ORDE IN DE VERWARRING naa)b -éó^, I BELASTING NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN I t bouwbedrijven Mr. Dr. L. N. Decker» naar de West Eén jaar gevangenisstraf geëischt HET NIEUWE GARNIZOEN Verkwikkende diepe slaap Te IJmuiden aangekomen ONEERLIJKE REIZIGER Kerkelijk leven [slijn tegenqver nationaal-s5ciali»nïe Bijna SO stuk» vee omgekomen Drie categorieën, die elk op eigen wyze geholpen worden Voorgesteld wordt de-wet op de richtige heffing te verscherpen Gearresteerd wegens diefstal der auto-papieren BESCHUTTING GEZOCHT IN EEN AUTOBUS DE STAKING IN HET BOUWBEDRIJF >n m BRAND IN WAtVlSCHMOLEN TE SCHIEDAM "ZIJN MEISJE TE WATER GEDUWD Rotterdamsche stucadoops dreigen met staking WOENSDAG 30 MAART 1938 A DRONKEN MAN BEROOFÏ) IN EEN CAFÉ Tegen den verdachte één jaar 1 geëischt De kwaliteit is dezelfde als van de befaamde KAREL I sigaren. SENORITAS ROOD 3 cent SENORITAS ORANJE 2$ cent Brand op boerderij te Dwingeloo greep snel om zich heen Hoofdlyn van het ontwerp Arrestatie te Rotterdam Gouden priesterfeest van Pater Ballings S J. Arbeider door zwaveldamp bewusteloos géraakt 1 I KAR tot ds f- Antwoord ontleenen P. X een van I k ld i* 4 r k De regeering wil in het thans aangeboden wetsontwerp .nog een poging wagen om den onhoudbaren toestand te verbeteren, door de wet op de richtige heffing te verscherpen. Ook daartegen zijn wel bezwaren Ingebracht, maar deze acht de regeering niet van dien- aard, dat er voor moet worden gezwicht. P- n In ff n t- r. a it it In elk geval kan een toestand, die met zich brengt, dat vele contribuabelen practlsch zelf bepalen, hoeveel zU aan inkomstenbelasting enz. zullen betalen, niet langer worden getolereerd. Afgescheiden van andere overwegingen Is beteu gelen van misbruiken reeds geboden, omdat de overige burgers het volle pond moeten betalen en hun lasten, door de mogelijkheden, die de bestaande wetgeving biedt, nog worden ver zwaard. den brand is onbekend De 'zeer groot is, wordt door dr. ■vens langen in niet minder voldoende ma|$. worden ontzien. Voorts merkt de minister op dat het wets ontwerp in hoofdzaak een preventieve regeling beoogt te geven. mr. dr. van p».., 4. X. Volgens de in de richtlge-hefflngwet in- gelaschte bepalingen kunnen de aandeel- houders eener naamlooze vennootschap wer den belast als waren zij firmanten en niet aandeelhouders, indien de gedragslijn van de vennootschap een aanmerkelijke beUs- tingbesparing teweegbrengt. dat de Oostenryksche „Ümsttlrz” in J van gemoe- heden een einde zou hebben gemaakt. Aan dit wetsontwerp kleefde echter het bezwaar, dat ook de uit economisch oogpunt gewenschte reservevormlng in bona fide vennootschappen al-te veel geremd zou zijn geworden. Het Juiste bedrag heeft men ndg -diet kun nen vaststellen. Daartoe zal eerst een uitge breid onderzoek worden Ingesteld, o.a. zal de fabrieksboekhoudlng nauwkeurig moeten wor den gecontroleerd. Men neemt echter aan, dat het verduisterde bedrag ongeveer ƒ1000 be-« draagt. .ties hebben thans aan de wersorganlsatles medege- Igevers. met wie 3 April verkregen. Maandag n' - I TI Een overgangsbepaling beoogt, de aandeel houders van vennootschappen, welke, van het gezichtspunt van de nieuwe regeling, onrede lyk veel gereserveerd hebben, doch voor het ver volg voor haar aandeelhouders niet meer een aanmerkelijke belastingbesparlng teweegbren gen, ongemoeid te laten. Slechts Indien zy In de oude gedragslijn terugvallen, en van den tyd af waarin dat geschiedt, zullen de nieuwe wet telijke regelen ten aanzien van haar aandeel houders kunnen werden toegepast. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden met Ingang van 1 Mei 1938. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van de wet tot bevor dering van de richtige heffing der directe belastingen. De vraag, of die belastingbesparlng zal In treden en of zij aanmerkelijk zal zijn, komt echter ten aanzien van bepaalde reserveerin- gen niet aan de orde. Die bepaalde reserveerin- gen zijn de reserveerlngen voor aanwijsbare be drijfsdoeleinden, bijvoorbeeld vorming of ver- grootlng van reserves voor uitbreiding, reserves tot dekking van grootere kapitaalbehoeften, welke het gevolg zullen zijn van een te voor ziene prijsstijging en reserves tot dekking van zekere verzekerbare doch niet verzekerde risico’s, zooals brand-, molest-, en arbeidsconflicten risico’s. Opmerking verdient nog, dat. Indien een naamlooze vennootschap eenmaal onder de toe passing van de nieuwe bepalingen valt, al hare aandeelhouders voorgoed als firmanten zullen kunnen worden belast, voor zoover niet de be lastingadministratie hiervan afziet Het thans ingediende ontwerp bestendigt het bestaande stelsel van belastingheffing met be trekking tot alle naamlooze vennootschappen waarvan vaststaat, dat zij het met de reser- veering snelle afschrijving hieronder be grepen in fiscaal opzicht niet te bont ma ken. Het bestendigt de mogelijkheid, uitbrei dingen van het bedrijf uit gereserveerde winst te financieren, zonder dat daarbij iets van de gereserveerde winst tot het inkomen van de aandeelhouders wordt gerekend. Slechts inge val bedoeld of niet de gedragslijn van de naamlooze vennootschap voor de aandeelhou ders, enz. een aanmerkelijke belastingbesparing medebrengt, kan ten opzichte van de winstge- rechtlgden het bestaan van de vennootschap worden genegeerd, ten minste wanneer die ge dragslijn niet enkel bestaat in het voor aan wijsbare bedrijfsdoeleinden reserveeren van be dragen uit de winst. Gaat echter b.v. het toe passen van een zoodanige reserveerlng gepaard met het langs een omweg onttrekken van winst aan de onderneming, dan zullen de verelscnten voor toepassing van de wet aanwezig zijn. Door deze regeling zal, naar de minister meent te mogen vertrouwen, de gelegenheid om door middel van den rechtsvorm der naam- looze vennootschap belastingen naar het In komen te ontgaan in voldoende mate worden afgesneden, terwijl niettemin economische be- In Januari van dtrijaar werd een vijftig jarige koopman in een café op de Paviljoens- gracht te’ Den Haag bestolen voor' een bedrag van ongeveer 400 aan bankbiljetten. De koop man had dien avond zeer veel gedronken en toen bet op betalen aan kwam, miste hij zijn I portemonnale, van welken diefstal hij een dame uit het café, zekere „Asta", beschuldigde. Hler- I over maakte hij zich echter allerminst druk, I want in zijn achterzak bezat hij nog een pakje bankbiljetten. Met één daarvan betaalde hij, maar buiten gekomen wilde hij toch wel eens I weten, of hij zijn portemonnale wel bij zich I had. Zich blijkbaar niet in staat achtende, dit onderzoek nauwkeurig te verrichten, verzocht hij enkelen cafébezoekers hem te foullleeren, een werkje, waarop zij maar al te graag Ingingen. Toen dan ook de 31-jarige los-werkman L. R. aan de beurt was, waren in enkele oogenblikken de bankbiljetten uit den achterzak van den koopman verdwenen. Van meenlng zijnde, dat alle omstanders, in I plaats den dader te grijpen, met dezen samen heulden, hief de koopman een geweldig ge schreeuw aan, op welk ..moord- en brand”-ge- roep een politieagent kwam toesnellen. Er volgde proces-verbaal en verdacht van dezen diefstal stond Dinsdag de los-werkman L. R. in de beklaagdenbank van de Haagsche rechtbank. Hij ontkende echter hardnekkig. Vol gens den bestolen koopman die als getuige werd gehoord zou R. het geld gestolen heb ben en het daarna onmiddelHjk aan de anderen hebben doorgegeven, zoodat niet meer nagegaan kon worden, wie de bankbiljetten ultelndeljjk l had gekregen. Ook een andere café-bezoeker had gezien, dat R. de bankbiljetten aan den koopman had .pntstolen en op grond van deze getulgen-verklaringen achtte de officier van jus titie, mr. N.’ S. Hoekstra, verdachte schuldig en vorderde één jaar gevangenisstraf. Vanwege de verdediging waren negen getui gen gedagvaard, allen café-bezoeters plus de waard en waardin, die kwamen verklaren niets van de beroovlng gezien te hebben. Ook van het „doorgeven” van de bankbiljetten wisten zij niets af. Op deze verklaringen en ook op het feit, dat de bestolene op het moment van den diefstal volkomen beschonken was en nauwelijks wist, wat hij deed of zag, grondde de verdediger, mr. M. H. Huygens, zijn verweer en vroeg vrijspraak. Het verzoek tot onmlddellijke Invrijheidstel ling van verdachte werd afgewezen. Uitspraak 12 April. Op de derde verdieping was een - arbeider bezig met het in orde maken van een motor, welke by dit bedrijf dienst doet, toen hij plot- -| sellng op den tweeden zolder een hevlgen knal I hoorde en een vlam zag opstijgen. Het bleek, dat een op dezen zolder opgeslagen hoeveelheid zwavel In brand was geraakt. Onmiddellijk be gaf de man zich naar den Omgang van den molen om alarm te maken. Tevens werd de brandweer gewaarschuwddie kort daarop ter plaatse was. Langs den grooten magyrusladder, welke tot 24 meter hoogte kan worden uitgeschoven, be gaf de brandweer zich op den omgang van den molen, tot op een hoogte van ongeveer 20 me ter. Van bovenaf bestreed zij het vuur. Na ruim een kwartier blusschen had zij den brand reeds gelocaliseerd en weldra was zij hem geheel meester. De verdieping, waar het vuur woedde, is ge heel uitgebrand,waarbij een voorraad zwavel verloren is gegaan. De oorzaak van schade, welke nl* verzekering gedekt. De arbeider, die het vuur heeft ontdekt, ge raakte door den zwaveldamp bewusteloos. In I de frlssche lucht gebracht herkreeg hy spoedig I het bewustzijn. I Op het terrein van den brand waren aan wezig de burgemeester i F. J, L. van Haaren en 1 De diocesane commissie van samenwerking in het bisdom Roermond, waarbij zijn aange sloten de volgende organisaties: Llmburgsche Land- en Tuinbouwbond, Llmburgsche R. K. Werkliedenbond, Llmburgsche R. K. Werkgé- rersvereenlging, R. K. Llmburgsche Mldden- Adelbertusvereenlglng”, kennis genomen heb bende van de gevaren, welke in steeds toene mende mate in verscheidene landen het katho lieke geloof bedreigen door het opdringen van De 61-jarige H. J. N. B. vond, zonder beroep en zonder dak zijnde, een grooten autobus van een reisbureau op de Amsterdamsche Veerkade te Den Haag een geschikte plaats om een kou- den Februarl-nacht in door te brengen. Bij het ontwaken ontdekte hy bovendien not een sigarenkistje en daar een sigaar op de nuch tere maag hem wel leek, stak hij het kistje in zijn zak en ging weer op stap. Groot wasevenwel zijn teleurstelling, toen Hy in plaats van de zoo begeerde sigaren alleen enkele papieren vond, welke by den autobus behoorden <’n Internatio naal ry- en wagenbewys, nationaliteitsbewys, enz), zyn eerste Impuls was, deze papieren maar weg te gooien. Later echter kwam hy op de idee de papieren tegen beloonlng terug te geven. Toen wachtte de "tweede teleurstelling. By het reisbureau waarschuwde men de politie en de rook-lustlge man werd gearresteerd. Toen hy voor de Haagsche rechtbank voor dit feit moest verschynen, bleek, dat hy zich meermalen aan diefstal uit geparkeerde auto’s had schuldig, gemaakt De elsch luidde vijf maanden gevangenisstraf. Uitspraak 12 April. Naar med ons mededeelt, dreigt een starting In het Rotterdamsche stucapoorsbedryf. De werk gevers aldaar hebben tot nu toe nog geen gevolg -w t og veel minder mag uiteraard uit de verklaring der Oostenrijksche bls- schoppen eenlge bindende conclusie getrokken worden voor Nederland en de N. S. B. en de houding, welke de Nederlandsche Bisschoppen tegenover de NB.B. in *t besef van hun eigen verantwoordeiykheid hebben meenen te moeten aannemen. De verwarring, welke op het oogenblik in vele geesten heerscht, komt dan ook voort uit een gebrek aan onderscheidingsvermogen, waardoor niet met elkander m verband staande dingen met elkander verbonden worden, en personen en zaken, leerstellingen en practyken, en totaal verschillende omstandigheden dooreen wor den gehaald. Voor de Nederlandsche Katho lieken is een zoo groot mogeiyke poli tieke eenheid van het allergrootste be lang, omdat het verbreken dier eenheid een onoverzienbare onzekerheid zou schep pen op alle gebieden, waarop zy thans zekerheid en veiligheid bezitten. In Oos- tenryk vielen plotseling alle tot dan toe bestaande zekerheden door het -fait accom pli” van de iniyvlng by Duitschland weg en de Kerkelyke Overheid zou door een a priori niet aanvaarden van die niet meer ongedaan te maken zaak de eenlge kans, hoe groot of hoe gering die ook moge wezen, op een nieu we, bevredigende zekerheid hebben uitgeslo ten en in haar gevolgen niet te besekenen moeiiykheden op alle gebied hebben gescha pen. Het Kerkeiyk gezag moet er wel-ls-waar voor waken zich al te zeer met een tydelyk politiek régime te vereenzelvigen, maar het hééft den onafwysbaren plicht ook in het tydeiyke richting en leiding te geven voor zoover daaraan geestelijke en eeuwige belan gen verbanden zyn. Zoo beschouwd, zal veel wat thans verwarrend lykt, verhelderd wor den. En dit is te meer noodzakeiyk, nu velen erop uit zyn van de haerschende verwarring „party” te trekken. reeds enkele voorstellen van het rapport had I overgenomen voor het gepubliceerd was. Als I basisbedrag voor den steun neemt de commissie I de werkloozenuitkeering, die aan den boer zou I worden toegekend, als hy uitsluitend en alleen I arbeider zou zyn, welk bedrag verminderd wordt met hetgeen hy naar schatting uit het eigen bedryf ontvangt. Het geld hlenroor komt I ten laste gedeelteiyk van het departement van I Sociale Zaken, gedeelteiyk van het departement I van Economische Zaken. De derde groep, die geheel op het landbouw- I bedryf is aangewezen, wordt anders behandeld. Hier past men wel.het stelsel van bedrijfssteun I toe, doch de steun komt pas op de tweede plaats. By het zoeken naar een regeling voor deze I troop is de commissie van de grondgedachte I uitgegaan, dat de kleine bedryven door deskun- I dige voorlichting zooveel mogeiyk aan de crisis I moeten worden aangepast, welke voorlichting zich dan zou moeten uitstrekken over de landbouw- I techniek en -economie, de zelfvoorziening en de I besteding van het Inkomen. Door goede en des- I, kundige voorlichting kunnen deze bedryven voor de boeren nog een minimum op- leveren. Gezien echter den vergevorderden nood toestand, waarin deze bedryven verkeeren, zal de aanpassing aan de nieuwe verhoudingen niet wm>en worden verkregen zonder geldeiyken oystand voor het aanschaffen van de noodlge grondstoffen ter verbetering van de bedryfs- exploitatle. Door goede voorlichting kan men de bedryfsuitgaven tot een minimum beperken °Pbren8st tot een maximum opvoeren. kort samengevat, de normen, welke Widen by den steun aan de kleine boe- mn Voor zoover men nu reeds kan nagaan, “reft de hulp volgens deze beginselen in het “Wmeen zeer goed werk gedaan, al zou men ““tomen wenschen, dat hier of daar een enkel °b°erdeel gewyzlgd werd en dat by bepaalde ge- “*en een voorzichtige soepelheid kan worden “egepast. den. Met den trein van'9.15 uur arriveerde het te IJmulden-Ooet, vanwaar men te voet trok door een groot gedeelte van Velsen. Overal heerschte groote belangstelling, terwjjl van vele gebouwen de vlag was geheschen. Op het Ken- nemerplein werd een oogenblik rust gehouden, waarna de troep marcheerde naar het Wll- lemspleln, waar voor het hoofdbureau van po litie halt werd gehouden. Hier waren inmiddels aangekomen burge meester mr. M. M. Kwint, de wethouders Dun- nebier, Nyssen en Visser, dë gemeentesecreta ris de heer K. H. Hofstede, alsmede de chef van de afdeellng militaire zaken op de ge meentesecretarie, de heer C. J. van Oost Ver der vele raadsleden en de havenmeester, de heer H. Syfferd, lultenant-kolonel dr. Llmborg Meyer, majoor dr. Van der Kool, kapiteiiu Van Hazelen namens het Roode Kruis, te' een viertal reserve-officieren en de luitenant i Ptng”, ter Zee 1ste klasse de heer Boogman. De leiding I heid”. De bewoners waren nog maar nauweiyks ter' ruste, toen zy in het achterhuis gerucht hoor den. Men ging kyken en bemerkte, dat alles in vlammen stond. De te bed liggende kinderen werden yiings door de vrouw van Slagter ge wekt. De man zelf bevond zich by dp buren, terwyi eenlge volwassen kinderen een uitvoe ring in het dorp bywoonden. De brand greep zob snel om zich heen, dat men onmogeiyk het vee kon redden. De stal len boden qpn vreeselljken aanblik. 23 stuks melkvee, 13 pinken, 9 kalveren, 1 stier en 3 paarden kwamen in de vlammen om. Slechts een koe en een paar pinken, die In de schuur naast het huis waren gestald, konden worden gered. Van het huisraad werd zoo goed als niets ge- sed. Alleen het aanwezige geld werd In veilig heid gebracht. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. Alles was verzekerd. Deze er kenning bepaalt zich dus strikt tot het nationale en economische en het eociaal- politleke. Zy rept met geen woord van het geesteiyke. het religieuze en zelfs niet van het cultureele. In hoeverre daarvoor geen erkenning van kerkelyke en katholieke zijde mag bestaan, heeft de Pauseiyke Encycliek „Mlt brennender Sorge”, die zich slechts tegen bepaalde leerstellingen en practyken van het nationaal-socialisme in Duitschland richtte, duideiyk genoeg aangegeven. Dat ook de Oostenryksche bisschoppen evenals^hun Duitsche collega's tegen zulke leerstellingen en practyken verzet zuhen aanteekenen, in dien deze in Oostenrijk zouden worden Inge voerd, spreekt wel van zelf. Zoolang het ech ter quaestleus is, of dezen in het hun geeste- lyk onderhoorige gebied zullen worden toe gepast, zou een verzet als voorbarig- een slag In de lucht en een bewijs van kwade trouw kunnen worden gedisqualiflceerd. Uitdrukkeiyk spreken de Oostenryksche bisschoppen verder hun overtuiging uit, dat door het werken der natlonaal-soclalistische berustte by den kolonel commandant van het regiment Kust-Artillerie. Het publiek, dat zeer talryk was opgekomen, werd op korten af stand gehouden om zooveel mogeiyk het ge sproken woord te kunnen verstaan. Eerst werd een inspectie gehouden door den burgemeester, den commandant en enkele hoofdofficieren. Danma riemte de gai n roenscommandant, de eerste luitenant Drukker zich tot burgemeester en de bovengenoemde autoriteiten. Hierna richtte de burgemeester zich tot den comman dant en ryn manschappen. Na de rede van den burgemeester werd de eerewyn aangeboden. Hierna vertrokken de sol daten van het Wlllemspleln, allen keurig in gelid en keerden nog eenmaal na een aantal straten doorgeriiarcheerd te hebben, langs de autoritei ten in défilé. Des avonds bood de vereenlging IJmulden- Centrum een concert aan in de muziektent op het Wlllemspleln, welk concert gegeven werd doo.- dc Chr. Muziekvereniging Wilhelmina. Hier was weer veel volk aanwezig en heeft IJmuiden op biyde wyze zyn garnizoen inge haald. De N.V. Eerste Ned. Fabriek van Stalen Gezondheldsmatrassen „Auping" te Deventer, deed ons een goed uitgevoerde brochure toe komen, waarin wordt uiteengezet, waarvoor we hebben te zorgen voor een goed, stofvry en ge zond bed. Uitvoerig wordt uiteengezet, hoe een goede, diepe slaap bewerkt kan worden en welke factoren schadeiyk zyn voor onze nachtrust. Het werkje geeft vele wetenswaardlge wenken. Toepassing van de nieuwe regeling op bul- tenlandsche naamlooze vennootschappen is niet uitgesloten. Toepassing op commanditaire ven nootschappen op aandeelen en op coöperatieve en andere vereenlglngen met een in aandeelen verdeeld kapitaal, is uitdrukkeiyk mogeiyk ge maakt. a Is uitgangspunt moeten wy niet de Z\ door Kardinaal Innitzer alleen ge- x x geven instructie, maar de verkla ring van het geheele Oostenryksche Epis copaat van Zondag J.I., welke, naar alle waarschyniykheid met voorkennis van het Vaticaan is afgelegd, nemen. In deze verklaring is het niet gezegde even belangryk als het gezegde. De Oostenryksche bisschop pen erkennen met vreugde, dat de nationaal- soclallstische beweging op het gebied van den nationalen en economlschen opbouw en van de sociale politiek voor het Duitsche Ryk en het Duitsche volk en met name voor de arm ste lagen van het volk frelangryk werk 'ge presteerd heeft en nog presteert. strikt en Dinsdag is de staking, behalve in de ge meente Emmen, ook Ingegaan in de gemeen tj»n Dalen, Westerbork en Bellen. De staking Is in deze gemeenten algemeen en het bouwbedryf ligt volkomen stik De te Emmen gehouden sta kersvergaderingen hadden een rustig verloop. Een commissie werd Ingesteld, bestaande uit ver tegenwoordigers van den RK.. den Christeiyken en den Alg. Bouwvakarbeidersbond. Rftt*rdam«:he politie heeft den 26-Jarl- dx»!.861 A’ E’ d1* ««durende de laatste ton nadeele van de N. V. Sigarenfabriek Witte Raaf te Steenwyk verduisteringen wijkt niet voor tegen- w*t1d' tlechts de zwakke waait mee. Onlangs kwam uit Heerlen het bericht, dat de 34-jarlge mynwerker P. R. een aanslag zou hebben gepleegd op* zyn verloofde, de dienst bode M. K. Hy had haar in het koude water van de Geul geduwd, doch haar ook weer spoedig er uit gehaald. R. moest zich Maandag voor de rechtbank te Maastricht verantwoorden wegens poging doodslag. De zaak werd met gesloten deuren behan deld. De officier van justitie eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger verzocht de onmlddeliyke in- vryheldatelling van den verdachte, welk ver zoek de rechtbank niet inwilligde. Uitspraak 11 April. Maandagavond is brand ontstaan in groote boerdery te Dwingeloo, eigendom mr. J. J. Veurman ^e ’s-Gravenhage en bewoond door den landbouwer W. Slagter. ■Studierei» op uitnoodiging Dezen zomer zal, naar de Msb. verneemt, oud-minister mr. dr. L. N. Deckers een studie- het nieuw-heidendom, heeft zich gedrongen ge- I reis maken Mar West-Indlé op uitnoodiging nde/tinf 1“" .de het Genootschap tot bevordering van de trouw van het Llmburgsche katholieke volk, waar het geldt de door den bisschop van’Roer- kennls Suriname en Curacao, mond en door heel het Doorluchtig Episcopaat jxt van Nederland voorgehouden gedragsiyn tegen-1 over het nationaal-socialisme. De Diocesane Commissie meent het Katho lieke Llmburgsche volk ernstig in overweging te moeten geven by het beooi^eelen van de situatie de soms zoo hemelsbreed verschillende omstandigheden in ons land‘en elders niet uit het oog te verliezen. De berichten in de pers mogen nooit of nimmer onder ons katholieken de meenlng doen-postvatten, dat het door Z.|’ H. den Paus in de Encycliek .Mlt brennender Sorge” veroordeelde nieuw-heidendom ooit, waar dan ook. verenigbaar zou kunnen zyn met het katholicisme. o *%»- Dinsdagavond tégen acht uur is brand ont staan la den walvlschmolen, staande San de Westvest te Schiedam, w^rin gevestigd ia een I maaldery van chemicaliën van de firma H. J. Jansen en Zn. Op 3 April aa. zal het vyftigjarlg priesterfeest gevierd worden van den bekenden Vlaamschen schryver van Jongensboeken Pater Ballings SJ.» leider van „De Bode van het H. Hart”. zyn bekendste jongensboeken zyn wel „Roe- „Wilskracht”, ^Excelsior” en .Rein gegeven aan een advies der landeiyke werk gevers- en werknemersorganisaties over een arbeldsovereenkom^k. De arbeldersorganAil Rotterdamsche werk» d$gjd, dat by de werl geen overeenstemming Nieuw-heidéndom etrydig met het 14 AprU het wèrk worden'ge8taBkt' Katholicisme genootschap, waarvan voorzitter is de oud-gouverneur van Suriname, staatsraad dr. A. A. L. Rutgers, tracht het doel, dat reeds uit zyn naam biykt, onder meer te bereiken door het bevorderen van persoon lyke waar neming door vooraanstaande personen. Oud-minister Deckers zal zich waarachyn- Wk 4n de maand Mei op reis begeven. De ge heele reis zal ongeveer 2% maand duren. Gisterenmorgen heerschte er reeds vroeg een ongekende drukte in alle deelen van de ge meente Velsen. Velen wilden getuigen zyn van den intocht van het garnizoen, dat gestation- neerd zou worden op het pantserfort te IJmui- et valt niet te ontkennen, houding van het Spiscopaat, na den Oostenrijk aangenomen, in <al deren ook in ons land de grootste verwarring heeft gesticht. Hoe nu, vragen velen zich af: Nemen de Oostenryksche bisschoppen een ander standpunt tegenover het zegevierend nationaal-socialisme in dan Z. H. 'de- Paus in Zyn Encycliek .Mlt brennender Sorge" en dan de Duitsche bisschoppen als Kardinaal Faulhaber asw? Is het nationaal-socialisme voor Katholieken tot. op grootere hoogte te aanvaarden dan de Nederlandsche Bisschop pen in hun bekend mandement over de N. S. B wilden’toegeven? Mag t Katholicisme zich dan Inderdaad niet met politiek bemoeien en moet het dan wezeniyk gebrandmerkt worden als een ontoelaatbaar .politiek Katholicisme? En hoe'is 1 elgeniyk gesteld met den plicht tot de grootst mogeiyke politieke eenheid der Katholieken fn«ons land en niet de RK. Staatsparty, die er aanspraak op maakt de organisatie dier politieke eenheid jCr excel lente te zyn? Wy zouden deze vragen met nog tal van andere kunnen vermeerderen om aan te geven in hoe hooge mate ook tal van eenvoudige en brave goedwillende katholie ken tot in hun inneriyk zyn verontrust door de oogenschyniyk verwarrend»-gebeurtenissen der laatste weken in Midden-Europa. Aj zyn de problemen, welke wy hier aanstippen, te veelvuldig en te omvangrijk om ze in het bestek van epn kort artikel afdoend/ te be handelen, toch willen wy pogen althans eenlge verheldering te brengen in de duister nis. waarin sommigen den juisten weg dreigen kwyt te raken. Aan de Memorie van wy bet volgende: e De bestaande regeling van de belasting der naamlooze vennootschappen (dividend- en tantièmebelastlng), waarby alleen de uitge deelde winst aan die belasting Is onderworpen, gepaard aan de regeling van art. 6 der wet op de inkomstenbelasting volgens welke de aan deelhouder als zoodanig alleen over het hem uitgekeerde dividend inkomstenbelasting beeft te betalen, maakt het velen belastingplichtigen* mogeiyk, de in hun, in den vorm eener naam looze vennootschap gehuld, bedryf behaalde winst aan de heffing der belasting te ont trekken. In menig geval brengt de wet van 29 April 1925 tot bevordering van de richtige heffing der directe belastingen baat. Er zyn echter tal van gevallen, waarin de wet niet helpt, b.v. als men tot het ontgaan van belasting gebruik maakt van een vennoot schap, waarvan niet kan worden aangetoond, dat zy met antl-flscale bedoelingen Is opge richt. Waar de wet op de richtige heffing niet helpt, wordt, zoo mogelyk, getracht op andere wyze pogingen tot het ontgaan van belasting door middel van naamlooze vennootschappen te ver ijdelen. Soms gelukt het den Inspecteur aan te toonen, dat een naamlooze vennootschap niet rechtsgeldig bestaat, of dat een geldleenlng aan aandeelhouders een schynhandellng is om een wlnst-uitdeeling te bemantelen. De regeering heeft gepoogd, de bestaande euvelen te bezweren, door de reserveerlng der „besloten vennootschappen” te treffen, zy had daartoe een wetsontwerp in gereedheid ge bracht,, dat zonder twyfel radicaal aan de be staande misstanden en groote onrechtvaardig- e groote .jnoeliykheld by de hulp aan de T) kleine boeren was de omstandigheid, dat Xx de landbouwsteuh geen rekening houdt met den indlvidueelen boer. Het is een bedryfs- eteun; de bijslagen op den prijs der producten en de richtprijzen gelden voor allen en zyn voor alle boeren hetzelfde. Dit stelsel is in zich zeer goed, want op deze wyze krygt niettegenstaande alle maatregelen van de regeering. de boer een voortdurenden prikkel om zyn bedrijf zoo goed mogelyk te voeren, itöe meer producten hy van ayn grond weet te halen, hoe hooger zyn steun wordt en hoe grooter het bedrag, dat hem toe komt uit het landbouwcrisisfonds. Het voordeel van deze wyze van steunen is onmiddeliyk dul- deiyk. Niettegenstaande de slechte prijzen im- •,mers, die de boer voor zyn producten kan ma ken, zal hy toch al het mogeiyke doen om de resultaten van zyn arbeid zoo groot te doen zyn, als paaar kan. Hy ka^bn grond niet ver- waarloozen; hy móet de<JNM| meststoffen ge bruiken; hy moet ervcjjgMtaggen. dat hy het beste zaal- en pootgoed hy moet enmar streven het beste vee te krygen; kortom, hy moet zyn bedrijf hoog mogelyk opvoeren. Op deze wyze biyft de Nederlandsche landbouw op een peil, waarop hy kan biyven concurreeren met het buitenland. Was het principe van den steun anders en hield dit wel rekening met de omstandigheden van den afzonderiyken boer, dan zou de mogeiykheid gaan bestaan, dat de boer zyn bedrijf zou gaan verwaarloozen en dat daardoor de Nederlandsche landbouw niet meer op dat hooge niveau zou biyven, waarop hy thans staat Doch tegenover het goede principe van den landbouwsteun kwam de moeiiykheld, dat men I den mensch niet mag qpofferen aan het systeem I en dat men omwille van het principe van den steun niet duizenden en duizenden kleine boe- I ren mocht laten omkomen. Kort geformuleerd I komt de moeilijkheid hierop neer, dat men voor de vraag stond: Moeten we den landbouw in I stand houden en de kleine boeren laten ver- I gaaq, of moeten we de kleine boeren helpen, het principe van den bedrijfssteun prijsgeven* en zoo het rlsifeo loopen, dat de landbouw ten 1 gronde gaat? Het een is even erg als het an ten. De oplossing was, dat men een splitsing zoe maken en by sommigen wek by anderen niet rekening zou houden met de persooniyke omstandigheden van den boer. Doch dan kwam men weer voor andere moeiiykheden te staan: waar ligt de grens tusschen de twee gevallen? En is het wel biliyk de gelden, welke worden verkregen uit heffingen op de levensmiddelen en bedoeld zyn om een toeslag op de pryzen aan de boeren te geven, te gebruiken om den socialen nood van sommige groepen te lenigen? Deze laatste vraag heeft verdere strekking, want j men zou haar ook anders kunnen stellen: men zou immers kunnen vragen, of men den prijs der levensmiddelen hooger mag belasten dan noodzakeiyk is om een redeiyken toeqjag te geven op de landbouwproducten; redeiyk in dien zin, dat met den toeslag erby de verkoopprys zoodanig is, dat hy minstens geiyk is aan den kostprijs. Het antwoord op deze laatste vraag is voor ons zeer duideiyk. Herhasdde malen reeds hebben wy te kennen gegeven, dat wy het stelsel der heffingen onblliyk achten, omdat hierdoor de minder draagkrachtigen even zwaar Worden belast als de beter gesitueerden en om dat vooral de groote gezinnen een onevenredig zwaar aandeel moeten betalen In den vorm van I heffingen op de eerste levensbehoeften. Hoeveel I te meer zullen wy het dus afkeuren als deze I heffingen worden verhoogd om een bepaalde I categorie te helpen. j Uit dit alles echter biykt, dat het vraagstuk van den steun aan de kleine boeren Ingewikkeld is als het raadsel van de Sphinx en het pleit I voor de commissie, die deze kwestie moest be- studeeren, dat zy er een oplossing voor gevon den heeft, zy verdeelt wy hebben er reeds I aan herinnerd de kleine boeren In drie cate gorieën en wel 1. zy, die in hun landbouwbedryf een byverdlenste vinden; 2. zy, die In den land bouw hun hoofdinkomsten vinden, doch daar- I naast nog op een of andere wyze een byver dlenste hebben of gehad hebben; en 3. zy, die I geheel en al op hun landbouwbedryf zyn aan- I fe wezen. Aan deze drie groepen wordt een bedrag uit gekeerd, dat niet berekend Is op het bedryf, maar op den indlvidueelen nood. De gelden, welke noodlg zyn om de eerste greep te steu nen, komen ten laste van het departement van Sociale Zaken. Deze groep ontvangt alleen een bepaalde som. Vóór de tweede groep heeft de commissie als middel aangegeven de tewerkstelling op het eigen bedrijf. Met de uitvoering van dezen I maatregel is reeds begonnen, omdat de regeering beweging het gevaar van het alles vernieti gende Oodlooze bolsjewisme werd afgeweerd en zy begeleiden dit werken voor de toekomst met hun beste zegewenschen en zullen in dezen zin ook de geloo- vigen opwekken. Hiermede hebben zy oX niets miszegd, maar eenvoudig een geluk kige felteiykheid geconstateerd. Zy zeggen niet, dat het nationaal-socialisme de eenlg - mogeiyke en beste bestrydingsmethode tegen het Oodlooze bolsjewisme biedt en ook niet, dat et aan het natioMal-sociallsme geen andere gevaren en risico’s van zuiver geeste- lyken aard verbonden kunnen zyn. Dat zy als Katholieke staatsburgers staande tegenover een gewettigd gezag zich als Dultschers voor het Duitsche Ryk bekennen en van alle ge- loovlge Christenen verwachten, dat deze beseffen, wat zy hun volk schuldig zyn, ia met geen enkel steekhoudend argument aan vechtbar en daarmee ontzeggen zy zichzplf nóch den geloovlgen het recht op eventueels gerechtvaardigde critiek, Indien het natlo- naai-socialistisch régime in Oostenrijk daar toe straks aanleiding mocht geven. De (Ooa- tenryksche bisschoppen, alleen sprekend voor en over Oostenrijk, waar tot nu toe geen nationaal-socialistlsch regime heeft ge- heerscht, hébben dus in geen enkel opzicht de Duitsche bisschoppen en hun houding tegenover het Nazi-régime in Duitschland gedésavoueerd. Dit zou trouwens hun be voegdheid te buiten gaan. - zou hebben gepleegd, welke In de duizend gul den loopen, aangehouden en opgesletej^^^

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5