van Technische proeftocht N ieu w- Amsterda m V! J' I 11 1 i De Jaarbeurs is gesloten Chamberlain wil tijd winnen” j t OVER DE HEELE LINIE GESLAAGD f 1 VRIJDAG 25 MAART 1938 Geraffineerde truc si Berlijn krijgt toch zyn zin Wegens onjuiste belastingaangifte i-1 Marine-attaché te Washington De kerk in Oostenrijk Het Niet veel gekocht Hard 1 Twee jaar geëischt tegen werkmeester Een waarschuwing aan Hitler nuttig Reactie in het Lagerhui» op de rede van den eeraten minuter Verdacht van corruptie-hande- lingen in de atraf gevangenia te Amaterdam Wisselaar zag kan» twee kaaaiera te Den Haag op‘te lichten DE VERDUISTERING TE ROTTERDAM Vakbonden dringen aan op verplichte arbitrage KAPITEIN TER ZEE MEIJER RANNEFT DELFTSCHE ADVOCAAT VEROORDEELD KINDERMISHANDELING GESTRAFT TECHNISCHE MOEILIJKHEID OVERWONNEN DREIGENDE STAKING IN HET VEENBEDRIJF f VERGADERING EERSTE KAMER 1 4 Dinsdag 29 Maart de zaak-Vrijman aan de orde* Aflevering binnen den gestelden tijd BinnM mecar yoa e«n bron- de»4a straatlantaarn waande ba boe* ww «M binnen btbtwwjg hoiMMN jean atgaa wMm te i Het frappantste is wel, dat het schip een mijl meer doopt” dan gedacht was Kruising van electrische tram- en treingeleiding te Driebergen Verdachte veroordeeld tot een Jaar met aftrek Groote belangatelling, maar de schaduw der internationale gebeurtenissen lag er over” Japan neemt de wet op mobilisatie aan ■'W-ï li Ik I om I Naar wü van de heeren D. C. Endert Jr. - en W. H. de Monchy, directeuren van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en Nederlandsch-Amerlkaansche Al met al is het toch immers sóó, dat de Nieuw Amsterdam, waaraan men nu twee jaren heeft werk gehad, toch is af geleverd vöör den dag, waarop het schip uiterlük jan de H. A. L. moest worden overgedra gen den 15den April. BU K. B. te de kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft. met ingang van den Isten April 1938 benoemd tot marine-attaché bij het Nederland sche gezantschap te Washington. De Groningsche rechtbank heeft, den 44-Ja- rigen arbeider L. v. d. M. te Loppersum wegens zware mishandeling van zijn kinderen, die hü halfnaakt op straat joeg, in het geitenhok op sloot en hun eten onthield, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van pre ventief. De eisch was zes maanden. Kapitein ter zee J. E. Meijer Ranneft is in 1886 geboren. Bestemd voor de opleiding tot zeeofficier werd hjj adelborst le klasse op 16 1 De Rotterdamsche rechtbank deed Donderdag ochtend uitspraak in de zaak tegen den 46- jarigen kantoorbediende, die van 1924 tot 1934 106.492 had weten te verduisteren, ten nadeele van de gemeentf Rotterdam, -als chef bij de couponafdeellng der Rotterdamsche Bankver- eeniging te Rotterdam. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen en veroordeelde hem conform den eisch tot één Jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De Eerste Kamer is ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 29 Maart, des avonds te half negen. O. m. zal dan behandeld wor den de bekende kwestie van den vroegeren rijksbouwmeester Vrijman. In de vergadering van Woensdag 30 Maart, welke des morgens te elf uur begint, komen aan de orde de begrooting van Economische Zaken en het Landbouwcrisisfonds. De 38ste Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs, die Donderdagmiddag gesloten is, heeft zich mogen, verheugen in een grootere belangstelling dan bü vorige jaarbeurzen het geval was. Als de ter beurze tot stand gekomen transacties niet evenredig zijn aan deze belangstelling, moet dat geweten worden aan de spanning en onzekerheid, die door de internationale politieke gebeur tenissen hun schaduw op het zakenleven in ons land hebben geworpen. verband met den ernst van de feiten vorderde spreker een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger mr. J. Prins bracht in zijn pleidooi het beleid in de gevangenis ter sprake, waartegen de president mr. Boll een ernstig bezwaar liet hooren. Het zou nooit zoover met verdachte zijn ge komen, wanneer de toestanden in de gevange nis beter waren geweest en de reglementen nauwkeuriger waren nageleefd onder een stren ger leiding. Uitvoerig schetste pl de wijze, waarop ver dachte tot zijn corruptieve handeling is ge komen. Hij is indertijd overgehaald door een gevangene, die hem sigaren liet halen, waarbij hij opmerkte: „Zie je wel. andere bewaarders doen het ook, je kunt ons gerust wat helpen.” Verdachte is goedig, hij is een slappe per soonlijkheid en spoedig geïntimideerd. Hij leef de al die jaren onder een druk, herhaaldelijk was hü ziek van angst. Met klem drong pL op clementie aan. Vonnis 7 April. TOKIO, 24 Maart (Reuter). Het wetsont werp Inzake de nationale mobilisatie is thans ook door het Japansche Hoogerhuis aangenomen, waardoor het tot wet Is ge worden. Aldus vatte de heer W. Oraadt van Roggen, de actieve secretaiis-generaal en bezielende leider van het Nederlandsche Jaarbeurs instl- De Haagsche rechtbank veroordeelde den Deiftschen advocaat, die opzettelijk onjuiste aangifte had gedaan voor de Inkomsten- en vermogensbelasting het verzwegen bedrag liep in de tienduizenden guldens tot een ge vangenisstraf van drie maanden. Het O. M. had vier maanden gerequireerd. de Nederlandsch-Amerlkaansche Stoom vaart Maatschappij vernamen, is deze tech nische proeftocht over de geheele linie volkomen geslaagd: het schip heeft in alle opzichten beantwoord aan de gestelde eischen en hooggespannen verwachtingen en het is dan ook met groot vertrouwen, dal de eerste officieele reis van Neder lands vlaggeschip wordt tegemoet gezien. Een Prinselijk sportsman en amateur-fotograafPrins Bernhard, die Donderdag de cross country der Kon. Militaire Sportvereeniging te Ede bijwoonde, maakte bü deze gelegenheid verschillende opnamen Het trappantste is wei, dat het waarvan men had verwacht, dat het o veer 20.5 m(jl zou loopen, heel gemaM 21.5 mijl liep, zoodat, naast het feit, alles bijzonder goed is uitgevallen, er een extra-voordeelige omstandigheid woordje is komen meespreken.' Over de houding van de kerk in Oostenrijk meldt Kipa zooals wij reeds eerder hebben gemeld dat de ook door ons gepubliceerde instructie van Kard. Innftzer betreffende de houding van den clerus enz. nog niet officieel is bekend gemaakt, maar aan den Weenschen clerus vertrouwelijk is medegedeeld. In de laatste dagen van de vorige week heeft een conferentie der Oostenrijksche bisschoppen te Weenen plaats gehad. Op gronddaarvan ver wachtte men te Weenen dat Zondag 1.1. een gemeenschappelijk herderlijk schrijven aou worden voorgelezen. Toen dit uitbleef liep reeds het gerucht dat de voorlezing zou zijn ver boden. Volgens Klpa wordt met zekerheid ver wacht. dat In verband met de as volksstem ming van 16 April binnenkort een officieele verklaring door het Episcopaat zal worden ge publiceerd. Ongeloofelijk zwaar werk Is het ook geweest voor kapitein Bijl, voor wlen er alles op het spel stond. Het is een verantwoordelijk iets als commandant op de brug te staan op een schip van deze grootte, waarvan men betrek kelijk nog weinig weet. De eerste Amerlkaansche reis van de Nieuw Amsterdam zal aanvangen 11 Mei. Op een vraag, of het schip voor deze reis al volgeboekt was. antwoordde de heer De Monchy, dat hier ook de Hollandsche degelijk heid voorop stond. De eerste reis moet geen reclame-stunt worden. Het Is veel beter dat het personeel, dat toch ook een beetje weg wijs moet worden op het schip, eerst Wat ge acclimatiseerd worgt De eerste klasse, zoo goed als de tweede en derde zijn bewonderens- waardlge staaltjes van moderne binnen- acheeps-archltectuur, de dancing, de bioscoop zaal, de winkelgalerij, de bars, de trappenhui zen. de zalen en de hutten, alles Is ontworpen met een universaliteit en een schakeerlng, dat men er door wordt overrompeld, maar toch zijn nergens de degelijkheid, de rust op zjjn tijd, bet comfort voor den passagier vergeten. Een dezer dagen vervoegde zléh bij den kassier van hotel „Central” aan de Poten te 's-Graven- hage 'n Nederlandsch sprekende, ongeveer veer tigjarige man, die honderd FransChe francs te koop vroeg. De kassier berekende dit op een be drag van f 5.70, Waarop de man een biljet van f 50.ter betaling aanbood. De pasmunt nam hij in ontvangst en zonder zich verder om de vier resteerende biljetten van f 10.te bekommeren, verwijderde hij zich, het geen den kassier aanleiding gaf. zooals het een eerlijk kassier betaamt, zijn klant terug te roe pen. Deze zelde nonchalant: .Ach, dat Is waar ook" en voegde daar nog nonchalanter aan toe: „Weet u wat, geeft u mij een biljet van 50 gul den. dan doe ik er nog een tientje bij". Aldus werd overeengekomen, maar nauwelijks was de transactie op deze wijze geregeld, of de nonchalante meneer zelde, nog vóórdat de kas sier de vijf biljetten van f 10.had opgenomen .Neen, geeft u mij maar honderd gulden, dat is gemakkeljjker”. En hij schoof den kassier het biljet van f 50.en de vijf biljetten van f 10. toe en nam het briefje van 1100.in ontvangst, dat de kassier hem, nog steeds zeer welwillend, ter hand stelde. Pas veel later realiseerde de kassier zich, dat hij voor vijftig gulden was opgelicht. De kassier van The Americaln Express op de Plaats heeft eveneens aan de politie medege deeld, dat hem op dien dag hetzelfde was over komen. Ook hij kon slechts zeer vaag het signa lement opgeven, doch naar alle waarschijnlUk- heid geldt het hier een en denzelfden persoon. De politie heeft de zaak in onderzoek. tuut, zijn Indrukken samen van de beurs, die thans weer achter ons ligt. Het aantal deel nemers was grooter dan ooit en het aantal be zoekers Is sedert de vorige maal met 33 procent gestegen. Deze toeneming is ongetwUfeld gun stig beïnvloed door het prachtige voorjaars weer, dat gedurende de laatste tien dagen In ons land heeft geheerscht en houdt ook ver band met de groote belangstelling, die bleek te bestaan voor de televlsie-demonstraties, die Philips op de Jaarbeurs gaf. LONDEN. 24 Maart. (Reuter). Na Cham berlain voerde in het Bntsche Lagerhuis de arbeldersafgevaardigde Attlee het woord. HU zelde. dat niets in de rede van Chamberlain den indruk van een vredespolitiek maakt. Van trillingen, die altijd een gewichtl spelen bü een nieuw schip, heeft men geheel geen last gehad. De mist, die het schip ongeveer twaï vertraging heeft bezorgd, Is op deze zekeren zin nog niet eens onwelkom i ook, want nu had men alle gelegenheid manoeuvreervaardigheid van het schip, mist van het allergrootste belang Is, i beproeven. Dat er op deze beurs niet veel gekocht Is, behoudens dan de loopende zaken en die arti kelen, die de afnemers direct nSodig hadden, werd veroorzaakt door de onzekerheid, die de internationale toestand bü iedereen heeft ge wekt. In het algemeen was de stemming niet slecht en vele bezoekers verklaarden, dat zü wel zouden willen koopen, indien zU maar ze kerheid omtrent de toekomst hadden. De heer Oraadt van Roggen had dan ook den indruk, dat deze jaarbeurs voor het zakenleven een belangrüke nawerking zou hebben, omdat ve len. die op deze beurs nog geen definitieve or ders hebben gegeven, over eenigen tüd waar- schUnlük toch wel zullen besluiten tot aankoop van. de artikelen en machines, die zü thans te Utrecht hebben gezien. Men merkte het reeds in de tweede week van de beurs, toen de groote spanning, welke gedurende de eerste week on der andere was gewekt door het dreigende con flict tusschen Polen en Lltauen, eenigszins was geweken en de zaken minder ongunstig waren dan de eerste week. De enorme belangstelling voor de televlsie- demonstraties had men eigenlük niet voorzien. Naar voorloopige schatting hebben meer dan 36.000 personen deze demonstraties bijgewoond. In de provincie Zuid Sjanst is de militaire positie der Chlneezen gunstig. Zü hebben daar in de laatste dagen een aan tal tegenaanvallen op de Japanners gedaan. Vernomen wordt, dat van 1 tot 20 Maart 34 Japansche vliegtuigen, die in Midden China hebben geopereerd, worden vermist. 27 Japan sche toestellen werden omlaag geschoten Naar wü vernemen, is de inrichting op den jverweg. waar dé banen der electrische trei nen en trams elkaar bü het station Drieber gen kruisen, thans nagenoeg gereed. Dezer da- gén wordt er de laatste hand aan gelegd, •aarna men ook hier gaat proefrüden. Het “gt voor de hand, dat het drukke verkeer op óen overweg voor het opschieten der werk zaamheden niet bevorderlijk is. Deze inrich ting is een eigenaardig werk en vermoedelUk •énig in ons land. Evenwüdig aan den tram draad. die lager hangt dan de draden van de «lectrische treinen, is een 3000 kg. zware me talen brug aangebracht, rustende op stevige In beton verankerde metalen bouwwerken, **“raan twee draaibare inrichtingen hangen. "°ven elk spoor één, die door motorische tracht gedreven, den tramdraad wegdraaien, •k een trein moet passeeren. Bü het maken ’an deze inrichting is vernuftig met alles re kening gehouden. Mocht de motor weigeren, dan kan het wegdraaien der draden methand- kracht geschieden, terwül het contact met de “einsignalen zoodanig gemaakt is of wordt, j dat deze niet op veilig gesteld kunnen wor den, voordat de tramdraden geheel vrü van de tporen gedraaid zün. De bediening geschiedt °l> het aan den overweg grenzende seinhuis, yodat hiervoor geen afzonderlijk personeel aoodig is. Volgens berichten uit Chineesche bron zou den de Japanners in Noord Kiangsoe 20.000 man in het vuur hebben gebracht, ten einde druk uit te oefenen op den linkervleugel der Chi neesche troepen in den spoorwegsector van Noord Tientsin en Poekau. De drie Japansche divisies, die ten Noorden en ten Noordoosten van Linl opereeren zün in Zuidelüke richting getrokken. Zü hebben een flankaanval uitgevoerd op een front van 20 K M. lengte. Het gevolg van de gevechten was, dat 4000 Japansche soldaten werden gedood, 500 gevan gen genomen en 8000 man gewond. Daaren boven is een groote hoeveelheid oorlogsmate riaal buit gemaakt. De Chlneezen hebben 3000 tot 4000 dooden en gewonden. Op den rechtervleugel zetten de Japanners nog steeds hun offensief voort. Duitsche opleidingsschip „Horst WesseV is voor een tocht naar West-Indtë uit Duitschland vertrokken meesterknecht, vroeger de strafgevangenis te Amster- terecht stond omdat hü in ge- in die I strüd met zün plicht tegen betaling vangenen diensten had bewezen. HU zorg- - de voor versnaperingen, bracht boodschap pen en briefjes over en verleende gunsten. Kan niets worden gedaan om ons er van te vergewissen, wat Joego-SlavUi aou doen, indien Frankrijk en Groot Brlttan- nié bereid zouden zün zich te Interesseeren voor het Donau-vraagstuM Joego-Slavif zou zeer wel gewonnen kunnen worden en dan zou dat BulgarUe in dezelfde sfeer trekken. Roemenië, aldus vervolgde Churchill, werd direct bedreigd bü potentleele Duitsche bewe gingen in Oostelijke richting. Deze drie lan den. indien overtuigd, dat er geen wilskracht werkt tegen dictators, zullen één voor één m de nationaal-socialistische groep terecht ko men. Wat zal dan de positie zün van Grieken land en Turküe? Is het niet mogelük, dat een welbewuste actie van Frankrük een Groot Brit- tannlë al deze vüf staten, zoowel als Tsjecho- Slowaküe zouden büeenbrengen? Allen hebben machtige legers. Zü tellen in het geheel 75 millloen zielen, zü hebtyn legers van in geheel eenlge mlllioenen manschappen, die geoefend zün en verder geweldige hulpbronnen. Zü al len wenschen in vrede te leven. Omtrent de dreigende staking in het veen-, bedrüf in Overijsel en Drente vernemen wü’ dat na de mislukking van de poging tun dooi vrüwlllige arbitrage het geschil te oeslechten, thans van de züde der vakbonden zal gepro beerd worden, om voor het onderdeel der pro ductie van fabrieksturf verplichte arbitrage te verkrUgen. Deze productie wordt namelük ge steund Ingevolge de Landbouw-crlslswet, die de mogelükheid van verplichte bemiddeling opent, waarvan dan ook voor den landbouw reeds bü nerhallng gebruik werd gemaakt. Wanneer de regeering zich in deze richting zal willen begeven, dan zou voor een groot ge deelte van het bedrüf een staking kunnen worden voorkomen. De eerste minister aldus Attlee schünt niet ten voile den ernst van den toestand te beseffen. Het komt tnü voor, dat hü, slechts wat tüd wil winnen, terwül hü meer wapenen cpstapelt. Churchill zelde, dat naar de meening van velen, die tot oordeelen bevoegd zün. Duitsch land dit jaar nog niet gereed was voor een landoorlog. „Ik, aldus Churchill, kan niet in zien, dat het van belang zou zün voor de re geerders van Duitschland. een oorlog uit te lokken, want krügen zü ook zonder dat niet alles wat zü willen? De regeering zou niet veel gevaar hebben geloopen. Indien zü met de geheele kracht van Groot Brittannlë zich zou hebben aangesloten bü de verklaring van'frankrük nopens Tsje- cho-Slowaküe. Het zou haar verplichtingen niet al te zeer hebben vergroot, doch zou de verzekering zeer stellig hebben gemaakt. Oor log zou in de tegenwoordige omstandigheden slechts worden voorkomen door de opeensta peling van afschrikwekkende middelen jegens een aanvaller. Churchill oppert, dat Groot Brittannlë en Frankrük te zamen zouden moe ten worden geweven tot een zeer machtige een heid voor hun verdediging. Er zün, volgens Churchill, zelfs nog verlei- delüker aanvalslinles dan Tsjecho-Slowaküa open voor de Duitsche ambities. Er zou ernstige onrust kunnen ontstaan on der .de Hongaarsche bevolking der Roemeen- sche provincie Transsylvanlë. hetgeen een voor wendsel zou kunnen bieden voor het binnen rukken van Duitsche troepen. Churchill ge loofde voorts, dat er mogeUjkheden bestaan voor Dultschlands interventie in Roemenië, zulks met het oog op de Roemeensche aard olie. Churchill stelt een geconcentreerde actie voor door de krachten van wet en van vrüdosn. Joego-Slavië heeft een bevolking, welke voor drievierden ongetwUfeld volkomen sympathie koestert met de democratieën Frankrük en Groot Brittannlë. Zü wenschen hun onafhan kelükheld te handhaven. Hoewel het schip door den mist eenigen tüd vertraging had gekregen, bleek het publiek v toch steeds op zün hoede te zün gebleven. Op ae aanlegsteigers en langs den wal stonden de belangstellenden rijen dik en allerwegen uitte men zün bewondering over het prachtige schip. Na de terugkomst gaf de heer D. O. Endert Jr. in een persbüeenkomst op het schip de ver klaring, waarom er zbo weinig büzonderheden over inrichting en bouw zün bekend gemaakt De Nieuw Amsterdam, zoo zeide nü. heeft steeds In de belangstelling van heel het Ne derlandsche volk gestaan. Omdat er nog ge wikt en gewogen, gepast en gemeten moest worden, zün voorloopige dingen maar niet aan de openbaarheid prijsgegeven. Thans is echter gebleken, dat de theorie in alle opzichten door de praktük wordt ge dekt, dat ontwerpen aan de praktük zün ge toetst en het resultaat is geweest, dat er te vredenheid heerscht. allerwegen, bü opdracht- t gevers, bü ontwerpers en by bouwers. - De proeftocht heeft bewezen, dat alles per fect m orde is. Men heeft alle technische on derdeden, individueel en collectief aan een nauwgezette proef onderworpen en alles klop te perfect; aan alle tndertüd gestelde eischen is voldaan. De zee-loods, die verschillende malen ook de Statendam heeft binnengebracht, verklaarde, dat hü met de Nieuw Amsterdam kunstjes zou durven uithalen, die hü met geen ander schip zou kunnen. Het resultaat is nóg mooier dan men had gedacht en de reederü, bü monde van den heer De Monchy, is dan ook enthou siast over het schip. De noodzakelüke weg om den oorlog te ver mijden is, dat men Hitler van tevoren duidelük maakt, dat, indien Tsjecho-Slowaküe naar onze meening het slachtoffer van een niet- ultgelokten aanval wordt c (wü moeten ons de vrüheid voorbehouden te béoordeelen, of de aanval niet uitgelokt is) en indien Frankrük hierop zün verplichtingen jegens Tsjecho-Slo- wakue nakomt, hetgeen het ongetwUfeld zal doen, wü ons verplicht zullen achten, Frank rük te hulp te komen. vrees, dat hü middelerwül de contróle over den strategischen toestand in Mldden- Europa en de Middellandsche Zee verliest en dat zün politiek op zün best uitstel van oorlog oeteekent. Attlee drong verder aan op staking van de nlet-lnmenglngspolltiek. opdat Spanje zich kan verdedigen tegen zün aanvallers. De liberale leider Sinclair zeide: .Als Frank rük zün beloften aan Tsjecho-Slowaküe moet nakomen, weten wü allen hier, dat wü Frank rük toch zouden moeten büstaan. Verdachte bekent de feiten, doch zün aan teel in deze corruptiezaak tracht hü zooveel nogelUk te verminderen. BU het getuigenver- ioor liet de president mr. Boll over het alge- neen geen vragen toe, die het beleid in de ge- 'angenls betroffen. De gedetineerden of ex-ge- angenen komen een voor een voor het getul- enhekje om te vertellen, hoe ze den verdachte lebben overgehaald hun het leven in de gevan- enis wat gezelliger te maken. -Ik «t«l er Prüs op.” merkte een „zware Jon en” op, die nog in zün straf zit, „te verklaren, lat ik geen verrader ben. BU het onderzoek heb ik steeds mün mond gehouden, totdat ver dachte zelf voor den rechter-commissaris rei, dat Ik mocht praten, omdat hü bekend had. Hü heoft tien gulden, op een brief van mü, van mün vader gekregen. We hebben sam sam” gedaan. Voor die vUf „piek” leverde hü pakjes tabak k 15 cent per stuk. Hü heeft me zoo lang tabak geleverd, dat hü er geld op toe legde. Maar” zegt deze verdachte geroerd ,4iü deed het alleen voor de „oude jongens”. Toen wilden nieuwelingen ook, dat hü het een en ander meebracht en ik heb hem nog ge zegd: „Doe het niet, begin er niet mee." Maar ja. een van de jongens wist, dat hü wat voor ons deed en hu dreigde hem „op te hangen” bü den directeur als hü weigerde. Ze chanteerden hem. Hü is eens hullende bü me gekomen om te vertellen, dat ze hem per week nog een deel van zün loon chanteerden. Met kleur en verve schildert deze getulge-gevangene de moeiluk- heden, waarin verdachte verkeerde. Officier (tot verd.)Wanneer u direct had geweigerd, zou er niets zün gebeurd. Ik heb laatst nog van een zwaren Jongen gehoord, dat ze een vriendelUken gevangenbewaarder niet „plat” maken, omdat ze dan gevaar zouden loo pen hun baantje te verliezen. De Officier van Justitie mr. L. de Blécourt achtte, gehoord de bekentenis en de getuigen verklaringen, beweren, dat verdachte in strüd met zün plicht geld heeft aangenomen, waar tegenover hü diensten aan de gevangenen be wees. Spr. wilde wel aannemen, dat deze ver dachte de laatste jaren een zenuwachtig leven had, maar hü moet den angst voor ontdekking niet verwarren met de vrees voor chantage. Er zün lekkemüen en tabak in de gevangenis ge smokkeld, dat staat onomstootelük vast. Maar het te niet zoo erg geweest, als het wel is af- geschilderd. Het publiek zou denken, dat die gevangenbewaarders er kapitalen bijverdien den. Daarvan te echter geen sprake; in de ge vangenis zün 51 beambten werkzaam en over het algemeen is dit personeel betrouwbaar. In De Amsterdamsche Rechtbank heeft Don derdag de strafzaak behandeld tegen een 40-jarigen meesterknecht, vroeger werk zaam dam. Aanvankelük waren twee werkmeesters we gens dergelüke malversaties gearresteerd. De tweede te echter bulten vervolging gesteld. Beide mannen zün geschorst. Aan den ver dachte te ten laste gelegd, dat hü als ambte naar in de strafgevangenis, belast met het toezicht op gevangenen, f 10 als geschenk van den vader van één der gedetineerden heeft 1 aangenomen. In strüd met zün plicht en de voorschriften leverde hü daarvoor aan den ge detineerde rolletjes tabak. Van een anderen gevangene nam hij ƒ9 aan, terwül hü van een bevriende relatie van den gedetineerde een postwissel van ƒ170 kreeg toegestuurd. Dit geld inde hü en smokkelde het binnen de gevangenis om het aan den ge detineerde te geven. Als volgend feit te hem ten laste gelegd, het aannemen van giften in geld van een gevangene, voor wlen hü ver snaperingen meebracht en brieven aan diens familie deed toekomen. Ook het laatste ten laste gelegde feit betreft de leverantie van versna peringen en het overbrengen van brieven. Dit zün de nuchtere feiten, zooals zü in de dag vaarding uitvoerig zün omsciireven; van de wilde geruchten, die aanvankelük over deze geruchtmakende quaestie de ronde deden is weinig overgebleven. Het is voor allen, die deze technische vaart hebben meegemaakt, hard werkt weest. Behalve het personeel van het zelf waren ongeveer 700 menschen aan voor nautischen*£.den techntechen en d vielen dienst. Voor hen allen zün het dagen geweest, maar dat telt niet, nu 1: sultaat zoo goed is gebleken. Nederlands grootste schip, de Nieuw Amsterdam, is Donderdag middag omstreeks half zes van zün technischen proeftocht in het Kanaal teruggekeerd aan haar ligplaats bü de Rotterdamsche Droogdok Maat- schappü- waar de laatste werkzaam heden zullen worden beëindigd, al vorens het schip zijn officieele proef vaart op 23 April zal gaan aanvan gen- September 1907. Twee jaar later werd hü bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse en 6 Maart 1919 verkreeg hü den rang van luitenant ter zee 1ste klasse. Zün bevordering tot kapi- teln-lultenant ter zee kwam op 1 September 1929 af. Kapitein ter zee werd de heer Meüer Ranneft op 1 Augustus 1933. De nieuwe marine-attaché bezit het eere- teeken voor belangrüke krügsverrichtingen voor de expeditie naar de Kleine Soenda-eilanden (1905—1909). hü te ridder 3e klasse der orde van St Anna van Rusland, commandeur der orde van de Kroon van Italië en commandeur der orde van de Zwarte Ster van Frankrük.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9