ONS BLAD 1 De Omzetbelasting R G s De H. Vader protesteert tegen de bombardementen Het nieuws van heden EEN BEROEP OP GENERAAL FRANCO UR DE OSSERVATORE TEGEN DE REICHSPOST DE KATHOLIEKE KERK IN OOSTENRIJK DE BAROMETER Conflict in de sigarenindustrie JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ziekenBfSsleverancier OOK SPOORFONDS Anti-nazi-partij in Duitschland ir! EN De Gestapo in Oostenrijk DOOP VAN PRINSES BEATRIX DONDERDAG 24 MAART 1938 ja De Italianen in Spanje België’* leger paraat 1 Hongarüe’s politiek Uiteenzetting Oan Von Kanya 114 Door trein gegrepen Een mooie opdracht Los arbeider ernstig gewond Priester» door de nazi-autoriteiten gearresteerd De Duitsche vryheidsparty opge spoord; 46 personen in arrest De troepen oan Franco zetten hun offensief by Huesca voort Door Franco naar Nederland teruggezonden De Duitschers in T s jecho-Slo waktfe Rechtschen trekken over de Ebro Baskische kinderen huis waarts De K.N.S.M. laat vter vracht schepen bouwen Een katholieke pers bestaat niet meer Zematto en Stockinger niet uitgeleverd DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Gevluchte Spanjaarden terug De partjj oan Henlein thans de sterkste in de Kamer N ENT. SCH. I Slechts twee der leden van de regeering Schuschnigg in „Schutzhaft” De verdediging der grenzen af doend verzekerd L Staking by een zevental firma’s per 11 April geproclameerd no De nazi’s misbruiken katholieke bladen om hun leer te Duitsche Chris ten-Sociale Party tegen de Regeering yEREENIGDE KATHOLIEKE PERS S NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD partij ,t '1 o De intocht van de nationalistische troepen in Caspe IAAA om ITT De Reichspost, aldus het Vaticaansche Tafelzilver op den bodem van de Ruysdaelkade te Amsterdam. De politie dregt I Het beroep, dat de Paus ditmaal tot Franco heeft gericht, heeft hy geheel op eigen initia tief en onafhankelijk van de actie van andere mogendheden ondernomen. rivier de Cinca zeer sterke verdedigings linies. Het blad constateert ten slotte, dat de nieu we Reichspost heen stuurt naar den ondergang blad, is niet meer het Katholieke blad van weleer. De redactie is gewijzigd. Evenmin is het juist, dat de dochter na Bruno Walter is gearresteerd. «o ij de den in de De „Osservatore Romano” bericht, dat deze Stap werd gedaan op 31 Maart. Reeds eerder, in het begin van Februari, heeft de H. Vader een desbetreffend beroep gedaan. Voorts protesteert het blad tegen wreedheden, welke tegen priesters zouden zijn gepleegd door dé regeeringstroepen. Door den nieuwen opmarsch der troepen van Franco, is de hoofdweg naar Saragossa bevrijd, waardoor de rechtschen thans over een tweeden toegangsweg beschikken. Naar men gelooft, vormen de regeeringe- troepen vijftig KM. OUWKlku langs de toe het samengaan van de kleine Dultsche partijen met de partij van Henlein zal lel den. Henlein wordt met 49 afgevaardigden de grootste partij in de Kamer, en naar ver- lulrf zoeken de Tsjechen een nieuwe poli tieke constellatie, om hieraan het hoofd te bieden. Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 33 Maart: Ons wordt verzocht te melden, dat de doopplechtigheid van Prinses Beatrix zal zijn in de Groot» Kerk te 's-Gravenhage op Donderdag 12 Mei. Er is nog geen uitnoodiging gericht tot den predikant, die de doopplechtigheid zal ver richten. BERLIJN, 33 Maart. (Havas.) BU decreet van Himmler, chef der Rijkspolitie, wordt in Oostenrijk de geheime staatspolitie (de Gestapo) georganiseerd, die haar oentralen zetel te Weenen zal hebben. De 64-Jarige aartshertog Josef Ferdinand van Toscane ia te Mondsee gearresteerd, omdat hij zich beleedigend over het natio- naal-socialisme heeft uitgelaten. Zn Westminster in Londen zijn lucht- beschermingsoefeningen gehouden. De burgemeester van Westminster daalt af in een bomvrije schuilplaats De Poolache sympathie voor Hongarije is ver der, aldus Von Kanya, een belangrijk politiek element in het Donaubekken. De Hongaarache regeering heeft geen wijziging gebracht in haar voornemen haar betrekkingen tot de staten van de Kleine Entente te normaliseeren. De be sprekingen, welke waren onderbroken, zijn on langs te Boekarest hervat. BOEDAPEST. 24 Maart (Havas) In de commissie voor Bultenlandsche Zaken van de Hongaarache Kamer heeft Von Kanya de jong ste gebeurtenissen in de bultenlandsche politiek uiteengezet. De bultenlandsche politiek van Hongarije ia er op gericht de vriendschap met Duitschland te versterken. Do betrekkingen tot Italië blijven ongewij zigd in den geest van de overeenkomsten van Rome. ■0 ag ag send sand sand aand per ading, ij vrij, tijnen ieedi in18 I EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 146 DE PRIJS DER ADVERTENTIE!* bedraagt 20 Ct p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 ct p. r. BO CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op eenvrege gaarne door onze Administratie verstrekt Mét het Portugeesche stoomschip Almlrpnte Alexandrino zijn Woensdagavond te Vllssingen aangekomen de vijf Spanjaarden, die indertijd ait ons land zijn gevlucht en door de regee ring van Franco zijn teruggezonden. Wegens den mist was het schip ver over tijd •n arriveerde het eerst te ruim 10 uur op da Brede van Vllssingen. De commissaris van politie, de heer Gasinjet, b daarop vergezeld van een zestal politie ambtenaren per sleepboot naar het schip ge varen en heeft de Spanjaarden overgenataen Onder streng politle-geleide zijn deze na aan komst aan den wal per auto’s naar het politie bureau overgebracht, vanwaar zij morgen on der polltlegeleide naar Den Haag zullen ver trekken. VATICAANSTAD. 23 MaAt. (HaVaa). De H. Vader beeft Mgr. Antoniutti, den riu»-rn zaakgelastigde in bet rechtsche Spanje, opdracht gegeven opnieuw en ten sterkste btf generaal Franco aan te dringen •m de verschrikkingen van den oorlog zoo veel mogeUjk te beperken en lucbtbombar- dementen op burgerbevolkingen na te laten. l Da katholieke pers bestaat niet meer en la in één nacht nationaal-sociallstiach geworden. RUkscommlssarissen installeeren zich in re- dactlebureaux en uitgeversfirma's. Men heeft ook den aartsbisschop van Gras lastig gevallen. Aangezien de bond van Landbouwers uit de regeering is getreden, heeft minister Spina ont slag uit zijn functie verzocht. Het ontslag is toegestaan. Spina was sinds 1936 minister. Het verluidt, dat de Dultsche Christeiyk-socla- len nog beraadslagen over hun verdere houding. VATICAANSTAD, 33 Maart. (Havaa.) De „Osservatore Romano” brengt in een be richt uit Freiburg mededeellngen over den toestand der geestelijkheid en der katho lieke organisaties in het nieuwe Oostenrijk. Het nationaal-socialistisch regiem, aldus het blad, keert zich niet tegen de Katholieke Kerk. Er wordt gesproken over een fusie van de I Het houdt zich slechts bezig met het aardsche leven, dat van het hiernamaals aan de Kerk overlatend. De religie heeft heden een welom schreven taak, die niet met politiek vereenlgd kan wqrden. Het feit dat de Gioraale d’Italla deze regels citeert geeft de Osservatore Romano aanleiding met de Reichspost te polemiseeren. Aan het front van Alcania worden sinds twee dagen zware gevechten geleverd tegenover Va- lalgorfa, waar de rechtschen volgens berichten uit Barcelona zware verliezen zouden hebben geleden. BRVBBEL, 34 Maart. (Havas) Woensdag zijn de commissies van Landsverdediging van da Belgische Kamer en Senaat bijeengekomen om een uiteenzetting van den minister van Defen sie, generaal Denis, over de grensbescherming aan te hooren. Hij zette het systeem van ver nieling der wegen uiteen en beschreef de op stelling van de troepen, die steunen op verde digingswerken en zich gemakkelijk kunnen ver plaatsen. Tenslotte verklaarde de minister, dat het leger zeer wel in staat is zijn taak te vervullen. Tijdens de beraadslaging over de begroeting van Bultenlandsche Zaken In de Kamer ver klaarde minister Spaak, dat hij de overtuiging heeft, dat de grensverdediglng volmaakt is ge organiseerd. Hij seide, dat België voornemens is, zijn verdediging in volkomen onafhanke lijkheid te verzekeren. Spr gelooft, dat de verdediging van België nu beter ia georganiseerd dan in 1914. -r- In zjjn laatste bijeenkomst heeft het direc torium der fascistische partij te Rome een motie goedgekeurd, waarin den zwarthemden en het Italiaansche volk met grooten trots wordt gewezen op de waarde der Italiaansche vrij willigers, die, zooals de motie zegt, opnieuw een belangrijke rol by de overwinningen in Spanje hebben gespeeld. Dat de divisie .,23 Maart" aan den stryd deelneemt, aldus vervolgt de motie, is een goed voortreken De motie wijst op bet on weerstaanbaar élan der Italianen en besluit met te zeggen, dat binnen en buiten de grenzen de Italianen overtuigd zijn van de nederlaag der bolsjewistische barbary en den triomf der beschaving in naam van Mussolini. De K.N.S.M. heeft aan de N.V. Scheepswerf Gebr, Pot te Bolnes opdracht gegeven tot bet bouwen van vter motorvrachtschepen, zuster schepen van het door deze N.V. gebouwde mo torschip .JJido." 3 46 Personen, mannen en vrouwen, zyn gear resteerd. Volgens een Inlichting uit betrouw bare bron zullen zy voor de volksrechtbank tooeten verschynen. Tot de gearresteerden beboeren twee uitge vers, een vroegere afgevaardigde van den Rijks dag en eenige burgerambtenaren, die beschul digd worden van hoogverraad en ter dood kunnen worden veroordeeld. Men heeft in Oostenrijk hetzelfde spel ge speeld als in Duitschland. Men stelt zich niet alleen tevreden met da onderdrukking van de katholieke pers, doch men gebruikt de namen der beste katholieke kranten om tegenoverge stelde opinies aan den man te brengen. Vervolgens weerlegt de Osservatore ultvoerlg- de misvatting als zou het terrein der Kerk slechts het bedehuis zijn. Het blad citeert de „Durchbruoh” en „Das Schwarze Korps”, om ten overvloede nog eens aan te dulden dat het r.ationaal-socialisme zich wel tegen de religie keert. BERLIJN, 23 Maart. (Reuter). De ge heime staatspolitie te er In geslaagd de ag. Dniteche vrijheidspartij op te sporen, welke per radio anti-nationaal-socialtetteche me- dedeelingen nKsond en pamfletten ver- Woenadagmorgen half twaalf werd een tos-arbeider door den sneltrein, die om 11.08 uit Amersfoort vertrekt, aan het. station te Hil versum gegepen en op stf geslingerd. De man werd ernstig gewond aan rechterhoofd. schou der en been. Zoowel geneeskundige als geestelijks hulp was spoedig ter plaatse. In zorgwekkenden toe stand te de man overgebracht near de RJC Zie kenverpleging. In aansluiting aan de voorloopige be sprekingen van jl Zaterdag hebben de hoofdbesturen der vier werkliedenorganisa ties in de sigarenindustrie Woensdag in hun bijeenkomst eenparig besloten tot het pre- elameeren eener pér 11 April ax Ingaande werkstaking bU de firma’s: Karel 1 te eindhoven en Reusel, „Velasques” te Meer- veldhoven en Reusel, .JSchlmmelpenntnck” te Wageningen, „La Bolsa" te Kampen, „Dejaco" te Culemborg, Fjjdendyk en Ten Hove te Deventer en Lokln en Weisz te Amsterdam. Dezer dagen zal met de peraoneelen dier firma’s worden vergaderd, teneinde de sta- klngsiysten te teekenen. Reuter meldt uit Saragossa, dat de rechtschen hun gisteren begonnen offensief in Aragon vandaag voortgezet en Huesca uit een gevaar lijke positie bevrijd hebben. Tot dusver werd Huesca met de rest van het rechtsche grond gebied verbonden door een strook land van anderhalven kilónfeter breedte, waarover een weg loopt, die op sommige plaatsen tot'op min der dan 650 meter de linies der regeeringstroe- pen naderde. Tkjecho-Slowaaksche agrarische partij, welke over 46 zetels beschikt, met de nationaal- democraten, die dertien zetels hebben, of met de Tsjechische agrariërs, die eveneens dertien zetels hebben. De minister van Financiën is wan oordeel, dat de Omzetbelasting ook na 1 Januari 1939 dient te worden gehandhaafd. In een wetsontwerp tot herziening van de' Omzetbelastingwet is daarom een bepaling opgenomen, ingevolge welke de geldigheidsduur dezer wet met vijf jaar wordt verlengd. Indien de voorgeztelde wijzigingen worden bekrachtigd, verwacht de minister een hoogere belastingop brengst van eenige millioenen guldens. Voor de toelichting zie men elders in dit nummer. VRAAG, 33 Maart (Havas). De Dultsche ““«Iwa-keraparty tn Tsjëcho-Slowakye heeft ■ch ontbonden, evenals de agrarische partij, «n samengegaan met de Henlein-party. De par- telde slechts weinig leden en had geen ver- "fenwoordlger in het parlement. Man kan thans nog niet vóórspellen, waar- PRAAG, 24 Maart. (Havas) ,De fracties van de Tsjecho-Slowaaksche Kamer en Senaat van de Dultsche Christen-sociale party, welke tot nu toe de regeemg heeft gesteund, zijn Woens dag bijeengekomen, en hebben besloten bet centraal bureau van de party te doen vergade ren tot het aannemen van de volgende pun ten: Van 11 uur tot 1230 uur te het centrum van Madrid heden door het rechtsche geschut onder vuur genomen. De granaten vielen met een regelmaat van één per minuut. De bevolking vluchtte in den ondergrondschen spoorweg. De tramdienst werd gestaakt. Het aantal slacht offers is gering. De speciale correspondent van Havas meldt uit Saragossa: De rechtsche troepen zijn vanmorgen over de Ebro getrokken in de streek van Qainto, een stad, gelegen halverwegen Saragossa en Caspe. Naar Havas aan de Voelkischer Beobachter ontleent, zou de aartshertog hebben geaegd: ,Jk zal mij de krachtige woorden van Goetz von Berllchlngen In de hand laten griffen, aoo- dat, wanneer ik iemand groet, deze dit citaat zal kunnen zien.” Ten aanzien van in het buitenland gepubli ceerde geruchten en berichten, o.m. inhouden de, dat alle leden van het voormalige kabtnet- Schuschhlgg van hun vrijheid beroofd zijnt, kan medegedeeld worden, dat slechts twee leden dier regeering in Schutzhaft zijn genomen. BUREAUX: ALKMAAR, Hol 6, Telefoon 4530 en 4220 DEN HELDER, Stetlonistreai 5, Telsfoon 771 HOORN, Koepoortiweg 94, Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: mm inbegrip van gratis ongevallenverzeke- rina- voor Alkmaar Lr- per kwartaal ot «’cents per week, voor bulten Alkmaar V 2.50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. Het blad zegt, dit Mgr. Waltz, aartsbisschop ▼an Salzburg, die zich naar een door Kardi naal Innltzer byeengeroepen bisschopsconferen tie wilde begeven, gefouilleerd werd met bet motief, dat hy documenten bij zich droeg, waaruit zijn verstandhoudlilB met Belgische en Fransche commznlsten sou blijken. Vyf priesters van het aartsbisdom werden gearresteerd, waarby één hunner in het ge zicht werd geslagen. Een tehuis van katholieke gezellen werd gesloten. Van een andere orga nisatie werd de kas in beslag genomen. Orga nisaties van katholieke vrouwen en meisjes tn Salaburg en Llnz zijn ontbonden. DIENST-AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 cl per regel Hitler heeft den opperbevelhebber der Dult sche marine belast met de overneming der op den Donau gestationneerde bewakingsvoertui gen-van het Bondsleger, teneindg, in het kader van de marine, een Donau-flottielje In te stel len. Dientengevolge heeft van heden af de op perbevelhebber der marine het bevel overge nomen van de op den Donau gestationneerde bewakingsvaartuigen en het toebehoorend per soneel. PRAAG. 33 Maart. (Havae.) Het ageat- eehap Cetefca te gemachtigd met klem te gen te ipreken, dat de vreegtre Oeetea- rijkacbe ministers ZernaUe en Stockinger aan de Dniteche politie zonden zfjn Mtge- leverd, zooals zekere buitenlandeche Ma den hebben bericht. De H. Veder doet een beroep ep generaal Fran ce tegen do bembardemeirten ep bwrgerbevel- kingwm De heeding der Oootenrgkache nattaaaal-eoeie- listen tegenover de Kerk. De OoeervaUre Romano wjjat ep het mtebre* dat de nazi’s maken van de Oeetenrijkaehe In Ozetenrijk wordt de geheime etaatapoliUe geoyg e n teerr Een anti-nationaal-eoclaltettoche Duitechland ontdekt. a De doop van Primes Beatrix te vastgoeteM ep Donderdag 12 Mei; do plechtigheid sol geschie den In de Groote Kerk ie 's-Gravenhage. Ingediend te een wetsontwerp tot hersienlng van de OmsetbeiasUngwet; sjj sal met vfjf jaar In gewljrlgden vorsn verlengd moeien worden. Staking per 11 April hg zeven firma’s In de sigarenindustrie geproclameerd. Bijna vierhonderd Baskische kinderen, die in de afgeloopen maanden in Engeland onder houden en verzorgd zijn, rijn gisteravond uit Londen naar Bilbao teruggereisd. Zij worden tot aan de internationale brug in Irun verge zeld door vertegenwoordigers van het comité voor Baskische kinderen. Ruim 1800 kinderen zijn thans gerepatriëerd, terwijl er 2000 In Engeland zijn, welker ouders nog leven in ge vaarlijke gebieden. De offlcieele Britsche vertegenwoordiger in Spanje van het comité voor medische hulp aan Spanje, Lord Churchill, wordt sinds ruim zes weken vermist. Men maakt zich ongerust over site veOtgRéM. Lort otarchin te MB rer MMd- vsrwant van Winston Churchill. De Reichspost te Weenen heeft verachll- - lende berichten omtrent agitatie van het nieuwe Dultsche regiem in Oostenrijk tegen de Kark gedementeerd. Ie. Zajcek, de minister zonder porte feuille, die de party in de regeering verte genwoordigt zal aftreden. 2e. De Christen-sociale party zal overgaan naar de oppositie en een onafhankeiyke groep vormen. Zij zal zich niet aansluiten by de party vaa Henlein.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9