De moreele revanche van het Belgische elftal De punten eerlijk gedeeld V I I I I I de Onbevredigend gelijk spel van - Nederlandsche ploeg van NEDERLAND MOCHT TEVREDEN ZIJN BRAINE EN WEBER DE RESTEN IN DE KLEEDKAMERS '1 NEDERLAND EERSTE IN HET VOORTOURNOOI^ Imm Een wedstrijd, waarin de Roode Duivels veruit het beste het spel hadden en de overwinning eerder verdienden dan hun Noorderburen MAANDAG 4 APRIL 1938 dsche, Nederland leidt De tweede helft waar een De »tand gelyk De speler» De elftallen te t, e Veel geweren, geen organisatie By de Nederlander» ontbrak de „fighting spirit” De Belgen meenen een zege te hebben verdiend, de Neder lander» zyn tevreden Dank zy een beter doel- gemiddelde dan de Belgen k Geen uitblinkers Het eenige moment dat de 20.000 man sterke Nederlandsche kolonie reden tot juichen had. Badjou gepasseerd door een laag schot van v. Spaandonk, dat ons land in de 38ste minuut de leiding gaf I SW i f 44 i i f - 1 1 De Belgen Slecht weer en een vooral door Oranje matig gespeelde wedstryd De wedstryd Het Nederlandsche elftal, dat het in het Antwerp-stadion niet verder wist brengen tkm mi gelijk spel De scheidsrechter vergelyht Van Spaandonk scoorde het Nederlapd Isenborghis het Belgische doelpunt s I- Het Oranjeteam is er niet in geslaagd zijn groote 7-2-over- winning, in Rotterdam op de Belgen behaald, door een nieuwe victorie over onze aloude tegenstanders te bevestigen. Wel werd het een gelijk spel,''doch moreel was ’t toch een overwin ning voor de gastheeren, die niet alleen in velerlei opzicht sterker waren dan de Oranjetruien, doch bovendien zeer weinig geluk hadden en zich meerdere malen een verdiende zege zagen ontgaan. De Nederlandsche spelers, die in Februari te Rotterdam zulk een prachtigen wedstrijd speelden, als bijv. Smit, vielen nu nauwelijks op, terwijl anderen een zeer ongelukkigen dag hadden. De Belgen daarentegen kwamen er na verloop van tijd uit stekend in en aangevoerd door den grootmeester Braine, die weer met hoofd en schouders boven alle spelers uitstak, bestookten zij onophoudelijk het Nederlandsche doel, hun felle en gevaarlijke aanvallen herhaaldelijk verwarring stichtten. Het was dan ook volkomen verdiend, toen Isen- fout in onze achterhoede, de België verdiende meer borghs, profiteerend van den gelijkmaker scoorde in de twintigste minuut van tweede helft, nadat Van Spaandonk zijn ploeg vóór de rust de leiding, had gegeven. 1 M ia ken der zijde der vorm. BELG TE: b i’i i i o o Dan komen echter de Belgen weer opzetten en ditmaal met succes. Hoog komt by een snellen aanval de bal voor het Nederlandsche doel zweven; van Male loopt uit, doch ook Caldenhove wil den bal bemachtigen, met 1 gevolg, dat de Nederlanders elkaar in den weg loopen en de toesnellende Isenborghs fraai over hen heen kan inkoppen, 11. De tweede helft is dan 20 minuten oud>. Minder prettig voor de Nederlandsche ploeg en haar samenstellers achten wy het feit dat Spelmoment voor het Belgische doel. Vente maakt een „hoogstand" van het ge- 2 2 2 0 0 2 3 3—1 3 4—2 0 2—? X PAVERICK <Ant^n> re.) (Beerschot)' uitkomen dat wy met het gelyke spel niet on tevreden mogen zyn. l ’UIT DE SPORTWEKE plaats om Nederland en Luxemburg. Zoo mogeiyk nog fanatieker dan tevoren be stoken de Belgen nu het Hollandsche doel, doch hoe dikwyis zy ook v. Male’s heiligdom bedrei gen, tot doelpunten komt het niet meer. Eens moet onze doelman driemaal achtereen redden optreden, terwyi een lage kopbal van Buyle te gen den staander komt, doch met pen flinke dosis geluk weet hy tot de rust inderdaad zyn doel schoon te houden. vaariyk. De Belgische backs vingen den ver naar voren opgestelden Fejjenoord-man gere geld op en wy gelooven dan ook niet één ge- vaariyk schot van hem te hebben gezien. De Belgische verdediging voldeed goed. Bad jou heeft het niet moeilijk gehad, gezien do weinige schotvaardigheid van onze aanvallers. Aan het ééne doelpunt had hy geen schuld. Moeilijke schoten- der onzen waren voorts op de vingers van één hand te tellen. Paverick speelde zyn bekende solide spel en wy gelooven dat door het opnemen van den jeugdigen Brusselaar Petit de verdediging in haar geheel beter geworden is. In de halflinie viel spil Stynen niet mee. Men kon het hem aankien dat hy eenlgen tijd niet heeft gespeeld. De Winter, de eenige van de Belgische halfs, die ook te Rotterdam stond opgesteld, voedde zyn aanval goed, hetgeen ook wel noodlg was, aangezien Stynen als stopper-spil dienst deed. De nieuweling Van Alphen bleek een harde werker, dien de Belgen zeker nog eens zullen opstellen. Voor was natuuriyk Braine de man. Voor hoof paste zich uitstekend by hem aan, doch de Liersche speler is voor het doel niet blis ter gevaarlijk. Isenborghs heeft eveneens wel voldaan, dwz. vooral in zyn veldspel. Ook hy is intusschen lang de schutter niet, dien de Bel gen zoo hard in hun elftal noodig hebben. Van de beide vleugelspelers vonden wy Van de Wouwer de beste. Vooral na de rust was deze speler v. Heel nogal eens te vlug af. Ook Bgyle heeft wel voldaan, hoewel wy over algemeen zyn voorzetten niet zoo goed vonden De leiding van scheidsrechter Jewell was goed. Deze Engelschman is trouwens geen on bekende by de wedstrijden tegen onze Zui derburen. Zelfs het Antwerpsche publiek was bet over het algemeen nogal met den arbiter eens, zoodat de fluitconcerten tot het mini mum beperkt bleven. Of kwam dit mogeiyk omdat de gemoederen door de spelers in bet veld te weinig in beroering werden gebracht? wy weten het niet, doch constateeren dat deae BelgiëHolland wedstrijd er eigeniyk één van niet al te groote beteekenis is geweest. Puck van Heel wen de toss en verkoos de eerste helft met den zeer sterken wind in den rug te spelen. België is het eerst in den aanval, doch de rechtervleugel stuit op Caldenhove, dte het spel naar de andere helft plaatst, waar Spaan donk den aanval beslist met een lagen, doch zachtan en gemakkelyk houdbaren schuiver. Dan trekken de Belgen weer naar voren, doch een strafschop, even buiten het beruchte ge bied, wordt weggewerkt, terwyi een fraaie com binatie tusschen Braine, Buyle en Voorhoof door den laatste wordt besloten met een schot dat naast gaat. De eerste mooie kans is voor onze landge- nooten, als van Ajphen grandioos over den bal heen wandelt; Mynders snelt toe en tost een hoog, hard schot, dat Badjou nog maar juist voor de voeten van den instormenden Vente kan wegwerken. Ook Smit probeert het met een ver en fel schot, doch Badjou is bp zyn qui vlve en rqjt ten koste van een corner. Als deze niets heeft opgeleverd, is de beurt weer aan de Belgen. Aardig combineerend rukt het blnnentrlo op naar het Nederlandsche doel, doch Buyle, aan wien tenslotte de bal wordt tbegespeeld, schiet naast. Aan de overzyde is het dan weer Mynders, die niet ver van doel een fraaie kans krijgt als De belangstelling voor den zestigsten wedstrijd tusschen ons nationale elftal en de Roode Duivels was weer bijzonder groot. Het Deurne-stadion te Antwerpen was dan eek geheel uitverkocht en zeker 18 k 2é.000 Nederlanders bevonden zich onder de be langstellenden, die reeds lang voor den aanvang van den wedstrijd zich rond het veld hadden geschaard, waar onze junioren Mj wijze van hors d’oeuvre voor een aardig partytje voetbal en een stevige over winning op Bdgië’s „hoop der toekomst** zorgden. Wie gedacht had dat de Oranjemannen nu wel uit een ander vaatje zouden tappen is bedrogen uitgekomen. De Belgen bleven aanvallen, bele gerden steeds fanatieker de Nederlandsche veste en lieten hun bezoekers geen oogenbllk vry. Bo vendien speelde van Heel zeer matig, zoodat vooral aan deze zyde een lek ontstond dat van Male dlkwyis slechts met heel veel moeite kon stoppen. Twee kolossale schoten van Braine wist hy op zeer fraaie wyze te keeren. Toen de ver dediging eenmaal stand bleek te kunnen hou den, werden de krachten weer eens naar de voorhoede overgeheveld, waar men er echter masr zeer weinig van terecht bracht By een dier uitvallen werd Vente zoo hardhandig door Petit aangevallen dat hy even het veld moest verlaten. De laatste minuten waren geheel voor de Bel gen. Herhaaldeiyk zag men den bal in het Ne derlandsche doelgebied zweven, waar onze ach terhoede schynbaar toch eenigszins de kluts kwyt raakte en nog al eens miste. Het zat ons echter in deze periode byzonder mee, terwyi geen der Belgen nog in staat was het beslissende schot te lossen, dat hun een verdiende overwin ning zou hebben gebracht. Men kon in het Ne derlandsche kamp dan ook zeer tevreden zyn toen de tyd verstreken was en de Belgen het net niet meer hadden weten te vinden. Het was een gelyk spel gebleven, doch een dat voor ons elftal wel zeer onbevredigend moet worden genoemd. Scheidsrechter Jewell leidde uitstekend. Zeven minuten vóór rust maakt Smit op den linkervleugel den bal listig vry, hy geeft een voorzet naar Vente die het leer over Pa verick heenkopt naar Spaandonk. Even draait onze rechtsbinnen nog om enkele spe lers en lost dan een laag schot, dat via en kele Belgische beenen in den uitersten hoek terechtkomt, 01. Onder een fiksche hagelbui wordt de stryd hervat. De Belgen, die nu den storm achter Heb ben, zyn direct in de meerderheid en zwerven on- ophoudeiyk voor het Nederlandsche doel. Noch hun snelle aanvallen, noch enkele corners heb ben echter succes. Na goed werk van Buyle schiet Isenborghs hoog over en even later maakt ook de linksbuiten zich hieraan schuldig. Het is weer Braine die het heele veld be- heerscht en het ditmaal verre wint van zyn col lega Smit^dip maar nipt op, gang kon komen. Dat wil niet zeggen dat de Haarlemmer slecht op dreef is, want het is juist de linksbinnen die de voorhoede af en toe eens opstuwt. Eens by- voorbeeld geeft hy Mynders een behooriyke kans, maar deze kan den bal weer niet in zyn macht krygen en schiet in het zynet. Rahn een maand geleden klopte de Oranjeploeg de Belgen te Botterdam met sprekende offers. Ditmaal moest hetzelfde Oranje-team mat een gelyk spel genoegen nemen, een uitslag overigens, waarmede we zeker genoeg kregen van hetgeen ons toekwam. Speelden de Belgen ditmaal dan zooveel beter dan eenlgen tyd geleden? wy kun nen deae vraag niet anders dan met „neen” beantwoorden. De Hollanders speelden echter In deae match heel wat minder. de sfeer van spanning, waardoor élke Nederland- Belglë-wedstrfd gekenmerkt wordt. Gelukkig was er de voorwedstryd tusschen de Nederland sche en Belgische juniores, waarin die spanning zich kon ontladen. Na afloop van dezen wedstryd, tegen drie uur, toen de Belgische premier Janson in de eere- loge had plaats genomen, betrad het Neder landsche elftal onder aanvoering van v. Heel het veld, verwelkomd door een uit duizenden kelen meegezongen, doch ondanks de aanwezig heid van twee muziekcorpsen niet instrumen taal begeleide, Wilhelmus. Daarna kwamen de Feïgen binnen de lynen onder de tonen vim de enthousiast verklankte „Brabancönne”. Van HEEL (ï*U®noord) (Ajax) CALDENHOVE (D.WS.) VAN MALE. (Fefenoord) De Engelscbe scheidsrechter Jewell vond het •n zeer goeden wedstryd. België heeft veel beter gespeeld als toen In de ontmoeting tegen Frank rijk te Parijs, welke ook door my geleld werd. Enkele dagen geleden heb ik nog den wedstrijd HuddersfieldPortsmouth gefloten en Ik kan u verzekeren, dat het spel van vanmiddag op dezelfde hoogte stond als in de Engelscbe ons- De beste man? Ongetwyteld was «M Webec,” Veel plezier hebben de HbUandsche enthou siasten ditmaal van hun uitstapje naar de Scheldestad zeker niet gehad, of het moet vóór of na den wedstrijd zyn geweest. Het spel had ontzettend te lyden van het slechte weer vooral na de rust. Dat het peil onder deze om standigheden niet bijzonder hoog stond laat zich gemakkelyk verklaren en misschien wel eveneens het feit dat de Hollanders er den meesten last van hadden, gezien zy veel meer open plegen te spelen dan dit by onze Belgi sche tegenstanders het geval is. En lange trap pen waren by den sterken wind zeer moellfk te plaatsen. Neen, een genoegen was het zeker niet op het Antwerpveld te toeven. Overigens een wedstrijd, waarvan de meeste toeschou wen reeds op de terugreis over den Moerdyk heel veel vergeten zullen zyn. Door een beter doeigemiddelde heeft het Nederlandsche elftal met het gis teren behaalde gelyke spel de eerste ‘i veroverd in het voortoumooi den wereldtitel, tusschen België. In de Belgische kleedkamer waren officials en spelers eveneens tevreden met het resultaat. De zware nederlaag van Rotterdam was gewroken en eigeniyk hoorden wy zoo tusschen de vele gesprekken door, dat men een kleine overwin ning toch eigenlijk wel verdiend had. De heer Defalle van de keuze-commlssie was voldaan over het spel van de Belgen. De op stelling van Stynen was zeer zeker geen tegen valler geweest. ,£n misschien hebben wy een kleine 21 overwinning wel verdiend.” Aanvoerder Stynen was eveneens van meaning, dat het Belgische elftal had moeten winnen. Ais ons land op de wereldkampioenschappen zoo speelt, mogen we best tevreden zijn. Trainer Butler was verheugd, dat de experi menten met van Alphen en Peut zoo uitstekend geslaagd waren. In de Belgische voorhoede lukte het niet erg met het schieten, een fout, waar mede wy wel meer overhoop hebben gelegen. De Hollandsche ploeg vond hy goed, maar uit blinkers waren er niet. En Braine liet zich tegenover ons ontvallen, dat hy wel zeer ontmoedigd was door het feit, dat van Male op zoo schitterende wijze enkele schoten van hem en van Isenborghs uit zyn doel gehouden had. By deze groote belangstelling en drukte rond bet veraf gelegen en moeiiyk te bereizen Antwerp-Stadlon viel des te meer op de onvol doende zorg voor een vlot verloop van zaken rondom den wedstryd, ondanks de aanwezig heid van vele gendarmen met sabels en ge weren I Zoo kon het gebeuren, dat kort na het begin van den wedstryd de afrastering omver we™ geloopen en het publiek zich binnen de “kken een plaatsje zocht. Bepaald slecht was et vervoer van de vele belangstellenden na oen wedstryd, maar dit was toch heusch het tanige punt waarin de Belgen by hun Noorder- «“■«n in de leer konden gaan. Voetballen deden ta in ieder geval beter. Overigens heerschte er rond het veld weer r Men zal zich nog herinneren dat wy in ons overzicht van de HollandBelgië-match schre ven dat de zege der onzen zeker verdiend was, doch dat het Nederlandsch elftal by het ma- doelpunten niet ongelukkig was ge weest. Hadden de Belgen gisteren in Antwer pen slechts een deel van dat geluk aan hun gehad; ongetwyfeld zouden zy dan de overwinning hebben behaald. Mogeiyk kan men als verontschuldiging aanvoeren dat de wedstrijd van Zondag j.I. on der abnormale weersomstandigheden plaats vond, doch dit minder prettige verschynsel was tenslotte een handicap voor beide ploegen. Vast staat in elk geval wel dat de Roode Dui vels zich ^eter weerden tegen de obstakels, welke regen, wind en hagel dit keer op het pad der spelers hadden geplaatst. Reeds by de rust, toen de stand 10 in het voordeel der Nederlanders was, konden deze daarmede ze ker tevreden zyn, want vooral tydens het laat ste kwartier van de eerste helft was ons doel enkele malen als door een wonder aan een doorboring ontsnapt. Wanneer we hierboven dan ook vermelden dat er geen uitblinkers wa ren. dan dient toch eigeniyk een uitzondering te worden gemaakt voor keeper v. Male, die zyn doel, zy *t dan ook dat hy daarby in ruime ma te door vrouwe Fortuna werd bygestaan, wer- keiyk op uitstekende wijze heeft verdedigd. Vrywel gedurende geheel den wedstryd heeft v. Male aan het spel moeten deelnemen en wanneer men hiertegenover stelt het opvallend gering aantal ballen dat Badjou te verwer ken heeft gehad, dan behoeven wy wel niet nader toe te lichten dat zoowel de oranjeploeg als hun duizenden supporters de handen moch ten toeknypen toen het eindsignaal daar was. hoewel het spel der tegenstanders heusch niet zooveel beter was. Hoewel in het team onzer tegenstanders geen opvallend zwakke plekken aan het licht traden, viel hun spel toch niet bijzonder te roemen. Vooral het schieten van de Roode Duivels liet veel te wenschen over. Noch Braine, noch Voorhoof, noch één der an deren beantwoordden hier aan de verwachtin gen, althans niet naar onzen smaak. En toch heeft v. Male druk werk gehad. Wy vestigen ^hierop nog eens de aandacht om beter te laten De stand luidt: Nederland België S Luxemburg In de kleedkamer van het Nederlandsche elf tal heerschte na afloop een «temming, welke weinig vreugdevol kon worden genoemd. Het was een uitermate zware wedstryd geweest, en de spelers waren te zeer vermoeid om commen taar op eigen prestaties of op markante momen ten uit den stryd te kunnen geven. De officials, de heeren Herberts, de Vries en Triebel, waren allen van meenlng, dat men zeer zeker tevreden mocht zyn met het behaalde re sultaat. Allen wezen op de moeiiyke omstandig- heden, waaronder deae wedstryd gespeeld waa. Weber werd geroemd, evenals van Male en An- deriesen. De sterke wind had veel afbreuk aan het spel gedaan en toen het ook nog begon te hagelen werd het veld zoo zwaar en glad, dat goed spel wel haast onmogeiyk was. België was ongetwyteld, aldus luidde aller oordeel, sterker dan te Rotterdam. de uitslag zoo heel anders is dan de voorlaatste, ove’^8®ns- Niettemin Is hy onze man niet, wy zouden hier liever een wat vlugger en vooral handiger speler zien opgesteld, die zeker wel te vinden moet zyn. Bmlt verzette misschien de helft r~ werk dat hy in internationale wedstrijden wooniyk voor zyn rekening pleegt te nemen Naar wy vernamen was de Haarlemmer ook niet geheel fit en schynt er zelfs sprake van te zyn geweest hem niet op te stellen. In tusschen hadden wy hem toch zeker niet graag gemist, want ook Vente was maar weinig ge- Wanneer wy van de Belgische ploeg reeds beweerden dat er geen bepaald zwakke plekken waren, dan kan dit wel eveneens van het Ne derlandsche team worden gezegd. Over v. Male zeiden wy reeds het een en ander. Wanneer er één aan de verwachtingen beantwoord heeft, dan is het ongetwyfeld deze lange Rotterdam- sche doelman, die enkele zeker schynende doel punten heeft voorkomen. Hy was daarby niet ongelukkig, doch het zou onzin zyn dit laatste feit in mindering van zyn uitstekende prestatie in deze ontmoeting te gaan brengen. Ook ons backstel was voor zyn taak bere kend, doch niettemin is Caldenhove momen teel heel wat minder in vorm dan eenige jaren geleden, wy hebben dit tydens den vorigen wedstryd reeds opgeir.erkt. thans trad een en ander nog duideiyker aan het licht, zyn op stellen en wegwerken is minder dan voorheen, wy gelooven niet dat de Roode Duivels hun eenige doelpunt zouden hebben gescoord. Indien Caldenhove in een vorm had gespeeld, zooals wy hem vroeger kenden. Weber, die eigeniyk toch iets minder is dan zyn partner, speelde thans zeker zoo goed, doch als belangryk deel van het elftal is ons back stel er zeker niet op vooruitgegaan. In de halflinie speelden Anderiesen en cap tain v. Heel ook heel wat minder dan te Rot terdam. v. Heel trad toen reeds niet zoozeer op den voorgrond. Ditmaal vonden wy hem den minste van het drietal, iets dat van v. Heel misschien nog nimmer geschreven is tydens zyn optreden in de nationale ploeg. Er las een zekere mate van matheid in zyn spel, dat zelfs vaak den Indruk van traagheid vestigde. Trou wens, traag was het spel der oranjemannen in dezen wedstryd in vergeiyking met dat tegenstanders, over het algemeen wel. Anderiesen kwam ook niet aan zyn waarin wy hem den laatsten keer zagen, doch hlerby dient in aanmerking te worden geno men dat de Ajacied toen byzonder goed op dreef was. Rest Paauwe in de halflinie. Deze Feyenoord-speler begon niet zoo buitenge woon. doch herstelde zich gaandeweg en was wel de beste uit onze halflinie. Er zyn verder in deze match opvallend wei nig goede voorzetten van onze vleugelspelers gekomen. Misschien hadden zy we! het meest te kampen met de slechte weersomstandig heden. Wels was al zeer bescheiden met zyn voorzetten, terwyi Mynders vóór de rust wel actief was. doch tydens de tweede helft ook niet meer zoo. Van de drie binnenspelen kan v. Spaandonk er zich op beroemen het eenige doelpunt te hebben gescoord; een vry gemakkelyk doelpunt de backs weifelen en de Dordtenaar eerder by den bal is dan de uitgeloopen Badjou. Onze linksbuiten kan echter den bol niet voldoende onder oontróle krijgen en mist tot groote te leurstelling van zyn vele landgenooten. De Belgen worden steeds gevaariyker. Sens is Braine fraai doorgebroken, doch tenslotte weet Caldenhove hem toch den bal van den schoen te scheppen. Een door Wels slecht genomen corner belandt by Anderiesen. Deze geeft goed door naar Vente, die zich half omdraaiend een handig wipje in de richting van het Belgische doel geeft, juist naast. De Belgen antwoorden hierop met een zeer gevaariyken aanval, 'geleid door Isenborgjis, welke echter in een corner uitloopt, die niets oplevert. Even later schiet Voorhoof naast, na een door Braine en isenborghs fraai opgezetten stormloop. Een schitterend schot komt van Isenborgh s voet, wanneer Braine hem den bol meesteriyk heeft aangegeven, doch vallende weet v. Male weg te stompen. De Oranje ploeg kruipt echter door het oog van de naald als kort daarop Voorhoof in vrye positie voor doel, uit een voorset van v. d. Wouwer, nog overschiet. Opnieuw dreigt er gevaar voor ons doel wan neer Buyle op den grond liggend den bal aan Praine geeft, die een scherp schot Inzendt, dat v. Male eveneens de grootste moeite kost. Maar ook Badjou moet de handen uit de mou wen steken als v. Spaandonk na een voorzet van Wels keurig inschiet. BADJOU (Daring) PAVERICK PETIT w (Antaferp F.C.) (Standard Luik) ALPHEN STIJNEN DE WINTER V«»r^™)~Olylnplque Charleroi) (Beerschot) an DER WOUWER VOORHOOF (Beerschot) (Liersche Sportkring) ISENBORGHS BRAINE BUYLE (Beerschot) (Beerschot) (Daring) VENTE VAN SPAANDONK "J*.C.) (Haarlem) (Feyenoord) (Neptunus) i WELS (Unltas) ANDERIESEN B. PAAUWE (Feyenoord) WEBER (A.O.O.V.VJ

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 9