We luisteren naar I DE OCEAAN POST Een bedrijf werd geplunderd Congres „St* Jan” te Amsterdam De weerstoestand e te la „RADIO-HOLLAND” KAASRECLAME IN DENEMARKEN r WOENSDAG 9 MAART 1938 HET MOOIE WEER BEDREIGD? Diepe depresaiea komen dichter by Weerbericht Intern, katholiek Filmcongres Van 2023 September te Weenen BELEEDIGEND PAMFLET VERDUISTERING GEPLEEGD? Academische examen» - BOEKENWEEK Donderdag 10 Maart UITLOTINGEN Belgische Congo-leening 188b Aantal amendementen ingediend Nieuwe Roemeensche gezant te Rome F N.V. Gerucht over aftreden van De Man Economische controle in tijd van oorlog Vier communisten in Cuba gedood De C 2 opzettelijk beschadigd? Concurrentiestrijd is moordend Laffe roofoverval te Den Helder Zware tyd voor de kleinhandelaren in het groenten-, fruit- en aardappelenbedryf Secretaresse van crisisambtenaar ontslagen Geaccrediteerd by den honing van Italië en keizer van Abesainië - - - EEN SCHEEPSKRANT! HET ONTWERP BEDRIJFS- VERGUNNINGENWET POOTAARDAPPELEN NAAR ZWITSERLAND GESCHORST WEGENS FRAUDE ÖZ B Machinisten-examen Mist fungeerde als traangas Na een oorlogsverklaring zou de dienstplicht in de V. S. worden ingevoerd De schade aan de Spaansche duik boot zou twee millioen francs bedragen Clearingkoersen H.V. STOOMVAART MIJ. „SEDERLAMD" „ROTTERD. LLOYD” Smokkelen u ni n 1 Ia U 51 8 st Pi Al •n d'Ofl.H." i„ .„pakking oefend op het ontwerp, aangezien zij oorlog. (Nadruk verboden) Hul] h< =*s KEI LEN, 4M M. Landetorkest soliste. «18 7335 7909 4526 Trompetter- lofoonmuzlek. Panamakanaalloten 1888 4M M. doch ook door een of meer organisaties van Ga Bovendien «ün 2175 nos. A pari betaalbaar. bo den bedrijfstak niet bestaat, ondernemen of Hoogste barometerstand 776.5 te Toulouse Laarste barometerstand 736.6 te Nordöyaa BRUSSEL, SS» en 484 M. 321 M. DBOnyiCH, 1500 M. 1425—11.46 Gramofoonmuzlek. der zeer tot: L I De R. K. Bond van Kleinhandelaren in Groenten, Fruit en Aardappelen „St Jan” kwam heden In „Du Commerce” te Am sterdam in congres bijeen. Na een H. Mis In de kerk van de H.H. Petrus en Paulus, „De Papegaai", werd de algemeene verga dering geopend. De bondsvoorzitter sprak de openingsrede. Toon- pkuw; 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het voor- loopig diploma: de heeren H. J. de Noot) te Hilversum en A. Boorsma te Zaandam. 1501 9536 46456 301769 469005 004218 033504 106341 350111 589076 723674 890160 180381 421880 648134 731445 920594 Dinsdagavond heeft de Koninklijke Mare- chausséeZte Oss gearresteerd den koopman J. B., uit Oss, op verdenking van verduistering. HU is in de marechaussée-kazerne Ingesloten. -8 -9 -6 •h 4 4' -i 4 41 i en - - wai ter plaatse, evenals De Boekenweek zal dit jaar gehouden worden van 20 April. 181855 460259 682993 793665 659566 BATAVIA, 9 Maart. (Aneta) De boacharchl- tect te TJepoe, de heer A. A. A. W., is onder verdenking van laakbare handelingen geschorst Naar Aneta nader verneemt, staat W. onder verdenking fraude te hebben gepleegd. Het be drag zou niet hoog zijn. Het onderzoek is nog in vollen gang. PARIJS, 8 Maart. (Havas). De Paris Solr meldt uit St. Nasaire, dat de Spaansche duikboot „C 2" op geheimzinnige wijze be schadigd is. 8<i apotheker» <-- >0. 30 en 60 roetenen? De minister van Economische Zaken heeft tot 1 Juli 1938 den uitvoer naar Zwitserland toegestaan van to spoorwagons los verladen pootaardappelen, indien die wagons door of vanwege den Nederlandschen Algemeenen Keu ringsdienst te Wagenlngen zyn geplombeerd Slachtoffer van circa f 90 beroofd Complot waarby oppositieleden en militairen zouden zyn betrokken gen voor het verhinderen van het maken van oorlogswinst. Wel wordt gezinspeeld op een be lastingsysteem, dat alle winsten boven een be hoorlijke, normale opbrengst, welke zou worden vastgesteld door het Congres, zou abeorbeeren. De minister van Financiën zal aanbevelingen doen voor de Invoering van een dergelijk systeem op den dag, waarop de eerstvolgende Congreszitting geopend zal worden. KetaengraeM 863 Amoterdaes-Cl Invoering van een systeem van vergun ningen voor verschillende soorten zaken. De wet behjHst geen gedetailleerde bepalln- RADIO PARIS, 1648 M. 9.159.40, 10.40 en 1130 Gramofoonmts. 13.40 Can tralie-orkeet (ijo Zang). 3.05 Viool en piano. 420 Zang. Natkrnaal Orkeet, Raugelkoor an sol. DEUTSCHLANDSENDEB, 1571 M. 825 Gramofoonmuzlek. 8.60 Operaconcert. 920 Berichten. 9.50 Vlooi en cello. 10 06 Berichten. 1020—1120 Het Nedersaksisch Symphonle* orkest. zoek doen en het algemeen belang sulks naar 1120 Om 1235 Het 1384 186941 467870 690862 806203 988255 1019222 BOEKAREST, 8 Maart (Havas) De gezant te Warschau, Alexander Zamfirescoe, is tot ge zant te Rome benoemd. Overeenkomstig de op den permanenten genomen van den „Konlng 825 8 50 10.65 Gramofoonmuzlek. Men zal zich herinneren, dat eenlge rechtsche Spanjaarden zich Indertijd van de duikboot, die jdn dienst der Spaansche regeering stond, wilden meester maken. Het vaartuig was daarna te St Nasaire ge repareerd en het zou thans zee kiezen om zich weer bij de regeeringsvloot te voegen. Men heeft nu ontdekt, dat de accumulatoren beschadigd sUn: de schade zou bijna twee mUlloen francs bedragen. Men heeft, volgens het blad, eenlge reden om aan te nemen, dat er kwaadwilligheid in bet spel is. In Denemarken heeft men vorig Jaar een collectieve reclame-campagne voor kaas gevoerd. Hoewel de campagne slechts betrekkelljk kort heeft geduurd, is de verkoop van kaas met 40’/e gestegen. Tengevolge van deze verderfelijke handels- practyken zijn reeds honderden als slachtoffer gevallen en In de handen van Maatschappelijk 'npetoon of Armbesturen terecht gekomen. f de omstandigheden daartoe gedwongen, !t men daarover reeds besprekingen op het Departement van Economische Zaken moeten voeren en vooral hierom, wijl bekend Is, dat een seer groot deel van den kleinhandel in dit bedrijf werkzaam, zijn wekeiyksche inkomsten ziet slinken beneden den steun, welken 'n werk- looze arbeider ontvangt. Men behoeft niet tot de speciaal Ingewijden te behooren, om te kunnen oonstateeren, dat het distributie-apperaat overbelast is en die overoelastlng steeds grooter wordt. De handel in s«. personeels-verklaringen, welke geba seerd zijn op de RUks-erkenningen en waarvan de houder In vele gevallen zelfs geen gebruik meer maakt, npemt hand over hand toe, zonder dat de Crisls^nstelllng hierbij ingrijpt. BIJ de groenten-distrlbutie, welke nog steeds Na met vreugde te hebben herinnerd aan de blijde gebeurtenis In het Prinseiyk gezin, her dacht de bondsvoorzitter den ontslapen oprich ter en eere-lld van den bond, den heer J. H. M. van Rossum. Wy zullen zijn werk voortzetten, aldus spr., en bU het oogsten der vruchten steeds denken aan dezen stoeren werker, die het initiatief nam en de Jonge plant in de eerste levensjaren met heel zijn wezen koes terde en beschermde. Verder herdacht spr. ook den Ijverigen afdeelings-secretaris, wijlen den heer Frans Bruljs-Bogers. Bij zijn terugbük op het afgeloopen Jaar con stateerde spr., dat de opleving welke men alge meen verwachtte, slechts bestaan heeft In de opflikkering van een stroovuurtje, waarvan zel^r voor het eigen bedrijf geen warmte in den vorm van grooteren omzet en opleving Is uit gestraald. Integendeel, de omstandigheden zijn sindsdien steeds hopelooser geworden, terwijl het bewustzijn en vertrouwen in eigen organi satorische kracht bij zeer velen hebben inge boet. 19.20 Gramofoonmuzlek. 1.30 Omroepcuneorkeet. 1.50320 Gramofoonmustek. 520 Gramofoonmuzlek. 625 en 725 dito. 8.30 Radlotooneel met muziek. 102011.30 Gramofoonmuzlek. Een nader onderzoek naar de sluiting Thermlonfabrleken te Lent heeft reeds ernstige feiten aan het licht gebracht. In het kort komt het hierop neer, dat de twee gearresteerden, 'n directeur en 'n verkoopleider, kans hebben gezien in de vier Ja ren van hun be heer het geheele bedrijf tot den ondergang te voeren. Het is nog niet mogeiyk gebleken 'n vol ledig inzicht te krijgen van de verduisterde be dragen, omdat alles uiterst geraffineerd is ge gaan. Waarschijnlijk is een bedrag van meer dan 'honderdduizend gulden zoek gemaakt. |BAY ER ERWEKT GEEN KRAMP HAVANNA, 8 Maart. (Havas). Tijdens een huiszoeking, die door een afdeellng militairen verricht Is In een huis nabij Cojlmar. ten Noor den van Havanna, zijn vier communisten ge dood. Twee hunner waren burgers, de twee anderen waren onderofficieren der marine. Een sergeant is gewond. Het zou hier gaan om een complot, waarvan men niet weet, boe uitgebreid bet is geweest. Volgens de veiligheidsdiensten echter is het mogelyk, dat op den voorgrond tredende leden der oppositie en verscheidene subalterne officie ren der marine en van het leger er bij zouden zyn betrokken. Janmorgen zijn nog verscheidene arrestaties verricht. De politie set het ondersoek in oppositlekrlngen voort. Het slachtoffer had vermoedelUk een her senschudding bekomen. Van de daders was geen spoor te vinden. De toestand van het slachtoffer, dat een her senschudding heeft bekomen, was hedenmorgen redelijk wel. Koersen voor stortingen op 9 Maart 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmar- de laatste bijeenkomst van raad der Balkan-Entente te Ankara besluiten, zullen de geloofsbrieven nieuwen gezant gericht zijn aan den van Italië en Keizer van Abesslnië". Voorts wordt vernomen, dat het Roemeen sche gezantschap te Warschau eerstdaags tot den rang van ambassadeur zal worden verheven. DELFT. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor electrotechnlsch ingenieur: P. C. J. Bijl, Mijdrecht; W. J. Defralpont, Meersen; M. J. J. H. M. Engeler, Naarden; R. G. F. van Hou- tum, Buitenzorg; J. P. Koster, Utrecht; J. M. O1 thuis, 's-Gravenhage; G. F. Verhage, Botter dam en^. Vries, Belde. BRUSSEL, 8 Maart. (Havas). In het begin van den middag deed te Brussel het gerucht de ronde, dat de socialistische minister van Fi nanciën. De Man, was afgetreden en zou worden opgevolgd door zijn partijgenoot Merlot, thans minister van Openbare Werken. De Man's ver trek zou een regeer In gscrisls verooAaken. Het zou in verband gebracht moeten worden met de moeilijkheden, die bjj het Indienen van De Man’s belastingvoorstellen verwacht werden. Niettemin Is het gerucht van offlcleele sjjde In het geheel niet bevestigd. De minister houdt reeds verscheidene dagen het bed. Zelfs Indien hfj zich op medisch advies voorlooplg uit de zaken van zyn departement zou moeten terug trekken, zou zijn beslissing, aldus verklaart men, niet afhankelijk zijn van de politieke situatie. Zon op v.na 6.31 onder n-m. 5.51 war. Licht op n.m. 621. Maan op v.nk 16.69 onder n.m. 1.45. Eerste kwartier 8.55 v.m. Naar wjj vernemen zal vanaf 2023 Septem ber te Weenen het Vierde Internationale R. K. Congres voor de film worden gehouden. De eerste drie congressen hadden In Den Haag, München en Brussel plaats. Het Weensche congres staat onder hooge pa tronage van Z. Em. Kardinaal Innltzer, en Z. Exc. Bondskanselier Schuschnigg. Op het program staat de studie van de prac- tlsche uitwerkingen van de Encycliek „Vigitanti Cura". WAARIN HET DAGELUKSCHB NIEUWS. VERSCHIJNT TUDEN8 DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, RKPATRIEERENDEN BH TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieran aan: door een groot aantal gemeenten wordt ge handhaafd, wordt de handel niet ingeochakelo maar sterk gedupeerd. WU hebben tot nu toe. aldus spr., langs den weg van recht en orde alles In het werk gesteld, om voor het belang van den kleinhandel op te komen, waar dat mogelijk was, met eenlge kans op succes, wy sullen dat blyven doen en zoo mogeiyk» nog met meer klem dan dit voorheen reeds ge schiedde. Onder deze omstandigheden is 1938 Ingegaan, waarvan verwacht mag worden, dat het een belangrijk jaar zal worden voor het bedrijf, een jaar, waarin de kleinhandel, door middel van zyn organisal stellen, om behoeve vanl het bedryf, op stapel staat, tot afbouw te 1320 Gramofoomnustek. 13.50 De Witte Morianen. 1.00 Omroeporkest. 1.30 Vervolg concert. 1.50 De Witte Morianen. 3.003.20 Gramofoonmuzlek. 520 Omroepaalonorkeat. 6.50 Gr»moioonmuzlek. 8.20 Gevarieerd programma. 9.50 Bervltana-koor en aollst. 10201120 Omroepdanaorkeat. Meer dan ooit neemt men zyn toevlucht tot de meest scherpe concurrentie, of doet daaraan mee, om althans den klant maar te behouden, terwyi verdienste byzaak schynt te zyn. Het is een concurrentie, die er niet meer op gericht Is. door het leveren van een goed product en een goede bediening en reclame het publiek tot zich te trekken en te binden. Integendeel I De hedendaag- sche concurrentie is er geheel op ingesteld om anderen het handelsleven zuur te maken en het toch al kleine stukje levens- bestaan aan personen welke collega's moes ten zijn te ontnemen, waarby de wetten van rechtvaardigheid en naastenliefde vaak met voeten worden getreden. En of het be lang van het publiek daarmee niet In de knel komt, en of men daarby zelf wel vaart, dat schijnt men zich niet af te vragen. Het begint in het klein, enkelen keer. De verleiding wordt grooter, vooral als alles naar wensch verloopt. En dan wordt het een be roep, gevaarlijk, zonder dat men er zich aan kan ontworstelen. wy allen smokkelen. Soms veel en dikwijls. Het begint met kleine afwy- ingen in onze levenshouding, kleine ekortkomingen tegenover God en den naaste en het vreet steeds ver der en dieper in. We smokkelen met de Vastenwet en met de Zondagshei liging, we smokkelen allemaal. En toch is dit niet de ware levenshouding van den katholiek. Niet schipperen, niet smokkelen, een goed voornemen voor dezen Vastentijd. Onze weerkundige medewerker schryft ons: Het voor dezen tyd van het Jaar ongetwijfeld zeer ongewone mooie weer heeft nu ongeveer een week geduurd en men kan terecht vragen hoe zulk weer mogeiyk is in een maand, die anders berucht is wegbns het veel voorkomen van de bekende wilde Maartsche buien en, of dit mooie weer nog lang kan duren. Het mooie weer Is Inderdaad iets zeer by- zonders voor de maand Maart, ofschoon het bijna ieder Jaar voorkomt, dat deze maand enkele lenteachtige dagen bréhgt. Maar het weer Is dan niet zoo lang achtereen mooi. Wy danken dezen rustigen weerstoestand aan de buitengewone omstandigheid, dat zich een gebied van hoogen druk over Z.W.- en Mldden-Europa ontwikkeld had, hetwelk over dit gedeelte van Europe tot dusverre stand hield, terwyi de diepe stormdepressies, die over de noordeiyke helft en het noordoostelijk ge deelte van Europa trokken, ditmaal engewoon ver uit de buurt en zoo ver van ons verwijderd bleven, dat zy het mooie weer In onze om geving niet hebben kunnen verstoren, hoewel zij, zooals uit krantenberichten is gebleken, langs de westkust van Noorwegen zwaar storm weer hebben gebracht Dit alles Is voor dezen tyd van het Jaar zeer ongewoon, want de meest voorkomende toe stand in Maart is, dat diepe depressies over Zuld-Scandlnavlë trekken, die ons buiig weer brengen, terwyi geheel West-Europa dan onder den Invloed staat van een krachtigen en zeer kouden luchtstroom, die uit het hooge Noorden komt. Maar thans Is de algemeene weerstoe stand zoo, dat over Noordwest-Europa war mere oceaanlucht uit het Zuidwesten wordt aangevoerd en dat de N.W.-luchtstroom over N.O.-Europa daardoor niet eens zoo koud Is als geWoonlyk. Het weer by ons bleef sedert een aantal dagen onder den Invloed van het gebied van hoogen druk zeer rustig en overdag meest zon nig na het optrekken van den In den nacht gevormden mist. Sedert enkele dagen Is echter de barometer dalende, doordat het gebied van hoogen druk In omvang en beteekenls afneemt en zich lang zaam naar het Oosten terugtrekt, terwyi de diepe depressies over N.W.-Europa wezeniyk dlchterby komen. Voorlooplg, wordt het voort duren van het mooie weer hierdoor bedreigd, maar het Is niet zeker, dat het einde zëer spoe dig zal komen. Waar voor den uitzonderiyk rustigen weerstoestand over Z.W.- en Mldden- Europa een dieper liggende, byzondere oorzaak moet bestaan, Is herstel van het gebied van hoogen druk niet onwaarschyniyk. Het zal wel spoedig blijken of de afbraak doorgaat of ^■ergaat in een weder-opbouw. 13.0» Charlo» aollst. 1J0 Gramofoonmuzlek. 120—3.30 Frank BUfo's Koperkwintet. 3.35 Steoeiyk Orkeat van Bournemouth m. m. v. eolUte. 5.30 Gramofoonmuzlek. 5.40 Reg Pureglove en zijn Band. 6.20 Berichten. 7.00 Planovoordracht. 7.30 Intern. Staf-Orkest Leger dee Hells m. m. v. soliste. 8.06 Gereldo’e orkest en soil»ten. 9.30 Berichten. 9.40 BCC-Theater-orkeet. 11.25 Maurice Winnlck'a Band. 11201320 Dansmuziek. invoering van tydeiyke dictatuur In tyden Volgens het ontwerp zou na verklaring van oorlog de president der V. 8. gemachtigd zyn Achteraf is gebleken, dat de gearresteerde di recteur geen gunstig verleden heeft. Tot kort voor zyn benoeming als directeur te Lent was hy leider van een verkoopkantoor te Budapest. Het schynt. dat hy, toen daar de zaken vol komen misliepen, hals over kop verdwenen is. Hoe het mogeiyk is geweest, dat deze directeur kans heeft gezien zoovele jaren achtereen de zaak geheim te houden. Is een raadsel Het wordt meer begrypelyk, als men weet, dat de directeur en de gearresteerde leider van het verkoopkan toor Ameropa samenwerkten om den waren toe stand zoo lang mogeiyk te verdoezelen. De beide gearresteerden bewaren tot nu toe een hardnekkig stilzwygen over hun gestes, doch de politie heeft voldoende bezwarend materiaal tegen hen byeen verzameld. O.m. kon een privé- kasboek van den directeur in beslag worden genomen. Een onderzoek wordt Ingesteld naar de moge- UJkheid om het bedryf weer opnieuw In werking te stellen. Vooreerst hangt dat. zooals gemeld, af van de welwillendheid der Phlllpsfabrieken, die aan het bedryf licensle hadden verleend. Boven dien echter Is de greote moeilijkheid, hoe aan nieuw kapitaal te komen. Intusschen staan ruim tweehonderd arbeiders op straat. Veel hoop, dat de fabriek hen weer opnieuw aan werk zal helpen, hebben zy niet meer. Gezien de boven geschetste moeiiykheden, lykt dit gemis aan vertrouwen niet misplaatst. Een der commissarissen van de fabriek heeft onlangs de zaak aan 't rollen gebracht. By na vraag naar de balansen der diverse ondernemin gen, welke In de N.V. Thermion-fabrieken te Lent waren vereenigd. kreeg hij telkens gunstige overzichten, terwyi de balans van het geheele concern een zeer groot tekort vertoonde. Al spoedig kwam aan het licht, zy het nog niet In ontstellende duldeiykheid. dat er ernstig ge knoeid was. Een accountantsonderzoek maakte het al spoedig duideiyk, dat de geheele admini stratie één fraude moet zyn geweest. Toen de zaak eenmaal zoover was, werd de hulp der Justitie Ingeroepen. Allereerst werd, zooals gemeld, de directeur, naar wiens antecedenten thans een grondig onderzoek wordt ingesteld, gearresteerd, terwyi een dag later de verkoop leider van Ameropa werd Ingesloten. Zooals gezegd, is het voorlooplg nog onmoge- lyk een juist inzicht te krygen tri den huldigen deplorabelen toestand van het bedrijf. 3e gear resteerde leiders zyn aartszwendelaars gebleken. Tevens Is het nog onmogelyk te achterhalen, waar de verduisterde gelden zijn terecht geko men. Achteraf is gebleken, dat de directeur zelf niets bezat, terwyi hy te Lent een dure, kost baar gemeubileerde villa heeft laten bouwen. Politie en Justitie staan In dit opzicht voor een raadsel, vopral omdat de gearresteerden verder niets meer loslaten. een onschadelijk laxeermiddel? - PARIJS, 9 Maart. (Havas) De .Journal” meldt uit Ryssel: De mist, die van Zondag tol hedenmorgen boven het Noorden des lands hing, heeft in het gebied der yzergieteryen aan de Sambre een merkwaardig verschynsel te weeggebracht. in samenwerking met de dam pen van zwalverzuur, afkomstig uit de fabriek van Hautmont, veroorzaakte de mist by de be volking tranende oogen en niesbuien. De nevel was gisteravond nog niet verdwenen, en de be woners, die hun woningen niet zorgvuldig had den dlchtgestopt, huilden en niesden zonder ophouden. Vanmorgen was de atmosfeer echter weer helder. Vrywel alel personen, die van het verschynsel hinder hadden ondervonden, kon den hun werkzaamheden hervatten. <tH(xtaP<p<p<p<PW<P,p<p<p<p<r^<p<p<p<p<P<p<5xP<P<P<P<F<M><p<P<p<p<P<p<t><P 4 62733 393517 526701 711805 850423 1194830 1322979 1323654 1405306 1400031 1466859 1497062 1507438 1719619 1729793 1747695 1801942 1830171 1869739 1878311 1892740 1918459 1969067 1^ 1^ 11743 13194 13644 14642 14756 16025 18260 19157 20752 21000 21615 21839 24025 25400 27757 27995 30258 30289 31175 32080 32844 33020 34445 35295 35597 36923 37465 41862 43625 45542 46542 48132 48357 48611 49295 50890 53300 53559 53966 54421 55413 55527 57065 57141 57791 57981 59892 59947 No. 625.876 te betaalbaar met frs. 500.000, no. 299.598 met frs. 100.000, no. 45.744 met frs. 10.000 en no. 129.002 met frs. 5.000. De volgende nos. elk met frs. 2.000: 798.801, 944212, 1.12S.493, 1.189386 en 1.434.014. Onderstaande 50 nos. elk A frs. 1000: De heer Van der Goes van Naters ca. heeft op artikel 10 van het ontwerp-bedryfsver- gunnlngenwet een amendement 'Ingediend, waarvan de strekking is, dat bezwaarschriften tegen beslissingen van den minister op verzoe ken om een vergunning niet ter afdoening by den minister moeten worden ingediend, doch dat de aanvragers zich daarmede tot de Kroon kunnen wenden. Verder wordt voorgesteld, dat de Kroon, al vorens op het bezwaarschrift te beslissen, den economlschen raad daarover zal hooren. Voorts heeft ir. Vos ca. een aantal amen dementen Ingediend, waarvan het eerste op art. 3 de strekking heeft de bevoegdheid van de Kroon tot het voorschry ven van vergunnin gen te verruimen in dien zin, dat de betref fende Algemeene Maatregel van Bestuur kan worden genomen. Indien het algemeen belang zulks naar het oordeel van de Kroon wensche- lyk maakt, dus zonder dat zooals in het wetsontwerp wordt voorgesteld voor de be- 2 oordeeling van dat algemeen beldhg eerst een Z verzoek van ondernemers of verseniglngen van ondernemers In den betrokken bedrijfstak moet 2 zyn Ingekomen. atie, alles In het werk zal moeten Hetgeen op dit oogenblik, ook ten nl het bedryf, °P stapel staat, tot brengen. Spr. noemde in dit ver band de Vestigingswet, de RiJks-erkenningen, de Verordening voor het Vent- en Marktwezen, welke dit Jaar waarschijnlijk tot stand zal komen en de actie om den kleinhandel meer en meer van de diverse Veilingen In het land te weren. By dit alles kan alleen met een sterke orga nisatie iets te bereiken zijn, zy het dan niet alles en onmlddeliyk. wy leven In een tyd van ordening In het bedryfsleven. De eigen dtetri- butie-groep kan en mag zich daaraan niet ont trekken. Integendeel, juist de katholieke orga nisatie wacht grootsche taak onder de leuze, Samen sterk! Zooals bekend, Is eenigen tyd geleden een anoniem pamflet verspreid betreffende overwe gend Roomschen invloed op de afdeellng land bouw van het departement van Economische Zaken. In verband daarmee werd de crisisambtenaar ir. R. v. d. V., tulnbouwconsulent van Zuid- Gelderland, geschorst, omdat hij de schrijver van het pamflet werd geacht. Naar het dagblad van Noordbrabant thans verneemt, te tijdens het onderzoek in deze zaak de secretaresse vah dezen cHslsambtenaar, mevr. R., ontslagen, omdat zy geheel uit eigen bewe ging en buiten weten van den ambtenaar de brochure had samengesteld en verspreid. Ir. v. d. V. heeft nagelaten aan het departe ment melding te maken van dezen gang van zaken. De zaak zal eerstdaags worden behandeld voor 'het ambtenarengerecht te Arnhem. 8.50 Planovoordracht. 9.20 Volkallederenconcert. ikleinorkeet. _lheln-MatniacM en het Omroepklelnorkeet. 1.35 Sollatenooncert. 3.20 Amuaementeorkeet m. m. V. 6.30 Gramofoonmualek. 720 Omroeporkest, -koor. Collegium MU- sicum van de Unlverelteit en solis ten 955—1120 Militair orkeet, korps en ooldatenkoor. Uitgeloot wenden 61 series, vertegenwoordi gende 1525 obligaties, aflosbaar per 15 April aA. s. 45542 n. 7 is aflosbaar met frs. 10.000; s. 59892 n. 3 met frs. 2.000; s. 21000 n. 23 met frs. 1.000; s. 38920 n. 23 met frs. 1.000; s. 46542 n. 14 met frs. 1.000. Aflosbaar met frs. 750; S. 1890 n. 13, s. 6918 n. 12, s. 11324 n. 22, s. 13194 n. 4, s. 14642 n. 5. s. 21615 n. 4, s. 21839 n. 23, s. 30289 n. 4, s. 30289 n. 12, s. 36923 n. 7, s. 43625 n. 2. s, 45542 n. 23, A 46642 n. 3. s. 48132 h. 20, s. 48357 n. 8, s. 48611 n. 13, s. 50690 n. 11, s. 57065 n. 12, r 57791 n. 9, S. 59947, n. 8. Behalve de reeds genoemde nummers zyn de volgende series aflosbaar met frs. 350: WASHINGTON, 8 Maart (Reuter) De commissie voor militaire zaken van het Amerikaansche Huls van Afgevaardigden heeft goedkeuring gehecht aan een wet tot invoering van militairen dienstplicht, en regeeringscontrOle op de industrie onmid- deliyk na verklaring van oorlog. Het wetsontwerp was aanbevolen door presi dent Roosevelt in zijn jongste bewapenlngs- boodschap. Sommige der regeerlngsaanhangers van den linkervleugel hebben crltiek ultge- - --J van mee- n'.ng waren, dat dit neerkwam op automatische i van Administratie der N.V. Thermion- fabrieken te Lent was één fraude Daarnaast wordt voorgesteld, dat een ver- soek tot het nemen van zoodanigen Algemeenen Z Maatregel van Bestuur kan worden Ingediend - In de eerste plaats door een bedryfsraad of anders indien deze voot den betreffenden Z bedryfstak niet bestaat niet alleen door ondernemers of organisaties van ondernemers, Z doch ook door een of meer organisaties van arbeiders in een tak van nyverheld. Voor het geval de Kamer het amendement Z betreffende de ruimere bevoegdheid van de Kroon niet mocht aannemen, stelt de heer Vos CA. voor, dat de Kroon een Algemeenen. Z Maatregel van Bestuur kan nemen, nadat een bedryfsraad of, wanneer deze in den betreffen- Z den bedrijfstak niet bestaat, ondernemers of vereenlgingen van ondernemers of een of meel vereenlgingen van arbeiders daartoe het ver- *- J_— A. _1—Mtllrai waav het oordeel van de kroon wenscbeïyk maakt, ken ƒ7229, lires ƒ939, peseta’s /1L Het oproepen van alle mannen tusschen 21 en 31 jaar, met de uitzonderingen, die de president zou kunnen voorschrijven. Het vaststellen van maxlmumpryzen by proclamatie voor alle artikelen, diensten, rechten of. belangen in eigendom. Het voorzien in het Invoeren JVan regee ringscontrOle op effectenbeurzen, goederen beurzen, openbare diensten, industrieele or ganisaties en materieele hulpbronnen. Het eischen van registratie van alle per- sonen, die betrokken zyn by h$t beheer over of bet toezicht op Industrieele onder nemingen. Dinsdagavond hoorde de bewoner van per ceel Tünorpark 20 te Den Helder plotseling gekerm en geschreeuw voor zyn ironing. Toen htj naar buiten kwam om te zien wat er gaan de was, strompelde een circa veertigjarige man, die later de heer Nyman, wonende In de Vischstraat te Den Helder bleek te zyn, het trottoir op, met een fiets aan de hand. De man had een bloedende hoofdwonde. Hy verklaarde, dat hl), toen hy zich per flets vta de Tlmorlaan naar huize Parkzicht op den Huteduinerweg begaf, onverhoeds was aange vallen door twee hem onbekende personen. Zy sleurden hem van zyn flets en sloegen hem met een hard .voorwerp, vermoedeiyk een steen van een bouw-werk aldaar, op het hoofd. Ty- dens de vechtparty, die hierna ontstond, wis ten de laffe aanranders den heer Nyman zyn portemonnaie, waarin zich een bedrag van ruim ƒ90.— bevond, te ontfutselen. De man moest dit bedrag afgeven in huize ,J*ar<- zicht", hetgeen de aanranders vermoedeiyk hebben geweten. Terstond werd de politie gewaarschuwd geneeskundige hulp ingeroepen. Spoedig Z inspecteur J. Schipper dr. Rienks, die adviseerde den man naar de St. Lldwina-stichtlng te vervoeren. Bumco'i kwintet m. m. VERWACHTING: Meest matige, Wes telijke tot Zuidwestelijken wind, mistig of betrokken tot zwaar bewolkt, weinig •f geen neerslag in het Noorden, in het Zuiden waarschijnlijk droog, weinig ver andering in temperatuur. HILVEBSUM L 1876 en 4163 M. AVRO-Ulteendlng 8.00 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.16 Gramofoonmuzlek. 1030 Omroeporkeet of soliste. 11.00 Knipcursus. 11.30 Vervolg concert. 12.30 AVRO-Dansorkest. 1.00 Sollstenconcert. 2.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuzlek. 8.00 KnlplM. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 Voor zieken en tbulszlttenden. 4.30 Planovoordracht. 450 Voor de kinderen. 5.30 Het AVRO-Aeollan-orksst. 6.30 Sportpraatje 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Het Kollacn Strijkkwartet. 7.30 Kngelsche lea. 8.00 Berichten ANP.^MededeeUngen. gra mofoonmuzlek 8.13 Het Concertgebouw-orkast. kunstkoor en aollst. In da Kol lach-Strijkkwartet. 10.30 Dlsconieuws. 11.00 Berichten ANP. Gramofoonmuzlek. 115012.00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM H, 301.5 M. 8.00—9.16 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00_13.00 NCRV. 8.00—9.16 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.18 Morgendlenat. 10.43 Gramofoonmualek. 1130 Oodadlenatlg halfuur. 12.00 Berichten. 13.15 KRO-Orkest en* gramoCoonmustok. 11.30 Godsdienstig halfuur. 13.00 Berichten. 13.15 KRO-Orkest en gramofoonmuzlek. 2.00 Handwerkles. 2 56 Oramofoonmuslqg. 3.00 Voor de vrouw. 330 Gramofoonmualek. 3.45 Bijbellezing. 4.43 Gramofoonmuzlek. 6.00 Handenarbeid voor de jeugd. 6 30 Gramofoonmuzlek. 6.40 Vloolvoordracht. 6.00 Mlsslepraatje. 6.30 Vervolg vloolvoordracht. 7.00 Berichten. 7.13 Journalistiek weekoverzicht. 7.43 Reportage. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.13 Gramofoonmuzlek. 8.46 Overveenach Dameskoor. 9.00 lijdensmeditatie. 9.30 Vervolg koorconoert. 10.00 Berichten ANP. 10.06 Stlchtoch Salonorkeet. 10.45 Gymnastiekles. U t» Vervolg orkeetooncert. 113012.00 Gramofoonmuzlek. Na afloop: Schriftlezing. r i F

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 18