Een ministerieele toezegging Technische proeftocht van de Nieuw-Amsterdam w- De Jaarbeurs is gesloten OVER DE HEELE LINIE GESLAAGD KWESTIE DER KALKZAND- STEENFABRIEK ARNOUD MO VRIJDAG 25 MAART 1938 Een w&» De kerk in Oostenrijk Wegen» onjuiste belastingaangifte Marine-attaché te Washington Honoreering voor belofte Geraffineerde truc Requisitoir Hard Aflevering binnen den gestelden tijd Twee jaar geëischt tegen werkmeester Verdacht van corruptie-hande- lingen in de straf gevangenis te Amsterdam Het frappantste is wel, dat het schip een myl meer „loopt” dan gedacht was Opnieuw geldboete geëischt DELFTSCHE ADVOCAAT* VEROORDEELD DE VERDUISTERING TE ROTTERDAM KAPITEIN TER ZEE MEIJER RANNEFT CLANDESTIENE BROED MACHINES KINDERMISHANDELING GESTRAFT Niet veel gekocht Oneerlijke concurrentie? Groote belangstelling, maar de schaduw der internationale gebeurtenissen lag er over” Verdachte veroordeeld tot een jaar met aftrek Het Duitsche opleidingsschip .Morst Wessel” is voor één tocht naar West-Indië uit Duttschland vertrokken .S’A- uur now By K. B. fa de kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft, met Ingang van den laten April 1938 benoemd tot marine-attaché by het Nederland- zche gezantschap te Washington. f hjj alleen uit te maken of de Arbeidswet al of niet js overtreden en of verdachte strafbaar is. Er rite siechta niet-gedocmnenteerde ver klaringen. dte uttmaken In hoeverre ver- dachte’s belangen al of niet door de regee- De Bameveldsche politie heeft in samenwer king met ambtenaren van den Crisis-Opspo- ringsdienst een vijftal clandestiene broedma chines in beslag genomen, met een gezamelijk vermogen van 5600 eieren. Hoe moeilijk sulk een opsporing kan zijn, bleek aan een adres, waar men terecht kwam in een slaapkamer, die keurig gemeubeld was en waar in zich oa. een onopvallende kleerkast bevond. Slechts de aanwezigheid van een kleinen ther mometer aan die kast bracht de ambtenaren op het idee, dat zij wel eens iets anders dan linnengoed e.d. kon bevatten. Bij nader onder soek bleek dan ook, dat er hier 3000 eieren op uitkamen stonden. In tal van woningen zijn dezer dagen huis zoekingen verricht. Daarbij is de politie een maal op verzet gestuit, zoodat zy zich genood zaakt zag eerst de bewoners in verzekerde be waring te-stellen, voordat men huiszoeking kon verrichten. De Groningsche rechtbank heeft den 44-Ja rigen arbeider L. v. d. M. te Loppersum wegens zware mishandeling van zijn kinderen, die hjj halfnaakt op straat joeg, in het geitenhok op sloot en hun eten onthield, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van pre ventief. De etoch was zes maanden. opnieuw invoeren van het eenploegstelsel eco nomisch ónmogelijk? Getuige: Ja, dat is mijn vaste overtuiging. President: Heeft de omzetting een kapitaal van 1% mlllioen gevraagd? Getuige: Het zal Inderdaad niet veel minder zijn. Officier v. Justitie, mr. Paardekooper Over man: Bevordert het thans nog gevolgde systeem de oneerlijke concurrentie? Getuige: Wel concurrentie, maar geen oneer lijke. De Haarlemsche Rechtbank heeft de zitting van gistermiddag geheel besteed aan de appèl- 10 April binnenkort een offlcieele |uak Baron van Hardenbroek van Ammerstol. I directeur der Kalkzandsteenfabrleken „Amoud” te Hillegom. De directeur werd bij vonnis van 4 Februari j.L door den Haarlemschen kantonrechter ver oordeeld tot -drie geldboetes van fS, wegens overtreding van de Arbeidswet van 1919. HU liet op 13 November 1937, des avonds tusschen 7 en 8 uur een drietal arbeiders werken aan een steenpers, terwijl hij geen overwerkvergunnlng verkregen had. Deze overtreding was echter niet incidenteel, daar de fabriek geheel is Ingericht op het twee- ploegenstelsel, terwijl daartoe de toestemming «ras ingetrokken. Aldus vatte de heer W. Graadt van Roggen, de actieve secretaris-generaal en bezielende Als getuige werd gehoord de verbalisant, de heer G. van Sierenberg, hoofdinspecteur van den Arbeid. Hij verklaarde, dat de by .Amoud" gevolgde regeling voor de arbeiders prettiger to in zijn plicht doet slechts uü De Rotterdamsche rechtbank deed Donderdag ochtend uitspraak In de zaak tegen den 46- jarigen kantoorbediende, die van 1924 tot 1934 106.492 had weten te verduisteren, ten nadeele van de gemeente Rotterdam, als chef by de couponafdeellng der Rotterdamsche Bankver- eeniging te Rotterdam. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde hem conform den elsch tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De 38ste Koninkiyke Nederlandsche Jaar beurs, die Donderdagmiddag gesloten to, heeft zich mogen verheugen in een grootere belangstelling dan by vorige Jaarbeurzen bet geval was. Als de ter beurze tot stand gekomen transacties niet evenredig zyn aan dese belangstelling, moet dat geweten worden aan de spanning en onzekerheid, die door de internationale politieke gebeur tenissen hun schaduw op het zakenleven in ons land hebben geworpen. Het frappantste to wel, dat bet waarvan men had verwacht, dat het veer MA mijl sou loepen, heel gemat 21.5 myi liep, zoodat, naast het fet alles bysonder goed is uitgevallen, e een extra-voordeelige omstandigheid woordje to komen meespreken. er geborgen in een kleerkast Al met al is het toch Immers zóó, dat de Nieuw Amsterdam, waaraan men nu twee Naar wy van de heeren D. C. Endèrt Jr. en W. H. de Monchy, directeuren van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappy en de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart Maatschappy vernamen, is deze tech nische proeftocht over de geheels linie volkomen geslaagd: het schip heeft in alle opsichten beantwoord aan de gestelde eischen en hooggespannen verwachtingen •n het is dan ook met groot vertrouwen, dat de eerste offlcieele reis van Neder lands vlaggeschlp wordt tegemoet gezien. Over de houding van de kerk In Oostenrijk meldt Klpa zooals wy reeds eerder hebben gemeld dat de ook door ons gepubliceerde Instructie van Kard. Innitzer betreffende de houding van den clerus enz. nog niet officieel is bekend gemaakt, maar aan den Weenschen clerus veztrouweiyk is medegedeeld. In de laatste dagen van de vorige week heeft een conferentie der Oostenryksche bisschoppen te Weenen plaats gehad. Op grond daarvan ver wachtte men te Weenen dat Zondag 11 een gemeenschappelijk herderlijk schrijven zou worden voorgelezen. Toen dit uitbleef liep reeds het gerucht dat de voorlezing zou zyn ver boden. Volgens Klpa wordt met zekerheid ver- I wacht, dat In verband met de aji. volksstem ming van verklaring door het Episcopaat zal worden ge publiceerd. jaren heeft werk gehad, toch is afgeleverd vóór den dag, waarop het schip utterly k aan de H. A. L. moest worden overgedra gen: den 15den April Ongeioofeiyk zwaar werk is het ook geweest voor kapitein Byi voor wien er alles op het spel stond. Het to een verantwoordeiyk iets als commandant op de brug te staan op een schip van deze grootte, waarvan men betrek- keiyk nog weinig weet. De eerste Amerikaansche reis van de Ntouw Amsterdam zal aanvangen 11 Mei. Op een vraag, of het schip voor deae reis al volgeboekt was, antwoordde de heer De Monchy, dat hier ook de Hollandsche degeiyk- held voorop stond. De eerste reis moet geen reclame-stunt worden. Het is veel beter dat bet personeel, dat toch ook een beetje weg wijs moet worden op het schip, eerst wat ge acclimatiseerd wordt. De eerste klasse, zoo goed als de tweede en derde zyn bewonderens- waardlge staaltjes van moderne binnen- scheeps-archltectuur, de dancing, de bioscoop zaal. de winkelgalerij, de bars, de trappenhui zen. de zalen en de hutten, alles is ontworpen met een universaliteit en een schakeering, dat méh er door wordt overrompeld, maar toch zyn nergens de degeiykheld, de rust op zyn tijd, het comfort voor den passagier vergeten. De Haagsche rechtbank veroordeelde den Delftschen advocaat, die opzetteWk onjuiste aangifte had gedaan voor de Inkomsten- en vermogensbelasting het verzwegen bedrag liep in de tienduizenden guldens tot een ge vangenisstraf van drie maanden. Het O. M. had vier maanden gerequlreerd. tuut, zyn Indrukken samen van de beurs, die thans weer achter ons ligt. Het aantal deel nemers was grooter dan ooit en het aantal be zoekers is sedert de vorige maal met 33 procent gestegen. Deze toeneming to ongetwyfeld gun stig beïnvloed door het prachtige voorjaars weer, dat gedurende de laatste tien dagen in ons land heeft geheerscht en houdt ook ver band met de groote belangstelling, die bleek te bestaan voor de televisie-demonstraties, die Philips op de Jaarbeurs gaf. Over de voorgeschiedenis schreven wy uit-. oerig in ons blad van 21 Januari. Sinds de be- andellng van deze zaak voor den kanton- schter werd er in breeden kring over gepole- itoeerd, zoodat de belangstelling gisteren groot as. De president was jhr. mr. J. E. Strick van inschoten, verdediger mr. F. van der Goot. Baron van Hardenbroek kreeg na opening ui de zitting weer gelegenheid om* zyn op- ittlngen te verdedigen. Hy wees er met nadruk dat hy nooit een bekeuring wegens over- edlng van de Arbeidswet ontving, omdat hy rinclpieel tegen ontduiking Is. Dat ik deze wet lans heb overschreden, aldus spr., to op wel- rerwogen gronden en met volle bewustzijn. Krachtens de Arbeidswet van 1919 mocht per eek 105 uur gewerkt worden, echter niet het heele jaar. In 1929 vond ik een nieuw stelsel t, aldus spr.: er zou met 2 ploegen gewerkt arden, waarvan de eene van 7 uur des morgens t 5 uur des avonds en de andere van 7 uur avonds tot 5 uur des morgens. Door dit stelsel vamen slechts 30 pet. arbeiders in den nacht, odat de oplossing de volle toestemming had m den toenmaligen directeur-gèneraal van den Arbeid, ir. C. Zaalberg, en de vakvereeni- 1 gingen. De minister stelde zelfs vast, dat de kalkzandsteenfabrieken twee jaar den tyd zou den krijgen om hun bedrijf van de 10/55 week om te zetten in het twee-ploegenstelsel. Alleen .Amoud” aldus spr. voerde het systeem vol ledig door en had er i.350.000 kapitaal voor over. dachte tot zfjn corruptieve handeling is ge komen. Hy to Indertyd overgehaald door een gevangene, die hem sigaren liet halen, waarby hy opmerkte: „Zie je wel, andere bewaarders doen het ook, je kunt ons gerust wat helpen.** Verdachte is goedig, hy is een slappe per soonlijkheid en spoedig geïntimideerd. Hy leef de al die jar$n onder een druk, herhaaldeiyk was hy ziek van angst. Met klem drong pL op clementie aan. Vonnis 7 April. President: dr. Hacke, achtte u indertyd by- zondere omstandigheden aanwezig om over- werk-vergunnlng te verleenen, terwyi het een ploegstelsel geboden was? Dr. Hacke: Ik achtte deze verleenlng een ho- noreerlng voor destyds gegeven belofte. Boven dien waren er ook bijzondere omstandigheden. De oud-dlrecteur-geriêraal .van den Arbeid. Ir. C. J. Zaalberg, verklaarde, dat het twee- ploegenstelsel noodlg was terwille van de con currentie met het buitenland en vervangende artikelen. Met den minister was indertyd over legd, dat deze fabriek met twee ploegen zou biy- ven werken. Een doorloopende vergunning voor overwerk werd toegezegd, ingeval het werk tijdenbesluit niet zou worden gewyzigd. Dat be sluit is niet gewyzigd, maar de toezegging was er, hoewel niet wetteiyk vastgelegd. Ook deze getuige achtte loonend werken by wyziging uitgesloten. Officier: Wordt aan anderen schade gedaan, indien met twee ploegen wordt voortgegaan? Getuige: Fabrieken verder in het land zullen er geen schade van ondervinden, wel, die in de nabyheid der groote steden liggen. De steenfabrikant A. Duynstee uit Maastricht verklaarde, dat men deze industrie in klassen zou moeten indeelen. Men kan ze niet over één kam scheren. Verdachte’» fabriek kan al leen met twee ploegen rendabel zyn. President: Mynheer Dreumel, wat koet de omzetting der fabriek in het eenploegenstélsel? Getuige: Er kan doorgewerkt worden maar een belangryk deel zal bulten bedrijf komen, waarvan de koeten zoo maar niet te berekenen zyn. zeeofficier werd hy adelborst Ie klasse op 16 September 1907. Twee Jaar later werd hy bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse en 6 Maart 1919 verkreeg hy den rang van luitenant ter zee 1ste klasse, zyn bevordering tot kapi- teln-luitenant ter zee kwam op 1 September 1939 af. Kapitein ter zee werd de heer Meyer Ranneft op 1 Augustus 1933. De nieuwe marine-attaché bezit het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen voor de expeditie naar de Kleine Soenda-ellanden (1905—1909), hy is ridder 3e klasse der orde van St. Anna van Rusland, commandeur der orde van de Kroon van Italië en commandeur der orde van de Zwarte Ster van Frankrijk. Spr- meende, dat het teeh al te dwaas was om weer van ploegen naar spitten terug te gaan en verklaarde, dat rite bedrijf verteren to, ato de veroordeeling gehandhaafd blijft. «Ar- noed” heeft thans bfjna het dubbele aan ar- beidsproductiviteit van alle andere zoortgeUjke fabrieken samen. Baron van Hardenbroek vroeg tenslotte vrij spraak op rechtvaardigheidsgronden. lieve rechter zou dat moeten vaststellen, niet de strafrechter. Er is alleen een toe- segging van een minister, die niet meer aan het bewind to. Juridisch kan verdachte zich niet op art. 42 van het W. v. S. beroepen. Een moeilykheid is. dat er over art. 83 sub 6 der Arbeidswet in feite geen jurisprudentie bestaat, zoodat er geen steun is van den Hoogen Raad en de wysheid uit andere bronnen geput moet worden. Het gaat hier om een voortdurende overtreding. Maet de rechtbank zich strikt houden aan de woorden van de wet, art. 83, sub 6? Of moet zy de bedoeling van den wetgever in oogen- schouw nemen? Worden de algemeene belan gen van verdachte dusdanig geschaad, dat ont slag van rechtsvervolging zal moeten volgen? Op deze vragen kan geantwoord worden, dat de strafrechter zich niet inlaat met de beslis singen van de administratieve macht, in dit ge val den minister van Sociale Zaken. Spr. sprak de hoop uit, dat een oplossing gevonden zou worden om alle partyen te be vredigen, maar moest helaas bevestiging van het vonnis van den kantonrechter requlreeren. De verdediger, mr. v. d. Goot, wees op de rechtvaardigheidsgronden en waarschuwde voor beschaming van het vertrouwen in een recht vaardig staatsbeleid. Hy hield hetzelfde juri dische betoog als voor den kantonrechter en Nederlands grootste schip, de Nieuw Amsterdam, is Donderdag middag omstreeks half zes van zyn technischen proeftocht in het Kanaal teruggekeerd aan haar ligplaats by de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. waar de laatste werkzaam heden zullen worden beëindigd, al vorens het schip zyn officieele proef vaart op 23 April zal gaan aanvan gen- In 1936 vroegen de concurrenten aan den minister om ordening in het bedryf. Een enquête wees uit, dat men terugwilde naar het eenploeg-stelsel, omdat de productie te groot zou zyn. Intusschen was er een andere minister gekomen en deze sloot zich by de enquête aan; nog 6 maanden kreeg baron Van Hardenbroek vergunning om zyn systeem voort te zetten. Hy ging nadien rustig door, waarna de bekeuring in November volgde. Thans werkt hy nog met twee ploegen, omdat hy meent daartoe, op vroegere toezeggingen, gerechtigd te zyn. Van trillingen, die altyd een gewicht spelen by een nieuw schip, heeft men geheel geen last gehad. De mist, die het schip ongeveer twa vertraging heeft bezorgd, is op deze zekeren zin nog niet eens onwelkom °ók, want nu had men alle gelegenheid manoeuvreervaardigheid van het schip, mist van het allergrootste belang is, beproeven. Hoewel het schip door den mist eenlgen tyd /ertragmg had gekregen, bleek het publiek toch steeds op zyn hoede te zyn gebleven. Op de aanlegsteigers en langs den wal stonden de belangstellenden rijen dik en allerwegen uitte men zyn bewondering over het prachtige schip. Na de terugkomst gaf de heer D. C. Endert Jr. in een persbijeenkomst op het schip de ver klaring, waarom er zoo weinig byzonderheden over inrichting en bouw zyn bekend gemaakt. De Nieuw Amsterdam, zoo zeide hy. heeft steeds in de belangstelling van heel bet Ne derlandsche volk gestaan. Omdat er nog ge wikt en gewogen, gepast en gemeten moest worden, zyn voorloopige dingen maar niet aan óe openbaarheid prijsgegeven. Thans is echter gebleken, dat de theorie in alle opzichten door de praktyk wordt ge dekt, dat ontwerpen aan de praktyk zyn ge toetst en het resultaat is geweest, dat er te vredenheid heerscht. allerwegen, by opdracht gevers, by ontwerpers en by bouwers. De proeftocht heeft bewezen, dat alles per fect in orde is. Men heeft alle technische «n- derdeelen, Individueel en collectief aan een nauwgezette proef onderworpen en alles klop te perfect; aan alle indertyd gestelde eischen is voldaan. De zee-loods, die verschillende malen ook de Statendam heeft binnengebracht, verklaarde, dat hy met de Nieuw Amsterdam kunstjes zou durven uithalen, die hy met geen and zou kunnen. Het resultaat Is nóg mo< men had gedacht en de reedery, by van den heer De Monchy, Is dan ook slaat over het schip. Een dezer dagen vervoegde zich by den kassier »*n hotel „Central” aan de Poten te ’s-Graven- o Nederlandsch sprekende, ongeveer veer- ugjange man, die honderd Fransche francs te °°P vroeg. De kassier berekende dit op een be- van f5.70. waarop de man een biljet van xs5~ tor betaling aanbood. De pasmunt nam hy in ontvangst en zonder ncn verder om de vier resteerende biljetten van te bekommeren, verwyderde hy zich, bet ween den kassier aanleiding gaf, locals het een '®rly“assier betaamt, zyn klant terug te roe- Deze zeide nonchalant: .Ach, dat Is waar en voegde daar nog nonchalanter aan toe: -weet u wat, geeft u my een biljet van 50 gul- doe to er nog een tientje by. werd overeengekomen, maar nauweiyks de transactie op deze wyze geregeld, of de "onchalante meneer zeide, nog vóórdat de kas- •tor de vyf biljetten van f 10— had opgenomen: >eeft u mU maar honderd gulden, dat to •“mkkeiyker”. En hy schoof den kassier het ™let van f 50— en de vyf biljetten van f 10.— we en nam het briefje van f 100 in ontvangst, tor lu^d’rtild hem’ nC* SteedS welwtUend. kir“2eel Uter realiseerde de kassier zich, dat E^den was opgelicht. De kassier van The Americain Express op de «aats heeft eveneens aan de politie medege- d, dat hem op dien dag hetzelfde was over- i ™en' °°k hy kon slechts zeer vaag het signa- 4 ,°Peeven- doch “ar alle waarschyniyk- d Beidt het hier een en denzelfden oersoon. De Amsterdamsche Rechtbank beeft Don derdag de strafzaak behandeld tegen een 40-Jarigen meesterknecht, vroeger werk zaam in de strafgevangenis te Amster dam, die terecht stond omdat hy in strijd met zyn plicht tegen betaling ge vangenen diensten had bewezen. Hy zorg de voor versnaperingen, bracht boodschap pen en briefjes over en verleende gunsten. De Officier van Justitie sloot zich allereerst aan by het requisitoir van den ambtenaar van bat O. M-, waarin dese uitsluitend de juridische zyde van de zaak wilde bekyken. Men maakt toch over deze kwestie zóó druk, alsof het een volksstemming betrof. Het to hem nog nooit overkomen, dat buitenstaanders hem per brief aanmanen den verdachte toch eens flink aan te pakken. Met veel aandacht, aldus spr., heb Ik ge luisterd naar de economische schets van ver dachte. We doen er echter goed aan ons te rea- liseeren, dat we niet In het -Parlement of In een vergadering van Werkgevers of Werkne mers zitten, om de voordeelen en nadeelen van Dan werd gehoord de directeur-generaal van den Arbeid, dr. ir. A. H. W. Hacke. Deze getuige achtte de vraag of de fabriek by her-invoering van het eenploegstelsel niet meer loonend zou kunnen werken, moeilijk te beantwoorden. Dat hangt ook van de steenprijzen af en die zyn geheim. Verdachte: Ik maak daar nu geen fa brieksgeheim van. De steenprys to momen teel f6 of Iets daarboven. Getuige: Op dezen prijs fa met één ploeg inderdaad niet economisch te werken. De heer Keiler, accountant by het Dep. van I Economische Zaken, had de economische ver houdingen in de fabriek onderzocht Hy ver klaarde thans, dat de verkoopsprijs van de stee nen verhoogd zou moeten worden, als het op gelegde stelsel zou worden ingevoerd, daar de cfabriek op hooge lasten zit door de in 1929 In gevoerde methode. President: Heeft u nagekeken hoeveel kapi taal er aan de nieuwe Inrichting ten koste is gelegd? Getuige: Dat viel bulten myn opdracht. (Be weging). President: Heeft verdachte er niet met uover gesproken? Getuige: Dat wel, maar het Interesseerde me niet. Het to voor allen, die deze technisch vaart hebben meegemaakt, hard wei weest. Behalve het personeel van h< zelf waren ongeveer 700 menschen aa voor nautlschen. den techntachen en vielen dienst. Voor hen allen zyn ht dsgen geweest, maar dat telt niet, nu «ultaat zoo goed to gebleken. Dat er op deze beurs niet veel gekocht to, behoudens dan de loopende zaken en die arti kelen, die de afnemers direct noodlg hadden, werd veroorzaakt door de onzekerheid, die de internationale toestand by iedereen heeft ge wekt. In het algemeen was de stemming niet slecht en vele bezoekers verklaarden, dat zy wel zouden willen koopen, indien zy maar ze kerheid omtrent de toekomst hadden. De heer Graadt van Roggen had dan ook den indruk, dat deze Jaarbeurs voor het zakenleven een belangryke nawerking zou hebben, omdat ve len, die op deze beurs nog geen definitieve or ders hebben gegeven, over eenlgen tyd waar- schyniyk toch wel zullen besluiten tot aankoop van de artikelen en machines, die zy thans te Utrecht hebben gezien. Men merkte het reeds in de tweede week van de beurs, toen de groote spanning, welke gedurende de eerste week on der andere was gewekt door het dreigende con flict tusschen Polen en Utauen, eenigszins was geweken en de zaken minder ongunstig waren dan de eerste week. De enorme belangstelling voor de televlsie- demonstraties had men eigenlijk niet voorzien. Naar voorloopige schatting hebben meer dan Aanvankeiyk waren twee werkmeesters we gens dergeiyke malversaties gearresteerd. De tweede is echter bditen vervolging gesteld. Belde mannen zyn geschorst. Aan den ver dachte is ten laste gelegd, dat hy als ambte naar in de strafgevangenis, belast met het toezicht op gevangenen, ƒ10 als geschenk van den vader van één der gedetineerden heeft aangenomen. In strijd met zyn plicht en de voorschriften leverde hy daarvoor aan den ge detineerde rolletjes tabak. Van een anderen gevangene nam hy f9 aan. terwyi hy van een bevriende relatie van den gedetineerde een postwissel van 170 kreeg toegestuurd. Dit geld inde hdj en smokkelde het binnen de gevangenis om het aan den ge detineerde te geven. Als volgend feit fa hem ten laste gelegd, het aannemen van giften in geld van een gevangene, voor wien hy ver snaperingen meebracht en brieven aan diens familie deed toekomen, ook het laatste ten laste gelegde feit betreft de leverantie van versna peringen en het overbrengen van brieven. Dit zyn de nuchtere feiten, zooals zy In de dag vaarding uitvoerig zyn omschreven; van de «rilde geruchten, die aanvankeiyk over deze geruchtmakende quaestle de ronde deden to weinig overgebleven. Verdachte bekent de feiten, doch zyn aan deel In deze corruptiezaak tracht hy zooveel mogeiyk te verminderen. By het getuigenver hoor liet de president mr. Boll over het alge meen geen vragen toe, die het beleid In de ge vangenis betroffen. De gedetineerden of ex-ge- vangenen komen een voor een voor het getul- genhekje om te vertellen, hoe ze den verdachte hebben overgehaald hun het leven In de gevan genis wat gezelliger te maken. „Ik stel er prijs op,” merkte een „zware jon gen" op, die nog in zyn straf zit. „te verklaren, dat ik geen verrader ben. By het onderzoek heb ik steeds myn mond gehouden, totdat ver dachte zelf voor den rechter-commissaris zei, dat Ik mocht praten, omdat hy bekend had. Hy heeft tien gtflden, op een brief van my. van myn vader gekregen. We hebben .sam sam” gedaan. Voor die vyf .plek” leverde hy pakjes tabak k 15 cent per stuk. Hy heeft me zoo lang tabak geleverd, dat hy er geld op toe legde. Maar” zegt deze verdachte geroerd „hy deed het alleen voor de „oude jongens". Toen wilden nieuwelingen ook, dat hy het een en ander meebracht en ik heb hem nog ge zegd: „Doe het niet, begin er niet mee.” Maar ja, een van de jongens wist, dat hy wat voor ons deed en hy dreigde hem „op te hangen” by den directeur als hy weigerde. Ze chanteerden hem. Hy te eens huilende by me gekomen om te vertellen, dat ze hem per week nog een deel van zyn loon chanteerden. Met kleur en verve schildert deze getuige-gevangene de moeilyk- heden, waarin verdachte verkeerde. Officier (tot verdjWanneer u direct had geweigerd, zou er niets zyn gebeurd. Ik heb laatst nog van een zwaren jongen gehoord, dat ze een vriendeiyken gevangenbewaarder niet „plat" maken, omdat ze dan gevaar zouden loo- pen hun baantje te verliezen. De Officier van Justitie mr. L. de Blécourt 'achtte, gehoord de bekentenis en de getuigen verklaringen, bewezen, dat verdachte in strijd met zyn plicht geld heeft aangenomen, waar tegenover hy diensten aan de gevangenen be wees. Spr. «rilde wel aannemen, dat deze ver dachte de laatste Jaren een zenuwachtig leven had, maar hy moet den angst voor ontdekking niet verwarren met de vrees voor chantage. Er zyn lekkernijen en tabak in de gevangenis'ge smokkeld, dat staat onomstootelyk vast. Maar het is niet zoo erg geweest, als het wel Is af- geschllderd. Het publiek zou denken, dat die gevangenbewaarders er kapitalen byverdien- den. Daarvan is echter geen sprake; in de ge vangenis zyn 51 beambten werkzaam en over het algemeen is dit personeel betrouwbaar. In verband met den ernst van de feiten vorderde spreker een gevangenisstraf van twee Jaar. De verdediger mr. J. Prins bracht in zyn pleidooi het beleid in de gevangenis ter sprake, waartegen de president mr. Boll een ernstig bezwaar liet hooren. Het zou nooit zoover met verdachte zyn ge komen, wanneer de toestanden in de gevange nis beter waren geweest en de reglementen nauwkeuriger waren nageleefd onder een stren- ger leiding. Uitvoerig schetste pl. de wyze, waarop ver- Een Prtnselifk sportsman en amateur-fotograaf. Z. K. H. Prins Bernhard, die Donderdag de cross country der Kom Militaire Sportvereeniging te Kde bewoonde, maakte bü deze gelegenheid verschillende opnamen -V 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21