DE LES VAN OOSTENRIJK H R. i ■'bO5 voor Nieuwe bijdragen defensie i I Ki J Zr ’'**1 V DINSDAG 22 MAART 1938 Om on» volkabeataan Boschbranden Vee/ natuurec hoon vernield Mg DE Z. a VOETBALPOOLS Veertien stuks vee verbrand s. Consuls buiten functie MS Beide verdachten tot drie maanden gevangeniaatraf veroordeeld Groote smokkelhandel in sigarettenpapier De Armenwet is 25 jaar in werking Zijn schoonvader in woede gedood Niet minder dan 134.000 boekje» aangeelagen Vooratel van R.K. Mynwerkera- bond voor een contract van 6 maanden aanvaard Hooge Raad verwerpt het cassatieberoep Zeeuwsch landbouwer hoort 1000 boete tegen zich eischen Verder groote materieele schade door apelen met vuur De loonen voor het mijnbedrijf RONDOM GESMOKKELDEN SPIRITUS Directeur slachthuis beleedigd DE KONINGIN NAAR TOSCANINI Onthulling gedenkteeken in de Harskamp DE AANSLUITING VAN OOSTENRIJK BOERENBEVOLKING BELEEDIGD? AAN ZIJN VERWONDINGEN BEZWEKEN Ook te Schinveld Het familiedrama te Thorn voor het Boaache gerechtahof Hooge onderacheiding van mr. J. Everta en mr. F. A. Nelemana Hebben keuringsartsen zich er schuldig aan gemaakt? Honderden hectaren hakhout en dennenboech verbrand dat Nederlander. Een Nederlandsche vrouw. N. N. In verband met de bijzondere omstandigheid =z; en 1 I welke 7 3 f S.— bijdrage voor versterking en bewaking grenzen. Na voortgezet omstandig overleg stemden de directies er in toe, ten einde op dit punt tot overeenstemming te komen, alsnog aan het verzoek van den R.K. Mynwerkersbond tegemoet te komen. f 3000.—. Een ouderpaar, dat door arbeid in Indié 50.000 heeft kunnen sparen voor de toekomst van vijf nog jonge kinderen en dat krachtig pacifistisch van aanleg te, te van mee ning, dat thans de toekomst van deze kinderen vóór alles etecht de militaire beveiliging van ons land en van ons Indié. In de hoop, dat het Nederlandsche volk op duidelijke wijze zijn wil zal toonen, sluit het hierbij 2000.— van de f 50.000.— in, terwijl het verder voor elke f 5.000.000.— die vrijwillig wordt bijeengebracht, opnieuw 1000.— zal storten, tot een maximum van 10.000.— slag voor de ordening, welke de Armenwet tot een ordeningswet maakt: voor een vryw'lllge 1» November van het vorige jaar heeft zich onder de gemeente Thorn een vreeseiyk familie drama afgespeeld. De aldaar wonende chauffeur W. J. R heeft in een vlaag van woede zijn schoonvader H. C. met een schop den schedel ingeslagen, waarna C. tengevolge van verbloeding te overleden. De aanleiding tot dit vreeselyk drama moet worden gezocht in de relaties, welke C. met de vrouw van R. onderhield. werd de zaak met gesloten deuren behandeld en werden geen getuigen gehoord. De advocaat- generaal requlreerde twee jaar gevangenisstraf. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. HM de Koningin heeft Maandagavond een gedeelte bijgewoond van het concert van het 1»^-. Met de gedachte, dat ik geen 1500 maar wel 15.— kan missen, zend ik u dit bedrag uit vaderlandsliefde. Voor een volk, dat de beschikking over zeg rijf milliard vermogen heeft en per jaar bijv, veel meer dan 100.000.000.— aan tabak uit geeft, is 5.000.000 een kleinigheid, waar het gaat om ons volksbestaan. De Hooge Raad was van oordeel, dat in het vonnis terecht te beslist, dat hier werd gehou den een loterij in den zin der wet en dat de winners der uitgeloofde prijzen werden aange wezen door een kansbepaling, waarop zy geen overwegenden invloed konden uitoefenen. De groote droogte van de laatste weken heeft ertoe geleid, dat Zondag, toen iedereen in bosch en hel vertoefde, tal van branden werden gesignaleerd, die groote oppervlakten natuurschoon hebben vernield. ze hun bult zóó bij je neer. Als het dan ge vonden wordt, ben Ji) er by." De rijksadvocaat, mr. C. R. C. wyckerheld Bisdom, meende evenwel uit de gedragingen van den verdachte te kunnen opmaken, dat deze niet geheel onschuldig was aan de smokkelarij. Spr. vorderde een geldboete van f 1000.subs. 200 dagen hechtenis, bij welke vordering de procureur-generaal zich aansloot. „Als ik schuldig was." commentarieerde ver dachte dezen etech, „sou het veel te weinig zijn. Maar ik moet hard werken voor mijn brood en hoef er niet voor te smokkelen. Ik ben onschuldig." De verdediger, mr. P. C. Adriaanse. te Mid delburg, achtte de schuld van verdachte aller minst bewenen en drong met klem op beves tiging van het Middelburgsche vonnis (ont slag van rechtsvervolging) aan. Uitspraak 4 April. 1 ressort de be- onder- >ea R, die spoedig door de politie werd gearres teerd. heeft wegens doodslag op zijn schoonvader terecht gestaan voor de rechtbank te Roermond, welke hem wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, heeft veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie, die zelf ontslag van rechtsvervolging heeft geëischt. heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Deze zaak diende Maandag in hooger beroep voor hét Öerechtshof te 's Hertogenbosch. Niettegenstaande da zware straffen, welke da Bredasche Politierechter oplegt aan smokke laars van sigarettenpapier, neemt deze smokkel handel van dag tot dag toe. minister van Defensie deelt mede, m verschillende giften voor de verster- der defensie werden ontvangen. Ondanks het feit, dat tallooze personen het blusschingswerk hadden aangevat, bleek dit on begonnen werk. De brand plantte zich over de Beerse op het gebied van Westelbeers en Gaste ren voort. Honderden hectaren gemeentelijke en particuliere bosschen hakhout en jong dennen- bosch zijn door het vuur verteerd. Aangezien de brand des avonds te zeven uur nog voortwoedde, te de schade nog niet te overzien. HU wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. Maandagochtend ontstond brand in de schuur van de boerderij, bewoond door P. van der Meu ten, gelegen aan de kom van het door Suawoude (Fr De vlammen grepen door de droogte van het houtwerk met groote snelheid om zich heen, zoodat de bewoners en dorpsgenooten geen kans zagen, al het vee uit de stallen te redden. Een achttal koelen, vijf kalfjes en een paard kwa men in de vlammen om. De brandweer uit Bergum wist het woonhuis te behouden. Verder brandde alles tot den grond toe af. Een groote hoeveelheid hooi, dat op het erf opgeslagen was, werd eveneens een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand te te wijten aan het feit, dat kinderen in de schuur met lucifers hebben gespeeld. Verzekering dekt de schade. De boerderij was eigendom van den heer L. D. van der Meulen. de heeft schuldig maar erg gerust zijn wij daar Ter herdenking van het gedurende 25 jaar in werking zijn van de Armenwet-1912 heeft de algemeene armencommissie Maandagmiddag in Pulchrl Studio te Den Haag een plechtige vergadering gehouden, wtiarby de voorzitters en secretarissen van de verschillende Armenraden in het land aanwezig waren. Bovendien werd de vergadering opgeluisterd door de tegenwoor digheid van den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer H. van Poeyen, den voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, den voorzitter van den Gezond heidsraad, dr. N. M. Josephus Jitta en voorts door den voorzitter van de vereeniging „Hulp voor Onbehuteden” te Amsterdam en tal van voorzitters van Raden van Arbeid. Deze bij eenkomst werd op initiatief van de vereeniging van secretarissen van armenraden gehouden en stond ouder voorzitterschap van den heer J. R Snoeck Henkemans, sinds 25 Jaar lid en voor zitter van de algemeene armencommissie. De voorzitter herdacht in zijn openingswoord de periode, die vooraf ging aan de eerste wjjri- glng van Armenwet-1854. Aan het einde van zijn openingswoord deed hij mededeeling van zijn aftreden als voorzitter, welke geste hij ten eerste motiveerde door zijn gevorderden leeftijd en ten tweede, omdat hij gelooft, dat een belangrijke wijziging in de armenwetgeving in Nederland tot stand zal moeten komen, aangezien de groote toeneming van de werkloosheid de gedachte doet baan- breken, dat geheel bijzondere maatregelen on vermijdelijk zijn. Vervolgens hield mr. J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amsterdam, een lezing over de geschiedenis van de Armenwet-1912. De schoonste gedachte, die in de wet van 1912 ia vaataelegd. achtte spreker den grond- „Als men in Zeeuwsch-Vlaanderen woont, is men nog niet gelukkig." Deze zinsnede, welke allerminst tot slagzin van de plaatselijke vereeniging voor vreemde lingenverkeer zal worden gekozen, vormde Ce baste van het verweer van den landbouwer I. C. du B. te Breskens, op wiens terrein twee wagens, beladen met enkele tientallen liters gesmokkelden spiritus, werden gevonden. De wa gens. boerenkarren met hooi volgeladen, be hoorden hem inderdaad toe. doch van de fles- schen spiritus, welke onder het hooi verstopt waren, wist hij niets af. Hij was, zoo beweerde hij, het slachtoffer van de geraffineerde stre ken van sluwe dranksmokkelaars. Dit voorval speelde zich in December 1933 af. Pas drie jaar later werd de landbouwer voor de rechtbemk te Middelburg ter verant woording geroepen en nadat de zaak nog eens naar de instructie verwezen was, werd hij van rechtsvervolging ontslagen, terwijl natuurlijk de gevonden spiritus verbeurd werd verklaard. Het O. M. was van meening, dat de landbou wer wel meer van deze geestrijke vloeistof af wist, teekende hooger beroep aan en zoo diende de zaak Maandag voer bet Haagsche ge rechtshof. .We kunnen niet allemaal in Den Haag wo nen," verklaarde de ronde Zeeuw in sappig Vlaamsch. Jtls je bjj ons aan de kust woont, dan komen er telkens smokkelaars over je ter- I Residentie-orkest onder leiding van Toscanini «win en als die in moeilijkheden raken, «steen in het gebouw voor K. en W. te Den Haag. Het gerechtshof te Den Haag deed Maandag uitspraak in de strafzaak tegen den 67-jarigen gepensionneerden hulpkeurmeester W. de H, wonende te Weststellingwerf en den 52-Jarigen J. L. B., directeur eener naamlooze vennoot schap te Rotterdam, die wegens smaadschrift tegen den directeur van het openbare slacht huis te Rotterdam, dr. H. J. J. H. door de Rot- terdamsche rechtbank veroordeeld zijn tot ieder zes maanden gevangenisstraf. Zy hebben in 1935 en 1936 een tweetal re questen naar den minister van Justitie gezon den en afschriften daarvan gestuurd aan ver schillende slagers en veehandelaren in ons land. In deze requesten hebben zij zich zeer beleedigend uitgelaten over dr. H.. dien zij ervan beschuldigden, dat hij als directeur van het slachthuis te Rotterdam en als keurmeester te Sliedrecht groote hoeveelheden afgekeurd vleesch aan opkoopers heeft verkocht. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank gevorderd. Het gerechtahof overwoog in zijn arrest o.m„ dat de opzet om den heer H te beleedlgen blijkt uit de uiterst krenkende bewoordingen van de requesten en dat in leder geval verdach ten zeer lichtzinnig te werk zijn gegaan. In verband met deze zeer laakbare handelin gen achtte het Hof een strenge straf op haar plaats en veroordeelde beid4 verdachten tot drie maanden gevangenisstraf. In de Maandag gehouden vergadering der Contact-Commlssie voor het Mijnbedrijf werd allereerst aan de orde gesteld een schrijven van den Bk. Mijnwerkersbond, waarin deze naar aanleiding van de ter vergadering van 14 Maart gehouden besprekingen over déf loonovereen- komst per 1 April ek. nogmaals aandringt op een contract voor den duur van zes maanden. et beeft ongetwijfeld velen verbaasd, dat niettegenstaande de weinig vroo- Hjke ervaringen, welke de katholie ken in het nationaal-socialistische Derde Rijk ondervinden, bet Katholieke" Oosten rijk zich zonder noemenswaardigen slag of stoot gewonnen heeft gegeven, niet alleen aan het nationaal-soclalisme, maar aelfs aan het Derde Rijk en zijn régime, met alle risi co's daaraan vooral voor katholieken verbon den Zij vragen zich af, of Kurt van Schuach- nlgg een llluslonntet te geweest, die de wer- keiykheid niet zag of niet wilde zien, of het Vaderlandacbe Front en de Christelijke cor poratieve standenstaat niet meer dan idea listische ficties zonder reëele beteekente wa ren, of de roemrijke historische en cultureels traditie van Oostenrijk en zijn selfstandig- heidsbewustzijn geen leAnsbeteekenls meer hadden. Op al deze vragen meenen wij, die in de bewogen dagen van den ..Umsturz" in Tirol vertoefden, het volgende te moeten antwoorden. De qualiflcatte van het „Ka tholieke" Oostenrijk heeft weinig méér in bond dan die van het katholieke Beteren, af hot katholieke Frankrijk of het katholie ke Spanje. Zeker, in naam te de overgroots meerderheid van de Oostenrijksche bevolking nog altijd katholiek, maar zooate nagenoeg overal vormen de diepovertuigde en princi pieel levende katholieken, die tot heldhaf tige offervaardigheid voor hun beginselen bereid zijn, er een bijna beschamende min derheid. Dr. Kurt von Schuschnlgg behoorde evenals de vermoorde Dr. Dollfuss tot die minderheid. HU heeft met alle kracht, die In hem was. tot het laatste toe gestreefd en gestre&en om het Quadragesimo-programms te verwezenlUken. maar hy miste een vol doend aantal even getrouwe en betrouwbare even principleele en offervaardige medewet kers, terwijl hy bepaalde voor dit doel to taal ongeschikte en algemeen verdachte ele menten niet snel genoeg kon afschudden of. wanneer hy ze kon elimlnéeren, dit moest doen op een gecamoufleerde wijze, welke door het volk nog als een ..bekroning’ werd beschouwd. Het. wil ons voorkomen, dat Schuschnlgg wel degeiyk op de hoogte te geweest van de groeiende nationaal-socialis- tteche gezindheid in Oostenrijk, maar alles in het werk heeft gesteld om zoolang moge lijk dien vloed te keeren. in de Udele hoop dat andere machten, die bU de enafhanke- lUkheid van OostenrUk belang hadden, hem te hulp zouden komen. HU heeft het ver trouwen, dat de «verbloedende Dollfuss, dat het Vaticaan. dat heel de kathollekevwerelrt in hem stelde, niet willen beschamen en is eerst voor geweld geweken, toen in de laat ste dagen vóór den „Umsturz” de druk van Duitschland veel sneller en brutaler toenam dan hU in zün somberste uren durfde ver moeden. 490.— een kleine bUdrage voor de defensie van ons land. Aangelokt door het prachtige lenteweer maakte Z. K. H. Prins Bernhard Zondag *n wandeling door de prachtige bosschen in de omgeving van Soestdük steenen bank met bronzen gedenkplaat, ge plaatst nabU de Officierscantine en gelegen aan den grooten weg, is tot stand gekomen uit vrU- willlge bijdragen van hen, die den kapitein, la ter majoor van Duuren, als commandant van 't vaste schietkamp hebben leeren kennen en waardeeren, waarom spontaan met het idee van een -ter zake gevormd comité werd ingestemd. Het comité, dank brengende aan vereenigin- gen, korpsen en allen die tot het welslagen heb ben bUgedragen. noodigt hen uit bU deze ont hulling Zaterdag tegenwoordig te willen zUn. ooals de onontwikkelde massa, ondanks X alle verschillen van ras en bloed en bo- dem. overal is, zoo was die ook in Oos tenrijk. zy generaliseert, zü verwart perso nen en zaken, zy te sterker ontvankeiyk er te gevoeliger voor stoffeiyke dan voor gees- teiyke belangen. Toen Starhemberg als mi nister te Weenen in één wilden nacht 50.000 Schillingen stuk sloeg en mln. Stockinger zich krachtens zUn ambt persooniyk wist te 1O._. Een druppel in de zee, maar hopelijk een prikkel voor anderen. Van een oude dame. De wederom ging jn verband met de plaatsruimte te het niet wel mogelUk. de begeleidende brieven, welke alle biyk geven van offervaardigheid en va derlandsliefde, in hun geheel te pubUceeren. Ontvangen werd: 1125 in hulde en dank aan de vrouw die Iedere oprechte Nederlandsche den weg weea om haar land van nut te zyn. Een Nederlandsche. De heer Loock, volontair ter gemeente secretarie te Bergen CL.), die met zUn motorrij wiel t^en een auto reed, te in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden De Hooge Raad heeft Maandag arrest gewezen in de kwestie der zg. voetbalpools. By vonnis van den kantonrechter te Rotter dam was A. de J. aldaar, wegens het organteee- ren van een loterü zonder vergunning in den vorm van een zg. voetbalpool. n.l. het raden van de uitslagen van in Engeland gespeelde wedstryden tot f 5.50 boete subs, een dag hechtenis veroordeeld, welk vonnis de Recht bank had bevestigd, doch waartegen de J. cassatie had Ingesteld. Overeenkomstig de conclusie van den procu reur-generaal heeft de Hooge Raad thans het cassatieberoep verworpen. De minister richtte zich met een persooniyk woord tot den aftredenden voorzitter, den heer Snoeck Henkemans, wien hy de bysondere waardeering van de regeering betuigde, en hy deelde mede dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den voorzitter van den Armenraad te Rotterdam, mr. A. Nelemans, en den secretaris van den Armenraad te Amsterdam, mr. J. Everts, te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Naasau. Met een kort dankwoord sloot de heer Snoeck Henkemans daarop de vergadering. In totaal werden niet minder dan 2650 da- 8*n gevangenisstraf opgelegd, benevens een totaal van f 1955.— aan boeten. en slotte heeft de massa-psychologie by dezen „Umsturz" een geweldige rol gespeeld, wy hebben met eigen oogen gezien, hoe in Innsbruck tydens de nazl- demonstratles eerst een groot deel van het toeschouwend publiek slechts verbazende be langstelling toonde over het feit, dat die demonstraties niet verydeld werden, en dan bAeffend, hoe wankel Schuschnlgg’s positie was geworden, fanatiek mee ging doen, misschien wel uit vrees om straks niet voor een volksvyand te worden uitgekreten en ver volgd. Tallooaen, die Vrydag vóór den „Um sturz" mededemonstreerden in de meening. dat het alleen maar tegen Schuschnlgg ging, zullen met zorg en angst in het hart ge juicht hebben, toen zich de algeheele iniy- ving van hun vaderland by het Derde Rijk voor hun oogen bliksemsnel voltrok, een iniyvtng, waarvan zy in hun binnenste niet alleen niets wilden weten, maar waar aan zy ook niet hadden gedacht. Het is te hopen, dat het Dultsehe nationaa^-socialis- me niet de practyken in Oostenryk zal toepassen, waaraan het zich tegenover katholieken in Duitschland gemaakt, i- --- - - niet op Laten wy niet meenen. dat wat in een an der land en by een ander volk mogeiyk biykt, by ons niet sou kunnen voorkomenDe men- a scheiyke natuur met haar fouten en gebre ken en zwakheden is ondanks alle verschil len in den grond toch overal hetzelfde. De geschiedenis leert dat maar al te duidelUk en de geschiedenis van de omwenteling in Oostenryk geeft ook ons land en onsen ka tholieken in dit opzicht een behartigens- waardige les. 350.— voor het fonds van vry williger, en daadwerkeiyken steun voor Vrijwillige steun, elkeen naar vermogen uit het volk aan de regeering. Het smokkelen heeft een omvang aangenomen, welke san het fabelachtige grenst. Drommen steuntrekkers uit geheel Neder land kpmen de Moerdykbrug over om in België sigarettenpapier te koopen of te halen en dit frauduleus in Nederland in te voeren. Vroeger kwamen de verdachten zelf voor den politierechter, doch den laatsten tyd laten de beeren verstek gaan en zenden groote papieren epistels aan den Officier van Justitie, waarin sy om een voorwaardeiyke veroordeellng vra gen. De politierechter gaat daar niet op in steeds volgt een zware gevangenisstraf. In de zitting van den politierechter te Breda werden Maandag niet minder dan 85 zaken be treffende het smokkelen van sigarettenpapier behandeld, met in totaal byna 100 verdachten, WA verscheidene vrouwen. verrUken, toen majoor Fey na de duistere rol, die hy by den moord op DoUfuss had ge speeld, uit de politiek weggedrongen werd naar een zwaar gesalarieerde directeur»- plaats in een Donaustoomboot-maatachappy, toen door Weenen gratis ter beschikking van de noodiydenden gestelde levensmiddelen door corrupte gemeenteraden van Vader- landsche Fronters aan de armen verkoent of niet uitgedeeld werden, viel de schande daarvan in het oog van het behoeftige volk ook op Schuschnlgg zelf en diens régime. Bo vendien heeft het strenge autoritaire régime, dat slechts één politieke party toestond en tallooeen dwong de inneriyke overtuiging omwille van de materieele bestaansmogeiyk- heid uiteriyk geweld aan te doen, het volk psychologisch ryp gemaakt voor het aanvaar den van een ander eveneens autoritair ré gime. waarvan het in ieder geval betere eco nomische omstandigheden verhoopte. De waarde van de roemryke historische en cul- tureele traditie van het onafhankeiyke Ooe- tenryk woog in de weegschaal van het oogenbllk voor het Oostenryksche volk veel lichter dan de zware nood, waarin velen leefden. De wyze, waarop een deel van den clerus zich met het Schuschnigg-régime ver eenzelvigde, heeft het ook in den laster en de onrechtvaardige beoordeellng van dat régime doen deeïen, terwyi voor vele Oosten- rykers de onverstandige of weinig bewonde renswaardlge gedragingen van één enkelen hun bekende geeste-yke voldoende waren om practisch de kerk onverschillig of hate- iyk den rug toe te keeren. Biykens een mededeeling van het Dultsehe gezantschap te Den Haag zyn de consuls-gene- raal van Oostenrijk te Amsterdam en te Rot terdam. resp. mr. J. P. van Tienhoven en mr. M. E. Kronenberg, en de consul van Oosten ryk te Maastricht, de heer E. van Oppen, met ingang van 15 Maart van hun consulaire func tion ontheven. De Dultsehe consulaire ambtenaren hier te lande hebben zich, voor zooveel hun betreft, belast met de behartiging van langen der voormalige Ooatenrijkscbe danen in Nederland. Zy verklaarden daarby er op te rekenen, dat, wanneer over zes maanden handhaving van de tegenwoordige loonen niet mogeiyk zou biyken, de vakorganisaties alsdan bereid zullen worden gevonden tot een herziening der loon overeen komst mede te werken. Vervolgens werd de ter vergadering van 14 Maart aangevangen behandeling van het door de sub-commissle uit de Contact-Commlssie voorgestelde ontwerp-CA.O met toelichting als mede van de naar aanleiding daarvan door den R.K. Mijnwerkersbond en den Ned. Mynwer- kersbond tot de Contact-Commissie gerichte brieven en van de door den vertegenwoordiger van den Prot. Chr Mynwerkersbond nog staan de de vergadering namens zyn organisatie naar voren gebrachte wenschen, beëindigd. De direc ties zegden toe, dat zy het vraagstuk van de verkorting van den arbeldstyd der continu- arbeiders en de gevolgen daarvan voor het week- inkomen dier arbeiders nogmaals in overweging zouden nemen. De directie» zegden voorts een onderzoek toe naar aanleiding van klachten betreffende de kwaliteit van huisbrandkolen voor de arbeiders. Voor het overige werd overeenstemming bereikt omtrent de in de brieven der belde organisaties nader naar voren gebrachte punten en ten aan zien van den defiaitleven tekst der nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst. De vertegenwoordiger van den Ned. Mynwer kersbond heeft andermaal aangedrongen op ver korting van den wekelykschen arbeidstyd van 46 tot 45 uur. De directies antwoordden, dat verkorting van den wekelykschen arbeidsduur onmogeiyk is, zoolang niet de groote kolenproduceerende lan den daarin voorgaan en wezen er op, dat een - dergeiyke arbeldsverkortlng den levensduur der Llmburgsche mynen aanmerkelyk zou verkor ten, hetgeen noch in het belang der onderne mingen, noch in dat der daarby te werk ge stelden zyn kan. Een schryven van den Prot. Chr. Mynwerkers bond betreffende het ontslag van 60-Jarige myn- arbelders, nlet-leden der pensioenkas van het A. M. F., werd aangehouden tot de volgende vergadering. dien ligt er een zekere tendenz in de ontwik keling der ordening, want, wanneer men ordening wenscht, dan kan men niet volstaan met de oprichting van instellingen van armen zorg voor slechts enkele gemeenten. Het is sprekers groote wensch dat nog eens het ge- heele territoir des Ryks door de ordening worde omvat. De vraag is thans: kunnen wy tevreden zyn? Op het oogenbllk zyn er Armenraden in 20 plaatsen, maar met deze locale ordening komt men niet uit. Landeiyke binding, opgebouwd uit plaatseiyke binding, is noodig. Ten slotte vragen alle artnenzorgers zich af, of de behoeftigen wan dezen tyd het zooveel beter hebben dan iiy4912, maar helaas, zoo zeide spreker, mqpfa^nen daarop antwoorden, dat er, vergeleken met de honderden van vroe ger, tegenwoordig tienduizenden onder politie toezicht in de ry op hun uitkeering staan te wachten, ten aanzien van wie het indlvidueele werk nog evenzeer onmogeiyk is als voorheen. Maar wel heeft men thans dit bereikt; dat is erkend, dat de werklooze tot op zekere hoogte recht heeft op steun. De armenzorg komt in onze dagen evenwel nog ontzagiyk veel te kort. De minister van Binnshlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, verklaarde vervolgens, dat de regeering by deze gelegenheid gaarne van haar belangstelling biyk geeft, omdat zy den offerzin wil herdenken, die aan de armer zorg ten grondslag ligt en die een kenmerk is voor het Nederlandsche volk. Uit de bosschen, welke gelegen zyn aan den Neutralenweg te Schinveld, steeg tegen één uur Maandagmiddag een dichte rookwalm op, In de afgevallen dennennaalden, welk» daar rijk gezaaid over den bodem liggen, bleek een felle brand te zyn ontstaan, welke spoedig zoodanige afmetingen aannam, dat voorlooplg aan blus- schen niet te denken viel. De brandweer uit Brunssum stond dan ook voor een uitermate zware taak. Slechts zeer geleideiyk wist zy het vuur meester te worden. Om zes uur eerst was de brand gebluscht. Negentig hectare bosch waren toen door het woedende element verteerd De verbrande bosschen zyn eigendom van de Limpensstichting. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdag 26 Maart zal in het Infanterie- Khietkamp in de legerplaats Harskamp worden onthuld een gedenkteeken van wyien majoor C. van Duuren. IMt eedenkteaksn haafsanrt. uit. sub uatuur- Het Tweede Kamerlid Weltkamp heeft aan den minister van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat dezer dagen te Bellen by de samenwerking der betrokken instanties. Boven- aidaar gehouden keuring voor de militie land bouwers door een of meer der met bedoelde keuring belaste artsen zyn bejegend op een wyze, die niet alleen voor de betrokkenen doch voor het landbouwende deel der bevolking in het algemeen als beleedigend moet worden be schouwd? Indien de voorgaande vraag in bevestigenden zin wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een dergelyk optreden hoogst onverantwoordeiyk moet worden genoemd? Is de minister bereid, aan de daarvoor in aan merking komende onder zyn departement res- sorteerende functionarissen te doen weten, dat zy zich van voor de boerenbevolking beleedlgen- de uitingen hebben te onthouden? Deze twee producten werden beproefd bij 17 353 menschen 37 Doctoren en 512 andere controleurs hebben de resultaten na gegaan. Zij constateerden dat zij. die. zoodra dit noodig was. Vicks Va-tro-nol of Vides VapoRub gebruikten, minder dan de helft aan ziektedagen door verkoudheden hadden, dan diegenen die verkoudheden op hun gewone manier behandelden In Waalre heeft het gebrand in het natuur- reservaat ,De Horcht” en voorts langs diverse landsverdediging vennen. Op het grondgebied van de gemeente Eindhoven moest de brandweer Zaterdag en Zondag tien keer uitrukken. De gemeente Lulks- gestel, aan de Belgische grens, zag een opper vlakte van 50 H.A. gemeenteheide zwart ge blakerd, toen Zondagmiddag een hevige heide brand, die In België was ontstaan, naar Ne derlandsen gebied oversloeg. Zeven hectaren bosch, eigendom van de wed. Melskens, gingen in de vlammen op. Maandagmiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in de heide onder het Broek te Neter- sel (N.-B.). De brand breidde zich snel uit en sloeg over naar het Kwikboech. Door wind en vluchtend wild werd de brand in verschillende richtingen verspreid langs randen hakhout, zoo dat In korten tyd op tal van plaatsen brand was uitgebroken. In totaal waren niet minder dan 134.000 boekjes sigarettenpapier aangeslagen en ver- beurd verklaard, terwyi meermalen de auto of de motor, het rijwiel enz. eveneens wer den verbeurd verklaard. Als men weet, dat de aangeslagen boekjes voldoende zyn voor de vervaardiging van 13 millioen sigaretten, dan kan men be grijpen, welken omvang dit smokkelen heeft •angenomen. In totaal zou het Ryk, Indien de smokke laar» niet waren betrapt, voor een bedrag van f 15.000 k f 20.000 benadeeld zyn. De Ryksadvocaat, mr. E. van Zinnicq Berg mann uit Den Bosch, deelde mede, dat in de sigarenwinkels byna geen gezegelde boekjes si garettenpapier meer te krijgen zyn, wyi deze »oo goed als niet meer worden gevraagd. Bleef vroeger het smokkelen van sigaretten papier beperkt voornameiyk tot bewoners van de grensstreek en Zuideiyk 'Noord-Brabant, thans komen de smokkelaars uit geheel ons land baar de grensstreken afgezakt om te trachten renige byverdlenste te verwerven, wat echter in de meeste gevallen op een zware gevangenis straf uitloopt. Van de byna honderd verdachten, welke Maandag terecht stonden, waren niet minder dan 40 verdachten uit Rotterdam afkomstig, 12 uit Amsterdam, 7 uit Utrecht, 3 uit Dordrecht, uit Haarlem, 2 uit Den Haag, 1 uit Alkmaar *nz. enz. Oosterhout levert steeds een groot contin gent smokkelaars, maar thans is het euvel ook al doorgedrongen tot de Langstraat. Viymen en Drunen leverden op deze zitting ook eenige smokkelaars op, wat voor den ryksadvocaat aan leiding was om de bevolking van de Langstraat Waarschuwen, wyi de straffen met onverbid delijke gestrengheid zullen worden opgelegd en Uitgevoerd. En dat deze straffen niet rnalech zyn, wordt *el bewezen door het feit, dat deze varieeren tusschen 1 week en 4 maanden gevangenisstraf. Jmwyi de geldboeten varieerden van f4.— tot 1800.—

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5