ONS BLAD Gerucht over Terugtocht der Japanners afgesneden I' 8 Schuschnigg’s arrestatie tegengesproken De Duitschers in T s jecho-Slo waki je heden L- Mb- IS Het nieuws van DE KATHOLIEKE KERK IN OOSTENRIJK DE BAROMETER HUN VERNIETIGING TE VERWACHTEN FRANCO’S VERRASSENDE OPMARSCH VELEN WEER OP VRIJE VOETEN GESTELD Massaprocessen in Rusland JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOÜDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER - TACK v DINSDAG 29 MAART 1938 Oude huizen stortten in Binnen het kader van Bombardementen l de grondwet Ook Goebbels komt naar Weenen van terreur Het economisch herstel Een doode en ze» vermisten De verbindingswegen der regee- ring in Huesca en de Pyre neeën bedreigd Sabotage bij Britsche luchtmacht Autowegen *t voornaamste onder deel van Goering's herstelplan Militair vliegtuig ver ongelukt Reizigers op den weg van Acre naar Safed aangevallen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Redevoering van Hitler in het sportpaleis te Berlyn Minister-president Hodza kondigt de instelling van een minder hedenstatuut aan Aardbeving in het Kalnik-gebergte Een nieuwe regeering te Nanking slaolie MOSTERD EN AZ Goering vertrokken Sovjets arresteeren ZweedsCh ingenieur 24 nieuwe slachtoffers van Sovjet- gerechtig heid" Zn verwarring vlucht de rest van de troepen na bloedige ge vechten om Tsining De „levenskans” Schuschnigg EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 150 OOK SPOORFONDS Vier slachtoffers van Op weg naar Leèida VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS R. 14 as van voor 130 Benoemingen in bet Aartsbisdom O O Ben groep stakers T van drie leden doodgeschoten werden. O f xn. «M Door hebben koe, aan het Noordelijk gedeelte Tan den F 3 tot >pe. AP AP AP AP AP AP weinig radio- yer- De kuststeden Tarragona, Castellon en San Vbicente de Caldera zün gisteren opnieuw ge bombardeerd. reizigers en van den bestuurder c“— Een patrouille achtervolgde de bende. Een tweede proces is te Prokoplefsk In het gebied van Nowosiblrsk gevoerd; hier werden vijf beklaagden ter dood veroordeeld. 0.14 000 0.00 0.00 0.00 04» 0.00 0.00 000 0.00 0.02 032 04)1 000 0.00 dk. I.— Stakingen zün in Frankrijk weer aan de orde van den dag. voor de Citroënfabrieken te Parijs BELGRADO, 28 Maart (DJÏ.B.) Zondag middag is te Agram een aardbeving gevoeld, welke ongeveer 15 seconden duurde. Het epi centrum lag ongeveer 70 K.M. ten Noordwesten van de stad in het Kalnik-gebergte. Een groot aantal schoorsteenen en dakpan nen is omlaag gevallen. Personen werden even wel niet getroffen. De Japansche terugtocht ie af gesneden; de Chl- neesen bedreigen hen met totale vernietiging. Te Nanking werd een marionnetten-regeering van Midden-China geproclameerd. In Palestina werden vier personen door terro risten 'vermoord; bü achtervolging verloren drie der moordenaars het leven. In Den Haag komt een monumentale bank ter nagedachtenis aan Koningin Emma. De Belgische minister van het «erroerwesen Is te Den Haag gearriveerd veer het voeren rt« besprekingen over verkeoncoordinatte. DIENST AANBIEDINGEN, Gsvraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- ast, L BB. Lng. Goering is hedenochtend van Weenen naar Wiener Neustadt vertrokken, waar hij de lucht haven en de vliegtuigfabriek zal bezichtigen. Hij zal in den loop der week bezoeken bren gen aan Graz, waar hij een rede zal houden, en aan Mauterndorf, waar hij een gedeelte zijner Jeugd heeft doorgebracht, en waar hij Donder dag en Vrijdag zal blijven. Zaterdag zal hij te Salzburg zjjn. Goebbels zal eveneens te Weenen eew ver- kiezlngsrede houden. O BARCELONA, 28 Maart (Reuter). De be schuldiging, dat 5000 man Italiaansche troepen in de afgeloopen maand op het gebied der .na tionalisten sU^t aangekomen, wordt in een van avond gepubliceerd officieel regeerings-conunu- nlqué medegedeeld. Verklaard wordt, dat in den loop van de maand 182 Dultsche en 250 Italiaansche vlle- gewapende bende een aanval waarmede zes Vier inzitten- die zich wilden overgeven. De uit Barcelona I inX°n®” van a™1" I Dultschland behooren thans 27 millioen tot den gezonden internationale strijdkrachten heb- katholieken godsdienst, dat is ongeveer 36 procent, ben; alles volgens het rechtsche radiostation De Katholieke Kerk van Dultschland telt 8 kerk- „Radio-Nacional”, de beweging onderdrukt BU Japanscbe luchtaanvallen op drie ste den in Woehan zün, naar het Chineeache persbureau meldt, meer dan honderd bur gers gedood en 140 gewond. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen. HANKAU, 28 Maart (Reuter). De Chineezen hebben Lintsjen en Tsining heroverd. De terugtocht der Japansche troepen is, naar gemeld wordt, te Lintsjen afgesneden. Zjj treJcken in verwarring in Oostelijke richting terug. Tot hoofd van de nieuwe regeering is Liang Hoeng Tsji benoemd, De bevoegdheden der nieuwe regeering zullen zich vooreerst slechts uitstrekken tot de provincies Tsjekiang, Klang- soe en Anhwei. Ook zal zü de functies der „oude regeering", die tot dusverre door de Japanners uitgeoefend werden, overnemen. LONDEN, 28 Maart. (Reuter) BU de Britsche vlootoefeningen ter hoogte van Brest is een bombardementsvliegtuig met langen actie radius neergestort. Het Ujk van een verslag gever, die in bet toestel had plaats genomen, is reeds gevonden. Het lot der uit zes koppen be staande bemanning is nog niet bekend. Het Britsche stoomschip „Consett”, op weg van New-Castle naar Spanje, is te Brest bin- nengeloopen met het stoffelijk overschot van een Brltsch vllegtulgbestuurder aan boord. Het schip bevond zich op 20 mijl ten Zuid-Westen van Ouessant, toen men een militair vliegtuig in zee zag vallen. Er volgde een ontploffing. Men kon slechts het lük van den bestuurder aan boord nemen. De berichten, volgens welke Lerida reeds gevallen zou xjjn, zün tot dusver nog niet bevestigd. 5 De politie streeft er naar, aldus zegt men, niemand langer vast te houden dan dringend noodig is. De op vrije voeten gestelde personen zullen overigens nog voor den gewonen rech ter moeten verschijnen, daar de motieven voor de arrestaties geenszins slechts op politiek ge bied lagen, doch grootendeels van strafrechte- lijken aard waren. Het betreft o.m. een groot aantal overtreders der deviezenverordeningen, verder gevallen van pogingen kapitaal over de grens te brengen, gevallen van corruptie, ambtsmisbruik en mishandeling van onderge schikten. MOSKOU, 28 Maart. (D. N. B.) Het ot- flcieele orgaan van de Sovjet-Republlek Kasakstan, de „Kasakskaja Prawda” meldt, dat daar in een nieuw massa-proces ne gentien vroegere prominente functionaris sen der republiek, om. de vroegere presi dent van Kasakstan, Koeloembetof, ter dood zün veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. PRAAG, 28 Maart. (Havas). In zün rede voering geide de Tsjecho-Slowaaksche premier Hodza. nog, dat de positie der regeering sterker was dan ooit voor de Europeesche crisis. Hodza besloot: „Geen enkel internationaal ge vaar bedreigt ons. Er is geen gevaar voor een conflict in onze buurt. De toestand veroorlooft ons en eischt voorts een vreedzame samenwer king. Tsjecho- Slowakije werkt er met andere landen aan mede. In het binnenland zullen wij voortgaan met op rustige wijze te werken. Niemand zal zich met Iets haasten. Wij zullen de zaken in ons eigen belang regelen, en in sa menwerking met hen, die den vrede, orde bij ons en versterking van onzen staat wenschen." Men weet niet, wat er van de belde andere -- geworden is. waar- LONDEN, 2» Maart (Reuter) Het verluidt, dat zeer krachtige maatregelen zün genomen om verdere gevallen van sabotage bü de Britsche luchtmacht te voorkomen. Zooals men weet, wa ren in een vliegtulgenfabriek te Stockport (Cheshire) drie vliegtuigen beschadigd. In de stad Belowar, welke op 40 KM af stand van Agram ligt, zijn enkele oude hulzen ingestort en in een dorp in de omgeving Is de kerktoren vernield. Ook hier werd niemand getroffen. Het meteorologisch Instituut te Boedapest heeft een aardbeving, welke 3 seconden duurde, geregistreerd. Omtrent de aardbeving wordt nog gemeld, dat de stad Koprlvnic het zwaarst werd getroffen. Geen huis is daar onbeschadigd gebleven. Uren lang was iedere verbinding met de buitenwereld verbroken. De electrische leidingen werden ver nield. Telefoon- en telegraafverbindingen wa ren verbroken. Een barokkerk v^n groote artis tieke waarde heeft in het bijzonder te lijden gehad. Stand ep Dinsdag war Vorig» stand: 76L8 a Vandaag is een „nieuwe regeering voor Centraal China” geproclameerd, welke Nan king als zetel zal hebben. Deze regeering staat onder Japanschen Invloed. Mi in Zuidelijke richting oprukten om de Japansche achterhoede aan te vallen. De Japansche troepen ten Zuiden van de rivier da Tawen zün geheel omsingeld. Men ver wacht, dat zU vernietigd zullen worden. gen op het rechtsche grondgebied zün aange komen, zoomede 71 Italiaansche militaire tech nici, 18 vliegtuigen en 15 tanka Dultsche schepen, welke Duitach oorlogsmate riaal vervoerden, werden gewoonlijk geconvooleerd door den Dultschen kruiser .Jhhden”. Men zegt, dat deae schepen te Bilbao zün aangekomen. Twintig Italiaansche snelvarende motor - booten, die een snelheid van 55 mijlen per uur kunnen bereiken en bewapend zUn met twee torpedo-lanceerbulzen en twee met Duitschers bemande duikboot-flottieljes zjjn bü Cadiz waargenomen. Het decreet voor het economische herstel van Oostenrijk, dat generaal-veldmaarschalk Goering tijdens zün te Weenen gehouden rede heeft voorgelezen, bevat om. het volgende: „De rüksmlnlster van financiën wordt ge machtigd, gelden beschikbaar te stellen voor de De opmarsch Un/nnco in Ca talon!dreigt de verbindingswegen der Spaansche regeering af te snijden. Volgens Havas schünt nog geen definitieve be slissing genomen te zünomtrent een tegen Schuschnigg in te stellen gerechtelüke vervol ging. Indien hiertoe sou worden overgegaan, sou de oud-kanseller waarschijnlijk beschuldigd wor den van schending der grondwet. De oude grondwet schreef namelijk voor, dat- tot orga nisatie van een volksstemming slechts door den geheelen ministerraad kon worden besloten. Schuschnigg wordt ervan beschuldigd, het ple bisciet eigenmachtig te hebben georganiseerd. Van de züde der politie wordt medege deeld, dat in de laatste drie dagen weder om 686 personen uit de voorloopige hech tenis zün ontslagen, nadat te voren reeds verscheidene personen op vrüe voeten wa ren gesteld. BERLIJN, 28 Maart. (D.NB.j Vanavond heeft de Dultsche rükskanselier Hitler in het Sportpaleis een redevoering uitgesproken, waarin hü met betrekking tot zün bespreking met Schuschnigg te Berchtesgaden woordelijk zeide: „Ik heb Schuschnigg de grootste kans van zün leven gegeven." Na de würigingen in Oostenrijk te hebben ge schilderd, zeide hü: „Wanneer men aan een Voorzienigheid gelooft, moet men zeggen, dat hetgeen zich m de patste weken heeft afge speeld, een wonder is.” óp het oogenblik, voor hun terugkeer Groot was de vreugde in Hankau en andere Chineesche steden, toen officieel bekend werd gemaakt, dat de Chineeache troepen een groote overwinning hadden behaald in het Zuiden van Sjantoeng door de herovering van Lintsjen en Tsining. In het. communiqué van het groote hoofd kwartier van Franco wordt o.m. gezegd: Op den rechtervleugel braken onze troepen aan het front van Aragon den tegenstand van den vüanden bezetten verscheiden dor pen en eenlge heuvels en bergtoppen. De le gionnaires verijdelden eenlge tegenaanvallen en bezetten vervolgens volkomen het bergmas- slef van Mirablango. De troepen in den sector van Fraga bezet ten Mequlnenza. De strijdkrachten, die meer in het Noorden opereeren, bereikten den oever van de Cinca en bezetten Pomar, Estlche, S^nta Lecina, Alcolea de Cinca, Ontinena en Lasena. Wü rukten eveneens op den linkervleugel op en bezetten Barbastra, Fornillo, Termisan, Monezma en Las Torretas. In den sector van de rivier de Gallego bezetten wü Ipies, Jaba- rella, Laisicso, Layes, Lanave, San Vincente en Seme. Wü maakten talrijke krijgsgevangenen en veroverden een groote hoeveelheid mate riaal. Aan het front van Jaen, in den sector van Alcala la Real, verbeterden wü onze eerste li nies en namen bezit van den berg Allozo en de vlakte van Cornibaca. DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 Ct. p- regal; Ingezonden Mededeellngen 40 ct p. f. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor edverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt Barcelona is kalm. Nog steeds zün werklie- met het wegruimen van de puinen Z*11 J°B£8te bombardement en het bergen lijken. Op de muren zijn opschriften aan- georacht om de bevolking aan te sporen te- d^ge“^tenr^t8^n'moBelU- x ^™nsche Inmenging de ronde, doch het halfofficieele blad Vanguardla ontkent, dat de vatalanen overwegen van Catalonlë ’n Fransch Protectoraat te maken. ®*Mo Tudlr.- directeur van de HumanKat, net orgaan van Companys an lid van de Cor- van zün functie ontheven, omdat hü Artikel heeft gepubliceerd over de veree- niglng van Catalonlë met Frankrijk. I. BARCELONA, 29 Maart. (Reuter). De snelle opmarsch van Franco, waardoor de oorlog naar Catalonlë is verplaatst, be dreigt de verbindingswegen van de regee- in de provincie Huesca en in de Py reneeën. De landelijke vakgroepvergadering van den Ned. R. K. Grafischen Bond heeft de gewijzig de collectieve arbeidsovereenkomat aanvaard. STOCKHOLM, 29 Maart (Havas) Men meldt te Stockholm de arrestatie in Sovjet- Ruslsnd van den Zweedschen ingenieur Kvelms en dieiw vrouw, eveneens een Zweedsche, die beschuldigd worden van contra-revolutionnalre activiteit. Zü werden gearresteerd dat zü zich voorbereidden naar Zweden, o Veertig vliegtuigen namen aan den aanval deel. Minstens vijftig woonhuizen werden ver nield. Op het vliegveld van Hankau werd weinig schade aangericht. kregen inlichtingen op 26 September JJ. de burgemeester der stad en 37 zusters vermoord zün, terwül in totaal 500 menschen om het leven zouden zün gebracht. - o om een Japanschen terugtocht te verhinderen. Bloedige gevechten, waarin de Japanners enor me verliezen leden, gingen aan de herovering van Tsining vooraf. De Chineezen achtervolgen thans de overblüfselen van het Japansche leger aan het front van Linl, die terugtrekken in de richting van Tsjoehsjen, 120 Kilometer ten Noordoosten van LinL JERUZALEM. 28 Maart (Havas). Van middag heeft op den weg van Acre naar Safed een gedaan op een huurauto, reizigers vervoerd werden, den werden gedood. Hodza kondigde een minderhedenstatunt Tsjecho- Slowakije aan. In een tweetal processen in Sovjet-Rualand werden 24 personen ter dood veroordeeld Tuascben partijen, betrokken bü het dreigend conflict in de sigarenindastrie, is nog geen over eenstemming bereikt. De Chineezen hebben stellingen betrokken langs de spoorweglün ten Noorden van Lintsjen, Rechtsche vliegtuigen zün over Lerida vlogen enevan verscheidene huizen blükt daar de wttte vlag te waaien. Het schünt, dat bot singen hebben plaats gehad tusschen de ste- I zonder godsdienst. In de delüke politie en de arbeiders der fabrieken, wonen 1.865 000 ^katholieken, zich' wilden overgeven. De uit Barcelona strüdkrachten heb- Nu Oostenrijk met het Dultsche Rük is ver- eenigd, lijkt ons een overzicht van de kerkelüke verhoudingen tusschen beide landen wel interes sant. Het aantal inwoners van Oostenrijk be draagt na de volkstelling van het jaar 193Q on geveer 6.650.000. Daarvan zün 6 millioen katho liek, 280.000 protestant, 350.000 jood en de rest hoofdstad Weenen een uitstekende flankbeweging e Chineesche troepen ook Tawen- I provincies mét 22 bisdommen. Oostenrijk heeft 2 Aartsbisdommen, 5 bisdommen en 1 Aposto lische administratuur. De univeraiteiten te Wee nen, Salzburg, Graz en Innsbruck hebben theo logische faculteiten, terwül zich bovendien te Weenen, St. Pölter, Linz, Salzburg, Graz en Klagenfurt seminaries bevinden. De hiërarchie van Oostenrük is als volgt Ingedeeld: r> 1. Aartsbisdom Weenen met als zetel de stad Weenen. Aartsbisschop is kardinaal Innltzer. Te Weenen resideert ook de Apostolische Nuntius. 2. Aartsbisdom Salzburg met als zetel de stad Salzburg. De Aartsbisschop vfflf Salzburg voert reeds sinds eeuwen den titel van „Primaat van Deutschland". 3. Bisdom Linz met als zetel de stad Llnz. A Bisdom Gurk met als zetel Klagenfurt. 5. Bisdom Seckau met als zetel Graz. 6. Bisdom St. Pölten met als zetel St. Pölten. 7. Bisdom InnsbruckFeldkirch, zetel te Inns bruck. Tot voor korten tüd was Innsbruch-Feld- klrch nog een Apostolische Administratuur. De verheffing tot bisdom is echter zoo goed als vol trokken. 8. Apostolische Administratuur Burgenland, zetel te Eisenstadt. Administrator is de Aarts bisschop van Weenen, die het gebied door een vicaris-generaal laat besturen. De twee grootste diocesen zün Weenen en St Pölten met 1.8, reep. 1.5 millioen geloovlgen; dan volgen Graz met bijna 1 millioen en Llnz met büna 900.000 zielen. De overige diocesen tellen alüe minder dan 400.000 katholieken. bevordering van het nationale werk in Oosten rijk. De gelden worden verstrekt als leenlngen of toelagen. Speciaal de volgende werkzaam heden dienen in Oostenrük te worden bevor derd: aanleg van rijks- en andere autowegen; uitbreiding van bestaande en de bouw nieuwe installaties voor het gebruik van water kracht; münbouw en de productie van petroleum; ontginning van terreinen; bevordering van de landbouwproductie; oprichting van zuivelbedrijven; onderhoud en uitbreiding van openbare en particuliere bouwwerken, de verdeeling van woonhuizen en de verbouwing van andere hul zen tot kleine woningen. Dr. Todth, algemeen bouwlnspecteuj, heeft hedenmiddag binnen het kader van de opening der tentoonstelling „De wegen van Adolf Hit ler” uiteenzettingen gegeven omtrent den voor genomen wegenaanleg. HU zeide. dat bet voor nemen bestaat-het rjjksnet der autowegen met 1100 KM. uit? te breiden. De volgende nieuwe verbindingen zullen worden aangelegd: 1. SalzburgLlnz—Weenendeze lün moet aansluiten op de groote verbinding Londen— Istanboel. 2. Weenen—Wiener NeustadtRad- stadtSalzburg met een züweg naar Graz. 3. Kufstein—hinsbruck, met aansluiting op de rüksautowegen van Muenchen en Salzburg bü Rosenhetn. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Met inbegrip van gratis ongevallenverreke- ring: voof Alkmaar /I— par kwartaal o» 15 cents par week, voor bulten Alkmaar f 2 50 per kwartaal ol 20 cents per week. Uitg. N. V. Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. Het lot van Spanje hangt thans af van de weerstandskracht van Catalonlë en van de tnogelükheid om de verbindingetf met het Zuiden te handhaven. Militaire deskundigen verklaren, dat de Ja panners, nu de frontlün 500 Kilometer lang is geworden, minstens vüftlg divisies noodig heb ben voor hun krijgsverrichtingen. Zü beschikken echter over slechts 16 divisies, aldus het Chi neesche persbureau. Generaal Pel Ken Hsoe heeft verklaard, dat de Japanners, door hun bases te Tsinan en Talan te verlaten, en in het heuvelachtige ge bied van Zuld-Sjantoeng door te dringen, den Chineezen een uitstekende gelegenheid gaven hun den terugtocht af te snijden. Hü schreef de groote Chineesche overwinning toe aan den aanval op het hoofdfront en de flankaanvallen op den linkervleugel. WEENEN, B8 Maart (Havas) Natlonaal- Socialistlsche kringen spreken het gerucht tegen, dat Schuschnigg naar de gevangenis is overge bracht en verklaren, dat de voormalige Bonds kanselier zich nog steeds met zün vader in zün appartementen bevindt De rechtsche troepen onder bevel van Moscardo hebben Barbastro bezet Voor de •tad te verlaten hebben de regeeringstroé- pen' zooals gemeld wordt, de stad in brand Bestoken. De helft van de stad is in vlam- ““en verteerd. De inwoners werden Zondag feeds geëvacueerd. ^▼rigens .Jtadlo-Nacional" hebben **«n zoo geleden als Barbastro. Het Ration heeft medegedeeld, dat volgens Tsjecho-Slowaklje heeft altüd weerstand geboden aan alle pogingen van buitenaf om zün binnenlandsche politiek te beïn vloeden. Het zal in deze houding geen wij ziging brengen.” De president der Tsjeoho-Slowaakaehe' Aep«* bliek, Benesj, heeft vandaag den gezant van Tsjecho-Slowaküe te Londen, Jan Masaryk, ontvangen. PRAAG, 28 Maart. (Beater) In een door den Tsjecho-Slowaakschen minMer-presi dent Hodza sitgesproken en door de radio verspreide redevoering heeft de regeering aangekondigd, dat een minderbedenstatant zal worden opgesteld voor de Dsitach-spre- kende bevolking ven Tsjecho-Slowaküe. Alle bestaande wetten en maatregelen, welke van toepassing zün op de Dultsch-sprekende minderheid, zouden worden geconsolideerd in een nieuwen maatregel, welke de wettelüke ba sis zal vormen voor de oplossing van bet minderhedenvraagstuk. Hodza zeide: „Wü treden een hleuwe fase in van onze mlnderhedenpolitiek. De regeering van Tsjecho-Slowaküe zal haar politiek, de minderhedenkwestie te behandelen binnen het kader van de Tsjecho-Slowaaksche grondwet, voortzetten. Kontng Leopold van België bracht een bezoek aan de internationale Jaar- beurs te Heysel u Is u u r. o 7

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1