WES LAND 3, Veilingvereeniging „Bangert De heer. G. P. Haverkamp 12J4 jaar burgemeester van Westwoud omstreken” VERTROUWENSVOTUM ZIJN BESTUUR VOLGENS OUDE TRADITIE B - J WOENSDAG 9 MAART 1938 7 GROOTEBROEK Slachtoffer van circa f 90 beroofd I 1 HOOGWOUD I Financiën PROVINCIAAL NtEUWS Surséance van betaling BLOKKER ASSENDELFT V ereenigingaman Onderwya HEEMSKERK Statuten herzien Het D< E KROMMENIE Laffe roofoverval te Den Helder Het afgeloopen jaar wat voor de veiling niet byzonder gunatig De vodVnaamate raada- bealuiten Rijkstuinbouwconsulent, C. RIETSEMA. Vooral het chltureele leven in zyn gemeente geniet zyn bijzondere bdangatellmg Zijn devies: „Ik weiger den arbeid niet” Werhlooaheidazofg OBDAM SPIERDIJK Lavendel jin Noordholland WERVERSHOOF - Elaetricitcit HOOGKARSPEL 6 A De i 2 3e tegen V den van jeu» sami de R.K. Kinderuitzending vindt mer toegewyd bestuurslid. voor een groot beleid van den vooral kalm te rijden en optrekkend, besliste orde V— ----- Na afhandeling van allerlei zakeUJké aange legenheden, sloot de voorzitter onder dank voor de belangstelling. woordt. ten, het het algei St. Josephgesellenvereeniging Men verzocht ons mede te deelen, dat op de verplichte bijeen komst van hedenavond als spreker zal optreden de heer E. de Boer. Aller opkomst wordt drin gend verzocht. Het a* muziekconcours. Naar we verne men is Vrijdag JJ. eindelijk de beslissing inzake de verpachting van het concoursterrein gevallen ten gunste van den heer de Boer te Bergen N<H. Tevens werd besloten deze week de verlotings- commlssie aan het werk te zetten. In de week daarna zal ook de prjjzenbommissie haar taak beginnen. Stillen Omgang mee zal maken, maar onder ge lelde. 1 Art hi) tor per om ziel ja* not niei len velt zier en den PM lijkt stra ven He bewo opga tlM. cob i baar lauto dit n koffe allesa nig v dronk guide Alkmaar. e Ir sche gedt te b dam hooi omv eene zeer weei flan stral daar en i hij corni nasti lijk Ve den nolei zjjn gelet veel vuil, eisch te hl dit j M ee aa br de eb op ge de vr: da zoi Wl gu we ka ge op na nie mi dai vot dit bil str Door me van de Bai mogelijk gebleken de werkjoozen arbeid te be zorgen. in aangesloten colonne in acht te nemen, zoo wel op de heen- als de terugreis. Hoogkarspel. kinderen uit de „Leeuw” Westwoud. geen - spoor te vinden. De toestand van het slachtoffer, dat een her senschudding heeft bekomen, was hedenmorgen redelijk weL W I den ninj toch aan wol! een Hik gew< Dit aan, wfj het *ege vree glim van op t om »1 Mat! «nas i|i hem een im- Twee titela verwarming voorzien» In 1930 volgde de nieuw bouw van de R.K. Jongensschool te Westwoud en in 1932 werd andermaal aan de school te Zwaagdijk een leslokaal aangebouwd.. Omtrent de bevolking der scholen spreken de olgende cijfers. De openbare school te Westwoud wordt ge durende de laatste 10 'jaren vrij stationnalr be zocht door 50 leerlingen. Bijzondere scholen te Westwoud te zamen door 150 leerlingen uit Westwoud en 180 uit Hoogkarspel en andere buitengemeenten, totaal *330. In 1927 waren deze cijfers resp. 100 en 250, totaal 350. Opgemerkt dient te worden, dat door stichting van een eigen parochie te Hoogkarspel er in 1930 circa 100 leerl. de byz. zcholen te Westwoud verlieten om over te gaan naar de bijzondere scholen te Een gedeelte van de katholieke Hoogkarspel nl. van „Tolhek” tot bezoekt nu nog de scholen te r~J ooals iedere gemeente, kent ook Westwoud haar werkioosheldszorg, waarmede jaarlijks ’n bedrag van 7000 geboeid is, terwijl de ar menzorg ongeveer f 1500.vraagt. Dit is het aandeel, dat de gemeente voor haar rekening ■MBeft. Voorts wordt ook nog een bedrag van rond 1500.beschikbaar gesteld door de Boots- Gezellenbeurs. Ook de R.K. en de Prot. Arm besturen heben ieder een deel der armenzorg voor huif' rekening. ledewerking van particulieren en ook mnebesturen is het de gemeente steeds gehouden des morgens uur, en op K. J. C. Woensdagavond (héden» 7 uur Jongenscongregatie. Ieder lid ie verplicht des» bij te wonen en bü ernstige verhindering daar- van den directeur in kennis te stelle» s Zaakopentag De kapperszaak van den heer J. Bosman, die verplaatst is van de Neuvel naar den Lagedyk, werd Maandag onder groots belangstelling van publiek, autoriteiten, col lega's e.a. geopend. Het bestuur werd vrij mandaat gegeven om mede te wertten aan het schryfmachlnefonds. De voorzitter hoopte, dat wederom velen zou den optrekken naar de H. Stede. voren van f 1.tot 75~Cënt. Dit spreklng in stemming gebra Ook aal getracht Meden b voor de vereenlging. Werkdadige Naastenliefde. Deze vereenl ging vergaderde in het parochiehuis. De voor zitter, de heer Jac. Tromp, riep allen 'n welkom toe. Spr. gaf een overzicht by het vierde lustrum waaruit wy aanstippen, dat in deze 20 jaar 4800 werkbeurten zyn gehouden. Hierna bracht de secretaris het jaarverslag, waaruit bleek, dat de vereenlging 75 leden telt In het afgeloopen jaar werden 177 werkbeurten vervuld. Het bezit is 385 gulden. Hierna volgde de bestuursverkie zing. De heeren P. Groenland en J. Kaag wesden met groote meerderheid herkozen. Voorts werd medegedeeld, dat de heeren G. Neefjes en P. Koenis Jacz. volledig lid zyn geworden. De voorzitter van den L.T.B. feliciteerde de- vereenlging met haar 20-jarig bestaan en bracht hujde aan het bestuur. Hierna sprakMe geesteiyke adviseur een woord» van - opwekking tot de leden. Vereenlging van oud-leerlingen der K-K. Tuin bouwschool. Naar wy vernemen zyn de be stuursfuncties dezer vereenlging onderling als volgt toegewezen: Voorzitter de heer Jb. Koop man, Venhuizen; secretaris» de heer 8. Prins Km., Grootebroek; penningmeester de heer P. Karsten Jzn., Hoogkarspel. Binnenkort zal een byeenkomst 'voor alle leden plaats hebben tot vaststelling van statuten en reglement. Stille Omgang Het genootschap van den Stillen Omgang was Maandag In jaarvergade ring by een in het RK. Vereenlgingsgebouw, onder leiding van den heer W. Meyer. Door den heer J. A. Kos werd financieel ver slag uitgebracht waaruit bleek, dat de ont vangsten over 1937 hadden bedragen inclusief kassaldo f 510.81 met daartegenover aan uit gaven f 235.57, zoodat een saldo aanwezig is van f 275.24. By de bespreking van den tocht werd medege deeld, dat de Stille Omgang zal gehouden wor den in den nacht van 19 op 20 Maart, met om half vier de H. Mis en algemeene H. Commu nie in de O. I*. Vr. Kerk aan de Keizersgracht. De loopers zullen in de parochiekerk het Lof bywonen om half negen, en de bootgangers om 10 uur Zaterdagsavonds. Zondags zal door het bestuur in het RK. Vereenlgingsgebouw zitting worden tot verkoop van bootkaarten van na .de H. Mis van 9 uur tot 12 Vrijdag 18 Maart des avonds van 8 tot 9 uur. De regeling in de kerk aal evenals vorig jaar geschieden door de leden „Eerbied in Gods Huis” waaraan een bestuurder is toegevoegd. Daarna hield pater P. A. Duynstee O.E.S.A. een rede over het H. Mirakel van Amsterdam. By beschikking van de arrondissementsrecht bank te Alkmaar dd. 5 Maart 1938 is aan de Naamlooze Vennootschap P. Rood en Zoon’s Zaadteelt en Zaadhandel, in liquidatie, geves tigd te Bovenkarspel, definitief surséance van betaling verleend en de duur daarvan bepaald op zes maanden, welke termyn geacht wordt te zyn ingegaan op 3 Februari 1938. Bewindvoer der is mr. H. Th. A. van der Loos, advocaat te Hoofdlngvhpdia Donderdag 10 Maart des morgens om 10 uw is er in Huis Assumburg vergadering van Hoofdingelanden van dén Pol der Assendelft. Besproken worden oa. de be- maUngeteosten en de rekening 1937. Van den R(fkstuinbouwconsulent te Hoorn ontvingen we de volgende mededeeling Het blijkt, dat in den laatsten tijd pogingen worden aangewend om in Noord-Holland contracten af te sluiten voor de teelt van la vendel en andere vreemde gewas sen. Alvorens op dergelijke aanbie dingen in te gaan het van be- lahg, dat belanghebbenden zich eerst tot mij wenden om inlichtin gen. ting te bevorderen. De heer Bessellng vroeg of er geen mogeiyk- heid was de obligatie-leenlng te converteeren. Er zal een onderzoek daarnaar worden inge steld. Vervolgens sprak de heer Klant, secretaris van den Prov. Bond van Veilingen. Hy dankte voor de uitnoodlglng en het welkom hem toe geroepen en beantwoordde verschillende vra gen omtrent heffing en steun op producten en deelde het standpunt van den Minister en den Regeerlngscommlssaris mede. De voorzitter dankte allen voor de mede werking, dankte voor het vertrouwensvotum, uitgebracht by art. 26, en met den wensch, dat 1938 een voorspoedig en gelukkig jaar mag zyn, sloot hy de vergadering. TA T iemand in de gemeente zal het ontkennen l\J dat burgemeester Haverkamp het ver- eenigingsleven gen warm hart toedraagt. Vooral het cultureele leven als tooneel, zang en muziek, had steeds zyn byzondere belangstel- - ling. *>rg en bezorgdheid voor-de opgroeiende linnen voort» zy, die met hem hebben [ewerkt. Ook de parochiale afdeeling van Rywielclub. De R.K. Rywielclub gaat Za terdag 13 Maart a.s. ter Stillen Omgang. Om half acht 's avonds is er bygenkomst in de kerk om een voorspoedige reis af te smeeken. Hierna wordt de zegen met het Allerheiligste gegeven. Vertrek vanaf de kerk om ongeveer acht uur. Half elf lof in Purmerend en om 2 uur H. Mis in de Posthoorn te Amsterdam, waarna Omgang. Niet-leden kunnen deelnemen op de bekende voorwaarden. Jaarvergadering R. K. Rjjwielchib De R. K. rywielclub „St. Wefenfridus” hield Maandag avond in het café ,,’t Fortuin” de algemeene jaarvergadering, tevens bespreking tocht Stille Omgang op 13 Maart. De voorzitter, de heer 8. N. Weel, deelde mede, dat Ae geesteiyke adviseur, kapelaan P. J. Roesse, wegens onge steldheid den tocht niet kan vergezellen en dat nu vermoedeiyk kapelaan De Wit meegaat. Uit het financieel verslag bleek, dat het kassaldo f 29.65 bedraagt. Het vertrek a.s. Zaterdagavond naar den Stillen Omgang te Amsterdam is gesteld'op 7 uur uit den Hoek en waarschyniyk zal niet van de steeds gevolgde route worden afgeweken, ue neer duviu wee» op ue veie uveuvuiicu, Het Lof in Puierend ia om half elf en de die hierheen worden gehaald om de bevruch- H. Mis in de Posthoorn om twee uur, waarna de Stille Omgang. De vlaggetjes zullen ditmaal niet worden meegenomen. Vrydagavond la er voor de deelnemers gelegenheid om te biechten. Byzondere intenties moeten gebracht worden by den G. A. of by den voorzitter. In de vacature van het bestuur wegens be danken van den secretaris werd voorzien door de benoeming van den heer Alb. Meester Wzn. Vervoltens had de uitlotlng plaats van een 18-tal aandeeltjes ad f L— onder de vergade- ringbezoekers, q Uit de vergadering werd een voorstel naar gebracht om/léjöSh^ibutie te verlagen d na eenlge be en aangenomen, actif te voeren R-K. Rywielclub St. Laurentius. Deze ry wielclub vergaderde Maandagavond in jaarver gadering in het R.K. Vereenlgingsgebouw, onder voorzitterschap van den heer J. Bessellng. Na de gebrulkeiyke opening herdacht de voorzitter met eenlge gloedvolle woorden het eerste lustrum van de vereenlging. Spr. memoreerde het wel en wee der vereenlging in de afgeloopen vyf jaren van het bestaan der rywielclub qp sprak dpn wensch uit, dat het ledental mag toenemén. In het jaarverslag werd vermeld, dat het ledental stygend is. Over de deelname naar Am sterdam, Alkmaar en Hglloo mag niet geklaagd worden. Het financieel verslag sloot aan ontvangsten en uitgaven met een batig saldo van f 20.85. De aftredende bestuursleden J. Bessellng, J. Houwert en Jb. Meilink werden herkozen. By de bespreking van den Stillen Omgang deelde de voorzitter mede)- dat Zaterdagavond kwart voor zeven uur van de R.K. kerk wordt vertrokken. Zoowel in Purnterend als in Am sterdam wordt voor een ontnuchtering gezorgd. Voorgesteld wordt om de retraite uit te loten ton koste van de eigen kas. Dit zal door het bestuur worden overwogen. Hierna sluiting op de gebrulkeiyke wijze. De Stille Omgang. Deze week zal het be stuur van de plaatseiyke afdeeling van het Ge- nootschap De Stille Omgang de jaariyksche jaar. De kaarten voor den omgang kunnen bydrage komen halen, zy die dit jaar den om gang willen medemaken, kunnen vanaf heden hun kaartjes halen by P. Beuk Pz., Joh. Bot, C. Houwert en P. de Boer. dit hetgeen hebben geweten. Terstond wer^pde politie gewaarschuwd en geneeskundige hulp ingferoepen. Spoedig was inspecteur J. Schipper ter plaatse, evenals dr. Rienks. die adviseerde den man naar de St. Lidwina-stichtlng te vervoeren. -r Het slachtoffer had vermoedelyk een her- i was Onderlinge geitenveraefcertag. HetM onderling verband werkende geitenfonds hield zyn jaarvergadering in café van Gebr. Dam. Uit het jaarverslag bleek, dat het fonds M leden telt en 143 verzekerde dieren; alleen in het laatste jaar werden 93 stuks geiten inge schreven. Het financieel verslag gaf de volgen de cyfers: De ontvangsten bedroegen totaal ƒ232.79, de uitgaven 21391. In kas op 1 Jan. 1938 33.36. In 1937 zyn 17 geiten gestorven. De aftredende bestuursleden de heeren R- Burger, 8. de Ruyter en H. de Ruyter werden herkozen. Van de rondvraag wend een druk griwMk maakt. Dézer dagen vergaderde de veilingvereeniging Bangert en Omstreken. Te ruim twee uur open de de voorzitter, de heer A. W. v. d. Deure, de 29e algemeene vergadering, die gehouden werd by De Lange te Zwaag. Hy» verwelkomde byzonder den heer J. Wie ling, burgemeester van Zwaag en den heer Klant, secretaris van den Prov. Bond van Vei lingen. Terugdenkend aan 1937 moet hy vast stellen, dat het jaar voor de veiling geen mooi resultaat, opleverde. De omzet was 180.000 minder dan 1936. In hoofdzaak werd deze te ruggang veroorzaakt door de pruimen. In 1937 werd aangevoerd 532.000 kg. tegen 736.000 kg. in 1936. Met peren was het ook erg en ook nu met de groenten was het ongunstig. Aardappe len brachten 10.000 meer on. De heeren J. Dam en Chr. Slot, die belden 25 jaar aan de veiling werkzaam waren, werden bedankt voor hetgeen zy hebben verricht. De totale omzet bedroeg 665.173.33. Ook de heer L. Winkel, die 20 jaar op het kantoor was en nu zyn plaats voor jongeren beschikbaar heeft gesteld, moest zich een dank woord laten welgevallen. De nieuwe wyze van vellen heeft velen vol daan, anderen niet. De voorzitter drukte allen aanvoerders op het hart te zorgen voor goede sorteerlng. dan zullen ook de laatste klachten verdwynen. Voor den tuinbouw valt nog geen opleving te constateeren. De voorzitter deelde mede, dat er in 1937 188 vellingdagen zyn gehouden. Er komt nog wel eens een klacht binnen over tekort aan fust. De schuld hiervan ligt niet aan-het bestuur, dat een regeling wil treffen tegen het 'de periode, te lange gebruik door de leden. Overwogen wordt een serieregeling te treffen en er wordt getracht te komen tot een sten- daardverpakkdng. Bekend werd gemaakt, dat naast den veillng- staat iedere nartll goed voorzien moet zlin van een l*be> H J et het heengaan van burgemeester Neef- Ivl 111 Au8rustus 1925 werd tegeiyfc af- gesloten een tydperk van stabiele rust, zoowel in het bestuur der gemeente als in «de zaken, welke ten nauwste met het bestuur der gemeente samenhangen. Wel was reeds onder burgemeester Neefjes het gemeenteiyk electrlci- teitabedryf tot stand gekomen, waarvan in 1919 de heer Haverkamp zich tot Directeur benoemd zag. Ook was de gemeente voorzien van water leiding. Toen echter in 1925 de bestuurswisseling van hoofd der gemeente had plaats gevonden, kwamen-er spoedig nieuwe problemen de aan dacht vragen. Zoo kwam nog in datzelfde' Jaar 1925 de centralisatie van het Openbaar Lager Onderwys tot stand. Hier stond echter de ge meenteraad bulten geding. Door Ged. Staten werd nJ. een eind gemaak taan het voortbestaan van twee éénmansscholen, waarby de school te Binnenwyzend werd opgeheven. Wel werd door eenlge ouders uit Binnenwyzend tegen dit besluit beroep by de Kroon aangeteekend, doch dit werd afgewezen. Zo» kwam toen de tweemansschool te Westwoud tot stand, hetgeen zeker in het belang van het onderwys kan genoemd worden, x wat reeds spoedig daafria ook door de betrokken ouders erkend werd, Reeds in het najaar van 1925 kwam de leve- ylng van gas door de gemeente Enkhuizen aan de orde. Ben i^pluit hiertoe werd g^ömeic Aan-j ite een last van ca. 800. i gecontracteerd gas. ft natuuriyk niet aan de aan- ïmeentebestuur, dat nu plannen ft overcomplete gas productief te >rdt gedacht aan gasverwarming vail Ue W5K' "School, te/wyi voorts zal onderzocht worden of ook voor industrieele doeleinden meer afname mogeiyk J«1 zijn tegen gereduceerden prys. In 1927 volgde reorganisatie van de brandweer, welke tot dan toe gebaseerd was op ouden grond slag. Een eigen Instituut „de Brandraad” werd nu gevormd, waarvan de leiding berustte by den Opperbrandmeester, onder toezicht <van den burgemeester. Een corps vrywllligers, 20 man stertc, werd aangeworven. Nieuw materiaal, slan genwagens, standpypen enz., werden aange schaft. Zoowel te Westwoud als te Binnenwy zend werd dit modern materiaal gestationneerd. Wat de watervoorziening betreft, hieraan was reeds by den aanleg van een hoofdleiding in 1925 de noodlge aandacht geschonken. In West woud en Binnenwyzend wared 24 brandkranen aangebracht en later, toen in 1929 ook door Oudyk de hoofdleiding werd gelegd, kwamen er daar 12 by. nder het bestuur van burgemeester Haver- I kamp heeft de scholenbouw niet minder dan vier rhaal de aandacht gehad. In 1928 vond de bouw plaats van een nieuwe O.L. School met onderwyzerswoning aan „het Boekert”. In'1929 werd te Zwaagdyk een nieuw leslokaal bygebouwd en het geheel van centrale „Vriendenkring” Maandagavond hield ge noemde vereenlging haar jaarvergadering in het ft. K.‘'Vereenlgingsgebouw. Aanwezig waren 75 leden. De voorzitter, D. Hulpen, opende de ver gadering. Het Jaaroverzicht van den penning meester sloot met een voordeellg saldo van f 70.— en een kassaldo van t 106.—. Hierna volgde de bespreking van den Stillen Omgang. De Omgang is voor Assendelft in den nacht van 12-op 13 Maart; De H. Mis heeft na den Om gang plaats in da „Posthoorn"», des morgens om half vier. De voorzitter legde er den nadruk op, jiat allen zoo spoedig mogeiyk na de ontnuchte ring Amsterdam, verlaten; Het ontnuchterlngs- lokaal is waarschyniyk hetzelfde als het v^ig haald worden op Donderdag- en Vrydagavond en Zaterdagmiddag in het R. K. Vereenlgings gebouw. De processie van „Vriendenkring" naar HeUoo «treeft plaats op Zondag 9 Mei, waarvoor dan de r Kapel van O. L. Vrouw ter Nood voor Assen delft gereserveerd is. Hierna kwam het 15-Jarig bestaan ter tafel. De voorzitter zette de ge dachte van het bestuur uiteen om op 27 Maart een kerkelyk feest te houden, n.l. een solem- neele Hoogmis met predikatie van Pater Duln- stee, directeur van den Eucharistlschen Bond. Als feestgave zal worden geschonken een Sacra- mentsvaandel. Dit bestuursvoorstel werd met ad- gemeene stemmen aangenomen. De bestuursverkiezing leverde als resultaat op, dat met 69 van de 75 stemmen de heer D. Hulpen j als voorzitter werd herkozen. Na de rondvraag, waar weinig gebruik van werd' gemaakt, feliciteerde de Pastoor den her benoemden voorzitter, waarna hy nog enkele woorden sprak en hoopte, dat ook de jeugd den V De heeren De Wit, Gons, Broertjes, enz., wenschten de functies vereenigd te houden.zoo- als het nu is- Het gaat nu goed. Ook flnancieele redenen pleiten er voor. De heeren Schertzlng, Beek, - Oortman Ger lings, alsmede het bestuur wenschten haar te scheiden. Het artikel, in stemming gebracht, werd aan genomen met 350 tegen 121 stemmen. Art. 26 is de overgangsbepaling, waarin staat, dat de onvereenigbaarheid van veilingleider en bestuurslid buiten werking kan biyven zoolang de huidige veilingleider in functie is. De heer Beek stelde voor dit artikel te schrappen omdat het artikel 13 bulten werking stelt. Art. 26 werd aangenomen met 379 tegen 64 stemmen. Aan de orde kwam daarop de rondvraag. Allereerst beantwoordde de voorzitter enkele schrlfteiyke vragen. Hy zegde toe scherper te zullen doen toezien op het vernietigen van doorgedraalde producten. Het vellen van aardappelen (bonken) op drie dagen per week zal wel kunnen worden be- reikt. De L.TB. (afd. Zwaag) vroeg handhaving van het verbod de goederen aan te raken. De handelaars zullen er op worden gewezen en zoo noodig by overtredingen worden ge schorst. Mede vroeg de L.TB. naar *n instructie voor de concierge. Voorzitter zei dat deze juist is verscherpt en noemde dé voornaamste punten. De heer Schertzlng vroeg den termyn van het vorderen tder heffing wat te verlengen, opdat sommige leden niet in flnancieele moeiiykhe- den komen. De heer Bakker drong aan op krachtige maatregelen, opdat alle tuinders zich spoedig zouden aansluiten by hun standsorganlsaties. De heer Kooiman vroeg of er nog ultkeering van de ingekullden verziekte aardappelen te wachten is en kreeg een weinig bemoedigend antwoord. Aangedrongen weiti op sproeien. Geen maagverglf spuiten. De heer Boells wees op de vele byenkorven, .-Dinsdagavond hoorde de bewoner van per ceel Timorpark 20 te Den Helder plotseling gekerm en geschreeuw voor zyn woning. Toen hy naar bulten kwam om te zien wat er gaan de was, strompelde een circa veertigjarige man, die later de heer Nyman, wonende in de Vlschstraat te Den Helder Meek te zyn, bet trottoir op, met een fiets aan de 'handv- De man had een bloedende hoofdwonde. Hy verklaarde, dat hy, toen hy zich per fiets via de Timorlaan naar huize Parkzicht op den Huisduinerweg begaf, onverhoeds was aange- vagen door twee hem onbekende personen, zy sleurden hem van zyn fiets en sloegen hem met een hard voorwerp, vermoedelyk een steen van een bouw-werk aldaar, op het hoofd. Tij dens de vechtparty, die hierna ontstond, wis ten de laffe aanranders den heer Nyman zyn portemonnaie, waarin zich een bedrag van ruim 90.bevond, te ontfutselen. De man moest dit bedrag afgeven in huize „Park zicht'/ hetgeen de aanranders vermoedelyk e electriclteitsvoorzienlng weref" tot 1928 I J uitgevoerd door het eigen Gemeenteiyk Electrlciteits Bèdryf. Het G.E.B. was voor de gemeente een aardige bron van Inkomsten Uit eigen middelen kon reeds in den loop der Jaren het bovengrondsch net gedeelteiyk worden omgebouwd in een ondergrondsch. Toen ook de verbetering van het net te Binnenwyzend en Oudyk noodzakeiyk bleek, besloot de raad, ge zien de groote kosten, het net aan het P-E.N. te verkoopen. Donderdag 10 September 1925 staat in 11 de historie van Westwoud opgeteekend. dab de heer Gilbertus Petrus Haverkamp, by koninklyk besluit vrfn 20 Augustus 1925 be noemd tot burgemeester der gemeente West woud, in plechtige raadszitting als hoofd dézer gemeente werd geïnstalleerd. Het zal derhalve morgen de dag zyn, waarop burgemeester Haverkamp zyn koperen ambtsjubileum mag herdenken. Het is ons bekend, dat zoowel uit den boezem van den gemeenteraad, als uit dien der organi saties, ondersteund door verschillende vooraan staanden uit de gemeente, stemmen zyn opge gaan om dit eerste jubileum van Westwouds burgemeester op lulsterryke wyze te vieren. Dat hieraan momenteel geen gevolg werd ge geven, vindt zyn oorzaak in het uitdrukkeiyk verzoek van den juWlaris om zulks na te laten, vanwege de ernstig^*ziekte van zyn echtgenoote, die nu ongeveer 6 weken geleden in het St. Jans- ziekenhuis te Hoorn een ernstige operatie heeft moeten ondergaan, waarop nadien een lang durige kuur moest volgen. Natuuriyk heeft een leder zich geschikt in het onvermydeiyke en zich gevoegd naar hét verlangen van den burge meester. Het zal echter ongetwyfeld alle gemeentenaren met biydschap vervullen, nu de medici te Hoorn hebben verklaard, dat het groote proces, dat de patiënte aldaar heeft doorgemaakt, zich zóó gun stig heeft ontwikkeld, dat mevrouw Haverkamp na ongeveer 14 dagen met hernieuwde gezond heid naar huls terug mag koeren, om de verzor ging van haar talryk gezin te hervatten. De burgemeester jubileert 1 Heil onzen eersten burger, die in de achter hem llggepde periode bewezen heeft te zyn: een burgervader die de kunst heeft verstaan in on- verpoosden arbeid zyn gemeente te besturen volgens oude traditie, gëheel in den geest der bevolking. - Het devies, waarmede hy zyn taak begon, samengevat in deze kernachtige spreuk „Non recuso Lobarum",4k weiger den arbeid niet”— was zeer Juist gekozen by de aanvaarding van zyn verantwoordeiyke taak. Dat echter de bestuurstaak eener gemeente «eer veel verschut by die van vroeger en dat het ambt van hoofd der gemeente, vooral in de crisisjaren met hun werkioosheldszorg, regee- ringsmaatregelen, groote gebondenheid en ad- ministratieven rompslomp, veel van zyn aantrek- kelykheid heeft ingeboet, wie zal het ontkennen? Dat ook kleine gemeenten als Westwoud hier van ten volle hun deel krijgen, dat weten inge- wyden beter dan de buitenstaanders, die stipt getrouw den burgemeester lederen dag zien ko men en gaan naar het huis der gemeente. Juist omdat Westwoud wel eens betiteld wordt met „dooie gemeente" leek het ons interessant den burgervader eens te interviewen over den gang van zaken in de afgeloopen 1214 jaar. Welwillend als altyd, was de burgemeester ge heel te onzer beschikking, schryft onze corres7 pondent, die daarna voortgaat: Westwoud behield zyn eigen karakter. De opmerking, dat Westwoud een detode ge meente zou zyn, is per se af te wyzen. Immers, de ligging der landeryen, met hoofdzakeiyk vee- en weidebedryven geeft aan de plaats een eigen karakter. Wel scheen het In de jaren 1928—1930. dat er een gewyzigde cultuur zou komen door vestiging van een klein tulnbouwbedryf. Het streven, dat in enkele kringen daartoe aan den dag werd gelegd, werd door de gemeenteiyke overheid aangemoedigd en bevorderd, wat o.a. ge bleken is uit den verkoop van eenlge perceelen weiland, waarop een paar tulndersbedryven wer den gevestigd. Dit voorbeeld werd mede door het R.K. Kerkbestuur gevolgd. Op dien weg zou zeker zyn voortgegaan, indien de crisis ha#r in trede niet had gedaan. Het bleek Immers toen al heel spoedig, dat de opbrengst der tulnbouw- bedryven In verhouding ten achter stond tót de betrekkeiyk hooge grond- en exploitatiepryzen. - Van de 1300-HA. oppervlakte, waaruit de ge- z meente bestaat, is er ca. 200 bouwland, de rest is weiland gebleven. Ook de raad van Westwoud is gebleven wat hy was. De gemoedeiykheid voert er nog altyd..den boventoon. De leiding van den voorzitter is altyd soepel, hy laat graag de raadsleden onderling van ge dachten wisselen, zonder daarby het reglement van orde volgens^de letter toe te passen. Hy geeft voorts graag een ieder vryheld om zyn meening te uiten en motiveert daarna in veel gevallen het inzicht van B. en W. Scherpe mo menten komen in Westwouds raad zoo goed als nooit voor, waardoor de onderlinge verhouding een zeer vriendschappeiyke is en de onderlinge geest van saamhoorlgheid wordt verstevigd. R.K. Rywielclub. De R.K. Rywielclub hield een vergadering onder presidium van den heer G. Klaver, die in zyn openingswoord zyn spyt uitte over de slechte opkomst der leden. De heer Jb. Stam bracht een verslag uit van de vergadering te Alkmaar. Hieruit bleek, dat op de volgende data bedevaarten worden ge houden: 13 Maart naar Amsterdam, 12 Juni naar Heiloo en 21 Augustus naar Rinnegom. De heer O. Wegdam hield dan een causerie over: „Roomsche liefdadigheid”. Spr. besprak hoe de armen aan 't Benedictyner-klooster te 1M --- -- - Egmond liefderijk werden opgtóomen en ver- «enschuddlng bekomen. Van de daden sorgd. Vervolgens schetste hy den yvér, waar mee de priesters tydens de Hervorming de zielzorg van de verdrukten op zich hamen. Groot waren de gevaren, die zy beliepen; niet minder voor hen, aan wien zy hun zorgen besteedden. Volcquems Herchinge, priester te Zwolle, door kruiste den omtrek in verschillende vermom mingen, om zoodoende aan de kinderen het H. Doopsel toe te dienen en de stervenden te bedienen. Ofschoon telkens zyn leven in gevaar was, wist hy op handige wyze aan zyn vervol gers te ontkomen. Voor den tocht naar Amsterdam gaven zich -reeds 26 deelnemers op. De voorzitter spoorde allen aan tot propaganda by de thuisbiyvers. Om 7 uur vertrekt de club; de tocht gaat via Purmerend naar Amsterdam, waar gelegenheid Is voor stalling der fietsen en voor ontnuchte- ring' - u Na de rondvraag, sloot de voorzitter de ver gadering. mdat hiervan, zoo weinig naar buiten door- II dringt is het wellicht by deze gelegenheid niet onaardig iets te vertellen over den financieelen toestand der gemeente. De gewone uitgaven van Westwoud bedroegen in 1917 16000, in 1927 40.000 en in 1937 50.000. De gemeehteschulden waren in 1914 nihil, in 1916 3000 (distributiebedryf), in 1917 f 30.000 (stichting Gem. Electr. Bedryf), in 1927 45.000 (onderverdeeld in f 22.000 voor het G.E.B. en 23.000 voor Woningbouw). In 1937 bedroeg de schuld 95.60Q. Sedert Jaren heeft het Inwonertal van Westwoud ge varieerd van 1100 tot 1200 Inwoner». Het doode punt is nu overschreden. In 1925 bedroeg het' aantal 1143 met 30 geboorten. In 1938 1313 met 29 geboorten. Het aantal gezinnen bedraagt rond 300. De inventaris, gemaakt in 1888, gaf een bezit van rond 32.000. Tet 1938 echter Is het kapitaal gegroeid tot de som fan 50.000 plus een bezit van ca. 5 H A. weiland. Dat het fonds zoo ge groeid is, vindt zyn verklaring in het feit, dat Westwoud een der meest welvarende gemeenten Is geweest, waar hoegenaafnd geen armenzorg bestond, althans was deze van dien aard, dat de kerkeiyke instellingen daarin gemakkeiyk konden voorzien. Vandaag den dag is het echter geheel anders en zyn «de revenuën te beschou wen als een „fonds voor byzondere nooden” welker opbrengst in de laatste jaren Z09 goed als geheel aan armenzorg wordt opgebruikt. Het staat echter uitdrukkeiyk beschreven en Ged. Staten zien er nauwlettend op toe, dat het eens bestaande kapitaal qpaangesproken biyft. Al leen de opbrengst van de op hypotheek belegde gelden mogen gebruikt worden. Zich verheugend over het mooie bezit van het fonds, biyven B. en W. dit beheeren volgens de vastgestelde bedoeling. De Gemeente Spaarbank dateert van het'Jaar 1872. In 1928 werd burgemeester Haverkamp daarvan directeur. Het inleg kapitaal bedroeg op 1 Jan. 1938 138.000, waartegenover staat een bezB^aan Hypo Bleke», effecten enz. van 202.000. He/ reservefonds bedraagt rond 64.000. Een stagid van zaken die te benyden is. Zoo hebben wy gemeend by gokgelegenheid een en ander aan de openbaaSëra*te moeten •prys geven. Rest ons nog te vermelden, dat bur gemeester Haverkamp ook in andere functies op den voorgrond treedt. Zoo is hy Secretaris-pen- ningmeester van de Banne Westwoud, voorzitter van de Wonlngbouwvereenlging St. Martinus, bestuurslid van den destructor te Mldwoud, voor zitter van den plaatseiyken Byzonderen Vrywil- llgen Landstorm. In al deze onderscheidene functies worden zyn werkzaamheid en leiding zeer gewaardeerd. vankeiyk werd alleen het dog> Westwoud tot „den Hoek” van gas voorzien. Op algemeen ver zoek van de bewoners van Binnenwyzend kwam ook daar in 1926 de gaslevering tot stand. Ging de gasafname aanvankelyk vlot, sinds jaren drukt op de gemi voor niet afgenoij *^]^eit ont) dacht van het .beraamt om \aken. Er Namens de Commissie van Toezicht bracht de heer P. Jong TZ. rekening en verslag uit. Vervolgens werden de balans, in actief en passief groot 89172.04/ en de verlies- en winst rekening 1937, in lasten en baten groot 50257.16, goedgekeurd. Periodiek aftredend was de secretaris-pen- ningmeester W. A. Klok, die door het bestuur opnieuw werd voorgesteld. Uitgebracht werden 506 stemmen, waarvan 453 op den heer Klok, 39 op den heer F. Lintei Hekkert en 6 blanco. Van onwaarde 8. De heer Klok dankt voor het in hem gestel de vertrouwen. r De óverige aftredenden, de heeren H. Balk Wz. (Bangert), K. Konlng Pz. (Blokker), J. Byi (Mldwoud), G. Veeken (Nibblxwoud) wer den allen herkozen en aanvaarden hun functie. In de Commissie van Toezicht 1938 werden benoemd de heeren A. Baas (Wognum), A. Git- zels (Bangert), J. Beek (Hoorn) en P. P. Schip per (Zwaag) en tot plaatsvervangers de heeren G. Kroon (NlbBixwoud), P. de Wit (Bangert), R. Houter (Wognum) en J. de Jong (Zwaag). De salarissen werden vastgesteld als volgt: Marktmeester-boekhouder en vyf man kan toorpersoneel 7700; Controleur 3475; Afsla ger 800; Veilingleider f 1450; Voorzitter 300; vlce-voorzitter 150; secretaris-penningmees- ter 650. Contributie en kosten van afslag. Deze wer den vastgesteld op: Contributie 1.markt- geld 3 pCt„ hrjve en kwarten 114 ct., heele 214 ct.. koolkratten 3 ct., kistjes en zakken 1 ct„ statiegeld 0.10 en '0.30. Aan de orde kwam daarna de statutenwyzi- ging. Waar de vereenlging 6 Mei 1909 voor 29 jaar werd opgericht, werd de vereenlging op nieuw voor den tyd van 29 Jaar aangegaan. Art. 8, waarin de 70-jarige leeftyd werd aan genomen als de tyd waarop de bestuursleden moeten bedanken, met dien verstande, dat zy de 3-jarige periode, waarin zy dien leeftyd be reiken, mogen afmaken, werd op voorstel van den heer P^P. Schipper, gesteund door heer v, d. Eee, gewyzigd. Voor de leden het dageiyksch bestuur zal het zoo blyven, de gewone bestuursleden bedanken by het berei ken van hun 70sten jaar zonder afmaken van "5 pcriöuc. - Het benoemen tot eere-lid zal voor élk geval afzonderiyk worden beslist. Art. 13. waarin bepaald wordt dat de functies van voorzitter en veilingleider gescheiden moe ten worden, daar de veilingleider geen deel van het bestuur mag uitmaken, elschte langdurige bespreking Tp Ik van de utels, burgemeester en burgerva- fiy der, voor het hoofd eener gemeente kan een bepaalde appreciatie Inhouden, wy zoupen ze beied op den heer Haverkamp van toepassing willen maken. De eerste titel teekent den zich verantwoorde lijk voelenden ambtenaar, dienaar van de Kroon, die met plichtsbesef de gemeegtetaken regelt tot welzyn der gemeenschap. Burgemeester Haverkamp zorgdé er voor, dat het ambteiyke minder zwaar werd gevoeld by allen die met hem in aanraking kwamen. Veel meer zouden wy dan ook den jubilaris den eero- titel willen geven van burgervader, omdat deze meer spreekt tot het hart. Belangstellend voor alles en voor iedereen, -durfde een leder zyn nood of moeiiykheid den burgervader voorleg gen en zoo hy al niet terstond de helpende hand kon bledqp, ging toch niemand by hem vandaan, zonder goeden raad of goede richtiynen te heb ben meegekregen. zyn strikte rechtvaardigheid en gemoedeiyke omgang, zoowel met het katholieke als protes- tantsche volksdeelmaakten hem zeer gezien. De goede verstandhouding, welke wel heel byzonder in de laatste Jaren by veijMhUlende feestelijk» gelegenheden is gebleken, fe deel te danken aan het tactvi jubilaris. Een zeer harteiyke gelukwensch namens ge heel de Westwoudsche bevolking moge den jubi laris den hartgrondlgen dank vertolken voor zyp zegenryk bestuur. Moge de zon van voorspoed en geluk zyn wo ning nimmer meer verlaten, als daar binnen enkele dagen allen weer vereenlgd zullen zyn rond den huiselyken haard. - i RUwielclub. In „Het Gouden Hoofd” hield de R.K. ^Rywielclub onder leiding van den heer H. Verfieek haar jaarvergadering. Na Opening met den kath. groet en een woord van welkom, werden de ingekomen stukken af gehandeld. De voorzitter werpt een terugbllk op het afgeloopen jaar en stelt de vraag of de club nog wel ten volle aan haar doel beant- tet de le en 3e doelstelling der statu- bevorderen van den godsdienstzin in _een en van den geest van onderlinge broederSchapTTMta we in den goeden koers. Het tweede doel, beoogende het kweeken van liefde en eerbied voor onze algemeen erkende katho lieke bedevaartplaatsen, behoeft nog wel ver betering. De Stille Omgang naar Amsterdam gaat zeer goed, maar de deelname aan de an dere bedevaarten vertoont een afdalende reeks, om tegen het einde van het seizoen op niets uit te loopen. Daar moet verbetering koihen. De heer P. Dekker bracht verslaf over de financiën uit, dat als volgt luidt: ontvangsten 23.75, uitgaven 15.98. Vbordeellg saldo 7.77, veroorzakend een stygend bezit van 27.12. De rekening werd in orde bevonden.’’ Ter voorziening in de secretaris-vacature werd benoemd de heer Nico Tiet en ter uitbreiding van het bestuur de heer D. Vreeker als com missaris. Dezen is de taak toegewezen van leden aanwerving en rywielreparateur gedurende de tochten. De bespreking over den Stillen Omgang béd als‘'gevolg, dat Zaterdagavond a a de samen komst te 8 uur zal plaats hebben by de kerk te 1 Westerblokker en na een korte oefening in de kerk, de-afrit via Purmerend om 8.30 uur. Na het Lof zal om 12 uur de reis naar Amsterdam onder het bidden van de voorgeschreven Ro- zenhoe^jes worden voortgezet. De H. Mis is als 1 bekend te 2 uur in de Posthoorn. By de rondvraag werd er op aangedrongen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2