1 Postbeambte als film-onder nemer Onze verhouding tot het buitenland Het Indisch debat voortgezet VOOR EN TEGEN VAN DEN VOLKENBOND TOEKOMSTIGE STERREN OPGEROEPEN DONDERDAG 3 MAART 1938 Politie arresteert den man EERSTE KAMER De fraude te Lent Minister antwoordt Mr. dr. A. baron Röell Doctoren onderscheiden De Abessinische kwestie Relaas van hospita TWEEDE KAMER Repliekendag - Een honderdjarige I Verklaring van ir. Varenkamp Onderscheiding voor Mgr. Vesters Een beproefde methode verkoudheden te bestrijden By „Justitie” werd de instelling van een dienst voor Sociale Zaken bepleit Met zyn herstel zullen eenige weken gemoeid zyn Omvang der verduistering is nog niet aan te geven Kan de toepassing van sancties thans den vrede redden? Pensioenkorting wat Het doodelijk schot te Ede TELEVISIEDEMONSTRATIES OP DE JAARBEURS ERNSTIG ONGELUK DOOR ONVOORZICHTIGHEID Mr. Patijn verdedigt zijn beleid PRINSËLIJK GESCHENK VOOR KINDERTEHUIS Qroot aantal meisjes ging op ver lokkende advertentie in en kwam naar Amsterdam LISSOME "- LINDEMAN VtCK« Voyd ‘Crieotbto Jtafla Qdriatlca. a a TJirrenia. Begrafenis van het slachtoffer 9* f» o 'het nadere onderzoek. waar- de minister staatkundige ontwikkeling len de loonen normaal worden uitbetaald. H. M. de Koningin beeft benoemd tot com mandeur in de Huisorde van Oranje: dr. C. L. de Jongh, te ’s-Oravenhage (bij bevordering), dr. C. T. van Valkenburg, te Amsterdam en dr. J. de Oroot, te ’s-Gravenhage. Het verwijt, dat de regeerlng zich inzake Abesslnlë aan Inconsequentie zou hebben schuldig gemaakt, kon de minister niet aan vaarden: ook hier geldt, dat men de feiten naar hun datum moet beocrdeelen. Tot op heden zijn er echter geen post wissels aangekomen. Vermoedelijk hebben Omtrent de toekomst kan de minister nog niets positiefs meedeelen, maar hij hoopt, dat de korting van 1934 nooit meer noodzakeiyk zal zijn. DEN HAAG, 2 Maai* 1938. Hedenmorgen heeft de Eerste Kamer de behandeling der begrootlng vla Buiten- landsche Zaken voortgezet, waarbij natuur lijk weer bijna uitsluitend gesproken werd over het belangrijke probleem: Nederland en de Volkenbond. Van het begin af is het de bedoeling geweest, het keizerschap over Abesslnlë te erkennen. Aan Frankrijk en Engeland is hiervan mededeellng gedaan. Engeland opperde geen enkel bezwaar en van Franschen kant is, naar achteraf bleek: tengevolge van een daar plaats gehad hebbend verzuim, binnen den gestelden termijn geen be zwaar Ingekomen. Wat Nederland zal doen, als Met den heer Wagenaar is de minister het volkomen eens, dat de z.g. „harmonlca-polltlek" voor Indië niet anders dan nadeelig kan zijn. Moet er nu een „normaal budget” komen? Alles goed en well Maar men kan nu een maal niet normaliseeren, wat.... abnormaal Is. De behoeften van Indië zijn in de crisisjaren kunstmatig naar beneden gedrukt en als 't weer beter gaat, behoeft men niet den schijn te wek ken. als zou men heel arm zijn. mededeelt, zullen met een volledig herstel nog wel eenige weken gemoeid zijn. De Commissaris heeft een deel zijner werk zaamheden overgedragen aan mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten. de meisjes bij nader indenken de zaak toch wel wat vreemd gevonden en gewacht met het overmaken van geld. Het onderzoek heeft ook nu reeds uitgemaakt, dat wan neer een meisje een eenlgszins weifelende houding aannam Van der Laar hear een briefje toezond, waarin hij mededeelde, dat hjj van haar diensten geen gebruik meer kon maken. De sergeant Jansen en de hoornblazer Na huis vertegenwoordigden de kamergenooten van den overledene. Tijdens de wedrennen, welke door de rtjver- eenlglng te Boxmeer ter gelegenheid van de carnavalsfeesten zijn gehouden, heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan. Het tienjarig zoon tje van den landbouwer P„ beging de onvoor zichtigheid tijdens de rennen den weg over te steken, met het droevig gevolg, dat het knaapje onder de hoeven van een der paarden terecht kwam en vervolgens een elndweegs werd mee gesleurd. Met ernstig Inwendig letsel, een ge broken been en een gebroken arm, is de jon gen In zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis ter plaatse overgebracht. De minister gaf te verstaan, dat de bedoeling van Engeland niet aldus is, maar dat dit land achteraf, na een regeling met Rome, de goed keuring van Genève wil vragen. Wat de Oslo-staten aangaat: sommige hebben het voorstel direct afgewezen, andere hebben hun oordeel opgeschort. Volgens den minister is er veeris geen schijn van meeningsverschU over de toe passing van artikel ld van het Volkenbonds- pact. De verklaring der ex-newtraien be- teekent zeer zeker het recht van doortecht. Vóór 1914 waren wij in dit opzicht niet vrijer dan thans. wy zijn nu even zelfstandig (wat iets anders is dan „neutraal") als toén. Per geval zullen wij beoovdeelen. ot wij doortocht moeten verleenen. Natuurlijk geldt dit niet voor de aanvallende partij. Hetzelfde geldt ook voor overvluchten van vreemde oorlogsvllegtuigen. Of de Volkenbond al dan niet door de Vrij metselarij is ontstaan, doet aan de realiteit nieta af. Voor de toekomst (universaliteit) van den Volkenbond zal het voorts weinig baten, at art. 16 geschrapt wordt, De rede van den heer Vorrink had de minister te vol baat tegen het fascisme gevonden en baat is een slechte raadgever, evenals vrees. aan d. Over premies voor de Rijnscheepvaart kon de minister nog geen nadere mededeellngen doen noch ook over de kwestie der haventarie ven. Wat betreft de malversaties, gepleegd bij de Thermlon-radlolampenfabrieken te Lent bij Nijmegen, vernamen wij van offlcieele zijde, dat de fraudes zoo ingewikkeld zijn, dat de omvang der verduisteringen nog niet aan te geven is. De fabrieken blijven gesloten tot de balans is opgemaakt en vastgesteld kan worden, hoe de zaken nu eigenlijk staan. Naar wij nader vernemen, zal de sluiting van Een der drie moderne kinderwagens, welke een firma te Duisburg kort na de geboorte van Prinses Beatrix aan het prinselijk paar heeft aangeboden, is Woensdagmiddag te half drie door mr. W. A. Visser, burgemeester van Soest, persoonlijk aangeboden aan mej. A. Wolff, direc trice van een kindertehuis, gevestigd Hraamweg 45, te Soest. Als wij ons niet kunnen opwerken tot het peil, dat we niets te maken willen hebben met de binnenlandsche verhoudingen elders, dan is er in Genève geen werk meer te doen. Na eenige repliek werd de begroeting van Buitenlandsche Zaken zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, met aanteekenlng N.SH.-tegen-stemmen. De minister verklaarde, steeds gaarne te zul len aangeven, wat hij verstaat onder de „zwak ke plekken" der Indische begrootlng, maar om trent dit begrip bestaan begrijpelijkerwijze zeer afwijkende meeningen. Waarom de regeerlng niet wilde Ingaan op het Hltler-aanbod ten aanzien van onze zelf standigheid en wel een verklaring van Frank rijk, Engeland en Dultschland, waarin gezegd wordt, dat elk van hen een aanval op Neder land als „casus belli” zou beschouwen, in ont vangst zoude willen nemen? Doodeenvoudig, omdat wij in het laatste geval géén partij zou den zijn en In het eerste wél. Amsterdam. Arnhem. Den Haag. Deventer, Eindhoven. Enschede. Groningen, Haarlem, Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Rotterdam, Utrecht, Zeist Do heer J. Pater te Oude Ntodosp vierde Woensdag zijn honderdsten verjaardag. Hem werd door de schooljeugd oen aang- hulde gebracht, waarna de burgemeester en vele anderen hem kwamen gelukwenschen. De heer Pater mag zich nog in een goede gezond heid verheugen. Deze laatste deelde mede, dat de ouders aan de militaire autoriteiten verzocht hadden, den jongen, die het doodelijk schot gelost had, geen straf toe te kennen, omdat het hier een zuiver ongeluk betrof en deze jongen al ge noeg gestraft is voor zijn heele leven. Dee avonds hield v. d. Laar weer spreek uur en wëèr kwamen er verschillenden. *t Was weer het zelfde liedje. Allen aangenomen en geld storten. Een meisje, dat ik sprak, vond dit zelf vreemd en vroeg mij, wat ik er van dacht. Ik raadde haar aan, zich in verbinding te stellen met de politie aan het bureau Leldscheplein. Dit deed zij. Hier ver telde zjj haar wedervaren, wat tot gevolg had, dat zich al spoedig een rechercheur aan mijn woning vervoegde. Be deelde hem mede wat ik wist en hierop liet ik hem bij v. d. Laar binnen. De politieman had een onderhoud met hem en vroeg of hij zich kon legitlmeeren. Dit kon de man niet, wat de rechercheur zeer vreemd vond. Het gevolg was, dat hij werd meegenomen naar het bureau Leldscheplein, waar men hem een verhoor afnam. stencil-machine vermenigvuldigd. Er kwa- v men dien morgen nog verschillende solll- citanten. Een van de meisjes, die ik toevallig by haar weggaan op de gang tegenkwam, was zeer opgetogen, en zij deelde mij mede, dat sü was aangenomen. Zij liet mij een kaart je sten, waarop haar aanstelling was ge typt; dit kaartje droeg een stempel van de filmondememlng. ver het relaas van de mevrouw, die de aan dit vreemde heerschap ver- neu»9a’ Tot zS kamers huurde. Vervolgens hebben wij aan het bureau Leldscheplein een onderhoud gehad met den heer L. Hoogenboom, commissaris van Politie in deze sectie. De heer Hoogenboom vertelde ons het volgende. Ik heb in deze zaak een zoo uit gebreid mogelijk onderzoek laten instellen. De politie in Rotterdam en Den Haag heb ik ge waarschuwd en om medewerking gevraagd. Hier heeft men reeds eenige meisjes weten te vinden, die op de advertentie van Van der Laar hebben geschreven en ook met hem in contact zjjn geweest. Wjj wachten nu op de verklarin gen, welke zij aan de politie aldaar zullen heb ben gegeven en hooren dan of zy reeds gelden aan van der L. hebben toegezonden. Aan het postkantoor te Amsterdam hebben wjj de brieven en mogelijke postwissels met me dewerking van de directie van het postkantoor laten blokkeeren. Het eigenaardigste is wel, dat de man'in 'n ander deel van Amsterdam woont en gehuwd is. Hq is reeds lang bij de posterijen in betrekking en werkzaam aan de afdeeling „sortee- ring”. geven van werkelijkheidszin. Wat de collectieve veiligheid betreft: de NSB.-er zag hierin alleen nog maar kans op collectieven oorlog, daarbij veronachtzamend het feit, dat Nederland in deze omstandigheden de sancties (welke het gevaar beteekenen) niet wehscht. Tenslotte stelde hjj de concrete vraag, of het waar is, dat de Neder landsche regeerlng te zamen met anderen in Augustus 1936 zich gewend heeft met het ver zoek, een offlcieele interpretatie van artikel 16, betreffende de sancties, te verkrijgen. Op dit briefJe togen velen naar de hoofdstad en hoe het haar hier verging hebben wjj bij persoonlijk onderzoek vernomen. In het geheel zijn er naar schatting tus schen de 40 en 50 meisjes bij hem geweest. ZU waren afkomstig uit lïotterdam, Den Haag, Schiedam, Veur en Voorschoten. Eén kwam uit Amsterdam, doch was gestuurd geworden door een vriendin, die in Den Haag woonde. Door het ingrijpen der poli tie is zeer waarschijnlijk veel onheil voor komen. Brieven aan zijn adres heb ik niet meer ontvangen en het blijkt, dat de meisjes toch zoo verstandig zijn geweest, om geen—postwissels over te maken, tenzij dearop las^der politie door de Posterijen zijp Ingehouden. De Italiaansche lijnen worden thans alt gonoraal-agenten voor Nederland vertegenwoordigd door Reisbureaus en doe MINISTER PA- TTJN beantwoordde het eerst de opmer kingen der Kamer op economisch ge bied. Z.« Excellentie voelt alles voor een Iets ruimere repre sentatie in het bui tenland, maar alles hangt hier van de financiën af en van geval tot geval moet deze aangelegen heid bekeken wor den. Wel kon hij toezeggen de be noeming van een gezant In Bulgarije. Wat België be teert: de regee- Mintator Pattjn ring mag zich door geen enkele afspraak of belofte gebonden achten bij het voeren van onderhandellngen, maar zal natuurlijk wel rekening houden met wat er in het ver leden gebeurd Is. Hjj zeide te hoped, dat de onderhandellngen hervat zouden worden en wij kregen den Indruk, dat er wellicht al iets gaande is. Geachte Mejuffrouw, Naar aanleiding van uw soHicitaUe, ver zoeken wij u zich te komen voorstellen bij den heer G. v. d. Laar, Overtoom, (hierop volgde het nummer, dat wij weglaten) te Amsterdam Wte bereiken met lijn 1, op Zaterdag 19—2 ’38 as. van 9—12, 2—5 of *s avonds van 8—10 uur. Wij verzoeken u echteF van onderstaand goede nota te ne men. Wanneer u aangenomen wordt, zal dat zjjn op een salaris van f 20 per week, met een proeftijd van 3 maanden, ingaAnde 1 Maart 1938. Alleen zij, die ons .werkelijk voldoen, en blijk hebben gegeven, goede krachten te zjjn, hebben kans op een vaste betrekking. Het personeel, dat wij zoeken, moet bereid zjjn, een figuratlerol te vervul len in een reclamefilm, welke opgenomen zal worden In de omgeving van Rotterdam en Den Haag. Het aantal rollen Is echter zoo groot, dat het voor ons heel moeilijk zal zijn, de juiste keuze van personeel te maken. Daardoor deelen wjf u bij voorbaat mede, dat, al wordt gij opgeroepen, het nog lang niet zeker Is, of gij aangenomen wordt. De selectie zal zeer nauwkeurig geschieden, en de heer v. d. Laar, zal u tevens direct mededeelen, of u aangenomen wordt. Denkt ti dus kans te maken, dan kunt u komen. Garandeeren doen wij u echter momenteel niets. Reiskosten worden niet vergoed. Hoogachtend, Re-Fi-Co. Amsterdam. Aan enkele anderen, die aangenomen, werden, deelde hij mede, dat op dien en dien dag zij zich moesten begeven naar het station Holland- sche Spoor te Den Haag, waar een roods auto gereed zou staan, die hen zou brengen naar de filmschool, welke gelegen Is tusschen Den Haag en Rotterdam. Een der meisjes, die hem mede deelde, dat van een bestaan van een fllmonder- nemlng tusschen Den Haag en Rotterdam haar niets bekend was, antwoordde Van der Laar, dat deze daar pas sedert enkele dagen was ge vestigd. Te Amsterdam heeft hij tijdens zijn spreekuur waarop de sollicitanten versche nen niet alleen gesproken over balletschoen- tjes, doch ook over avondtoiletten en daarvoor nieyer. den compagniescommandant van de maat genomen. HET BEWIJS: Deze twee producten werden beproefd bij 17.353 menschen. 37 Doctoren en 512 andere controleurs hebben de resultaten nagegaan. Zij con stateerden. dat zij. die, zoodra dit noodig was. Vicks Va-tro-nol of Vides VapoRub gebruikten, minder dan de helft aan ziektedagen door verkoudheden hadden, dan diegenen, die verkoudheden op hun gewone manier behandelden. In verband met de vele geruchten omtrent deze zaak deelt Ir. D. O. Varenkamp, directeur van de Thermlonfabrleken, aan wlen wegens dc reorganisatie eervol ontslag werd verleend, ons het volgende mede: .Jongstleden Vrijdag werd mijn mede-dlrec- teur De R. gearresteerd, onder verdenking van fraude. De aangifte geschiedde namens com missarissen van het bedrijf. Deze aangifte heeft niets te maken met de reeds vroeger In de bla den vermelde diefstallen, door enkele leden van 't personeel gepleegd.” Ook het bericht, dat de directie In de zaak van de gepleegde diefstallen niet de noodige voortvarendheid heeft betracht, Is onjuist, daar dit onderzoek op Instigatie van den heer Varenkamp door de politie van Eist, met kracht is voortgezet. 1 Zaterdagavond werd ook R., directeur van het verkoopkantoor van Thermion-megatron, ge- als verdacht van medepHohtlgheM aan de bovenbedoelde fraude. Naar wij vernemen, zullen aan de Philips televisie-demonstraties op de as. Jaarbeurs te Utrecht de volgende artlsten hun medewerking verleenen: Flentje de la Mar, Corry Vonk, May Borghols, Marlette Serie, Wim Kan, Tholen en Van Her, Han Beuker, Johney en Jones. De Britsche Regeerlng heeft de ^verdiensten van de Missionarissen van het H. Hart voor de missie van Rabaul willen erkennen door bnzen landgenoot Z.H. Exc. Mgr. Veetere, apos tolisch vicaris van Rabaul, te benoemen tot lid van de orde van het Britsche Imperium. i Zooals men zich zal herinneren, is Zaterdag de dienstplichtige soldaat Van Deutekom, woon achtig te Slnt-Pancras bij Alkmaar, te Ede bij een stoeipartij met een kameraad om het leven gekomen. De Jongen werd door een schot uit een geweer in het wachtlokaal doodelijk ge troffen. Woensdagmiddag werd op de begraafplaats te Slnt-Pancras het stoffelijk overschot van t slachtoffer ter aarde besteld. Het kleine dorpje was vrijwel geheel getuige van deze droeve plechtigheid. Aan de groeve werd gesproken door overste W. van Steensel van der Aa, garnizoenscom mandant te Haarlem, die den minister van De fensie vertegenwoordigde; den kapitein Loh- r. 2i den overledene; door ds. Molenaar uit Halfweg, in diens kwaliteit van veldprediker en als oud- dorpsgenoot en door den heer J. Kroonenbrug. burgemeester der gemeente. Aan het In de advertentie opgegeven adres spraken we de bewoonster van de étage, die de kamers aan v. d. Laar had verhuurd. De zaak heeft zich als volgt toegedragen, zoo ver telde deze dame ons. Enkele weken geleden vervoegde zich by my een heer, die vroeg of Ik ook de beschikking had over een tweetal ka mers. Dit was juist het geval, daar er enkele dagen daarvoor een paar pensiongasten ver- trokken waren. De heer vroeg mij, of hij ze even mocht zien, wat Ik hem toestond. Hij vroeg mij naar den 'prijs, en deelde mede, dat deze hem wel aanstond, en hij wilde de ka mers dan ook dadelijk huren. Het Is mijn ge woonte, om altijd te Informeeren, wie ik In huis krijg en een en ander met mijn man te overleggen. Deze was echter niet thuis, en de heer stond er op, vanwege zijn adres oqgen- blikkelijk de kamers te willen betrekken. Ik gaf daarom toe, doch liet hem de huur vooruit betalen. Hij deelde mij mede, dat er over en kele dagen bezoekers voor hem zouden komen. Zeer waarschijnlijk dames. Het betrof een af- rekeningszaak. Ik vermoedde, dat het colpor- trlces waren op boeken of tijdschriften, die bij hem kwamen afrekenen, en had hier natuur lijk geen bezwaar tegen. Er kwamen na een dag verschillende brieven aan zijn adres, en ook scheen hij veel post te- verzenden. De man maakte een fatsoenlijken indruk, en er ge beurde verder niets bijzonders. Nog vijf afgevaardigden hebben het woord gevoerd, wier opmerkingen (evenals die der sprekers van gisteren) men in de weergave der minlsterieele antwoord-rede zal terugvinden. Na een woord van dank voor de aandacht, welke de Kamer aan zijn rede van gisteren had willen wijden, wendde MINISTER WELTER zich het eerst tot den heer Rost van Tonnln- gen. die geklaagd had over het niet dóórtrek ken van het regeeringsbeleld. „Maar", aoo vroeg Z. Excellentie, „hoe zoude Ik mij daarover in finesses kunnen uitlaten? Ik nu eenmaal Later hoorde ik, dat hij bij mij een valschen naam had opgegeVeh. Hy was In het bezit van een chèqueboek, dat echter by de politie al weinig vertrouwen wekte. Ik hoorde, dat hy aan het bureau zyn eigenlijken naam had opgegeven en dat hy ook door iemand anders werkeiyk on der dien naam Is herkend geworden. Hy bleek werkzaam te zyn als sorteerder by de poste ryen. Ik heb hem natuuriyk met meer terug gezien en ben biy, dat Ik hem kwyt ben. Op Zaterdag 19 Februari was hy reeds vroeg aanwezig, en tusschen negen en twaalf uur kwamen er verschillende jonge meisjes zich melden op een advertentie, die in een Haagsch en Rotterdamse!) blad had gestaan. Verschillenden deed ik persooniyk open, zy waren naar schatting tusschen de 16 en 25 jaar. Met enkelen raakte ik In gesprek en er waren er by, die my vroegen, at zy ook kantoorroutlne moesten hebben. Ik wist echter van den geheelen Inhoud der advertentie mets af, totdat een der sollici tanten my deze liet leaen. tegelijk met een briefje, dat zy van v. d. Laar had ontvan gen. De briefjes waren door middel vaneen In een fulminante rede, waarvan de orato rische waarde ons Intusschen grooter voor komt dan de staatkundige, heeft de heer VORRINK (SDAP) met klem en hartstocht betoogd, dat Nederland den Volkenbond trouw moet blijven: trouw tot In den dood. Dèt toch is de consequentie van .’s hoeren Vorrink’s logica. In allersomberste kleuren heeft hy den In ternationalen toestand In Europa geschilderd, en het heeft ons deugd gedaan, dezen vooraan staanden en leiding gevenden sociaal-democraat het natlonaal-soclallsme te hooren geeselen en hem het .Neerland-nationaal” te hooren ver heerlijken. Quantum mutatus ab Ulo Inderdaad was de schildering van den ge vaarlijken Internationalen toestand Overtuigend: de heer Vorrink kon dan ook over genoeg be wijsmateriaal beschikken: Dultschland bereidt den oorlog voor, het vertoont allergevaarlijkste expansie-neigingen (waarschijnlijk In verband met deze bewering bevond zich *s middags de Tsjechische gezant op de gereserveerde tribune), het 'geeft atlassen uit, waarin een groot deel van Europa, waaronder ook Nederland, tot den .Kulturboden” gerekend wordt, het „annexeerf' Oostenrijk en benoemt daar een minister. De heer Coiyn kan er zich alvast op voorbereid houden, ook eenmaal naar Berchtesgaden te worden geroepen I In Engeland Uet Chamberlain minister Eden vallen! De nationaal-socialis- tische psychose behaalde aUerlel overwinningen. En wat concludeerde de heer Vorrink hieruit? Dat Nederlapd dus den Volkenbond tot het uiterstemoest steunen, dat alsnog de collec tieve veiligheid verzekerd worden moest en dat men de sancties met kracht moest toepassen. Anders komt er oorlog! Sancties dus tot behoud van den vrede maarals morgen aan den dag de heer Vorrink zyn zin krijgt, dan is ook morgen aan den dag de oorlog, dien deze sociaal-democraat wil bezweren, reeds over ons land uitgebroken I En dan elschte de heer Vorrink nog wel „zin voor werkeiykheld!” Deze „zin” schijnt ons meer aanwezig by de heeren ANEMA (AR.) en DROOGLEEVER FORTUIJN(V.B.) die, hoezeer ook erken nend, dat de grondbeginselen van den Volken bond Juist zyn, constateerden, dat het afge- loopen Is met de collectieve veiligheid (zoo die al ooit bestaan heeft), dat de toepassing der sancties onmogelijk is gebleken en er voorlOo- pig geen kans op een nieuwe proef met sanc ties bestaat. De facultatiefstelling (wat Iets anders is dan een bultenwerklngstelllng) der sancties in het Volkenbondsstatuut, zy is slechts een opportuniteltskwestle en door haar niet te aanvaarden zou er ten gunste vhn de univer saliteit toch niets bereikt' worden. Wjj moeten lid biyven van den Volkenbond, tenzU deze door blokvorming een „democra tisch” apparaat tegen het fascisme zou willen vormen, wy schrijven het woord democratisch aangehaald, o.a. omdat toch ook Rusland in den Bond een lïfhf onbelangrijke rol speelt, De heeren DROOGLEEVER FORTUIJN, NIVARD (RR.)-én DE ZEEUW (SDAP) hebben als vroede Rotterdammers natuuriyk maar weer - eens gepleit voor de behartiging hunner havenbelangen tegenover Antwerpen. Hekkensluiter was de heer VAN VESSEM (N.S.B.), die natuuriyk elschte, dat Nederland terstond rechtsomkeer zal maken uit den Vol kenbond met zyn maconnleken oorsprong en Inslag. Hy vertelde, dat hy In het Voorloopig Verslag de vraag had willen stellen, of minister Patyn óók vrymetselaar is. Dit was hem ge weigerd en daarom zou hy die vraag ook hier niet stellen (II) In tegenstelling met den heer Vorrink, die de benoeming van den heer Hu- brecht tot gezant te Rome had afgekeurd en daarin óók al weer een fascistisch succes ge zien had, was de heer Van Vessem over dezen stap zeer voldaan: de regeerlng had biyk ge- Het ongeval, dat den Commissaris der Ko ningin in Noordholland mr. dr. A. barot) Röell Dinsdag op de Groote Markt te Haarlem Is overkómen, schynt van ernstiger aard te zyn geweest, dan aanvankelyk werd gedacht. Naar de behandelende geneesheer, dr. Koot, ^resteerd* DEN HAAG, 2 Maart 1938 Vandaag hebben wy In de Tweede Kamer het naspel van de algemeene beschouwin gen over de Indische begrootlng beleefd. Het was replieken-dag. Of de man een girorekening heeft, weten wy nog niet. Mogelyk is, dat hy dit weer aan andere sollicitanten heeft medegedeeld. Woensdagmorgen te 11 uur is Van der Laar door een rechercheur van het bureau Leidsche- plein aan het hoofdpostkantoor gearresteerd en naar het bureau Leldscheplein overgebracht Voorloopig wafdt hem ten laste gelegd, In af wachting van/het nadere onderzoek, poging tot oplichting. 'k In verbad met het bovenstaande Verzoekt de fabriek tot Maandag as. duren. Zaterdag zul- de comrülssarls van het bureau Leldscheplein te Amsterdam, meisjes, die met Van der Laar In relatie hebben gestaan, hetzy per brief of per sooniyk, zich kenbaar te maken aan het bureau Leldscheplein te Amsterdam, voor het geven van Inlichtingen. niet de gave der profetie!” zei bescheiden. Inzake de staatkundige ontwikkeling van Indië moet de heer Roestam o neen! Effendi bedenken, dat in het leven de weg gaat over bergen en dalen. Hy en zyn verwanten zyn In dit opzicht biykbaar verwend. De heer Van Gelderen ziet de dingen, door ons onder zoo moeliyke omstandigheden In Indië verricht, wel wat erg „kleintjes” en in de verte. Daardoor ziet deze de toch zeer reëele loslatlng der koloniale verhouding niet. De petltie-Soetardjo komt óf te vroeg, óf te laat. De heer Van Poll heeft zeer terecht op gemerkt, dat, nu de koloniale verhouding heeft afgedaan, de weg open staat voor een organl- schen groei tot in den top. De heer Van Poll vroeg, hoe het economisch plan geflnancerd zal worden. Welnu, de mi nister zal de financleele capaciteiten van het land zeer zeker in acht nemen. Het denkbeeld, het Nederlandsche bedryfsleven te laten by- dragen, vindt Z. Excellentie zeer sympathiek, maar verwezeniyklng zal slechts mogelyk zyn, als het Nederlandsche bedrijfsleven over gaat tot investeering van kapitaal in Indië. De heer Van Poll kreeg de toezegging ten volle dat de voorbereiding der systematisee- ring van de samenwerking tusschen Neder land en Indië niet verstikken zal In bureau cratie. Het bescheid aan het adres van den heer Joekee, die meer wilde weten omkrent den stand van zaken der tarleven-herzienlng In In dië, luidde, dat deze zaak nog In voorbereiding Is en tenslotte natuuriyk wetteiyk geregeld zal moeten worden. Hierna kwam aan de orde de begrootlng van het Indische departement van Justitie, waarby de heeren VAN GELDEREN (8. D. A. P MEYERINK (A. R), STOKVIS (8. D. A. P.) en EFFENDI (Comm.) pleitten voor ver betering der sociale wetgeving en voor instel ling van een afzonderiyk departement voor Sociale Zaken. De heer Effendi wees op de slechte toestanden der gevangenissen en de heer JOEKE8 (V. D.) vroeg minstens de in stelling van een dienst voor Sociale Zaken. In welk stadium bevindt zich overigens het on derzoek in de zaak-Margadant, vroeg de af gevaardigde nog. Is er kans op revisie? Morgen spreekt de minister weer. De heer Tllanus, die gevraagd heeft, de minister denkt te doen met de gekorte pen sioenen, kreeg ten antwoord, dat de ratio der korting gelegen is geweest In de ongunst der tyden, en de vraag is, of diezelfde ratio op het einde van 1937 nog aanwezig was. Er bestonden trouwens tevens plannen tot verhóóging der salarissen en zoodoende kan de korting natuuriyk niet biyven. Of men hier met een fantast of een oplichter te doen heeft, zal het ver der onderzoek moeten uitmaken. Onder de meisjes zijn er echter, die hun aanstelling zeer serieus heb ben opgenomen en daar het hier ging om een betrekking van drie maanden tegen twintig gulden per week, wil len zij het er niet bij laten zitten. Sinds enkele weken houdt de politie van het Bureau Leidscheplein te Amsterdam zich bezig met een niet alledaagsch geval. Op 12 Februari verscheen er in een Haagsche en Rotterdamsche courant een adverten tie van een film-ondememing, geves tigd te Amsterdam, en zich noemende Re-Fi-Co. In deze advertenties wer den meisjes gevraagd, die zich ge- - roepen voelden, om opgeleid te worden tot filmspeelster, te beginnen als figurante, bij een filmonder- neming in de hoofdstad gevestigd. Brieven konden worden gericht het adres van de directie, G. v Laar, wonende aan den Overtoom, bij het Leidscheplein te Amsterdam. De advertentie was zeer aanlokkelijk gesteld, en het filmbedrijf schijnt vooral op jonge meisjes een gloote aantrekkingskracht uit te oefenen. En zoo kon het gebeuren, ‘dat de direc tie van de onderneming uit beide steden, talrijke brieven ontving, waarin men zich voor de betrekking aanbood, en om inlichtingen vroeg. Ik wenschte haar nog geluk, want om zoo gauw in dezen ty d een betrekking van f 30 per week te krijgen Is zeer zeker een felicitatie waard. Zoo tydens dit onderhoud, deelde het meisje my mede, dat v. d. Laar gezegd had, dat zy hem een bedrag van f 15 moest toezen den. Dit was noodig voor het aankoopen van balletschoentjes, schmink, en administratie kosten. Ik vond dit vreemd, en vertelde haar, dat balletschoentjes toch heusch zoo duur niet waren, en zy deze voor f 3.50 reeds in ver schillende winkels kon krygen. zy vroeg my daarop, wat ik in dit geval zou doen, waarop ik haar den raad gaf, het geld niet over te ma ken, doch even af te waèhten. Later hoorde ik van andere meisjes, dat zy allen waren aan genomen, en ook in het middaguur hadden de sollicitanten, die zich aanmeldden eveneens succes. Verschillenden sprak ik, maar het vreemde was, dat v. d. Laar, van deze f6.50 verlangde, van een andere weer f10, zoodat het bedrag, dat moest worden gestort, nogal varieerde. Ook hierover sprak Ik met een der sollicitan ten en deze was de meenlng toegedaan, dat hy misschien rekening hield met de financleele omstandigheden van de sollicitante. Ik bleef echter de zaak zeer vr-emd vinden en besloot nog eens terdege op te letten. In de brieven werd vaak uiteen gezet, - om men zich tot dit mooie vak zoo aangetrok ken voelde. Er waren er by, die het niet direct deden om de verdiensten, doch om opgenomen te worden in deze wereld van schynwerpers, schmink en camera’s. Zooals boven reeds ge zegd is, de brieven werden by tientallen aan het adres bezorgd, en prompt ontvingen de as pirant filmsterren antwoord, door middel van een briefje van den volgenden inhoud:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5