Chineesche troepen over de Hebben tegenaanvallen der linkschen succes? ONS BLAD De overeenkomst van Rome Het moorddrama te Lochem Oostenrijkers bij den H. Vader Daladier krijgt volmachten Het nieuws van DE BAROMETER JAPANSCH GENERAAL GESNEUVELD BEIDE ZIJDEN MELDEN OVERWINNINGEN Schuschnigg nog te Weenen Aardbeving in Zuid-Italië JOH. LAÜWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER OOK SPOORFONDS heden Zaterdag parafeering Autobus door trein gegrepen De Hababurgera Gevecht van Hindoes met Mohammedanen eereraad? V«rmoedelyk geen slachtoffers Radio-Bari betert zich Mgr. Sproll stemde niet Werk bU Peugeot hervat Het leger pan «mate heeft MBSMGBGB MS? KATHOLIEKE PERS Politiedeskundigen stellen officieel de toedracht vaat Nazi-protesten tegen den Biaachop van Rothenburg Verscheidene personen onder het puin bedolven Drie peraonen gedood: en een honderdtal gewond Duitsche agitatie in Deensch Sleeswijk DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Britsche legerleiding gewijzigd Een kabinetscrisis in Japan? van vergrijpen tegen de zeden. Hjj heeft toen een beroep gedaan op een eereraad, die hem vol komen heeft gerehabiliteerd. Huizen ingestort in Turkije Duitach afgevaardigde eischt her ziening van de Deensch- Duitache grenalyn Slechte één stem in den Senaat tegen zyn financieel ontwerp Clandestiene zender in Duitschland Tekst der Britach-Italiaansche overeenkomst reeda door Britach kabinet goed- Tolunie Syrië-Libanon beëindigd Veertig arrestaties zouden zyn verricht DONDERDAG 14 APRIL 1938 EEN EN DERTIGSTE JAARGANG No. 164 De Duitsche generaal zou volledig worden gerehabiliteerd Hy zou binnenkort in een Duitsche? stad een betrekkelyke vrij heid krijgen Critiek op Engeland gestaakt By een bombardement op Hankau vielen zeven dooden en drie gewonden Igtoguit, „Smartelijke atormvlagen over de Alpen” Von Fritsch voor een -a..- ff exemplaar een einde otunlddeliyk den arbeid hervat. Rome maakt zich op om Hitler feestelijk te ontvangen. De intochtsweg wordt met zuilen omzoomd Verscheidene personen zijn onder het puin bedolven. Eenlge kinderen werden levenloos uit de pulnhoopen te voorschijn gehaald. DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper- rubriek 10 et per regel. Wat de dader na den moord gedaan heeft b niet precies komen vast te staan. Zijn lijk, dat onder de resten van den hooiberg werd gevonden, was door het vuur verkoold, hetgeen sectie seer bemoeilijkte. Het is niet komen vast te staan, dat de man sieh door ophanging van het leven beeft be roofd. Ws de sectie zijn de stoffelijke overschotten tssr het lijkenhuisje te Lochem overgebracht. Woensdagmiddag smeulden de pulnhoopen de gedeeltelijk af gebrande boerderij nog. Do nog overeind staande resten zijn in den la- lea middag otnvergehaald. Om 12 uur vanmiddag bevonden de Galicfsche troepen, die in dezen sector optreden, zich op nog geen 20 KM., in vogelvlucht gemeten, van de Middellandsche Zee. om tien uur zijn krachtige aanvallen in den sector van Morelia voortgezet. Cherta en Catl werden bezet. Aan het einde van den morgen waren de troepen San Mateo in het Noorden gepasseerd; San Mateo ia half omsingeld. tel. Men verwacht, dat Hitler binnenkort Von Fritsch op een of andere wijze een blijk van zijn achting zal geven. BERLIJN, 13 April. (Reuter) Generaal Von Fritsch werd bjj zijn aftreden In Februari 11.. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt verklaard, dat deae eereraad beeft bestaan uit Hierna richtte de H, Vader nog t woord tot de jonggehuwde paren. Tenslotte gaf Z. H. de Paus aan allen Zijn Apostolischen Zegen. lentezuchten, maar ook smartelijke storm vlagen komen. LUCKNOW, 13 April. (Reuter) Drie personen zijn gedood en een honderdtal werd gewond tijdens een botsing tusschen Hindoes en Mo hammedanen in bet district Etah, op 150 mijl ten Noordwesten van Lucknow in Britsch-In- dlë. De botsing was ontstaan in verband met een mlsdadlgen aanval van een Mohammedaan op een Brahmaansch meisje. De polltie was gedwongen het vuur te openen en de menigte uiteen te drijven. De Itallaansche minister van Bultenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft in het Chigl-palels te Rome den ambassadeur van Groot-Brittannië, Lord Perth, ontvangen, met wlen hy een on derhoud had. LONDEN. 14 April (Havas). Het Britsche- ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat wijzigingen zijn gekomen in de legerleiding, welke een tiental opper- en hoofdofficieren be treffen, os. zijn drie kolonels bevorderd tot generaal majoor. Het ministerie van Oorlog beeft verder een beroep gedaan op alle oud-soldaten beneden 33 jaar en burger-vrljwilllgerS. beneden 32 jaar om zich te verbinden bij de luchtbescherming. De bedoeling is, dat zij worden Ingedeeld bij de afdeelingen luchtdoelartlllerie, luistertoestellen en zoeklichten. eenzelfde meeste NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Stand ep Donderdag 1» nr: 76U 0 Vorige stand: 768.5 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 et p. regal; Ingezonden Mededeelingen 40 et o. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adv ertoe ren bl) abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt Aan het einde van den dag omsingelden de regeeringstroepen het dorp Wallfogona, aan den weg van Lerida naar Balaguer, 5 K.M. ten Zui den van laatstgenoemde plaats. Ten Zuiden van de Ebro, in de sectoren van Tortosa, zijn hevige aanvallen ontketend door de Italianen, ter hoogte van Cherta. Zij werden krachtig teruggeslagen. De opmarsen van de rechtschen op den weg GandesaTortosa Is uiterst moeilijk. Den geheelen dag is verwoed gestreden op den linkeroever van de Segre, ter hoogte van het dorp Granja Escarpe, waarvan de regee ringstroepen zich meester wisten te maken. De rechtschen waren genoodzaakt, de Segre weder over te trekken. Uit Saragossa wordt gemeld, dat op verschei dene punten van het Noordelijk front de re geeringstroepen tegenaanvallen hebben onder nomen, o.m. bij het bruggehoofd van Balaguer voor Turmell. Al deze aanvallen mislukten, waarbij de linksdien groote verliezen leden. Voor de eerste maal sedert gerufmen tijd ver schenen bombardementstoestellen aan het front; zij wierpen luchttorpedo’s neer in de omgeving van Morelia en verdwenen na een raid van enkele minuten. Het proces wegens hoogverraad, dat zal war den ingesteld tegen aartshertog Ott» van Habsburg, die na de inlijving van Oostenrijk door Duitschland Duitach staatsburger Is ge worden, doet veronderstellen, dat de bezittin gen der Habsburgers onteigend zullen worden. Volgens té Berlijn uit verschillende bronnen ontvangen inlichtingen zouden de bezittingen der Habsburgers in Oostenrijk afhankelijk van dit proces worden in beslag genomen. Tevoren had de finnnciyle Senaatscommissie het ontwerp met algemeene stemmen aange nomen, tonder eenlge wijziging aan te bren gen. Een lid onthield zich van stemming. WEENEN, 13 April. (Havas) Naar van avond werd vernomen, bevindt Schuschnigg zich nog te Weenen, hoewel hy zijn villa heeft verlaten. Het schijnt, dat Schusch nigg verzocht zal worden In een Duitsche stad te gaan wonen, waar hij een betrekke lijke vrijheid zal genieten, op voorwaarde, dat hij zijn eerewoord zal geven, dat hij een bepaald gebied niet zal verlaten. LONDEN, 14 April (Havas). In antwoord op een' vraag In het Lagerhuis heeft Butler ver- Goering“en”de"gen«8Lali“Brauchltach en Kei- k’“rd- “at gedurende de laatste weken een seer duidelijke verbetering Is waar te nemen In den toon der radlo-ultzendtagen van Barl ten aanzien van Engeland. Hij zelde niets In de uitzendingen te hebben opgemerkt, dat aanleiding tot beswaren zou kunnen geven. Het bestuur van de Britsche Volkenbondver- eeniglng heeft eenstemmig een motie aange nomen, waarin gezegd wordt, dat erkenning van de verovering van Abessinië door Italië niet vereenlgbaar zou zijn met de verplichtingen, die Engeland krachtens bet handvest heeft. KOPENHAGEN, 13 April. (Havas). Het Deen- sche blad „Social-Demokreten’’ meldt, dat giste ren in de vergadering van het Folketing ds. Schmidt, Dultsch afgevaardigde uit het Deen- sche Sleeswijk-Holstein, verklaard heeft, dat het aan Duitschland en Denemarken is een tijd stip vast te stellen over besprekingen over her ziening van de grenslijn, zooals die Is vastge steld door het verdrag van Versailles, welke In strijd is met den geest der Noordelijke landen. De minister van Buitenl. Zaken, Munch, heeft hierop geantwoord, dat deze grens integendeel is vastgesteld volgens de beginselen, die de Noordelijke landen aanhangen. Heden zal te Haderslev een betooging ge<- houden worden door de natlonaal-socialisten, die daar ojn. autonomie willen opelschen voor de scholen en de opvoeding der Duitsche jeugd, ’benevens bet recht op de Deenscbe nationaliteit voor alle Dultschers, dia in Deensch Sleeswijk wonen. Voorts deed Szydlowskt mededeeltng van een toenemenden Engelschen invloed te Burgos, Bilbao en Salamanca. Het rechtsche Spanje, zoo zelde hij, hoopt van Groot- Brfttannlë credleten te verkrijgen voor den opbouw van het land. Sterke aardbeving in Zuid-Italië. Tien inbraken te Assen opgehelderd. Procureur-generaal heeft bevestiging geëischt «au de vonnissen tegen de drie verdachten in de Blauwe Zand-affaire. O O BARCELONA, 13 April (Havas). Ten Noorden van de Ebro bieden de regeerings troepen feilen tegenstand aan de rechtschen. Verbitterde gevechten zijn gisteren geleverd in den sector van Balaguer, in den driehoek, die gevormd wordt door de wegen van Balaguer naar Lerida, en Val Balaguer naar Vila grasa. 13 April. (Havas) Vernomen wordt Maart een geheime radiosender in ^wchlsnd werd in beslag genomen, welke op j/^elde tijden uitzond. Tot de leerlingen van het Canlslanum zelde de H. Vader dat hun komst Hem een groote troost was. Heel de wereld weet dat van dien kant van de Alpen niet alleen Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 13 April: Het ontzettende familiedrama te Lochem. De boerderij „De Broekhorst", welke de zoon des huizes na het plegen van zijn afgrtjselijke daden in brand stak -»azl Kaö ïouoéN, DAMASCUS. 14 April (DJf.B.). De onder- handelingen tusschen Syrië en Libanon Inzake de regeling van de tolunie zijn mislukt, met als gevolg, dat met Ingang van 1 Juli de douane- Inkomsten van beide staten gescheiden sullen worden. De kooplieden van Damascus hebben beslo ten hun waren niet meer vla Beiroet, doch via Haifa in te voeren. Aangezien tot nu alle goede renverkeer voor Syrië via Beiroet ging, betee- kent dit besluit een zwaren slag voor den eco- nomlschen toestand van Libanon. HANKAU, 13 April (Keuter). Ds Chi- neMche troepen overschreden de Gele glrier in het noordwesten van Honan. ZO hebben een algemeen offensief ingezet tegen ge Japansche troepen In de drie steden Tsjijoean, Fingloe en Menghsien. Tevergeefs hebben zestig Japansche vlieg tuigen vandaag gepoogd tweemaal een aanval te doen op Hankau. Zjj slaagden er door de slechte weersomstandigheden niet in de stad te bereiken. RIO DE JANEIRO, 13 April. (DNA) T» Bello Horisonte, de hoofdstad van Minas G8- raes, is vanmiddag een geheel bezette autobus door één spoortrein gegrepen. Tien personen werden gedood, vyftlen ern stig gewond. BERLIJN, 13 April. (Havas) De Jij* Kurier” meldt uit Stuttgart, dat de Bisschop van Ro thenburg In Oberfrankenland, Mgr. Sproll, de eenlge In die plaats Is, die niet gestemd heeft. Deae mededeehng werd tijdens een groote be tooging, waarop het resultaat van de stemming gevierd werd, gedaan door den burgemeester en lokte, aldus bet blad, kreten van verontwaardi- Tusschen 3 en 25 Maart zijn In Sjanst minstens 15.000 Japanners gesneuveld. On der meer vielen den Chlneezen 2300 gewe ren. acht stukken veldgeschut, dertig vrachtwagens en 500 paarden In nanden. Negentig vrachtwagens werden vernield. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat men aan den mond van de Mln Ho. ter hoogte van Foetsjau, dertig Japansche oorlogsschepen ge zien heeft. Veertig vliegtuigen, waarschijnlijk opgestegen van een vliegtuigschlp, bombardee- ren Foetsjau en Kanton. Japansche vliegtuigen hebben gisteravond de vreemdellngenwijk van Hankau gebom bardeerd. Een vijftiental luchttorpedo’s kwamen neer in de tuinen, die nabij de Duitsche ambassade gelegen zyn, en twee op de raceclub. By het bombardement vie len zeven dooden en drie gewonden. Naar aanleiding van het Japansche protest tegen misbruik van neutrale vlaggen en neu tralen eigendom door Chineesche troepen heeft de officieele Chineesche woordvoerder te Han kau verklaard, dat men hier te doen heeft met een der Japansche propaganda trucs. De Chl neezen hebben in het geheel geen misbruik ge maakt van neutrale vlaggen of neutralen eigen dom; zjj hebben die juist van het begin der vijandelijkheden af op wonderbaarltyke wijze weten te ontzien. De politieke besprekingen, die aan het ziek bed van den thans herstellenden prins Konoye zijn gevoerd, zyn thans bijna beëindigd. Alle bladen wijzen erop, dat de Japan sche minister-president voor de volgende keuze Is gesteld: ofwel aftreden, hetgeen tot ernstige verwikkelingen zou lelden, daar het moeilijk zou zijn een opvolger voor hem te vinden; ofwel de regeerlng verstevigen door de vorming van een reformistische eenheidspartij, welke methode echter weinig in overeenstemming Is met sijn politiek temperament. Het stijgen van de kosten van levensonder houd, een gevolg van den langen duur van den Japansch—Chlneeschen oorlog, heeft on tevredenheid onder de bevolking van Mand- sjoekwo veroorzaakt. De regeerlng heeft daarom besloten een wet tegen oorlogswinst uit te- vaardigen. Prijsopdrijving wordt zwaar gestraft. PARIJS. 13 April (Havas). O. Fransche Senaat heeft het financieele regeeringsontwerp aangenomen met 288 stemmen tegen I. BUREAUX: Hof 6, Telefoon 4530 en 4220 Stationstraat 5, Telefoon 771 SnoaN Koepoortsweg 94, Telefoon 411 Molenstraat 52. Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: inbegrip van gratis ongevallenverzeke- voor Alkmaar f2.— pet kwartaal of ts cants P«f *°or Alkmaar 150 per kwartaal of 20 cent» per week. Ultg. N. V, Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. PARUS, 14 April (Havas). In de fabrieken van Peugeot te La Garenna aan de Seine heeft bet personeel besloten het werk te hervatten, na de voorstanders van al of niet staken te hebben gehoord. Het geheele personeel beeft ISTAMBOEL, 13 April (Havas). Tengevolge van de aanhoudende regens van de laatste da gen zijn zeven hulzen aan den Gouden Hoorn Ingestort. De overeenkomst sal Zaterdagochtend te Rome worden geparafeerd, en des avonds te Londen worden gepubliceerd. Waarschijniyk sal de onderteekenlng geschieden In Juli. Britsche diplomatieke kringen beweren niets te weten van een reis van graaf Ciano naar Londen. Da Briteche ministers hebban den tekst vus da' BrttechItaliaansche overeenkomst, die Zater dag geparafeerd sal worden, goedgekeurd. De Chineesche troepen trokken over de Gel» Rivier. In Japan dreigt een kabinetscrisis. Z. H. de Faas heeft het woord gericht lot een aantel Oostenrijksche studenten, die door Z. H. werden ontvangen. Aan de Spaanache fronten melden beide par tijen overwinningen. De Fransche Senaat aanvaardde het financieele ontwerp van het kabinet-Daladier met slecht» één (tem tegen. Schuachnlgg sou in Duitschland een betrek kelyke vrijheid krijgen. Volgens een bericht uit Japansche mili taire bron te Sjanghai; aldus meldt het Chineesche persbureau, W lultenant-gene- raal Isogal, commandant van de tiende Japansche divisie, by den strijd om Taler- tsjwang gesneuveld. NAFFLS, 13 April. (Stefani). Vanmorgen ••“■treek» vier uur heeft een gevoelige aard- ^’in» de bevolking van verscheidene Zuid- Italiunwhe plaatsen opgeschrikt Tot dus- “*“1 gebleken, dat er slachtoffers te Mfaivbivn zyn of dat er schade is aange- ^eht- P* beving is door alle wtanologtoche waargenomen. Men veronderstelt Meh in see bevindt In de gewone openbare audiëntie van heden heeft de H. Vader eenlge honderden Itallaan sche lyceïsten, die hedenmorgen hun Paasch- communle gedaan hadden, een aantal leerlingen van het Canlslanum te Innsbrück en een aantal jonggehuwde paren ontvangen. In zyn toespraak tot de lyceïsten wees de H. Vader op de groote genade, welke de Paasch- conununie beteekent, waarin Christus met ons het Paaschfeest komt vieren zooals Hij Zelf zelde: ..Met groot verlangen wensch Ik dit Paaschfeëst met u te vieren’’. De Staatscourant te Barcelona publiceert een decreet van den minister van Landsverdediging, -- waarbU alle mann^p, die in 1907, 190B en 1921 thans vern<^nen wordt, beschuldigd geboren zijn, onder de wapenen worden ge roepen. In den gisteren gehouden mtaisterraad te Barcelona, die seven uur duurde, heeft Negrln verslag uitgebracht over den militairen toestand en de ontwikkeling van de maatregelen, die In verband met de verwezenlijking van het oor logsplan van de regeerlng genomen zyn. De ministerraad hechtte zyn goedkeuring aan een decreet, waarby de waterkrachtstatlons onder toezicht van het ministerie van Landsverdedi ging worden geplaatst. In een vergadering van de Kamer van Koop handel van Warschau heeft de Poolsche oud- minister van Handel, Szyffiowski, die als afge vaardigde van de Poolsche exporteurs drie we ken heeft doorgebracht In het onder bestuur van Franco staande Spaanse he gebied, een op timistisch» verklaring af gelegd over de-moge lijkheden om het handelsverkeer met dit deel van Spanje uit te breiden. Woensdag hebben dr. Hulst uit Leiden en dr. Hesselink uit Arnhem sectie verricht op de lyken van de vyf slachtoffers van den moord te Lochem en op dat van den dader. Hierby is komen vast te staan, dat de slachtoffers door moord om het leven »ljn gekomen, nog voordat de brand werd gesticht. In de nabijheid van de boerderij is een net bloed besmeurde lantaarn en voorts een byi gevonden, waarmede de moord moet »yn gepleegd. zou verwijzen naar de verklaring van October evenals Duitschland, ver- LONDEN, 13 April (Havas). Het Britsche kabinet heeft in sljn laatste bijeenkomst voor de verdaging van het parlement den tekst goedgekeurd der Brttech—Itallaansche overeenkomst. De ministers hadden daarvan in hun beatt. Isogal is militair attaché in China geweest, en was een der felste voorstanders van een militair optreden tegen de centrale regeerlng. Volgens het Chineesche persbureau wordt Jlhsien, het eenlge punt In Zuld-Sjantoeng waar nog hevig gevochten wordt, door de uit drie richtingen optrekkende Chineesche troe pen bedreigd. In den afgeloopen nacht is een kleine Japansche afdeeling In Oostelijke rich ting uit de stad ontsnapt; de rest blijft bele gerd. Intusschen komen steeds Japansche ver- iterklngen uit Tientsin In Zuld-Sjantoeng aan. Maandag alleen trokken 4000 man door Tien tsin. Volgens de eerste aanwijzingen zouden de Britsch—Itallaansche accoorden vier hoofd stukken omvatten, t.w.: 1. Arablë; 2. Het Sues-kanaal; 3. De Middellandsche Zee: Italië sou besloten hebben, toe te treden tot het Londensche Vloot- verdrag van 1996. 4. Spanje: Italië Dultsch-Italiaansche 1936. waarin het, klaart geen territoriale oogmerken In Spanje na te streven. Men verwacht te Rome, dat binnenkort tus schen Italië en Egypte onderhandelingen zullen worden geopend, teneinde een accoord van goede nabuurschap te sluiten voor de gemeen schappelijke grenzen der belde landen. Men verwacht te Weenen, dat i systeem zal worden toegepast op de vooraanstaande Oostenrijkers, die gearresteerd ■yn. fte geruchten, dat Schuschnigg in het huwe lijk zou zijn getreden met gravin Fugger, »0n voorbarig geweest. Het is evenwel niet ónmoge lijk, dat het huwelijk voor het vertrek naar Duitschland ia! worden voltrokken. 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 1