ONS BLAD De Omzetbelasting De H. Vader protesteert tegen de bombardementen Het nieuws van heden Conflict in de sigarenindustrie DE OSSERVATORE TEGEN DE REICHSPOST DE KATHOLIEKE KERK IN OOSTENRIJK I DE BAROMETER I EEN BEROEP OP GENERAAL FRANCO DOOP VAN PRINSES BEATRIX De Gestapo in Oostenrijk Anti-nazi-partij in Duitschland JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPQORFONDS Mas DONDERDAG 24 MAART 1938 «GDE KATHOLIEKE PERS t I De Italianen in Spanje België’s leger paraat 1- Hongarije*» politiek Uiteenzetting van Von Kanya Door trein gegrepen Een mooie opdracht Los arbeider ernstig gewond te I Priesters door de nazi-autoriteiten gearresteerd Gevluchte Spanjaarden terug De party van Henlein thans de sterkste in de Kamer De Duitsche vryheidsparty opge spoord46 personen in arrest De troepen van Franco zetten hun offensief by Huesca voort Door Franco naar Nederland teruggezonden De Duitschers in Tjecho-Slo wakije Rechtschen trekken over de Ebro Baskische kinderen huis waarts De K.N.S.M. laat vier vracht schepen bouwen Staking by een zevental firma’s per 11 April geproclameerd Zernatto en Stockinger niet uitgeleverd DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN De verdediging der grenzen afdoend verzekerd Slechts twee der leden van de regeering Schuschnigg in „Schutzhaft” W-7 -'*7^ Een katholieke pers bestaat niet meer I Duitsche Christen-Sociale Party tegen de Regeering EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 146 De nazi’s misbruiken katholieke bladen om hun leer te verbreiden ■Hr hI t NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD l party o o. F De intocht van de nationalistische troepen in Caspe min- ons het ten: buitenlandBche bla- Evenmin is het juist, dat de dochter van L rivier de Cinca zeer sterke verdedigings linies. De 64-Jarige aartshertog Josef Ferdinand van Toscane is te Mondsee gearresteerd, omdat hij zich beleedigend over het natio- naal-socialisme heeft uitgelaten. In Westminster in Londen zijn lucht- beschermingsoefeningen gehouden. De burgemeester van Westminster daalt af in een bomvrlfe schuilplaats Het beroep, dat de Paus ditmaal tot Franco heeft gericht, heeft hy geheel op eigen initia tief en onafhankelijk van de actie van andere mogendheden ondernomen. Reuter meldt uit Saragossa, dat de rechtschen hun gisteren begonnen offensief in Aragon vandaag voortgezet en Huesoa uit een gevaar lijke positie bevrijd hebben. Tot dusver werd Huesca met de rest van het rfchtsche grond gebied verbonden door een strook land van anderhalven kilometer breedte, waarover een weg loopt, die op sommige plaatsen tot der dan 650 meter de linies der regeer pen naderde. Door den nieuwen opmarsch der troepen van Franco, is de hoofdweg naar Saragossa bevrijd, waardoor de rechtschen thans over een tweeden toegangsweg beschikken. Naar men gelooft, vormen de regeerings- troepen vijftig K.M. Oostelijker langs de toe het samengaan van de kleine Duitsche partijen met de partjj van Henlein zal lei den. Henlein wordt met 49 afgevaardigden de grootste partij in de Kamer, en naar ver luid roeken de Tsjechen een nieuwe poli tieke constellatie, om hieraan het hoofd te bieden. Ons wordt verzocht te melden, dat de doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal zijn In de Groote Kerk te 's-Gravenhage op Donderdag 12 Mei. Er is nog geen uitnoodiglng gericht tot den predikant, die de doopplechtigheid zal ver richten. De politie dregt te Bloemendaal. Naar Havas aan de Voelklscher Beobachter ontleent, zou de aartshertog hebben gezegd: „Ik zal mjj de krachtige woorden van Goetz von Berlichlngen in de hand laten griffen, zoo- dat, wanneer ik iemand groet, deze dit citaat zal kunnen zien.’* Ten aanzien van in het buitenland gepubli ceerde geruchten en berichten, o. m. Inhouden de, dat alle leden van bet voormalige kabinet- Schuschnlgg van hun vrijheid beroofd zijn, kan medegedeeld worden, dat slechts twee leden dier regeerlng in Schutzhaft zijn genomen. De Poolsche sympathie voor Hongarije is ver der, aldus Von Kanya, een belangrijk 'politiek element in het Donaubekken. De Hongaarsche regeering heeft geen wijziging gebracht in haar voornemen haar betrekkingen tot de staten van de Kleine Entente te normaliseeren. De be sprekingen, welke waren onderbroken, zijn on langs te Boekarest hervat. DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 CL per regel. BOEDAPEST, 24 Maart (Havas) In de commissie voor Buitenlandsche Zaken van de Hongaarsche Kamer heeft Von Kanya de jong ste gebeurtenissen in de buitenlandscbe politiek uiteengezet. De buitenlandscbe politiek van Hongarije is er op gericht de vriendschap met Duitschland te versterken. Da betrekkingen tot Italië blijven ongewij zigd in den geest van de overeenkomsten van Rome. - l Ingediend is een wetsontwerp tot herziening van de Omzet belastingwet; >y zal met vfjf Jaar in gewyxigden vorm verlengd moeten worden. Staking per 11 AprH by seven firma’s tn de sigarenindustrie geproclameerd. De rechtsche troepen zijn vanmorgen over de Ebro getrokken in de streek van Quinto, een stad, gelegen halverwegen Saragossa en Caspe. VATICAANSTAD, 23 Maart. (Havas). De H. Vader heeft Mgr. AntonintU, den passeiyken zaakgelastigde in het rechtsche Spanje, opdracht gegeven opnieuw en ten sterkste by generaal Franco aan te dringen om de verschrikkingen van den oorlog zoo veel mogeiyk te beperken en luchtbombar dementen op burgerbevolkingen na te laten. De „Osservatore Romano” bericht, dat deze stap werd gedaan op 21 Maart. Reeds eerder, in het begin van Februari, heeft de H. Vader een desbetreffend beroep gedaan. Voorts protesteert het blad tegen wreedheden, welke tegen priesters zouden zijn gepleegd door de regeeringstroepen. De katholieke pers bestaat niet meer en is in één nacht nationaal-soclalistisch geworden. Rljkscommissarissen installeeren zich in re- dactiebureaux en uitgeversfirma's. Men heeft ook den aartsbisschop van Graz lastig gevallen. Van 11 uur tot 1230 uur is het centrum van Madrid heden door het rechtsche geschut onder vuur genomen. De granaten adelen met een regelmaat van één per minuut. De bevolking vluchtte in den ondergrondschen spoorweg. De tramdlenst werd gestaakt. Het aantal slacht offers is gering. De speciale correspondent van Havas meldt uit Saragossa: Tafelzilver op den bodem van de Ruysdaelkade te Amsterdam, naar een pakket tafelzilver, afkomstig van inbraak tn een villa De daders, leden van een wijdvertakt inbreker scomplot, zouden da kostbaarheden hier te water hebben gegooid Men heeft in Oostenrijk hetzelfde spel ge speeld als in Duitschland. Men stelt zich niet alleen tevreden met de onderdrukking van de katholieke pers, doch men gebruikt de namen der beste katholieke kranten om tegenoverge stelde opinies aan den man te brengen. Hitler heeft den opperbevelhebber der Duit sche marine belast met de overneming der op den Donau gestationneerde bewaklngsvaartui- gen van het Bondsleger, teneinde, in het kader van de marine, een Donau-flottielje in te stel len. Dientengevolge heeft van heden af de op perbevelhebber der marine het bevel overge nomen van de op den Donau gestationneerde bewakingsvaartüigen en het toebehoorend per soneel. De Reichspost te Weenen heeft verschil lende berichten omtrent agitatie van nieuwe Duitsche regiem in Oostenryk tegen de Kerk gedementeerd. BERLIJN, 23 Maart. (Havas.) Bij decreet van Himmler, chef der Rijkspolitie, wordt in Oostenrijk de geheime staatspolitie (de Gestapo) georganiseerd, die haar oentralen zetel te Weenen zal hebben. VATICAANSTAD, 23 Maart. (Havas.) De „Osservatore Romano” brengt in een be richt uit Freiburg mededeelingen over den toestand der geestelijkheid en der katho lieke organisaties in het nieuwe Oostenryk. Aan het front van Alcaniz worden sinds twee dagen zware gevechten geleverd tegenover Va- lalgorfa. waar de rechtschen volgens berichten uit Barcelona zware verliezen zouden hebben geleden. De K.N.S.M. heeft aan de N.V. Scheepswerf Gebr. Pot te Bolnes opdracht gegeven tot het bouwen van vier motorvrachtschepen. zuster schepen van het door deze N.V. gebouwde mo torschip „Dldo.’’ De hoofdafmetingen zyn 57,52 x «W X 5,18 M. De voortstuwing zal geschieden door een achtcyUnder Storkmotor-insUllatle van 570 pX Er wordt gesproken over een fusie van de Tsjecho-Slowaaksche agrarische party, welke over 45 zetels beschikt, met de natlonaal- democraten, die dertien zetels hebben, of met de Tsjechische agrariërs, die eveneens dertien zetels hebben. 46 Personen, mannen en vrouwen, zyn gear resteerd. Volgens een InUchtlng uit betrouw bare bron zullen zy.voor de volksrechtbank moeten verschynen. Tot de gearresteerden behooren twee uitge vers, een vroegere afgevaardigde van den Ryks- dag en eenlge burgerambtenaren, die beschul digd worden van hoogverraad en ter dood kunnen worden veroordeeld. De Reichspost, aldus het Vaticaansche blad, is niet meer het Katholieke blad van weleer. De redactie is gewyzigd. Woensdagmorgen half twaalf werd een Itt-arbeider door den sneltrein, die om 11.09 uit Amersfoort vertrekt, aan bet station te Hil versum gegepen en op zy geslingerd. De man werd ernstig gewond aan rechterhoofd, schou der en been. Zoowel geneeskundige als geesteiyke hulp was spoedig ter plaatse. In zorgwekkenden toe stand is de man overgebracht naar de R.K. Zie kenverpleging. By nadere informatie bleek ons, dat bet slachtoffer gelukkig niet in levensgevaar ver keert. De H. vader doet een beroep op generaal Fran co tegen de bombardementen op burgerbevol kingen. De houding der Oostenryksche naiionaal-oeeia- listen tegenover de Kerk. De Osservatore Romano w|j»t op het misbruik dat de nazi's maken van de Oostenrijkse!»» Reichspost. In Oostenryk wordt de geheime staatspolitie georganiseerd. Een anti-nationaal-socialistische Duitschland ontdekt. De doop van Prinses Beatrix is vastgesteld op Donderdag 12 Mei; de plechtigheid zal geschie den in de Groote Kerk te ’s-Gravenhage. Vervolgens weerlegt de Osservatore uitvoerig de misvatting als zou het terrein der Kerk slechts het bedehuis zyn. Het blad citeert de „Durchbruch” en „Das Schwarze Korps”, om ten overvloede nog eens aan te duiden dat bet nationaal-socialisme zich wel tegen de religie keert. Het blad constateert ten slotte, dat de nieu we Reichspost heen stuurt naar den ondergang van de Reichspost. Aangezien de bond van Landbouwers uit de regeering is getreden, heeft minister Spina ont slag uit zyn functie verzocht. Het ontslag is toegestaan. Spina was sinds 1926 minister. Het verluidt, dat de Duitsche Chrlsteiyk-socia- len nog beraadslagen over hun verdere houding. PRAAG, 24 Maart. (Havas) De fracties van de Tsjecho-Slowaaksche Kamer en Senaat van de Duitsche Christen-sociale partij, welke tot nu toe de regeemg heeft gesteund, zyn Woens dag byeengekomen. en hebben besloten het centraal bureau van de party te doen vergade ren tot het aannemen van de volgende pun- De minister van Financiën is van oordeel, dat de Omzetbelasting ook na 1 Januari 1939 dient te worden gehandhaafd. In een wetsontwerp tot herziening van de Omzetbelastingwet is daarom een bepaling opgenomen, ingevolge welke de geldigheidsduur dezer wet met vijf jaar wordt verlengd. Indien de voorgestelde wijzigingen worden bekrachtigd, verwacht de minister een hoogere belastingop brengst van eenige millioenen guldens. Voor de toelichting zie men elders in dit nummer. BRUSSEL, 24 Maart. (Havas) Woensdag zyn de commissies van Landsverdediging van de Belgische Kamer en Senaat bijeengekomen om een uiteenzetting van den minister van Defen sie, generaal Denis, over de grensbescherming aan te hoeren. Hy zette het systeem van ver nieling der wegen uiteen en beschreef de op stelling van de troepen, die steunen op verde digingswerken en zich gemakkeiyk kunnen ver plaatsen. Tenslotte verklaarde de minister, dat het leger zeer wel in staat Is zyn taak te vervullen. Tijdens de beraadslaging over de begroeting van Buitenlandscbe Zaken in deKamer ver klaarde minister Spaak, dat hy de overtuiging heeft, dat de grensverdediging volmaakt is ge organiseerd. Hy zelde. dat België voornemens is. zyn verdediging in volkomen onafhanke lijkheid te verzekeren. Spr. gelooft, dat de verdediging van België nu beter is georganiseerd dan in 1914. Byna vierhonderd Baskische kinderen, die in de afgeloopen maanden in Engeland onder houden en verzorgd zyn, zyn gisteravond uit Londen naar Bilbao teruggereisd, zy worden tot aan de internationale brug in Irun verge zeld door vertegenwoordigers van het comité voor Baskische kinderen. Ruim 1800 kinderen zyn thans gerepatrieerd, terwyi er 2000 in Engeland zyn, welker ouders nog leven in ge vaarlijke gebieden. De offlcleele Britsche vertegenwoordiger in Spanje van het comité voor medische hulp aan Spanje, Lord Churchill, wordt sinds ruim zes weken vermist. Men maakt zich ongerust over zyn veiligheid. Lord Churchill is een ver bloed verwant van Winston Churchill. In zyn laatste byeenkomst heeft het direc torium der fascistische party te Rome een motie goedgekeurd, waarin den zwarthemden en het Italiaansche volk met grooten trots wordt gewezen op de waarde der Italiaansche vrij willigers, die, zooals de motie zegt, opnieuw een belangryke rol by de overwinningen in Spanje hebben gespeeld. Dat de divisie ,33 Maart” aan den strijd deelneemt, aldus vervolgt de motie, is een goed voorteeken. De motie wijst op het on weerstaanbaar élan der Italianen en besluit met te zeggen, dat binnen en buiten de grenzen de Italianen overtuigd zyn van de nederlaag der bolsjewistische barbary en den triomf der beschaving in naam van Mussolini. PRAAG, 23 Maart (Havas.) Het agent schap Ceteka Is gemachtigd met klem te gen te spreken, dat de vroegere Ooaten- rijksche ministers Zernatto en Stockinger aan de Duitsche politie zouden zjjn uitge leverd, zooals zekere den hebben bericht DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 et p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 cl o. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarlaf voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrago gaarne door onze Administratie verstrakt I; In aansluiting aan de voorlooplge be sprekingen van jX Zaterdag, hebben de hoofdbesturen der vier werkliedenorganisa ties in de sigarenindustrie Woensdag in hun byeenkomst eenparig besloten tot het pro- clameeren eener per 11 April a.s. Ingaande werkstaking by de firma’s; Karel 1 te Eindhpven en Reusel, „Velasques”, te Meer- veldboven en Reusel, „Schimmelpenninck” te Wagenlngen, ^La Bolsa” te Kampen, ,4Jejaco” te Culemborg, Bydendyk en Ten Hov$ te Deventer en Lokln en Welsz te Amsterdam. Dezer dagen zal met de personeelen dier firma's worden vergaderd, teneinde de sta- klngsiysten te teekenen. BERLIJN, 23 Maart (Reuter). De ge heime staatqwUtie is er In geslaagd de z«. Daitsche vryheidsparty op te sporen, welke per radio anti-nationaal-socialistische me dedeelingen uitzond en pamfletten ver spreidde. Het blad zegt, dat Mgr. Waltz, aartsbisschop van Salzburg, die zich naar een door Kardi naal Innltzer byeengeroepen bisschopsconferen tie wilde begeven, gefouilleerd werd met het motief, dat hy documenten by zich droeg, waaruit zyn verstandhouding met Belgische en Fransche communisten zou biyken. vyf priesters van het aartsbisdom werden gearresteerd, waarbij één hunner tn het ge zicht werd geslagen. Een tehuis van katholieke gezellen werd gesloten. Van een andere orga nisatie werd de kas in beslag genomen. Orga nisaties van katholieke vrouwen en meisjes tn Salzburg en Llnz zyn ontbonden. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 23 Maart: Het nationaaJ-socialistisch regiem, aldus het blad, keert zich niet tegen de Katholieke Kerk. Het houdt zich slechts bezig met het aardsche leven, dat van het hiernamaals aan de Kerk overlatend. De religie heeft heden een welom schreven taak, die niet met politiek vereenigd kan worden. Het feit dat de Giomale d’Italia deze regels citeert geeft de Osservatore Romano aanleiding met de Reichspost te polemiseeren. Ie. Zajcek, de minister ronder porte feuille, die de party in de regeering verte genwoordigt zal aftreden. 2e. De Christen-sociale party zal overgaan naar de oppositie en een onafhankelyke groep vormen. Zy zal zich niet aansluiten by de party van Henlein. Met het Portugeesche stoomschip Almlrante Alexandrino zyn Woensdagavond te Vlisslngen aangekomen de vyf Spanjaarden, die indertyd uit ons land zyn gevlucht en door de regee- ring van Franco zyn teruggezonden. Wegens den mist was het schip ver over tyd •n arriveerde het eerst te ruim 10 uur op de reede van Vlisslngen. De commissaris van politie, de heer Gasinjet, Is daarop vergezeld van een zestal poUtie- “hbtenaren per sleepboot naar het schip ge- Taren en heeft de Spanjaarden overgenomen Onder streng politle-gelelde zyn deze na aan komst aan den wal per auto’s naar het politie bureau overgebracht, vanwaar zy morgen on- der politlegeleide naar Den Haag zullen ver trekken. BUREAUX: HOORN Koepoortswug 94, Tulufoon 412 SCHAGÉN, Molenstraat 52, Telefoon 81, ABONNEMENTSPRIJS: Mei Inbegrip van gratis ongevallenverzeke- rina: voor Alkmaar ƒ2.— per kwartaal of m cunts per week, voor buiten Alkmaar f 2 50 per kwartaal ot 20 cents per week. Ultg N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. PRAAG, 23 Maart (Havas). De Dtdtache handwerkersparty. In Tsjecho-Slowakye heeft •tch ontbonden, evenals de agrarische party, en “samengegaan met de Henleln-party. De par- slechts weinig leden en had geen ver- ^genwoordiger in het parlement. Men kan thans nog niet voorspellen, waar-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1