Wet op de omzetbelasting! SCHUDT UW LEVER dient te worden verlengd WAKKER DE STOKEBRAND VOOR 25 CENT GEWIJZIGDEN VORM HANDHA VING IN EEN TREKKING REEDS 29 APRIL A.S. Neuscatarrh DONDERDAG 24 MAART 1938 FIETSENDE VROUW GEDOOD Reed* 13 jaar achter den rug MONOPOLIEHEFFING Nieuwe wyze van heffen a UIT DE STAATSCOURANT 1 Zuster Boonstra sal binnenkort Paleis Soestdyk verlaten Bankpapier gesmokkeld in vulpenhouders K.L.M. vliegt met vol bezette vliegtuigen Gunstiger opbrengst geraamd De offers voor onze defensie Wantoestanden in fabrieken De geldigheidsduur der wet zal van 1 Januari 1939 naar 1 Januari 1944 worden verlegd INBREKER TOT VIER JAAR VEROORDEELD Landbouworganisaties vragen verhooging Nationaal huldebetoon wordt voorbereid NATIONAAL WEERBAAR- HEIDS-GESCHENK REGEER1NGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN DUBBEL WOONHUIS AFGEBRAND m Verpleging van Prinses Beatrix Handige truc van een Haagschen juwelier Oproep van de Vereeniging voor nationale veiligheid Zondag as. rondvlucht van vyf Douglas-toestellen by opening zomerseizoen EEN FRAAIE COMFORTABELE EN RUIME FORD-V-8 CLUBCOUPE, WAARBE f 2000.- ZONDAG 27 MAART, uitdeeling van lot-kaarten aan alle R.K. Kerken in Nederland LAAT - GEEN - KAART -VERLOREN - GAAN Uit de brieven spreekt een diep gevoel van vaderlandsliefde ZONDE* SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U snit morren» „kiplekker” uit bed springen. Is in 1934 reeds geklaagd en is toen een onderzoek ingesteld? Slachtoffer wan een aanrijding VlCKS Va-tro-noi. Met verhaal der belasting i BU de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de omzet- belastlngwet 1923 en tot wijziging van de algemeene wet van 26 Augustus 1823. Aan de memorie van. toelichting wordt het volgende ontleend: De minister van Defensie deelt mede, dat wederom een aantal vrijwillige bijdragen bij het De voorgestelde wijzigingen sullen, naar verwacht mag worden, een gunstige werking op de opbrengst van de belasting niet mis sen. Het maken daaromtrent van een schat ting stuit, bü onderwerpen van technischen aard als het ohderwerpelüke, gezien de In gewikkelde verhoudingen in het bedrjjfsle- ven, op vrijwel onoverkomelijke bezwaren. De minister volstaat dan ook met mede te deelen, dat naar zijn meening met een bate voor 's Rijks schatkist van eenlge mll- lloenen guldens mag worden rekening ge houden. gevallen wordt bemoeilijkt. De minister, hoezeer ervan overtuigd, dat de vraag of de omzetbelasting in werkelijkheid zai worden verhaald in laatste Instantie door eco nomische factoren en niet door wetsbepalingen wordt beheerscht, is niettemin van oordeel, dat er in het kader van deze wet plaats is voor een bepaling, welke de strekking heeft te voor komen, dat al of niet juiste aankondigingen omtrent het, in strijd met de strekking van de wet, niet verhalen van de omzetbelasting worden gebezigd als een welkom reclamemiddel In den concurrentiestrijd. Het Amsterdamsche gerechtshof veroordeelde een beruchten Inbreker te Amersfoort wegens poging tot diefstal tot vier Jaar gevangenisstraf, conform den elsch van den procureur-generaal. De rechtbank te Utrecht had verdachte even eens tot vier Jaar veroordeeld. Verdachte heeft reeds negen veroordeelingen en dertien Jaar gevangenisstraf achter den rug. •1* in 17 len Un ad. na len ten ten en ie. lat its er at n Deze nieuwe wijze van heffing is vervat in de onder artikel VI voorgestelde nieuwe lezing van artikel 11 der wet. Dit artikel verplicht, voor gevallen, waarin tot dus verre een aanslag werd opgelegd, den fa brikant, de belasting te voldoen door mid del van plakzegels, ter waarde van de be lasting, welke hij hecht aan een formulier, dat binnen veertien dagen na afloop van het tijdvak, waarover de belasting wordt voldaan in den regel een kalenderkwar taal moet worden ingeleverd bij den in specteur der accijnzen, binnen wiens ambts- kring hij gevestigd is of bij een door den minister aangewezen ambtenaar (b.v. ont vanger der accijnzen). Een aanslag behoeft dan aan den fabri kant niet te worden opgelegd. (slechts één der 15 hoofdprijzen) aan hem die dien prijs trekt uit de NATIONALE PAASCHLOTERIJ Goedgekeurd bij Ministrieel Besluit van 5 Febr. '38 No. 1179 TEN BATE VAN DE ACTIE „VOOR GOD transportmiddelen, evenmin als het gebruik van in het bedrijf vervaardigde meubelen, papier drukwerk, enz, hoezeer aan dengene. die ge noemde goederen ten behoeve van zijn bedrüf van anderen betrekt, wel belasting, althans een prijs, waarin de belasting is verwerkt, in reke ning wordt gebracht. Woensdagmorgen even na 9 uur brak door tot .nu toe onbekende Oorzaak brand uit in het dubbel woonhuis van de familie B. aan den RUmerweg te Renkurn. Toen kort daarop de motorspult arriveerde, stond al vast, dat het pand niet meer te red den was. Fel woedde het vuur in het huls, waar van na een klein uurtje nog slechts een roc kende puinhoop over was. Naar ons werd medegedeeld, was de eigenaar niet verzekerd. - Nabij de Lokbrug te Havelte is Woensdag avond omstreeks half zeven de vrouw van den landbouwer J. O. Mulder uit Njjeveen, die per fiets op den Rüksstraatweg naast haar echtge noot reed, door een personenauto aangereden. De vrouw liep zeer ernstige verwondingen op en is kort na het ongeluk ter plaatse overleden. De auto kwam na de aanrijding tegen een boom tot stilstand en werd vrijwel totaal ver nield. De chauffeur bleef ongedeerd. De minister deelt hierbij mede, dat uiteraard slechts uit een enkele van de begeleidende brie ven een deel van den inhoud kan worden mede gedeeld in verband met de groote plaatsruimte, die anders sou worden verelscht. Volstaan moet worden met de toevoeging, dat uit de brieven op veelal treffende wijze een diep gevoel van vaderlandsliefde spreekt. Het feit dat naar den verkregen indruk in vele gevallen van een werkelijk „offer" kan worden gesproken, mag met groote dankbaar heid worden geconstateerd. Met betrekking tot de in het ontwerp van wet voorziene wijzigingen spelen in hoofdzaak Dit uit een oogpunt van gelijke belastinghef fing niet te verdedigen voordeel van concen tratie versterkt den veelal reeds bestaanden prikkel om, met uitschakeling van andere zelf standige bedrijven, zelf in alles te voorzien. Belangrijke baten gaan aldus ook ten on- der Invoerrecht niet, of niet geheel, te zijnen laste zal worden gebracht. Voorts is in het wetsontwerp voorzien in een nieuwe redactie van tabel a en in eenlge wijzi gingen van tabel b. De minister is overtuigd, dat de hierboven bedoelde voorzieningen voor vele groepen van het bedrijfsleven, doch in het bijzonder ten bate van takken van kleinbedrijf, een belangrijke verbetering bjj den bestaanden toestand betee- kenen. Overweging van de positie van de gas- en electrlciteitsbedrijven met betrekking tot de heffing van de omzetbelasting heeft den mi nister geen aanleiding gegeven, op dit punt eenlge wettelijke voorziening voor te stellen. Uiteraard is wel noodig, dat de Inspecteur contröle uitoefent op de juistheid van het op het formulier voldane bedrag aan belasting, waartoe dan ook de fabrikant op het formulier de noodige gegevens verstrekt. Blijkt den in specteur, dat niet, niet volledig of niet tijdig de verschuldigde belasting is voldaan, dan kan hij den belastingschuldige een aanslag opleg gen. Zoowel het belang van daarvoor in aanmer king komende bedrijfstakken als dat van de belastingadministratie brengt mede, dat bij zondere regelingen in zake een eenvoudiger vaststelling blijven gehandhaafd en zoo noodig I departement zün ingekomen' nog worden uitgebreid, doch het schijnt den Ontvangen werd: f 1 (postw.j NN. te Rotter- lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer dese stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblasen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJE8 nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit xtjn. Onschadeltjk. plantaardig, vacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjo» bij apothekers en drogisten, f. 0.75. In dien gedachtengang wordt in het nieuw voorgestelde artikel Slbis met geldboete straf baar gesteld de fabrikant of handelaar, die aan belasting onderworpen goederen ten verkoop agnkondigt of schriftelük ten verkoop aanbiedt op een wijze geschikt om bü het publiek of bü dengene tot wtan de aankondiging of het aan- De drie centrale landbouworganisaties hebben een telegram gericht aan den minister van Economische Zaken, waarin zü, in verband met de voortdurende daling van de prüzen der voedergranen op de Groninger beurs, dringend verzoeken, door verhooging van de monopoUe- hefflng op den invoer van buitenlandsche voe- dergranen de prüzen van rogge, gerst en haver op loonend peil te brengen. wisselend van t 0.50 tot' 10.000. bracht, werden gestort in het glngsfonds. Om terstond tot een nuttig effect van de ontvangen büdragen te komen werd het geld tot dusverre alleen besteed aan de opleiding van sportvliegers tot een bepaalden graad van vei ligheid. door de militaire autoriteiten vastge steld. Zoodoende konden ook reeds veertig Jon gemannen in opleiding worden genomen en werd aan achttien hunner reeds het M-brevet door den minister van Defensie uitgereikt. Nu echter door een spontan» opwelling van het Nederlandsche volk zeer velen bereid blü- ken om een vrijwillige bijdrage beschikbaar te stellen voor ’s Lands defensie, heeft het bestuur terstond gedacht aan de verweaenlüking van de breeder* doelstelling. Daarom roept het alle landgenoot*^ zonder uitzondering op om hun bedragen, groot en klein, te zenden aan de Ver- eenlglng voor nationale veiligheid. Indien de verwachtingen van het bestuur werkelükheid worden, zal onverwüld in overleg worden ge treden met de autoriteiten om de bestemming te bepalen, waarbü büvoorbeeld gedacht wordt aan licht afweergeschut voor de plaataelüke actieve luchtverdediging. Büdragen, groot en klein, worden gaarne in gewacht bü de Vereeniging voor nationale vei ligheid, postgiro 3*7177, '«-Gravenhage. De minister is te rade geworden, met be houd op den bestaanden voet van heffing van de belasting door middel van zegellng van facturen, de aanslagregellng te vervangen door een andere wüze van heffing. wettelüken grondslag te geven. Daartoe strekt het onder artikel XVII opgenomen artikel 22bls van het ontwerp van wet. Een Haagsche Juwelier had sinds geruimeu tüd een handlgen truc ontdekt om uit Duitsch- land deviesen naar Nederland te smokkelen. De man ging geregeld naar Dultschland, zoo ver telt de Telegraaf, en verzond van daar van ver schillende plaatsen telkens leege vulpenhouder- hulZen naar zün Haagsehe adres, als monsters zonder waarde. Op het hoofdpostkantoor worden de monsters zonder waarde herhaaldelük vrü scherp onderzocht, omdat het wel eens voor komt, dat men als monsters zonder waarde voor werpen van waarde verzendt, om zoodoende het aanteekenrecht te ontduiken. BU de zending leegte vulpenhouderhulzen voor den Haagschen juwelier ging men op het hoofdpostkantoor eveneens nauwkeurig na of er niet Iets ver dachts in de zending was, omdat dese zendingen den laatsten tüd nogal veelvuldig uit Duitsch- land kwamen. Toen men den Inhoud van de leege hulzen eens zeer goed bekeek, deed men een verrassende ontdekking. Het bleek namelijk, dat in elk van die hulzen een opgerold bankbil jet van 50 R.M. zatl De monsters zonder wamde waren dus inte gendeel zeer waardevol en het Haagsche hoofd postkantoor haastte zich hiervoor het aantee kenrecht te declareeren, waarna de Juwelier zün zending in ontvangst kon nemen. Op deze wüze moet het den juwelier al ge- ruimen tüd gelukt zün groote bedragen de Duitsche grenzen over te krijgen. In de laatste weken van den wlnterdianst van de K. L. M. geniet het Europeesche lucht net groote belangstelling. Op de meeste lünen wordt druk gevlogen: de Blauwe Donau Ex pres. welke Maandag a-s. weer tot Boedapest wordt doorgetrokken, bereikte de vorig* week een bezettingspercentage van 78 pet. (wat neer komt op dagelüks uitverkochte toestellen), ter wijl ook het verkeer naar Londen. Berlijn en Scandinavië een grooten om vang heeft. Dage lijks worden gemiddeld 250 passagiers op de Europeesche lünen vervoerd en 6000 kilo vracht en post. In vergelijking met het vorige jaar beteekent dit rond 50 tot 100 passagiers en duizend kilo vracht meer. De seizoen wisseling treedt Zondag a*. in. Dan wordt de zomerdienst van kracht en om dit feit luister bü te zetten kiest een vloot van vüf Douglas-vliegtuigen bet luchtruim voor een rondvlucht boven de provincies Noord- en Zuid- liolland en Utrecht. Het vertrek van Schiphol is bepaald op 15 uur. De -volgende route wordt gekozen: Schip holAmsterdam (15.05)— Mulden (15.00)Naar den (15.11')—Bussum (15.12)—Hilversum (15.14). Utrecht (15.19)—Gouda (15.29)— Waalhaven <15.35) (hier wordt géén tusschenlandlng ge naakt)—Rotterdam (1538)—Den "Haag (15.45) —Lelden (15.49)—Haarlem (1537) en Schiphol (16.00). Tusschen haakjes zün de tüden ver meld, waarop de vloot zich boven de steden f 2000 in de overtuiging, oojc hiermede te han delen in den geest van wülen de gebroeders- oprlchters onzer vennootschap. N V te Amster dam; f 100 zoolang wü hebben handen, ziet, om te eten één, één om te vechten, zoo komen wü tot schande niet. Nederlander-, f 35 een 58-Jarige te Amsterdam; f 100 L. S. te 's Gravenhage; f 100 Wü zullen handhaven, een vaderlander; f50 (chéque), eenheid onder Oranje-wit-blauw; f25 voor onze luchtvloot, van een pfofessor; f 10 waar een Nederlandsche vrouw voorging en gedenkend de regels met een variatie: kleine dropplen water, kleine korrlen zand, vormen saam de groote zee, en het „sterke” land, schenkt ook de weduwe van een Neder landsch- Indlsch officier haar penningske; f10 H. J. K. te ’sGravenhage; f2,50 NN. te Voorthuizen; f035 van een HBS.'er, die er net een pakje clgaretten voor wilde koopen, maar toen geïn spireerd werd door een ouderpaar uit Indite, dat f3000 zond en vertelde dat per jaar meer dan f 100.000.000 aan tabaksrook de lucht Ingeblazen werd. Leve de defensie; f4 voor den spaarpot van ons vaderland uit den spaarpot van een schoolgaande tweeling. Aan H. E. Wempe is op verzoek met 1 Juli 1938 eervol ontslag verleend *1* burgemeester der gemeente Westzaan. Toen in 1933 de behoefte van 'sRUks schat kist er toe noopte over te gaan tot heffing van een omzetbelasting, moest bü de keuze van het stelsel van heffing en bü het ontwerpen van de wettelljke bepalingen de steun worden ont beerd, die practlsche ervaring, vroeger hier te lande opgedaan bü heffing van een gelüke of daaraan nabij komende belasting, in andere gevallen veelal geeft. De sedert de Invoering van de wet opgedkne ervaring beeft bü den minister van Financiën geen twüfel doen rijzen aan de Juistheid van de in 1933 genomen beslissing nopens de ver kieslijkheid van een eenmalige omzetbelasting boven bet telkenmale belasten van eiken om at van goederen. Het behoeft intusschen, in het UWit van het bovenstaande, geen verwon dering te wekken, dat de practük van de wets toepassing binnen het kader van het gekozen stelsel van heffing een aantal onvolmaakthe den van de wetteUJke regeling aan het licht heeft gebracht, die behooren te worden weg genomen. Vooropgesteld wordt, dat het in overweging nemen van een technische herziening van te meer belang moet worden geacht, nu naar het oordeel van den minister van Financiën de omsetbelastingwet met ingang van 1 Januari 1939 niet zal kunnen vervallen, maar het noo dig is de heffing van omzetbelasting ook na dien datum te doen voortduren. De minister ziet niet voorbü, dat deze heffing in het büzon- der op het bedrijfsleven zware lasten legt, maar de eischen van een goed financieel beleid slui ten bet prijsgeven van deze voor 's Rijks schat kist belangrijke bate voorshands uit. Het secretariaat van het „Nationaal Jubileum comité 1938” is gevestigd: Sarphatikade 2. Amsterdam (O.) Tel. 35944 en 31808. Het vrüs -dem. Kamerlid mevrouw Bakker- Nort heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen gesteld. Heeft de minister kennis genomen van het bericht, dat eenlge jaren geleden, nX in 1934. herhaaldelük op groote vergaderingen van da Kath. Jeugd-Vereen. zeer ernstig is geklaagd over misbruik van leidende mannen in inrich tingen van nüverheid ten opzicht* van meisjes en vrouwen, werkzaam in hun bedrüfT Kan de minister meedeelen, indien deze klachten omtrent zeer ernstige wantoestanden 4^4^ aanleldlng daarvan een resultaten dit beeft gehad? 1r,*“ Ben paar deaer nieuw* druppeh neutpt geneest opgezwollen llijmriwaan. verwijdert opgehoopt slijm, verzacht de prik keling en laat U wee» vr* ademen. Jaar, 11 van zün grootouders, f 5 voor 's Lands verdediging; f 0,52 52 maal 1 cent van zün steun, maar dit moet er maar af. Een werkloos kan toorbediende; f030, mün weekgeld voor t be houd van Nederland- Jong Nederlander; f035 (posts.), een werklooze; f25 ir. N.N. te Den Haag. In bet ontwerp van wet is in verband daarmede een bepaling opgenomen inge volge welke de geldigheidsduur van de om- zetbetastingwet van 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1944 aal worden verlengd. - wewaop vvswsaawge v swv sasv^BS uev/v^ss UV ObCMVlt nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. vertoonen IXmd wan Vzafr hlhilaiirss T~)p g Ftk d II j aan deze vlucht deelnemen, zün de heeren Scholte. Brugman, Schreü, van Montfoort en Steensma.)> De vliegtuigen, welke aan de vlucht deelnemen; zün de Douglas DC 3 „Hop” en de DC 2-toesteUen „Kievit”. „Rietvink”, „Sperwer •n .JBdelvalk”. Naar wü vernemen, zal binnenkort zuster Boonstra, de verpleegster van Prinses Beatrix, het paleis Soestdük verlaten. In haar plaats sal voorloopig als verpleeg ster In functie treden jkvr. 8. C. Feith, te Hilversum. nog worden uitgebreid, doch het schijnt den Ontvangen werd: f 1 (postw.) N.N. te Rotter- minister noodig, aan zoodanige regelingen een dam; f 10 (Idem) mevr. NN. te Enschede; f 10 -----(1dem) N.N. te Wassenaar; f 10 (Idem) vanoud- artlllerlst. Het Wilhelmus 3e en 4e regel, le couplet; f5 N.N. te Lelden; f5 een Limburgsch -kunstenaar; f 25 een sterk nationalistisch voe lende vrouw; f 10 N.N te Amsterdam; f 20 A. E. te 's Gravenhage; f10 opdat hiervan een wal Bü herhaling hebben den minister uit het I gevormd kan worden, die onze vrüheld en on- bedrüfsleven klachten bereikt, dat het verhaal I afhankelijkheid zal kunnen beschermen en waar van omzetbelasting op de verbruiker* in vele I achter men, wat God behoede, onze grond zoo 1 noodig zal kunnen verdedigen. Een navolging van de dame van f500; f20 een dame uit Nü- megen; f20 N.N. uit een ziekenhuis te Heer len; f500 van een Nederlander te 's Graven hage; f500 van een firma uit Rotterdam; f50 Ik zal handhaven; f 100 (chéque) een bewüs van erkentelükheld Jegens de dienstplichtigen, die onverwachts langer onder de wapenen moe ten blüven ten dienste van ons geheele volk N.N.; f5 twee volbloed Nederlanders; f530. Als vertegenwoordiger van een klas van een H.B.8. heb ik de eer u hierbü van onze klas een kleine büdrage te sturen voor onze weermacht. Het is gegeven met een groot hart, maar een kleine beurs. Wü hopen, dat ons voorbeeld doet vol gen, en dat u meer dan ooit overtuigd is, dat de jeugd in Nederland trouw is aan Vaderland en Vorstenhuis. Leve de Koningin. f 1500 geschenk van een vaderlandlievende familie te Groningen; 't 250 .Hou en trouw” aan 1 Vaderland en Oranjehuis. Een Nederlandsche; f35 economisch drs.; f35 een Nederlander te Den Ha**; 7 6 uit spaarpot van jongen van elf Hiervoor bestond temeer reden omdat de Vereeniging voor nationale veiligheid reeds een Jaar bezig is met het inzamelen van vrijwillige büdragen voor ‘s Lands veiligheid. Deze gelden, door 3500 personen In bedragen büeenge- Luchtverdedi- e gebeurtenissen in Oostenrijk heb- Iben het Mussertiasnsche National* Dagblad rükelljk aanleiding gege ven om de falende, maar eerlijke man nen, die volgens hun Innigste overtuiging geen heil zagen in het „Heil Hitler”, met een zichzelf onteerenden haat te beschim pen en te verguizen. Heel de moeizame en ondankbare zelfverloochenende arbeid van een Mgr. Seipel, een Dr. Dollfuss en een Kurt von Schuschnlgg, die tenslotte niet slagen kon, omdat men het deerlijk verminkte Oostenrijk zonder doelmatige hulp en steun prijs gaf aan een geweld dadige overmacht bulten de tot een strop wurgend nauw aangetrokken gren zen, wordt door het N.8.B.-blad thans gequallflceerd als „een stille Inquisitie" een uiting van verderfelijk „politiek ka tholicisme”, waartegen het Oostenrljk- sche volk Is opgestaan om het weg te vagen. De hoofdredacteur van het Na tionale Dagblad, de heer Rost van Ton- ningen, schijnt te vergeten, dat hij self ais Hooge Commissaris, gedelegeerd door den „verfoeilijken" Volkenbond, zijn fl- nancieele en economische capaciteiten gerulmen tüd In zwaar gesalarieerden dienst heeft gesteld van dit zgn. „volks* vreemde” Oostenrijksche régime om het door een financleele saneerlng van het land soo mogelijk te bestendigen. Maar al is het geheugen van den heer Rost van Tonningen ook soo kort als hij zelf wil, het onze- Is langer en sterker. Door de heftige en mateloose aanvallen, welke hJJ thans op de verslagenen en overwonnenen met een ontstellend ge brek aan edelmoedigheid en groothar tigheid doet, veroordeelt hij zichself en den arbeid, welken hij indertijd te Wee nen In het belang van de huldig* slachtoffers van het Duitsche natlo- naal-socialisme heeft verricht. Vanwaar deze radicale zelfverlooche ning van weinig verheffend allooi? Het „Nationale Dagblad” wil een parallel trekken tusschen het Schuschnigg-régi- me in Oostenrijk en dat wat het de door Colljn gedulde „dictatuur van de Staats greeppartJJ en haar vier ministers” noemt. Voor geen weldenkende en tot onderschei den in staat zijnde zal dit belachelijke po litieke ballonnetje opgaan. Want de toe standen en de politieke geschiedenis in het tot een armzaligen, geen natuurlijke levensvatbaarheid meer bezittenden romp stukgehakte Oostenrijk en zijn autoritair régime verschillen van die in het demo cratische Nederland meer dan de he melsbreedte tusschen dese beide landen. Even onrechtvaardig als kortzichtige Oostenrijkers aan Seipel, Dollfuss en Schuschnlgg de verantwoordelijkheid aanwreven voor bepaalde misdragingen en verschijnselen van bederf, welke zich onder hun régime In bepaalde kringen voordeden, tracht thans het Nationale Dagblad de katholieke ministers verant woordelijk te stellen voor de aan het licht getreden verwording Van zekere milieu’* in het plaatsje Osa. Indien het dese methode juist en rechtvaardig acht, waarom heeft de N.S.B. dan het Hltler- régime In Dultschland niet direct aan- sprakelük gesteld voor de onzedelijke aberraties van den vroegeren stafchef der 8.A. Ernst Röhm en zün consorten, die jarenlang gelegenheid hebben gehad, hun algemeen bekende lusten bot te vie ren op een aan”ankelijk onbedorven deel der Duitsche jongelingschap en eerst gestraft en geëxecuteerd werden, toen z(j ook politiek gevaarlijk bleken? Het gaat het .Nationale Dagblad” echter blükbaar niet om reeht en rechtvaardig heid en om het meten met één enkele onvervalschte en sulver geükte maat, maar om het stoken van onrust en on tevredenheid. om het verdacht maken van een leder, die niet met Mussert de politieke Doode Zee wenscht te houden, om het vergiftigen van de mentaliteit - der niet tot oordeelen gevoegd en in staat zünden. Het „Nationale Dagblad” verklaart van zichzelf, dat het van krom hout een recht vuur stookt, doch deze stokebrand verspreidt meer vullen smook dan helder licht. Mgr. Seipel werd voor zün politieke overtuiging bü een aanslag levensgevaar- lük gewond en vroeg clementie voor zün aanvaller, Dr. Dollfuss stierf als marte laar voor zün heiligste Inzichten en zijn laatste woorden waren een bede om bloedvergieten te voorkomen, Kurt von Schuschnlgg verloor zün vrouw ten gevolge van een door politieke tegen standers defect gemaakte stuurinrich ting van zijn auto en hield stand, maar Mussert en zün persorganen roepen ach en wee over een op het Blauwe Zand ge worpen steen, die den leider gelukkig niet trof. Hebben wl) geen gelijk, wan neer wü zeggen, dat er een meer dan hemelsbreed verschil 1* tusschen Oosten rijk en Nederland, >1 zün in beid» lan den de stokebranden Inheemsch? bod is gericht, den Indruk te vestigen, dat ter rechte aan 'sRUks schrtklst voortü. Het komt I “ke van levering of invoer van die goederen voor, dat fabrikanten hun producten niet ver- geheven of te heffen omzetbelasting of btjson- koopen, doch, den eigendom er van behoudend, ze verhuren of in anderen vorm aan derden het genot daarvan verschaffen. Blükens artikel n is het nieuw voorge- stelde artikel 3, eerste Ud, letter e, het eigen gebruik van de fabrikanten negatief om schreven. Een uitzondering is slechts gemaakt voor het gebruik van de producten van den fabrikant als grondstof of hulpstof ten behoeve van zün fabrikantsbedrüf, aangezien ook voor door hem van elders ingeslagen grond- en hulpstoffen vrijstelling van belasting kan worden genoten Daarentegen zal, indien men zelf goederen vervaardigt en die gebruikt tot het verrichten van reparatlën voor anderen, wegens het ge bruiken van die goederen voor dat doel belas ting verschuldigd zün Ingevolge de voorgestelde bepaling zal de be lasting worden geheven ter zake van het door den fabrikant voor eigen gebruik, anders dan als grond- of hulpstof, Immers teneinde door hem te worden verhuurd beschikken over de goederen, hetgeen medebrengt, dat slechts een maal belastingheffing zal kunnen geschieden en wel over de verkoopwaarde der goederen. Ten einde het bezwaar van het ontgaan van belasting door de oprichting van afzonder4Jke verkoopmaatschappijen op te heffen, is in een artikel 4 bis het bedrüf van een handelaar, dat ten opzichte van het bedrüf van den fabrikant of van de bedrijven van de fabrikanten, van wie de handelaar zün goederen, middellük ol onmiddellük, in hoofdzaak betrekt, niet als on- afhankelük en wezenlük zelfstandig 'kan wor den beschouwd, voor de toepassing van de wet en de daarop gegronde bepalingen tot fabri kant gestempeld. Het uitgangspunt om de omzetbelasting te heffen van de door den fabrikant werkelük be dongen verkoopprüzen, nu eens eerste-hands- prijzen, dan weer groot- of klelnhandelpr>:zen. geeft een aanknoopingspunt voor de verklaring van de in artikel XII vervatte wijziging, welke in hoofdzaak strekt om den binnenlandschen fabrikant voor de heffing van de belasting niet te doen achterstaan bü den buitenlendschen producent. Zooals reeds is medegedeeld, hebben de initia tiefnemers voor een nationaal weerbaarhelds- geschenk zich In verbinding gesteld met de Vereeniging voor nationale veiligheid, om met behulp van deze over het geheele land vertakte organisatie tot een verwezenlüklng van het denkbeeld te komen. Een bepaalde bevoordeellng van den bulten- landschen producent kan niet gehandhaafd blüven, in verband waarmede wordt voorge steld voortaan voor de berekening van het bü- sonder invoerrecht den thans geldenden maat staf van heffing met een vierde te verhoogen De in de wet voorziene mogelükheid, aan handelaren, die bükomstlg fabrikant zün, vrij stelling van omzetbelasting te verleenen wegens de aan particulieren afgeleverde goederen, neeft in de practük tot verschillende moeilükheden aanleiding gegeven. De bezwaren wegen zoo zwaar, dat ééh voor ziening moet worden getroffen in dien zin. dat de vrüstelling komt te vervallen. Voor nader aan te wüzen groepen klelnfabri- kanten zal een oplossing kunnen worden ge vonden door vaststelling van büzondere rege lingen In dien zin, dat zü zullen betalen, een vast, met hun omzet verband houdend, bedrag aan belasting per jaar. 5**»° worden belast het In dienst stellen M 0*0<*ve van eigen bedrüfsuitoefenlng van ’«vaardigde machines, werktuigen en een zestal beweegredenen een mln of meer selfstandlge rol: le. De wenschelükheld om zooveel mogelük te voorkomen, dat voor de heffing van de be lasting zekere, al dan niet opzettelük met het oog op die heffing gekozen, vormen van be drijfsuitoefening zonder voldoenden grond in een meer voordeellge positie komen dan ande re vormen van bedrijfsuitoefening, ten gevolge waarvan de belastingheffing de t>estaande con- currentle-voorwaarden kan verstoren. 2e. De wenschelükheid om den binnenland schen fabrikant voor de heffing van de belas ting niet te doen achterstaan bü den buiten- landschen producent. 3e. De wenschelükheid om de opbrengst van de belasting te verhoogen door belastingheffing ook in die gevallen, waarin zulks thans niet mogelük is, doch niettemin volgens de bedoe ling van den wetgever of in redelükheid be hoort te geschieden. 4e. De wenschelükheid om, zoowel In het be lang van de belastingschuldigen, met name in dat van de kleinere fabrikanten, als in het be lang van de belastingadministratie, de thans in vele gevallen plaats hebbende belastinghef fing door middel van aanslagen, waarbü mln of meer belangrijke bedragen achteraf nog met groote moeite moeten worden betaald of met dwang moeten worden Ingevorderd, te vervan gen door een wüze van heffing, waarbü de be lasting bü, althans niet lang na de belastbare levering, In den regel door middel van plak- aegels, moet worden voldaan. 5e. De wenschelükheid om een wettelüken grondslag te geven aan in het belang van ze kere takken van het bedrijfsleven getroffen bijzondere regelingen. 6e. De wenschelükheid om enkele op zichzell •taande gebreken In de wettelüke regeling weg te nemen. Ofschoon vrijstelling van machines in het belang van de industrialisatie van Nederland wenqphelük- zou zün, heeft gezette overweging van dit vraagpunt den minister, in overleg met «ün ambtgenoot van Economische Zaken, doen besluiten zoodanige voorziening, vooral met het “8 op de belangen van ’sRüks schatkist, in I het ontwerp van wet niet op te nemen. In het ontwerp wordt met levering krachtens «weenkomst van koop en verkoop gelük ge beld elke oplevering van een werk in roerenden •tast, zulks onverschillig of bü die gelegenheid toederen in eigendom worden overgedragen of “iet. Uitzondering lüdt die bepaling enkel In tevallen, waarin de opdrachtgever zelf als fa- taikant van het werk moet worden aange werkt. In artikel 7 bis, tweede Ud (nieuw), is de “•atetaf bepaald, naar welken bü belastlng- nefflng ter zake van oplevering van goederen roerenden staat de belasting moet worden “erekend, namelük de bedongen of onder nor- ™ale omstandigheden te bedingen aannemings- Prijs. waarbü in beide gevallen wordt uitgegaan ™n een aanneming, waarbü de opdrachtgever J*n st°I aan den aannemer verstrekt. In ge- ’~Jen echter, waarin de opdrachtgever we! heeft verstrekt, zal, ten eind» dubbele be- I Z/nJheffing voorkomen, blükens het der- Ud van genoemd artikel 7 bis, op de aldus rokende belasting, de belasting waarvan aan- *“*Wk is, dat zü reeds over die stof is vol- wuji.ln “ibderlng worden gebracht. lette kei“ het voorKestelde artikel 3, eerste Ud, >er d, zal het beschikken over roerende goe- ^7* ten behoeve van een onroerend goed. “"an zü deel gaan uitmaken, met levering Zltv*”18 overeenkomst van koop en verkoop Sélükgesteld, ter zake van het beschik- “oor een aannemer c. q. onderaannemer over in zün bedrüf vervaardigde goederen. angr^ke wijziging van de bestaande sTk!?** regeUn8 te ook de uitbreiding van w "élastbaarheld van het eigen gebruik. Ter voorbereiding van bet nationaal huldebe toon aan H. M. de Koningin bü haar 40-jarig regeerlngsjubileum heeft zich gevormd het „Na tionaal jubileum-comité 193*", waarvan voorzit ter is mr. L. J. A. Trip en secretaris de heer C. G. VatUer Kraane. Voorts hebben in dit comité de navolgende personen daartoe aangewezen door de coo>- missariasen der Koningin zitting genomen als vertegenwoordigers van de provincies, welke achter hun namen genoemd worden: Jhr. Mr. A. F. O. van Basse van Usselt, Noordbrabant; Mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwük, Gelderland; mr. O. van Baren, Zuki- bolland; mr. 8. H. Vening Melnesz, Noordhol- lartd; mr. dr. R. W. graaf van Lünden, Zee land; mr. H. Waller, Utrecht; Jhr. mr. J. M. van Beyma Friesland; mr. I. A. van Royen, Overijssel; mr. E. J. TTiomassen Thuesslnk van der Hoop van Slochteren, Groningen; mr. J. Bothenius Lohman, Drente; Jhr. mr. G A. H. Mlchlels van Kessenlch, Limburg. Het heeft H. M. de Koningin behaagd haar goedkeuring te hechten aan het voornemen om Hare Majesteit op Dinsdag 6 September 1938 op den Dam te Amsterdam een nationaal hulde betoon te brengen. Het comité zal in de eerste helft van Mei büeenkomen ter vaststelling van het program ma voor het Nationaal Huldebetoon, waarna in* or. ■en lea

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13