De nieuwe flottieljeleider „Tromp” voltooid ROODE STER TARAK Moderne Devotie BINNEN ENKELE DAGEN PROEFTOCHT a II ZATERDAG 12 MAART 1938 VAN WEEK TOT WEEK Kerkelijk leven Prins Bernhard in Nederland terug Kant op staking toegenomen VOOR HET MISDEELDE KIND Clearingkoersen WEER DUITSCH VLIEGTUIG UIT DEN KOERS HET LOONGESCHIL IN HET. VEENBEDRIJF Uitgerust met C XI W- vliegtuig rWEE JAAR GEEISCHT TEGEN INBREKERS De sigarenindustrie in het Zuiden Geldelijke steun voor studeerenden in dienst der P.T.T. DIOCEES ROERMOND ZORGT VOOR MISSIE IN CHINA Gesmokkeld geld gestolen VOOR ZIJN WONING DOODGEREDEN Met Augustus a.s. in dienst Zes werkgeversvereenigingen tegen bindende arbitrage Pastoor F.C. van Beukering EEN Dr. Ir. M. H. DAMME- STUDIEFONDS BOTSING OP WAALHAVEN „Zware” Rotterdamsche jongens voor de rechtbank WIELRIJDER AANGEREDEN EN GEDOOD NIEMEUER’S I Groote geestdrift te V lissingen »- *- ■Mhi De Ster op het pak: garantie vootj^fAabakF I chef 5 1.7») niet Boven Drachten gedaald De bewapening liaan' den elf- Kostbare shaving-stick bleek verdwenen •lag «®- Ük geen I. I I Vrijdagmiddag is wederom een Duitsch vlieg tuig, afkomstig uit Crefeld en gemerkt E.K.O. boven ons land gedaald. Het toestel kwam te recht op een welland te Zuld-Drachten. Het toestel wordt door dé marechaussee be waakt. terwijl de twee Inzittenden voor den burgemeester van Smalllngerland zijn geleld. De Federatie van Nederlandsche vervenen bonden heeft aan den Rüksbemiddelaar, den heer H. F. J. Bloemen, medegedeeld, dat Inzake Koersen voor stortingen op 13 Maart 1938 tegen verplichtingen, luidende in Relchsmar- ken ƒ72.23. lires ƒ939, peseta's ƒ10.50. straf van twee Jaar. Vonnis over veertien dagen. Vrijdagmiddag ongeveer half drie is in do Weimarstraat te Den Haag een wielrijder door een auto aangereden en gedood. Vele belangstellenden woonden Vrydag de plechtige Metten by ?n. ün lior), J, v. Al- diens voorstel, om de gerezen geschillen over het loon in het veenbedrjjf aan bindende arbitrage te onderwerpen, ses der aangesloten werkgevers vereenigingen zich daartegen verklaarden, ter wijl twee afdeelingen, n.l. die te Roswinkel en Nieuw-Weerdlnge bereid zijn, arbitrage te aan vaarden, doch onder andere voorwaarden dan de door den Rljksbemlddelaar voorgestelde. De arbeidersorganisaties staan op het stand punt van aanvaarding van arbitrage. Het zal nu eerst moeten blijken, In welke richting de verdere bemoeiingen van den Rljks bemlddelaar zullen gaan. Men denkt evenwel in werkgeverskringen, dat het niet tot een staking zal komen. hydrau- brug. 1 >ok ■en ist an n- G. os); L <L lee- HD, 8.) Len- Ira- nste jze- ikel BLIJDE INTOCHT VAN ROODE STER NO. 10 EN NO. 6! Nu is er feest voor alle rockers in den lande! Niemeijer heeft twee nieuwe merken Roode Ster Tabak gebrachtde Roode Ster No. 6 voor 6 cent per half ons en de Roode Ster No. 10 voor 10 cent per half ons. Nu fluks de pijp gevuld, nu allemaal ge smuld! De karakteristieke «Roode Ster smaak” bleef volmaakt gehandhaafd óók bij deze nieuwe Roode Ster nummers 6 en 10. Opbrengst der weldadigheidspost- zegels hooger dan vorig jaar In het Maartnummer van het „Tijdschrift voor Armwezen, Maatschappelijke Hulp en Kinderbescherming”, geeft de secretaresse van de Centrale Commissie voor den verkoop van De fletser, de circa M-jarige H. A. B„ woon achtig in de Cederstraat, reed van het Regen- tesseplein de Weimarstraat in en hield daarbij de linkerzijde van den rijweg. Hij moest even Inhouden voor een stilstaanden auto en toen hij daarop plotseling achter dezen wagen van daan kwam, werd hij door een van de tegen overgestelde richting komend «n personenauto, bestuurd door C. H. B., gegrepen. De man maakte een smak tegen een portierkruk en bekwam dusdanige verwondingen, vooral aan het hoofd, dat hü ter plaatse overleed. Het HJk is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. ceerlnrichtlngen, aan stuur- en aan bakboord, op het bovendek. Bij Iedere lanceerlnrichting staat een torpedodavit, waarmede de torpedo’s met een aparte electrische torpqdoüer worden verwerkt. Op het bovendek naast de kombui zen is plaats voor eenlge reserve-torpedo's. Tot de uitrusting van het schip behooren te vens een stel paravanes en een druklucht-ne- vellnstallatie. De totale lengte van het schip is 131 meter en 95 centimeter, de grootste breedte 12.40 me ter en de grootste holte 7>$ meter, waarbij de waterverplaatslng 4225 ton bedraagt, wanneer het schip voor een actieradius van 5.000 mijl ten volle Is uitgerust. Bij een vermogen van ongeveer 56.000 A. P. K. bedraagt de snelheid, wanneer de waterverplaatslng om en bij de 4.000 ton Is, 32.5 knoopen. De actieradius, bij een economische vaart van 15 mijl en een gemiddelde waterverplaatslng van 3.150 ton, be draagt niet minder dan 5.000 mijl. In een Vrijdag te Eindhoven gehouden ver gadering van het Zuidelijk Verbond in de Sigarenindustrie met de vertegenwoordigende arbeiders, is nog geen overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeldsovereen-i komst. Hoewel de afgevaardigde van de katholieke' arbeidersorganisatie nog aandrong op nader overleg ter vermijding van een conflict, Is de kans op een staking, naar we vernemen, thans veel grooter geworden. Het Noordelijk Verbond zal Maandag te Am sterdam besprekingen voeren. waar i stapte in den trein naar Utrecht hij per auto naar Soestdijlk Prins Bernhard had een kalme reis, gedurende welke hü zich in zün salon ophield. De lunch werd aan boord gebruikt. Daar de reis van den Prins een zuiver particulier karakter droeg, waren bü *de aankomst te Vllsslngen geen offlcleele personen ter begroeting aanwezig. In Soest dijk Vrijdagavond zün Prins Bemhard en zün broeder, Prins Aschwin, van hun reis naar Engeland per auto te Soestdük aangekomen. Tot Utrecht hebben zü den reis per trein ge maakt. Voor de rechtbank te Breda moesten zich Donderdag verantwoorden twee „zware" Rot- terdamache jongens, genaamd A. Th. B. de V., monteur en A. B., rüschoolhouder, terzake van inbraak In de fabriek der firma A. Mutsaers en Zonen te Tilburg in den nacht van 39 op 30 November 1937, waarbü een brandkast A la sardine werd opengebroken. De eerste verdachte had verklaard, dat .hü niet aan de Inbraak had deelgenomen, doch dat verdachte A. B. bet zaakje alleen had opge knapt. Hü had, nadat belden in de strafgevangenis te Breda terecht waren gekomen, een briefje ■geschreven aan den tweeden verdachte en kans gezien, hem dit briefje tijdens het verhoor voor den rechter-commissarls in de hand te stoppen. Dit briefje was echter door een gevangen bewaarder gevonden. Het hield in het verzoek van eersten verdachte, dat de tweede ver dachte, die aldus beweerde de eerste ver dachte niet meer kon ontkennen, de schuld geheel alleen op zich zou nemen, zoodat de eerste verdachte zou kunnen vrijkomen. Daarop was nu hun geheele verdediging ge baseerd, maar er kwamen nog zooveel andere büaonderheden aan het licht, dat de officier van Justitie overtuigd bleek, dat ook de eerste verdachte mede schuldig was. hü requlreerde tegen belde verdachten daarom een gevangenls- Vrljdagavond half zeven is in de Kapelstraat te Heeze de 54-jarige heer J. Verschalen voor zün woning aangereden door een met boomstam men geladen vrachtauto. Hü werd dood. Den bestuurder treft waarschU schuld. De beer V. was ongehuwd. Aan boord zün aanwezig vier B 3-sloepen, waarvan en met motor, twee motorsloepen en twee verlengde jollen. Verder een C XI W-vlieg tuig, dat met laadboomen wordt geheschen en gestreken. Het komt achter de laadpalen op het tentdek te staan. Voor de sloepen en bet vliegtuig is er op het tentdek een electrische lier. In de stuurkamer een electrisch-hydraull-' sche stuurmachine opgesteld met een lisch telemotor-systeem. Behalve op de kan ook in de stuurkamer worden gestuurd en in de noodstuurkamer met een handpomp. Het moeder kom pas staat in de centrale en is voor zien van de noodlge dochterkompassen. Boven dien is een magnetisch standaardkompas ge plaatst op een bordes, voor de schacht van de achtermachlnekamer, op het tentdek. Dit kom pas is van het systeem Holmes, d.wx magne tisch kompas met electrisch volgende dochters. Voorts zün er een zelfregistreerend echolood, een log met electrische overbrenging en mijnen teller, een rlchtingzoeker en onderwaterge- ruischontvangers. Noor den noodigen electrischen stroom zün drie turbody-dlnamo's opgesteld, voor reebedrijf twee dleseldynamo's en op het bovendek nog een nood-dieseldynamo. De bakkerij werkt met een electrischen bakoven en kneedmachine, ter. wül ook de wasscherü electrisch gedreven wordt. Ten behoeve van de radio zün verschillende zend- en ontvanglnstallatiee op diverse plaatsen opgesteld. Veel zorg is overigens besteed aan de ven tilatie, welke zoowel voor Europa als voor de tropen geschikt is. Bovendien zün eenlge af zuiginstallaties aangebracht. Zooals men weet, kreeg het diocees Roer mond voor eenige jaren op zün verzoek een bepaalde missie aan zün bijzondere zorg toe gewezen, nl. het Apostolisch Vicariaat van Tlngtao. Kortgeleden is daarvan het westelük gedeelte afgescheiden en tot een nieuw vica riaat (van Itsjofoe) verheven, waarvoor Lim burg ook de zorg behield. Tot Apostolisch Vi caris van Itsjofoe is benoemd Mgr. Weber. Deze aal waarschünlük naar bet Lim- burgsch mlssle-orgaan „Stella Duce” meldt eerlang te Steül de bisschopswüding ontvan gen uit de turnden van Z. H. Exc. Mgr. dr. J- H. O. Lemmens Dus voortaan 6, 10 en 13 cant per half ons! Harer Majesteits Flottieljeleider Tromp”, die op het oogenblik nog in de haven van de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te Amster dam ligt om de laatste voltooide werkzaamheden te ondergaan, is thans zoover gereed gekomen, dat over enkele dagen de proeftochten zullen worden gehouden, waarop de zeewaardigheid van den oorlogsbo dem zal worden beproefd en de eventueele laatste verbeteringen zul len worden aangebracht. Z.K.H. Prins Bernhard en zün broer Prins Aschwin zün Vrijdagavond per as. .Meck lenburg” van de stoomvaart Mü- „Zeeland”, 'terugkomend van hun bezoek aan Engeland, I te Vllsslngen aangekomen. Reeds lang voordat de boot werd verwacht, had zich een duizendkoppige menigte verzameld om den ponton van de binnenhaven, «m den Prins te verwelkomen. Daar, het de eerste maal was, dat Prins Bemhard voet op Zeeuwschen bodem zou zet ten, waren de Zeeuwen uit alle deelen van de provincie naar Vllsslngen gekomen, om de prinselüke personen te zien. Wegens mist op een groot deel van de Noord zee had de boot ruim een half uur vertraging. Eerst te ruim half zes kwam de „Mecklenburg” de haven binnen. De Prinsen bleven aan boord totdat alle passagiers het schip hadden verlaten en de post was uitgeladen. Te ruim zes uur verscheen Prins Bemhard, vergezeld van den directeur van de „Zeeland”, den heer G. J. Bensink. Onmiddellük begon het publiek te juichen. I De Prins was zichtbaar verrast over deze spon- I tane ontvangst. Blootshoofds wandelde de Prins I langs de menigte naar den Noordduitschen trein, waar hü in een le klasse-coupé plaats nafn, Zoodra hü gezeten was, werd, het publiek op het perron toegelaten en het Juichen begon toen opnieuw, waarbü de Prins niet moede werd, het publiek lachend toe te wulven. Met ruim een half uur vertraging vertrok de trein naar ’s Hertogenbosch, waar de Prins over- it. Van hier ging Als onderdeel van het Personenfonds der P.T.T. is een studiefonds gevormd, dat den naam zal dragen: „Dr. ir. M. H. Damme Stu diefonds”. Het fonds heeft ten doel, in büzon- dere gevallen, wanneer de daarvoor benoodig- de geldmiddelen ontbreken, geldelüken steun te verleenen voor studie, aan personen in dienst van het staatsbedrijf der P.T.T. en aan hun kinderen, voorzoover hun begaafdheid dit wet tigt. van het geloof. Bovendien leven wü in een gees- telüken crisistijd. Rondom ons zien wü de ver tegenwoordigers van de moderne dwalingen de massa veroveren met geweldige geestdrift. Zü vertoonen een werfkracht, die vaak de onze overtreft. Ja, zü versterken hun gelederen met velen, die de Kerk den rug toekeeren. Vooral onder de jongere menschen zün er, die tot ge loofsafval komen, omdat zü in de voorspiegelin gen van de moderne dwaling een grooter enthousiasme meenen te ontwaren dan in de soms conventioneel geworden prediking der oude waarheden. Welk middel zou meer probaat zün ter bestrijding van de moderne dwalingen dan een moderne devotie? Ook van hoogerhand wordt zulk* een katho lieke volksbeweging tegemoet gezien. Het blükt uit de krachtdadige pogingen tot reorganisatie van geheel het katholieke leven. De oprichting en verbreiding van de Katholieke Actie wüst in deze richting. Immers, hoe zou zulk een nieuwe actie vruchtbaar kunnen worden, wanneer ze niet beantwoordde aan een levendige vernieu wing van den geest? Haar effect zal niet zeer afhangen van de voortreffelükheid der I ganisatie die uiteraard een voorwaarde is. I doch ook niet meer dan een voorwaarde haar effect zal allereerst afhangen van den innerlü- ken gloed. Om dien gloed te ontsteken en te onderhouden, kan men nog altüd met vrucht In de leer gaan bü meester Geert Groote. Zün beweging was hoofdzakelük een leeken- bewéging. Ze is zelfs wel eens afgeschilderd als een antlclericale beweging, doch dit was ze zeker niet. Nu echter in ons land de leeken in stü- gende mate deelnemen aan het geheele katho lieke geestesleven, is het logisch, dat ook de katholieke spiritualiteit wederom vormen zoekt, die geldig kunnen zün voor de leeken in lederen levensstaat. Het zoogenaamde leekenapostolaat is een >van die vormen. Ook de Katholieke Actie voor God, die tegelük een kern-actie en een massa-actie is, zal zulke vormen van leekenspi- ritualiteit moeten vinden en verbreiden. Het wordt met recht van haar verwacht en zü is in staat, aan deze verwachting te voldoen. Indien haar üverige leiders zich inspireeren op de mo derne devotie van Geert Groote, zullen zü daar in de uitdrukking vinden van een geestelük streven, dat bü den Nederlandschen volksaard aansluit, dat door de Nederlandsche protestan ten kan worden begrepen en ge»1aardeerd en dat zich makkelük laat vereenigen met alle vormen van apologetische, propagandistische en cultureele activiteit. Bü den uitbouw van haar programma zal ze hier een steun vinden, die voor allen van blüvende waarde is. In de mo derne devotie ligt voor Nederland volgens het woord van prof. Van Ginneken „het beste, dat wü aan de wereld gaven”. Wü moeten blü- ven geven. Een zakenman is dezer dagen de dupe gewor den van een merfcwaardigen dtatttal, gepleegd in den internationalen sneltrein Berlin— Amster- dam. Hoewel de diefstal eerst in ons land ont- 1 dekt werd, is de mogelükheld groot, dat hü reeda in Duitschland gepleegd is. In een guttapercha waschzakje, aldus vertelt de ,Msb.”, had de man op listige wüse een be drag van 3500 verstopt, ten einde dit aan de devlezencontróle te onttrekken. De bankbiljetten had hü te dien eindt opgerold en verpakt, alsof het een shaving-stick was. Op deze wüze leek ontdekking welhaast uitgesloten. Ten overvloe de was het waschzakje In het nachtkastje in den slaapwagen, waarmee hü naar de hoofdstad reisde, gelegd. Kort na het passeeren van de grens, toen de zakenman zich verheugde over den uitnemend geslaagden truc, wilde hü de kostbare .shaving stick” bü zich steken, doch wie schetst zün ver bazing en teleurstelling, toen deze verdwenen bleek te zün. Aan een der groote stations waarschuwde hü den stationschef, die op zün beurt de Amster- damsche politie van den diefstal verwittigde. Aan het Centraal Station aldaar werd de trein door eenige rechercheurs opgewacht, die de medereizigers van den zakenman verzochten hen te volgen. In het posthuis van het Centraal Sta tion werden zü gefouilleerd, doch dit leverde 'arbeitSovnwn- geen enkel resiUtaAt op. Ook een onderzoek in den betrokken coupé van den trein bleef vruch teloos. -- I Honderden waren Vrijdagavond in de St. Josephskerk te Haarlem bijeen gekomen om pastoor F. C. van Beukering, die Woensdag plotseling overleden is, een laatsten groet te brengen. Tben om half 9 het stoffelük overschot in de kerk gedragen werd en de plechtige Met ten begonnen, was het kerkgebouw tot in de uiterste hoeken gevuM en moesten velen zich met een plaatsje in de paden tevreden stellen. Het koor was volgens liturgisch voorschrift met rouw omgeven, geen zwart, maar paars tulle, waarop de helle lichten blüde effecten tooverden. Zt>u men dan geen reden hebben tot eenige blijdschap, wanneer een vroom mensch tot een beter leven is opgegaan? De plechtige Metten werden gezongen door den oud-Vlcaris-Generaal. Z. D. H. Mgr M. P J. Möllmann, met assistentie van emeritus deken Van der Aa en emeritus-pastoor Bru ning. lange Jaren vrienden van pastoor Van Beukering. In het koor hadden plaats genomen Mgr. Callewaert, president van het groot seminarie te Pkugge, de Offlciaal, de hoogeerw. heer J. C. Aalberse, klasgenooten van den oArledene, vele pastoors uit Haarlem en omgeving, oud- kapelaans van den ontslapene en de drie ka. pelaans, die het laatst met hem samenwerk ten. De mannelüke jeugd vulde het koor, de vrouwelüke de zijkapellen. Na de Mettéh defileerden de parochianen langs de lükbaar en stortten nog een extra gebed voor den voor zün Schepper zoo plotse ling opgeroepen herder. |£?ouui werd in den korten tyd van twee jaren voltooid Vermeldenswaard is nog, dat sedert de kiellegging op 17 Januari 1936 slechts twee jaren zün verloopen voor de proeftochten kunnen beginnen, terwül het schip reeds met Augustus aa. in dienst zal kunnen worden gesteld. y et* geestelük leven in den vorm, zooals l—l dat door Geert Groote beoefend en ge- A A predikt werd zün idee over de vol maaktheid, de middelen, die hü gebruikte en die hü aan anderen leerde, om tot de volmaaktheid te geraken is de grondslag geworden van een groote religieuze beweging, waarvan de heelc christenwereld nog tot op den huldigen dag de vruchten geniet. Deze beweging heeft heel Ne derland beroerd en opgevoerd tot een actieve belangstelling in het vrome leven Ze is in de Kerkgeschiedenis bekend gebleven als de mo derne devotie. Deze is de laatste groote geeste lijke beweging in Europa, die voorafging aan de Hervorming. Het is te begrüpen, dat vooral Pro testanten groote belangstelling voor de „devo- tlo moderns” aan den dag legden en dat zü zelfs in deze beweging elementen meenden waar te nemen, die het Protestantisme zouden hebben voorbereid. Oudere protestantsche schrijvers, die den geest van het katholicisme minder goed kenden, ontwaarden zelfs in de moderne devotie niets anders dan een hervormlngs-phase, die aan de zestiende eeuwsche Kerkhervorming vooraf ging. Zü eigenden zich den geest van Geert Groote toe en rekenden hem tot de voorloopers van de Reformatoren. Later is men van deze historische vergissing teruggekomen. Maar de belangstelling van de Nederlandsche Protestan ten voor de figuur en het werk van Geert Groote bleef zeer levendig. Levert niet juist deze belangstelling voor een groote katholieke volks beweging aan het einde der middeleeuwen een mogelükheld tot geestelük contact? Als de ka tholieken en de protestanten in Nederland el-.l kander willeil verstaan, wat kunnen ze dan be- I ter doen dan in de historie teruggaan naar de laatste phase van het gemeenschappelijk sa menzijn, het tüdperk, dat hen voor het laatst vereenigde. Hier liggen de krachten, die hen opnieuw büeenbrengen kunnen. De kennis van de moderne devotie is dus niet alleen vrucht baar voor ons eigen geestelük leven, maar 6ok voor het geestehjke leven van ons land. Welnu, waarin bestond de leer van meester I Geert Groote? Dit is de voornaamste vraag, waarmede dr. K. de Beer zich bezighoudt in zür. I lezenswaardige verhandeling over de spiritual!- I telt van Geert Groote (uitg. N.V. Dekker en van de Vegt, Nümegen). Hü beantwoordt deze I vraag door een uitvoerig overzicht te geven van heel de geestelüke leer van Geert Groote. De tv*e grondpijlers van deze leer zijn dood eenvoudig. Ze worden door Geert Groote zelf I geformuleerd in het begin züner Proposita, het I werkje van kort na zün bekeerlng. Ze luiden als volgt: „Stel geen enkel tüdelük goed hooger dan het heil van de ziel” en „volg God met allen Over, die volgens uw wetenschap en uw onderscheidingsvermogen hiertoe dienstig is.” In de wüze, waarop de schrüver zich uitdrukt, schuilt een zekere voorzichtigheid, vooral wat betreft de keuze van de middelen om tot de volmaaktheid te geraken. Niet alles is dienstig ter zaligheid. Degene, die naar volmaaktheid •treeft, heeft rekening te houden met zün eigen aard en aanleg en met den hiermee overeen- komstigen levensstaat, zoódat Geert Groote ook voorschrijft: „On£zie uw gestel en uw levens staat”. Dit is een voorschrift, waaraan iedereen zich houden kan. De groote mystieke vervor ming van de Nederlandsche middeleeuwen wordt door dit voorzichtig beleid toegankelük gemaakt voor de katholieke menigte. De volmaaktheid is niet het uitsluitend ideaal van kloosterlingen en mystieken, maar elk christen dient te streven naar een volmaakt leven. Waarin bestaat die volmaaktheid? In de liefde tot God. Het komt aan op het „vulcomen anhangen an Gode”, zooals Geert Groote het in zün middeleeuwsch Nederlandsch uitdrukt. De algeheele toewüdlm? van heel ons leven aan God, ziedaar, wat voor allen als ideaal is gesteld. In dit opzicht zou men de moderne devotie kunnen beschouwen als een beweging van de zelfde strekking als de Katholieke Actie voor God. Immers deze hedendaagsche actie wil zich ook niet beperken tot een groep van kathplle- ken, levend volgens bepaalde voorschriften, maar ze wil het geheele katholieke leven be strijken. Ze vraagt niet meer maar ook niet minder! van den katholiek dan dat hü al zün handelingen zal stellen in het besef, dat God zün Heer en zün Meester is en dat het geluk op aarde, voor onszelf en voor anderen, afhankelük is van deze dienstbaarheid jegens den Allerhoogste. Het uitgangspunt van het actieve leven is dus een bezinning, die leidt tot overgave, tot aan hankelijkheid en tot toewüding. Deze bezinning noemt Geert Groote de contemplatie of de vol maaktheid van de liefde. Zü is de ziel van de katholieke werkdadlgheid. Het gaat hier niet over het schouwend gebed, dat een staat van het mystieke leven is, doch over de Vervolma king van de algemeene christenliefde jegens God, waarin de naastenliefde besloten ligt. Op die vervolmaking komt bü de moderne de votie alles aan. Dit is haar doel: dat God vol maakt bemind wordt door alle christenen in het I practische leven, elk volgens zün eigen staat en betrekking ten opzichte van de maatschappij Deze beweging beoogt dus naar het wezen een I heiliging van heel de practische samenleving, welke beginnen moet bü elk individu afzonder- I lük. Het is zooals dr. K. de Beer het uitdrukt I niet een intellectualistisch-speculatieve devo tie, maar een voluntaristisch-practische devotie. I Ze verhoudt zich echter niet vüandlg tot „de weldadlgheidspostzegels, jkvr. mr. M. J. X speculatieve mystiek Integendeel. De mystiek B. Alting von Geusau te ’s Gravenhage, een is haar hoogste bekroning kt>rt verslag omtrent het verloop der gevoerde I actie van 1 December tot en met 5 Januari JX Niet overal is de leer van Geert Groote even Hieruit blükt, dat terwül nog niet alle oo- helder, doch haar grondbeginselen, hierboven mité’s hebben af gerekend, reeds is binnengeko. I Het schip is uitgerust met 6 kanonnen van uiteengezet, munten uit door eenvoud en door men een bedrag van 338.000, hetgeen meer jj CJn op dubbel-affuiten. Zü zün opgesteld Practische toepasselükheid Ze kunnen vandaag 18 dan vorig Jaar. op het bakdek, op het onderbrugdek en op het nog door lederen christen wtrfden aanvaard. Ze --- bovendek achter het achterdekhuls Voor den I I munltieaanvoer zün voor iedere dubbelaffuit temen opnieuw ten grondslag worden gelegd BOTS ING OP WAALHAVEN twee munltiekokers beschikbaar. De munitie aan een godsdienstige volksbeweging. wordt in korven met electrische lieren aan dek Zou het zoo vreemd zün, indien opnieuw zulk sportvlieger H. Hoekstra, chef-In- gebracht. Geheel achter op het tentdek staat een religieuze volksbeweging in Nederland ont- specteur van de Nationale Zweefschooi, vloog aan stuur- en aan bakboord een dubbti-ml- •tond. indien er na vüf eeuwen opnieuw Vrijdag met een tweepersoons Tsjechisch tralUeur van.40 mm., de gereedheidsmuniUe U een moZne” hit kataXke vott: oo- vliegtuig, waarin ook een mecanicien gezeten geborgen onder de daar geplaatete achterbrug. «en .moderne devotie het katholieke volk op- Ypenburg naar waalhaven, om daar Op het vuurleidlngsdek staan de 2 dubbelmi- voerde tot intense beleving van de geloofswaar- in<t^,mynten te halen. trailleurs van 12.7 mm. Aan stuur- en bak- heden in het practische leven? Zün er niet bü de landing botste het, toestel tegen een boord op de beug zün de nachtrichttoestellen veeleer teekenen die wijzen op de mogelükheld drlewlellge kipkar met zand, met het ge?olg, geplaatst. Bovendien staan op het schoor- van zulk een relleieuze herleving? In de leetste dat de schroef geheel versplinterd werd. steendek twee zoeklichten jnet 1.20 M. »P*e8el- I De heer Hoekstra werd licht aan den duim diameter. Eenzelfde zoeklicht is op het bordes jaren is berhaaldelük en van alle kanten aan- l gewood mecanicien kwam met den schrik I op den voormast gemonteerd. gedrongen op grooter vurigheid in bet beleven* yj-y. De torpedobatterü omvat twee drieUngjlar)- ie m 1- jp- en de L. «1 m •n 1- 4. -..s’

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5