WES LAND I I araSüssj? jé; te O r DONDERDAG 17 MAART 1938 Stille Omgang OOSTERBLOKKER MEDEMBLIK PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT GROOTEBROEK KROMMENIE R.K.Onderwijzers(essen) HOOGKARSPEL HEM-VENHUIZEN IN ENKHUIZEN Land- tuinbouw- en middenstandsdagen D< De retraite e De heer Bosma neemt afscheid Langendijker Groenten Centrale Bijeenkomst der afdeeling Hoorn en Omstreken van de D.V. Als hoofd van de R.K. Jongens school te Bovenkarspel Uitvoer van verduurzaamde kool naar Duitschland ZWAAG D« uicridisfstal Vierde reeks mededeelingen van het W estfriesche Comité De rekeninrf937 Eerste tentoonstelling op Woensdag 14 Sept. a-s. VENHUIZEN at Michel Angelo toen Pas laat werd deze ochtendvergadering geslo- B ten. van =3 4 Werk gegund Het sloepen en bouwen van een directeurswoning voor rekening van de N.V. Zaadteelt en Zaadhandèl .Hem" is gegund aan den laagsten inschrijver den heer O. Vertelman te Wervershoof voor t M21. Het viaduct De Uzeren spoorbrug over het viaduct bij de wachterswonlng is gelegd. Thans is men met de afwerking bezig; hiermede gaan evenwel nog eenlge maanden gemoeid. R.K. Volksbond. Op de Vrijdag as. te hou den Jaarvergadering komt om. in behandeling: jaarverslag secretaris en penningmeester 1938; bestuursverkiezing, aftredend zijn de heeren: G. Boon, K. Molenaar, A. Schaaper en Th. Dob ber (herkiesbaar). Candldaten kunnen worden ingeleverd tot den aanvang der vergadering, mits onderteekend door 10 leden. Afscheid burgemeester. Het afscheid van burgemeester Klerk zal Zaterdag 26 Maart des namiddags 3 uur plaats hebben ten raadhuize. J Om ongeveer 4 uur zal in de concertzaal ge- 1 legenheld zijn persoonlijk afscheid te nemen 11 Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat hier voor ten raadhuize geen gelegenheid is. De pachtwet. De Bond van Landpachten en Hypotheekboeren houdt een openbare ver gadering, hedenavond in hotel „Assumburg”. Spreker is de heer Rinsema over het onderwerp „Pachtwet". Aanvang des avonds 8 uur. Gele genheid tot vragen stellen. I Kt de Hl dras Dl »,fl EC •chjk 8CJ duw TE I® te F» nel tos nt öd U HU •UI raai heen hem Hm ntel na hl sec bril wee hsd ik Nie geti lien nul B WM Drol du MC des ik M m len T eert m vers tin: tuig «Uk KM| bet en me eood tll« teer. D hfj teai dat ne Niet roep ofte HUI ting feite te b titel twee «ent Ml te ti viel Hek! De (heb werd Oeps u is open te geven, ■lijst’ werden •Uta Ij w voor deelname aan den Stillen Omgang. Veldman en Jannetje de De Stille Omgang. Daar in deze gemeente geen afdeeling bestaat van het Genootschap van den Stillen Omgang, kunnen onze paro chianen, die as. Zaterdag willen deelnemen, zich voor deze parochie vervoegen bü den heer P. Koppes Pz. en voor Westerblokker bij den heer P. Buisman, alwaar spoorkaartjes en ver dere inlichtingen betreffende de bedevaart zijn te bekomen. Witte mol gevangen. Als een groote bij zonderheid toonde de "heer P. Koppes ons een door hem gevangen witte mol. Evenmin als practlsch een witte raaf voorkomt, zoo is ook onder z’n zwarte rasgenooten een witte mol een uitzonderlijke bijzonderheid. R. K. V. V. Wit-Rood Het programma voor as. Zondag 30 Maart luidt als volgt: Sparta I—Wit-Rood I, 3 uur. Wit-Rood IIZouaven II. 3.30 uur. K. <5. B. Jun. a.Wit-Rood a, 2.30 uur. Het bestuur van de Langendijker Groenten Centrale te Broek op Langendük vergaderde Maandagmiddag in het betaalkantoor onder voorzitterschap van burgemeester Schelhaas. De voorzitter opende deze vergadering met hartelijk welkom tot de bestuursleden. De heer A. Vet seide, te bedanken als be stuurslid van de L. G. C„ aangezien hij van meenlng is, dat één bestuurslid van de vereeni ging te Ursem voldoende is. Dijk naar de mogelijkheid om tweemaal per jaar een draverij te organiseeren. De hegr De Koning gesprak het 850-jarig be staan der stad Medemblik. Hierna sluiting der vergadering. 1 I Iets zeldzaams Een zeldzaam geval maakte de heer W. Dekker, landbouwer alhier mede, toen hij met zijn werkjongen A. Haakman* aan t spitten was. Beiden waren aan t werk toen een koolmeesje piepend, steeds om en tusschen de beenen van den landman doorvloog. Het vogeltje zette zich tenslotte op den klomp van Dekker en hield het kopje steeds omhoog. De landbouwers keken toen ook omhoog en zagen tot hun verbazing op 10 meter hoogte twee havlkken in de lucht, die het op t kool meesje gemunt hadden. De beide roofvogels durfden t beestje nu niet aanvallen en vlogen na eenigen tijd verder. De veerdienst wordt ingekrompen Met den zomerdienst van de Spoorwegen in Mei a.s. zal het spoorwegverkeer van Enkhuizen naar Am sterdam en Alkmaar belangrijk verbeterd wor den. Er komt een vaste twae-uurs-dienst. Deze treinen zullen, door de opheffing van het mee- rendeel der kleinere stations, veel sneller rijden dan thans, zoodat het tijdsverschil van stoptrei nen en sneltreinen slechts miniem is. Ook worden enkele latere treinen ingelegd, zoodat men ’s avonds nog na 10 uur uit Amsterdam naar Enkhuizen en van Enkhuizen naar Am sterdam zal kunnen vertrekken. Daarentegen wordt de veerdienst op Fries land weer Ingekrompen tot drie booten per dag in beide richtingen. gaan. Spr. vroeg het advies van den heer Kos- Heusbroek f 3359,19 en f 307853,Ursem f 58653 ter in moeilijke zaken, nil bracht harveipken I en i ->vï5>, ocinuiuccr ---- ------ ---- —as dank voor het vele werk door den voorzitter Diversen f irtlJM en f 265694, Totaal f 128.045,71 dan geen versche kool kan ^7<ten «rievent '*1* Voorzitter dankte den heer Veenstra voor |in 1937* waren dus de totalen reep, f 55767,14 zijn vriendelijke woorden en zeide het een ge- len f 91566,71, zoodat een belangrijk grootere mis te achten, dat niet meerdere organisaties omzet is bereikt, zich haMden aangesloten. Degene, die zijn con sument niet laat zien wat hü produceert, gaat niet met zijn tijd mee. Bpr. segde gaarne zijn De heer Koster deelde al» lid van do retrai te- commissie het een en ander mede. Verschil lende bezwaren ruimde hü uit den weg. Op steun van de Alfonsus-oommissle is niet te re kenen. Spr. vond het t beste, dat op iedere school iemand aangewezen zou worden, die iedere maand een kleine contributie zou opha len. Dan zou het beswaar: we hebben geen geld, uit den weg geruimd zijn. De voorzitter zag gaarne oen spaarsysteem. Benoeming Met ingang van 1 April benoemd tot Fröbelonderwijzeres aan dé bare Bewaarschool Mej. Schrlkker alhier. K. J. c. Zondagavond bijeenkomst in het St. Gomarusgebouw. Dinsdag St.. Franciscus Xaveriusban. Woensdag aspirantenban. Voor de omgangen van West-Friesland is dit Jaar de kerk De Krijtberg gereserveerd. De trein vertrekt uit Hoon om 8 minuten over half twaalf. De trein vertrekt om 6.42 uur uit Amsterdam. Na de mededeeling sloot de voorzitter de ver gadering. Luchtbescherming. Dinsdagavond vond in de concertzaal een openbare vergadering plaats van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming afd. Krommenie. Met een hartelijk woord van wel kom begroette de burgemeester de talrijke aan wezigen en gaf vervolgens het woord aan den heer J. A. Neujjen van Amsterdam. Deze gaf een duidelijk overzicht van de gevaren van een eventueel luchtbombardement en gaf middelen aan om zich hiertegen zooveel mogeiijk te be schermen. Hierna werd een definitief bestuur samengesteld uit de heeren J. B. Jonker, voor zitter; L. Berk, secretaris; E. W. van Gerve, penningmeester; H. C. Cohen, W. Strieder en J. Zeijlmans. 1. Als we na de H. Mis de kerk verlaten heb ben, begeven we ons zoo ordelijk mogelijk naar een ontnuchterlngslokallteit. We moeten wel be denken, dat, als wij den Omgang gemaakt heb ben, duizenden anderen hun devotie nog ver richten. En dan mag het nief voorkomen, dat die Omgangers door ons gestoord worden. 3. Niet dan in uiterste noodzaak betrede men na den Omgang den Omgangsweg en soeks bij voorkeur ontnuchteringslokallteiten, niet aan dien weg gelegen. 3. Een goede lokaliteit treft men op het sta tion en op het Damrak zijn vele bekende adres sen, welke dien nacht geopend zijn vanaf 4 uur. 4. Ook in deze lokaliteiten gedrage men zich zooals het Omgangers betaamt, zoodat er geen klachten door de houders van deze gelegenheden kunnen geult worden. 5. Dringend wordt men verzocht niet van straatfcooplleden te koopen en niet langs de straten zich op te houden. 6. Er is een dringend verzoek binnengekomen de toegangsbewijzen aan de kerk te con trol ee ren, opdat geen vreemden onze plaatsen Innemen. Wordt deze contröle doorgevoerd, dan zorge men er wel voor tijdig in het bezit van een toegangsbewijs te komen, opdat men in Amsterdam niet teleurgesteld wordt. Deze bewijzen zijn de bewijzen van deelname, welke bij de plaatselijke genootschappen ver krijgbaar zijn. 7. De Filmstrook van het Wonder der H. Stede is deze week alleen nog voor Hoorn be schikbaar. Andere verzoeken moeten worden af gewezen. (Wordt vervolgd). Het Comité Westfriesland C. M. SCHRICKX, secretaris. Venhuizen. den worden. De retraite aal gehouden worden in het eind van do Goede Week. Het bezwaar werd geult voor oen subsidie aan degenen, die zich het eerst zouden opgeven. Beter werd geacht, dat deze subsidie over alle retraltanten verdeeld sou worden. De hoer Flultman was van meenlng, dat de retraite vooral in hot eind van do Goede Week boven allen lot verbeven was. HU zag gaarne Na de korte pauze werd door den heer A. J. van der Knaap een beschouwing gegeven over Michel Angelo. Wegens den weinigen tijd, die hem verleend was, wilde spr. zich bepalen tot enkele voorname punten. In aansluiting asm zijn vorige lezing gaf hl) een uiteenzetting van de werkzaamheden voor de graftombe, die ge bouwd zou worden op de plaats, waar nu de Sint Pieter staat. Door de kuiperUen van Bra mante. die een losbandig leven leidde, werd dit werk gestaakt Michel Angelo vluchtte in allerijl uit Rome en wijdde zich nu aan de dichtkunst. Door zijn felle gedichten kweekte hü veler vüandschap. In Bologna teruggekeerd, waar ook de Paus ver toefde, werd hij in genade aangenomen.. HU goot daar een beeld, dat echter in 1531 werd vernield. Na vele, tegenwerpingen 'stelde dit groote genie zich tenslotte beschikbaar om het plafond van de Sixtfjnsche Kapel te beschilde ren. Na vier Jaar had de Paus nog niets gezien van zijn werkzaamheden aan deze Kapel. In eind 1535 kon de Paus dit prachtige schilder werk in zUn geheel Minschouwen. Spr. gaf een korte uiteenzetting van het Genesis-verhaal, dat er in tot uiting komt. Na dit werk maakte Angelo het prachtige beeldhouwwerk Mozes. Een ander geweldig werk in de SixtUnsche Kapel is: Het Laatste Oordeel. Prof. Molken- boer zei hiervan, dat de perfectie en verheven heid van dit froote werk niet te beschrijven zUn. Spr. hoopte, dat hU de belangstelling voor deze groote figuur had mogen wekken en sprak zUn spUt uit over den geringen tUd, die hem was toegewezen. De voorzitter vertolkte aller gevoelens, hü den heer Van der Knaap Haak zet Volgde de bespreking van de agenda's van de Algemeene Vergadering van de afdeeling Sint Augustinus en van de bondsvergadering van het KO.V., waarna werd overgegaan tot de ver kiezing van afgevaardigden naar de algemeene vergadering. Gekozen werden de dames Woes- tenburg en Bakker en de heeren Van des Knaap, Splgt, Stavenuiter, Flultman, Overtoom, Pol man, Laan en Moeskops. De afgevaardigden naar de vergadering van het K.O.V. worden na der bekend gemaakt. Toen bü de rondvraag de vraag gesteld werd omtrent het bezoek aan de mailboot op 3 Augustus bleek hier slechts weinig belangstelling voor te bestaan. De secretaris was dankbaar voor de inschrü- ving van 11 scholen voor het O.F., doch zag gaarne nog meer ondersteuners. De voorzitter zei den heer Van der Wiel, hoofd der school te Weere, nu hü de school zou ver laten, hartelük dank voor zün aanwezigheid op de vergaderingen en hoopte voor hem'en zün echtgenoote op een gelukkigen levensavond. Verloting. Dinsdagavond werd de trek king gehouden van de verloting der Westfrie- zen, In de zaal van de Lange. Burgemeester Wiering en Pastoor Schamper verleenden hun medewerking. De voornaamste Prijzen vielen als volgt: 1697 RU wiel; 907 lamp; 1385 Spiegel; 113 Bloemtafel; 687 kapstok; 1560 Strijkplank; 1463 etui messen; 999 Wek ker. De hoofdprüs viel ten deel aan Mej. V. Takken Bd. R. K. V. V. De Valken Het programma voor Zondag a.s. luidt: St. George I—De Valken L De Valken n—R. E. V. H. De Valken b—Blok kers b. De Valken cZouaven c. verlaging der vaste lasten. Een brief van het Centraal Bureau werd voorgelezen. Daarin wordt aangedrongen met dé plaatselüke orga nisaties in overleg te treden. De voorzitter achtte bet gewenscht, dat de bestuursleden van de L. G. C. in hun gemeenten als vertegenwoordiger is de commissie zitting hebben. Men weet nog niet, van wie het initia tief moet uitgaan. Dat zal nog gevraagd wor den. Ook hoe de commissie werken zal. Ieder zal zich in verbinding stellen met de stands- organisatles en de Boerenleenbanken, om een commissie te vormen. Hierna werd een beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering van het Centraal Bu reau behandeld. Het voorstel aan bet H.B. om de ultvoer- contröle uit te breiden tot meerdere producten, werd besproken door den heer H. Glas. Spr. It^was AU pich -GUI nachi BA1 tem •Usig CAf Clewe B. - U»enr HEI «Uk.! Amste De heer C. M. Sieberts, geboren te Gene- muiden, thans wonende te Enkhuizen, Breestraat 78, hoopt 14 April a.s. zt/n honderdsten verjaardag te vieren. Nog dagelijks maakt de krasse oude heer wandelingen in zijn woonplaats en omgeving De voorzitter deelde mede, dat een beloonlng bijzonder voor zün medewerking dank, te heb- kapplng. Tot nu toe zijn de daden nog niet op ben gezegd. 'gespoord. de geestelijke adviseur, kapelaan Snel, er zün voldoening over uit, dat de devotie tot het H. Sacrament steeds groeiende is. Vervolgens deelde de kapelaan mede, dat de heer Schriekx in den zomer van dit jaar 35 jaar aan de vereengling verbonden is. De bestuursle den, C. P. Botman, T. Zwan, J. v. d. Jagt en G. Blom. werden herkozen, terwül de heer Scnriekx weer als voorzitter werd gekozen. Tot en met Vrijdag kan men zich opgeven mens het comité wenschte de voorzitter het nieuwe bestuur geluk. HU vertrouwde, dat de vereenlglng een goede toekomst tegemoet ging. Spr. zag de vele moeilükheden, waarvoor het bestuur kwam te staan, volledig in. Toch meen de hü> dat het bestuur wel zou slagen. Spr. stel de nu voor een datum vast te stellen, waarop de vereeniging Land-, Tuinbouw- en Midden standsdagen een expositie zou houden en wel Woensdag 14 September, waarmee de verga dering accoord ging. De aanwüzlng van commisssuissen en de re geling van de verloting werd aan het nieuwe bestuur overgelaten, t- - In de commissie tot nazien van de rekening 1938 werden aangewezen twee afgevaardigden der ledenorganisaties, mevrouw Koster en de heer Van 1 Hek, en één persoonslld, de he# Blokker. BU de rondvraag voelde de heer Veenstra zich gedrongen eenlge woorden van waardeering te uiten voor de goede leiding, gegeven door den heer Koster. Het speet spr.^lat de heer Koster De voorzitter dankte den heer Vet voor al hetgeen hü in het belang der veiling heeft gedaan. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Jb. Kramer, deelde de secretaris mede, dat I hooging van de heffing op de vroege aardappe- de pogingen van de tuinders uit Ursem meer ien. Met de bepaling van de kostprüzen zal re naar de L G. O. te krijgen, hebben gefaald, I kenlng worden gehouden met de betaalde hef- omdat de tuinders uit die gemeente thans naar fingen. De aardappelen zullen als een gewoon Avenhorn kunnen gaan. Dat is gemakkelüker en tuinbouwproduct worden beschouwd. goedkooper. I Het vastelasten-vraagstuk werd hierna be- De heer Schaap (Ursem) merkte op, dat voor sproken, naar aanleiding van persberichten over de tuinders te Ursem thans Avenhorn de aange- de stichting van commissies, om te komen tot wezen plaats is in verband met de ligging der gemeente. Burgerlijke Stand. Geboren: Klara, d. van W. Dekker en K. J. Nieuwenhuizen; Maria Wil helmina, d. van P. van den Berge en A. J. Schouten; Jacobus, z. van Jb. Heüne en J. M. Boon; Johannes, z. van J. Vredenburg en Joh. Cath. van Assema; Hendrika, d. van M. de Boer en A. Zwart. Ondertrouwd: Gerrit Langeraar en Maria Kriek. Overleden: Klaas Mars, oud 11 jaar, z. van P. Mars en A. Anker. Het comité der L.T-M. vergaderde Woensdag avond in hotel „De Roskam" te Hoorn met het doel de behandeling der statuten der onlangs opgerichte vereeniging voor Land-, Tuinbouw- en Middenstandsdagen, de verkiezing van het vaste bestuur en de behandeling van het huis- houdelük reglement. Tevens zou de arbeid van den Raad van Commissarissen, waarin elke aangesloten vereeniging een lid zal benoemen, besproken worden. De voorzitter van het comité, de heer E. Kos ter Dz. opende de vergadering met een woord van welkom. HU kon weinig aanwezigen begroe ten en hoopte, dat gedurende de vergadering meerdere belangstelling mocht komen. Spr. leg de de bedoeling van de vergadering uiteen, en sprak de hoop uit, dat de vereeniging aan de gestelde verwachtingen zou mogen beantwoor den. Spr. constateerde dat Hoorn veel vóór heeft op andere plaatsen en hoopte, dat het bestuur dit zou Inzien. De heer Schuld merkte op, dat de Hanze op de vorige vergadering niet aanwezig kon zün en vond het vanzelfsprekend, dat de Hanze ais lid opgenomen zou worden, daar deze vereenl- a. -< w g‘ng 'toed• bedrBg voor d® UT-“- vurbü de koste^Tedere maand oj££ald zou- H>n” u d>“ lld «eword«':’ Nu werden de ontwerpstatuten en het huis- houdelük reglement behandeld. Intusschen was een bericht Ingekomen van wethouder Plomper, die verhinderd was de ver gadering bü te wonen. HU berichtte belang te stellen in de oprichting van de vereeniging en hoopte op een vruchtdragende vergadering. Van de afdeeling Medemblik van de Holland- sche Maatschappü van Landbouw was bericht leen grootere deelname vanwege de afdeeling Hoorn. Spr. stelde voor aan leder lid een sub sidie te geven van f 2,De retraites moeten zooveel mogelük gestimuleerd worden. De pennlngmeesteres kantte zich tegen de subsidie. H.l. verkeerde de kas niet in dien staat, om deze uitgave te kunnen tolereeren. Toch stelde voorzitter voor een reductie van 35,— uit de kas beschikbaar te stellen voor de Paaschretralte. De heer Stavenuiter wilde de subsidie geven aan degenen, die er om zouden verzoeken. Besloten werd den werkloozen 3.uit te keeren. De secretaris sprak nu een kort woord over een mooie instelling, nJ. het O.F., het onder steuningsfonds. Uit de kassen der belde D.V.’s wordt een bedrag van 0.75 per lid aan het OF. ver strekt. Dit is echter niet voldoende. Vele leden geven pier maand 0 10. Spr. deed nu een beroep op alle leden om deze kleine büdrage te verleenen. Op iedere school is wel iemand aanwezig, die deze 10 cents iedere ipaand wil ophalen. Het doel van het O.F. is, den onderwUzers, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, een bUdrage te verleenen. Men kan het O.F.-bestuur in zün goede werk steunen door de maande- lüksche büdrage en door een geldsom beschik baar te stellen. Tenslotte hoopte spr. op aller medewerking. R.K. Staatspartij Op de gehouden ver gadering is het bestuur als volgt samengesteld: de heeren W. c. Snel, voorzitter; Jb. Kroese, vice-voorzitter; H. Lakeman, secretaris en mej. N Bakker, penningmeesteresse. Harddraverij vereeniging De Harddraverij- vereeniging .Trina Hendrik" hield in het café van den heer J. J. Pot een ledenvergadering. BU monde van den heer Swagers deelde de commissie tot het nazien der boeken en be scheiden over 1937 mede, dat alles in orde bevonden was. Aan dit rapport ontleenen wij o. a.: evenals vorige jaren waren alle loten uit verkocht, het saldo der verloting bedroeg f 86.03 het aantal leden ging met 82 vooruit en be- dreigt thans 1020 en het kassaldo toonde een vooruitgang van f 248.44. BU de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heeren L. Bakker en B. Rob her kozen. Medegedeeld werd, dat de harddraverij vast gesteld is op 19 Sept, as.; de datum der poar- denkeuring kon nog niet worden vastgesteld, terwül de verloting, na verkregen goedkeuring, is gesteld op Donderdag 6 October. Bü de bespreking over het vast te stellen pro gramma voor den voormiddag van den harddra- verüdag. stelde de heer Van Dük voor, om dan een ringrüderü te houden. Dit vond echter bü de vergadering geen instemming, en na eenlge discussie werd besloten het bestuur hierin vrü mandaat te geven. Bü de rondvraag Informeerde de heer Van - j 1 De afdeeling Hoorn en Omstreken van de Diocesane Vereeniging van R. K OnderwUzers (essen) „Sint Augustinus” hield Woensdagoch tend een vergadering in ,,’t Witte Paard" te Hoorn. Na opening met gebed door den voorzitter heette deze de talrüke aanwezigen van harte welkom. Spr. constateerde, dat men sinds Ja nuari weer een illusie armer geworden is. Het is n.1. komen vast te staan, dat de verbetering van de leerlingenschaal voorlooplg nog wel uit zal blüven. De actie tot regeling van het tucht recht heeft reeds eenlg succes gehad. Toch wil spr. het liefst de kastüdlng uit de school ban nen. maar dat zal wel tot de vrome wenschen blüven behooren! Ook werd het vraagstuk: opleiding, even onder de loupe genomen. Het K.O.V. zal üveren voor een 5-jarige opleiding met één bevoegdheid. Spr. moedigde alle aanwezigen aan om een gave af te zonderen voor het lustrumfeest van het K.O.V. Als ieder 1.geeft kan het üverlge bestuur in December een reserve-kapltaal ter hand gesteld worden. Na voorlezing der notulen door den secretaris, den heer B. E. Stavenuiter, werd een schrüven van den geestelüken adviseur, pastoor Jansen- Schmidt, voorgelezen, die wegens ziekte verhin derd was, de vergadering bü te wonen. Van het R. K. Marine-Tehuls was een schrij ven ingekomen om een steun; 5.— werd be schikbaar gesteld. Een amivraag om subsidie voor den Oods- dlenstcursus in Volendam had het bestuur be reikt, en na eenlge gedachtenwisseling werd be sloten t 30.als büdrage te schenken en zich te wenden tot den pastoor van Volendam voor verdere subsidie. Wat betreft den Godsdienstcursus heeft het bestuur zich gewend tot den Hoogeerw. Heer Deken, die als leider aanwees Pastoor Scham per, Blsschoppelük Inspecteur te Zwaag. Slechts vüf personen schenen in het volgen van den cursus idee te hebben. Het bestuur zal zich wen den tot pastoor Schamper. Voor het houden van een excursie werd voor- gesteld een bezoek te brengen aan een mailboot van de Ned. Stoomvaartmaatschappü. Dit is al leen mogelük op 3 Augustus, daar alles reeds besproken is. Voorgesteld werd om op dien dag een excursie voor eigen rekening naar een mail boot te organiseeren, en later een excursie naar een bierbrouwerü, uitgaande van de D.V. De Amstel- en Heinekens brouwerij stelden een middag beschikbaar in Juni. Besloten werd dat twee groepen elk naar een brouwerij zouden «aan. blnnengfckomen, dat zü een subsidie wilde ge ven bü het houden van een tentoonstelling. De voorzitter zag echter liever een toezegging van een vaste en Jaarlüksche büdrage. Van de vereeniging Texels Schapel een schrüven binnengekomen, dat zü lid kon worden. Voorgesteld werd om van een vereeniging bo ven 100 leden niet direct f 10 contributie te heffen, maar om dit fractiegewüze te doen. Van een vereeniging tot 100 leden zal ƒ5 ge heven worden, van 101 tot 150 leden ƒ750 en van meer dan 100 leden 10, terwül het leden tal in acht genomen zal worden, zooals dat was op 1 Januari van het jaar van aansluiting. Betreffende het stemrecht werd de vraag ge steld of een kleine vereeniging evenveel recht had als een grootere. Besloten werd dat dit het geval zou zün. Het was te moellük nu als nog een wüziging in de statuten aan te bren gen. Mevr. Koster vroeg, of de donateurs geen schrüven moesten ontvangen of zü lid wilden worden. Verondersteld werd, dat deze stUswü- gend lid zouden worden, temeer daar daaraan geen flnanciaele offers vastzitten. Alsnu werden, daar er geen opmerkingen meer gemaakt werden, de statuten en het huiahoude- lük reglement voor aangenomen beschouwd. Goedgekeurd werd dat de konlnklüke goed keuring hierop aangevraagd zou worden. Aan de orde was de bestuursverkiezing. De persoonsleden, waarvan er 14 aanwezig waren, konden twee, de ledenorganisaties zeven be stuursleden aanwüzen. De heer Blokker wilde graag een mldden- stander-winkeller op de plaats van bestuurslid hebben. De heer Schuld wilde een lid van een mld- denstandsbestuur als bestuurslid aanstellen, daar deze vereeniging dan gebonden was, en een persoonlük lid nftr zün eigen willekeur zün bestuursfunctie idbn neerleggen, waardoor de middenstand dan niet vertegenwoordigd was. Als persoonsleden stelde het bestuur voor de heeren Kuiper en Wever, als afgevaardigden van de ledenorganisaties den heer Helder voor de Fokvereeniglng, den heer Eklks voor de Hol- landsche Maatschappü van Landbouw, den heer ZÜP voor het Varkensstamboek, den heer Zn April ba, gaat de heer T. J. Bosma, hoofd van de R. K. Jongensschool St. Willi, brordus, den dienst met pensioen verlaten. De beer Bosma werd geboren te Amsterdam op 19 Augustus 18T6. In 1896 werd hü aan gesteld als onderwüzer aan de R. K. School te Loenen aan de Vecht. Deze benoeming werd gevolgd door een aanstelling te Alkmaar. Op 1 September 1907 werd de heer Bosma be noemd tot hoofd aan de R. K. School te Bovenkarspel. Als zoodanig is hü dus büna 31 jaren werkzaam geweest, terwül het aantal jaren vanaf zün eerste aanstelling ongeveer 42 bedraagt. Ontelbaar vele kinderen heeft hü zien komen en gaan. Ontelbaar velen heeft hü onderwezen, niet alleen in kundigheden, maar ook in Christelüke deugden en dit gedurende moer dan een generatie. Kinderen van leerlingen bezoeken nu de school. Ook op tuinbouwgebied wist de heer Bosnia zich verdienstelük te maken, getuige de vple cursussen, door hem gegeven, niet alleen in deze parochie, maar ook ld Aidlük en Enk- hulzen. Gedurende meer dan 18 jaar dirigeerde hü bovendien het R. K. Zangkoor st. Caecllia. Leerlingen en personeel sullen afscheid nemen van hun scheidend hoofd op 12 April aa„ de laatste schooldag voor de vacantle, de allerlaatste schooldag voor het vertrekkend hoofd. Ongetwüfeld zullen er velen zün. die eveneens van hun belangstelling blük willen geven. WU wenschen den heer Bosma toe, dat hü nog vele Jaren de welverdiende rust mag ge nieten, die hem nu gegeven te en dat temidden van sü» gezim Schuld voor de Hanze, den heer Butter voor de Hoornsche middenstandsvereeniging, den heer Wit voor het Geitenstamboek en den heer Van der Lee voor den L.T.B., afd. Hoorn. Wat betreft de persoonsleden, die zitting zul len hebben in het bestuur, werden de heeren Kuiper en Wever aangesteld, die de benoeming aanvaardden. I De accountant adviseerde den penningmeester Het voorstel van het bestuur betreffende de en den betaalmeester décharge te verleenen. afgevaardigden van de ledenorganisaties werd Alles was in orde bevonden. De exploltatiere- door de vergadering overgenoinen. kenlng ,van de veiling gaf aan, dat in totaal is Hiermede was de vereeniging geformeerd. Na- af geschreven f 6349,65. Dit kon niet geheel uit winst geschieden. Er moest f 3349,— van de reserve worden afgeschreven. De winst is bruto f 4000r- geweest. De toestand van de veiling te gunstig. Wanneer geen gedenkboeken waren uitgege ven, een voordeellg saldo zün behaald. Die boeken hebben plm. f 3300,— gekast. Medege deeld werd nog, dat het mlnlmumprüzenfonds per 31 Dec. 1937 bedroeg f 33.713,45. Namens het bestuur stelde de voorzitter voor, den gemeente- opzichter, den heer De Jong, te benoemen tot I gemaakt’ Als’ het ’buitenland kool Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Hen drika, d. van Reüer Goos en Johanna Hendrika de Wolf. Molenweg 15; Jacob Ananias, x van Govert Bastiaan Bezooyen en Cornelia Kamp, Noorderhavendük 10; Ellas, z. van Dirk Kees man en Dirkje Kee, Breedstraat 96; Cornells, z. van Johannis Christiaan Albert Sweerts en Maartje Raven, Oudegracht 15; Nlcolaas, z. van Willem Groot en Petronella Wilhelmina Goos, Westeinde 44. Getrouwd: Harm Boer. Overleden: Gerrltje Jans, oud 73 jaren, Arend de Wolf, oud 80 jaren, echtgenoot van Trüntje de Vries; Nantje Zwagerman, weduwe van Arend Bakker, oud 81 jaren. Van de gedupeerden door dezen diefstal was een brief Ingekomen, waarin werd gevraagd of het bestuur een uitspraak wilde doen, of de goederen voor risico lagen van dar. ‘ling of van de betrokkenen. WF' Het bestuur staat afwüzend Tegenover het op risico stellen van de L. G. O. Deze overkap ping is er ihdertUd gemaakt om beschermd te zün tegen rpgen enz. Aan diefstal is toen niet gedacht. De heer Jb. Kramer (Zuldscharwoude) zou willen, dat de organisatie de gedupeerden in de schade eenigszlns tegemoet kwam en in de toekomst voorzorgen neemt dus te verzekeren tegen Inbraak. De heer Hoogland (Sint-Pancras) vroeg, of I al rechtskundig advies te ingewonnen. De voorzitter merkte op, dat de geschiedenis niet aanwüst, dat men aansprakelük te voor diefstal, Na eenlge besprekingen was men het er over eens, dat de veiling niet verplicht was een vergoeding te geven. Daarna werd besproken of men op billüke gronden iets zal vergoeden. Verscheidene heeren I voerden hierover het woord. Na eenlge besprekingen besloot men met 18 tegen 5 stemmen geen vergoeding te geven. Naar aanleiding van de keurl eenlge vragen gesteld. De heer Stunenberg drong er op aan, zwaar dere boeten op te leggen bü te kort gewicht, I daar er veel klachten komen over te lichte wagons. De heer Wagenaar (Koophandel) ried aan, bü den secretaris op te geven wier kool in deze te licht bevonden wagons Is geladen. Dit werd een juiste oplossing gevonden. Voor de kooldulvenbestrijdlng dobr’ Jden Plan«' tenzlektenkundigen Dienst werd een subsidie* van 20 verleend. In antwoord op een brief van den L. T. B. te Heerhugowaard werd medegedeeld, dat bü ge schillen op de veiling deze voor het dag. be stuur kunnen worden gebracht. Desgewenscht kan de tuinder worden gehoord. De kwestie: „Wat te bewaarkoolF’ werd ook door deze vereeniging aangevallen. De voor zitter deelde mede, dat bewaarkool kool is, welke inderdaad bewaard te. Daar heeft meh zich bü neer te leggen. De heer yromp (Heerhugowaard) zeide, dat de practük wel eens iets anders is. Ze worden ook wel eens gesneden, eenlge weken op bet land gelegd en daarna geveild. Dat te toch ook bewaarkool. Men zou het zoo kunnen regelen, dat deze kool goed kaal werd gemaakt. De voorzitter zeide, dat als bewaarkool be schouwd wordt kool die bewaard kkn worden, terwül de kool als bewaarkool wordt beschouwd door den steun, als ze bewaard te. De secretaris merkte op, dat de kool, als ze de bewerking van bewaarkool heeft ondergaan, ook als ze soms buiten heeft gelegen, als be waarkool wordt beschouwd. Er zal een bespreking worden aangevraagd met Ged. Staten over de kwütschelding van tuinderscredleten. De Vierbond zal aanvragen de eerste voorschotultkeering van den steun in Mei te doen uitbetalen. De maat van de peen is vast gesteld op 1 tot 5 ons. De voorzitter las een schrüven voor van den Minister van Economische Zaken over de ver- Oud-leerllngen der R. K. tuinbouwschool Te Grootebroek had in het Parochiehuis de eerste ledenvergadering plaats van de kort ge leden opgerichte vereeniging van oud-leerlin- gen der R. K. Tuinbouwschool Grootebroek. De heer Drost was als eerste spreker ultge- noodlgd, die een interessant overzicht gaf Inzake de voornaamste ziekten en beschadigingen bü tulpen en de bestrüding er van. Als een der voor naamste oorzaken der ziekten werd genoemd de vocht. De beschadigingen worden het meest aangericht door het ongedierte, waarbü de ratten de groote rol spelen. Het- „vuur” is ook een gevreesd verschünsel. De heer Drost drong aan op overheidsmaat regelen. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk gebruik gemaakt. De heer B. Machlelse deed eenlge belangrüke mededeelingen, o.a. betreffende een koperhou- dend bestrüdingsmlddel, waarmede een der leerlingen op verzoek een proef zal nemen. Als een effectief bestrüdingsmlddel tegen de ratten, noemde spr. het Algiersche bolgewas Scllla maritime" of wel zeeajuin. Vervolgens werd het ontwerpreglement be handeld. De vereeniging heeft ten doel: een band te leggen tusschen school en oud-leerlin- gen, werkzaam in het land- en tuinbouwbedrijf en de tuinbouwkennls te verdiepen en vermeer deren door het houden van lezingen door leden en niet-leden, het organlseeiten van excursies, het aanleggen van proefvelden, ene. Tot technisch-adviseur werd benoemd het hóófd der tuinbouwschool. De contributie be draagt 15 ct. per maand, meerdere leden uit een gbzin 10 ct. Het geheele ontwerp werd aangenomen. Als eerste actiepunten van de Jeugjlige vereeniging staan op het program het aaneggen van het eerste proefveld. Ook zal een rattenbestrüding worden geor ganiseerd, oen en ander ral gMsMgdgn in ovso—4 leg met het Rüksproeftulnstation te Hoorn. Burgemeester J. Schründen wenschte de ver- eeniging geluk met haar oprichting. ‘v Na een dankwoord volgde sluiting der zeer vruchtbare büeenkomst. Boerenleenbank De Coöperatieve Boeren leenbank alhier heeft over 1937 een winst ge maakt van f 6018.18. Nadat deze winst aan het reservefonds is toegevoegd, bedraagt dit f 109557.10. De spaargelden zün in het afgeloopen jaar gestegen van f 1.306.539.16 tot f 1.308.063.13 en het aantal spaarders van 3181 tot 3309. De uitstaande voorschotten daalden f 406.767.73 tot f 375.870.46, doch de uitstaande vordering op rekeningk-couranthouders stegen van f 941.86037 tot f 944.000. De deposito's van rekenlng-couranthouders stegen van f 131.679.33 tot f 313.198.64. vond het niet juist, dat uitvoerverboden werden 1 o. Ld. wil opzichter aan de veiling, en het salaris vast hebben, zou spr. ze willen verzenden, desnoods te stellen op t 100,— per jaar. Aldus besloten. zonder verklaring. Met de uitbreiding der con- De omzet van de Langendüker Groenten tröle kan men zich wel eens in de vingers Centrale was in de maanden Januari en Fe- snüden. bruari reep, voor: Broek op Langendük I De voorzitter is er wel voor, dat een goede f 31.764,37 en t 34.747,83, Koedük f 3795831 en contröle wordt ultteoefend. We hebben de con- f 38,669,45, 8t. Pancras f 15.197,35 en f 15,47352, tröle noodig, al zün er beswaren. Voor het be- idem L.TB, f 6341,06 en f5019,33, Heerhugo- houd van onzen goeden naam is het noodig, d*1 waard f 6713,79 en f 539436, idem/ L.TB. een kwaliteitsproduct wordt geleverd. t 13.876,63 en f 13338,87, ZufdscArwoude Bü de rondvraag vroeg de heer Stunnenberg f 13375,75 en f 13.568,06, idem L.TT f 314153 of «een pogingen konden worden gedaan om door omstandigheden gedwongen was heen te I en f 330398, Oterleek f 3475,64 en f 1581,13, vatgroenten naar Duitschland te gaan. spr. vroeg net advies van den heer kos- i neuabroek f aaee.is en f umu f 566,83 aangesien het veel voorkomt, dat ter in moeilüke zaken. HU bracht hartelüken en f 49157, Schermeer f 306350 en t 4690,73, bare bedrag voor kool niet I men dan geen verduurzaamde zenden? De heer Wagenaar (koophandel) merkte op, dat de moellükheld voor het exportéeren van zuurkool is, dat de invoerrechten te hoog zün. De heer Stunnenberg; Men kan toch vragen, deze te verlagen? Na nog eenlge besprekingen werd het °Pe"* bare gedeelte der vergadering gesloten en blééf het bestuur büeen om eenlge voorstellen voor de algemeene vergadering der L.O.C. te l»e- spreken. „Stille Omgang" Onder voorzitterschap van den heer Schriekx hield genoemde ge nootschap haar Jaarvergadering in 't vereenl- gingsgebouw. De heer Botman bracht zün jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal leden 80 bedraagt. Vervolgens bracht de heer Botman 't finan cieel verslag uit, waaruit bleek, dat er een batig saldo van f 22.90 aanwezig is. De heer Schriekx bracht een woord van dank aan den secretaris-pennlngmeester voor de keurige verslagen. Ook - - - sprak

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 2