 konijnen ten nadeele van P. Huizinga te Tessel. De officier eischte voor beiden een gevange nisstraf van 3 maanden. Mr. Smal refereerde zich aan zijn vorige plei dooien.* Uitspraak volgende week Dinsdag. e voordtgd door 1. M. van Baar ran Zoonen en ng. vertegen- teker en G. de i fotograaf van den burge meester *bp de gevoelige plaat vast; de kinde- zoover noodig wordt de aandacht gevestigd op de - bestaande Rijksdepöts voor frankeenegels, enz.: J. 8. 'Cnaap, Verdronkenoord 34; D. Oostwouder. Melkhandel Schermerweg 32; Fa. de Frenne, Langestraat 26; W, Runderkamp, Voormeer 6 alwaar aegelwaarden zonder prijsverhooging verkrijgbaar zijn. Voor de Alkmaarsche rechtbank had zich Dinsdagmorgen te verantwoorden de Hoomsche boekhouder 8. P. J. H., wegens het verduisteren van een groot aantal omzetbelastlng-zegels ten nadeele van O: Kuip, van f 150,— ten nadeele van D. Vet, voor wlen hij belasting moest beta len en van diverse geldsommen tot een totaal van f75.ten nadeele van J. Wittenburg, voor wien hij betalingen had te doen. De slachtoffers, die verdachte administratieve werkzaamheden hadden toevertrouwd, woonden, De Directeur van het P - en T.-kantoor en het hoofd van het STelefoondistrlct te Alkmaar maken bekend, dat het Postagentschap en het 2Q te Texel, Oplichting. Maandagavond had in Paviljoen Klnhelm de qpenbare trekking plaats der verloting, georga niseerd door het Wit-Gele Kruis. Deze trekking geschiedde door notaris G. Ver- kade en werd door zeer velen uit Alkmaar en omgeving bijgewoond. De 10 hoofdprijzen vielen op de volgende num mers: le prijs 15375, 2e 22541, 3e 19533, 4e 10840, 5e 2433, 6e 23829, 7e 15004, 8e 13415, 9e 881, 10e 1976. - Deze verloting, waarvan het doet" zoo bulten-" gewoon sympathiek is, is uitstekend geslaagd, dank zij de medewerking van velen. Aan de dankbaarheid van het. bestuur daarvoor gaf de heer Butman Meyer met eenige welgekozen --A Een bof! Het gezin D. Dekker Hx, dat op den dag, dat Prinses Beatrix werd geboren, ook vergroot werd door de geboorte van een tweeling, heeft een kinderwagen ontvangen van de fa. G. van Weryen te Meppel en Jacob Kuyt te Alkmaar. Voor de 50 beschikbare wagens waren 1100 aanvragen. Vertoting By beschikking van den Minister van Justitie is aan de hardrtravrrtfvervenlglng .Voorwaarts" alhier toestemming verleend tot het houden van een verloting. Br zullen niet meer dan 4000 loten 8 f 0.50 worden uitgegeven. Deze persoonlijke relatie schept de vertrou wenspositie en de daaraan vertfonden recht- streeksche aansprakelijkheid niet enkel in theo rie van de in-flirecte onderscheiden is, maar deze onderscheiding ook in de practyk door allen gevoeld wordt, bevestigt leder ervaring. Wanneer ik in een advertentie lees „Kleeding van Feit, is prima kwaliteit”, dan hecht ik daaraan niet dezelfde waarde als in het geval, dat mijnheer Feit mij persoonlijk^ Op zijn woord van eeriyk zakenman zegt: „deze stof is werkelijk van zui ver wol”. Indien in het laatste geval de bewe ring onjuist blijkt te zijn, gevoel ik het als een persoonlijke incorrectheid (om niet te zeggen immoraliteit) van mijnher Feit tegenover mij. Het persoonlijke geeft dus een diepere, onmid- deliyk voelbare beteekenls aan de verantwoor- aeiykheld. Deze stelling is, gelijk ik zooeven opmerkte, reeds herhaaldelijk door mij naar voren ge bracht. Het komt mij voor, dat ze bij pleidooien voor den middenstand meestal te weinig wordt belicht. Daarom mag ik in dit verband even wijzen op een belangrijk verslag dat dezer dagen ui de Maasbode verscheen. Het betrof hier een lezing gehouden door een der beroemdste rechts geleerden uit Parijs zijn naam Is mij op dit oogenbllk ontgaan en werd gehouden voor een vereeniglng welke de bestudeering van In ternationale rechta-problemen beoogt. En nu is het opmerkelijk en leerzaam, dat deze spreker als een der urgentste problemen aanwees; het verloren gaan van de persoonlijke aansprakelijk heid en van het persoonlijk verantwoorddijk- beidsgevoel, en het npodsakeljjk herstel van deze peiler welke het geheele rechtsbewustzijn schraagt. Hierwas dus bevestigd, hetgeen Ik met heel wat minder autoriteit reeds herhaaldelijk be toogde, er bijvoegende, dat het de middenstand is. die krachtens haar vertrouwenspositie aan dit herstel heeft te arbeiden. Hier ligt zijn taak en hier schuilt ook zijn kracht. Nu spreekt het vanzelft, dat men in efite alleen ten volle ver antwoordelijk kan zijn, wanneer men artikelen verkoopt, die GOED zijn; voor rommel kan geen mensch de aansprakelijkheid dragen en even duidelijk is. dat goede artikelen een redelijken prijs moeten opbrengen. Zoo is er dus verband tusschen kwaliteitsartlkelen, verantwoordelijk heid, en prijzenpolitiek. Op dit drieledig verband sullen wij volgende maal wijzen. B. uit Hem, die op een denkeren en mlstlgen pan gla- iten moe* gaan vragen voor hnd en heftig Ja knikkend Albertus M. H., schlldersknecht thans gedetineerd Elsch 1 Jaar voorwiardeiyke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorgaarden (os. plaatsing in een kolonie). Vonnis conform. Mej. E. R. te Den Helder. Heling van siera den. Elsch f 25.of 15 dagen. Vonnis vrij spraak. Jacob Zw. te Hoorn. Verduistering van obli gaties in kwaliteit van executeur-testamentair. Elsch vrijspraak wegens gebrek aan voldoende bewijs. Vonnis conform. Rectificatie In ons verslag van gisteren stond .40-Jarig bestaan van Waarland”. Dit moest zijn 40-Jarlg bestaan van de tuindersver- eenlglng „Waarland en Omstreken”. Collecte Aan het hoofdbestuur van het Helden-der-xee-fonds „Dorus Rijker»” 1» door het gemeentebestuur toestemming verleend tót het houden van een openbare Inzameling van gelden in de maanden Juli—Aug. aa. Trouwe lezers va ndeze rubriek zullen zich herinneren, hoe wij reeds meermalen de gedachte naar voren schoven, dat de grondpeller van den middentand gevormd wordt door de persoonlijke (op geen naamloos groot-kapltaal af te wente len) verantwoordelijkheid, welke een ondernemer In middenstandsbedrijven pleegt te dragen. Dit persoonlijk verantwoordelijkzijn voor alles wat er in zijn zaak gebeurt, durf Ik zelfs het belang rijkste element van het middenstandsbedryf noe men. Hierdoor onderscheidt het zich duidelijk kenbaar van het grootbedrijf, waar de kooper met tientallen menschen te maken heeft, die le.aer op hun beurt de verantwoordelijkheid, of minstens een deel daarvan, op een ander af schuiven. Natuurlijk vindt men ook in de groot ste onderneming uitelndelijk iemand, die voor het geheel verantwoordelijk gesteld kan worden, maar die verantwoordelijkheid is in de meeste gevallen Indirect en niet rechtstreeks. Van een rechtstreeksch contact tusschen den kooper en den in laatste instantie verantwoorde lijken directeur eener groot-kapitalistische on derneming, Is heelemaal geen sprake, en een koop baseert zich in die gevallen dan ook nooit op het vertrouwen, dat de klant ten opzichte van den onzlchtbaren „ondernemer” gevoelt. De cliënten va neen bazar hebben dan ook het gevoel op eigen risico te koopen, een gevoel dat in zekeren zin reeds ingeburgerd is, vooral in het buitenland. Daartegenover staat de persoonlijke relatie tusschen den klant en den middenstands- winkelier (en van deze ten opzichte van den grossier of fabrikant, die zijn zaken persoonlijk leidt). Onder de vele eigenschappen, die onze mo derne Jeugdbeweging bij hare leden wil aan- kweeken, behoort de „waard-eerlng voor den Arbeid.” De arbeid Immers is het groote middel voor natuurlijk en bovennatuurlijk geluk. Zij wil haar leden doordringen van den plicht om ook en vooral in den arbeid grootheid van karakter te toonen. Grootheid van karakter èn in den arbeid die dagelijks moet worden verricht in school, huisgezin of betrekking èn in den arbe’d in vrjje uren van afwisseling en ontspanning tot levensvreugde of hulpvaardigheid. De Jeugd zal dit toonen door nauwgezetheid in de vervulling en schoonheid in de afwer king van haar plichten of vrije daden van arbeid. Het is met dit vooropgezette doel voor oogen, dat de beide Jeugdvereenlglngen van Graal en K J. o. besloten hebben om in de komende maanden een gezamenlijke handen-arbeid-ten- toonstelling te organlseeren. Als data voor de tentoonstelling zijn vastgesteld: 26, 24 en 25 April as., data die vanwege de Paaschvacantle èn voor de leden èn voor de bezoekers bijzon der gunstig zijn. Als de voorteekenen dan ook niet bedriegen, zal deze tentoonstelling, die wordt gehouden in de mooie locallteiten van het r K. Lvceum te Alkmaar, een mooie vrucht gersknecht, nog kl, zijn baas. Al hupp deed de Jongeling hem ongeveer vpoi .Jejg’’ naast den i flmken Uk betorgde deed tuimelen in de RUwielclab St Martinas. Woensdagavond houdt de club haar Jaarvergadering, waarop tevens zal worden besproken de Stille Omgang te Amsterdam op 13 Maart as. i ma^Lj^z'zentimeter,” rol wi^JLtje in ,Jm 1 me dochter wel Grafische Vakken: drukkers 4; fotografen 2; typogr. teekenaar» 1; zetters (hand) 3; setters^ (machine) 1. Bouwbedrijven: beh, stoffeerders 4; beton werkers 1; glazenwasschera 1; grondwerkers 54, metselaars 13, opperlieden 23, schilders 35, straatmakers 8; stucadoors 6, timmerlieden 35; voegers 3; wegwerkers 1. Houtbewerking enz.: borstelmakers I: hout- De .Jagende houding”, waarvoor J. G. uit Enkhulzen vorige week al terecht had gestaan, teer rtfksveldwachter uit Enkhulzen verschenen die verklaarde dèt' toeft hü 'op den dijk stond, hij G. zoekend naar wild en met het geweer in „jagende houding”! I) rond zag loopen. Toen voomoemde veldwachter dichterbij was geko men, had G. vlug zijn „schietgeweer" om den schouder gehangen, vast er van overtuigd, dat de veldwachter hem niets kon „maken”. De veldwachter, die ongetwijfeld scherpe oogen heeft, had G. van te voren al zien Jagen, zoo- dat hij hem het zoo gehate tlbnnetje met/een vriendelijk gebaar overreikte. Verd. kon niets anders doen, dan maar naar huis gaan, zoodat hij den volgenden dag geen wilde eenden. had te verorberen. Er waren er, naar de bescheiden meening van veldwachter, op het eilandje anders genoeg, wel honderdtallen! ,Ja maar, mijnheer, ik Jaagde niet. Mijn kameraad wel, maar die mocht het. Ik was zijn gezelschap." „En waarom had je dan Je geweer bij Je?" „Nou ik had aan den anderen kant van den dijk gejaagd, en dan kon Ik hem toch niet in het gras leggen, dan is ie zóó verdwenen." Nu dat wilde de ambtenaar wel gelooven. Echter, de pertinente verklaring van U in aan merking nemend, eischte de ambtenaar /30, of 15 dagen. Tevens moest het geweer uitgele verd worden en als zulks niet het geval zou zQn, dan kon G. nog 15 bijbetalen of 10 dagen gaan zitten. De kantonrechter vonniste f 10, of 10 dagen, benevens uitleverlpg van het geweer. Dezelfde restrictie als die van den ambtenaar werd in achtgenomen. W wxirloopig kopater nog geen sfrits op den y toren van db Groote Kerk. Reeds spoedig had, als de Raad ten-gunste vaii het eenvoudige plan beslist had.-een aanvang ge maakt kunnen worden met het bouwen van de spits, doch de meening, dat de spits aesthetlsch niet verantwoord was en afbreuk zou doen aan de Hoomsche schoonheid, heeft het bescheiden object van B. en W. doen kelderen. VJTe her inneren eraan, dat toen de stemmen over het voorstel van B. en W. gestaakt hadden, velen hun hoop vestigden op den heer F. Groot, die het lot van den toren als het wafe in zijn hand hield. Velen vertrouwden, rekenden zelfs op een gunstige stem vóór het plan van B. en W., temeer daar de heer Groot zitting heeft in het carlllon-comlté en waarschijnlijk gaarne het carillon niet te lang op plaatsing zou willen laten wachten. Doch wat gebeurde? Bij de nieuwe behande ling liep reeds dadelijk de heer Te Lintei Hek- kert, die eerst ten gunste van het plan van B. en W. gestemd had, naar- het andere kamp over. Hij vond de eenvoudige spits niet aesthe- tisch verantwoord en bovendien vreesde hij verwijten van het nageslacht. Door dezen „Weg zurück” was eigenlijk het plfelt reeds beslecht. Daarna ontpopte boven dien de heer Groot zich als tegenstander van B. en W., door te verklaren.'Mat hij liever den toren in zijn vroegeren vorm terug had. En ten overvloede wees mevrouw Magchlelse óók op de wenschelijkheid van een tusschenplan. In deze omstandigheden namen B. en W hun voorstel maar terug. We mogen verwachten, dat te zijner tijd een niéuw plan zal worden Ingediend, dat waar schijnlijk den herbouw van den toren In zijn oorspronkelijken vorm beoogt. Te zijner tijd: (yant hoogstwaarschijnlijk zal het ontwerpen, en het uitvoeren van dit plan nog wel ‘eenige nwinden In beslag nemen. wntusschen beteekent deze gang van zaken he< actieve carillon-comité de zooveglste teleurstelling. Dit kan wederom wachten op de plaatsing van zijn klokkenspel dat reeds klaar staat om opgehangen te worden. Maar ander zijds dient men toch ook te bedenken, dat het carillon (één der beste van Nederland) beter zijn plaats kan vinden in een toren, die een sleraadvjïormt voor Westfrieslands hoofdstad, dan in'een bescheiden torentje, zooals aanvan kelijk het plan was. Th. B„ winkelier uit Spanbroek, had voor „eenlg slijk der aarde” enkele fleschjes bier in zijn keuken overhandigd aan J. v. E, groenten boer uit dezelfde gemeente. Dat mag iedereen doen, als hjj een vergunning heeft, maar B. was niet in het bezit van zoo’n peptor verklaarde dat hjj met nog twee kameraden lekker had zitten „borrelen". Eigenaardig wast-het, dat niemand den da tum precies wist, 1 was of in Juli, of in Augus tus van 1937 gebeurd. En nog eigenaardiger was het, dat B. het geheele drinkgelag vergeten scheeni „xüföw jnoetew4ne”eost oaasr oew Hatuki tam*’ oqoesoiojga men.'dan weten we tenminste wat we er aan Jipbben”, mofrasrde B. ,,’t Was op ’n avond”, zegt getuige herinnerde hij zich nog. B. wilde het geheele geval maar liefst niet aan de vergetelheid onttrekken en zei nog maals er niets van af te weten. „Ze kanne ook wel een dagvaarding klaar hebben voor November, of zoo....” „Ja, als je het gedaan hebt well” Die slag is voor den kantonrechter. v. E. zegt nog, dat ze niet van te voren wis ten dat B. drank verkocht, ze waren alleen maar gekomen voor clgaretten, en toen had een van hen gezegd, dat een potje bier -wel -goed zou smaken, na zoo’n warmen dag. Toen wa ren ze gezamenlijk naar het keukentje getrok ken, alwaar de „sluikhandel" had plaats ge grepen. De ambtenaar vroeg veel, n.l. ƒ30, of 30 da gen.. HU was- sterk gekant tegen de oneerlijke concurrentie. De caféhouders zouden er minder klanten óm krijgen. „Joa, as ik nou den datum wist, kon ik het in me boeken nakijken, maar nou is 't veels te veel.” „Is'dat de eerste keer, dat je wegens drank- wetovertreding terecht staat?" Een bevestigende knik. „En je had zoo’n slecht geheugen!” verwon derde de ambtenaar zich. 10, of 10 dagen. gehuwd Petrus Goudsblom, wedr. van Helena Kamper, oud 75 Jmr. vastklampte. Dat .Jets” bleek een fleto te s«n, die niet verlicht was en waarop K. D., boeren knecht uit Hooggkarpel. zat. DeSe was met sUn fiets tegen den achterkant van een vracht- wagen aangebotst, waardoor de lamp defect raakte. De vrachtwagen had hem nu op Sleep- touw genomen. D. verheugde zich al over een vroegtijdige thuiskomst, terwijl hij zich rustig aan den llnkergpnt van den wagen liet voort trekken. zag opeens de flets van van B„ ging soo dicht mogelijk tegen den wagen rijden, wat echter niet kon verhoeden, dat de sturen van de fietsen tegen elkaar aansloegen met het bé kende gevolg.' Van B. had zich een weinig bezeerd, zijn lamp was stuk, en het stuur was geheel verbo gen. De schade ƒ7.45, was vergoed. De ambtenaar constateerde twee overtredin gen. rijden zonder licht en het zich laten voort trekken, welke overtreding hl) veel zwaarder rekende, en waarvoor hij 12 of 13 dagen eischte. De kantonrechter was D. beter gezind en stelde de boeten op resp. 3 en 5 vast. ■fc. Biljartwedstrijd Schagerbrug speelde een biljartwedstrijd tegen de biljartclub te t Zand. Tot heden werden 16 partijen gespeeld. Da stand is gelijk: 88. Opa Pater Is honderd ftar Het* feest in het dorp.... j Iedereen, die het dorp binnen komt, onver schillig óf hij komt uit de richting Verlaat; Lahgereis of Terdlek, zal dit terstond merken, want de vlaggen wapperen van vele huiaetl. De vreemden vragen nieuwsgierig wat hier toch aan de hand la. Het moet wel iets bijzon ders zijn. En de Inwoners zullen het U spoedig vertellen en zjj doen het graag, groot en klein: „Opa Pater is 100 Jaar". Ja, dat is terdege iets bijzonders, dat geeft zeer askar reden tot feestvieren. 100 Jaar.... Dus op 3 Maart 1826 geboren?! Wanneer je daar even bij stil staat, dan kan het niet anders of Je slaakt de verzuchting: „Wat 'heeft die Opa Pater toch ontaettend veel meegemaakt.” Wat is er de laatste eeuw niet veranderd, zoowel op economisch als staatkun dig gebied. Wat werd er niet uitgevonden, wat kwam er niet tot stand, kortom welk een an der beeld heeft1 de wereld in dese laatste eeuw niet gekregen. En men krijgt bewondering voor Opa Pater. De belangstelling kon dan ook niet ultblij- ven. En deze was groot, zeer groot. Oprecht'en hartelijk zijn de felicitaties geweest. Hoeveel menschen, zoowel Jong als oud, zijn niet bij Opa Pater gekomen cm hemj de hand te druk ken, hoeveel bloemen zijn De kamer staat vol i een bloementuin, een weel< de 100-jarige ligt op zijn deze hulde, die hem zoo wordt bewezen. Het gemeentebestuur, rtx den burgemeester, den heer C. d. en den wethouder, den heer J. Ir de Vereeniglng Plaatselijk Belata woordigd door de heeren J. Bierft Heer, brengen hun felicitatie; de Polygooij, legt de felicitatie van ren van de O. L. school brengen om half 12 een zanghulde voor het raam, dat is openge schoven en waardoor men Opa Pater stet ge nieten van den helderen kinderzang. Uit volle borst worden dé liederen gezongen. De kinderen worden getracteerd en keeren opgetogen huis waarts. na eerst den 100-jarige nog te hebben toegewuifd. Wat een vreugde. En de schoonzoon, da heer Btotow- en zijn eehtgenoqte, WJ wie. Opa Pa ter reeds zooveel Jaren een tehuis heeft ge vonden, zooals hij zich maar kan wenschen. deelen volop mede in de vreugde. De oude wordt door hen op de handen gedragen en de grootste zorg 'wordt aan zijn welzijn besteed. Onse beste wenschen. Opa Pater. Tot Uw volgenden verjaardag. Tot slot stond, terecht de Tesselsche chauffeur Gerbrand D., die zich zou hebben schuldig ge maakt aan heling in de vorige zaken. Verdachte ontkende te hebben geweten, dat de wol welke hij ver beneden den gangbaren prijs had gekocht. *- van diefstal afkomstig was. De officier achtte schuldheling bewezen, voor namelijk door het feit, dat verdachte, wetende wat de marktprijs was, voorde wol slechts 50 cent per K.G. gaf, terwijl verdachte wist dat G., die met de wol bij hem kwam, nooit in wol handelde of schapen hield. Spr. eischte tegen verdachte, die al eens eerder wegens heling was veroordeeld, 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak Dinsdag a.s. w= Na een verzetzaajf en ongesloten-deuren-af- faire stonden terecht de Tesselaars Jan G., chauf feur van beroep, en Gerben W., van beroep werkman, die in den nacht van 17-18 December JJ. ten nadeele van den veehouder 8. Keijzer zes witte tamme konijnen hadden gestolen. De officier noemde de zaak erger dan ze op pervlakkig leek; de konijnen, die buiten in een hok vertoefden, waren aan de publieke hoedé toevertrouwd en bovendien was de diefstal in compagnonschap gepleegd. Als strengen maat regel vroeg spr. voor beiden 7 maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. C. Smal, zei, dat beide ver dachten in armelijke omstandigheden verkeer den en over het algemeen gunstig bekend ston den. Mede, omdat G. een behoorlijk baantje kon krijgen, bepleitte spr. ’n voorwaardelijke veroor- deellng. i'I Hierna stónd Jan 'O.' nog eens terecht en met hem de werkman Willem R„ eveneens te Tessel wonende, beschuldigd van het stelen van 3 vachten schapenwol, ten nadeele van L. Eelman te Den Burg. De vachten waren opgeborgen in een suden autobus, welke in een schuur stond. De waarde der vachten was pl.m. ƒ30. De deur van de schuur was niet op slot en de verdach ten waren op goed geluk in de schuur aan het snuffelen gegaan. Bovendien hadden ze ten na deele. van mej. B. de Wijn 12 vachten schapen wol gestolen, eveneens uit een schuur. De wol hadden ze voor 50 cent per K.G. verkocht. De officier vond hetgeen de verdachten had den uitgehaald, zeldzaam brutaal, zoodat nij krasse maatregelen noodig vond. Hij eischte daarom voor R. 1 Jaar gevangenisstraf en voor G. 5 maanden gevangenisstraf, met bevel tolt onmiddellijke gevangenneming. Mr. Smal wees nogmaals op den beroerden toestand waarin de verdachten hadden verkeerd en vroeg een reclasseeringsonderaöëk. De officier verzette zich tegen het laatste, terwijl de rechtbank de uitspraak bepaalde op Dinsdag a.s. Tweede opvoering „Zwarte Willem” De R.K. Gemengde Tooneelvereènlglng E. M. M. voerde Dinsdagavond opnieuw bovengenoemd stuk op. Een der tooneellsten was wegens famllle-om- standlgheden verhinderd mee te spelen, maar de vereeniglng had een goede plaatsvervangster gevonden In mej. Truus v. d. Fluit van de RJC. Tooneelvereenlging „Ontwikkeling door Vtvucd” uit Spierdijk. De zeereerw. beer pastoor sprak een ope nings- en welkomstwoord. Mej. Anna de Wit verzorgde met succes het muzikale gedeelte van den avond. Het spel stond ook nu weer op hoog peil, zoodat de aanwezigen er volop van hebben ge noten. Evenals vérleden jaar Is de Hoómsche Vte- schersvereenlglng zoo bereidwillig dé JaarliJksche collecte te houden voor het Helden-ter-zee-fonds .Dorus Rijkers”. Ze zal worden gehouden op Dinsdag 8 en Indien noodig ook op Woensctag 9 Maart as. Deze vereeniglng verdient daarvoor een woord van wannen dank omdat zit het doel van het Fonds in niet geringe mate steunt. Verleden Jaar toch werd door haar ruim f 160 bijeengebracht. Het doel van het Fbnd» is ver- leenen van steun: 1. aan behoeftige in Nederland wonende red ders van schipbreukelingen op de Nederlandsche kikt. (Zuiderzeekust inbegrepen); 2. aan behoeftige weduwen van redders; 3. aan behoeftige nagelaten betrekkingen van by reddingen omgekomen redders. Wat is edeler, moediger en menschllevender dan het redden, als de storm giert en de golven zwiepen, van menschen, zich in levensgevaar bevindende op schepen, wrak geslagen op onre zoo gevaarlijke Nederlandsche kust, soms in het holst van een stikdonkeren nacht en met in gevaar stelling van eigen leven? Genoeg is daarover geschreven en daarom weten wij allen, dat het is een gevaarlijk, ver kleumend, moedig, inspannend, ja afmattend Sverk. w In 1936 steunde het Fonds 142 personen, het geen een uitgave vorderde van niet -minder dan f 29881.50. Van die 143 ondersteunden woonden er 95 in Noordholland. Laat onze Oude Zeestad zich bu de collecte niet onbetuigd laten. Geeft ruim en met blijmoedigheid. Oosthufzen blijkt de verzamelplaats te zijn van gevaarlijke honden. Dikele maanden geleden -hebben we daar een hond geconstateerd, die een voorbijganger aanbel nu was dit weer het geval geweest, doch thans aan het andere eind van het dorp, in Etersheim. Het slachtoffer was f. R., in dienst bij de po litie te Amsterdam, die yijn meisje In Oosthui zen, T. Jy was komen bezoeken. Aangelokt door het vriéndelijke zonnetje, dat gedachten aan het voorjaar bij de twee geliefden deed op komen, waren zij op de flets gestapt om een’ klein ritje te gaan thakelU Daar zou echter een ontijdig elnde aan kómen. Bij de boerderij van A. H. O., veehouder, aangekomen, zagen zij twee honden op het erf loepen, een kleinen en een grooten rood-bruin gevlekten, die aanstal ten maakten om op hen af te komen. P. had zijn meisje geadviseerd, om haar beenen stil te houden, opdat de hemden niet kwaad zou den worden. Met opgetrokken beenen reden ■beiden verder, terwijl de rood-brulne hond op hen aanstormde en een stuk uit den broek vsn F. meenam. De hond bleek het vrouwe lijk geslacht niet kwaad gezind, want hij liet Mej. J. mét rust. P. was toen naar H. gereden en werd heel vriendelijk ontvangen. Toen hij schadevergoeding eischte, verscheen er zelfs een wrange trek op H.'s gelaat en had hij P. toegevoegd: Jiad hij Je heelemaal maar opge vreten!" Niet bijster vriendelijk dus! De scha de bedroeg 5.want de broek moest ge stopt worden. H., die nu aan het woord kwam, aside, dat hij maar één hond had, den kleinen zwarten en dat die rood-brulne wel eens op z*n srf kwatn. „•n IxigeetJe dus?” waagds ds ambtenaar. .Nee’ll dwaling." „*n Wat??” deden dé Edelachtbare Heeren. „”n Dwé-llng", zei hjj nu duidelijker. .DU loopt los en als ér eten Is, dan komt-le. Eigen lijk is hij van zigeuners, die verleden Jaar In Oosthulaen MJn g»«eest. Hij staat niet onder mijn hoede, zooals In* de dagvaarding Is ver meld. Enne.... er loopen wel meer honden om m’n deur. Voor alle honden, die op mijn erf loopen, moet Ik niet zorgen." De vijf gulden wilde hij in geen geval be talen. ,J)e winkelhaak was «Mate hl), op ëveh na! vart deh Berg in haar rol vari^Khrtje In ,Jm Wélssèn Rössl"; „en dat had me dochter wel kunnen maken. Hjj loopt gerust 's Zondags niet voor schandaal." Het bleek, dat de hond vroeger In het geheel niet wild was, maar het zwarte hondje kefte veel, en dat had de rood-brulne overgenomen. Hjj was al wat ouder en suf. „Maar nu begint hij op te leven!” „Een verjongingskuur dus?" doet de ambte naar geestig. „O nee, mijnheer,” nu moet H. toch j ,Kn 1 is mijn hond in geen geval. Mij eens bij me, maar hy maakt ook vaat wandelingen!” Het jcomt er leuk uit en allen schateren dan ook. H. had zijn buurman K. meegebrOcht, die als getuige 8 décharge moest optreden. Deze verklaarde ook. dat de hond een miserabele zwerver was. en dat hy elgeniyk aan niemand toebehoorde,nou Ja, an die zigeuners dan!” De ambtenaar kon nu moeliyk boete gaan elschen en vroeg vrijspraak, waarmede Jhr. van den Brandeler het ééns was. bewerkers 22; kistenmakers 11; meubelmakers 2; meubelstoffeerders 1. 1 Kleeding en reiniging: kappers 3; kleerma- 1 kers 3; coupeuses 1. Bewerking van leder enz.: huldenzouters 1; schoenmakers 3; vellenblooters 3. Metaalbewerking: bankwerkers 9; electriclens 3, kopervormers 1; loodgieters 3; machinisten 4; monteurs (auto) 2; monteurs (sadlo) 1; monteurs (schyfmachine) 1; monteurs (ver warming) 1; rywielheratellers 3; smeden 6; sto kers 2; ijzerwerkera 1; zilversmeden 2. Papier: boekbinders 1. Bereiding van voedlngs- en genotmiddelen: bakkers 10; kaasmakers 2; molenaarsknechts 1; sigarenmakers 41; slagers 8; sorteerders 3; ta baksbewerkers 4; wynkooperknechts 1. Landbouw enz.; bloemisten 1; melkers 1; landarbeiders 28; tuinders 15. Vlsschery en Jacht: vlsschers 2. Handel:' etaleurs 2; kaasknechts 11; maga zijnbedienden 13; reizigers 4; winkelbedienden 6. Verkeerswezen: chauffeurs 22; dekknechta 1; expedltleknechts 3; incasseerders 1; kellners 2 loopjongens 1; matrozen 1; pakhuisknechts 2; schippersknechts 2; stuurlieden 2; losse trans portarbeiders 5; varensgeïeUen 2. Vrye beroepen: bouwtf. opzichters 2; bouwk. teekenaars 1; kantoorbedienden 7; kantoorbe dienden (vr.) 3; teekenaars (hand) 1; teeke naars (reclame) 1. Hulseiyke diensten: dagmeisjes t; werksters2. Ongesch. e.a. arbeiders: losse arbeiders 130. Bovendien 18 transportarbeiders, die voor het grootste gedeelte bij tusschenpoozen werken en niet In het getal der werkloosen zyn begrepen. - Geboren: Petronella Geertrulda Tfteogora, d. v. Petrus Johannes Joseph Geurts en Theo dora Geertrulda van Scheppingen. Getrouwd: Menno-Gorrit Grondsma thartna Dubbeld. Overleden: Andreas Simon Brouwer, met EiizaBeth Siykerman, oud 79 J.; woonde, te Hoorn. o Verdachte was niet verschenen. Uit het getui genverhoor bleek, dat'Vet van den Hoogeerw. Deken van Hoorn f 50,had binnen gekregen, terwyi Wittenburg van H. zelf f 74,had terug ontvangen. De officier zei, dat men hier met een schavuit te doen had, ondanks de gunstige inlichtingen, welke men over verdachte had gegeven, want be halve het ten ‘laste gelegde had hy nog veel meer gepleegd. Het in hem gestelde vertrouwen had ny in alle opzichten beschaamd. Spr. eisch te 8 maanden gevangenisstraf eo>* onmlddeliyke gevangenneming na de uitspraak der rechtbank op grond van vrees voor herhaling. o Ingekomen: J. J. Rypkema. Middenweg 3 van Amsterdam; W. A. Kemper en gezin, Berkhou- terweg 10 van Velsen; C. W. Nleuwboer, Gr Noord 30 van Amsterdam; S. C. W Balm—Stam mes en kr„ Veenenlaan 159 van Den Helder; G. Rijkers, Gerritsland 19, van Beverwijk; C. Stavenulter, Draaf singel 57, van Wervershoof; F. J. W. Akeroyd, Koepoortsweg 112, van Oost- voorne. Vertrokken: J. Admiraal, van Ramen 8 naar Alkmaar, Oude Gracht 114; P. j. Haring, van lil. Noord 39 naar Amsterdam, Roompotstr. 4- H. Panzl, van Achterom 15 naar 's-Gravenhage Prinsengracht 12; M H. Boekel, van Gr. Noord 36 naar Amsterdam. Tolstraat 128 n; 8. Krab van Dulnsteeg naar Soest, Nleuweweg 63; m’ O. Kunst, van Keern 167 naar West^oud Z 301; H. Scholtens en gezin, van Ged. Appelhaven 63 naar Heiloo, Heerenweg F 170; R. Groet, van Drteboomlaan 188 naar Hilversum, Koninginne weg; J. H. de Man, van Nleuwstraat 8 naar 's-Gravenhage, David Blesstraat 39; D. C. Stam, van Gr. Oost 22 naar Amsterdam. Oosterpark 17. Verhuizingen In de stad: M. Mastemaker en gezin, van Vyzelstraat 30 naar Vijzelstraat 3; H. J. C. Steenman en gezin, van KI. Oost 25 naar Westerdyk 69; A. P. van Kleef en gezin, vafi Oude Doelenkade 13 naar Gr. Oost 56f J. Konlng, van Vollerswaal 18 naar Veenenlaan 67; J. C. Venverlpo en gezin, van Munnlckenveld 12 naar VyzelRraat 30; C. Heertjes, van Veenen- luan 121 naar Gr. Oost 117; J. Nap en gezin, van Veenenlaan 80 naar Schoutenstraat 80; P. Dudlnk, van Achter de Vest 32 naar Oude Doe lenkade 13; J. Klay, van Merensstraat 21 naar Achter op t Zand 50r; W. Boonstra, van Drie- boomlaan 274 naar Achter op 1 Zand 50r; D. Boot, van Breed 44 naar Drieboomlaan 309; E Singer geb. Vlam en kr., van Breed 44 naar Drieboomlaan 309; G. J. Vlerbergen en vr., van Nleuwland 18r naar Schoutenstraat 78; S. Fa briek en gezin, van Pietersellesteeg 13 naar Gr. Oost 110; Wed. J. van der Terp geb. Lageveen, van Gr. Oost 2 naar Gr. Oost 110; W. P. Zwa german en vr., van Nleuwstraat 22 naar Veenen laan 12; G. C. Boerkamp en gezin, van Drie boomlaan 9 naar Veenenlaan 80; G. J. Leussink en gezin, van Gr, Oost 113 naar Gr. Oost 106: P. Dekker, van Gr. Oost 113 naar Gr. Oost 109. Decemberavond, in zyn hoedanigheid heftig Ja knikkend verhaal. Een auto was komen, toen plotseling opdook, dat hem een K hem naast den weg -- buurt van een allcen.- staanden boom, waaraan hy zich in sjjn angst

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3