Dekking der defensie-uitgaven PLYffl UT H p ROODE STER 5e Hiswa geopend IS Amsterdam en het spoorweg j ubileum Tusschen Apostels en Beulen In ’t afgelegens* oord: 1 Feest van de Roode Sterll I 1 BELASTINGVERHOOGING DE EENIGE WEG? Restaurant DORRIUS N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS DU JOUS IN t IA CAATN ZATERDAG 26 MAART 1938 VAN WEEK TOT WEEK Machinisten-examen De verlengde diensttijd K.L.M. gedeeltelijk ingeschakeld Mi Clearingkoersen Tal. 28300 Voor hen, die naar Indië gaan 13 ct Dus Velerlei vragen aan den minister SNELLER POSTVERVOER MET ENGELAND Er wordt geen nationale 'tentoon stelling in 1939 in de hoofd stad gehouden De belangstelling ontbreekt Waarom geen andere maatregelen? EEN ZWEMBAD VOOR HET PRINSEL1JK PAAR Aanleg op het terrein van het paleis Soest dijk Minister ieele voorschriften in het belang der gedupeerden Ossche bankier op vrije voeten Keur van jachten, motor- rpcebooten in en buiten de Amsterdamsche Apollohal )e Tweede Kamer geeft haar oor deel over de voorstellen dot verhooging van enkele belastingen EEN SPREKEND BEWUSI Op elke 4 nieuwe wa gens in Amerika is één rn Chrysler product. Weer een bewijs voor de juistheid van Chrysler's devies: Meer waarde voor het geld. Maakt 1 k een proefrit en over- tuigt U. Gesloten k' modellen en Ca- briolets direct ■Lfc uit voorraad Tentoonstelling met een, eigen sfeer Nieuwe Roode Ster Tabak, No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons. Niemeijer verdriedubbelt net aantal gelukkige rookers! Want tot ieders verbazing en vreugd stelt men 't vast: de karakteristieke „Roode Ster smaak” is óók bij de nieuWe Roode Ster No. 6 en No. 10 volmaakt ge handhaafd! 6, 10 of 13 cent per half ons! Haal Uw pakje! *t Is feest in rookersland! ..Dt Sttr o/> hel fah - garantie «var rifpe tabak!” HIEMEIJErS TABAK voortaan 6. W ®n per haU ons Imp. André J. H. Ceurvorst - Amsterdam Dealers door geheel Nederland. 1 I o verre de f „Een der ze Herhaaldeiyk Is door tal van vooraanstaan de deskundigen, met name ook van de regee- rlngstafe! zelf. de vraag gesteld en in ont fermenden zin beantwoord, of verzwaring van de directe belastingen en in het bijzonder van de inkomstenbelasting, nog mogelyk zou zijn. Algemeen was men de overtuiging toegedaan dat de belangen van landbouw en industrie beter gediend worden door algemeen of ge specialiseerde jaarbeurzen, waar koopers ko men, dan door grootsch opgezette exposities, die voornamelijk aantrekkelijk zijn voor het uitgaande publiek. naamlooze vennootschappen en een techni sche herziening van de omzetbelasting. Vele leden hadden verwacht, dat de gang van zaken der regeering aanleiding zou hebben gegeven na de aanneming van haar defensle-voorstellen met een volledig dek- kingsplan, althans met een in het kader van door 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma a; P. L. J. Dagevos te Kattendjjke; H. Lesuis te Nieuwenhoorn, C. J. van de Velde te Stellen dam, A. Schoonfeld te Vlaardingen, D. N. de Boerte Terschelling. Naar wij vernemen, is de 43-jarige Ossche bankier, die als verdacht van verduistering en oplichting Vrijdagmiddag door den Officier van Justitie te Den Bosch waa verhoord, weder op vrije voeten gesteld. Het geval, zoo schrijft de minister, kan zich voordoen, dat de verwanten van een dienst plichtige door het langer verblijven in jwerke- lijken dienst in ernstige ongelegenheid zouden geraken wegens het gemis van de verdiensten van den dienstplichtige, Indien deze nJ. in den tijd van het verlengde verblijf als hun kost winner of als medekostwinner had moeten op treden en daartoe Inderdaad gelegenheid zou hebben bestaan. In zulk een geval zal getracht worden door toekenning van kostwinnersver goeding, die bij den burgemeester moet worden aangevraagd, aan hun belangen tegemoet te komen. Mocht zich het geval voordoen, dat de per soonlijke aanwezigheid van een dienstplichtige noodzakelijk is voor het in stand houden van het middel van bestaan van zijn verwanten, dan zal worden overwogen de moeilijkheden zooveel mogelyk op te heffen door het laatste gedeelte van de eerste oefening op een ande ren tijd te laten vervullen of desnoods door ge deeltelijke vrijstelling te verleenen. Het spreekt wel vanzelf, dat dergelijke gevallen tot de uit zonderingen dienen te behooren. Bi) legerorder heeft de minister van Defen sie maatregelen bekend gemaakt, op welke wjjze rekening moet worden gehouden met de belangen van de dienstplichtigen, die maand langer in dienst moeten blijven. Vele andere leden meenden naar aanleiding van beschouwingen, voorzoover daarin ter ver vanging van een deel der voorgestelde dekkings- mlddelen andere bronnen van Inkomst worden genoemd, een waarschuwend woord te moeten doen hooren. Een verhooging van het successierecht meen den deze leden met nadruk te moeten ont raden. Ook een verhooging van de opcenten op de vermogensbelasting achtten zij niet aanbeve- lenswaardig. Een verschuiving van1 de grens der extra pro gressie in de Inkomstenbelasting naar een la gere inkomstenklasse achtten deze leden onge- wenscht. i. Gaarne zou men de meening vim de regee ring over een weerbelasting vernèmen. Gevraagd werd voorts, of niet de winst, op het goud te verkrijgen ten gevolge van de de preciatie van den gulden, voor het thans be oogde doel kan worden besteed en daarnevens, of niet een belasting zou kunnen worden ge heven op het toegevloeide bultenlandsche ka pitaal, gelijk ook in Zwitserland geschiedt. Ook werd gedacht aan een radio-belasting, welke, naar men meende, mlllioenen zou kun nen opbrengen; voorts aan een reisbelasting en aan een heffing op automaten; ten slotte ook nog aan een jaariyksche heffing op een bin- nenlandschen verbiyfpos voor vreemdelingen, welke, naar men meende te weten, ook in Bel gië bestaat. Bovendien stonden de organisatoren van een eventueele nationale tentoonstelling voor de groote moeilijkheid dat zy hoogst waarschijnlijk geen toestemming zouden krijgen voor het verbinden van groote at tractie- en amusementsinrichtingen aan de onderneming. En het ia duidelijk, dat men zonder dat geen buitengewone publieke be langstelling behoeft te verwachten. Hoewel de plannen nog niet officieel van de baan zyn, mag men toch met zekerheid aannemen dat de tentoonstelling m geen geval zal doorgaan. Amsber- dulzen- en mls- Vrij algemeen erkende men den plicht der volksvertegenwoordiging, mede te werken aan het treffen van maatregelen tfer voorsdening in de uitgaven, welke een gevolg zijn van de versterking van de defensiemiddelen des rijks, aan welker noodzakelijkheid de ontwikkeling der omstandigheden oj> internationaal gebied in de laatste weken wel geen enkelen twijfel meer heeft overgelaten. Koersen voor stortingen op 26 Maart 1938 tegen verplichtingen, luidende in Relchsmar- ken 72.53, lires 9.39, peseta's 10.50. Dienstplichtigen, die in Nederlandsch-Indlé gaan wonen, zullen zooveel mogelijk in de ge legenheid worden gesteld den werkelijken dienst te verlaten, Indien zij aantoonen, dat zij reeds spoedig daarheen zullen vertrekken of dat het althans vaststaat, dat zij besfemd zijn om binnen niet te langen tijd daarheen te worden uitgezonden. Zjj moeten echter rekening hou den met twee bijzonderheden: ten eerste, dat zij geen Vrijstelling, doch alleen uitstel kunnen krijgen van het nog niet volbrachte deel van de eerste oefening en ten tweede, dat zij, in Nederlandsch-Indlë dienstplichtig wordende zonder in Nederland lang genoeg voor eerste oefening gediend te hebben, daar nog een deel van deze oefening zullen moeten volbrengen Sommige dienstplichtigen, die langer in wer kelijken dienst moeten blijven dan waarop zij hadden gerekend, hadden uitzicht, dat zij bij vertrek met groot verlof in een burgerbetrek- klng zouden kunnen terugkeeren of spoedig werkgelegenheid zouden vinden. De langere afwezigheid maakt het onzeker of elke werk gever in staat zal zijn om tot het einde van den oefenlngstljd de voor den dienstplichtige bestemde plaats open te houden. Er is echter een beroep gedaan op de goede gezindheid van de werkgevers om zooveel in hun vermogen ligt in hun bedrijf de maatregelen te willen treffen, die ertoe kunnen leiden, dat de dienstplichtige landgenooten. als ztf eenige maanden later uit den dienst komen., zoo weinig mogelijk nadee- len van de verplichtingen, welke zjj in het al gemeen belang hebben te volbrengen, onder vinden. Naar wQ uit welingelichte bron verne men, sullen de plannen tot het organlsee- ren van een grootsch opgezette, nationale tentoonstelling, die men bjj gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Spoorwegen In 1939 te Amsterdam had willen opbouwen, niet verwezenlijkt kunnen worden, omdat b(j industrie en land- en tuinbouw niet de minste belangstelling voor een dergelljke tentoonstelling bestaat. K leverbaar. Ten stadhulze is een vergadering gehou den waar vertegenwoordigers van de Ver- eeniging Nederlandsch Fabrikaat, de R. K. en Christelijke Werkgeversvereemglngen, de Vereenlging voor Tentoonstelllngsbelan- gen, alsmede vertegenwoordigers uit krin gen van landbouw, handel en industrie aanwezig waren. Tijdens deze bijeenkomst bleek overduidelijk, dat er zoowel by land en tuinbouw, als bij handel en industrie niet het minste verlangen bestaat naar het organiseeren van een dergelljke ten toonstelling. heeft Vrijdag haar deuren geopend en als steeds lokt er de frissche, blijmoedige sfeer van deze Jaarlljksche expositie, die ook an deren dan louter verstokte waterrotten weet te boeien. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende tijdelijke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelastlng tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defensie, is het volgende ontleend: eerste iente-illusie wind vervlogen. Op kap der glinsteren de geheele dekking geplaatst aanvankelijk plan van dien aard, bij de Kamer te komen. I Het had bij hen een gevoel van teleurstel ling gewekt, dat in de toelichting op de eerste dekkingsvoorstellen van zulk een plan In het geheel geen sprake is. Verscheidene leden stelden de vraag, of het wel zoo vanzelfsprekend moet worden geacht, dat in deze nieuwe uitgaven wordt voorzien door verhooging van belastingen. Vele leden gaven hun bevreemding te kennen over de omstandigheid, dat de regeering met geen enkel woord tracht aan te toonen, dat} ver hooging van eenige directe belastin gen een weg, en nog wel den eenigen weg, vormt, waarlangs het gestelde doel kan worden bereikt. Jacobus c~ houden het op den duur niet uit. Petrus slaapt ook. Maar Petrus ontwaakt, als er onraad komt. trekt Zijn zwaard. Hij slaat In het wilde pas wakker. Hy slaat een onbelangryken btóch<- een oor af, alsof daarmede de situatie 8er“1 was. Petrus is de daadmensch. Hy wil iets hoen. „Als er maar iets gedAAn wordt'’ denkt Petrus. Zoo doet hy iets overbodigs en doms, m“r hy doet iets. De Zaligmaker, dien Hy Uxh oprecht verdedigen wilde, moet Zelf de Welk een reeks van gebeurtenissen gaat er vooraf aan bet eindeiyke optreden van de beu len! Hoeveel verantwoordelijkheid is af gescho ven, hoeveel trouw Is verloochend, hoeveel moed is bezweken, voordat het oogenbllk aanbreekt, waarop de officieele kwellers, de beulen, aan het werk kunnen gaan! Allen hebben hun verontschuldiging, allen heb ben hun eigen persoonlijkheid, hun eigen over wegingen. Judas begon aan Hem te twyfelen, toen Hy zich door een zondige vrouw de voeten liet zalven met kostbaren nardos, liever dan het aldus gespilde geld' te verdeelen onder de armen. Judas denkt In geldsommen. De daemon der economie Is de logica van Judas. Hy kent geen rechtvaardigheid dan de materleele. "Zoo is hy opgevoed. Er bestaat voor hem niet an ders. Kan hy het helpen? Zyn „goed hart” ver- draagt niet, dat er met geld gesmeten wordt. Hy begrypt alleen de economie van de beurs, zyn geest is niet ontvankelyk voor de economie van de barmhartigheid. De prys van den balsenf*' acht hy hoog, wlant balsem is duur. Over den prijs van de ziel eener zondige vrouw heeft hy geen flauw idee. Hy veracht zondige vrouwen, kn daarmee uit! Het zyn goedkoope schepsels, minderwaardige schepsels, eigeniyk waardelooze schepsels. Maar een dure flesch reukwater, <fet is een waarde! Zoo oordeelt Judas, de apostel, de geroepene tot het gezantschap van Hem, die uit de vaas van zyn vermorzeld lichaam dert kostbaren balsem van zyn verlossend bloed spilziek, uit loutere goedheid, gaat storten. Ju das begrypt Hem niet. Judas begrypt de be- langelooze liefde niet. Zoo wordt de apostel van Jesus de wegbereider van de beulen. Achtépaf kómt hy hierover tot wanhoop. Zijn daad blijkt grooter dan hy en-dan schrikt hy terug. Maar die daad volgde uit zyn wezen, uit zyn aardsch- gezinde geslotehheid voor de mysteries der alles offerende Liefde. Jacobus en Johannes zyn yverlge apostelen dierbare vrienden. Was hun Meester op straat overrompeld, ze zouden In de bres ge sprongen zyn om Hem te helpen. Maar nu de overrompeling een langdurig proces wordt, kry- ken se slaap. Ze 'zyn beste menschen, maar ze zijn menscheiyke menschen. Het langzame, het. geleidelijke tempo van de voortschrijdende hj- densdramatièk sluit hun. oogen voor de betee- kenis van de gebeurtenissen. Hadden ze ineens voor de werkelijkheid van de feiten gestaan, ze zouden spontaan zyn opgesprongen, deze twee vuftge mannen. Maar de feiten kwamen niet ineens. De spanning verminderde. Ze pasten zich aan. Het was tenslotte nacht en slapens- tw. Hun oogleden warden bezwaard. Hoe rnoei- Wk is het, een uur te waken met iemand, wan neer men zelf door slaap overmand wordt! Ons diepste wezen stelt zoo weinig belang in hetgeen er omgaat in anderen! De Zoon der Menschen verkeert in doodsnood, maar het duurt te lang Jocobus en Johannes meenen het goed, doch ze Ze slapen, en aangerichte, totaal nutteloose schade herstel len. Malchus krijgt zyn oor terug. Waarnaar luis tert Malchus nu? Hy heeft weer een oor! Zal hy er de stem mee hooren, die de waarheid spreekt? Nergens wtordt het vermeld. Malchus heeft niet naar stemmen te hooren! Malchus is in dienst van den hoogepriester en hy heeft maar te doen wat deze hem beveelt! Het her stelde oor is hetzelfde als het oude oor. Het luistert naar* de winstgevende opdracht, be luistert niet naar de les van de zelfverlooche ning. Het is al mooi dat Malchus onderweg niet onvrlendeiyk is jegens den gevangene. Mlz- schién is het voor Malchus ook genoeg. Wij hebben er niet over te oordeelen. De veriobchening van Petrus is onbegrype- lyk. Ze stfookt heelemaal niet met zyn karak ter. Is hy plotseling zoo bang geworden? Of is hy alleen maar „voorzichtig Maakt hy zich wys, dat het verstandiger is, onbekend te biy- ven, maar in de nabyheld van den Meester. Denkt hy, dat er door „handigheid", door poli tieke veinzery misschien nog iets bereikt kan worden? Als ze weten wie hy is, jagen ze hem weg, en dan is alles verloren. Het is dus maar beter, zich voor te doen, alsof hy met het heele geval niets te maken heeft. Zoo moet Petrus wel geredeneerd hebben. Wat den onbekenden jongeling met t nacht kleed betreft, hy is moedig, maar hulpeloos. Wat wil een ongekleede tegen een troep gewa pende n? Alle verzet zou nutteloos zyn. Dus bepaalt hy zich tot de vlucht. Het is toch altyd beter, het Uil te bergen dan het overbodig prys te geven! Wat kon hy anders doen? Bovendien, de anderen, die Jesus het naast stonden, heb ben ook de vlucht genomen! Ze zyn gevlucht uit schrik, uit plotselinge ontzetting, uit onbeheerschbare zenuwachtig heid. Hun aanwezigheid had imnfer? toch geen zin meer! Het pleit was te duidelyk beslist! Wat zou het nog baten, zich te laten hooren? Het kon alleen de vyandigheid van de tegenstan ders verergeren! Tenslotte de opperpriesters.... Neen, zy be vuilen hun vingers niet. Hun waardigheid zou dit niet verdragen, Maar zy leveren Hem over. Van hen mag geen kwaad gedacht Worden! zy hebben het niet gedaan, als het er op aan komt. De Romeinsche landvoogd- is de schuldige. Hun functie was alleen, ernstig te onderzoeken of dit niet juist een zaak voor den landvoogd was. Ja, het was juist een zaak voor den land voogd! Hiermede beschouwen zy zich als ge- déchargeerd. Nu staan de beulen klaar. Het uur van duisternis is voerby en er treedt weer een hel dere toestand in, een duidehjke tegenstelling. Aan den eenen kant de beulen. Aan den ande ren kant Jesus. Als we hier party moeten kie zen, is het niet moeiiyk. Dan zyn wy allen eensgezind. Maar in hetgeen daartusschen ligt, in dat uur der duisternis, in die wirwar van klein- menschelijke overwegingen en bedenkingen.... God behoede ons voor „het uur der difisternft” en geve ons de grootmoedigheid van de be- langelooze trouw! De Hiswa heeft Inderdaad een eigen, byzon- dere sfeer. Al die groote en kleine schepen, blinkend en glanzend van louter gloednieuw heid, de hooggespannen blanke zeilen, het friseb geschoten touw, alles ademt een geest van biyheld, ruimte en licht. Men kan er te kust en te keur gaan by fraaie jachten, snelle racebooten, comfortabele motor-vaartuigen. Is dat kajuttjacht van fraaien lattenbouw,. opgesteld in den stand van den scheepsbouw VEBA te Amsterdam, niet een lust voor het oog, opent het niet een perspectief van wind, spattend water en bollende zeilen. Hoe verlel- deiyk ook is die zeiluitrusting, zelljtlel, zeilbroek, oliegoed, zuidwester, het geëxposeerde kampeer- materiaal. Een interessante stand is ingericht door het Klaas Knop-fonds voor Zeemanskunst op Ter schelling, welke een keur van producten toont, echt zeemanshandwerk, dat uit de eenvoudige schlemansverrichtingen als knoopen en split sen, zeilnaaien enz. zich ontwikkelde tot een stuk oude volkscultuur. Daar kan men b.v. zien, hoe een „allemanseind”, de handgreep van de scheepsbel, behoort te worden vervaardigd uit één stuk touw. Bovenaan het „Vlaamsch oog”, benaald met- .JCatterug”, daaronder een sler- knoop, vervolgens een genaaid matje, Turksche knoop, handgreep van zeehondevelv daaronder groote sierknoop, terwyi de tampen benaaid zijn met pijpedop. Leguanen, lood-broekings, willetjes, kuiken,» alles is er in de echte vak- mansbewerking met dien vertrouwden teerreuk, die deugd doet. Heel wat jwozaïscher, ofschoon natuurlijk sneller en productiever, is het ma chinaal vlechten van vlagge- en logiynen, dat recht tegenover de Klaas Knop-inzending wordt gedemonstreerd. Buiten de Apollohal zyn aan het terrein nog een drietal grootere gepavolseerde jachten ge meerd. de en van de Apollohal samenvloeiend troostig wegdruipend. Binnen echter is bet volop voorjaar, verwachting van het nade rend zomerty, de mooie dagen op en aan het wijde Hollandsche water. De vyfde H. L 8. W. A.-Watersport-tentoonstelllng Met ingang van 28 Maart zullen de Engel- sche posterijen ertoe overgaan de voor Ne derland bestemde poststukken zonder heffing van luchtrecht te verzenden. Bovendien heeft het General Post Office besloten een deel van het postvervoer van Engeland naar Nederland aan de K.L.M. toe te wyzen. Ingevolge deze beslissing zal de Engelsche post tot en met 9 April voor zoover zy ter ver zending gereed ligt, met het KL.M.-toestel, dat om 8.50 uur des morgens uit bonden ver trekt, naar Nederland warden vervoerd. Na 9 April, dus met ingang van den Engelschen zomertyd, zal het vervoer geschieden met den KL.M.-dienst van 8.45 uur des morgens uit Londen. Enkele maanden geleden konden wy be richten, dat het Initiatief genomen was, nu de tentoonstelling in 1938 by het regeerings- jublleum geen doorgang kon vinden, om een expositie van groot formaat binnen de gren zen van de gemeente Amsterdam op te bouwen en wel naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de Spoorwegen in Nederland, dat in 1939 herdacht wordt. De plannen waren serieus en het had er alle schyn van dat de hoofdstad ook edns een evenement zou bele ven. Thans biykt echter dat er geen reden bestaat om verwachtingen te koesteren. Verscheidene leden, die met belangstelling het antwoord zouden afwachten, door de re geering te geven op de boven weergegeven be schouwingen in zake de verhooging der directe belastingen, meenden thans reeds als hun mee ning te kennen te moeten geven, dat zulk een verhooging In elk geval boven eep verzwaring van de indirecte heffingen is te verkiezen, welke onevenredig zwaar op de minder draag- krachtlgen drukt. Intusschen waren deze leden allerminst blind voor het feit, dat een verhooging van de inkomstenbelasting ook talryke personen met een zeer laag inkomen treft, die deze nieuwe verzwaring van den belastingdruk uiterst moeiiyk zullen kunnen dragen. Woensdag 30 Maart zal de thesaurier van Prinses Juliana en Prins Bemhard, Jhr. Ir. W. G. Röell, aanbesteden het maken van een zwembad met filtergebouw op het terrein van het paleis te Soestdyk. Het geheel 4s ontwor pen door de N.V. Ingenieursbureau „Eksteen” te Bllthoven, in samenwerking met den archi tect, den heer P. A. van Gelder, te Apeldoorn. Het zwembad zal 50 M. lang en 25 M. breed worden; geheel gemaakt van beton, en in- en uitwendig geheel bekleed met tegels. Hetl bad komt 50 c.M boven de perrons, waardoor het totaal ratproof is. Het is diep 150 M Wordt een looprand omheen gemaakt, waar men schen en kinderen kunnen staan, zonder hin der te hebben van water. Het bad Is voorzien van een spuwgoot. welke tevens dienst - doet als afvoer van overtollig water. Aan het on diepe gedeelte wordt een waterperron gemaakt, zoodat kinderen, die ook van het bad gebruik maken en op het strand in het zand hebben gespeeld, eerst door het water moeten met hun voeten, voor en aleer zy in het bad kun nen gaan. Aan het ondiepe gedeelte zyn over de geheele breedte trappen aangebracht Vier treden by den ingang vanaf het waterperron en drie treden om in het bad te komen. Het bad is verder voorzien van acht kllmladders, om op diverse plaatsen in het bad te kunnen komen. Aan de ondiepe zijde van het bad wordt een machinekamer gebouwd, waarin tevens is ondergebracht de filter-installatie. Dit filter en machlnegebouw krygt vrywel hetzelfde aanzicht als het paviljoen, dat gebouwd is in opdracht van het comité voor aanbieding van een Nationaal Huldebiyk. Vanaf dit machine- en filtergebouw, loopen muren naar het be staande paviljoen, waardoor de koude oosten en noprden-winden niet over het bad kunnen stfyken. Vanaf het tegelperron aan de andere zyde van het bad tot aan deze muren, wordt een strand aangelegd, waar H. K. H. Prinses Beatrix later kan zonnebaden en spelen. Aan de diepe zyde van het bassin wordt een contröleput gebouwd, waar door middel van *n kykglas dat in den wand van 't bassin is aan gebracht, onder water alles lean gezien wor den en gecontroleerd. *Het is de bedoeling, dat het zwembad nog dezen zomer In gebruik kan worden genomen. Voor de uitvoering van het ge heel is een tyd vastgelegd van tien weken. De werkzaamheden zullen spoedig begin nen. Buiten biykt weer in regen de glazen damsche den druppels. etnis. Jacobus en Johannes slapen. Judas sluipt nader met de soldaten van den hoogepriester en verraadt zyn Meester middel van een kus. Petrus trekt het zwaard uit de scheede en slaat Malchus een oor ,f, jesus bewyst zyn goddeiyke macht, doch daarna levert hy zich over aan de nachteiyke bende, uitgetrokken als tegen een roover met zwaarden en stokken om Hem gevolgen te ne men. „Toen verlieten allen hem, en namen de vlucht. Slechte een Jonge man, alleen gehuld in een nachtgewaad, ging Hem achterna, doch ze grepen dezen vast, maar hy lieh hun het nacht kleed en vluchtte naakt weg.” Petrus bleef «van volgen. Hy nam plaats by het vuur op het binnenhof by den hoogepriester. - dienstmeisjes zag hem in het licht zitten, keek hem aan en aelde: „ook deze hier was by Hem," maar hy loochende het en sprak „Vrouw, Clk ken Hem nief’.^Kort daarop zag hem iemand anders en zeide: „ook gy waart een ven hem”, maar Petrus sprak: „Neen, man, dat ben Ik niet”. Ongeveer een uur later verze kerde een ander: Ua, toch, ook deze was met Hem. want ook hy is een Gallileeër", Petrus sprak: ,Ms». <k begrUp niet, wat gy zegt". (Op hetzelfde oogenbllk, terwyi hy nog sprak, kraal de de haan, en de Heer keerde zich om en sprak Petrus aan.)” ,BU het aanbreken van den ochtend namen al de opperpriesters en de oudsten van het volk een beslissing betreffende Jesus, om Hem te doen sterven. Ze lieten Hem boeien, voerden Hem weg en leverden Hem aan den landvoogd Pilatus.” Zoo verhalen de Evangelisten het dramati sche verloop van de feiten in den nacht, dien een hunner kenschetst als „het uur der duis ternis”. Bezien wy deze feiten aandachtig, dan ont moeten ay een menigte van personen die allen een houding aannemen tegenover den Zoon Gods. Al die houdingen zyn verschillend. Judas verraadt Hem, Petrus verloochent Hem. Jacobus en Johannes laten Hem eenzaam in zyn doods nood. De jongeling in het nachtkleed, de moe digste van degenen, die Hem volgden, en de eenige uit dit drama, wiens naam onbekend, bleef de grootste ruchtbaarheid is niet altyd de verzekering van den grootsten moed! laat Hem m den steek, op het oogenbllk, dat bet gevaar lyfeiyk wordt. De priesters veroordeelen Hem. maar schuiven de verantwoordeiykheid af op den wereldschen rechter, zy „leveren Hem over” en blyven netjes. Zy raken Hem persoon lijk niet aan. Zy houden hun waardigheid op. Zij bewaren hun fatsoen tegenover Hem. Men kent het vervolg. De landvoogd vindt geen schuld in Hem, maar levert Hem over aan de beulen. Gaarne zouden vele leden vernemen, waarom de redering niet begonnen is met de maatregelen, welke zy fn de door haar in November gegeven opsommingX zelf heeft vooropgesteld en welke naar Vaar meening ook af gezien van de lasten der\ie- fensleversterklng „uit hoofde van de red^ lykheid” zouden behooren te worden ge troffen. nX regelen tegen het ontg^a van da inkomstenbelasting «door middlevoa

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5