Nieuwe ruilverkavelingswet aangenomen „UTRECHT" GEEN ALLEDAAGSCH ONDERWERP WOENSDAG 9 MAART 1938 r - TWEEDE KAMER De Koningin te Delft Loopjongen kwam niet weerom Electrificatie van de R.K. Staatspartij Samenstelling dagelyksch bestuur Geldboete opgelegd Dankbaar ontvangen FELLE BOERDER1JBRAND Vier varkens omgekomen Zwaar gewond opgenomen LD m- Bespreking van de actie Bezwaren Te water geraakt en verdronken WONING AFGEBRAND Na deze inleiding werden nog eenige voorstel- De pensioenen van het spoorwegpersoneel 'Dierenmishandeling te Dreumel Met f. 170.er van door Politieke demonstratie op een kerkhof Stemming over ontwerp bleek niet noodig Prins Bernhard naar Engeland H. M. bezichtigde de voltooide restauratie in de Nieuwe Kerk De nieuwe treinen gaan op 1 April ryden Bedrijvigheid in den scheepsbouw De bewoner moest in nacht gewaad vluchten De bedoeling is, de oorzaken der te geringe animo voor ruilver kaveling zooveel mogelijk weg te nemen De N.S.B. en de „verpolitiekte geestelijkheid” NATIONALE SOBRIËTASDAG TE UTRECHT DE VERHOOG1NG DER STEUNMAXIMA Waarborg dt rust van Uw levens avond door een polis van levens verzekering van de „Utrecht”. VOORLICHTING OVER NEDERLAND NEDERLAND-TSJECHO- SLOWAKIJE DIENSTBODE UIT HET RAAM GEVALLEN Gelijktijdige invoering bij de groote gemeenten? spoorwegen Aanwijzing van arbeider* voor Duitschland Oprichting van een weekblad in de Fransche en Engelsche taal Spr. zag drie redenen, waarom men met het „Nederlandsen Toon eel” Drie orders voor de firma Vuyk en Zn. te Capelle a/d. Usel m/ik JÉ| 1 bM: Maandagavond 1$ de 50-jarige bakker Personeelraad de zaak de 4 S KV. LEVEWVeUlEKERING-AAAATSCHAPRJ JJTRtCHV TE UTRECHT. In de Handelsbeurs te Utrecht hielden Dins dagmiddag de gepensionneerden en wachtgel der» van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël een bijeenkomst onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer L. Wlgman, uit Amersfoort. De werk- vorderen V- D- bare lichamen vragen tot ruil' In het gehucht Geverik te Beek (L.) is Dins dagmiddag om vier uur brand ontstaan in de uitgestrekte boerderij van den biggenkoopman J. Schol». Het vuur greep snel om zich heen en slechts met de grootste moeite kon de levende have, althans voor een groot deel, in veiligheid worden gebracht. Inmiddels is overleg gepleegd met de vijf organisaties en een adres aan den Raad van ministers gezonden. Verder wordt Maandag as. In den Dierentuin te Ben Haag een demon stratief congres gehouden. Ten slotte is een petitionnement geteekend. De Personeelraad is niet van plan een rusti ge afwachtende houding aan te nemen en zal gelegenheid weten te vinden om waar noodig de gedachten van het personeel nog eens on der de aandacht der betrokken autoriteiten te brengen. De laaiende vuurzee verteerde vijftig stapels graan en een aanzienlijke hoeveelheid hooi en stboo. Vier varkens kwamen in de vlammen cm. Slechts een gedeelte van de woning kon behou den worden. De rest der gebouwen brandde uit De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Deze maand zal men zich nog bepalen tot eenige proefritten met het nieuwe materieel. 1 April as. echter zullen eenige nieuwe elec- trische treinen in de gewone dienstregeling worden opgenomen, waarbij de reizigers voor het eerst kennis kunnen maken met de nieu we treinstellen. Successievelijk zal het aantal electrische treinen daarna worden opgevoerd, om op 15 Mei as. op volle kracht te kun nen rijden. ia bet lijk opgehaald, van drie kinderen. Dinsdag heeft de firma A. Vuyk en Zn., te Capelie a/d Woel, van de N.V. Middellandsche Zeevaart Compagnie te Rotterdam opdracht ontvangen voor den bouw van een drieduizend ton metend stoomvrachtschip. Wij hebben reeds gemeld, dat blijkens een in gediend wetsontwerp de regeerlng bereid is, na goedkeuring door de Staten-Oeneraal en bij voldoende medewerking van particuliere zijde door het nemen van abonnementen steun te verleenen aan een plan tot oprichting van een orgaan In één of meer der moderne talen, ter voorlichting over Nederland in het buitenland. Naar wij thans nader vernemen, betreft bet een plan tot oprichting van een weekblad in de Franache en Engelsche taal, waarvan de leiding der redactie in handen zal zijn van mr. A. J Hankes Drielsma, terwijl prof. J. Huizinga, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer en prof. mr. B. M. Telders zich bereid verklaard hebben een commissie van advies te vormen. and nen rtU- jro- and ITT er. ide de die ste de iet OP. In en. in ry- f grooten afstand, dien zjj moest afleggen, eerst langen ttfd na het uitbreken op het terrein van den brand. ise sk in ren lar ren nd Q i 9 5b Nadat de heer Cor van der Lugt Melsert"J zijn sollicitatie naar de vaste bespeling van den Amsterdamschen Stadsschouwburg de zer dagen bij het Amsterdamsche gemeente bestuur heeft ingezonden, vergezeld van een lijst met de namen van de leden van het door hem te vormen gezelschap, is de voordracht van B. en W. aan den ge meenteraad verschenen, waarin wordt voor gesteld, den heer Cor van der Lugt Melsert aan te wijzen tot vasten bespeler van den Stadsschouwburg op de door den raad vast gestelde voorwaarden voor de tijdvakken 15 September tot 15 Mei van de jaren 1838 tot 1941. De 33-jarige dienstbode A. E. D. K., is Dins dagmorgen in de woning aan de Laan van Poot te Den Haag, waar zij werkzaam was, uit het raam van de eerste verdieping gevallen. Zij viel met het hoofd op een betegelde plaats aan de achterzijde van het huls. Het meisje, dat ver moedelijk een schedelbasisfractuur heeft beko men, Is in emstigen toestand naar het Roode- Kruis-ziekenhuis vervoerd. Prins Bernhard is Dinsdagavond in gezel schap van Prins Aschwin met de nachtboot naar Engeland overgestoken, voor een particu lier bezoek van enkele dagen. Deze zette uiteen hoe St. Raphaël er steeds op uit is geweest, de speciale belangen van de onderscheiden*, groepen te behartigen. Vandaar dat honderden gepensionneerden de behoefte gevoelden een eigen vakafdeeling te vormen. Spr. hoopte, dat deze eerste bijeen komst mocht bijdragen tot den groei en bloei van St. Raphael. H. M. de Koningin heeft Dinsdagochtend de Nieuwe Kerk te Delft bezocht, om zich op de hoogte te stellen van de restauratie werkzaamheden, welke voor zoover het in wendige gedeelte van het gebouw betreft sinds een half jaar voltooid zijn. De heer H. J. C. Venlngs hield een inleiding over den stand van de actie tot Intrekking van de 10 pet. korting. minister van Financiën niet waar schijnlijk zal na de pogingen van het hoofd bestuur een andere oplossing gevonden wor den. Als men in het Pensioenfonds gestort had, wat overeengekomen was, zou dit er nu anders hebben uitgezien. Daar er tenslotte nog maar sprake is van een „papieren tekort”, behoeven wjj, aldus spr., er niet de nadeelen van te on dervinden. Deze korting blijft onbillijk, aldus spr. en het zou nog anders zijn, wanneer deze maatregel algemeen was toegepast. De Indische pensioenen zijn op het oude peil teruggebracht en met de korting op de Rijkspensloenen gaat men niet door. Het lid der Tweede Kamer, dat betreffende de pensioenen van het spoorwegpersoneel on langs een motie wilde indienen, bewees het personeel echter geen dienst, zooals spr. nader verklaarde. Gelukkig* gaat de thans aanpakken. Een andere onbillijkheid, die spr. terloops ter sprake bracht, acht hij de storting in het Pensioenfonds door wachtgelders, terwijl deze premie voor de Inkomstenbelasting niet afge- trokken mag worden. I De Directie is het met deze opvattihg van den len afzonderlijk besproken. De belangen, verbonden aan goede ruilver kaveling, mag men niet onderschatten. Onge veer een half millloen HA. komt voor ruilver kaveling in aanmerking, terwijl onze heele cultuurbodem 24 millloen H.A. omvat. Is de totale ruilverkaveling geschied, dan beteekent dit een .Jandaanwinst” van 100.000 H.A. en kan de productie met een yijfde verhoogd wor den. In verband met het bezoek van Hitler in Mei aan Italië worden than» reed* Rome voorzieningen getroffen voor een zoo luisterrijk mogelijkc ontvangst Medegedeeld werd, dat de secretarissen der vakafdeelingen voortaan aangewezen zullen worden door het hoofdbestuur en de functie van ambtenaar hebben. Verder kiezen de leden der vakafdeelingen hun eigen bestuur. B|j enkele candidaatstelllng werd tot voorzit ter gekozen de heer H. J. o. Venlngs, te Amers foort. De heer A. J. Koster, Utrecht, zal het secretariaat waarnemen. De vergadering koos tot bestuursleden de heeren A. Peperzak te Nijmegen en F. Smulden te Tilburg. Een door de N.V. Arnhemsche Stoomsleep helling Maatschappij te leveren tripie-expanrie- stoommachlne sal het schip een snelheid geven van 13% knoop. Tevens ontving de firma Vuyk opdracht voor den bouw van een 500 ton groot motorschip van het Schelterdek-type, voor rekening van den heer J. van Maren te Hansweert. De voort stuwing van dit schip zal geschieden door mid del van een 400 p.k Wumag-motor. Ten slotte werd nog voor Rotterdamsche rekening opdracht ontvangen voor den bouw van een 1350 ton metend kustvaartuig. Dit schip zal worden gebouwd volgens het Mayer - systeem en worden uitgerust met een 835 pk. Deutz-diesclmotor. Door deze orden sal de werf tot volgend jaar volop werk hebben. De te geringe animo wordt verklaard uit drie oorzaken: den rompslomp bij het indienen van aanvragen, de te groote eenstemmigheid, noo dig tot het nemen van beslissingen en de on zekerheid (tevoren) van de kosten voor de betrokken eigenaars. wetsontwerp tot korting op de pensioenen is gekomen. Ten eerste meer-waarde van het geld, ten tweede de gelijkheid van het pensioen met te genwoordige salarissen en ten derde een min der gunstige toestand van het Pensioenfonds. Wat het eerste betreft, we weten allen, aldus Inleider, dat dit geen beteekenls heeft. Spr. heeft eens berekend hoeveel de ultkeeringen der pensioenen verschilden met het bedrag, dat aan salarissen wordt betaald. Het betrof slechts een bedrag van 150.000. Men moet het meerdere maar beschouwen, aldus spr., als een vergoeding voor wat vroeger aan het personeel te weinig is betaald. De Spoorwegen hadden zelf te zorgen, dat de toestand van het Pen sioenfonds gezond is. Daarom is het personeel niet verantwoordelijk. Op deze wijze zal het mogelijk zijn het perso neel goed vertrouwd te maken met het nieuwe materieel, zoodat bij de latere verhooglnk der snelheid het personeel volkomen berekendXzal zijn voor zijn taak en goed thuis op de ver schillende geëlectrificeerde baanvakken. Naar officieel uit Praag wordt medegedeeld, zullen 17 Maart met Nederland te Praag han- delsbesprekingen worden geopend, teneinde de aanvullende contingenten voow-4^38 vast te stel len. O.a. zal worden gesproken over een ver- DEN HAAG, 8‘Maart 1938. Het was een niet alledaagsch onderwerp, waarmede de Tweede Kamer zich vanmid dag langen tijd heeft bezig gehouden: de ruilverkaveling, oftewel het stelsel, dat Indien in een streek de grond in kleine peroeelen versnipperd is en de aan elk der eigenaars toebehoorende stukken verspreid liggen, zóó dat goede bodemexploltatle be moeilijkt wordt de gronden volgens een goed plan kunnen worden samengevoegd en opnieuw ingedeeld, waarbij dan tevens voor doelmatige wegen en "afwatering kan wor den gezorgd. Véél gebruik is er van de op 1 December 1924 tot stand gekomen Ruilverkavelingswet niet gemaakt (de beer Van der Sluis (8. D. A. P.) rekende uit, dat het, indien men het huidige vaartje blijft volgen, precies 800 jaar zal du ren, alvorens de daarvoor in aanmerking ko mende gronden „gerullverkaveld” zljfri!). Slechts ongeveer 9000 H.A. zullen thans bij ruilverka veling een betere bestemming gekregen heb ben en daarnaast heeft de Nederlandsche Hel de Maatschappij op verschillende plaatsen (os. op Anteftnd) met medewerking der eigenaars ruilverkaveling tot stand gebracht. Zondag 34 April, Beloken Pascben, dus dit Jaar niet op 15 Augustus, zal de Nationale Sobriëtasdag worden gehouden te Utrecht. Het onderwerp zal zijn: „Sobriëtas en het gezin”, de spreekster mej. Fé Haye, directrice van de School voor Maatschappelijk werk te Amsterdam. Over het wetsontwerp zelf behoefde niet hobfdelijk gestemd te worden. Het Tweede Kamerlid Drees heeft aan den minister van Sociale Zaken gevraagd, of deze voornemens is, ten aanzien van de wijziging van Nederlandsche arbeiders voor werk in Duitschland te blijven handelen in overeenstem ming met hetgeen hjj in de vergadering der Tweede Kamer van 1 December JL verklaard heeft. Zoo Ja, ware het dan niet wenscheiyk ge weest in de dezer dagen aan de gemeentebe sturen gezonden circulaire van dit standpunt te doen blijken en ia de minister bereid aan de gemeentebesturen in vervolg op de bedoelde circulaire een mededeeling in deaen geest te doen? Toen de loopjongen Maandagavond nog niet terug gekomen was, ontstond het ver moeden, dat hij er van dbor was gegaan, temeer, daar zijn fiets in de Stationsstraat aldaar onbeheerd werd teruggevonden. Over het tijdstip van invoering der door den minister van Sociale Zaken verhoogde maxima door de groote gemeenten, wordt, naar de Volkskrant vermeldt, gezamenlijk overleg ge pleegd. Men weet, dat de gemeenten de verhoo- ging kunnen invoeren, zoodra dit hun admi nistratief mogelijk is. De groote gemeenten streven naar een gelijk moment om te beginnen. Wanneer de Invoering zou geschieden, kan men nog niet zeggen, men streefde er naar zulks zoo spoedig mogeljjk te doen. In den afgeloopen nacht omstreeks half één is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in de woning van O. D. V. te Midlum. De bewoner, die alleen thuis was, moest zich in nachtgewaad naar buiten begeven. De brand weer uit Harlingen was spoedig ter plaatse en wist uitbreiding van den brand te voorkomen. De geheele inboedel ie verbrand. Verzekering dekt echter de schade. Bij Kon. besluit Is bepaald, dat in de ge meente Vreeswijk de bedieningen van secretaris en die van ontvanger door denselfden persoon worden bekleed. Op een enkel onderdeel na is de nieuwe spoorweg-electrificatie thans gereed gekomen. Maandag is het grootste gedeelte van het nieuwe net reeds onder stroom gezet. De reizigers heb ben hiervan evenwel niets bemerkt. De omgeving van Utrecht zal voorloopig nog stroomloos blij ven. Hier zal men üiteriyk 38 Maart'over kunnen gaan tot Invoering van stroom. reg Ik» sis lur Dinsdag werd voor bet Kantongerecht te Tiel de zaak berecht van de ergerlijke dierenmishan deling te Dreumel. Terecht stond de 36-jarige werklooze A. G. de G., die zich te verantwoorden had over het feit, dat hij op 4 December j.l. een mol met een snoelschaar de pootjes had afgeknipt en het dier op de overgebleven stompjes had laten wegstrompelen. De afgesneden pootjes zouden volgens verd. een pijnstillend middel geweest zijn voor het doorkomen van tandjes bij een kind. De ambtenaar van het O. M. vond deze die renmishandeling ergerlijk en eischte dertig gul den boete subs. 30 dagen. De kantonrechter, mr. dr. Ch. Baale, veroor deelde den verdachte conform den elsch. Na de uitspraak vroeg verdachte laconiek, of hij zijn straf spoedig kon ondergaan, om er gauw van af te zijn. dezen, door den heer Colijn verliberallseerden (I) minister sou er wel niets van terecht ko men Minister STEENBERG HE hield in zijn ant- woordrede vast aan zijn plan, de Imperatieve ruilverkaveling niet door de Kroon, maai* bij de Wet te doen voorschrijven en hij stelde den heer Van der Sluis, die zich omdat het grondbezit hier nu eenmaal als regel parti culier Is bekommerd had gemaakt voor de toekomst, als wederom een nieuwe chaos zal ontstaan, gerust. Een doeltreffende kosten-ga- rantie-regeling noemde de bewindsman zeer moeilijk en een verder beroep Op de schatkist is ontoelaatbaar. De bezwaren van den neer Van den Heuvel kon de minister niet deelen en hij deed een beroep op het goede hart en het gezonde verstand van hen, die nóg bezwa ren mochten koesteren; het geldt hier immers een typisch samengaan van het algemeen en het particulier belang. Alleen de heer VAN DEN HEUVEL (ATR.) had eigenlijk bepaalde bezwaren. Volgens hem heerscht er onder de eigenaars eenige onge rustheid ten aanzien van de vraag, of er wel genoeg waarborgen zullen bestaan tot bescher ming hunner rechten, nu de wet zooveel méér binden gaat en tegenover de kosten stond hij heel sceptisch. In een amendement stelde hij voor, een landbouwvereenlglng slechts dan een aanvrage om ruilverkaveling toe te staan, in- •hen zij aangesloten Is bij een centrale orga nisatie. In een ander amendement stelde hij voor, het aantal gronden, dat bulten de wet v«Jt, te vergrooten. Voor de note gale zorgde ook thans weer de heer D ANSEMBOURG (N. S. B.); hij zelde, dat bet „logisch en dus.... nationaal-socla- listlsch” sou zijn, met spoed alle gewenschte nulverkavellng door te voeren, maar onder Dinsdagmorgen om half elf is op de algemee- ne begraafplaats te Bussum ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den beer v. d. B„ die Donderdagavond op den Rijksweg, bij ,X)e Goolsche Boer”, door een auto werd aangere den en aan de gevolgen daarvan enkele oogenblikken later overleed. Wij - zouden deze begrafenis niet vermeld hebben, ware het niet dat de N. S. B. uit dit tragisch gebeuren politieke munt meende te moeten slaan. De aanleiding hiertoe was dat Z. H. Exc. de Aartsbisschop een kerkelijke uitvaart en begra fenis geweigerd had, daar de heer d. B. tij dens zijn leven overtuigd N. S. B.’er eras en daadwerkelijk steun verleende aan deze bewé- ging. De voorschriften van de Kerkelijke Over heid ten aanzien hiervan kunnen thans toen wel voldoende bekend geacht worden. Niette min heeft de N. 8. B. dit geval uitgebuit en alls' partijgenooten uit bet Gooi en omgeving opgetrommeld om gezamenlijk hun kameraad de laatste eer te bewijzen, hetgeen voor hen klaarblijkelijk gelijk stond met een demonstra tie tegen de katholieken en de katholieke gees telijkheid. Een tweetal kopstukken uit de NBR. voer de aan het geopende gral het woord. Eén ful mineerde tegen de verpolitiekte geestelijkheid, die oorzaak was, dat thans v. d. B. niet in ge wijde aarde begraven werd. Doch, aldus deze spreker, God alleen zal uitmaken, welke aarde gewijd is. Wij krijgen de schuld, dat we de kerken zullen afbreken, doch het zijn juist de verpolitiekte geestelijken, die dit thans doen. Gij zijt. besloot deze spr„ een voorbeeld ge weest, dat zich gaf voor volk en vaderland. Toen trad een NBB.'er naar voren ei»,poo- digde de aanwezigen uit gezamenlijk drie Wees Gegroeten te bidden. Dit gebeurde dan ook, doch deze man begon eerst met het Wees Ge groet en.daarna het Onze Vader, tot drie maal toe. Het schijnt, dat men ook by de NSB. een andere regeling in het bidden wil brengen, of de man heeft de juiste volgorde van bidden, zooals wij dat gewoon zijn, verleerd. De vele Katholieken, die by deze droeve plechtigheid tegenwoordig waren, hebben zich buitengewoon geërgerd. aan, dat het aantal gepensionneerden door in validiteit de laatste jaren sterk is toegenomen. In 1891 waren 47 pct. van de toen gepension neerden Invalide, van 1901 tot 1915 was het percentage gedaald tot 35, in de periode van 1918 tot 1923 bedroeg het 33, doch van 1924 tot 1928 was niet minder dan 77 pet. invalide. Van 1928 tot 1932 bedroeg het percentage trouwens nog 49 pet. Dezer dagen heeft het dageiyksch bestuur van de R.K. Staatsparty voor de eerste maal vergaderd, onder leiding van den nieuwen voorzitter van de party, mr. dr. T. J. Verschuur. By die gelegenheid heeft het dageiyksch be stuur uit zyn midden een onder-voorzitter en een penningmeester van de party gekozen. Tot onder-voorzitter werd, zooals reeds ge meld, aangewezen mr. dr. P. J. Wltteman te Overveen. De functie van penningmeester bleef toevertrouwd aan mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst te Beek by Nijmegen. De samenstelling van het dagelyksch bestuur in zyn geheel luidt thans als volgt: tnr. dr. T. J. Verschuur, voorzitter; mr. dr. P. J. Witte- man, onder-voorzitter; mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, penningmeester; A. O. de Bruyn en mr. J. J. A. H. Houben, leden; mr. F. Teulings en mr. H. Kolfschoten, secretarissen. Maandagmiddag werd de negentienjarige J. K., in dienst van een winkelier te Utrecht door zyn patroon uitgezonden met een groot aantal bestellingen. Het was immers op 8 September van het vorige Jaar, dat de kerk, zooals zy er thans uitziet, in gebruik werd genomen, saamheden aan den buitenkant goed. De Koningin kwam precies om half twaalf in een open auto voor het gebouw aan. Naast Hare Majesteit was jonkvrouwe D. H. van Tets, eerste hofdame, gezeten. In een tweeden auto volgden C. G. Sixma baron Heemstra, particulier secretaris van de Koningin en Hr. Ms. adjudant, kapitein W. Romswlnckel. Een auto van de riJksrecherche sloot <|en korten stoet, welke van'de grens der gemeente af tot het kerkgebouw door een motor met zijspan van de Deutsche politie werd voorafgegaan. Vóór den ingang van de kerk waren ter be groeting van de Koningin om. aanwezig; de burg. mr. G. van Baren, de leider der res tauratiewerkzaamheden de architect H. v. d. Kloot Meyburg en de dames Van Baren-van der Voorn Grootenboer en Dorgelo-Plomp, onder scheidenlijk voorzitster en secretaresse van het voormalige Deutsche damescomité, hetwelk *n actie tot het bijeenbrengen van gelden voor de restauratie der kerkglazen heeft gevoerd. Het bezoek van de Koningin duurje 35 mi nuten. Hare Majesteit toonde^hazr groo'te be wondering voor het voIbrachtsTwerk. By het verlaten van de kerk Improviseerde de organist de heer J. H. Storm op het orgel. By het wegryden juichte een vry talryke menigte Hare Majesteit hartelyk toe. De nieuwe Ruilverkavelingswet, welke de strekking heeft, de oorzaken der te geringe animo voor ruilverkaveling zooveel mogeiyk weg te nemen, te In de Kamer dan ook dankbaar en met instemming ontvangen. 1* Vrijwel alle sprekers hebben den huldigen en den vorigen minister van Landbouw hulde gebracht voor hun medewerking in deze aan gelegenheid. Verheugd toonde men zich over de nieuwe bepalingen, dat; voortaan ook open bare lichamen en landbouworganisaties aan vragen tot ruilverkaveling aanhangig kunnen maken, verheugd over het feit, dat de an- nuïteitsrente voor de betrokkenen verlaagd wordt van 6 op 5 pet., als ook over de verge- makkeiyklng van het systeem, waarin de Over heid partyen tot overeenstemming kan ‘doen komen. In normale omstandigheden Is er thans nog maar een gewone meerderheid der eige naars óf een groepeering van eigenaars, die te zamen méér dan de helft van de gronden be zitten, noodig om tot ruilverkaveling te kunnen besluiten (tot nu toe moet er in beide op zichten een meerderheid zyn). Voorts kan de minister In „dringende" gevallen ruilverkave ling voorschrijven, mits meer dan '4 van het aantal eigenaars er mede Instemt en in ,^eer dringende" gevallen kan de ruilverkaveling, ook als er minder dan yt van het eigenaars-aantal vóór is, „by de Wet” opgelegd worden. De heer VAN DER SLUIS (8. D. A. P.) zag een beslissing in laatstbedoelden zin liever aan de Kroon overgelaten (om rompslomp en ver traging te voorkomen) en een daartoe strek kend amendement heeft hy daarom ingediend, maar de heer DROESEN (R. K.) beduidde den sociaal-democraat, dat hy ,^en stukje demo cratie” op dit stuk toch gaarne behouden zagl In principe zoo betoogde onze landbouw deskundige moeten de belanghebbenden de beslissing zooveel mogeiyk zelf kunnen riemen, maar wanneer het algemeen belang dringend of zeer dringend ruilverkaveling eischt, moet deze van hooger hand opgelegd kunnen wor den. Groote voordeelen ziet de heer Droesen r in een flksche ruilverkaveling, vooral ten aan zien van de werkverruiming en de voedsel voorziening; 25 millloen valt hier nog te ver kenen. Op één punt vroeg spr. wat meer tegemoet komendheid van den minister, n.l. ten aanzien van de kosten der uitvoering van de rullver- kavelingswerken; zou het Ryk geen garantie kunnen geven, dat bepaalde bedragen niet worden overschreden, vooral Indien de kosten aanleiding zouden zyn tot verwerping van het plan? Bovendien waarschuwde spr. er voor, dat niet te gemakkeiyk zekere gronden (parken, boomgaarden, enz.) van ruilverkaveling uitge sloten moeten worden. Veel goeds hebben verder van de nieuwe wet nog gezegd de heeren BIERENS (Lib.), EBELS (V. D.) en POSTHUMA (O. D. U.); ook de- serzyds wérd aangedrongen op een kosten-ga- rantie-regellng. De jongeman is in het bezit van een bedrag van ongeveer honderd zeventig gulden, w£lk bedrag de klanten hem hebben betaald. Per radio heeft de commissaris van politie In de tweede afdeeling te Utrecht, hedenmiddag de „opsporing, aanhouding en voorgeleiding van den dader” verzocht. Dinsdagmiddag was de jongeman nog niet terecht. Aan het einde van zyn betoog toonde spr. Schouten, vermoedeiyk door den mist misleid, niet zyn flets onder Nieuwerbrug (Z.-H.) in den Ouden Ryn gereden en verdronken. Dinsdag 8. was gehuwd en vader By de beantwoording van eenige repliek heeft de minister nog eens beklemtoond, dat de réchten der betrokkenen volkomen behar tigd zullen worden en dat dezen toch van elke beslissing beroep op de Rechtbank mogelyk la De heer VAN DIJKEN (A. R.) kwam alsnog met een amendement om, wat de goedkeuring der ruilverkaveling betreft, beroep op de Kroon mogelyk te maken, maar na een „onaanvaard baar” van den minister, werd het amendement verworpen met 35 tegen 34 stemmen; den door slag gaf hier de voorzitter, die, na eenige aar zeling, zyn „tegen” uitsprak. Het amendement-Van der Sluis (oplegging van ruilverkaveling door de Kroon) werd ver worpen met 46 tegen 22 stemmen. Overige hier boven genoemde amendementen werden inge trokken ofwel verworpen. De Personeelraad stelt by rijn actie voorop, dat de korting moet ingetrokken worden, waarnaast verlangd wordt verwij dering uit de Pensioenwet van de bepalingen betreffende de verantwoordelijkheid van de pensioenen en ten slotte een spoedige her vatting door het Rijk van de Jaarijjksche storting van ongeveer negen mMUoen In Pensioenfonds. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17