Chamberlain’s rede in het Lagerhuis Engeland wil zich niet binden ONS BLAD over voor De Schilling wijkt de Mark „Een belofte tot hulp hij een aanval op Tsjecho-Slowakye ontneemt Engeland de vrije beslissing oorlog of vrede Het nieuws van heden een Léon Blum voor den Senaat Slecht weer aan het Huesca-front DE BAROMETER Schuschnigg wil niet heengaan JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS VEREENIGDE katholieke pers H II f l VRIJDAG 25 MAART 1938 99 De Ruaaiache uitnoodiging De inmenging in Spanje Een huldigingacomité ia gevormd Tajecho-Slowakye Dr. Schacht Litausche kabinet Sterkste locomotief ter wereld Een proefneming van de P.L.M. PRINSELIJK. PAAR TE EDE tl Nederlander in arrest in Duitschland Majoor G. Huijs 25 jaar aalmoezenier IT. H. Staking in Frankrijk - uitgebreid Acht slachtoffers van luchtramp „Beleediging” van Duitache aoldaten Verdacht van overtreding der deviezenbepalingen „Ala ik had willen vluchten, zou ik dit hebben kannen doen" Onder dekking van rookgordijnen trekt Franco op 3 Polen slaags geraakt met Duitschers DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 147 De minister luide toegejuicl>t Engelanda verlangen naar vrede beteekent niet dat het nooit naar de wapena zal grüpen Dr. Neumann vrij gelaten j j 1 o o wellicht reen controle sou kannen oefenen. A bank). en De PUI. ia bezig door versterking der rails Stand ap Vrijdag 14 nar 738.7 Vorige stand: 7MJ De Britsche regeering meende een dergelijke situatie niet te kunnen aanvaarden met be trekking tot een gebied, waar de Engelsche belangen niet zoo op den voorgrond treden als in het geval van Frankrijk of België. Hitler heeft te Neurenberg een bezoek gebracht om de nieuwe bouwwerken, die daar op zijn bevel worden opgetrokken, te bezichtigen li Toen Chamberlain zich van zijn plaats in M lagerhuis verhief werd hij door de minis ters lulde toegejuicht. De Britsche op De besprekingen met Italië i(jn aanzien lijk gevorderd en de resultaten iljn bemoedi gend. Ten aanzien van het plan tot terug trekking der vrijwilligers verklaarde Cham berlain, dat men nooit van de Italiaansche regeering een eenzijdig terugtrekken geëischt of verwacht heeft. WEENEN, 24 Maart (Stefani). Maandag aa. zal de Mark in de plaats van de Schil ling komen. Met het oog op de noodlge voor bereidingen voor de ten uitvoerlegging van dezen maatregel zullen alle financieele In stellingen Zaterdagmiddag ijs. om twaalf uur sluiten. moezenler Mironas, een vriend van Smetona, heeft een voorloopige regeering gevormd. Alle ministers zijn lid van de regeeringspartjj. De vroegere minister-president, Tubelis, is minister van Landbouw en Lozoraitls is minls- Naar de correspondent van de Dally Tele graph git Barcelona meldt, hebben de troe pen van Franco in den strijd ten Noorden van Saragossa gisteren voor het eerst gebruik ge maakt van rookgordijnen, achter welker dek king groote aantallen nieuwe tanks en stuk ken veldgeschut In den strijd werden gewor pen. Rede van dr. Kortenhorst over de economische gevolgen van de inlijving van Oostenrijk bij Duitschland. f De minister besprak vervolgens de Spaansche kwestie en zeide. dat de regeering zich ten volle bewust is van de herhaalde schendingen der overeenkomst van niet-inmenging van meer dan één zijde en die schendingen diep betreurt. Maar hoe ernstig ze ook zijn, zij veranderen niets in het oordeel der regeering, dat de nlet-inmen- gingspolitlek het beste middel is tot het vermij den van een grootere schennis. Graaf Paul Esterhazy werd te Kremsmunster gearresteerd wegens beleediging van Dultsche soldaten. Hij zou de soldaten in een donkere en vochtige kamer hebben ondergebracht, terwijl in zjjn kasteel tal van kamers beschikbaar zouden zijn geweest. De vroegere burgemeester van Weenen. dr. Seitz, die zich In arrest bevond, Is volgens Havas Het volgende Jaar zullen er onder het aalmoe- zenlerschap van majoor Huys 41 lichtingen heb ben gediend. Het comité heeft het plan, de man schappen van al deze lichtingen te mobiliseeren voor een huldebetooging aan den aalmoezenier. Giften worden voorlooplg in ontvangst genomen aan het gebouw van de R.K. Militaire Vereenl- ging te Breda. Hedenmorgen werd bevestigd, dat rich aan boord van het toestel, behalve de uit drie personen bestaande bemanning, vijf uit Dakar afkomstige passagiers bevonden. Slecht weer belemmert de zperaiiee aan het Huesca-front in Spanje. g. ij. >n Dat wil niet zeggen, dat niets ons zal brengen tot strijd (bijval). Wjj zijn gebonden door zekere verdragsbepalingen, die de nood zakelijkheid van vechten medebrengen, in dien het daartoe zon moeten komen, en ik heep, dat niemand er aan twijfelt, dat wij in dat geval bereid zjjn deze verplichtingen na te komen, (bijval) ALKMAAR. D» 1 SCHA GEN, PARUS, 25 Maart. (Havas) De staking in de Fransche metaalindustrie heeft zich uitgebreid tot de fabriek Ferodo te S. Ouen, waar onge veer zes- tot achthonderd werklieden arbeiden. De werklieden verklaren, dat de reden van het conflict het collectief contract Is, doch de werk gevers beweren, dat dit slechts een voorwend sel is. De Britsche regeering Is tevredengesteld door het vervullen van Italiaansche zijde van de voor waarden onder welke de besprekingen zijn ge opend; zij vertrouwt, dat de Italiaansche regee ring haar verzekeringen gestand zal doen en acht hef mogelijk, dat volledige overeenstemming bereikt wordt. Na het uitspreken van zijn rede, die 56 minu ten duurde, nam Chamberlain onder luide toe juichingen zijn plaats weer in. De bekende Oostenrijksche arts, dr. Neumann, die os. den hertog van Windsor heeft behan deld, en die gearresteerd was omdat hij zou hebben getracht, een som gelds naar het bui tenland over te brengen, is gisteren weer In vrijheid gesteld. Van verscheidene andere per sonen wordt eveneens de In vrijheidstelling ge meld. 4 Na een kort verblijf te Badgastein is dr. Schacht, de president van de Dultsche Rijksbank, naar Muenchen vertrokken. De Turksche legatie heeft het Dultsche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken medege deeld, dat de Turksche regeering besloten heeft het Turksche gezantschap te Weenen op te heffen en er een consulaat-generaal te vestigen. Ook zijn er zekere vitale belangen van ons land, waarvoor wij zouden strijden, Indien zij bedreigd werden: de verdediging van het Brlt- sche gebied en de verbindingswegen (applaus). lijn ParijsMenton te verminderen en boven dien zooveel mogelijk trajecten geschikt te ma ken o mte worden bereden met een snelheid van 130 km. per uur. En proef wordt genomen met een nieuwe locomotief, welke zonder tus- schentljdsche bijvulling van brandstof en water groote afstanden kan afleggen. De voortbeweging geschiedt door twee Sulzer- Dlesel-motoren, elk met twaalf verticale cylin ders. Met deze machine moet op het traject Parijs—Menton, dat 1111 KM. lang is, een ge middelde snelheid van 100 K.M. per uur worden bereikt. Het is de sterkste sneltraln-Dieael- locomotlef ter wereld en ontwikkelt 4400 pX In beide gevallen zou de beslissing, of ■"«eland In een oorlog zou worden gewft- automatisch aan het oordeel ■rftsche regeering onttrokken worden •en dergelljke waarborg sou gelden zonder "M men rekening zon kunnen bonden met omstandigheden, waardoor h(j in wer- zon treden en waarover de regeering - Zaterdag aa. zal Hitler zijn eerste verkie- zingsrede uitspreken te Koenigsberg. Hij zal de verkiezingscampagne sluiten met een rede te Weenen op negen April. BERLIJN. 25 Maart (Havas). Het ..Ber liner Tageblatt” maakt melding van verschei dene vechtpartijen, die zich de laatste dagen in Polen hebben voorgedaan tusschen Polen en Duitschers. Nabij het dorp Neubriek zouden Polen zelfs op Duitschers hebben geschoten, waardoor twee der laatsten gedood werden en verscheidene andere gewond. Het blad dringt er krachtig bij de Poolsche regeering op aan, een eind te maken aan het „anti-Duitsche gestook." Negen Ai>ril zullen veertigduizend man van het Oostenrijksche legioen, die op het oogenbllk nog in Duitschland vertoeven, Weenen in gesloten formaties binnenruk ken. Jk geloof aldus de minister-president dat het de algemeene wensch van Het Lagerhuis is, dat ik een bespreking tat buitenlandsche aangelegenheden inleid met een 'verklaring «ver de houding der Britsche regeering in verband met de jongste gebeurtenissen in Europa. Chamberlain hield zich vervolgens bezig met de Russische uitnoodiging tot het bijeenroepen van een conferentie. Hoewel de Britsche re geering een conferentie, waarop alle Europee- sche staten vertegenwoordigd zouden zUn, warm zou toejuichen, moet «V erkennen, dat hoop daarop niet gekoesterd kan worden. De voor gestelde conferentie zou de beweging in de richting van exclusieve statengroepen, die ge vaarlijk zijn voor den Europeeschen vrede, ver sterken. PERPIGNAN, 3« Maart. (Havas) Het in de Oosteltjke Pyreneeën verongelukte vliegtuig is tegen een rots te pletter gevlogen. Het wrak ligt op een hoogte van 3W0 meter, en toen de hulpexpeditie het hedenmorgen bereikte, na een moeilijken nachteljjken tocht door de duls- ternis, was het met een sneeuwlaag bedekt. 1 Augustus 1930 zal het 25 Jaar geleden zijn, dat majoor O. Huys te Breda als aalmoezenier bjj het leger werd aangesteld. Dat was in het jaar 1914 bjj het uitbreken van de mobilisatie. Al ligt die jublleumdag nog in het verschiet, reeds thans heeft zich spontaan een comité ge vormd. om den sympathieken aalmoezenier, die zoo geweldig veel voor de manschappen gedaan heeft, in zijn jubileumjaar een grootsche hulde te bereiden. Het comité is als volgt samengesteld: Kape laan A. B. A. M. Stulemeljer, directeur der R.K. militaire vereeniging te Breda, A. J. M. Clement. Breda, voorzitter; M. Martens, Breda, secretaris; H. A. Mels, Pastoor Potterpleln, Breda, penning meester; H. A. P. van Aalst, Breda, vertegen woordiger van de Alg. R.K. Off icieren vereen! - ging; Th. J. A. v. d. Hejjdt, Breda, vertegenwoor diger van de R.K. Onderofficierenvereenlging ,Bt. Martlnus”; M. v. d. Zande, Breda; P. Zwols, Teterlngen; C. Verschuur, Teteringen. F inancieele maatregelen na de inlijving van Ooatenryk Vanaf Maandag 28 Maart moeten de Ween- sche banken en alle firma’s, welke zich met den geldhandel bezig houden, hun boekhouding in Rljksmarken voeren. Tegenover de klanten zul len de transacties automatisch in Marken wor den verricht en wel op basis van 3 Schillingen zijn gelijk aan 2 Rljksmark. De kassiers der banken zullen als basiseenheid de Mark gebrui ken. Vanaf Maandag zullen in de banken twee loketten open zijn, een voor het innen van Schillingen en het andere voor het uitgeven van Rljksmarken. Totdat de Schilling defini tief uit de circulatie verdwijnt, hetgeen binnen enkele maanden het geval zal zijn, zullen beide valuta’s voor betalingen kunnen worden ge bruikt, en de banken zullen tot dien datum uit betalingen moeten doen in de door den klant gewenschte valuta. Hiervoor beschikken de ban ken thans over Duitsch bankpapier en gemunt geld. WEENEN, 24 Maart (Havas). Woens dagavond Is een nieuwe verordening in zake het deviezenverkeer gepubliceerd. Hierbij wordt verboden deviezen naar het buitenland te zenden, voor zoover alt niet strikt noodzakelijk is. Goud en platina worden beschouwd als deviezen. In de Westfaalsche hoofdstad Muenster is eenige dagen geleden een bekende ingezetene van Enschede, de 64-jarige heer H. H. B„ di recteur van een bouwhandel en industrie, aan gehouden HIJ was mede-vennoot van een steen fabriek in de Dultsche grensplaats Alstaette, welke vennootschap ten deele Nederlandsch, ten deele Duitsch bezit was. Deze fabriek is een drietal jaren geleden geliquideerd, maar de za ken waren nog steeds niet afgewikkeld. Op ver zoek van den liquidateur was de heer B., in ge zelschap van zjjn boekhouder, naar Muenster gegaan, teneinde enkele Inlichtingen te geven. Daar is hjj aangehouden door ambtenaren van den douane-opsporingsdienst. De boekhouder is direct naar Enschede teruggekeerd en heeft de familie met het gebeurde in kennis gesteld. Deze heeft onmlddellljk de noodlge stappen genomen en zich in verbinding gesteld met een Duit- schen en een Nederlandschen advocaat. Den heer B. wordt ten laste gelegd, dat hjj in verband met de zaken van de steenfabriek de deviezenbepalingen zou hebben overtreden, doch dit wordt met klem door hem ontkend. De familie is van oordeel, dat alles voort vloeit uit een fraude, welke drie jaar geleden in genoemde fabriek is gepleegd en waarvoor de leider van het bedrijf is veroordeeld. De ad ministratie was geheel in de war, waarom een liquidateur werd benoemd, mede om voor de Dultsche autoriteiten de exportzaken af te wik kelen. Deze liquidateur heeft echter reeds drie jaren de zaak slepende gehouden en deze grove nalatigheid is volgens het oordeel der familie de oorzaak van het misverstand. De heer B. heeft tegenover de Dultsche autoriteiten ver klaard, dat hij onschuldig is en dat hij zich steeds bereid heeft verklaard, de boeken voor onderzoek ter beschikking te stellen. Men heeft te Enschede thans alle gegevens verzameld en deze naar Duitschland gezonden. De heer B. vertoefde geregeld in Duitschland en is er zich nimmer bewust van geweest de deviezenbepalingen te hebben overtreden. Ik spreek liever van houding dan van politiek, omdat ik mij niet kan voorstellen, dat eenige gebeurtenis wijziging zou kunnen brengen in de fundamenten der Britsche buitenlandsche poli tiek, welke streeft naar handhaving en bescher ming van den vrede en naar vestiging van het vertrouwen, dat de vrede inderdaad gehandhaafd tal blijven. Donderdagmiddag drie uur zijn Prinses Juliana en Prins Bemhard per auto te Ede aan gekomen voor het bijwonen van een door een offlcierenvereenlglng Reorganiseerden jachtrit in de Maanderbuurt. Met groote belangstelling volgde het Prinselijk Paar de verrichtingen der 93 deelnemers. Eerst om half vijf ging men naar Soestdjjk terug. BERLIJN, 34 Maart. (Havas.) Schuschnigg. die te Weenen wordt bewaakt door manschap pen der S. 8. heeft van officieele zijde het voorstel ontvangen een vrijgeleide te aanvaar den voor een door Schuschnigg op te geven grens. Schuschnigg beeft dit aanbod van de band gewezen. Hjj verklaarde in zijn land te willen blijven. „Ik zou voor de komst der na- ttonaal-sociallsten hebben kunnen vluchten, in dien dat in mijn bedoeling zou hebben gele gen," was Schuschnigg's antwoord. Te Berlijn beweert men, dat Schuschnigg door manschappen der 8.8. moet worden be schermd, daar van de zijde der Oostenrijksche natlonaal-soclalisten vergeldingsmaatregelen te duchten zouden zijn. De Amerikaansche minister van Buitenland- - sche Zaken, Huil, heeft vanwege het departe ment van Staat telegrammen laten zenden aan de regeerlngen van Groot-Brittannië, Frankrijk. België, Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Zwitserland en Italië en verder aan alle staten van Latijnsch Amerika, waarin hij de oprichting voorstelt van een speciale inter nationale commissie, met het doel politieke vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk te laten vertrekken. Volgens de plannen van Huil zouden de kos ten voor het vervoer van vluchtelingen uit Oostenrijk en Duitschland gedragen moeten worden door particuliere organisaties in de lan den, welke er in toestemmen de vluchtelingen op te nemen. In een officieel communiqué wordt verklaard dat de Vereenigde Staten het initiatief tot deze actie neemt met het oog op de nood rank van een snelle gezamenlijke poging onder regee- nngstoezlcht. wil men menschelijk lijden op breede schaal voorkomen. Geen enkel land wordt gevraagd een grooter aantal vluchtelin gen op te nemen dan op grond van de huidige wetten wordt toegestaan. DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 ct per regel. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct p. regel; Ingezonden Mededeellngen 40 ct p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage geame door onze Administratie verstrekt Chamberlain legt in bet Britsche Lagerhuis verklaringen af over Engeland» buitenlandsche politiek. Financieele maatregelen in Oostenrijk na den „Anschluss". Vanaf Maandag 28 Maart wordt de boekhouding der Oostenrijksche banken in marken gevoerd. IFT1 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD mbegrip van gratis ongevallenvorzoka- HM- voor Alkmaar ƒ2.— por kwartaal of is cent» paf week, voor buiten Alkmaar f 150 kwartaal of 20 cent» per week. Ultg N. V- Dnikk. De Spaarnettad - Haarlem. HUE8CA. 24 Maart. (Havas). Door het slechte weer iün de krijgsverrlchtingei) aan het front van Huesca vertraagd. Gis teravond hebben de rechtache troepen zich meester gemaakt van de hoogten bij San Gregorio en het spoorwegknooppunt Tar- dienta. Ook de hoogten, die het dorp Aples beheerschen, hebben zij genomen. Britsche regeering wijdt dan ook haar bijzondere aandacht aan het probleem en heeft m de eerste plaats nagegaan of het Vereenlgd Koninkrijk, naast de verbintenissen, die het feeds heeft krachtens het Volkenbondshand- *est en het Verdrag van Locarno, als verdere bijdrage tot het behoud van den vrede in Euro pa, thans nieuwe en vastomlijnde verplichtin gen, In het bijzonder jegens Tsjecho-Slowakije °P zich moest nemen. De Britsche Verbintenissen hebben allereerst «trekking op\ie verdediging van België en riznkrük tegen\een niet-uitgelokten aanval. P*n zijn er verdragsverplichtingen jegens Por- Irak en E&pte. Britsche minister-president Chamberlain heeft gisteren in een rede voorset Britsche Lagerhuis «ijn belangrijke en mef ongeduld af ge wachte verklaringen over de Britsche buitenlandsche politiek en de defensie af gelegd. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard hebben Donderdag de cross country der Kon. Militaire sportvereeni ging te Bde bijgewoond. Het Prinselijk Paar volgt vol interesse de verrichtingen der ruiters Moeten wij FraruSjik deverzekering geven, d** vü, wanneer dat land-krachtens zijn over- *nkomst met Praag Tsjecho-Slowakije b(j Dultachen aanval te hulp zou moeten ko- ibén, onmlddellljk onze geheele militaire macht *»n dienste van Frankrijk zouden aanwenden a moesten wij ons bereid verklaren tot militaire •ctle over te gaan om weerstand te bieden aan «ewelddadlgen aanval op de onafhankelijk heid en de onschendbaarheid van Tsjecho-Slo- ••klje, en andere landen, die daartoe bereid •ouden zijn, uitnoodigen zich bij een dergelljke ’•rklaring aan te sluiten? De minister van Buitenlandsche Zaken, Paul-Boncour, bevestigde in de Kamer, dat Frankrijk zijn verplichtingen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije zal nakomen. Ten aanzien van Spanje verklaarde de mi nister, dat de regeering de politiek van haar voorgangster zou voortzetten in overeenstem ming met Engeland. Er zal geen sprake zijn van inmenging van het leger. De minister wees evenwel op het gevaar van de aanwezigheid van nlet-Spaansche militaire elementen aan de Fransche grenaen. Verder wees de minister bet evenwicht in de Ml< handhaven. Woensdagavond is te Weenen een groote propagandaparade gehouden, waaraan onge veer tienduizend man deelnamen. Voor den Hof- burg was zeer veel publiek; verder langs den weg was niet bijzonder veel belangstelling. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 4 PARUS, 28 Maart (Havas). De Fran sche minister-president Blum heeft in den Se naat wel verzocht den tekst van het financi eele wetsontwerp, zooals deze door de Kamer was aangenomen, goed te keuren, doch htf heeft niet de kwestie van vertrouwen gesteld. De voorzitter van de financieele commissie van den Senaat antwoordde, dat het moeilijk is onderscheid te maken tusschen de alge meene behoeften van de schatkist en van de Landsverdediging. Calllaux verontrustte zich verder over het steeds verminderen van den goudvoorraad, welke noodzakelijk is voor dé Landsverdediging. Om deze redenen,” aldus Chamber- lain, „acht de Britsche regeering zich niet in staat, dezen waarborg te geven (luide toejuichingen van de ministers- Terwtjl ik eenvoudig melding maak van deze beslissing, wensch ik daaraan toe te voegen, dat bij oorlog vrede niet alleen wettelijke ver plichtingen betrokken zijn. Het is on waarschijnlijk, dat de oorlog slechts beperkt blijft tot degenen, die derge lljke verplichtingen aanvaard hebben. Het is ónmogelijk te zeggen, waar een oorlog sou ophouden en welke regee- ringen er in betrokken zouden wor den.” Het actueelste onder de vraagstukken, <Us bezorgdheid wekken, is dat van de be trekkingen tusschen de Tsjecho-Slowaak- •che regeering en de Dultsche minderheid. Het is waarschijnlijk, dat de oplossing van ést vraagstuk stabiliteit zou brengen ver buiten het gebied, dat er onmlddellljk bij betrokken is. Overgaande tot de internationale situatie, ■eide ds minister: ,J>e Britsche regeering heeft hsar meening over het optreden der Dultsche regeering reeds te kennen gegeven en ik heb dsaraan niets toe te voegen. N» den door de Kamer goedgekeurden tekst van het financieele wetsontwerp te hebben verwerpen, heeft de Senaat 'met 156 tegen 137 stemmen den door zijn com missie van Financiën voorgelegden tekst goedgekeurd. KAUNAS, 24 Maart. (Reuter.) De Utau- aehe regeering Is sfgetreden. De president van de Republiek heeft het ontslag aan vaard. 3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1