Qe gebeurtenissen te Oss H 1 SCHUDT UW LEVER WAKKER h DE JUISTE HOOFDSCHOTEL? HET OPTREDEN VAN DE marechaussee VRIJDAG 8 APRIL 1938 TWEEDE KAMER Op eigen gelegenheic' KATHOLIEKE 1LLÜSTRATIE 72e Jaargang No. 27 Student gestraft UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding DE NAAM ZEGT ALLES Landarbeiders naar Duitschland Strafzaak tegen fabrieks directeur Vrouw wilde haar man vergiftigen Zijn boterhammen met fyn gehakt hoofdhaar belegd Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Zaak zal waarschijnlijk tot in hoogste instantie behan deld worden De kwestie aan de Arnoud-fabriek Mr. Goseling vermaant tot bezinning Een groot aantal landgenooten heeft zich reeds aangeboden Antwoord op de gestelde vragen Publieke tribune ontruimd Nasleep van den gouddiefstal te Utrecht Pt f^vd-democratische interpel- lant Drop acht opheldering noodig tC R E ME. El ER E N met exquise vullingen t D E E4 TfES de plaatst. Tot nader order heeft het rich van Op- Doch ook te het niet zoo, dat zij alleen te HT W* aeeten lLl bewaren D^uvan Van de brigade in 1935, sterk 20 man, zijn er 4 gedecoreerd, waarvan er nog 2 In Oss zijn. a. Zaak v. d. H.: Opmaken van processen-verbaal ta.v. feiten, die reeds geruimen tijd zijn verjaard en wwar- Dultschland, en die in zorg zijn, de beslis sing van den Minister van Sociale Zaken kunnen inroepen. Er bestaat tusschen deze zaak en andere za ken geen verband. Dit zegt spr. om de sfeer te zuiveren. d. Onderzoekingen tegen de belde gees telijken. In beide gevallen een uitvoerig on- Zooals wij meldden, neeft de Haailemschc Rechtbank den directeur van de Arnoud-fa- briek, A. H. Baron van Hardenbroek van Am- merstol, die wegens overtreding van de arbeids wet terecht stond, ontslagen van alle rechts vervolging. De Officier van Justitie, mr. W. M. Paarde- Door den directeur werd er vooral nog op gewezen, dat personen, die bezwaar maken teeen verwiizina naar werkgelegenheid in Spr. critiseert het optreden der marechaussee in zaken eigenlijk van clvielen aard. Men moet Op last van den president werd de pu blieke tribune ontruimd, omdat daar geap plaudisseerd werd. De de waarop deze Kamer (de VOORZ 1'1'1 EK ha mert) deze interpellatie behandelt. Nu stellen regeerlng en volk zich buiten het volk (applaus op de publieke tribune). extremistische wenschen en toekomstbeelden en getroffen door het feit, dat de werkloos heid nog steeds een groot deel van het Ne- derlandsche volk in al zijn lagen teistert en overtuigd, dat ,4even van arbeid” van pri mair belang is voor een gezond nationaal leven", heeft bet zijn gift geofferd. Sterker en dreigender heeft pater Henricus onlangs op een propaganda vergadering van de RK. Staatsparty in het Gooi uitdrukking gegeven aan dezelfde inzichten en gevoelens, toen hij zeide niet te kunnen gelooven in een stand van blijvend werkloosen en dat een werklooeenleger van wel haast een half mil- Uoen in Nederland onafwendbaar tot de re volutie moet voeren. Dit is geen rethorische overdrijving. De gang van zaken in Oosten rijk heeft dat al te duidelijk aangetoond. Het beste militaire staande leger wordt ver lamd, wanneer het een staand leger van werkloosen in den rug houdt. der Goede Week. Zoo brengt de treffende Moeder van Smarten, van der Weyden, en is de eerste een Calvarlë, naar den Vlaming Er is gesuggereerd, dat op druk van hoo- gerhand het verhoor niet is doorgezet. Spr. komt daartegen op, o. m. op grond van een brief van den officier van justitie van 29 Maart. Spr. heeft terdege begrepen, welke kiemen hierin zaten. Door valschen whijn heeft spr. zich niet van zijn plicht laten af brengen Juist in de sfeer van het moderne Europa. Men had anders het Wetboek van Strafrecht en Strafvordering wel kunnen wegbergen. taWJpen jegens de zelfstandige rech- en het politle-optreden. Van.de 088 «al het personeel worden overge- vraag tegen Oss. Die zaak Spr. komt tot twee zaken tegen Ossche burgers in geestelijken dienst Daaromtrent zijn verschillende personen gehoord, ook in de residentie. Doch verdachte was niet ge hoord, „omdat er geen verdachte als zooda nig was". Van strafbare feiten is niet geble ken. Zoo ging het o.m. om verjaarde zaken, indien die al gepleegd waren. De andere zaak betreft ook een Osschen inwoner in geestelijke bediening. 4. Het is mij bekend, dat de verhouding tus schen Kon. marechaussee en gemeentepolitie na in 1934 en 1935 aanvankelijk slecht te zijn geweest aanzienlijk is verbeterd onder leiding van den vorigen opperwachtmeester en weder ernstig is verstoord sedert de herplaatsing in Oss van den tegenwoordigen brigadecomman dant. Verwacht mag worden, dat de goede ver houding zal worden hersteld door den eerst- genoemden opperwachtmeester, die juist met het oog daarop wordt teruggeplaatst. De door het optreden der Kon. Mare chaussee in het algemeen in gevaar ge brachte rechtseekerheid zal worden hersteld en versterkt, doordat door den betrokken korpschef in overleg met mijn ambtgenoot van Defensie en mjj het noodige ter ver vanging van personeel wordt verricht. In veel van hetgeen over het gebeurde Is geschreven, wordt de indruk gevestigd, ab- of het gaat tegen de door H.M. de Ko ningin gedecoreerde brigade. DergelUke aantijging is onbehoorlijk. nomen of hij al dan niet cassatie zal aan- teekenen. Het ligt echter voor de hand, zoo deelde hij ons mede, dat, zelfs als ik me daartoe niet gedrongen zou voelen, men mij dit van hoogerhand zou opdragen. Het is dus wel bijna, zeker, dat de zaak voor den Hoogen Raad zal komen. De senaat der rljks-unlversiteit te Utrecht heeft, recht doende uit kracht van art. 117 der hoogeronderwljs-wet, aan den student in de tandheelkunde B. N. den toegang tot de unlver- siteit ontzegd voor een tijdvak van vjjf jaar, ingaande 24 Maart 1938, zulks in verband met diens aandeel in den diefstal van goud uit het tandheelkundig Instituut der rijks-universite it, op 23 October 1937. prijzen is voor haar werk ten deze. Bijv, had men zich evengoed tot de gemeentepolitie als tot de marechaussee kunnen wenden. De fei ten in andere strafzaken hebben met deze strafzaak niets te maken; deze staat geheel op zlchzelve. BU deze Justitie, ken ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstena een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, veelt U ellendig en ziet alles somber In. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nefoen om een liter gal vro te doen stroomen en U snit weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter’s Deverpllletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Spr. komt tot de zaak van den dusgenaamden bankdirecteur, die makelaar is en bezorger van assurantiën. De aangehoudene werd vervoerd in een zijspan van den marechausaee-motor, in plaats van In een auto, waarom hy gevraagd had. Op 19 Maart om 3 uur is de man gearres teerd, om 4 uur had huiszoeking plaats. Doch de officier van justitie wist daar niets van. Wat de inbeslagname betreft, heeft de wachtmeester der marechaussee op eigen gelegenheid gehan deld. Op 28 Maart is den verdachte beteekend, dat hy niet verder zou worden vervolgd op grond van het voor-onderzoek. Die zaak is af- geloopen. De regeeringspersdienst bericht: De directeur van den Rjjksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de plaatsing van groepen land en veenarbeiders in Duitschland is begonnen. In vele gemeenten en landbouwstreken heb ben zich reeais een groot aantal arbeiders voor dit werk aangeboden. Er zijn echter nog stre ken en gemeenten met een groot overschot aan Spr. moet zich beperking opleggen. Spr. kan niet alle dossiers hier gaan behandelen. Spr zal rechtmatige belangen van individueele bur gers en leden der brigade moeten ontzien. Spr. mag niet lichtvaardig optreden, doch moet dat doen zonder aanzien des persoons. Minister Goseling, die de interpellatie - Drop over de marechaussee te Oss heeft beantwoord schrift op den spiegel, een oorspronkelijk detec tiveverhaal van Harry Meester. Menigeen aai benieuwd zijn naar het werk van dezen jon geren Ivans. De andere roman, Abdoel de woee Hjngids, blijft zijn uitstekend peil handhaven. Verder zijn er korte verhalen van Henri da Montfreld: Slaventransport in de Roode Zee; van Maurice Zermatten: Van een touw en een boetekoord, en nóg een beknopte vertelling: van Petrarcö Vargo. Goede vertellers zijn ook aan het woord tn de Narrenkap, die niet zuinig is met zijn ult- gezochtenhumor, terwijl het jonge volkje tn Okki weer alles van zijn gading vindt. Zoo geeft de K. I. deze week bijzonder veel. MKjg* insonovertroffénnmaken vanaf 25 ct. per ons (DRIESIEN oe onbetwistbaar primair het belang van een effectieve militaire verdedi ging van ons onafhankelijke nationale volksbestaan met onze cultureele en histori sche verworvenheden ook moge zijn, dit be lang heeft alleen dan zin, wanneer wat mi litair verdedigd moet worden ook dé moeite van het verdedigen waard blijft, wanneer de militaire verdediging onze volkskracht niet uitput, maar er de indrukwekkende uiting van is. Het meest martiale harnas mist zijn effect, wanneer men bij het opslaan van he* vizier in de gebluschte oogen en het bleeke gezicht van een gedemoraliseerden werkloose kijkt. Het ouderpaar uit Deventer heeft dat zeer Juist ingezien, zooals blijkt uit bet schrijven, dat hpt aan den voorzitter van den ministerraad richtte. „Getroffen does den moed, waarmee zeer veel werklooaen hun moeilijk en zenuwsloopend bestaan aan vaarden, wetende dat voor vele hunner het steeds moeUjjker wordt niet te vervallen in derzoek, terwijl vaststond, dat van een strafbaar feit geen sprake was. Verhoor van verschillende minderjarigen. Een minder jarige, die eerder reeds had verklaard, dat met hem niets was voorgevallen, gehoord in het bijzijn van den aangever, die IS straf, vonnissen tegen zich zag gewezen en ook bij de Kon. Marechaussee als zeer ongunstig bekend stond. Ruchtbaarheid omtrent die zaken. ■y y et mag wel een voorbeeldig blijk van I I actief nationaal bewustzijn en offer- -A A vaardige vaderlandsliefde heeten, dat tal van Nederlanders thans spontaan en vrij willig geldelijke bijdragen storten voor de noodzakelijke versterking onzer weermacht en haar middelen en voor een doelmatige luchtbescherming. Het wellen van deze par ticuliere bronnen is te treffender, naarmate deze Nederlanders zakelijker d.wx commer- cieeler zijn aangelegd en de vooruitzichten op een onvrijwillige aftapplng door middel van de reeds economisch dol gedraaide be- lastingkraan nog somberder en reëeler Wor den. Niet enkel de ernstige woorden en betoo- gen van de regeerlng, maar sterker nog de internationale gebeurtenissen hebben blijk baar Indruk gemaakt zoowel op de heeren volksvertegenwoordigers van divers gekleur de pluimage als op het door hen vertegen woordigde volk zelf. Over deze ontvankelijk heid voor helaas maar al te realistische in drukken en haar tastbare gevolgen, welke het refrein van minister De Wilde cs. .Kr is geen geld” metterdaad schljpt te willen logenstraffen, kan men zich slechts verheu gen. wy zouden ons er echter dieper en in niger over verheugen, wanneer wij niet be hoefden te vreezen, dat het naarstige geha mer op het aambeeld der dwingend nood- zakeiyke defensie-versterklng velen mlh of meer doof zal maken voor een andere nau welijks minder dwingende noodzakelijkheid nJ. die van een meer systematische en min der incidenteele, een grooter en breeder op gezette en met meer durf gevoerde doelma tige werkloosheidsbestrijding. Zeker, tal van meer of minder officieele, meer of minder verantwoordelijke autoriteiten en leiders hou den niet op, hetzij uit overtuiging, hetzij uit polltieken oppositiegeest, met voorhamer - woorden te slaan ook op dit aambeeld, maar het is toch wel teekenend, dat het voorbeeld van het ouderpaar uit Deventer, hetwelk een bedrag van 100 schonk voor een fonds voor productieve werkverschaffing, tot nu toe nog niet zóó heeft getrokken als dat van hen, die nu reeds meer dan een halve ton bijeen hebben gebracht voor defensiedoeleinden. ujimvucm 1^^^ heeft de InterpeUant verachu gemaakt wwy aar nu het geenszins denkbeeldigs \A/ gevaar bestaat, dat ons nationals zelfbewustzijn en zelfrespect te een zijdig en te uitsluitend op de militaire de fensie worden geconcentreerd, hadden wy np het menu van den komenden Kaderdag van de RK. Staatspartij liever 'n anderen hooM- schotel zien prijken dan „Ons nationaal be wustzijn". Als tusschengerecht zal wel-is- waar het probleem der z.g. kleine boeren worden aangesneden, maar dit probleem is slechts een onderdeel van het groote alge- meene probleem, dat wij op den Kaderdag gaarne als „pièce de resistance" hadden zien fungeeren: nJ. dat van een afdoende, alzij dige werkloosheidsbestrijding, waardoor de zgn. „normale werkloosheid” binnen afzien- baren tijd tot een mogelijk onvermijdelijk minimum zou worden beperkt. Met alle waar- deerlng voor hetgeen door de huidige Chris telijke regeering met uitent beknepen mid delen op velerlei gebied soms meer prin cipieel dan practisch is tot stand gebracht, moet het ons toch van het hart, dat wij ons ernstig bezorgd meenen te moeten maken voor de naaste toekomst. Hoe gelukkig wl» ons ook achten, dat Christelijke mannen in het huidige tijdsgewricht zich beijveren om de in het verleden verzamelde nationale waarden te behouden en te beschutten tegen velerlei bedreigingen, wy dienen niet uit het oog te verliezen, dat naast het behou den ook het onhoudbare moet worden ge liquideerd. Een staand leger van welhazst een half mlllloen werklooaen in Nederland is op den duur onhoudbaar en het is Chris tenplicht alles in het werk te stellen dit leger af te monsteren uit den demoraliseerenden lediggang en aan te monsteren voor het ar beidsproces. Vergeleken by andere landen moge onze steunregeling voorbeeldig ge noemd «orden, beter en doelmatiger dan de best denkbare steunregeling is het verschaf fen van arbeid. De R.K. Staatspartij heeft,|fe hier een schoone taak8 te vervullen, welke ztf niet straffeloos zal kunnen veronachtzamen op grond van welk schijnbaar klemmend motief dan ook. De marechaussee is in de eerste plaats poli tiecorps; tucht en discipline c.a. ressorteeren onder Defensie. Iedere minister heeft speci fieke verantwoordelijkheid. De noodig geachte mutaties hebben de volle instemming van den minister van Defensie. Zelfs is er beweerd, dat er groote oneenigheid zou zijn tusschen de mi nisters van Justitie en Defensie! (Vrooljjk- held). Het antwoord op de gestelde vragen luidt: 1. Niet wel is aan te nemen, dat InterpeUant onbekend zou zijn met de in mln of meer sen- sationeelen vorm gestelde beschouwingen in eenige bladen, waarbij ten koste van den bur gemeester van die gemeente en de plaatselijke politie de activiteit der Koninklijke marechaus see overmatig werd geprezen, met nadruk werd gewezen op tegenstellingen tusschen beide., soor ten politie en het gezag van het hoofd van plaatselijke politie tegenover de in bijstand wer kende rijkspolitie werd aangetast en ondermljnd. Deze campagne moet naar mijn oordeel mede ongunstig hebben gewerkt op de mentaliteit der marechaussee. 2. Gedurende het verloop van een achttal da gen zjjn mij die methoden geleidelijk uit ver balen en rapporten bekend geworden. Onverwijld ingrijpen was te meer geboden, omdat de wijze, waarop het onderzoek in de zaak der jeugd- werkloozenzorg had plaats gevonden, den offi cier van justitie reeds aanleiding had gegeven om op 15 November 1937 de brigade der Kon. marechaussee te verbieden onderzoeken in te stellen in zaken waarbij organen der gemeente Oss waren betrokken, hetgeen voor de brigade der K. M. een ernstige waarschuwing moet zijn geweest. Is echter iemand dan voor zijn heele laven onfeilbaar? Het corps is een onmisbaar orgaan, maar in handen van de verantwoordelijke overheid. Deze laat het zich niet uit haar han- - ---- den wringen door pogingen van anderen. Spr. “e 8*eer- groeiend, voelen, en zich af vragen zoekt eer schuld bij hen, die het corps met mq- teloozen eerbied overgieten. De regeerlng moet voor evenwicht zorgen, niet het minst in het belang der menschen zelve. e. Gegronde verdenking van mishandeling van een persoon, verdacht van overtreding der Vuurwapenwet, ten einde hem tot bekentenis te brengen. f. In verbalen in strijd met de waarheid verklaren, op last of met medeweten van den officier van justitie te handelen. De eer van het corps is niet aangetast. Dat voelt men ook in het corps, zooals spr. heeft ervaren. Spr. leest een desbetreffend telegram van de eerste divisie, die dezer dagen jubileer de. voor. Evengoed als de weermacht moet de politie een goed apparaat zijn in handen van de regeerlng. Anders is geen opbouwend werk mogelijk. Krachtige, evenwichtige gezagshapal- having erkent ook de rechten der burgers. Moge het onderling vertrouwen ten deze in het Ne- derlandsche volk nu hersteld zijn. ZU koos daartoe een vreemd middel, zy sneed zich de haren af en legde deze fyn gehakt op boterhammen, welke de man mee naar zyn werk nam. Zooals te verwachten was, ontdekte de man bytyds, welke hinderlaag zyn vrouw hem had ge legd en ’s avonds na zyn werk deed hy asmgifte van het geval by de politie. Even later meldde ook de vrouw zich, die blykbaar berouw vafi haar daden had gekre gen. zy werd ingesloten en er wordt thans een onderzoek Ingesteld naar de deugdelijkheid van het door haar gekozen middel. ^>r. heeft geen behoefte aan sensatie of erb- «t op den minister. Men bewijst geenerlel groep een dienst door gedragingen te verbloemen. Het feit te Oss ligt er nu eenmaal. Er was een reeks “usdrijven, waarvan de daders in het minst Draagkrachtig deel der bevolking leefden.- Lof en onderscheiding is ten deel gevallen aan hen, die oeze „misdadigers" deden vervolgen Doch nu v ordt opgetreden tegen een groep politie, meer onafhankelijk van plaatseiyke omstandigheden öan de gemeentepolitie. Deze heeft niet veel tot baarheid gebracht, wel vele vergissingen be- «aan Hier klopt iets niet. Het is t gevoel van rechtsonzekerheid, dat vooral aanleiding is tot oe onrust, die deze zaak verwekt. De minister van justitie, de heer GOSELING, landarbeiders, vooral in Groningen en Friesland, 6. De juistheid van hetgeen in deze vraag wordt gesuggereerd kan ik in geen enkel op zicht erkennen. Daargelaten de vraag of de jonge opzichters der werkverschaffing, de over treder der Vuurwapenwet, de winkelier B. èn zelfs de assuraptlebezorger v. d. H. behooren tot vooraanstaande kringen van Oss, die, zoo als ook enkele bladen hebben geïnsinueerd, thans tegen de onderzoekingen der actieve marechaussee zouden moeten worden be schermd, merk ik op, dat ik geen onrecht matig optreden duld ten aanzien van eenig persoon tot welken rang en stand deze ook mocht behooren. BU het eerste opslaan maakt dit nieuwe nummer den indruk van te zUn ingesteld op de nadering omslag een naar Rogier kleurenplaat Petrus Christus. De beschouwing over de altyd merkwaardige Passiebloem sluit zich daarby aan en het spreekt vanzelf, dat de Lijdens meditatie van H. de Greevë pc., zich om Chris tus’ Kruisdood beweegt een overweging met diep indringende gedachten. Ook zien we nog een bijzondere fotoreportage vzn een Mexl- caansch volksgebruik in de Goede Week: het „verbranden van Judas”. Naast deze actueele onderwerpen is er weer allerlei stof verwerkt. Van een jaar convooi- dienst der Konlnkiyke Marine in de Straat van Gibraltar wordt verslag gegeven; een be zoek aan de oase Siwa in Noord-Afrika maakt ons bekend met een vreemd gebied; de weer kundige schrijft over schemerbundels; Henri van Mandele schetst een nieuwe industrie tn ons land: de vervaardiging van wol uit melk; de gebeurtenissen van de week worden geme moreerd en enkele geestige foto-pagina’s bren gen nog meer afwisseling. Achterin het blad krijgen de dames weer haar goede wenken op allerlei gebied. ia een nieuwe roman begonnen: Het i» den heer Drop en de Kamer erkenteiyk voor zsnvraag en toestaan der interpellatie. Het °*lle antwoord aan den heer Wynkoop op diens ’’M'n was een weg om een spoedige interpel- te bevorderen. Spr. hecht aan de groote ’aarde hiervan in ons staatsbestel. En tegen- OTer het Hoofd van den Staat èn tegenover de y«Myertegenwoordiging draagt spr. gaarne de TOzotwoordeiykheld. 8»r. vermaant tot besinning. Spr. waar- de interpellatie en haar aoberen vorm. -1 trachten, in Nederland nuchter- en evenwicht in stand te **1 de regeering zich niet *D>renren door lichtvaardig optreden Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nasaau de heer J. D. D. Prulssen, directeur van de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika N.V. te Amsterdam, wonende te Overveen. In gelijken zin heeft de directeur van voor noemden ryksdienst geschreven aan de direc teuren der districtsarbeidsbeurzen, die de plaat- seiyke agenten terzake zullen Inlichten. De heer DROP repliceert. Spr. vraagt zich af, of bepaalde feiten den minister eerst kort geleden bekend zyn geworden. Dit acht spr. koper Overman, heeft nog geen beslissing ge wei van belang. Spr. zou echter willen weten, hoe de rappor ten aan den minister zyn tot stand gekomen. Zijn de gegevens verkregen op grond van over leg ook met anderen dan den procureur-gene- raal? Spr. heeft den indruk dat de procureur, generaal een taak vervulde, die hem organiek niet toekomt. De heer WENDELAAR (Lib.) stemt in met de afkeuring tegen hen die wantrouwen zaaien tegen den minister, justitie en politie. Spr. hoopt, dat thans volkomen recht is gedaan. De heer ROST VAN TONNINGEN (NBB.) zegt, dat de interpellatie volkomen aan spr.’s verwachting heeft beantwoord. Tevoren heeft de minister de vragen van den heer Drop ont vangen om ze te kunnen beantwoorden Spr. prijst de onkreukbare plichtsbetrachting der marechaussee; minister Goseling heeft haar het zwygen opgelegd. Spr. beroept zich op art. 4 der Grondwet. Deze Kamer heeft niet eens harteloosheid De VOORZITTER hamert. De heer ROST VAN TONNINGEN zegt, dat de marxisten zich in deze Kamer vrooiyk hebben gemaakt over het lot van Jonge meisjes. Spr. herinnert aan een zoek geraakt dossier In de zaak-Van *t Sant. Spr. pryst de marechaussee, die Oss zuiverde van Toon de Soep e.d. De heer Drop ging de maréchaussee te lijf (daverende vrooiykheid). Spr verzoekt den hamerenden voorzitter dit luidruchtige gezelschap tot de orde te roepen. (De Voorzitter hamert opnieuw). Spr. critiseert de herbenoeming van den bur gemeester van Oss. Spr. critiseert de houding van den heer Spey- art van Woerden jegens den wachtmeester. Spr. critiseert ook 's ministers houding jegens de brigade marechaussee te Ou. De' houding van den minister is een gevaar voor de rechts zekerheid. Wie deze wenscht, eischt het aftre den van den minister, van dit kabinet. Spr. protesteert tegen de harteloose wijze. of dat zoo door kan gaan. Spr. heeft zich ge regeld laten voorlichten om k jour te blyven. En zag zich genoopt, in overeenstemming met den procureur-generaal, te constateerendie brigade is op hol geslagen. Overplaatsing was in het belang van de menschen zelve. Hun chefs hebben In ’s Hertogenbosch van alle stuk ken kennis genomen. Toen zyn er verder maatregelen genomen Tydeiyk werd eerst. Vrijdag 1 April (vrooiyk heid), aan de menschen der brigade opsporings bevoegdheid ontnomen, niet aan de brigade Geenszins werd de brigade als het ware gecon signeerd In de kazerne. Op 2 April zyn verdere besprekingen gevoerd: inmiddels worden de maatregelen uitgevoerd. De nieuwe brigade zal enkele dagen ook weer opsporingsbevoegd heid hebben. Zooals het was, mocht het niet blyven. Spr. komt tot een beantwoording meer spe ciaal der vragen, als in het bovenstaande neer gelegd. De heer DROP (8D.) zegt, dat er In deze naarheid noodig Iporingsdienst te onthouden mnd van vroegere zaken tegen een hoofacom- ve unuiouaen. nissaris van politie en een tweetal hoofdamb- tenaren noodig; ook dienaangaande is er nog feen klaarheid. Het gaat in Oss om maatregelen tegen per- die rechtstreeks onder het departement Opheldering Is noodig. ook na het ge- sonen staan. geven perscommuniqué. Dzt indertyd de marechaussee te Ou ver- itertt werd, wu noodig en werd algemeen toe- gejuicht Allerlei verhalen hebben de ronde ge daan over de gemeentepolitie te Oss, maar van ernstige feiten is er niets gebleken. Den laatsten tyd zyn er berichten ingekomen, dat niet tegen menschen met bynamen, doch dat ook tegen een fabrikant en een bankier werd opgetreden. Het perscommuniqué is niet dui delijk- Men moet uit de berichten opmaken, dat het besluit om de brigade te Oss een deel van haar taak te ontnemen, plotseling is ge nomen. Er schijnt ook verschil van meening te iljn tusschen de departementen van Justitie en Defensie. Spr. wijst op het tweeslachtig ka rakter der marechaussee. Een opperwachtmees ter te ook hulpofficier van justitie. Waarom is» nu opgetreden? Zeker niet om het geschil tus schen twee departementen? Uit verbalen en rapporten zou gebleken zyn, dat bU opsporingswerkzaamheden door mare chaussees rechtmatige belangen van burgers op Pijnlijke wijze zjjn geschonden. Waaruit bestaat dit en waaruit is dit gebleken? Er is pyniyke onzekerheid in bijna elk woord van het pers communiqué. Waarom moet de marechaussee te Oss zich van opsporingsdienst onthouden? verhouding tusschen gemeentebestuur en marechaussee is in het geding. Er is verwonde ring over de herbenoeming van den burgemees ter nn Oes. In hoever daarvoor reden is, kan spr. niet beoordeelen. Is de marechaussee haar bevoegdheid tegen het gemeentebestuur te bul ten gegaan? Hoe denkt men een verkeerden toestand te' herstellen door de marechaussee gedeeltelijk buiten werking'te stellen? Spr- stelt de volgende vragen: 1. Welke a^n de niet wei te verantwoorden uitingen in sommige persorganen, die tegen stellingen hebben geschapen tusschen de bri gade der Koninklijke marechaussee te Oss eenerajjds en andere organen van bestuur en politie anderzijds, welker aanwakkering niet’ kan worden geduld? 2 Sinds hoelang is uit verbalen en rappor ten gebleken, dat by het opsporingsonderzoek door de Kon. marechaussee te Oss methoden werden toegepast, waardoor rechtmatige be-- langen van burgers op pijnlQke wyze werden geschonden, zoodat het onverwyid geboden was’ maatregelen te nemen om het vereischte even wicht te herstellen? 3. Welke bepaalde feiten, gebeurtenissen of gedragingen hebben aanleiding gegeven tot het- besluit om aan de brigade der Kon. mare chaussee te Oss opdracht te geven zich tot nader order van opsporingsdiensten te ont houden? 4. Wat is den minister bekend van de ver houding tusschen gemeentebestuur of gemeen tepolitie en de leiding der brigade van de marechaussee te Oss. op welk tydstlp Is een* minder goede verhouding hem bekend gewor- en welke maatregelen'stelt de minister zich voor te nemen ten einde deze verhouding5 op goede basis te regelen? 5. Acht de Minister het uit een oogpunt van algemeen justitieel beleid Juist, in omstandig heden als die te Oss aanwezig zyn, de brigade oer Kon. marechaussee surveillance en bewa kingsdiensten te laten doen blykbaar ook in het territoir der gemeentepolitie, terwyi de brigade haar voornaamste taak, waarvoor zy destijds is rereterkt, niet mag uitoefenen? Moet de Minister niet erkennen, dat het J*70» van rechtszekerheid kan zijn aangetast d°oz ingrijpen op een oogenblik. dat gerechtelilk pnoerzoek werd gedaan in andere kringen d-»r te’olklng dan die, waarin sinds 1935 misdrijven werden opgespoord en tot berechting gebracht °P wolke wyze stelt hy rich dan voor de ^yyorgen voor rechtszekerheid geiykeiyk voor «Ie bevolkingsgroepen te herstellen of te ver sterken? van de belangen zoo gering waren, dat, al ware de verjarlngstermyn nog niet voltooid geweest, een opsporingsonderzoek niet opportuun was te achten. Arrestatie en de wijze waarop zulks ge schiedde. Huiszoeking en in beslagneming ge heel archief op eigen gezag. De aan deze heele zaak gegeven ruchtbaarheid. b. Zaak opzichters-werkverschaffing: Ondanks mededeeling van het hoofd van po litie van Oss, dat hem by onderzoek gebleken was, dat het hier geen strafbaar feit betrof, overgegaan tot arrestatie van dia twee jonge menschen, die by voorgeleiding na vier dagen door den Officier van Justitie werden in vrijheid gesteld. Indien van eenig- strafbaar feit sprake zou zyn geweest, had dit geen hoogere waarde kunnen betreffen dan ongeveer 10,Veelruehtbaarheld, waardoor gemeente lijke gezagsdragers volkomen ten onrechte In een kwaad daglicht werden gesteld. (Zie antwoord op vraag 2). c. Onrechtmatige arrestatie In een van den aanvang af aks civielrechtelyk te onderkennen financieels kwestie, waarby klaarblykelyk de bedoeling heeft voorgezeten door vryheidsbe- rooving pressie tot oplossing der kwestie in een bepaalde richting te beïnvloeden. jaar geleden gebeurd zouden zyn. De kroon- een berucht individu, dat zich' bïykêns "rappor ten op zedeiyk gebied beestachtig gedragen - heeft. Wat meer inzonderheid de derde betreft, komt spr. tot de strafzaak een fabrieksdirecteur te heeft haar normaal verloop. De verdachte is in arrest en er is niet aan gedacht, hem daaruit te ontslaan. Het vooronderzoek ie reeds ver gevorderd. Spr. wijst op lofwaar dige activiteit der brigade ten dese. 3. Tot de bedoelde opdracht hebben aan leiding gegeven de volgende feiten: tn <M gistermiddag gehouden vergadering „n de Tweede Kamer was aan de orde de taterpeilatte van den heer Drop over voorloopige beslissingen ten aanzien van de brigade der Koninkiyke marechaussee te Om en hetgeen daarmede in verband staat. waar zich weinig of geen arbeiders aanbieden. In deze gemeenten zal worden nagegaan, of gehandeld wordt in den geest van de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d.d. 2 Maart 1938. Omtrent de plaatsing van landarbeiders in Duitschland werden door genoemden directeur kortgeleden besprekingen gehouden met de be sturen der drie groote landarbeiders-organlsa- ties, te weten de Roomsch-Katholieke, de Chris- teiyke en de Moderne Bonden. Deze bonden hebben zich bereid verklaard deze bemiddeling te bevorderen. Daarby bestond eenstemmigheid over de opvatting, dat het werk in den land bouw in Duitschland alleszins geschikt is voor ongehuwden en kostgangers en in het algemeen ook voor gehuwden, doch dat by de plaatsing van gehuwden rekening dient te worden gehou den met de gezinsomstandigheden. 5. Deze voorloopige maatregel werd door noodzakeiykheid geboden.. Een voorname taak van de versterkte brigade ligt in de beoefening mede der preventieve politie, het door haar gezag en waakzaamheid voorkomen van straf bare feiten. Het ware onjuist geweest de brigade daarvan te ontheffen. zaak zyn de ministers van Defensie en Blnnenlandsche Za- betrokken. Het heeft den burgemees ter van Oss niet aan tact en doortastend heid ontbroken. Met den ambtgenoot van Defensie is er ook volledige overeenstem ming. Een 38-jarige werkman uit de Boerenstraat te Den Haag is byna het slachtoffer geworden van de haren zyner vrouw. Het echtpaar leefde sinds geruimen tyd in oneenigheid en dit was op het laatst zoo hoog geloopen, dat de vrouw besloot haar man te vergiftigen. Wat spr. het meest getroffen heeft, is de ma nier, waarop men minderjarigen nu heeft mee nen te moeten hooren, over dingen die zeven hreft.l\veroord^7en^te7den

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 17