Een Franco-kruiser den grond geboord Vuurzee te Delft legde vijf winkels in asch i De „Vredenburg in stormweer Koning George VI naar Amsterdam? in NACHTELIJKE ZEESLAG BU KAAP PALOS GROOTE RA VAG&TNDE PEPERSTRAAT DE BAROMETER Een veldslag in Palestina Japansch kabinet in gevaar Trambotsing nabij Bergen Zeven kardinalen naar Boedapest DE RICHTLIJNEN VAN KARD. VAN ROET JOH. LAUWERS FAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Het nieuws van heden r I MAANDAG 7 MAART 1938 Reddert getroffen Waar is Niemoeller? Eerste succes voor de regeering Welk van de twee? De straat af gezet s. Een redder gedood en drie gewond Vyftig terroristen zyn reeds gevallen Viervoudige moord te Warschau In elk geval bevindt hy zich te Berlyn Twee opvarenden over boord geslagen en verdronken Enorme schade nog niet te schatten Te één uur was gevaar gekeerd H.M. de Koningin zou het Britsche vorstenpaar in het a.s. najaar in het Paleis te Amster dam ontvangen Vjer personen ernstig, een aantal anderen licht gewond Staking dreigt bü het Suezkanaal Nog 74 personen in Californie worden vermist Vier inzittenden in Ecuador omgekomen DIT NUMMER BESTAAT UIT - TWAALF BLADZIJDEN 159 slachtoffers van overstroomingen Duitsch vliegtuig verongelukt De verkiezingen in Bulgarije Vermoedelijke oorzaak, - Vooral in het begin stond de brandweer voor een zeer zware taak Britsche torpedojagers konden nog een honderdtal opvarenden aan boord nemen Strijd by de Hoangho VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 1 Tegenstand van het parlement tegen contróle-wet EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No 131 WMr be‘ TUUr wortt femeld' ‘rbel- troffen de „Baleares" en niet de o o 8410 correspondent seint ons i van LONDEN, 7 Maart. (Reuter). Uit Cairo - ja Siand op Maandag M ar r*.! TOS Vorige stand; 774A Tot ver In de omgeving was tegen den nachtelüken hemel de vuurglodü waar te ne men §n van alle kanten stroomden nieuws- Een hevige brand heeft Zaterdag tegen middernacht in de Peperstraat te Delft v;jf panden in de asch gelegd. De felle brand in de Peper in de asch gelegt te Delft heeft vier winkelhuizen en een magazijn 'en foto tijdens het blusschingswerk itst onder do Omroeper- 10 CL per regel. Aan het begin van den avond werd mede gedeeld, dat aan de zijde der terroristen vijftig deoden zün gevallen. Zes en twintig gewonden werden gevangen genomen. De heer Vos en zijn echtgenoote waren nog niet naar bed, toen zü den brand ontdekten. De uitgang naar de straat was toen echter al ge heel versperd, doch vla een poort kon het echt paar met zjjn zoon en dochter, die reeds te bed lagen, het huis aan de achterzijde verlaten. Het parket van Bergen heeft zich naar de plaats van het ongeluk begeven. Het zou in het voornemen van Koning George en Koningin Elizabeth liggen het bezoek aan ons Hof te brengen in het aanstaande najaar. Naar verder verluidt sou HM. de Koningin de Engelsche vorstelijke gasten ontvangen ten Ko ninklijken Palelze te Amsterdam, alwaar zij tevens zouden logeeren. LOS ANGELES, 7 Maart. (Havas) Bjj de overstroomlngen in Zuld-Callfornlë zijn 15# personen om het leven gekomen. 74 perso nen worden nog vermist. Naar de Telegraaf verneemt aal waar schijnlijk nog dit jaar Nederland de eer te beurt vallen van een officieel bezoek van het Engelsche koningspaar. weer wilde oplaaien. De eigenaar van de lingeriezaak, de heer de Klerk Wolters, die vroeger in Rotterdam woon de, doe hsedert kort in Delft, was niet op 1 ter rein van den brand aanwezig. De chef der iu- Mevrouw Saraber, die alleen thuis was en ziekelijk is, kon haar woning niet verlaten, doch werd nog tijdig door den agent Blom in veilig heid gebracht. DIENST-AANBIEDiNGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaaf rubriek cherche heeft een onderzoek naar hem inge steld. HU bleek niet thuis te zün en kwam eerst tegen half drie aan zijn woning. Mgr. Th. Pichot heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd als vicaris-generaaL Twee opvarenden van het Ned. aa. «Vreden burg” bij stormweer verdronken. Enorme brand te Delft Vüf winkelhuizen in asch gelegd. Volgens inlichtingen van welingelichte zijde hebben de „Boren” en de „Kempen feit" meer dan honderd opvarenden van het gezonken schip gered. QUITO, 7 Maart. (Havas) Een Duitsch ver keersvliegtuig is in de omgeving van Quaranda in Ecuador neergestort. De Dultsche bestuur der, Hammer, de equatoriale kapitein Marco Aguirre en twee mecaniciens kwamen om bet leven. JERUZALEM, 5 Maart (Havas). In Midden- Palestina duurt de strUd tegen de opstande lingen voort. Er nemen drie regimenten en zes vliegtuigen asm deel. Het schrijven wijst erop, hoe de richtlijnen geheel overeenstemmen met de Pauselüke En- Te middernacht werd evenwel bericht, dat de omstreden wet Dinsdag zal worden afgehan deld. Ir» politieke kringen wijst men er op, dat het lot van de regeering en van den Landdag er van afhangt, of de partijen bereid zjjn een kabinet de in de wet op de nationale mobili satie vervatte machtigingen te verleenen. Het stoomschip „Vredenburg” meet ton en is in 1921 te Flensburg gebouwd. Aan de Gele Rivier is vandaag een hevige slag begonnen. Japansch geschut heeft de Chl- neesche stellingen aan den Zuidelijken oever der rivier krachtig onder vuur genomen. Gemeld wordt, dat Tsjang Kal Sjek persoon lijk het bevel over de Chlneesche troepen op zich heeft genomen. HU zendt voorts krachtige versterkingen naar de provincie Sjensl, met het doel alle pogingen der Japanners, de rivier over te steken, te fnuiken. NOORDHDLLANDSCB DAGBLAD De Britsche torpedojagers .Kempenfeit” en .Boreas” patrouilleerden overeenkomstig de overeenkomst van Nyon op de koopvaardUwegen op de Middellandsche Zee. Omstreeks half vUf des ochtends vonden zü voor de Spaansche kust tusschen Alicante en Carthagena den recht- achen kruiser „Baleares” in zinkenden toestand. OnmiddellUk hielpen beide schepen de beman ning te redden. Te omstreeks één uur waren de panden van de heeren Vos en Saraber vrijwel totaal uitgebrand en kon de volle aandacht be steed worden aan de perceelen aan den overkant van de straat, waarin de. vlammen telkens weer oplaaiden. Toch, tegen half twee, liet het zich aanzien, dat men het vuur weldra onder de knie zou hebben en gevaar voor uitbreiding geweken was. De Britsche torpedobootjagers Kempen feit” en .Boreas” hebben In den vroegen morgen talrijke opvarenden van den recht zetten Spaanschen kruiser .Baleares” die tot zinken gebracht Is, aan boord genomen. Tegenover de politie verklaarde bü. dat bet zün gewoonte is om U nachts een pot kachel in den winkel te laten branden, waarvan de PÜP niet erg solide meer is. De beer de Klerk verklaarde zeer laag verze kerd te zün. terwül een groote vborraad artikelen in de zaak was opgeslagen. De politie heeft reden om aam te nemen, dat de oorzaak van den brand moet worden ge zocht in de brandende kachel. Omstreeks tien uur kwamen regeeringa- vliegtaigen, die de overige schepen der rechtechen, die eveneens poogden de be manning van de «Baleares” te redden, mei bommen bestookten. Een bom ontplofte op het water, niet ver van de .Boreas”. Drie opvarenden werden door de wegspattende scherven licht gewond, een vierde is aan de bekomen kwetsuren overleden. In antwoord op de „Geestelüke richt- lUnen voor den tegenwoordlgen tijd” van Z. Em. Kardinaal van Roey, welke op diens verzoek aan den H. Vader werden voorge legd, heeft Kardinaal Pacelli namens den H. Vader aan den Aartsbisschop van Me chelen een schrijven gezonden, waarin de groote instemming van dan H. Vader ma* het werk van Kardinaal van Roey tot uiting wordt gebracht. De anoere pebden waren niet bewoond. Achter het pand van de N.V. Lammers stond nog een pand in brand, waarin de toonkamers van de firma Hees en Co. gevestigd zün. Ook hierin brandde bet hevig en slechts met moeite kon de winkel van deze firma, in pand nummer 8, behouden blUven. Hierin werd echter door het water zeer groote schade aangericht. De politie, die voor niet minder dan vUf bran dende panden stond, had bU het zware blus schingswerk nog aandacht te schenken aan be lendende perceelen, waarvan de étalageruiten reeds gesprongen waren. Op een werkelUk be- wonderenswaardige wijze hebben de politie mannen tegen het vuur gestreden. Van het zes verdiepingen tellende pand nummer 4 startten de plafonds In. Een van de brandweerlieden werd door een uitslaande vlam aan het gelaat gewond, doch even later hielp bU weer dapper mee. Een adder werd echter zoodanig door den rook verstikt, dat hü naar het bureau moest worden overgebracht om bü te komen. Tengevolge van het feit, dat de .Baleares" en „Canarias" zusterschepen zjjn, Is het niet ge- makkelUk uit te maken, welk van beide schepen Is gezonken. Volgens berichten uit Barcelona schUnt het thans waarschijnlijk, dat de „Cana rias” is gezonken, dit zou blijken uit lucht foto's. Het zusterschip van den gezonken oor logsbodem werd eveneens door een bom getrof fen. Volgens de Britsche admiraliteit Is het ge- Zoodra de brand ontdekt was en het bleek, met welk een felheid hü woedde, maakte zich een hevige schrik van de menschen meester en waarschuwde men de politie. De polltie-brand- weer, die onmiddellUk met de groote motorspult uitrukte, was zeer spoedig ter plaatse. Snel werden de slangen uitgelegd en in een minimum van tUd kon water worden gegeven. Echter kon men voorlooplg niet anders doen dan vanaf de straat naar de vuurhaarden spuiten en men stond dan ook vrijwel machteloos tegenover de vuurzee. Nauwelijks was men echter bezig of de commissaris, de heer U. v. d. Zee, verscheen ter plaatse. Hü requireerde direct de overige twee motorspulten en den ladderwagen en verzocht den bedrijfschef van de N.V. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek zün spuit in gereedheid te willen houden om eventueel naar elders te kunnen uitrukken. Onder leiding van den commissaris werd met voortvarendheid het blusschingswerk ter hand genomen. Twee spuiten werdén geplaatst aan de gracht van het Oude Delft en een aan de gracht van de Koornmarkt. In de Peperstraat werd de ladderwagen uitgezet, terwijl losse brandladders met veel moeite aan de achterzüde van de pan den 4 en 6 werden gebracht. Voorzien van rook maskers drongen de politiemannen met de slan gen de brandende panden binnen, terwül an deren slangen via de brandladders leidden. In totaal werd het vuur met veertien stralen aan getast. Niettemin bleef het voorlooplg in al zün hevigheid-doorbranden. BARCELONA, 7 Maart (Hawas). Het ministerie van Defensie te B»r- eelona deelt mede, dat de republi- keinsche vloot Zondagochtend te twee uur op 70 mijl van Kamp Palos oen gevecht heeft geleverd met de kruisers „Canarias”, „Baleares” en „Almiramte Cervera”. Een torpedo van een der republikeinsd|e jagers trof een vjjandeljjken kruiser, de „CaneriM” of de „Baleares”. Er deed zid» ^en hevige ontploffing voor en het schip maakte slagzij; kort daarop is het schip gezonken. Een rose gloed htng over de stad. Vlammen laakten wild op weerszüden van de emails winkelstraat, waarin de politiemannen hun zweren strijd tegen de wilde vuurzee streden. Het water stond in de straat tot over de trot toirs, die bezaaid waren met glasscherven en in dien poel van glas en water lag een wirwar van slangen. Onze Romelnsche d.d. 3 Maart: Plotseling steeg bü een der rechtsche schepen een groote rookkolom omhoog tot ongeveer vijftienhonderd meter hoogte; een der rechteche schepen was getroffen en stond in brand. cyclleken over het communisme, den religieuzen toestand in Mexico en Duitschland, en bet Priesterschap. De H. Vader bidt over het werk van Kardi naal van Roey den zegen der H. Maagd af. Na het gevecht keerden de regeer ingeschapen naar hun bases terug. Zoodra de Spaansche regeering bekend werd, dat de .Baleares” zinkende was, zond zij een draadloos bericht aan alle buitenlandsche schepen in de Middellandsche Zee, waarin werd gewaarschuwd niet te trachten het zinkende r' schip te helpen, aangezien dit gevgarlük was. Uit Madrid wordt gemeld, dat volgens de laatste berichten de rechtsche kruiser „Cana ries” getroffen is door een torpedg, die gelan ceerd is door de torpedoboot „Lemantao”. De Minister van Defensie heeft-het vlootper- neel gelukgewenscht met het resultaat van het gevecht. gierigen toe. Voor de veiligheid werd de straat echter geheel afgesloten. De politie ondervond daarbU medewerking van mili taire politie, van dienstplichtigen, die met verlof waren en toevallig getuige van Ben brand waren, en van padvinders. Te vier uur in den ochtend was het mogelük eenlgszins een Indruk te krijgen van de ont zaglijke ravage, die is aangericht. De toon kamers en de opslagruimte van de firma Hees en Oo. zün totaal uitgebrand, terwül in den Winkel groote waterschade werd aangericht. De schade, die nog niet geschat kon worden, doch ongetwijfeld zeer hoog is, wordt door verzeke ring gedekt. De lingeriezaak, die slechte laag verzekerd is, is geheel in de asch gelegd. De schade in de N.V. Lammers is vooral groot, doordat de voorraad, die in het magazün was opgeslagen, geheel verloren is gegaan. Ook hier dekt verzekering de schade. Groote schade werd ook aangericht in den winkel en in het woonhuis van den heer Vos, die echter even eens verzekerd is. De bovenverdiepingen van het perceel van den heer Saraber zün evenzoo verwoest. De aangerichte schade wordt ook in dit geval door verzekering gedekt. De omwonen den hebben zoo goed als geen waterschade be komen, zü werden slechts gedupeerd door bet springen van de etalageruiten. De Peperstraat bhjft voorlooplg streng afge sloten. Een der spuiten kon dan ook naar het bureau terug worden gezonden. Met de beide overge bleven spuiten moest men echter nog flink dóórwerken, want om kwart over twee laaiden de vlammen nog op achterin de lingeriezaak. Het was de laatste opflikkering, want tegen drie uur was de brand zoover gebluscht, dat nog slechte een spuit en de ladderwagen ter plaatse moesten blüven om ao* nu en dan op DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 Ct p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 CL p. r. BD CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. De vliegtuigen probeeren de gevluchte op standelingen op te speren en te bestoken. Desen hebben veel wapens en munitie op het terrein aeoeten achterlaten, WARSCHAU, 7 Maart (Havas) De ordon nans van den Poolschen generaal Osickl heeft Zondag de vrouw, de dochter en twee dienstbo den van den generaal vermoord. De moordenaar is voortvluchtig. TOKIO, 5 Maart (DNB.). Vanavond is te Tokio een buitengewone kabinetsraad gehouden, waarin de ernstige toestand werd besproken, die is ontstaan door den tegen stand der parfljen tegen de wet op de con- tröle der electrlciteitsbedrüven. Uit natio nale kringen is reeds de eisch vernomen, dat de Landdag moet worden ontbonden. SOFIA, 7 Maart. (Havas). Van de 48BuI- gaarsche afgevaardigden, welke heden in de districten Tsjoemen en Starazagora zijn ge kozen, zün er dertig voorstanders van de re geering. BERGEN, 5 Maart (Belga) Vanmor gen zün te Bray twee trams, die arbeiders vervoerden, met elkander in botsing geko men. Vier inzittenden moesten met ern stige verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een aantal anderen werd licht gewond. De materleele schade is aan- zlenlük. Het aantal slachtoffers van da gen in California is thans U#; 74 personen warden nog vermist Een der groote reehisehe Spaansche krater rs, de „Canarias” of de .Baleares”, is bü Kaap Pales in den grand geboord. Het Brttaehe verstenpaar zon in het aus. najaar door H. M. de Koningin ten paleize te Amster dam ontvangen worden. De bekentenissen te Moskou gaan voort. De .Xopolo dTtalia" veronderstelt, dat Stalin in het geheim.... fascist is gewerden. Het lat. Eucharistisch Congres te Botdapsst zal OJn. door zeven Kardinalen en 3M Biaachoppen worden bügewoond, Bü Bergen in België zün twee trams op elkaar gebotst waarbü verscheidene personen min of Z. H. de Faas heeft Zün instemming betuigd met do „richtlünen” van Kurd. Van Roey. Raad voor de Scheepvaart stelde een onderzoek in naar het vergaan van de «AldaM”. De eerste M-brevetten door minister Van Dük uitgereikt Een -Vmluwumtel in- ra cuwvoerv<i*en wu vMnnne BERLIJN, 5 Maart (Reuter). Itt de kerk van Dahlem werd Zondag medegedeeld, dat ds. Niemoeller was opgenomen in het concentratie kamp Sachenhausen, 24 KM. benoorden Berlün. De predikant verklaarde verder, dat ver scheidene invloedrüke vrienden van Niemoeller zich hebben teruggetrokken, nadat hü naar Sachenhausen was gebracht. De autoriteiten weigeren te bevestigen of te ontkennen, dat ds. Niemoeller naar het con centratiekamp Sachsenhausen is gebracht. Wel verklaren zü, dat hü zich nog steeds te Berlün bevindt. Indien de predikant werkelUk in het concentratiekamp is opgenomen, dan zouden de autoriteiten nog geen onwaarheid spreken, want Sachsenhausen ligt nog in „groot-Berlün". Hoewel men in Vatlcaansche kringen gewoon- lük de grootste reserve betracht ten aanzien van alles, wat de protestantsche Kerk betreft, be treurt men er diep de behandeling, die ds. Niemoeller moet ondergaan. De katholieke geestelükheid heeft te veel gewelddaden van t naüonaal-socialistische regiem ondergaan, om niet de volle zwaarte te voelen van dezen maatregel, die een geestelüke van een Christe- lüke confessie treft BU de Halcyon-ll^)n te Rotterdam is Zondag telegrafisch bericht ontvangen, dat het vrachtschip „Vredenburg” van deze maatschappü, hetwelk op 2 Maart met een lading erts van Narvik naar Rotterdam was vertrokken, Zaterdagavond op 200 mül van de Westfjord met hevig stormweer te kampen heeft gehad. De 44-jarige boots man M. Stolk en de 39-jarige matroos M. Spanjersberg, belden uit Vlaardlngen, wer den door een stortzee gegrepen, sloegen overboord en verdronken. Beide slachtoffers waren gehuwd. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4330 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 3, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon «1. o ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar ft— pst kwartaal ot 15 cents per week, voor bulten Alkmaar 'f 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaarnostad - Haarlem. Omstreeks middernacht, toen het vuur nog In alle hevigheid woedde, ontstond er beweging onder het publiek. Niemand had de familie Vos het brandende pand zien verlïttcn, terwül toch de heele voorzüde in lichter laaie stond. Wilde geruchten deden de ronde en aanvankelük ver keerde iedereen in het onzekere over het lot van de familie Vos. Tegen half één kreeg men gelukkig de zekerheid, dat deze familie zich in veiligheid had kunnen stellen via een achter uitgang en onderdak bü kennissen had gevon den. BOEDAPEST, 5 Maart. (Stefanl) De Kar dinaal, die als Pauselük Legaat het internatio nale Eucharistische Congres te Boedapest dezen zomer zal büwonen, zal de gast zün van den Hongaarschen Rüksbestuurder, admiraal en mevrouw Horthy. Nog zes andere Kardinalen zullen bü die gelegenheid in het paleis van den Rüksbestuurder logeeren. Men verwacht ter ge legenheid van het Congres in Boedapest niet I minder dan driehonderd Bisschoppen. Het was precies vüf minuten over half twaalf Zaterdagavond, toen vborbügangers op schrikten door het rinkelen van glas. Het bleek dat de lingeriezaak „Het Goedkoope Huls”, ge vestigd in de benedenverdieping van pand Peperstraat 4, in brand stond. De voorbügan- gers zagen, hoe de ruit in stukken knapte en op hetzelfde oogenbllk zagen zü de vlammen met kracht naar bulten slaan. Slechts enkele tellen later barstten de ramen van de boven den winkel gelegen opslagruimte, die niet min der dan vier verdiepingen hoog is, van den muziekinstrumentenhandel Hees en Co. Büna gelüktüdig sloegen de vlammen over naar den uurwerkwlnkel van den heer K. Vos, Peper straat 5. De vensters bezweken en in een om mezien stond het woonhuis boven den winkel In lichterlaaie. Aan beide züden van de straat greep het vuur snel om zich heen en weldra brandden ook het pand Peperstraat 6, waarin de schoenenzaak N.V. Th. Lammers is geves tigd, en het pand Pèperstraat 3, waarin zloh het sigarenmagazün van den heer Saraber bevindt. ders van het Suezkanaal tegen 15 Maart in staking zullen gaan. Men hoopt echter voor dien tüd nog tot overeenstemming te kunnen komen over de door de arbeiders gestelde risehen De regeeringskrulsers .JUbertad” en Mendez Nunes” bemerkten vanochtend te twintig minu ten over twee op minder dan drie zeemül af stand drie oorlogsbodems van Franco, de „Canarias” de .Baleares” en de „Almlrante Cervera”. Het sein tot het gevecht werd gege ven. De rechtsche schepen schoten lichtgranaten in de richting van de regeeringsbodems, die hierop met een krachtig vuur antwoordden. r Zondagochtend vroeg heeft de rechtsche luchtmacht den tienden aanval gedaan op Barcelona in 36 uur. De vliegtuigen werden evenwel door het luchtdoelgeschut verdreven. Zaterdag zün tengevolge van den luchtaan val op Barcelona negen menschen om het leven gekomen en een twintigtal gewond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1