PURQ1L) geneest en Ziu/itefct de huid Werkverruiming DE KONINKLIJKE MARECHAUSSEE PRACHTIG GESLAAGDE ZWEEFVLUCHTEN DRUKKE ZONDAG VOOR DE BRANDWEER EXPORTBEDRIJF VOOR BLOEMBOLLEN 1 ‘MAANDAG 11 APRIL'1938 Groote brand te Boekelo HET ZUIDERZEEFONDS -1 Ultimatum opgeschort GELDKISTJE IN DE HEI GEVONDEN MOTORPOLITIE HAD TEGENSLAG WEER GEHEIME ZENDERS IN DEN AETHER De verloven van de dienstplichtigen Een treindeur was losgetrild Van de Residentie naar Zeeland Inval in een N.S.B.- kringhuis Hei vernield Versnelde uitvoering van plannen Ook voor de jeugd I t •J een r. 4000 riet vernield gedeelte de De Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield hedenmiddag haar 18«e Algemeene Vergadering in het Krelagehuis te Haarlem. Politieke spanningen kunnen onaangename verrassingen bereiden De eigenaar had nooit aangifte gedaan Uitstalling beleedigend voor het openbaar gezag? Hr. Ma. „Hertog Hendrik” te Funchal vuurtje had gestookt om eenige kippeneieren te kooken. het het Tm behoeve van de bestrijding der jeugd werkloosheid Is eveneens een beroep op het Werkfonds gedaan. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Fabriek der Kon. Ned. Zout- industrie gedeeltelijk uitgebrand Onder leiding van den commissaris, den heer O. M. van Veen, heeft de politie te Hengelo een inval in het NBB.-kringhuis aan de Enschede- scbestraat gedaan. In de etalage van dit pand een vroegere winkelzaak was een tweetal wasfiguren geplaatst: een NSB.-er in uniform en een marechaussee. Het eerste vermeldde als bijschrift: „Ik ben staatsgevaarlijk" en onder Jiet andere stond: „ik ook”. Het was duidelijk, dat hier op bepaalde recente gebeurtenissen werd gedoeld. De politie sag hierin een belee- diging van het openbaar gezag en heeft de was figuren in beslag genomen. Ms. pantserschlp ..Hertog Hendrik”, n- der bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. 3. Bueninck, Is 8 April te Funchal aange komen. zal moeten geven, die haar krachtens de bij haar georganiseerde oppervlakte en haar werk ten bate van het vak toekomt. 5-jaarllJksche tuinbouwtentoonstelling, is even eens een collectieve inzending verzorgd. Op de Primavera, die dezer dagen is geopend, en die gedeeltelijk samenvalt met de tentoonstelling in Boskoop, is uiteraard geen collectieve inzending aanwezig, maar op die belangrijke tuinbouwten toonstelling ie het artikel toch ook vertegen woordigd. Drie gezinnen dakloos Zaterdagavond, te omstreeks zeven uur zijn de drie arbeiderswoningen onder één dak. be woond door de gezinnen W. Rip, J. Rlp en O. van Tm tot den grond afgebrand. Opstal en in ventaris waren, hoewel laag, verzekerd. De brandweer was spoedig ter plaatse en be hoefde zich te beperken tot nathouden van de aangrenzende openbare school en doodkisten- fabrlek der firma van der Helm. Ruiten van passeerenden wagon vernield Maar toch werpt zij bij mij de vraag op. of er niet teveel van het goede komt. Ieder oogenbllk is er een tuinbouwtentoonstelling, en zooals nu worden binnen een beperkten kring zelfs drie belangrijke tentoonstellingen tegelijkertijd gehouden. Spr. waarschuwde voor het euvel van tentoonstelllngsmoeheid en zeide, dat het bloembollenvak zich in dit opdicht niets te verwijten heeft. Nabij het station Hlllegom is Zaterdagmid dag een spoorwegongeval gebeurd, dat, gezien de omstandigheden, nog een zeer gelukkigen af loop heeft gehad. een prooi zijn *1 van om over- Jan Hoekstra vloog van Teuge naar Welschap in ander half uur nu af, of de briga des der Marechaussee vooral bij van politioneels Naar wij vernemen, Is bij legerorder bepaald, dat de dienstplichtigen van heden 11 April af tot nader order telkens slechts in ploegen, de helft van het aantal, met verlof mogen ver trekken. Deze maatregel sou een gevolg zijn van den internationalen toestand. Op tal van plaatsen kraaide tydens het week-end weer de roode haan SI October ax aal nog nader een Twee verkeersagenten gewohd bij een achtervolging Men ziet: er is leven in de brouwerij, en de luxe tuinbouw maakt nog altijd via het tentoon- stellingswezen propaganda voor zijn producten. Iets, wat toegejuicht moet worden, want ten toonstellingen zijn altijd voor den luxe tuin bouw van groot belang geweest en zij zullen dat ook blijven. ig van Assen reden. Ter hoogte van traat draaide een voor de verkeers- ende auto, bestuurd door den heer oningen, links af. hetgeen de be- i het politievoertuig te laat bemerk- >lg was, dat het motorrijwiel met op den auto inreed. De agent H. M., die ain het stuur zat, kwam onder de motor fiets terecht, terwijl zijn metgezel, de agent O. van 8. op straat geslingerd werd. Beiden werden met verschillende verwondingen in het katho lieke ziekenhuis opgenomen. Auto en motorrij wiel werden vrij ernstig beschadigd. De voort vluchtige motorrijders konden door dit ongeluk gemakkelijk ontkomen. Spr. wees op de belangrijke en met succes be kroonde inzending op de tuinbouwtentoonstel ling in Toronto, waardoor niet alleen in Canada, maar ook in de Vereenigde Staten, weer de aan dacht op de bloembollen is gevestigd, wat nog versterkt zal worden door de groote inzending op de in 1939 te houden Wereldtentoonstelling in New York, die in nog sterker mate het Ame- rikaansche publiek van de schoonheid en de on misbaarheid van het product moet overtuigen. Op de Oentsche Flora Hén. de belangrijke en in ternationaal altijd zeer de aandacht trekkende Toen de electrische trein, welke 18.38 uur uit Leiden vertrekt, het station Hlllegom pesseer- de, hoorden de inzittenden van een derde klasse wagon een hevigen slag en gerinkel van glas. Bij onderzoek bleek, dat twee ruiten in een van de compartimenten geheel versplinterd waren, terwijl ook de voorste ruit in het achterste wa- gongedeelte een gat vertoonde. Een passagier, die in het eerste compartiment zat, kreeg slechts enkele schrammetjes in het gelaat. Men mag van geluk spreken, dat zich verder nie mand in dat wagongedeelte bevond, aangezien in dat geval ernstiger gevolgen niet zouden zijn uitgebleven. Toen de trein te Haarlem aan- kwam, was bij den stationschef, aldaar, reeds het telefonisch bericht uit Hlllegom binnenge komen. dat men daar langs de spoorbaan glas scherven gevonden had. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het in cident gebeurd is ter hoogte van de losplaats van het station Hlllegom. Hier stond een steen- kolentreln gerangeerd. Bij het passeeren van den electrischen trein is de klink van een der klapdeuren losgetrild, waarop de deur openge slagen is tegen den passeerenden trein. Hierbij heeft een gedeelte van de deur den trein ge raakt en is de klink met groote kracht tegen de vensterruiten geslagen met de gemelde ver nielende gevolgen. aantal der af- door be- Zondagmiddag te half drie hadden twee leden der verkeerspolitie te Groningen in eep motor met zijspan op den Heerenweg de achtervolging ingezet van twee motorrijders, die een overtre ding hadden begaan en die met groote snelheid in de rich: de Willem! agenten/ri L E. StUi te. Omtrent den brand te Boekelo wordt nog ge meld. dat dank zij het onmiddellijk ingrijpen van het personeel en van de Enschedesche brandweer de schade van zeer beperkten om vang geweest is. In de desbetreffende afdeellng die voor de eigenlijke productie niet meer in gebruik is, brandden slechts een deel van het dak en een deel van den zoldervloer uit Het bedrijf zelf ondervindt vaa een en ander niet de minste stoornis. Dit wordt nog duidelijker uit het feit, dat een aantal houten vaten, in de onmlddelljjke nabijheid van den vuurhaard, een dieeelaute, waarin waarschijnlijk kort sluiting is ontstaan volkomen gespaard bleef. Het vuur zocht direct door den trek der lucht kokers recht naar boven door zoldering en dak zijn weg. De gemeentelijke en de provinciale indeeling van den N.O.-polder maakt een punt van over weging uit bij de Regeering, zbodat daarom trent nog geen oordeel kan worden uitgespro ken. Deze indeeling zal bij de wet moeten ge schieden, zoodat de Staten-Generaal daarbij sullen worden betrokken. Door tot nog toe onbekende oorzaak is Zon dagmiddag tusschen Lottum en Tienraay een perceel heide en Jong opgaand hout over een oppervlak van ongeveer 10 H.A. in de asch ge legd. Van alle zijden werd hulp geboden, zoodat gevaar voor uitbreiding van den brand spoe dig geweken was. Ook Zondag hebben geheime zenders zich weer doen hooren. Op een golflengte van 199 meter werd omstreeks elf uur gramofoonmuziek uitgezonden, doch er trad een ernstige stoornis op. De omroeper deelde mede, dat het een proefuitzendlng betrof, als vervolg op de uit zendingen van den in beslag genomen sendei de „Nachtegaal". Ook deelde hij mede, dat oe zender zich in een auto bevond. De uitzending duurde tot twaalf uur. Een tweede geheime sen der werkte op een golflengte van 400 meter. Niet alleen zweefvlieger Hoekstra, doch ook de heer H. van Zanten, lid van de Haagsche Zweefvllegclub heeft zondag een langen tocht gemaakt. Te half twaalf werd hij in een Baby Grunau van het vliegveld Ypenburg gesleept tot 800 meter. Het was zijn bedoeling naar het vliegveld Woensdrecht te vliegen, doch de wind was zoo gunstig, dat hij langs de kust ia doorgevlogen naar Vlissingen, een afstand van 88 KM. Te 13.40 uur daridé hjj het vlieg veld. Deze vlucht is van te meer beteekenis, omdat nog nimmer boven de Zeeuwsche eilan den een lange-afstandsvlucht is gemaakt. 0t Regeering vraagt opnieuw een crediet van f 30 millioen voor dit doel Al stuit bij de voorbereiding der werken het Werkfonds telkens op zeer groote moeilijk heden. zoo van flnancieelen als van technl- schen aard, toch blijft de regeering er naar streven, de werkzaamheid van het Werkfonds met grooter kracht voort te zetten, opdat de nog steeds heerschende groote werkloosheid, mede door opvoering van het aantal arbeiders, werkzaam bjj Werkfondswerken. binnen het nuun der financleele mogelijkheden zooveel mogelijk wordt bestreden. In verband daarmede is tot uitbreiding van de outillage van het werkfonds met twee in genieurs en administratief personeel" besloten. Het thans aangevraagde crediet acht de rë- geering noodzakelijk voor de versnelde uitvoe ring. Indien mocht blijken, dat dit crediet on voldoende is voor de financiering van econo misch verantwoorde plannen, zal de regeering een nieuw crediet aanvragen. «- inister Goseling heeft in de Ka- mer de genomen maatregelen ■Lv A tegen de door .overmaat van lof” tot „overijver" gedreven brigade der Kon. Marechaussee te Oss zoodanig verdedigd en gerechtvaardigd, dat zelfs tegenstanders werden bevredigd en overtuigd. Natuurlijk was er ook een enkele tegenstander, die zich niet mocht en niet wilde laten overtuigen, omdat dat niet in zijn politieke sensatiekraam te pas kwam, maar dit disqualificeerde dien tegenstander zelf en niet den minis ter. Zooals Z. Exc. min. Geseling aan het slot van zijn rede verklaarde, is door de „ernstige fouten", welke er in de Ossche brigade zijn gemaakt, de eer van het korps als zoodanig niet aangetast, en wij zijn het daarmee natuurlijk hartgrondig sens. De Koninklijke Marechaussee is een flink kordaat korps, dat zich in den loop der jaren een welverdiende reputatie heeft verworven, een reputatie, die te sterk is om door de gemaakte fouten in een bepaalde brigade, welke ook veel goeds heeft gepresteerd, te kunnen wor den te niet gedaan. En toch heeft de Minister In zijn rede, volgens het „Hbl.”, een paar opmerkingen gemaakt, die te denken geven en in ieder geval een paar klemmende vragen wettigen. Zoo heeft Z. Exc. Min. Ooseling uitdrukke lijk verklaard, dat de begane fouten uit de rapporten van de Marechaussee zelf bleken en dat de divisiecommandant en de inspecteur van het wapen der Mare chaussee na inzage van de dossiers „ontzet” waren. Hieruit blijkt naar onze meenlng ten eerste, dat de Marechaus see te Oss, die de rapporten samenstel de, zich er niet van bewust was, dat er in de brigade „ernstige fouten" waren begaan en de gemaakte fouten als in een rapport vermeldenswaardige goede of normale handelingen beschouwde, en ten tweede, dat nóch de divisiecomman dant, nóch de inspecteur van het wapen kennis droegen van een dusdanig optre den der Marechaussee te Oss, vóórdat de minister hun inzage van de betreffende dossiers verleende. Zaterdagavond omstreeks half elf werd Enschedesche brandweer gealarmeerd hevigen brand tn het gebouwencomplex 'Zondagmiddag ie ómstreëks drie uur is Te twaalf uur 50 was Hoekstra te Teuge door bet motorvliegtuig P.-H.-C.E.O., tot een hoogte van 400 meter opgesleept, op welke hoogte hü de verbinding met het motorvliegtuig verbrak. Rustig steeg het Bussard-zweefvhegtuig. pro- flteerende van de thermiet, die onder de bolle witte wolken, welke langs den blauwen hemel tot aan- 8pr. wjjdde dan nog een beschouwing aan de dezer dagen gepubliceerde hefflngpercentages ten bate van het surplusfonds over den oogst 1937. Voor hen, die zich in deze percentages verdiepen zullen ze logisch blijven. De lagere hefflngpercentages zijn gedeeltelijk te wijten aan het slechte gewas. Spr. besloot zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat een werkelijke gezondmaking van het vak bereikt zal worden door vergroeiing van den uitvoer. Zondagmiddag te vijf uur is een heidebrand uitgebroken tusschen de Punt, Norg en Eelde. Het vuur woedde In hoofdzaak op een stuk heide dicht bij het militaire kamp te Donde ren. Onmlddellljk vertrokken uit het garnizoen Groningen twee detachementen miltairen, om aan .het blusschlngswerk doel te nemen. De in Donderen gestatlonneerde munitiema gazijnen liepen geen gevaar. Na hard werken slaagde men er met vereende krachten in. het vuur te blUsschen. Te half acht had men den brand onder de knie en konden de militairen naar Groningen terugkeeren. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek Ingesteld. In afwachting van bet resultaat der cnder- handellngen tusschen partijen in de sigaren industrie is het ultimatum, dat Zaterdag af liep. veertjen dagen opgeschort Heden werd dus op geen enkele fabriek ge staakt. Het ledental steeg zeer aanzienlijk en be draagt thans 4000. De belangstelling voor keu ringen en tentoonstellingen neemt steeds toe. Spr. beschouwde dan de politieke spanningen, die het economische leven en vooral het export bedrijf zeer groote en onaangename verrassin gen kunnen bereiden. Terwijl de bollen in den grond zitten, worden deze In het buitenland verkocht op condities van betaling, lang nadat de levering is geschied en daardoor is er haast geen bedrijf, waarvoor de gevaren van politieke conflicten en plotseling ingrijpende economi sche maatregelen zoo groot zjjn als juist het bloembollenbedrljf. Zondagmiddag is de bekende zweefvlieger Jan Hoekstra, instructeur van het Nederlandsche Instituut voor Zweefvliegen, er in geslaagd met zijn zweefvliegtuig de PJI. 63 een oefenvlucht te volbrengen, waarvan tevoren het doel het vliegveld Welschap reeds was vastgesteld. slag hebben aangezegd, met het motief, dat zij niet volwaardige arbeidskrachten zouden zjjn, is onjuist. Wel echter hebben vijf arbeiders, na herhaalde waarschuwing, de mededeellng ont vangen, dat zü met ingang van 1 April J.l. zou den worden ontslagen, omdat hun arbeids prestatie niet aan redelijk te stellen elschen voldeed. Op grond van de hieromtrent verkre gen Inlichtingen kan de minister met bevor deren, dat dit ontslag wordt ingetrokken. Er is geen reden voor optimisme, maar ook niet voor pessimisme, men diene slechte zijn vak. Na een jaar van stefte verbetering der conjunctuur moet een inzinking helaas weer ge constateerd worden. De Regeering heeft bü de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verhooging van het crediet voor werk verruiming. n pt Memorie van Bü de wet Tin 2 -en welk De brand is veroorzaakt doordat eenige meisjes met lucifers hebben gespeeld. Deze lu cifers waren op de heide achtergelaten door een achtjarigen jongen, die Zaterdagavond een de voor een de Koninklijke Nederlandsche Zoutlndustrie te Boekelo. Een auto, welke in de fabriek geplaatst was. geraakte door onbekende oorzaak In brand. Per soneel trachtte, zoodra de brand was ontdekt den brandenden auto naar bulten te rijden, doch te vergeefs. Reeds had het vuur zich aan de zich in de nabijheid bevindende olie medege deeld en weldra stond het gebouw, waarop een groote luchtkoker staat, in lichter laaie. Aan vankelijk bestond er vrees, dat de brand zich zou uitbreiden. Door het snel Ingrijpen van de brandweer kon dit gevaar worden afgewend. Na ongeveer anderhalf uur was de brand weer het vuur vrijwel meester. Het gedeelte van de fabriek, waarin de brand is ontstaan, is grootendeels uitgebrand. schoven, ruimschoots aanwezig was, zienljjk grooter hoogte. De bedoeling van den heer Hoekstra was naar Eindhoven te vliegen. Spoedig richtte hij den steven naar het Zui den. Op wisselende hoogten, nu en dan op 1800 M.. steeds de gunstigste luchtstroomtngen onder de wolken opcoekende, gleed de P. H. 83, voortgestuwddoor den Noordoostenwind, in de richting van Brabant en later duidelijk in de richting van Eindhoven, waar de bezoekers van het vliegveld Welschap te ongeveer kwart over twee tot hun groote verbazing een vreemd zweefvliegtuig in de lucht ontwaarden. Aan de Memorie van Antwoord aan de Der- JCamer over h*t ontwerp van wet tot vast- •telling van de begrooting van inkorrsten en uitgaven van het Zulderzeefonds voor 1938 Is “«t volgende ontleend: Bü beoordeeling van gegadigden voor een ««roerij in de Wieringermeer wordt in de eer- we plaats aandacht geschonken aan de land bouwkundige bekwaamheid der candidaten, «»wel theoretisch als practlsch, zoomede aan un persoonlijke geschiktheid om het door hen •evraagde bedrijf te exploiteeren. Voorts moe- kunnen beschikken, hetzij persoonlijk. y. met nulp van hun naaste familie, over benoodigde bedrijfskapitaal, dat op ƒ300 peI_H A i« bepaald. d °!JnededeeUn8. dat in 1937 slechts 7 van 300 gegadigden uit de provincie Groningen r een boerderij in aanmerking zjjn gebracht, OP een misverstand berusten. Van de 87 kon»« jMr aangenomen pachters zijn 13 af- d ug ult die provincie. Evenmin is Juist, vlakfeen der bedrijven in 1937 met een opper- van 50 H.A. zou zjjn uitgebreid. Wel gem6ente Opperdoes opnieuw een van plm- 80 HA cultuurgrond als and verpacht, voor onderverhuring aan in in JJemeente wonende tuinders, teneinde dezen stellen de teelt van akkerbouwpro- in te schakelen en daardoor een betere jjuchtwlsseling op hun bedrijfjes mogelijk te e2**Ld® Stichting Joodsche Arbeid is ir 1936 B* p2:dtover««nkomst gesloten, waarbij 301 60 - cultuurgrond in pacht werd uitgegeven lük» p*chtPrüs. welke ook voor socrtge- gevra» <’Tden elders in de Wieringermeer wordt Dulta-h f>1> deze Rronden worden circa 170 emigranten voor het landbouwbedrijf 7^;, Toor emigratie naar het buitenland, l^chtövereenkomst loopt 22“trent bestendiging 1 worden genomen. jerkaveling van de landbouwbedrijven *rtngermeer wordt ook aan het klein- ie noodige aandacht geschonken. mededeeling, als zou de directie van de aan een aantal arbeiden ont- Idat men baar in bet bloèmböuênvak de positie Het zal nog gerulmen tijd duren, voordat een definitieve gemeentelijke indeeling van den N.O.-polder tot stand zal kunnen komen; de ervaring in de Wieringermeer opgedaan, geeft hieromtrent eenige aanwijzing. Zondagmiddag te twee uur is brand uitgebro ken in een groote hoeveelheid riet, die op het terrein „Gorretje", in de onmiddellijke nabij heid van de kom der gemeente Puttershoek, was uitgeslagen. De brand is vermoedeljjk ontstaan door het wegwerpen van lucifers. Binnen zeer korten tijd stonden veel schel ven riet in lichter laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinde ren, dat voor een waarde van naar schatting 4000 gulden een prooi der vlammen is gewor den. De schade wordt slechts voor een door de verzekering gedekt. —3 Toelichting luidt: 1 3 Juli 1934 werd voor werk- /..r--- een crediet toegestaan van 7^0 000000, welk bedrag bü de wet van 1 lueustus 1936 werd verhoogd met 6.300.000 gebracht op 66.300.000 en b<j de wet Anril 1937 werd verhoogd met 33.700 000 ^door het derhalve kwam op 100.000.000, Wdk bedrag practlsch ten volle geblokkeerd is. deze gelden is begrepen een bedrag -af M00H00, hetwelk ingevolge de tusschen Staat der Nederlanden en de gemeente Am- •t-rdam gesloten overeenkomst in zake den van een nieuw raadhuis, goedgekeurd bü de wet van 18 JuM 1936, tn het dienstjaar 1938 ,,n de gemeente Amsterdam moet worden nitackccrd Van bet geblokkeerde geld was 1 Februari .Mg da betrokken instanties uitbetaald een tedrag van rond 40.000.000. Hierbij zü opgemerkt, dat een aanmerkelük hn—r bedrag is verwerkt, aangezien van de welke voor de eerste maal zjjn opge- jCTerd de onderhoudstermijnen zün ingenou- den terwül bovendien de kosten van admi nistratie, e.d. van dengene, die hulp van bet Werkfonds ontvangt, eerst na beëindiging van bet werk worden uitbetaald. Voorts kan hieraan nog worden toegevoegd, dat de werken in uitvoering reeds verder zün —vorderd dan de betalingen zouden doen ver moeden Dit houdt verband met de termijnen van betaling, welke door de betrokken instan ties soms gerulmen tüd na den verstreken ter mijn bet Werkfonds in rekening worden ge bracht Nog een belangrijk aaïftal plannen ie in onderzoek, waarvan in ieder ge val een groot gedeelte voor finan ciering ten laste van het Werkfonds in aanmerking komt. Dientengevolge ia de regeering te rade geworden, een nieuw crediet van f 30 millioen aan te vragen. Welke plannen uit het nieuwe crediet zullen worden gefinancierd en voor hoe langen tüd dst nieuwe crediet zal kunnen strekken, kan niet bü voorbaat worden aangegeven. Wel kan worden opgemerkt, dat het aangevraagde be drag in hoofdzaak zal worden bestemd tot be strijding van de koeten van rijkswerken en werken van andere publiekrechtelüke lichamen. Zooals uiteengezet in de Memorie van Toe- UcbUng van het wetsontwerp tot verhooging ven het crediet tot 100.000.000, zal het Ver- keersfonds slechte bü uitzondering een beroep op bet Werkfonds doen T t t vragen ons w het verrichten opsporingsdiensten niet een te groote aelfstandlgheld genieten en te weinig door de verantwoordelijke superieuren worden gecontroleerd. Bij de gemeente lijke politie komt een onderzoek van eeni ge beteekenis en belang al heel spoedig in handen van een inspecteur of com missaris. die doorgaans een breedere ont- - wikkeling bezit en een meer gespeciali seerde opleiding heeft genoten dan een- wachtmeester of een opperwachtmeester van de Marechaussee. Wanneer de Mare chaussee-brigades niet voldoende geleid, gecontroleerd en geïnspecteerd worden door hun verantwoordelijke superieuren, dan kunnen er licht tactische fouten worden begaan, gelijk thans In Oss aan it zijn gekomen, fouten, die men jade-personeel eigenlijk niet al te zwaar mag aanrekenen, omdat het met een te groote verantwoordelijkheid on evenredig aan zijn opleiding in bepaalde gevallen wordt belast. De eer van het korps heeft inderdaad niets geleden, maar het lijkt ons niet overbodig, dat de inwendige organisatie en verhoudingen in het korps eens grondig worden beke ken. opdat deze geschiedenis van Oss zich niet meer zal kunnen herhalen. Kinderen speelden met vuur Twaalf etuks vee omgekomen Zondagochtend te negen uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken In de stallen, grenzende aan de groote boerderij van den land bouwer Zantlng op het Bergje te Dedems- vaart. Met groote moeite slaagde men erin een gedeelte van het vee te redden, doch rijf koeien en zeven varkens kwamen in de vlam men om. Ook een hoeveelheid hooi en landbouwwerktuigen werden een vlammen. De stallen en de schuur gebrand. Het woonhuis kon evenwel, het krachtig optreden van de brandweer, houden blüven. Verzekering dekt de schade. op het rüksschietterreln bü Ede op de groote hei de. in de nabüheid der militaire schietbanen door onbekende oorzaak een groote brand ont staan. Aangewakkerd door een vrü feilen wind joe gen de hoog oplaaiende vlammen over breedte van 500 M. in de richting van het Edesche boech. Met man en macht werkten de boechbrand- weer en de Edesche politie onder leiding den commissaris met schoppen en takken den brand tot staan te brengen en een slaan op het bosch te voorkomen. Groote donkere wolken stegen ten hemel en maakten tot ver in den omtrek den brand zichtbaar. Uit alle richtingen kwamen honderden be langstellenden opdagen. Militairen van het garnizoen weiden gerequi- reerd om bü de blusschingswerkzaamheden as sistentie te verleenen. Dank zü het kordate optreden van brand weer en boschbrandweer, die krachtig werden terzijde gestaan door tal van jongelui o.m. leerlingen van het Roelof Hartlnstltuut, is de brand gebluscht, toen de vlammen nog slechte 100 M. van het bosch verwüderd waren. In het geheel is een terrein van 3 HA. ver nield. De militairen behoefden geen hulp te verlee nen, daar de brand reeds voor hun aankomst kon worden bedwongen. Zondagmiddag heeft een tweetal leidsters van een welpengroep op de helde te Laren, nabü de Witte bergen, een metalen geldkistje gevonden. Het bleek geforceerd te zün en nog ƒ95 aan bankpapier te bevatten, terwijl voorts enkele brieven in het kistje werden gevonden. Deze bleken te behooren aan een inwoner van Bus- sum, die evenwel nooit aangifte heeft gedaan van een inbraak. De politie stelt een onder zoek in. De voorzitter, dr. A. J. Verhage. herdacht in zün openingsrede allereerst de overledenen. Hü schetste de beteekenis van dr. H. J. Lovink, tn leven dlrecteur-generaal van den Landbouw en eere-lld der vereeniging. De afdeellng Beverwük zag haar oud-voorzit- ter, den heer D. Koster, ontvallen, de afdeellng Heemstede betreurde het verlies van Jan Braam. Met den heer J. J. Bouman ging een vakman van den ouden stempel met een ultgebreidé kennis heen. P. de Jong was een strüder in Westland en C. Kroon was een bekende Baam- sche dahlia-kweeker. Over de reorganisatievoorstellen, ging spr. voort, vinden nog steeds besprekingen plaats, die echter nog niet tot zoodanige resultaten hebben geleid, dat her-behandeling vruchtbaar kan zün. Men dlene echter in het oog te hou den, dat de vereeniging is in de eerste plaats de het bloembollenvak vertegenwoordigende orga nisatie én men zal er mede te rekenen hebben. Te tien minuten voor half drie pre cies anderhalf uur na het vertrek van Teuge daalde de P. B 63 vlak voor den hangar. Hoekstra werd door de zweefvliegen met gejuich begroet Verkleumd van koude boven vroor het vijf graden vertelde Hoekstra van zün tocht aan zün Elndhovensche sportvrienden, die enthou siast waren over de prestatie van den instruc teur. Zü waren danig verrast en begroetten den heer Hoekstra als eersten zweefvlieger, die op deze wüze Welsch-- bereikte. De Eindhoven ?roclub zal binnenkort een motorvllegti schaffen, welke het mo- gelük zal maken, dat voortaan zweefvliegtui gen tot grooter hoogten zullen kunnen worden opgesleept, hetgeen den prestaties ten goede zal komen. „Wat i» mijn jurk ia nu wwar prachtig wit. hè Moadar? En wat ruikt het frischl Het I» véél mooier dan de vorige kaerl” „Ja kind, maar nü /s het ook weer in Persil gewasschen I Moeder heelt éénmaal een goedkoop zelfwerkend waschmiddel genomen, dat doet ze nóóit meer. Voor de wasch gaat er niets boven Persill" M

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5