Een getuige stond te jokken WEK DE GAL IN UW LÉVER OP H SHEA van de lersche Brigade HOORN Zal hij er meer Ook Uw steun! NIEUWS i van hooren? WOENSDAG 9 MAART 1938 Bescherming van dieren 4d Waarschuwing UIT SC HAGEN PAARD OP HOL Schrok van een kraai m •I' De kookcursus Politieke school Oude bekenden uit Den Helder PROVINCIAAL NIEUWS URSEM Aan een boom zoo vol- DE OVERWEG TE HEILOO DOOR RANDALL PARRISH (Wordt vervolgd! Nog een»: de oneerlijke boekhouder Het voorbereidend lager onderwijs Jeugdige onbezonnenheid zwaar gestraft Schuldeischers gaven hem ten einde raad een aframmeling KOLVEN OM DEN KONINGS TITEL w- bijdrage C stelt jongelui -tot te de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit Voorjaars- en Aaaaeaakeeiaa LINIXMIENT GROOTSTE KEUZE Sinds 1854 I Een versterking van Een driftig heerschap uit Hoorn Gevauurlijk spel Een zaak met een ver rassende wending Het Luchtveitlecligings- fonds 1 financieel in staat vlieger opgeleid worden. De oneerlijke boekhouder uit Hoorn ’T ZAND ALKMAAR j d* I M m I I el 5 legenheid Juist M XXI DE NEDERLAAG VAN DEN GEEST in het kamp gei B S en as ils de MAantfag in den vooravond had zich een aan tal kinderen op de Vale Hen ontfermd over een onbeheerd staanden auto, welke door hen bij de helling werd opgeduwd, zich op het afloopende gedeell reed. Ik wist temauwenfc mijn oogen zochten de op mün zwaard richtte zich groote zwaard van mijn nhoog gehouden door handen, die het cnelden. Ik denk, dat Juist deze klef- die op gewoon menschenwerk wees, even had gekend; ik richtte den punt van ik voor een spleet in het masker hield. In verband met de te houden Jaarvergadering van de Boerenleenbank, welke Maandag aa. zal gehouden worden in het R.K. Vereeniglngs- gebouw, is er dien avond geen kookcursus. Deze zal nu gegeven worden op 21 en 28 Maart Maandagavond ging de heer v. d. N., handelaar in pluimvee, eieren enz, met zijn auto langs r 1 T. B. C.-afdeeling'wordt zelfs in contributie geheven en de kost voor deze afdeeling nog al grooKjMerin dient tijdig verandering te worden gebracht?*tlaar het stichtingskapitaal leder jaar vermindering on dergaat hetgeen ongewenscht is. Besloten werd dat het bestuur op een volgende vergadering met nadere voorstellen dienaangaande zal ko men. Daarna sluiting. - over de weinige mede- lursverkiezlng werft en"dë Ling oen an- •ige in ün. ndv de. ets len te en, em sen ü- Is- Un en an Uk Dit alles is voor de goede verstandhouding In onze gemeente niet bevorderlijk, daarom schenke men er de noodige aandacht aan. Recht is gelijke behandeling van alle kinderen in de gemeente! Recht blijft altijd recht! En niets is zoo onverdraaglijk als onrechtvaardige behandeling, waardeering, beoordeeling en be- voordeellng I Zeer gunstig was het oordeel van de commis sie, die voor de Katholieke school het subsidie van 200 op 300 bracht. Waar B. en W. zich daartegenover stelden, moet men hetgeen de heer de Vries namens deze commissie verklaar de, waardeeren. Men kan nu wel zeggen, dat deze subsidie niet de moeite van het halen waard is. of iets dergelijks, maar die er zoo over praten weten niet wat ze zeggen. Over méér valt te praten en voor een rechtvaardig bedrag zullen wij blijven vechten. Maar wij waardeeren iedere goede daad en verbetering in deze zaak. Men moet bedenken, dat het den raad niet gemakkelijk werd gemaakt er iets van te begrijpen, toen de heer Klaver voorstelde ommaar samen te deelen en daardoor voor de Katholieke school een bedrag van 1440 te vragen.... waar het vorig Jaar door het school bestuur een subsidie van 860 gevraagd werd! Zoo staan de zaken nuchter en eerlijk! Er wordt al zoo ontzettend veel vertroebeld en verprutst, zóó buitengewoon veel gekletst en on- noadlg gekankerd en op elkaar afgegeven, dat er steeds meer wrijving ontstaat. Daarom achten wij het goed precies te zijn en duidelijk de zaken vast te stellen en uiteen te zetten. Gistermiddag om half twee uur raakte een paard op hol. Men was Juist bezig het dier in te spannen, toen het schrok van een voorbü- vliegende kraal. Het holde den weg op langs het Noord over de Markt, de Gedempte Gracht op. Ter hoogte van de firma Schmalz wist de heer Vos-Roep het paard te grijpen en tot stil stand te brengen. Onder weg was het dier al een keer gevallen, toen het uitweek voor een auto. Een en ander liep zonder ongelukken af. de Rechte Hondsbosschelaan. toen op den on- bewaakten overweg de motor plotseling wei gerde. De inzittenden sprongen er dadelijk uit, maar de auto stond op de versnelling, zoodat deze.niet meer tQdig achteruit te krijgen was.- De trein welke 1936 van het station Helloo vertrekt, reed op den auto in. waarvan het' voorste gedeelte en de cabine geheel vernield werden. Van de levende Have werden kippen gedood, terwijl heel wat eieren verloren gingen. Gelukkig waren er geen persoonlijke ongeluk ken. De trein van Alkmaar had door dit ongeval -+20 minuten vertraging. Het blijkt, dat in den laataten tijd pogingen worden aangewend om in Noordholland con tracten af te sluiten voor de teelt van lavendel en andere vreemde gewassen. Alvorens op dergelüke aanbiedingen in te gaan, is het van belang, dat belanghebbenden zich eerst wenden om inlichtingen tof den RUkstuinbouwconsulent. den heer O. Rletsema, alhier. laagste prijzen I Witte Kruis Maandagavond vergaderde de afdeeling van het Witte Kruis in de zaal van de wed. Oudejans. De voorzitter, de heer 8. de Jongh heette allen welkom. Uit het Jaarverslag van den secretaris, den heer M. Langereis bleek, dat het aantal leden bedroeg 197 en dat in 1937 geen wijzigingen in het bestuur hadden plaats gehad. Uitgeleend waren 140 stuks materialen alsmede een ligtent, terwijl door de zuster van het Wit-Gele Kruis 149 en door de zuster van de Diaconale gezins verpleging 21 bezoeken waren afgelegd. Door den penningmeester werd medegedeeld, dat de reke ning over 1937 was nagezien en in orde, bevon den door de commissie. De ontvangsten bedroe gen f 490.08 en de uitgaven f 324.17, batig saldo De rekening van het T. B. O.-fonds gaf aan: ontvangsten f 592.78, uitgaven f 128.20, Matig saldo f 467.58. De voorzitter klaagde werking der ouders. 'V BM da gehouden bestui heeren J. Stam en A. J. Hille met algemeene stemmen herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werden benoemd de hee ren s. de Jongh en D. F. van den Heuvel. Door den heer Stroomer werd verslag uitgebracht van de vorige vergadering. Ter sprake kwam het vervoer per ziekenauto, dat voor onvermogenden blijft bestaan. De heer C. Verdwaald bracht ter sprake den toestand van de materialen en vestigde de aan dacht er op, dat sommige uitgeleende materialen aan de leden veel te lang weg bleven. Het ware te wenschen, dat hierin verbetering gebracht werd, hetgeen het bestuur nader zal onderzoe ken. Verschillende leden en niet het minst de penningmeester vestigden de aandacht op de ge ringe contributie, die de afdeeling ^heft. Voor'de ‘t geheel geen waren Juist van dat de handen, die het zoo stevig omknel den. van vleeseh en bloed waren. Toorn nam nu bij mij de plaats in van den angst, dien ik zoo - <Jjed een stap vooruit en mijn zwaard op iets, dat. Ik had zeker gemist, want de slag was forsch genoeg, hét lemmet ttoog mee Tnet de kracht van den slag, de punt ging omhoog en trof den onbe- schermden pols. Het groote zwaard viel met een slag voor mijn voeten neer en de in maliën kolder gehulde gestalte wankelde achteruit Maar ik wist nu, dat ik met een «maan te doen had. ik wist het aan den weerstand van de stalen borstplaat en aan den half onderdrukten Fran- schen vloek, die van zijn lippen (wam. Ik wierp mij op den man; het gewicht van mijn lichaam slingerde hem nog meer achterwaarts, maar mija handen vonden geen houvast aan de gladde stalen bekleedlng. Zoo stortten wij belden op den grond, ik boven op hem. Hij bewoog zich niet zijn armen hield hij wijd uit Ik hield mijn oor dicht tegen het vizier van zijn helm aan, doch ik kon zelfs jüet de meest zwakke ademhaling onderscheep. Maar de man kon toch onmogelijk dood zijn. De slag, dien ik hem had toegebracht, was niet door het staal heengedrongen, en was ook niet van zooveel be* lang geweest, dat deze ernstige schade had kun nen aanrichten. Zijn bewusteloosheid was mis schien het gevolg geweest van zijn zwaren val en van den knellenden druk der wapenrusting. Wel wetend, dat hij mü voor het oogenblik geen verdere schade kon doen, richtte ik mfj op mijn taMta ep en zucht cm n» heen naar Made- van den doode of visioen van den levende kwam recht op mü af! Ik meende zelfs de vlekjes roest op de stalen borstplaat te zien, het flikkeren der oogen door de spleten van het masker. Maar er was geen enkel geluid om de betoovering te verbreken geen stem om mü uit te dagen; geen zware voetstap knarste op den steenen vloer van het dak. De gestalte be woog zich, maar maakte toch niet den Indruk van te loopen, zü scheen eerder zonder in spanning voort te glüden. Ik verbeeldde mü zelfs een oogenblik. dat ik door den romp heen een ster zag glinsteren, alsof de geheele gestalte niets dan een üle damp was. Alleen het reus- achtigé. dubbelhandlge zwaard was in beweging en werd gevest 01 nlgheld, oorzaak was, dat ik mijn zinnen bij elkaar wist te houden, fnü de overtuiging gaf, dat de vreemde verschüning, waar tegenover ik zoo plotseling geplaatst was, niets anders was dan een maskerade-. En met deze overtuiging ontwaakte in mij de vroegere kracht, de vroegere strijdlustigheid. Ik richtte mü fier overeind en hield mün zwaard in de hoogte, om een mogelüken slag te paree- ren. Dank mün instinct, de discipline, waaraan, ik in het kamp gewoon was, de training van Jaren, stond ik onmiddeyük ter verdediging ge wet ik deed, maar ng in het vizier en de stootplaats. Het genstander maakte een aanvallende beweging; ik was er nu zeker Aan den binnentredenden getuige van de laatste zaak was het al zien, dat het een mis- handelingszaakje was, want een diepe,- breede wond sierde nog de schoone Heldersche'wang van een ouden bekende van de rechtbank. Thans betrof het de heeren Rieuwers en Dikstaal uit Den Helder, die zich kwamen beklagen over den al evenzeer bekenden heer Pieter S., die het had durven wagen op 12 Jan. in een café een bierglas te nemen om daarmee den ge tuige Rieuwers te lijf te gaan met bovengemeld resultaat. Hoe deze verdachte er nu precies toe gekomen was. bleef vooralsnog een weinig duis ter, doch de officier meende goed te doen 6 weken te eischen, waarvan mr. Ledeboer een maand maakte. Aan den hierop niet verschenen verdachte Arie K. uit Winkel was ten laste gelegd, dat hü op 14 Dec, rijdend op een geleenden mo tor niet voldaan had aan het bevel tot stop pen, dat de veldwachter v. Ens had gegeven, omdat zün lichten niet branden. Dit feit is op zichzelf al heel erg voor een Jongen van 20 jaar, maar als hü bovendien na zün arrestatie nog steeds maar blüft ontkennen en er zelfs niet voor terugdeinst een vriendje over te ha len samen een potje te gaan liegen bü den veldwachter, dan gaat het er bedenkelük uit zien. De officier kende dan ook geen pardon en wilde alleen als verzachtende omstandighe den in aanmerking nemen, dat de jongeman pas 20 jaar was. Daarom werd de oorspronke lijke maand in drie weken veranderd, een straf, waarmee de politierechter zich volkomen vereenigen kon. Vorige week heeft voor de meervoudige straf kamer terecht gestaan de Hoomsche boekhou der Simon Petrus Johannes H., die zooals men zich zal herinneren in den loop van het vorig Jaar dlvere inwoners van Hoorn en omgeving gedupeerd had wegens zün frauduleuze hande lingen. Gdlden, die hem toevertrouwd waren, had hü te eigen bate aangewend en tegen hem was vorige week 8 maanden geëischt. Dit zaakje had nog een staartje, dat heden door den politierechter nader onder de loupe genomen werd. Want het bleek, dat de twee getuigen, J. v. d. Berg en J. H. Mels uit Hoorn door -dezen oneerlüken boekhouder waren opgelicht voor een bedrag van ruim 28 gulden. Verwonderlük is het wel, dat zoovelen hun gelden toevertrouwd heb ben aan een man. die toch allerminst gunstig be kend stond. De officier elscht in dit geval een maand en de rechter bekrachtigde dezen elsch door conform te vonnissen. waarna het vehikel ieelB weer uit zich zelf in" beweging zette. Van deze manipulatie is het zoontje van den heer Smit het slachtoffer geworden. Het kind kwam nJ. onder den auto terecht en kreeg hlerbü een der wieleb over het hoofd, zoodat het gezichtje deerlük werd ge havend. Dr. Romeün, die spoedig ter plaatse was, constateerde mede een lichte hersenschud ding. Het ventje is naar het St. Jans Gasthuis overgebracht. Maandag 14 Maart as, 's avonds te 8.1» uur, zal in De Witte Engel” de oprichtingsvergade ring gehouden worden van een afd. Hoorn der Ned. Vereenlglng tot bescherming van dieren. J gebeurd op 25 Jan. Toen reed daar de koop man J. Br. uit de Waard, niets vermoedend op zün flets om naar de veiling te gaan. Hem reden twee personen achterop en toen deze hem ingehaald hadden het bleken de ver dachten (vader en zoon) Jan en Barend V. te zün ontstond er, nadat le van hun fietsen afgestapt waren, al spoedig een hevig twistge sprek. Het ging over een niet-betaalde reke ning van ruim 500 gulden en weldra bleek, dat de oplossing niet gemoedelük kon worden gevon den en dat men was overgegaan tot een hand gemeen. Br. had zün belagers aangeklaagd en deze graanhandelaars te Halfweg hadden zich thans te verantwoorden. Maar toen den vader de gelegenheid geboden werd eens pre cies te vertellen hoe de vork in den steel had gezéten, kwam al spoedig aan het licht, dat er tot deze vechtpartü alle aanleiding was ge weest. Immers, Br. had van de verdachten 2000 K.G. tuinboonen van 28 gulden per 100 K.G. gekocht en.... nooit betaald. Wat de verdachten al niet geprobeerd hadden om dat geld los te krijgen, Br. hield zich niet thuis of wist op andere slink- jsche wüze aan de verdachten te ontkomen, zoo dat het er werkelük naar ging uitzien, dat er nooit meer iets van de ruim 500 gulden terecht zou komen. Commissionnair en zelfs de advocaat mr. Goudsmlt waren er aan te pas gekomen, maar niets had geholpen. En toen het dan elndelük zoover was, dat de verdachten Br. eens op een keer op een weg onder Heerhugowaard zagen, hadden ze zich niet meer kunnen be- heerschen en den lang-gezochten eens paar fiksche klappen toegediend. Het meest verrassende in deze affaire was wel het feit, dat de getuige Br. onder eede ver klaarde nooit tuinboonen te hebben ontvangen, althans geen tuinboonen van 28 gulden, maar de zoogenaamde .zwarte hangers", die ruim 40 gul den kosten. De officier maakte dezen getuige er nog opmerkzaamop, dat hü moest weten, wat hü zei, maar rustigjes stond deze man onder Xk heb nog nooit een Kelt ontmoet, die niet bügeloovlg is. Het is om zoo te zeggen een erfenis van ons ras, en al lachte ik wel eens om de ervaring van anderen op dit gebied, toch ge loofde ik op dat oogenblik, dat die spookachtig voortschrüdende gestalte een bewoner was van de overzüde van het graf. Wie anders zou hü kunnen zün dan de een of andere geest uit het verleden, die was weergekeerd om deze ruinen te bewakeQ? En in mün ooren klonken nog brokstukken van de praatjes der verschrikte mannen beneden mannen, die er zich op beroemden, met eigen oogen dergelüke spook achtige wachters gezien te hebben en in doods angst op de vlucht waren geslagen. Ik had hen toen voor bügeloovige lafaards gehouden, voor slachtoffers van hun verbeelding. Van het grie zelige verhaaltje van Guleteau, dat door Fran- gota an Jules was bevestigd, was toch wel iets en U solt 'a morgens .Iripiskker** uit bed springen. Klkan dag moet Uw lever een liter gal In do in gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheldlns onvoldoende la wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen ilch gassen In Uw liAaam. U raakt verstopt. Uw organlsne wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U slot alles swart. Do meeste laxeermiddelen >Un slechts lapmid delen 1 een geforceerde stoelgang noemt do oor- i&ak niet wegr- --- Maar CARTER'S LEVERPILLETJE8 sullen Bor gen voor da'vrtje toevoer van gal. waardoor U weer «geheel herstelt. Een plantaardig, sacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht carter's Leverpllletjes, verkrijgbaar bfl apothekers en drogisten In flacons van 0.76. dg pteanen zal uitwerken en crét'dnt de school zaj komen te* verantwoordelükheid «n het In deze maatschappü schünt een groep men- schen te zün, welke voorbestemd is het grootste gedeelte van, het leven in de gevangenis door te brengen en tot diegenen gaat ook de Amster- damsche rüwielhersteller Willem Anton K. be- hooren. Zün strapüst gaat een „respectabelen” omvang aannemen en langzamerhand wórdt de eene straf op de andere gestapeld en het zal zeer de vraag zün, of deze verdachte ooit nog weer a’s vrü man door de straten zal kunnen flaneeren. Op het oogenblik is hü bezig een straf van 8 maanden uit te zitten en terwül daarvan nog tweederde *0or hem ligt, staat hü en passant weer voor den rechter, terzake, dat hü op 21 Mei van het vorige Jaar twee mede- commensaals uit een kosthuis uit de St. nastraat te Alkmaar had bestolen, respectieve lijk van een fiets en een regenjas. Verdachte bekende vlot, in d?n loop dej> tü- den bekend geworden met de strafmaat, als men nolens volens blüft ontkennen en meende tot zjjn verdediging te moeten aanvoeren, dat de gelegenheid hem tot dief gemaakt had. Enfin, veel woorden maakte de officier niet om hem vuil, aan een boem zoo vol geladen....I de elsch was een half Jaar, de politierechter maak te hiervan 4 maanden, zoodat deze man althans dit Jaar nog stevig opgeborgen zal zün. drukte mün hand inniger, wat ik ms een *sort toestemming opvatte. Ik sprong overeind greep het gevest van mün zwaard, De leidde den weg en stond na enkele seconded in de ope ning. Al was het. een donkere nacht, zoo gaf toch een flauwe glans van de sterren, die hoog aan, den hemel stonden, en door spleten van dff wolken heendrong, een zwak -licht. Het was spookachtig onweeenlük licht, dat eigen- lyk meer omhulde dan onthulde, en den meest gewonen voorwerpen een wonderlük aanzien gaf. t3** soort half licht was eigenlük meer angst aanjagend dan de dikke duisternis, waardoor Wü ons zoo even een weg hadden gebaand, en het beangstigde meisje drong zich vol vol schrik tegen mü aan, om zich heen starend naar de vreemdsoortige schaduwen. Ik kon even een glimpje van haar gezicht zien en de uitdrukking van wanhoop en van smeekend beroep, die er te lezen stond, was voor mü een aansporing °m mün zenuwen tot kalmte te brengen. Komt alleen van het flikkeren der sterren, •aademoteelle,” fluisterde ik. „Wü zün alleen zie “MC. beweegt «tob nieta.«i et was wel een merkwaardige samenloop van omstandigheden, dat de heer Jac. Braakman in zün inleiding over ,De Jon geren in de Politiek” voor de Jaarvergadering van den R.K. Statenkieskr. Doorn”, in navolging van'Limburg, aanbeval de stichting van 'n z_g. Politieke School, en dat de voorzitter mededee- llng kon doen van schrüven van de R.K. Studie- en Actleclub „Plus XI”, onderafdeellng van de R.K. Staatepartü te Hoorn, in welk schrijven de moreele en financieele medewerking werd ver zocht bü het in het leven roepen van een derge- lük instituut. Blükens de toelichting zal het noodlg zün, de ..Politieke School” gewestelük te stichten. Het doel is de elementaire staatkundige kennis bü te brengen in cursusverband, in schoollokalen met klassetucht, waarbü geen debat wordt toegestaan, doch wel gegeven wordt tot het stellen van vragen. De lessen dienen te worden gegeven door ervaren leerkrachten. Van verschillende züden werd het plan toege juicht, zoodat we mogen aannemen, dat de vraag van den heer Braakman of het n.l. niet mo gelijk zou zün, dat iedere der 38 afdeelingen in den Statenkieskring twee afgevaardigden naar het jonge instituut zond bevestigend zal wor den beantwoord. Het bestuur zegde toe, een kleine commissie te veeman, ui vöoropgeateift staan onder statenkleskrlngbestuur. Indien de voorteekenen niet bedriegen, kun nen we er verzekerd van zün, dat de school bü het begin van het as. winterseizoen haar poor ten zal openen, omdat de bedoeling M, de lessen te geven in de maanden van September tot en met April. Te gelegener tüd zullen de afdeelingen nadere gegevens ontvangen van het bestuur. Intusschen zal men er goed aan doen, reeds thans plaatselük belangstelling voor de nieuwe stichting op te wekken. Laat men daarmede toch vooral niet wachten tot het aa. najaar. Men moet, als het eenlgszlns mogelük is, de keuze van geschikte candidaten al bepaald hebben, wanneer hetbestuur om opgave zal verzoeken. Pas dan kan.’van stonde af aan met succes Wor den begonntn. Men denke niet, dat er nog tüd genoeg ia. Straks staat de zomer voor de deur en is het vergadersejzoen afgeloopen. Iedere afdeeling der R.K. Staatspartü zette voor de eerstvolgende leden- of bestuursverga dering de bespreking van de Politieke School op de agenda. Het initiatief, waartoe de heer Braakman en de Hoornsche Studie- en Actieclub sdb gelukkig den stoot hebben gegeven, moet slagen. iA 1 —■-ij- moiselle^Zü was in het donkerste gedeelte van den toren en ik kon haar büna niet aten staan, maar toen sü mü hoorde lx wegen, begon zü te spreken. .Züt gü het. Monsieur? Hebt wonden opgeloopen?” ,2elfs geen schram,” antwoordde ik, en ik was nu weer geheel en al müzelf,De man zat er zoo zwaar in, hü kon onmogelük vechten.** „Een man! Was het dan een man?" ,Dat zou ik wel denken, want hü schreeuwde ten minste'aardig, en wel in het Fransch, toen mün zwaard hem trof. Maar de ooren kunnen tot dusver maar alleen getuigen, want de oogen zien' niets anders dan het stalen omhul sel. Het komt mü voor, dat hü half gestikt is, en ik heb er niet veel begrip van, hoe hü in dat ding zit vastgewikkeld. Kunt gü mHechten even komen helpen. Mademoiselle?” o Zü kwam vlug mün kant uit, maar toen zü eenmaal naast mü stond, aarzelde zü en keek met tegenzin naar het onbewegeUJke, zwarte voorwerp aan haar voeten. .Denkt gü. dat hü dood is?” .Deen, maar er ia veel kam, dat hü gauw dood gaat, tenaü wü dezen helnFweten los te maken en hem daardoor wat frissche lucht k«n- nerwgeven. Hü moet zwaar zün neergekomen ea te door den hevigen slag bewtimd geraakt Dit hier is zeker de haak als ik mü niet vergis, dit leeren ding! Op mün woord, het te zoo hard ala Van verschillende kanten vraagt men ons, hoe het nu staat met de regeling Inzake het voor bereidend onderwü». Daarom nog een enkel woord hierover en dan aan de hand van de Begrooting, zooals die thans ter goedkeuring is verzonden. Wü wüzen allereerst op de positie van het Voorber. L.O., gemeentekleuterschool. In onze gemeente zün 13 schoollokalen zeggen B. en W Daarvan zün er 2 in gebruik bü het voorberei dend onderwijs. De algemeene onkosten, onderhoud, verlich ting, verwarming, schoonhouden e.d. bedragen voor alle lokalen bü het openbaar onderwüs in gebruik, in totaal 12.783,15, verminderd met eenlge Inkomsten van Pensloenbüdrage con cierge 144.en 70.voor het gebruik van een lokaal, samen f 214.blüft f 12.569,15. Daar nu het voorbereidend onderwüs twee lo kalen in gebruik heeft, komt aan deze para graaf een bedrag van 2/13 x f 12.569,15 is f 1933,72 ten laste. Dat is dus 1933,72 voor het onderhoud enz. van de gemeentelüke bewaar school! Het tractement van de onderwüskrachten be draagt 1173,onderhoud en aanschaffen leermiddelen enz. 25, verzekering 26, teza men 3157,72. Daartegenover staat een post van .Inkomsten schoolgelden” van naar raming f 275,— blüft dus 2882,72. In 1936 werd echter uitgegeven 4036,58 en aan schoolgelden ont vangen 464,70 en bleef het bedrag dat het openbaar voorbereidend onderwüs in dat jaar had gekost het aanzienlüke bedrag van f 3571,84. Wü hebben in onze .jaadsschouw” gezegd, dat de katholieke bewaarschool toekomt een bedrag, dat gelük zou staan aan het meerdere dat dit onderwüs zou kosten. Indien alle Katohlieke kleuters door de gemeente zouden moeten ge huisvest en verzorgd worden. Dit behoeft dunkt ons geen verduldelüking. Recht te nu eenmaal recht! Dat het bedrag voor onderhoud van deze twee lokalen zoo hoog is, komt de gemeente bü de berekening van het vast te stellen bedrag per leerling, waarnaar de uitkeering voor de büzon- dere scholen moet berekend worden, ten goede! Het mes snüdt hier dus aan twee kanten! Hiermede achten wü deze zaak genoeg toege licht. Een ieder oordeele daarover onbevooroor deeld en ga eens nauwkeurig na of het Juist is. In de kqlfbaan van den heer Th. Rüpen te Zuidscharwoude werden de wedstrijden gehou den voos» den Koningstitel, uitgeschreven door de Pers- en Propaganda-Commissie van den aanjdezen wedstrijd deelgenonren. Op het laatst was het nog spannend, toen het om een paar puhtjes ging. De uitslag was: Eerste prijs en koning de heer J. Keuken, Over de Helft, N. Ntedórp, 180 punten. Tweede prüs de heer K. Langedük Pz., Vriendenkring, Noordscharwoude, 178 punten; 3e prijs, de heer Jb. Brander, Oud Genoegen, Hoogkarspel, 177 Het was fa den nacht van 8—8 Jan., dat de bewoners uit een stille wük in Hoorn plotseling opgeschrikt werden door een hevig gerinkel van glas. Wat was' er nl. gebeurd? Verdachte Ja- cob A., die meet* biertjes op had dan hü blük- baar verdragen kon, had bü zün kostbaas Co- lauto getracht binnen te komen en toen hem dit niet was gelukt, had hü maar uit nüd een koffer door de ramen gemikt. Het was toch alleszins te begrüpen, dat de kostheer er wei nig voor voelde om dit driftige en bovendien dronken heerschap binnen te laten. Elsch 35 gulden of 20. dagen, vonnis 25 of 10. Het was op een stillen weg te Heerhugowaard ,Dn toch beweegt het zich!" zei ze half snik kend. ,Kük eens naar dien kant! Mon Dieu! Ziet gü dat dan niet? Het komt hierheen!” Ik zag het voorwerp nu ook en mün hart scheen een oogenblik zün werking te staken. Saint Christopher! Wat was dat toch voor iets? Eerst kon ik er niets uit opmaken, het was zoo’n wonderlüke, zoo’n vreemdsoortige ge daante. Toen viel er een spookachtige lichtstraal op; de gestalte stond rechtop, omsloten door een oude wapenrusting! Op de rol van den politierechter stonden Maandagmiddag slechts 8 zaken vermeld en de eerste hiervan betrof de afhandeling van een aangehouden zaak tegen Dirk G. uit Schager- brug, die in den zomer van het vorige jaar gel den. ontvangen na verkoop van loten, in zün eigen zak had laten glüden en zoodoende zün opdrachtgever (die daar natuurlük geen genoe gen mee nam) ernstig had gedupeerd. Destüds de zaak geschorst en aan den heer Wiggers ge vraagd om een reclasseeringsrapport, dat thans dan ter sprake gebracht werd. Uit het onder zoek naar den levensloop van den verdachte was komen vast te staan, dat de man niet on gunstig bekend stond en dat men het wat we zoo noemen „weleens met hem probeeren kon”. Derhalve verviel de elsch van een maand gevang en werd in overleg met den rechter, opnieuw recht doende, besloten hem een jaartje naar Lunteren te sturen om te tien of kolo- nlewerk hem tot een beter menach zou kunnen maken. En daar de verzekering gegeven werd, dat na dit jaar getracht zou worden vast werk voor den zwerver te vinden, lachte verdachte dit vonnis wel toe en knikte hü allervrtendelükst bij het vernemen van een dergelüke coulante straf. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging eede allerhande leugens te vertellen. Het werd hoe langer hoe erger en wü vreezen, dat deze getuige nog wel meer zal hooren, want als we het goed hebben, zal de officier van justitie een aanklacht tegen hem indienen wegens mein eed. Wat deze zaak nu betreft, de officier meende, dat het volkomen verklaarbaar was, dat de verdachten aldus gehandeld hadden, al valt een mishandeling als de onderhavige natuurlük moeilük goed te praten. Het is eigenlük het ver diende loon geweest, merkte de officier op, en derhalve zal ik een zeer lage straf eischen, te weten tegen den vader 10 gulden of 5 dagen en tegen den zoon 5 gulden of 8 dagen. De politierechter vonniste conform. Maar na afloop van deze^aak keken de ver dachten alleszins vroolük en zag de getuige Br., die bovendien van de door hem geélschte schade vergoeding van ruim 40 gulden slechts 9. gulden zag toegewezen, er meer sip uit dan men ge- woonlük van een getuige opmerkt. Op 3 Febr. van dit Jaar was het tusschen de chauffeurs Cornells B. en P. D. de J. tot een handgemeen geworden op het pleintje voor het café van den heer Schuyt te Schoort. Aanleiding hiertoe,was gelegen in het feit, dat ze eikaars concurrenten waren en het verder ook niet al te best met elkaar konden hebben. Om kort te gaan, er was een flinke klap uitgedeeld en de niet-verschenen verd. B. is nu verplicht van zün armoedje nog een tientje in de staatskas te stor ten of anders 5 dagen op staatskosten tusscher. vier muren plaats te nemen. in mün hoofd blüven hangen. Zü waren met voor menschen, maar voor geesten terugge deinsd, en in weerwil van mün pogingen om er tegen in te gaan, spookte dezelfde doode- lüke schrik voor het onbekende door mün bloed. En nu was ik daar zoo plotseling tegenover het Üzige geplaatst! En het was nu niet langer een droom, een schaduwbeeld, maar de meest ver- schrikkelüke werkelükheld. De sterren fonkelden op een maliënkolder, op een gesloten helm, op het lemmet van een tweehandig zwaard! En het ding bewoog zich in mün richtlij in een drei gende geslotenheid! Het was daar! daar! en kwam steeds nader! Ik kon natuurlijk over mün oogen wrijven en kon ze met mün arm beschutten, maar de ontzagwekkende gestalte was steeds daar! De menschen hadden mü wel eens dapper genoemd, maar op dat oogenblik had ik niet den gerlngsten moed. Bü alle heiligen, ik was bang, het zweet stond mü op het gezicht, mün adem stokte, mün ledematen schudden heen en weer. De hemel weet, wat mü op mün plaats hield, misschien was ik verlamd door schrik en daardoor niet in staat, mü te bewegen. Maar toch kóh bet onmogelük: dat alleen zün, want ik behield de kracht toChandelen, het bewust- zün van mün plicht Mademoiselle was op den vloer in eljraar gezakt; zü had een enkelen schrlllen kreet geult en haar gezicht ih haar handen verborgen. Zonder goed te weten, wat ik dbed, waagde ik, met uitgetrokken zwaard een stap naar voren, en stond tusschen hen in, tegenover ik wist zelf niet Wat! En het ding wezenlük of oawezenlük, geest Ernstig motor-ongeluk ^Maandagavond reed de motorrüder Bink uit Alkmaar op den pro vincialen weg KolhornStqlpen in de richting Stolpen. Misleid door den mist reed hü Inplaats van over de groote verkeersbrug over 't Noord- hollandsch kanaal een züweg te vroeg f naast de leuning van de brug over het Stolpen—BehagenKolhorn met het noodlot tige gevolg, dat hü in volle vaart vanaft het plm. 4 meter hooge talud het diepe kanaal in reed. Op zün hulpgeroep snelde de daar wonen de brugwachter ter hulp. Dank zü het in uitstekende conditie verkee- rende reddlngsmateriaal van de brug kon de drenkeling, ondanks hét feit dat hü niet zwem men kon en in een zwaar leeren pak gekleed was, op het droge gehaald wordeft, Onmlddellük daarna verloor hü het bewustzün. Hü is bü den brugwachter binnengedragen. Dr. Boerma van 't Zand en Dr, v. Sloten uit St. Maartensbrug waren gelüktüdlg ter plaatse.' Na een uur kon de zeer zenuw0htige drenkeling naar Alkmaar ver voerd worden. den door de commissie. De ontvangsten bedroe- dat men op zoo verschillende manieren waar a 105.91. deering toont voor het bewaarschoolonderwüs in' dezelfde gemeente. Of het juist is, dat de een alles zelf moet betalen, en de ander alles van dej gemeente vergoed krügt?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 3