het Belgischeelftal De moreele revanche van De punten eerlijk gedeeld de r Onbevredigend gelijk spel van Nederlandsche ploeg HET VOORTOURNOOI NEDERLAND MOCHT TEVREDEN ZIJN BRAINE EN WEBER DE BESTEN IN DE KLEEDKAMERS MAANDAG 4 APRIL 1938 verdienden dan hun Noorderburen Nederland leidt De tweede helft waar Geen uitblinkers A De stand gelijk De spelers De elftallen Veel geweren, geen organisatie Dank zy een beter doel- gemiddelde dan de Belgen De Belgen meenen een zege te hebben verdiend, de Neder- landers zyn tevreden Slecht weer en een vooral door Oranje matig gespeelde wedstryd By de Nederlanders ontbrak de „fighting spirit** De scheidsrechter vergelijkt Van Spaandonk scoorde het Nederlandsche, Isenborghs het Belgische doelpunt Het Oranjeteam is- er niet in geslaagd zijn groote 7—2-over winning, in Rotterdam op de Belgen behaald, door een nieuwe victorie over onze aloude tegenstanders te bevestigen. Wel werd het een gelijk spel, doch moreel was *t toch een overwin ning voor de gastheeren, die niet alleen in velerlei opzicht kerker waren dan de Oranjetruien, doch bovendien zeer weinig geluk hadden en zich meerdere malen een verdiende De wedstrijd 1 g - £en wedstrijd, waarin de Roode Duivels vêruit het beste van het spel hadden en de overwinning eerder België verdiende meer De Belgen iege zagen ontgaan. De Nederlandsche spelers, die in Februari te Rotterdam zulk een prachtigen wedstrijd speelden, als bijv. Smit, vielen nu nauwelijks op, terwijl anderen een zeer ongelukkigen dag hadden. De Belgen daarentegen kwamen er na verloop van tijd uit- stekend in en aangevoerd door den grootmeester Braine, die weer met hoofd en schouders boven alle spelers uitstak, bestookten zij onophoudelijk het Nederlandsche doel, hun felle en gevaarlijke aanvallen herhaaldelijk verwarring stichtten. Het was dan ook volkomen verdiend, toen Isen borghs, profiteerend van een fout in onze achterhoede, den gelijkmaker scoorde in de twintigste minuut van de tweede helft, nadat Van Spaandonk zijn ploeg vóór de rust de leiding had gegeven. "W IT DE SPORTWEKE De «tand luidt: o ken der rijde der op Is Spaandonk <&FC.) *n seer goeden wedstrijd. België heeft veel beter k hierop III Het eenige moment dat de 20.000 man sterke Nederlandsche kolonie reden tot juichen had. Badjou gepasseerd door een laag schot van v. Spaandonk, dat ons land in de 3tste minuut de leiding gat Dan komen echter de Belgen weer opzetten en ditmaal met succes. Hoog komt bü een snellen aanval de bal voor het Nederlandsche doel zweven; van Male loopt uit, doch ook Caldenhove wil den bal bemachtigen, met 1 gevolg, dat de Nederlanders elkaar in den weg loopen en de toesnellende Isenborghs fraai over hen heen kan inkoppen, 11. De tweede helft is dan 20 minuten oud. de vingers van één Paverick speelde i uitkomen dat wü met het gelijke spel niet on tevreden mogpn zijn. vaarlijk. Da Belgische backs vingen den ver naar voren opgestelden Feüenoord-man gere geld op en wij gelooven dan ook niet één ge vaarlijk schot van hem te hebben gezien. Nederland België Luxemburg plaats om Spelmoment voor het Belgische doel. Vente maakt een „hoogstand” De Engelsche scheidsrechter Jewell vond het wedstrijd, waarvan de meeste toeschou- reeds op de terugreis over den Moerdijk heel veel vergeten zulien zijn. PETIT (Standard Luik) stijnen de winter (Oiympique Charleroi) (Beerschot) anderiesen B. PAAUWE (Ajax) Door een beter doelgemiddelde heeft het Nederlandsche elftal met het gis teren behaalde gelijke spel de eerste veroverd in het voortoumooi den wereldtitel tusschen België. Nederland en Luxemburg. Zeven minuten voor rust maakt Smit op den linkervleugel den bal listig vrij, hu geeft een voorzet naar Vente die het leer over Pa verick heenkopt naar Spaandonk. Even draalt onze rechtsbinnen nog om enkele spe len en lost dan een laag schot, dat via en kele Belgische beenen in den uitersten hoek terechtkomt, 01. Ruim een maand geleden klopte de Oranjeploeg de Belgen te Rotterdam met sprekende cijfers. Ditmaal moest hetzelfde Oranje team met son gelijk spel genoegen nemen, een uitslag overigens, waarmede we zeker genoeg kregen van hetgeen ons toekwam. Speelden de Belgen ditmaal dan zooveel beter dan eenigen tijd geleden? W(j kan nen deae vraag niet anders dan met ..neen” beantwoorden. De Hollanden speelden echter in deze match heel wat minder. Zoo mogelUk nog fanatieker dan tevoren be stoken de Belgen nu het Hollandsche doel, doch hoe dikwijls zjj ook v. Male’s heiligdom bedrei gen, tot doelpunten komt het niet meer. Eens moet onze doelman driemaal achtereen redden optreden, terwijl een lage kopbal van Buyle te gen den staander komt, doch met een flinke dosis geluk weet hü tot de rust Inderdaad zijn doel schoon te houden. zich kon ontladen. Na afloop van dezen wedstrijd, tegen drie uur, toen de Belgische premier Janson in de eere- loge had plaats genomen, betrad het Neder landsche elftal onder aanvoering van v. Heel het veld, verwelkomd door een uit duizenden kelen meegezongen, doch ondanks de aanwezig heid van twee muziekcorpsen niet instrumen taal begeleide, Wilhelmus. Daarna kwamen de Belgen binnen de lijnen onder de tonen van de enthousiast verklankte „Brabanpxine". De belangstelling voer den us tig stun zeistrtjd tusschen ons nationale elftal en *e Boode Duivels was weer btjuonder groot. Bet Deume-stadkm te Antwerpen was dan •ek geheel uitverkocht en zeker 18 h ze.see Hefcrlanders bevonden zich onder de be- leagstellenden, die reeds lang voor den «aavang van den wedstrijd sich rond het hadden geschaard, waar onze junioren W wtjse van hora d’oeuvre voor een •ardig partijtje voetbal en een stevige ever- ■iaatag ep Betgië’s „hoop der toekomst* ■rgden. ont- Ónder een flksche hagelbui wordt de strijd hervat. De Belgen, die nu den storm achter heb ben, zjjn direct in de meerderheid en zwerven on ophoudelijk voor het Nederlandsche doel. Noch hun snelle aanvallen, noch enkele corners heb ben echter succes. Na goed werk van Buyle schiet Isenborghs hoog over en even later maakt ook de linksbuiten zich hieraan schuldig. Het is weer Braine die het heele veld be- heeracht en het ditmaal verre wint van zjjn col lect Smit, die maar niet op gang krukazen Dat wil niet zeggen dat de Haariemirier slecht op dreef is, want het is juist de linksbinnen die de voorhoede af en toe eens opstuwt. Eens bij voorbeeld geeft hij Münders een .behoorlijke kans, maar deze kan den bal weer niet in zijn macht krijgen en schiet in het zijnet. Men zal zich nog herinneren dat wij in ons overzicht van de HollandBelgië-match schre ven dat de zege der onzen zeker verdiend was, doch dat het Nederlandsch elftal bü het ma- doelpunten niet ongelukkig was ge weest. Hadden de Belgen gisteren in Antwer pen slechts een deel van dat geluk aan hun gehad; ongetwijfeld zouden zjj dan de overwinning hebben behaald. Mogelijk kan men als verontschuldiging aanvoeren dat de wedstrijd van Zondag j.l. on der abnormale weersomstandigheden plaats vond, doch dit minder prettige verschijnsel was tenslotte een handicap voor beide ploegen. Vast staat In elk geval wel dat de Roode Dui vels zich beter weerden tegen de obstakels, welke regen, wind en hagel dit keer op het pad der spelers hadden geplaatst. Reeds bü de rust, toen de stand 10 in het voordeel der Nederlanders was, konden deze daarmede ze ker tevreden zjjn, want vooral tijdens het laat ste kwartier vyn de eerste helft was ons doel enkele malen als door een wonder aan een doorboring ontsnapt. Wanneer we hierboven dar. ook vermelden dat er geen uitblinkers wa ren, dan dient toch eigenlük een uitzondering te worden gemaakt voor keeper v. Male, die zün doel, zü t dan ook dat hü daarbü in ruime ma te door vrouwe Fortuna werd bügestaan, wer- kelük op uitstekende wüze heeft verdedigd. Vrüwel gedurende geheel den wedstrüd heeft v. Male aan het spel moeten deelnemen en wanneer men hiertegenover stelt het opvallend gering aantal ballen dat Badjou te verwer ken heeft gehad, dan behoeven wjj wel niet nader toe te lichten dat zoowel de oranjeploeg als hun duizenden supporters de handen moch ten toeknijpen toen het eindsignaal daar was. .-s. zouden hier liever een wat vlugger en vooral handiger speler zien opgesteld, die zeker wel te vinden moet zjjn. Emit verzette misschien de helft van het werk dat hü in internationale wedstrijden ge- woonlük voor zjjn rekening pleegt te nemen. Naar wü vernamen was de Haarlemmer ook niet geheel fit en schünt er zelfs sprake van te zün geweest hem niet op te stellen. In- tusachen hadden wü hem toch zeker niet graag gemist, want ook Vente was maar weinig ge- Bij deze groote belangstelling en drukte rond veraf gelegen en moeilük te bereiken “rtverp-Stadlon viel des te meer op de onvol- 2^7* ZDrg' voor een vlot verloop van zaken *JP««n den wedstrüd, ondanks de aanwezig- 7»° vele gendarmen met sabels en ge- -®'»l Zoo kon het gebeuren, dat kort na het ™n ^n wedstrüd de afrastering omver 8*k>open en het publiek zich binnen de ■«en een plaatsje zocht Bepaald slecht was “2 vervoer van de vele belangstellenden na wedstrijd, maar dit was toch heusch het ^«e punt waarin de Belgen bü hun Noorder- de 'eer konden gaan. Voetballen deden n. ed<‘r geval beter erigens heenchte er rood het veld weer Minder prettig voor de Nederlandsche ploeg I hoewel het spel der tegenstanders heusch niet «-*>•- I zooveel beter waa Hoewel in het team onzer I tegenstanders geen opvallend zwakke plekken laan het licht traden, viel hun spel toch niet kbüzonder te roemen. Vooral het schieten van [de Roode Oulvels liet veel te wenschen over. Noch Braine, noch Voorhoof, noch één der an- Ideren beantwoordden hier aan de verwachtin gen. althans niet naar onzen smaak. En toch Male druk werk gehad. Wü vestigen eens de aandacht om beter te laten Wie gedacht had dat de Oranjemannen nu wel uit een ander vaatje zouden tappen is bedrogen uitgekomen. De Belgen bleven aanvallen, bele gerden steeds fanatieker de Nederlandsche veste en lieten hun bezoekers geen oogenbllk vrü- Bo vendien speelde van Heel zeer matig, zoodat vooral aan deze züde een lek ontstond dat van Male dlkwüls slechts met heel veel moeite kor. stoppen. Twee kolossale schoten van Braine wist hü op zeer fraaie wüze te keeren. Toen de ver dediging eenmaal stand bleek te kunnen hou den, werden de krachten weer eens naar de voorhoede overgeheveld, waar men er echter maar zeer weinig van terecht bracht Bü een dier uitvallen werd Vente zoo hardhandig door Petit aangevallen dat hü even tiet veld moest verlaten. De laatste minuten waren geheel voor de Bel gen. Herhaaldelük zag men den bal in het Ne derlandsche doelgebied zweven, waar onze ach terhoede schünbaar toch eenigszins de kluts kwüt raakte en nog al eens miste. Het zat ons echter in deze periode büzonder mee, terwül geen der Belgen nog in staat was het beslissende schot te lossen, dat hun een verdiende overwin ning zou hebben gebracht. Men kon in het Ne derlandsche kamp dan ook zeer tevreden zün toen de tijd verstreken was en de Belgen het net niet meer hadden weten te vinden. Het was een gelük spel gebleven, doch een dat voor ons elftal wel zeer onbevredigend moet worden genoemd. Scheidsrechter Jewell leidde uitstekend. In de Belgische kleedkamer waren officials en spelers eveneens tevreden met het resultaat. De zware nederlaag van Rotterdam was gewroken en eigenlük boorden wü zoo tusschen de vele gesprekken door, dat men een kleine overwin ning toch eigenlük wel verdiend had. De heer Defalle van de kenen-mmmtsate was voldaan over het spel van de Belgen. De op stelling van Stijnen was seer zeker geen tegen valler geweest. „En misschien hebben wü een kleine 31 overwinning wel verdiend." Aanvoerder Stünen was eveneens van meaning, dat het Belgische elftal had moeten winnen Als ons land op de wereldkampioenschappen zoo speelt, mogen we best tevreden zijn. Trainer Butler was verheugd, dat de experi menten met van Alphen en Petit zoo uitstekend geslaagd waren. In de Belgische voorhoede lukte het niet erg met het schieten, een fout, waar mede wü wel meer overhoop hebben gelegen. De Hollandsche ploeg vond hü goed, maar uit blinkers waren er niet. En Braine Het zich tegenover ons ontvallen, dat hü wel zeer ontmoedigd was door het feit, dat van Male op zoo schitterende wüze enkele schoten van hem en van Isenborghs uit zün doel gehouden had. de sfeer van spanning, waardoor elke Nederland- Belglë-wedstrüd gekenmerkt wordt. Gelukkig was er de voorwedstrüd tusschen de Nederland- Veel plezier hebben de Hollandsche enthou siasten ditmaal van hun uitstapje naar de Scheldestad zeker niet gehad, of het moet vóór of na den wedstrüd sün geweest. Het spel had ontzettend te lüden van bet slechte weer vooral na de rust. Dat het peil onder deze om standigheden niet büzonder hoog stond laat zich gemakkelük verklaren en misschien wel eveneens het feit dat de Hollanders er den meesten last van hadden, gezien zü veel meer open plegen te spelen dan dit bü onze Belgi sche tegenstanders het geval is. En lange trap pen waren bü den sterken wind zeer moeilük te plaatsen. Neen, een genoegen was het zeker niet op het Antwerpveld te toeven. Overigens een wen Puck van Heel won de toss en verkoos de eerste helft met den zeer sterken wind in den rug te spelen. België is het eerst in den aanval, doch de rechtervleugel stuit op Caldenhove, die het spel naar de andere helft plaatst, waar Spaan donk den aanval beslist met een lagen, doch zachten en gemakkelük houdbaren schuiver. Dan trekken de Belgen weer naar voren, doch een strafschop, even buiten het beruchte ge bied, wordt weggewerkt, terwül een fraaie com binatie tusschen Braine, Buyle en Voorhoof door den laatste wordt besloten met een schot dat naast gaat De eerste mooie kans is voor onze landge- nooten, als van Alphen grandioos over den bal heen wandelt; Münders snelt toe en lost een hoog, hard schot, dat Badjou nog maar juist voor de voeten van den instormenden Vente kan wegwerken. Ook Smit probeert het met een ver en fel schot doch Badjou is op zün qul vive en redt ten koste van een corner. Als deze niets beeft opgeleverd, is de beurt weer aan de Belgen. Aardig comblneerend rukt het binnentrio op naar het Nederlandsche doel, doch Buyle. aan wien tenslotte de bal wordt thegespeeld, schiet naast. Aan de overzüde is het dan weer Münders, die niet ver van doel een fraaie kans krijgt als de backs weifelen en de Dordtenaar eerder bü. den bal is dan de ultgeloopen Badjou. Onze linksbuiten kan echter den bal niet voldoende onder contróle krijgen en mist tot groote te leurstelling van zün vele landgenooten. De Belgen worden steeds gevaarlüker. Bens is Braine fraai doorgebroken, doch tenslotte weet Ca^flenhove hem toch den bal van den schoen te scheppen. Een "door Wels slecht genomen corner belandt bü Anderiesen. Dese geeft goed door naar Vente, die zich half omdraaiend een handig wipje in de richting van het Belgische doel geeft, juist naast. De Belgen antwoorden hierop met een zeer gevaarlüken aanval, geleid door Isenborghs, welke echter in een corner uitloopt, die niets oplevert. Even later schiet Voorhoof naast, na een door Braine en Isenborghs fraai opgezetten stormloop. Een schitterend schot komt van Isenborgh s voet, wanneer Braine hem den bal meesterlük heeft aangegeven, doch vallende weet v. Male weg te stompen. De Oranje ploeg kruipt echter door het oog van de naald als kort daarop Voorhoof in vrije positie vooc doel, uit een voorset van v. d. Wouwer, nog overschiet. Opnieuw dreigt er gevaar voor ons doel wan neer Buyle op den grond liggend den bal aan Etaine geeft, die een scherp schot Inzendt, dat v. Male eveneens de grootste moeite kost. Maar ook Badjou moet de handen uit de mou wen steken als v. Spaandonk na een voorzet van Wels keurig Inschiet. De Belgische verdediging voldeed goed. Bad jou heeft het niet moeilük gehad, gezien da weinige scbotvaardigheid van onze aanvallers. Aan het ééne doelpunt had hü geen schuld. Moeilüke schoten der onzen waren voorts op hand te tellen. In bekende solide spel en wü gelooven dat door het opnemen van den jeugdigen Brusselaar Petit de verdediging in haar geheel beter geworden if In de halflinie viel spil Stünen niet mee. Men kon het hem aanzien dat hü eenigen tüd niet heeft gespeeld. De Winter, de eenige van de Belgische halfs, die ook te Rotterdam stond opgesteld; voedde zün aanval goed, hetgeen ook wel noodlg was, aangezien Stünen als stopper-spll dienst deed. De nieuweling Van Alphen bleek een harde werker, dien de Belgen zeker nog eens zullen opstellen. Voor was natuurlük Braine de man. Voor hoof paste zich uitstekend bü hem aan, doch de Liersche speler is voor het doel niet büs- ter gevaarlük. Isenborghs heeft eveneens wel voldaan, d.wx. vooral in zün veldspel. Ook hü is intusschen lang de schutter niet, dien de Bel gen zoo hard in hun elftal noodlg hebben. Van de beide vleugelspelers vonden wü Van de Wouwer de beste. Vooral na de rust was deze speler v. Heel nogal eens te vlug af. Ook Buyle heeft wel voldaan, hoewel wü over het ^gemeen zün voorzetten niet zoo goed vonden. De leiding van scheidsrechter Jewell was goed. Dese Ehgelschman is trouwens geen on bekende bü de wedstrijden tegen onze Zui derburen. Zelfs het Antwerpsche publiek was het over het algemeen nogal met den arbiter eens, zoodat de fluitconcerten tot het mini mum beperkt bleven. Of kwam dit mogelük omdat de gemoederen door de spelers in het veld te weinig in beroering werden gebracht? Wü weten het niet, doch constateeren dat deae België HoUandwedstrüd er eigenlük één van niet al te groote beteekenis is geweest. Wanneer wü van de Belgische ploeg reeds beweerden dat er geen bepaald zwakke plekken waren, dan kan dit wel eveneens van het Ne derlandsche team worden gezegd. Over v. Male zelden wü reeds het een en ander. Wanneer er één aan de verwachtingen beantwoord heeft, dan is het ongetwüfeld deze lange Rotterdam- sche doelman, die enkele zeker schünende doel punten heeft voorkomen. Hü was daarbü nfet ongelukkig, doch het zou onzin zün dit laatste feit in mindering van zün uitstekende prestatie in deze ontmoeting te gaan brengen. Ook ons backstel was voor zün taa^ bere kend, doch niettemin is Caldenhove momen teel heel wat minder in vorm dan eenige jaren geleden. Wü hebben dit tüdens den vorigen wedstrüd reeds opgeir.erkt. thans trad een en ander nog duldelüker aan het licht. Zün op stellen en wegwerken is minder dan voorheen. Wü gelooven niet dat de Roode Duivels hun eenige doelpunt zouden hebben gescoord. Indien Caldenhove in een vorm had gespeeld, zooals wü hem vroeger kenden. Weber, die eigenlük toch iets minder is dan zün partner, speelde thans zeker zoo goed, doch als belangrük deel van het elftal is ons back stel er zeker niet op vooruitgegaan. In de halflinie speelden Anderiesen en cap tain v. Heel ook heel wat minder dan te Rot terdam. v. Heel trad toen reeds niet zoozeer op den voorgrond. Ditmaal vonden wü hem den minste van het drietal, iets dat van v. Heel misschien nog nimmer geschreven is tüdens zün optreden in de nationale ploeg. Er las een zekere mate van matheid in zün spel, dat zelfs vaak den Indruk van traagheid vestigde. Trou wens. traag was het spel der oranjemannen in dezen wedstrijd in vergelüking met dat tegenstanders, over het algemeen wel. Anderiesen kwam ook niet aan zün vorm, waarin wü hem den laatstew keer zagen, doch hierbü dient in aanmerking te worden geno men dat de Ajacied toen büzonder goed op dreef was. Rest Paauwe in de halflinie Dese Feüenoord-speler begon niet zoo buitenge woon. doch herstelde zich gaandeweg én was wel de beste uit onze halflinie. Er zün verder in deze match opvallend wei nig goede voorzetten van onze vleugelspelers gekomen. Misschien hadden zü XP' her meest te kampen met de slechte weersomstandig heden. Wels was al zeer bescheiden met zün voorzetten, terwül Münders vóór de rust wel actief was. doch tüdens de tweede helft ook niet meer zoo. Van de drie binnenspelen kan er zich op beroemen het eenige doelpunt te hebben gescoord; een vrü gemakkelük doelpunt In de kleedkamer van het Nederlandsche elf tal heerschte na afloop een stemming, welke weinig vreugdevol kon worden genoemd. Het was een uitermate zware wedstrüd geweest, en de spelers waren te zeer vermoeid om commen taar op eigen j>restatlea of op markante momen ten uit den strüd te kunnen geven. De officials, de heeren Herberts, de Vries en Triebel, waren allen van meening, dat men zeer zeker tevreden mocht zün met het behaalde re sultaat, Allen wezen op de moeilüke omstandig heden, waaronder deze wedstrüd gespeeld waa. Weber werd geroemd, evenals van Male en An deriesen. De sterke wind had veel afbreuk aan het spel gedaan en toen het ook nog begon te hagelen werd het veld zoo zwaar en glad, dat goed spel wel haast onmogelük was. België was ongetwüfeld. aldus luidde aller oordeel, sterker dan te Rotterdam. BADJOU (Daring) PAVERICK w.» ’Antwerp F.c.) i -JAN ALPHEN WODWER VOORHOOF '««■«hot) (Liersche Sportkring) ISENBORGHS BRAINE BUYLE (Beerschot) (Beerschot) (Daring) *£5®*® 8M1T VENTE VAN SPAANDONK ’“••riem) (Feüenoord) (Neptunus) WELS (Unites) gespeeld als toen in de ontmoeting tegen Ftank» rijk te Parlja, welke ook door mü geleid werd. i Enkele dagen geleden heb ik nog den wedstrijd Huddersfield—Portsmouth gefloten tv u verzekeren, dat het spel van vanmiddag op dezelfde hoogte stond ak in de Engelzcbe moetog, De beate aan? Ongetwüfeld waa te* Weber.* tAN mnrr ’Ajax) (Feüenoord) oaU>ENHOVE WEBE31 ®.Wg.) (A.O.O.V.VJ VAN MALE. (Feüenoord) W1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 21