ONS BLAD Mislukte aanval op Barcelona Het nieuws van heden antwoord De neutraliteit van Zwitserland DE BAROMETER Felle strijd in Zuid Sjantoeng JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS Litausche kabinet afgetreden PERS te Kaard. Innitzera* instructie van den prémier Tsjechen en Duitschers Sjeik door schot gewond jacht op smokkelaars Zy waren de douane te alim'af HITLER NAAR HAMBURG ren /oio Priestermoordenaar ter dood veroordeeld Deense he Kroonprins als dirigent De troepen van Franco hebben tn Aragon groote vorderingen gemaakt, van Belchite, van waaruit het offensief werd ingezet Chineezen trekken over het Groote Kanaal De preaident weigert aftreden aanvaarden voor den terug keer van Tubelia In het geheel zyn 20 predikanten in hechtenia ONRUST IN ABESSIN1Ë ERKEND België’s Vliegende Pater ernstig gewond Japansche spionnen in de Ver. Staten Zyn metgezel by vliegongeval gedood GEEN DEVALUATIE IN FRANKRIJK to- Een beroep op het Vaticaan Generaal Terruzzi geeft toe, dat in Am hara opatanden voorkomen Onontbeerlijk voor het behoud van het Europeeache evenwicht Dé houding van het Britsche Rijk Door de Amerikaanache politie gearreateerd DINSDAG 22 MAART 1938 Protesten tegen het bombardeeren van de burgerbevolking Het zal hulp verleenen aan be dreigden, verklaart Duff Cooper EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 144 C hriaten-aocialen wenachen een regeling van de verhouding Ronaelaara veroordeeld DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN ‘I’. »VX\\\\WM1llllllff/ZZ//ZZ/ZZ4 ^EREENIGDE KATHOL] Geruchten over Mgr. Waitz tegengeaprohen Vragen in het Lagerhuia over onderhandelingen met Italii -W BW mayonnaise - TAC K 3 t» SALADE SAUS ,s NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Mislukte luchtaanval op Barcelona. groote hebben o r uit. Ge tan Generaal Terruzzi, i' pdeu neer taan a tede re be- rde di sr- re- nr Stand op Dtn.dut 1 njn.: 7«M Vorige Stand: 7CL» en bet 1 ml Lennox Boyd r week in het egeri- haar Heb m. r «4 welke teen- Ikel ten ooi W Naar Reuter uit Londen meldt worden uitgebreide voorbereidingen getroffen voor de verklaring over de buitenlandsche politiek, die Chamberlain vermoedelijk Donderdag in het Lagerhuis zal afleggen. PAZNAN, 31 Maart (DUB.) Naar uit Paznan wordt gemeld heeft de rechtbank den communist Nowak, die, zooals wy reeds in ons blad berichtten, den pastoor van zijn parochie midden in de kerk had neergeschoten, ter dood veroordeeld. BRUSSEL, 31 Maart. (Belga). De bekende missionaris, pater Bradfer, de Belgische .vlie gende pater", is ernstig gewond by een vlieg ongeval in den Belgischen Congo. Een broeder-misslonaris, die hem vergezelde, kwam bij dit ongeval om het leven. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Otnroeper- mbrlek 10 et per regel sn- db lak ids be ier in PM i ver- L h. noch enten, eeren, sente- sering ft in- Wer- 1 van wider varen clang en de ialf- ka- aria n. N- x l tan mo- D»- «n- i ta- stn- aef- po rno ling co van ivr- toede oodiy- t haar n an- i doen er uit rich- U hot willen Ik lachen hulp"; t R«k lit de rt eu- r, oo- dende t niet J van id het toch ver- voor lijker- !t bij na het Bovendien zal Engeland zich gereed ma ken om niet alleen het leven en eigendom van t Britsche volk, dat over den geheelen aardbol verspreid is, te beschermen, doch ook om materieelen steun te verleenen aan hen, wiens leven en vrijheden worden be dreigd door de brute kracht van een aan valler. LONDEN, 31 Maart. (Reuter.) In het sche Lagerhuis heeft Chamberlain versch de vragen beantwoord. Betreffende het stel van Litwinof zeide de minlster-presl dat de Britsche regeering het Russische stel tot het houden van een conferentie belangrijkste mogendheden ter bespreking de annexatievan Oostenrijk ontvangen aw TvoX 1* a, J en net oesiuaeerv. - Te Londen wordt, volgens Havas, vernomen, dat bet Vaticaan by generaal Franco een vriendschappelljken stap gedaan zou hebben om te verkrijgen, dat de nationalisten afzien van bombardementen van open steden en bur gerbevolking. Het Vaticaan zou slechts huma nitaire overwegingen hebben aangevoerd. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 cl p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 el o. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bl] abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt Het vlaggeschtp van de HollandAmerika Lijn, de „Nieuw Amsterdam", heeft gistermorgen om half vier de Rotterdamsche haven verlaten voor het maken van een driedaagsche technische proefvaart tusschen Plymouth en Boulogne. Het schip op den Nieuwen Waterweg Toen de afgevaardigde vroeg of deze vorde ringen betrekking hadden op de terugtrekking van buitenlandsche troepen uit Spanje, zeide Chamberlain, dat deze vraag tot de nlet-inmen- gingscommissie gericht moest worden. .Hebt gy zelf niet verklaard, dat een Britsch-Ita- liaansche overeenkomst van een desbetreffen de regeling afhankelijk was?” vroeg de afge vaardigde verder. Hierop antwoordde Cham berlain: „Wij zijn nog niet tot een overeen komst gekomen.” Kleine Japanners in de dracht der oude Samoerai-krijgers, ter gelegenheid van de viering van den 2598sten geboortedag van het Japansche Keizerrijk Op een vraag betreffende de Britsch-Ita- liaansche besprekingen heeft de premier ge antwoord, dat deze voortgezet worden en dat Lord Perth verscheidene besprekingen gevoerd heeft met Ciano, waarbij vorderingen zijn ge maakt. De onder-commissie van het kabinet is van daag begonnen met de bestudeering van den toestand en zal morgen opnieuw vergaderen Men zal speciale aandacht besteden aan de Britsche verplichtingen In het buitenland. De parlementaire correspondent van Reuter ver neemt, dat bet niet waarschijnlijk is, dat Cham berlain iets over nieuwe Britsche verbintenissen in Europa zal zeggen. Ook de Dominions zijn, naar men verneemt, voorstanders van een der gelijke politiek. In welingelichte politieke krin gen gelooft men, dat de ministers Chamberlain daarbij eendrachtig zullen steunen. Men zal het standpunt verdedigen, dat de Britsche verbin tenissen reeds een ernstigen last beteekenen, die niet verzwaard moet worden. CAMBRIDGE (Mhss.) 31 Maart (Havas)De Amerlkaansche politie heeft twëè Japansche marine-officieren gearresteerd en een officier der Japansche genie op het oogenblik, dat zij de Harvard-brug, de verbinding tusschen Cam bridge en Boston, fotografeerden in de buurt van de scheepswerven. De geheime dienst der marine werd gewaar7 schuwd. De-politie heeft een fototoestel en twee mappen, die de Japanners bjj zich hadden, in beslag genomen. dien irtar- I het een L De L be- b ne- Vendeeg zijn voor het militair gerechtshof te Zürich negen beklaagden verschenen, die ervan beschuldigd werden vrijwilligers te hebben aangeworven voor het Spaansche regeerings- leger. Vijf beklaagden werden vrijgesproken, drl® werden veroordeeld tot straffen tusschen negen en twaalf maanden gevangenis en één beklaag de tot zeven maanden voorwaardeiyk. Chamberlain voegde hieraan toe: ,Jk echter niet bereid vooruit te loopen op de algemeene verklaring, die ik spoedig hoop af te leggen ten aanzien van de verschil lende problemen, die zich voordoen ten gevolge van den tegenwoordigen toestand. Op de vraag of met Amerika besprekingen gevoerd werden over de recente gebeurtenissen in Europa, beeft Chamberlain geantwoord, dat. de Britsche regeering in ylgemrenen zin de Vereenlgde Staten in kennis heeft gesteld van haar houding ten opzichte van de recente ge beurtenissen in Europa. JERUSALEM, 21 Maart (Reuter) Op Arel Yoenls HoesseinL den voomaamsten sjeik van de moskee van Omar en een der vooraanstaande kerkelijke persoonlijkheden te Jerusalem, is vandaag in de oude stad een schot gelost-, waardoor hij ernstig gewond werd. De sjeik Is een bloedverwant van den In bal lingschap levenden Moefti van Jerusalem, dien hü had zullen vervangen als leider van den op 15 April te houden Nebimoesa-optocht. Zijn metgezel werd licht gewond. RIGA, 31 Maart.. In het plaatseiyk blad van Riga „Jaunakas Sinas” wordt een opwindende jacht In de Baltische Zee beschreven tusschen Zweedsche douanebeambten en Bulgaarsche dranksmokkelaars, die met een lading van 37000 liter zuiveren alcohol aan boord schuil gegaan waren in de vrije haven Liepaja, waar de Zweedsche ambtenaren hen niet konden bena deren. De Zweden bleven echter buiten de haven rondvaren in afwachting, dat de mo torboot der smokkelaars te voorschijn zou ko men. Deze wist echter 's nachts te ontsnappen en haar lading af te leveren. Nog steeds zijn de Zweedsche autoriteiten op zoek naar her schip, dat volgens geruchten thans te Danzir ligt om opnieuw smokkelwaar In te laden. BERN, 21 Maart. (Havas). De Zwitrer- ■ehe bondsraad heeft vandaag bij den aanvang der parlementszitting een verkla ring afgelegd over de neutraliteit van Zwitserland. PRAAG, 22 Maart. (Havas). De Dultsche Christelijk-Sociale party in Tsjecho-Slowakye heeft vier van haar leden: minister Spina, den voorzitter van de party en den voorzitters van de parlementefracties, opgedragen met alle be langhebbenden besprekingen te openen, ten einde een regeling van de verhouding tusschen Tsjechen en Duitschers tot stand te brengen. Hieruit biykt, dat de Christen-Socialen zich willen verzetten tegen de versterking van het prestige van de party van Henlein by de Duit schers in Tsjecho-Slowakye na den „Anschluss”. KAUNAS, 21 Maart. (Havasj. Het Utao- sebo kabinet is afgetreden. President Smetona heeft echter geweigerd dit af treden te aanvaarden voor de Eerste Mi nister Tubelis. die ernstig stek is en zich op het oogenblik in Zwitserland bevindt, teruggekeerd aal zijn. Tubelis sou zich thans onverwijld naar Kaunas begeven. Volgens de Estlandsche pers zullen de Poolsch-Litausche onderhandelingen te Tallin worden voortgezet, totdat de wederzydsche ge zanten zullen zyn benoemd. Na 31 Maart sullen de Poolsch-Litausche on derhandelingen langs normalen weg worden PARIJS, 31 Maart. (Havas.) In bevoegde kringen deelt men naar aanleiding van de ge ruchten, die dezer dagen de ronde hebben ge daan. mede, dat er' ge$n sprake is van een binnenkort te verwachten berwaardeering van den metaalvoorraad van de Bank van Frankrijk. laar onze Weensche corr. ons meldt, is -de be ide, vyf punten omvattende instructie van rd. Innltzer, na zyn bezoek aan Hitler opge- d, gisteren nog niet in de kerken voorgele- Wel is zy nlet-officleel aan den clerus van' enen bekend gemaakt. »p het einde der vorige week heeft een con- ïntie der Oostenryksche bisschoppen plaats LONDEN, 33 Maart (Havas) Tydens een vergadering van den conservatieven bond .Sint George" in Caxton Hall heeft de eerste Lord der Britsche admiraliteit. Duff Cooper, verklaard, dat Epgeland zal biyven samenwer ken met de landen, die boven alles den vrede wenachen, en die Genève aanvaarden als plaats van samenkomst. Donderdag wordt een verklaring van Chamber lain verwacht over de buitenlandsche politiek. felle gevechten tusschen Chineexen en Japan ners in Zuid-Sjantoeng. Nieuwe vrijwillige bijdragen voor de defensie ge geven. Te Den Haag is de 25-jarige werking van de Armenwet-1912 herdachL ROME, 21 Maart. Generaal Terruzzi, de onder-staatssecretaris voor Itallaansch Afrika, heeft in de Kamer erkend, dat er in Abessiniè een opstandige beweging gaande is geweest. Hy selde, dat er volkomen rust heerschte In Har- rar, Galla en Sldamo, maar dat gevallen van opstandigheid en plundering zyn voorgekomen in Amhara. Deze feiten hebben ons genoopt, aldus Terruzzi, tegenmaatregelen te nemen, waardoor geleideiyk normale toestanden terug- keeren. Wy kunnen niet verwachten, zoo voegde hy hieraan toe, dat menscheri, die eeuwenlang geleefd hebben van overvallen en plunderingen, terstond volgzame burgers worden, maar de tegenwoordigheid van onze gewapende macht brengt overal rust èn orde teweeg. Verschillende boschbranden schade aangericht. Da Niemoeiler bevindt sieh nog steeds In een concentratiekamp. BERLIJN, 21 Maart. (Reuter) In de Beiyde- niskerk te Dahlem werd Zondag medegedeeld, dat ds. Niemoeiler zich nog steeds in het con centratiekamp bevindt. Het akntal predikanten, dat op het oogenblik in hechtenis wordt gehouden, bedraagt twin tig. BUREAUX: sirMAAR. Hof A Telefoon 4330 on 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 3, Telefoon 771 HOORN, Koepoortsweg »4, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon BI. ABONNEMENTSPRIJS: Mat inbegrip van 'gratis ongevallenverreke- ring:\oor Alkmaar ƒ2.- per kwartaal of cents por week, voor buiten Alkmaar 250 per kwartaal of 20 cents per week. Uitg. N. V. Drukk. De Spaamestad - Haarlem. Berlijn, 31 Maart (DUB.) De tewater lating van het tweede schip der organisatie durch Freude”, die in verband met de Oostenryksche gebeurtenissen uitgesteld was, 10.000 Ooatenrykers de plechtigheid SJANGHAI, 31 Maart (Havas) Felle ge vechten worden op het oogenblik geleverd In het Zuiden van Sjantoeng. Volgens Chi- neesche telegrammen zouden de Chineesche troepen verscheidene successen hebben be haald voor Soetsjau. Uit da «zelfde bron wordt vernomen, dat de Chineesche aanval in Zuldoosteiyke richting in het gebied ten Oosten van den spoorweg Tlentsin-Poekau vorderingen maakt en de flank bedreigt van de Japansche troepen, die zich hebben moeten terugtrekken. In het Zuidwesten van Sjantoeng is een Chi neesche afdeeling over het Groote Kanaal ge trokken. zy bedreigt thans de stad Jentsjau. In Zuid Sjanst trekken 6000 Japanners by Pingloe. aan den Noordelijken oever der Gele Rivier terug in Noordoosteiyke richting. Ook de Ja pansche troepen in het Zuidoosten van Sjahs! trekken terug en wel In Oosteiyke richting. Hierby wordt met een zinspeling op de ver- dwynlng van Ooetenryk om. gezegd: De wyzl- ging, welke de politieke kaart van Europa dezer dagen heeft ondergaan kan niet een verzwak king van de politieke situatie van Zwitserland tot gevolg hebben. De onafhankeiykheid en de neutraliteit na het eedgenootschap «Ijkt integendeel meer dan ooit onontbeeriyk te Mjn voor de handhaving van het Enropeesche even wicht. Van alle zijden werden ons op dat punt plechtige verzekeringen gegeven. Hun waarde is onbetwistbaar. Geen onser drie buurlanden kan verlangen of wenachen, dat Zwitserland verdwynl Geen hunner bedreigt onze democratische staatsinstellingen, die een der voornaamste rs- denen van bestaan zyn van het eedgenootschap en zyn 32 kantons. Het is een eeuwenoude mis sie van Zwitserland in Europa en in het belang van allen de doorgangen van de Alpen te be waken. Zwitserland dekt en beschermt de vitale deelen der grensgebieden van zyn buren. 08 wil van het Zwitsersche volk deze missie te vervullen en zyn onafhankeiykheid te doen eerbiedigen ten koste van zyn bloed is unaniem cn onwrikbaar. Iedere mogeiyke dubbelzinnigheid ten op- «chte van onze onafhankeiykheid moet worden weggenomen. De verklaring besloot: Lut ons bewijzen, dat een democratie als de onze het regiem Is van gedisciplineerde vry- held en dat niemand de hechtheid der federale «anden zal kunnen verbreken. Ds Labour-afgevaardlgde Arthur Henderson heeft in het Lagerhuis de aandacht gevestigd op de redevoering van Lennox Boyd, waarin deze gesproken heeft over Tsjecho-Slowakye. Lennox Boyd gaf toe een indiscretie te hebben begaan door een redevoering te houden over de buitenlandsche aangelegenheden. Ter vergoeiyking van de door hem begane vergissing wees Boyd er op. pas onlang» te zyn benoemd. Hy sprak zyn leedwezen uit met het gebeurde. Chamberlain zeide, dat Lennox Boyd, aange zien hy geen lid is van het kabinet, geen deel heeft aan de regeeringspolltlek, zoolang deze nog niet vaststaat. i Chamberlain voegde hier aan toe. dat de po litiek der Britsche regeering en haar houding nopens de kwestie, waare heeft gesproken, in den loop Huis zal worden onthuld. Salzburg deden de laatste dagen talryke chten de ronde, welke ten doel hadden de «tochten der massa op te zetten tegen Aarta- :hop Dr. Waits, zoo werd oa. beweerd dat machinegeweren in bet paleis van den :hop gevonden had. Eveneens werd verteld, aanzleniyke hoeveelheden wapens waren «den in het klooster Nonnberg, in bet derhuis der Barmhartige Zusters en in de kerk te Maxglan. De politieautoriteiten te Sals- burg deelen thans mede, dat al deze geruchten in stryd met de waarheid zyn en eiken grond missen; verdere verspreiding van deze geruch ten zal gestraft worden. Het bericht, dat Mgr. Waltz gearresteerd zou zyn, hebben we reeds eerder tegengesproken. Kroonprins Frederick van Denemarken kort geleden als dirigent opgetreden voor het symphonle-orkest van de KonlnkUjke Opera te Koj?eiihagen. De kroonprins is een groot muziekliefhebber en -kenner en woont dikwyis de repetities van het orkest by. By één dezer gelegenheden nam hy op verzoek den dirigeerstok over. Hy leidde de „Pathetische Symphonic” van Tsjaikowsky zoo goed, dat men hem yroeg voort te gaan. Hierop dirigeerde hy de ouverture van de „Meistersinger”. Na de repetitie speelde het orkest een fanfare te zyner eere, waarby een bejaard musicus hem toevertrouwde, dat hy. als hy niets anders te doen zou hebben, een uitstekend dirigent zou kunnen worden. BARCELONA, 31 Maart (Havas) He denmorgen om half vyf werd gemeld, dat recbtsche luchtatrydkrachten in de omge ving van Reus verschenen waren. Een jzchttoestel der regeering ging de vyande- lyke vliegtuigen tegemoet en trof hen aan ter hoogte van Cambrlls. Het waren twee watervliegtuigen. De strijd werd aangebonden en één der twee bombardementstoestellen werd neergeschoten. Brandende stortte het neer op den weg van Cambrils. Van de vyf inzittenden kwamen vier om het leven. De vyfde is met zware brand wonden in het ziekenhuis opgenomen. Het tweede bombardementstoestel verdween In de richting van Palma de Majorca. Aange zien bet getroffen was, liet het onderweg zyn bommen last in zee vallen. Het regeerlngstoestel, dat al zyn munitie verschoten had, keerde on gedeerd naar zyn basis terug. Volgens Britsche diplomatieke kringen is een copie der aan Salamanca gezonden nota aan bet Vaticaan ter hand gesteld, in de hoop, dat «Ut zich zal aansluiten by de Britech-Fransche démarche tot het doen eindigen van de lucht bombardementen op burgerbevolkingen in Spanje. Voorts wordt vernomen, dat een lijst van vliegtuigen van Dultsch en Itallaansch fabri- caat, die thans door de troepen van Franco ge bruikt worden, door de Fransche aan de Brit- sche regeering is gezonden en thans door de bevoegde diensten van het Foreign Office aan dichtte wordt bestudeerd. De burgemeester van Barcelona heeft een telegram doen toekomen aan de burgemeesters van Parijs, Lyon, Bordeaux, Marseille, Brussel Londen, Stockholm, Genève, Manchester, Liver pool en New-York waarin hy melding maakt van de luchtaanvallen door Dultsche en Ita- llaansche vliegtuigen, waardoor vele menschen. onder wie kinderen, vrouwen en ouden van da- gen omgekomen zijn. Hy dringt aan op ren eenstemmig protest tegen deze daden. V- -' - -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 11