ONS BLAD Wat zullen de De Kerkvervolging Duitschland doen bij de volksstemming? nazi’s heden Blum formateur Von Ribbentrop bij Halifax s in 7% Het nieuws van VON PAPEN WEER TERUG IN WEENEN Belchite gevallen DE KA THOLIEKE KERK EN HET ROODE SPANJE DE BAROMETER Pater Lagrange overleden Schacht president der Rijksbank JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR PLATVOETZOLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 00K SPOORFONDS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Chautemps* heengaan Drie inlanders gedood Een verkeerde injectie t gegeven Na het aftreden van 3 De Man A De Midden-Europeesche kwestie Vijf dooden bij vlieg ongeval Duitsche pers is niet tevreden FeUe aanvallen op kard. Faulhaber DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN ^•1 VRIJDAG 11 MAART 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 135 Nazi's kondigen een nieuwe campagne aan tegen de Kerk in Beieren Vermoeid, met terneer geslagen Mislukte roofoverval I NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD van een Léon Blum aan it der Rijksbank. De indruk in Duitschland o Italië: „Een opklaring” Reuter meldt uit Rome: Censuur op Duitsche bladen Incidenten te Weenen Léon Blam betast met de vorming nieuw kabinet la Frankrijk. Stand s» Vrijdag M mr tta| 771 J Vorig» etend: MM Individu drong Boerenleenbank te Weert binnen Stichter van het Bijbel-instituut te Jerusalem Verscheidene leden van de inter nationale brigade krijgs gevangen gemaakt De meer tolerante houding der autoriteiten maakt in het Vaticaan een gunstigen indruk Mer lot zal hem voorloopig vervangen Pater M. J. Lagrange, de beroemde Bijbel exegeet, oprichter van de „Revue Blbllque" en de stichter van het Bjjbel-lnstituut te Jeruza lem, is overleden. 25 gewonden by de betoogingen De eischen, die aan vrachtwagens worden gesteld, worden steeds hooger. Onze foto toont een proef om mei een vrachtauto een dijk te beklimmen. Het hoogteverschil bedraagt rutm anderhalven Meter Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 Maart: PARUS, 10 Maart (Havas - A.N.P.) De president der Fransche republiek heeft Léon Blum opgedragen een kabinet te vormen. Omstreeks dien tijd drong een man het kan toor van de Boerenleenbank binnen en hield den kassier, die vanuit een achter het kantoor Donderdagavond seven uur heeft een nog onbekend individu getracht een roofoverval te plegen in de Boerenleenbank te Weert. Een maquette in zilver van de Hallen te leper en, vervaardigd door de Bel gische edelsmeden Wolfers, zal aan het Britsche Koningspaar worden aan geboden uit dank voor de vele diensten, die Engeland aan het Belgische volk heeft bewezen. Op deze afbeelding wordt de laatste hand aan het werk gelegd De naars kondigen een nieuwe campagne aan tegen de Katholieke Kerk In Beieren. Het Spaansche regeeriagsfront b(j Belchite door» broken. Noch deze volksstemming zelve, noch het be wijs van den bestaanden wil tot zelfstandigheid, mag beschouwd worden als in eenig opzicht ge richt te zijn tegen Duitschland. WEENEN, 16 Maart Van Oostenrijk- ache officieele zijde wordt in verband met de volksstemming op Zondag 13 Maart aa. medegedeeld, dat de Bondskanselier de be doeling heeft met dese volksstemming aoo- wel in Oostenrijk als tegenover het buiten land het bewijs te leveren van het eensge zind verlangen van het Oostenrjjksche volk naar zelfstandigheid. WEENEN, 11 Maart (Havas) Bij de be toogingen van Donderdagavond in Oostenrijk zouden in het geheel 25 personen zijn gewond. Tegen half elf gingen de betoogers uiteen. onder- itenwis- :he ambassadeur Uit bovenstaand Reuterbéticht sou men kun nen concludeeren, dat de verhouding tusschen de Katholieke Kerk en de republikeinsche re geering den laatsten tijd eenlgszins is verbe terd. Ook t Fransche katholieke blad La Croix wees hier dezer dagen reeds op. Wat het even tueel heropenen van de diplomatieke betrek kingen betreft, valt op te merken, dat de be trekkingen met het Vaticaan nooit geheel ver broken zijn geweest. (Red.). In den loop van den ochtend hebben Chau temps en de leden van het Kabinet hun ontslag Ingediend. Lebrun dankte hen voor hun mede werking en belastte hen met de afdoening der loopende zaken. De gouwleider van Beieren, Adolph Wag ner, deed een feilen aanval op Kardinaal Aartsbisschop Faulhaber, dien h(j beschul digde de woordvoerder te sjjn van het poli tieke katholicisme in Duitschland. ROME. 10 Maart. (Havas). Nabij Rome is een Italiaansch bombardementsvliegtuig neer gestort. De vijf Inzittenden zijn om het leven gekomen. BATAVIA, 10 Maart. (Aneta). De raad van Justitie heeft heden dr. O. van het Catharina» hospitaal te Klsaran, die bij vergissing een in» landschen patiënt een verkeerde Injectie gaf, welke was gereed gemaakt door een inheem- schen verpleger, waardoor de patiënt stierf, ver» oordeeld tot twee maanden hechtenis voorwaar» delijk, met een proeftijd van twee Jaar. Schacht herbenoemd als president van de Duit sche Rijksbank. Von Ribbentrop bracht een beueek aan Lord Halifax. De Tweede Kamer beeft de bedrtjfsvergnnnin- genwet met groote meerderheid aangenomen. interpellatie-Wijnkoop in de Tweede Kamer ever de erkenning van den Koning van Italië ata Keizer van Ethiopië. Minister Romme heeft de eerste spade gestoken in de Peelontginning te Sevenam. exegeet Pater M. J. Lagrange x Voor steun aan tuinders Is uit het landbouw crisisfonds f 1M.0M beschikbaar gesteld. Het wetsontwerp in sake verboogtng van Inkom sten- en dividend- en tantième-belasUng kom» waarschUnltfk 5 April in de Tweede Kamer in behandeling. Roofoverval In Boerenleenbank te Weert. >60 WEENEN, 18 Maart (Havas) In den namiddag werd de stemming te Weenen bef» tiger. Betoogingen der nationaal-socialisten werden door de politie ontbonden. De betoo- <ers probeerden opnieuw groepen te vor men. doch er werden versperringen opge richt. Integendeel wordt in welingelichte krin gen thans voor het eerst verklaard, dat het aftreden van Seyss Inquart wel degelijk behoort tot de mogelijkheden, die onder het oog gezien moeten worden. In Vaticaansche kringen behoudt men zich, naar onze Romeinsche correspondent bericht, het oordeel over het besluit van Schuschnigg over een volksstemming voor. In Itallaansche regeeringskringen geeft men als zijn meenlng te kennen, dat Zondag sa de volksstemming een opklaring zal brengen, zoo wel voor de situatie in Oostenrijk als voor de verhouding DuitschlandOostenrijk. De Itallaansche openbare meenlng ziet vol gens Havas in het initiatief van Schuschnigg den wensch een einde te maken aan het ille gale optreden van den kant van zekere Oosten- rjjksche natlonaal-socialistlsche elementen. De Itallaansche bladen beperken zich er toe zon der commentaar melding te maken van de volksstemming. Wel geven zjj uitvoerige uittrek sels uit de redevoering van Schuschnigg in Innsbruck. BRUSSEL, 10 Maart (Belga) De minister van Openbare Werken, Merlot, is ad interim belast met de leiding van de zaken van het ministerie van Financiën, totdat een nieuwe minister in de paata van De Man benoemd ml zijn. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder do Omroeper- rubriek 10 et per regel. De socialistische fractie wil een Volksfrontregeering onder socialistische leiding Schuschnigg wil het bewys leveren van Oostenrijks eensgezind verlangen naar zelf standigheid Een nieuwe campagne tegen de Katho lieke Kerk in Duitschland heeft, naar de correspondent te München van de „Daily Telegraph and Morning Post” meldt, het voornaamste onderwerp gevormd van da redevoeringen, die te München gisteravond gehouden zijn tijdens de natlonaal-socia listlsche bijeenkomsten ter viering van den vijfden verjaardag van het nationaal-soda- listische bewin^ in Beieren. CHERIBON, 10 Maart (Aneta). Hedenochtend 5 uur zijn in de duisternis door een locomotief van de Semarang-Cheribon-Stoomtram-MiJ. drie Inlanders overreden, die op den spoorbaan lagen te slapen. Zij werden alle drie gedood. BERLIJN. 10 Maart. (D.NBJ Aangezien da ambtsperiode van den president van bet direc torium der Rijksbank, Rijksmlnlster dr. Hjal- mar Schacht, op 16 Maart 1938 ten einde loopt, heeft de Fuehrer en Rijkskanseller dr. Schacht, overeenkomstig paragraaf 6 van de wet op de Rijksbank, wederom voor den duur van vier Ja- ren benoemd tot president van het directorium der Rijksbank. Het Duitsche Nieuws Bureau meldt, dat volgens een mededeeling van de persafdee- llng der politie van morgen. Vrijdag, af tot en met aa. Dinsdag, alle in Oostenrijk toegelaten, uit Duitschland ingevoerde bla den te voren aaa verscherpte censuur on derhevig zullen zjjn, hetgeen 'WO zeggen, dat deae bladen pus bjj de abonné’s zullen mogen worden afgeleverd en op straat mo gen worden verkocht, nadat zjj daartoe Wwll.w. 8 8-, «a - •uucu zuu vrijgegeven. Deze bijeenkomsten werden gehouden in 45 blerhallen. waar Himmler, de leider der Ges tapo, dr. Frank, de minister van Justitie, en vele andere nationaal-socialistischs leiders het woord voerden. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct o. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voot adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt LONDEN, 10 Maart (Reuter) Naar te Londen vernomen wordt is Belchite van avond in handen van de troepen van Franco gevallen. Een groot aantal leden van de internationale brigade, voornamelijk Ameri kanen, is krijgsgevangen gemaakt Volgens een bericht van het D.NJ3. werd van de zijde van het Duitsche gezantschap ge protesteerd tegen de aangekondigde verscher ping der censuur op Duitsche bladen. De Duitsche bladen publiceeren de aankondi ging van de volksstemming in Oostenrijk on der opschriften als .Merkwaardige volksstem ming in Oostenrijk” of „Overrompelende stem ming in Oostenrijk.” Volgens de Berliner Boersenzeitung kan reeds bij voorbaat vastgesteld worden, dat een zoo plotselinge aankondiging der volksstemming evenals de „ten deele ongeloofelijke” bepalingen der stemming een werkelijke en waarheidsge trouwe weergave van den volkswil nauwelijks mogelijk zal maken. Het Berliner Tageblatt schrijft o».: er zijn niet eens kieslijsten en iedere contröle ont breekt. Aan een vrije stemming is onder deze omstandigheden niet te denken. Dit alles houdt een volkomen ondubbelzinnig commentaar in over de oogmerken van de organisatoren van deze zeldzame actie. De Berliner Lokal-Anzelger wijst erop, evenals overigens de andere bladen, dat men thans eerst moet afwachten, hoe dit ongeloofelijke be richt over een zoogenaamde „volksstemming" in Oostenrijk zelf opgenomen wordt, en welke de houding van het Oostenrijksche volk zal zijn. Toen Chautemps het Elysée verliet, zelde een Journalist tot hem, dat hij hem spoedig weer aan het hoofd der regeering hoopte te zien. Chau temps antwoordde daarop: JOt ga heen zonder het voornemen te hebben terug te keeren." Naar aanleiding* van een vraag over het verloop der onderhandellngen verklaarde Chautemps: „Ik. dacht gisteravond, dat Serol, de voorzitter der socialistische Kamerfractie, na mijn verkla ring het woord zou nemen. Vanochtend zag ik. dat hij dat niet scheen te willen en daarom ver lieten wij onmlddellljk de regeerlngsbank. Ik was in het geheel niet beducht voor een debat, maar ik wilde mijn collega’s niet hin deren. Ik ben misschien vermoeid, maar zeker niet terneergeslagen.” De socialistische parlementsfractto heeft zich uitgesproken voor vorming van een Volksfrontregeering onder socialistische lei ding. Schuschnigg wil door het plebisciet van an. Zendag Oostenrijks eensgezind verlangen naar onafhankelijkheid bewtfien. Duitschlands koloniale eischen en de vrede in Europa De aandacht in Oostenrijk blijft voortdu rend gericht op minister Seyss Inquart. Tot nog toe heeft meu tevergeefs gewacht op een parool zijnerzijds aan de Oostenrijksche natio naal-socialisten. Seyss Inquart heeft 'tot half elf Donderdag avond met Schuschnigg geconfereerd. Hoewel men in den loop van den dag verscheidene malen nadrukkelijk heeft ontkend, dat Seyss Inquart zou aftreden, was men in officieele kringen met het oog op den afloop van het onderhoud met Schuschnigg niet meer zoo op timistisch. Ten slotte wordt nog de aandacht gevestigd op het feit, dat de volksstemming uitsluitend is voor Oostenrijkers woonachtig In Oosten rijk. Buiten het land wonende Oostenrijken zullen hun stem dus niet kunnen uitbrengen. In de provincies zullen Zondag de in de ge meenten uitgebrachte stemmen ter hand gesteld worden aan de hoogste autoriteiten, die de re sultaten der stemming zulleq, verlfleeren. Pro- cessen-verbaal zullen dan doorgezonden wor den aan de gouverneurs en aan de centrale autoriteiten te Weenen. Men acht het waarschijnlijk dat in totaal het aantal kiezers voor de volksstemming van Zon dag beneden de 4 mlllioen zal blijven. LONDEN, 16 Maart (D. N. B.) De Duitsche minister van Buitenlandsche zaken. Von Ribbentrop, heeft zich van ochtend in gezelschap van den zaakgelas tigde Woermann naar het Britsche minis terie van Buitenlandsche Zaken tegeven, voor een onderhoud met minister Halifax. „Er kan geen vrede in Duitschland zijn", al dus zeide Wagner, „voordat deze politieke priesters allen uitgeroeid zijn. Onze strijd gaat niet tegen de kerkgangers, maar tegen de priesters, die onder den dek mantel van hun geestelijke ambt agitatie blij ven voeren tegen den nationaal-socialistlsohen staat. Wij zien thans, hoe we in de plaats van dr. Held (vroeger lange Jaren mlnlster-presi- dent van Beleren en leider van de oude Beier- sche katholieke volkspartij) Faulhaber hebben. Op 8 Maart 1933 begon onze strijd tegen het politieke katholicisme. De tijd is thans geko men dezen strijd voort te zetten. Weg met de politieke priesters. Weg met het politieke ka tholicisme.” De leider van de Oestapo, Himmler, bracht in zijn redevoering onthullingen over een sa menzwering, die naar zijn zeggen zou zijn voor bereid _door de Belersche katholieke leiders, om zich meester te maken van de regeering en Beieren van het Duitsche rijk af te scheiden. HU verklaarde, dat deze samenzwering mislukt was door de tijdige actie der massa, die de macht vjjf jaar geleden in handen had geno men. Ook dr. Frank deed een aanval op de Ka tholieke Kerk. Hij zeide, dat de strijd tegen de priesters, de Joden en de andere vijanden van het nationaal-socialisme thans met toenemen de kracht zou worden uitgevoerd. Om een uur in den morgen belegerden de nazi's het gemeenschappelijk gebouw van net Vaderlandsche Front en het stormkorps, en eischten de miliciens, die op de nazi's gescho ten hadden, op. Na de verzekering, dat een onderzoek zal worden ingesteld, verspreidden ztj zich. L I BUREAUX: ALKMAAR, Hof 4, Telefoon 4330 en 4220 DEN HELDER, Statlontttraat 3, Telefoon 721 HOORN, Koepoorttweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenttraet 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratia ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar fZ— per kwartaal of 15 cent* per week, voor buiten Alkmaar 2.50 per kwartaal of 20 cent» per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaarnetted - Haarlem. Te Innsbruck moet de politie optreden om een botsing tusschen politieke tegenstanders te verhinderen. Te Graz hebben zich verschelden incidenten voorgedaan. Er zijn daar tien per sonen gewond. gelegen lokaal, waar zich het geld bevond, het kantoor wilde betreden, een revolver voor. De kassier had nog de tegenwoordigheid van geest de deur, welke de twee lokalen scheidt, dicht te werpen en deze af te sluiten, om zoodoende den man te ontwijken. Deze loste toqn in het blinde weg enkele schoten op de deur, waar bij de kogels door het paneel drongen, waardoor de kassier niet geraakt werd. Ten einde de aan dacht van voorbijgangers te trekken, wierp de kassier een der vensters van de kamer, waarin hjj zich bevond, open en schreeuwde luidkeels om hulp. Hierop nam de indringer de beenen. nog voordat enkele passeerende soldaten, die zich momenteel voor legeroefeningen in Weert bevinden, het kantoor waren binnengekomen. De marechaussee, die het onderzoek In han den heeft, is er reeds In geslaagd den dader, dfe per flets de vlucht nam. op het spoor te komen. In het algemeen beperkten de demonstraties zich tot de gebruikelijke kreten, doch hier en daar hoorde men kook het geroep van (Ntporteurs van natlonaal-socialistlsche bladen. Vliegtuigen hebben vanochtend tal van pam fletten van het Vaderlandsche Front uitge- •trooid, waarin de patriotten worden uitgenoo- dlfcd te stemmen voor een vrij Oostenrijk en' Voor Schuschnigg. De berichten, dat de republikeinsche regee ring in Spanje een meer tolerante houding Je gens de Katholieke Kerk heeft aangenomen, hebben in Vaticaansche kringen een gunstigen indruk gemaakt. Volgens mededeelingen. welke hier van de Spaansche regeering werden ont vangen heeft men een aantal priesters, die zich op republikeinsch gebied hadden schuil gehou den, toegestaan In de woningen van vreemden MIs te léftn. Kleine groepen menschen hebben deze kerkdiensten bijgewoond. Met Kerstmis JJ. zijn, aldus wordt gemeld, verschillende Missen opgedragen, met mede weten van de autoriteiten te Barcelona, die, ofschoon zij hieraan niet hun goedkeuring hechtten, toch ook niet tusschenbelde kwamen. De nieuwe houding van de Spaansche regee ring wordt hier voor een gedeelte toegeschreven aan den invloed van de Basklsche vluchtelin gen, die bijna allen katholiek zijn, alsmede aan de Catalaansche democratische partij, welke katholieke neigingen heeft, ofschoon zij is aan gesloten bij X Fronte Popular. De mogelijk heid van het weer openen van diplomatieke be trekkingen met het republikeinsche Spanje is niet geheel uitgesloten. Naar Reuter meent te weten; heeft Halifax in zijn gesprekken met Von Ribbentrop de mee- ning der Britsche regeering uiteengezet omtrent de Midden-Europeesche vraagstukken, en in het bijzonder die. welke Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije betreffen Het voornaamste doel van de besprekingen van vandaag was, vast te stellen, wat het geschiktste oogenbük is voor het aanknoopen handelingen op de basis seling, die Halifax en de te Berlijn met Hitler hebben gehad. Naar men meent, is de Britsche regeering niet minder verlangend met Duitschland tot overeenstemming te geraken dan met Italië. Men haast zich evenwel te verklaren, dat een dergelijk besluit tot nog toe niet genomen werd. Volgens het Duitsche standpunt staat tus schen Duitschland en Engeland verder alleen nog de kwestie van de persaanvallen op Duitsch land, waaróver Hitler zich onlangs in zulke bittere bewoordingen heeft uitgelaten. Van Ribbentrop heeft het voornemen, mor genmiddag naar Duitschland terug te keeren. Radio Naclonal heeft heden gemeld, dat de opmarsch van de rechtsche troepen snel verliep. De regeerlngstroepen lieten aanzienlijke hoe veelheden materieel achter. Ook groote voorra den levensmiddelen zijn den rechtschen in han den gevallen. De troepen ontmoetten bijna geen tegenstand. De aandacht gaat vooral uit naar do nationaal-socialisten, die tot nu toe nog niet hun houding officieel hebben te kennen gegeven ten opzichte van de volksstemming en zich ertoe bepalen op particuliere w(jzo hun afkeer van het plebisciet tot uiting te Volgens de laatste berichten droegen de be toogingen der nationaal-socialisten een ernstig karakter. Bij hun terugkeer naar het Bruine Huls te Llnz, kwamen verscheidene nazi's in botsing met miliciens van het stonnkorps, de organisatie van het Vaderlandsche Pront. Er werd van de vuurwapens gebruik gemaakt, en drie nazi’s werden gewond, waarvan twee ern stig. Later werden acht stormkorpsiieden ernstig gewond; zjj moesten naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De Centrale raad van beroep heeft het besluit vernietigd, waarbij den gemeente-veearto van Naarden oneervol ontslag was verleend. Grave krijgt een garnizoen. O O Het standpunt van Duitschland is echter, dat het de kwestie der koloniën is, die tusschen Duitschland en Engeland alleen bestaat, terwijl Engeland van oordeel is, dat dit een punt is, waar ook andere landen bjj betrokken zijn. Engeland is verder van meenlng dat een eventueels bespreking van de koloniale eischen van Duitschland vastgekoppeld moet worden n het breedere vraagstuk van den vrede in Europa. Toen Blum om half vier het Elysée verliet verklaarde hij: „De president der Republiek heeft mij zoo- even opgedragen een kabinet samen te stellen. Ik ben vast besloten tot het uiterste te gaan ter uitvoering van de taak, die hij mij heeft toe vertrouwd. Ik zal er naar streven een regeering te vormen, die door de omstandigheden ver- elacht wordt, nl. een stabiele, duurzame en krachtige regeering, die in staat zal zijn alle krachten der democratie te vereenlgen en mee te trekken.” Na een bezoek te hebben gebracht Jeanneney en Herriot heeft Blum Daladiei1 vangen. Daarna ontving de formateur Vil Auriol en Dormoy. j

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1