Tragisch auto-ongeluk bij Rotterdam •g DOUWE EGBERTS Familiedrama in de residentie Het drama te Lochem VUF JONGE MANNEN VERDRONKEN TWEE KINDEREN ONDER ZAND BEDOLVEN PERSONENAUTO GESLIPT auto, spoedig aanwezig Onder stilstaander! auto gekropen Felle boerderijbrand Landbouwer ernstig gewond levert Toestel ernstig beschadigd zes H.A.C.O.-directeur veroordeeld Geldboete van f 3000 opgelegd KIND ONDER AUTO GEDOOD Twee slachtoffers gered VLIEGTU1G DOOR SNEEUW EN HAGEL GEVANGEN GEMEENTEVELDWACHTER AANGEVALLEN Later gedwongen tot noodlanding, die goed slaagde Bestuurder zwaargewond naar het ziekenhuis zweefvlieger HAD DEN WIND MEE Ernstige aanrijding te Soest LAMPEKAPPENMAGAZIJN UITGEBRAND K NOODLANDING VAN EEN ZWEEFVLIEGTUIG Vrouw springt door etalageraam op straat Begrafenis van de slachtoffers Reddingspogingen kwamen helaas te laat Vermoedelijke dader bekend, maar nog voortvluchtig Krankzinnige man verwondt zyn stiefdochter met een hamer MOTORRIJDER TEGEN SPOOR- BOOMEN GEBOTST DINSDAG 19 APRIL 1938 Drankgebruik de oorzaak? lutear werbemande vierpersoons auto te Capelle aan den IJssel te water gereden Hulp was Zwaar gewond opgenomen Geen doodelyke ongelukken te betreuren Tweejarig meisje overreden en op slag gedood Bocht in den weg, niet bemerkt OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK de Op Paaschmaandag landde op bet vliegveld Twente een Engelsch sportvllegtulg, een .Heston Phoenix", bestuurd door den vlieger Auping, te Deventer. Het toestel was des morgens gestart van bet vliegveld Teuge, onderweg naar Kopen- os* Is op- ie goed staan Jjntjea lel uft- mees- laten •OU oogen- !lke al- i den or wiens igeeuto- >rdsa i brt esw let effect recht, tsnh- agen. jasje, lap® ■n lap® l cM 1 IS !n den nacht van Zondag op Maan dag is te Capelle aan den IJssel, vlak nabij de grens van de gemeente Rot terdam, een ernstig auto-ongeval ge beurd, waarbjj vijf jonge menschen om het leven zijn gekomen en twee anderen in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. net Vr|j spoedig had men twee der inzitten den bevrijd. Het waren de 29-jarige Arie BW en de 23-jarige Johan Steenbergen, beiden uit Moordrecht. Belde jongemannen waren bewusteloos. beschadigd bleef. Tusschen l^et oogenblik van opstijging en dat van de landing was 1 uur ver- loopen. Daar het toestel door slechts 4 bouten los te schroeven is te demonteeren, werd hiertoe overgegaan en werd het op een vrachtauto naar het vliegveld Twente teruggebracht. van justitie, mr. H. A. J. Reumer, op de plaats van het ongeval gekomen om een onderzoek in te stellen. Uit het onderzoek is nog gebleken, dat twee horloges van slachtoffers zijn blijven stilstaan te 1.15 en 1.17 uur. Juist tegenover de plaats, waar de auto in hst water was terecht gekomen, liggen eenige rflla’s van daar wonende tuinders. De jongen betaf.zlch het eerst naar het huis van den hetn bekenden exporteur van tuinbouwproduc ten H. van Nimwegen, van wien hij wist dat deze een telefoonverbinding had. Vervolgens wekte de jongen, door groot alarm te maken en op alle bellen van de huizen te drukken, alle omwonenden. Te ruim kwart over één reed de jongen Hoogendam, die zich naar het land wilde begeven om sla te snijden, op den 's Graven- weg te Capelle aan den IJssel, den ouden weg tusschen Rotterdam en Gouda. Even voor de brug over het uitwateringskanaal, dat dezen weg snijdt, passeerde hem in groote vaart een auto, die eenlgszlns slin gerde. Toen de jongen even later ook over de brug was, welke een oogenblik den auto uit zijn gezicht had doen verdwijnen, be merkte hij tot zijn ontzetting, dat het voer tuig met de wielen omhoog en met het brandende achterlicht het dichtst by de oppervlakte in de langs den weg loopende ongeveer vijf meter breede sloot lag’ln den wagen hoorde hij een vreeseljjk geschreeuw en gegil. drank niet vreemd moet zijn aan dit onge val. Bovendien zaten in den wagen, een kleine vier óersoons Nash, niet minder dan zeven personen. Voorin zaten behalve de bestuurder nog twee jonge mannen, de overige vier zaten in de kleine ruimte ach terin. Hierdoor was het onmogeiyk, toen de auto in het water was terecht gekomen, het voertuig te verlaten. Het schijnt, dat onder water in den wagen gevochten is. Het duurde dan ook slechts korten tijd of er was hulp ter plaatse. De heer van Nimwegen waarschuwde niet alleen de politie van Capelle un den IJssel. doch ook die van Rotterdam en tevens den geneeskundigen dienst aldaar. De eerste, die bij het te water geraakte voer tuig kwam, was de heer Koolman uit Rotter dam. die zich onmlddellijk te water begaf om te trachten de portieren van den wagen te openen. Zeer waarschijnlijk waren deze echter verwrongen, zoodat openen niet mogelijk was Van alle kanten werden hulpmiddelen aan gedragen om zoo mogelijk nog redding te bren gen, ladders en byien moesten als reddings- materiaal dienst doen. Bosman besloot de „kist" zoo spoedig mogelijk aan d$n grond te zetten. Een terrein langs het Twente-Rynkanaal, nabij de brug, leende zich hiervoor uitstekend en hij maakte een fraaie noodlanding, waarbij het vliegtuig geheel on- De heer Bosman van de Twentsche Zweef vlieg Club, die Zondag 10 April reeds een mooie zweef vliegprestatie leverde, steeg Maandag te ca. 13.35 uur door middel van de lierstartmethode. van het vliegveld Twente op in de Grtinau Baby PH-29. Tengevolge van de stijgwinden, welke zich veelal vormen vóór opkomende hagel-, sneeuw- of onweersbuien, bereikte hij in enkele seconden een voor een zweefvliegtuig zeer groo te hoogte. Hjj steeg n.l. met zeven meter per seconde, dat is 420 M. per minuut tot 1200 me ter. Met groote snelheid koerste hy in Weste- lyke richting tot in de omgeving van Delden. Daar de bul toen over was, verdwenen de styg- winden en begon hjj hoogte te verliezen. Hy trachtte nog terug te keeren naar het vliegveld, doch dit bleek niet meer mogeiyk, doordat dc afstand te groot Mis. Had hy tydens het styger. hinder ondervonden van de hagelkorrels, die hem in het gelaat striemden, thans kreeg hy te kampen met ysafzetting, voomamelyk op de styien. Bovendien ging het zweefvliegtuig, ten gevolge van de z.g. remoustikken, hevig te keer. Maandagmorgen is op den verkeersweg Zwolle-Amersfoort een personenauto, bestuurd door den heer ten Broeke uit Dedemsvaart, door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder werd zwaar gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Hy is van de H.H Sacramenten der stervenden voorzien. Behalve de heer ten Broeke zaten ook nog diens vrouw en moeder fn den wagen. Eerst genoemde dame wérd licht in het gelaat ge wond en is ter plaatse verbonden. De moeder van den heer ten B. kwam met den schrik vry. De auto werd totaal vernield. Met koortsachtlgen y ver werd in den kouden Bscht, terwyi een fyne sneeuw het verblyf op den weg zeer onaangenaam maakte, het red dingswerk voortgezet. Het mocht echtep niet meer baten. Na onge veer een half uur waren nog drie inzittenden slt den auto bevrijd, doch hun levensgeesten varen reeds geweken. Het duurde nog ongeveer een kwartier voordat de beide laatste slacht offers, die door de te hulp geschoten omwo nenden niet uit den wagen gehaald konden •orden, door de brandweer, die den auto voor groot gedeelte' moest vernielen, boven ■•ter waren gebracht. to., Zaterdag zyn de zes slachtoffers van bet drama te Lochem op de algemeen^ begraaf plaats ter aarde besteld. Zondagavond is het vyfjarig zoontje van den garagehouder Eegdeman te Haastrecht, dat achter een geparkeerd staanden auto vandaan kwam en plotseling den weg wilde oversteken, door een passeerenden auto aangereden en zeer ernstig gewond. Kort na het ongeluk is het kind overleden. Haal gretig voedsel vond, greep snel om zich heen. De brandweer, welke zeer spoedig ter plaatse verscheen, trachtte het brandende ate lier met vier stralen in te sluiten, hetgeen haar na eenigen ttfd gelukte. Na een uur was men den brand meester. Een vyfjarig dochtertje van den heer Huizinga, dat in een slaapkamer boven het atelier ziek in bed lag. kon tydig worden weggehaald. Het atelier en de daarboven gelegen woning zijn geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is niet bekend De schade wordt door verzekering gedekt. De vijf slachtoffers van het ongeval zyn de *C«v«er 24-jarige P. van Vliet uit Moordrecht, óen wagen bestuurd had, de 25-jarige Arte telegraaf uit Moordrecht, de 20-jarige Jan Te*e*eeg uit Moordrecht,- Arie Kersbergen uit ^osderah en. Pieter Blonk uit Ouderkerk aan IJssel. Alle slachtoffers zOn ongehuwd. 881 gebleken, dat gebruik van sterken Maandagmiddag heeft het zweefvliegtuig P. H. 43, gestationeerd op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam, en gevlogen door den 37-Jarlgen adjunct-commies H. J. J. Witsel, wonende te Rotterdam, even bulten het vliegveld Waalha ven een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig kwam terecht tegen een dykje, dat loopt tusschen den Reedyk en den Vondelin gen weg. De zweefvlieger kwam met den schrik vry. We cockpit van het toestel werd vernield, terwyi de rechtervleugel belangryk werd beschadigd. Hun Is een kort verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat in den auto, die gehuurd was by de garage Van Hoorn te Gouda, aanvankelijk vyf personen hadden gezeten. Zy hadden den wedstryd FeyenoordP. 8. V. bijgewoond en waren daarna de stad in gegaan. Op de terug reis ontmoetten zy op den Oostzeedyk den 33- jarigen Kasbergen, aannemer te Gouderak en oen 27-jarigen Blonk, zand- en grlnthandelaar te Ouderkerk aan den IJssel, die zy uitnoodlg- den mee naar huls te rijden. Toen het ongeluk gebeurde, had de auto een vaart van ongeveer tachtig kilometer, dit is de maxlmum-snelheid, die 'het voertuig kon behalen. De auto was In hét water nog tien meter voorby de, brug door geschoten. Het was ter plaatse niet diep, na mely k 1.20 meter, zoodat de wagen nog een stuk boven de oppervlakte uitstak. HU was echter gekanteld, zoodat de inzittenden allen onder water kwamen te liggen, zy konden zich echter niet bevrijden uit den kleinen wagen, waarin men als een kluwen opeen zat Zondagnacht te ongeveer half drie reed 27-jarige motorrijder H. J. uit Rotterdam, die op weg was naar Limburg, tegen den af sluitboom van den spoorwegovergang in den weg Moerdyk-Breda te Zevenb^rgschehoek. Biykbaar verkeerde hy in de veronderstelling, dat de boomen werden geopend, terwyi ae in werkeiykheid werden neergehaald. Een poging om een botsing te vermyden, lukte den motor ryder niet, met het gevolg, dat de motor tegen een ballustrade botste en de heer J. tegen den grond werd gesmakt. Hy werd opgenomen met een schedelbasisfractuur. Men vreest voor zyn leven. De duopassagiere, mej. 5., sloeg over de ballustrade heen, doch kreeg geen noemens waard ig letsel. hagen. Daar zich juist in de buurt van het vlieg veld Twente zware hagel- en sneeuwbuien sa menpakten, besloot de vlieger hier te landen en eerst weerberichten aan te vragen voor Ham burg, Kopenhagen en andere op zyn route gele gen vliegvelden. Daar het weer, behoudens at en toe zware buien, vry goed scheen, besloot hy naar Hamburg te starten. Toen hy ongeveer twintig minuten onderweg was, bleek het hem echter niet mogelyk verder te vliegen vanwege het steeds slechter wordende weer, waarby zich als het ware een aaneengesloten front van buien voor hem ultstrekte. Hy keerde terug naar het vliegveld Twente, waar hy juist 4fjdens een he- vigen sneeuwstorm arriveerde. De Haagsche kantonrechter, mr. dr. Fon tein. heeft B„ directeur der N.V. Handels-. Assurantie- en Credletondernfming (H.A.C.O.), wegens overtreding van de Loterywet, veroor deeld tot een geldboete van f 3000, subsidiair drie maanden hechtenis. De ambtenaar van het O. M.. mr. y. Hol lander, had een boete van f 1000, «uhairilatr één maand hechtenis geéischt. je en herinnert zich, hoe na 1^/1 gevoelige verkiezlngséchec en 1 A mislukken van ColifcTs breertw basis-lntenties de Liberate Staatspartij aan hevige krampen leed, die een ver jongingskuur schenen vooraf te gaan. De starre „diehards” wilden teruggrijpen naar het meest doctrinaire liberalisme, maar anderen, die de tijden beter ver stonden en uit de harde les van t verval van politieke krachten der aan ader verkalking lijdende partij tenminste iets hadden geleerd, drongen met kracht en klem van redenen aan op een heroriën- teering der liberale politiek in meer christelijk ethische en sociale richting. In de liberale pers werd een felle strijd tusschen belde richtingen gevoerd en binnenskamers ging het in de partij niet minder heftig toe. Een congres van de Partij zou definitieve uitkomst brengen. Wat bracht echter het con gres: een compromis, een product van over-en-weer geven en nemen, een hal ve oplossing, die in dezen tijd, wejke heele en besliste oplossingen vraagt, eigeniyk geen oplossing mag heeten. De naam Vrijheidsbond kwam te vervallen, de christelijke grondslagen van ons na tionale leven werden erkend en het hoofdbestuur der Party zou worden ge reorganiseerd. Wat dit laatste punt be treft, zelfs daar hebben de met de fa lende leiding van de partij hoogst on tevreden liberalen niet kunnen berei ken, wat zy wenschten. Mr. Wendelaar, onder wiens „leiding" de Liberale Staatsparty met sneltreinvaart de hel ling is afgerold, heeft het voorzitter schap „mlt Mühe und Not" weten te behouden. Uit liberalen kring zelven is ons bekend geworden, dat Mr. Wende laar persooniyk er by oud-minister Van Lldth de Jeude, die de aangewezen man scheen om de Liberale Staatsparty in *n nieuwen en beteren koers te sturen was hy niet zóó sociaal en christeiyk, dat hy eventueel niet alleen in een breede-basls-kabinet, maar zelfs in een smaller-basis-kabinet als vakminister geaccepteerd zou zyn geworden? op heeft aangedrongen, niet met hem in het krijt der voorzittersverkiezing te treden. Oud-minister Van Lldth de Jeude heeft aan den wensch van Mr. -Wendelaar toegegeven, zooals hy toe gegeven heeft aan den op hem uitge- oefenden drang om niet voor de aan bieding van een portefeuille te bezwy- ken. Mr. Wendelaar schynt wel zeer aan de eer van het party-voorzitterschap gehecht, dat hy zooveel moeite deed om die eer te behouden, ook al was zy voor hem by na beleedlgend klein geworden. Moeder en dochter zyn door den G. O. D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De toestand van het meisje is vry ernstig. De moeder maakt het naar omstandigheden vry goed: zy heeft tal van snywonden opgelncpen en begrypeiykerwys zyn haar zenuwen deer lijk door het gebeurde geschokt. De schoen- winkelier te door spoedig aanwezige politie- assistentle overmeesterd en gevankeiyk naar het hoofdbureau overeebracht Zaterdagmiddag te ongeveer twee uur ont dekte een knecht, dat brand was uitgebroken in het atelier van het lampekappenmagazyn ..De Duif" van den heer G. Huizinga in de Stoeldraaierstraat te Groningen. Het vuur, dat in het vele brandbare mate- o De intensieve verkeersdrukte tydens Paaschdagen op den ryksstraatweg, die door de gemeente Baam loopt, heeft gelukkig slechts één ongeval veroorzaakt. Op de Birktstraat aldaar reed Maandag, te half twaalf ’s morgens een groote touringcar, bestuurd door C. P. uit Amsterdam, in de rich ting Amersfoort. Uit tegenovergestelde richting naderde een vrachtauto, beladen met melkbus sen en bestuurd door C. A. F., uit Huizen. Een onbekend gebleven personen-auto kwam echter plotseling een zij Mg, de Bartelottllaan nJ., uitrijden en reed den Ryksweg op, zonder voorrang te geven, vlak voor den autobus om De autobusbestuurder haalde scherp naar links uit om een aanrijding te voorkomen, doch de bus kwam daarop met een hevige klap op den tegenligger terecht. De cabine van den vrachtauto werd volkomen verwoest, terwijl de inhoud der melkbussen op de straatsteenen terecht kwam. De chauffeur van den melkauto liep verwon dingen aan het gelaat en een lichte hersen schudding op. Ook dé chauffeur van den bus kreeg slechts lichte blessures, terwyi van de passagiers een tiental mln of meer werd ge wond. zy hebben den bus via den achteruitgang verlaten, terwijl vermoedeiyk ook eenige pas sagiers door de gebroken ruiten zyn gekropen De gewonde personen zyn in een naburige garage binnengebracht, waar dokter Veldhuizen van Zanten de eerste hulp verleende. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in het feit, dat de kinderen met luci fers In de schuur naby de hoolmyt speelden. Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag om 4 uur werd een gedeelte van de Regentesselaan te 's Gravenhage, die gewoonlyk op den Zaterdagmiddag nogal druk door wandelaars is bezocht, opgeschrikt door het luid gerinkel van een groote winkelruit, die in duizend scherven op straat vieL Tot aller groote ontsteltenis bleek het, dat een vrouw uSt1 een etalage dwars door de ruit op straat was gesprongen. Hevig uit tal van ernstige sny- wonden bloedend, werd de ongelukkige door voorbygangers opgenomen. Aan dit ongeluk was echter een heel drama voorafgegaan in de woning en den winkel van den schoenwinkeller A. 3. P. M. D. in het per ceel no. 198 van deze laan. De man was sedert gerulmen tyd verpleegd geweest in een insti tuut voor zenuwzieken te Utrecht, doch Zater dag uit dit verblyf ontslagen. De doktoren van de inrichting hadden hem nameiyk; omdat zyn toestand aanzleniyk vooruit bleek te gaan, voor eenige dagen naar huls laten gaan, opdat hy in zyn familiekring het Paaschfeest door ®t> kunnen brengen. Deze vacantle is hemzelf, zoowel als zijn vrouw en zyn stiefdochter, noodlottig ge worden. Want zyn herkregen vryheld en de reis van Utrecht naar Den Haag hadden biyk- baar een dergeiyken Invloed op hem uitge oefend, dat hy geheel overspannen by zyn woning aankwam. Het eerste wat hy deed, toen hy de deur achter zich had laten dichtvallen, was zyn 16-jarige stiefdochter aangrypen. Toen het meisje zich verzette, greep de buiten zich zelf zynde man een hamer en bracht daarmede het kind ernstige verwondingen toe aan het hoofd en andere llchaamsdeelen, waardoor zy net bewustzyn verloor. Nauweiyks had D. de gelegenheid gekregen om zich te bezinnen, of zyn echtgenoote kwam binnen en vroeg hem, vermoedende dat er iets aan de hand was, waar het meisje zich bevond Het ge volg was echter, dat de man opnieuw in een hevige woede ontstak en ook zyn vrouw aanviel. In haar angst nam zy de vlucht door den winkel en klom in de ^etalage. Toen de man haar ook daar nog bedreigde, zag de ongelukkige vrouw geen anderen uitweg dan door de etalageruit op straat te springen. In de buurtschap Zeldam, gemeente Ambt- Delden, waren Zaterdagmiddag eenige kinderen by een zandkuil aan het spelen. Op een gege ven oogenblik, toen twee kinderen van den land bouwer H. Kuypers te Zeldam een jongen van zes en een meisje van zeven jaar zich in den kuil bevonden, stortte een gedeelte er van in. Beide kinderen werden onder het zand bedolven. Hun vriendjes -waarschuwden onmlddeliyk de bewoners van nabijgelegep hulzen. Na veel moeite wist men de arme kleinen te bevrijden Geneeskundige Kuip mocht echter niet baten. De levéhsgeesten van belde kinderen bleken reeds geweken te zyn. Naar men zich kan voorsteden, veroorzaakte het een en ander in dit drukne stadsgedeelte een groote consternatie, die nog\mgen tyd in de gemoederen der voorbygangers en omwonen de» nagloeide. Zaterdagmiddag te orf^eveer twee uur was het tweejarig dochtertje van den café-houder De Haan te Waalwyk voor de oücterlijke wo ning aan het spelen. In een onbewaakt co blik kroop de kleine onder een auto, v^llkc daar stond geparkeerd. De bestuurder wan wagen merkte het kind helaas niet op. Terwyi het meisje zich nog steeds onder den auto be vond, reed hy weg, met het vreeseiyke gevolg, dat een wiel over het hoofdje van de kleine ging. Het kind was op slag dood. Zaterdagavond werd de gemeenteveldwachte!' van Zwaag de heer Faber, by een poging om iemand, die onverwachts werd aangevallen in den Bobeldyk te ontzetten, snel achtereen eeni ge keeren met een mes gestoken. De dader nam de vlucht. De veldwachter bekwam een dlejie steekwond in zyn been en zyn hand. Burgemeester Wiering te Zwaag werd terstond verwittigd en samen met Majoor Korver van de Ryksveldwacht werd de omtrek afgezocht. Toen men zich ’s morgens te half vier aan de woning van den vermoedeiyken dader te Span broek vervoegde, was deze nog niet thuis. Zeven jonge mannen tusscÊen 20 en 30 jaar, jjadden Zondag by gen garagehouder C. van de Ende te Gouda een auto gehuurd om daar mede gezamenlijk een bezoek aan Rotterdam te krengen. In den nacht zyn zy daarvandaan vertrokken om zich naar hun respectievelyke voorplaatsen Moordrecht, Gouderak en ouder kerk aan de IJssel te begeven. 'Even buiten Rotterdam, in de gemeente Capelle aan den Udael, is de auto in een breede sloot terecht gekomen met het bovengenoemde vreeseiyke gevolg. Van Rotterdam komende, maakt de weg, die vlak is en op dezelfde hoogte ligt als het om liggende land, over de brug een flauwe bocht naar links. De bestuurder van den verongeluk ten wagen schynt deze bocht niet te hebben bemerkt en Is rechtuit in de rechts van den weg loopende sloot gereden. De ernstig beschadigde wagen is In den loop van Maandagochtend door een kraanwagen op het droge gebracht. Maandagochtend vroeg is ook het parket uit Rotterdam, vertegenwoordigd door den officier Korten tyd na het vreeseiyke ongeval heb ben wy een onderhoud gehad met den heer van Nimwegen, een der eersten, die ter plaatse was. Hy vertelde ons, dat, toen hy door den jongen Hoogendam was gewaarschuwd, hy eerst zoo veel mogelyk. per telefoon hulp heeft Ingeroepen. „Toen ik my naar bulten begaf, waren vele omwonenden ook reeds op den weg. Hoewel het erg koud was, waren de meesten slechts gedéel- teiyk gekleed. Men had gauw wat aangetrok ken over het nachtgewaad, om zoo mogelyk nog hulp te verleenen. Het was een vreeseiyke consternatie In den nacht. Spoedig nadat ik per telefoon de autoritei ten had gewaarschuwd, was zoowel uit Capelle als uit Rotterdam hulp ter plaatse. We wonen hier eigeniyk als een klein groepje by elkaar ver van de bebouwde kom, als n buurtfamlUe. De heer Van Nimwegen zeide ons verder zelf niet te hebben gehoord, dat de auto was te water gereden, hoewel dit schuin tegenover rijn woning is gebeurd. Buren reden de kisten op zesopen boeren wagens naar de begraafplaats. Hier zyn de stot- feiyke resten in een gemeenschappeiyk graf ter aarde besteld. Enkele der kisten waren met bloemen gedekt. Onder de aanwezigen bevond zich de heer L. van Luttervelt. burgemeester van lochem Ds. 3. Ossewaarde, Ned. Herv. predikant te Lochem, sprak enkele woorden van troost tot de familie. Voor de begrafenis bestond groote belang-* stelling. Behalve familieleden en genoodigden werd echter niemand op het kerkhof toege~ laten. B’og voordat alle zeven inzittenden uit het waren gehaald, wareq dokter -K. Zand- *’2*»:en dokter E. Boonstra uit Capelle aan wn IJssel ter plaatse om de eerste hulp te ver- leenen. Spoedig daarop verscheen ook de ge- aeeskundige dienst uit Rotterdam ter plaatse. De belde bewustelooze jonge mannen, die het *eiW 014 óen wagen waren gehaald, werden per uto naar het ziekenhuis aan deiï Coolsingel w Rotterdam overgebracht. De vyf lijken werden eerst geplaatst in de »*r!*6e van den heer Oudenaarde, in de buurt *n het ongeval gelegen. Ook deze zyn later het ziekenhuis aan den Coolsingel te «otterdam vervoerd. hÜ was gewaarschuwd, heeft de bur- wneester van Capelle aan den IJssel, de heer •Verloop, zich naar de plaats van het ongeval °*n persooniyk leiding aan het red- 7j“’werk te kunnen geven. Later in den nacht °°k d® burgemeester van Moor- heer K- H. Brandt op de plaats van Zondagavond is omstreeks zes uur brand uit gebroken in de boerderij van den landbouwer A. Sinx, in de Ryakker onder de gemeente Made. In een minimum van tyd stond de heele boerderij In lichterlaaie, waarby nog kwam, dat de.felle lioorderivind het vuur aanwak- kerdê. «Aan blusschen viel niet te denken, terwyi cok geen brandweer aanwezig was, aangezien de boerdery ver buiten de gemeenten Made en Geertruïdenberg ligt. De landbouwer liep by pogingen, die hy aanwendde nog Iets te redden, ernstige brand wonden aan hoofd en handen op, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Al het huisraad, alsmede 8000 kg. hooi, een landbouwwagen, een melkwagen, ploegen en éggen werden een prooi der vlammen, terwyl ook nog drie kalveren in de vlammen omkwa men. Het overige vee liep in de welde. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en ze ven kinderen is voorlooplg by familie onder gebracht. De beide drenkelingen zyn Maandag in het ziekenhuis aan den Coolsingel in den loop van den dag by kennis gekomen, zy verkeeren buiten levensgevaar en hun toestand is naar omstandigheden goed. •j—s e Avondpost, het liberale orgaan, IJJ dat misschien het krachtigst en meest principieel geijverd heeft voor 'n radicale koerswijziging In de Ub, Staatsparty, schrijft naar aanleiding van de herlsenoeming van Mr. Wende laar o.m. het volgende: „Het is bekend geworden, dat Mr. W. C. Wendelaar herkoeen werd met 117 stemmen te gen.... 113 op prof. mr. B. M. Telden. Zelden is iemand zoo gevaarlijk met de hakken over de sloot gekomen, als hij. De cijfers bewijzen, dat, als oud-mlnis- ter Van Lldth de Jeude een candldatuur had willen aanvaarden, deze gekozen zou zijn. Wanneer een outsider als mr. Telders al byna evenveel stemmen kreeg als de heer Wendelaar, zou jhr. mr. Van Lldth er stellig méér hebben gekre gen. De heer Wendelaar heeft de be noeming aangenomen. Menig aftredend voorzitter zou onder zulke omstandig heden voor de eer hebben bedankt. Nu hij echter aannam, zal het verstandig zyn van de party, niet te veel aan die cyfers te denken, en zich niet te laten ontmoedigen door de gedachte, dat men moet 'Voortwerken onder een leiding, die de helft der party niet heeft gewild.’ „Nu de Liberale Staatsparty een nieuwe politiek wil voeren onder een nieuw-gekozen Hoofdbestuur, is het verstandig met een schoone lei te be- i ginnen en geen grieveh uit het jongste verleden meer op te rakelen.” Deze houding van de diep-teleurge- stelde „Avondpost" mag byna positief christeiyk van verdraagzaamheid heeten. maar de liberale lei is en biyft niet hee- lemaal schoon. Bovenaan is de naam van W. C. Wendelaar blyven staan, den man, die bleef hetgeen volgens de „Avond post” „zyn zaak” is, maar volgens ons outsiders toch meer een zaak van de party had dienen te zyn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 5