Katholieke onderwijzers bijeen H bit is Nathaniel Nurks. EEN VERGETEN OORZAAK Lucht Verdediqinqs Fonds Hoogere defensie- uitgaven De vijand binnen de wallen vergadering van „ST. LEBU1NUS” Ook Uw steun! Dobbelmann lebber, mem v WOENSDAG 20 APRIL 1938 Examengelden Verkiezingen Cassatieberoep verworpen Landsverraderlijke taal de Stad en platteland Het draaien van films op Zondagochtend Naar Schotland vertrokken Draper-medaille toegekend DE „EMDEN” VERTROKKEN Onderscheiding voor baron Mackay Duiker Sperling begraven Oud-gezant Alexich bij de Koningin Zedenschandaal in de residentie Het Paaschcongres der S.D.A.P. Verschooningsrecht van een bankier E«n „gesloten kerel,die steeds zijn plicht deed Voorloopig verslag der Eerste Kamer Een zeventiental minderjarigen erbij betrokken Af getreden als burgemeester van Ermelo Benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau vlieger worden. ver- Neu- EVENREDIGE VRACHT- VERDEEL1NG Zendt Uw bijdrage aan het in totaal wordt bijna f 3 millioen meer noodig geacht Vragen van Kamerleden over pro paganda voor aansluiting van ons land bij Duitschland Houding tegenover de monarchie Een versterking van vlieger-reserve is sterking van onze traliteit. Een onaangenaam mensch in den Haarlem merhout. Mevrouw Eli sabeth Nurks heeft wat met hem te stellen’ Dan is de soep te zout, dan is het vleesch niet malsch, dan zit Nathaniel te kla gen over zijn zaken en over het weer. Wanneer Nathaniel maar niet op houdt met mopperen pleegt zijne Elisabeth te zeggen: „Stop maar ’n pijpje IBIS, dan zie ik tenminste een vroolijk gezicht." De weinige oogenblikken. dat Elisa* beth Nurks een opge ruimd gelaat tegenover zich ziet, dankt zij aan IBIS. Ds cultureele taak van de vereeni ging blijft bestaan SNELHEIDSPROEVEN van de „TROMP” -U- Het Luchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieél in staat tot opgeleid te Volgens den kantonrechter te Utrecht strafbaar Spiritug-drinkerg kampeeren! Het retraitewerk Werkloosheidsbestryding het on misbare complement der bewapening De aanleiding tot dit wetsontwerp tn ▼BB eelt nhage. Heem- het dagelljksch bestuur gekozen mr. In *t Veld. Verschillende voorstellen op wijl met groote meerderheid op 1* mme, klaar- I Bij de rondvraag getuigde de heer De Boer van zijn erkentelijkheid, deze vergadering te hebben kunnen bjjwonen, daarbij de leiding van den heer Wiltschut prijzend. int het verloop van het Paaschcongres KA.P. te Arnhem vermelden we nog het heeft groot geven com- Dam- Alge meen geven •han- nalp Als overige leden van het dagelljksch bestuur werden herkozen de heeren E. Boekman en S. R. de Miranda, terwjjl in de plaats van da. W Banning, die zich niet meer voor het dage- Ijjksch bestuur beschikbaar stelde, werd geko zen het partljbestuurslld mr. J. In t Veld, bur gemeester van Zaandam. Er staat meer op het spel dan stoffelijke welvaart. De geestkracht, waarmee ons volk ’t extremisme van llnksch en rechtsch heeft afgewezen, kan bezwijken en wordt dage lijks oridermljnd door de ellende der werk loosheid. Werkloosheidsbestrijding is het onmisbare complement van de uitbreiding der bewa pening, is landsverdediging in den besten echts nks- be- Onder zeer groote belangstelling heeft Dins dagmiddag de burgemeester der gemeente Er- meto. de heer C. W. F. baron Mackay, na een tmbtsperiode van precies dertig Jaar. afscheid genomen van den gemeenteraad. Talrijke ge- aoodlgden woonden deze plechtige afscheldszit- ting bij. De burgemeester hield een rede, waar- ta hl) zijn dank uitsprak voor het vertrouwen, dat men steeds iti hem gesteld had en de waar dering, welke hü in den loop van de jaren heeft mogen constateeren. (23- I (26- Ill en speek rten M- raöe Mld- 8 d* mat- Bal- Bal ance i ge Zjjn de ministers ten slotte niet van oordeel, dat, voor zooverre uit het feit van de toelating van de verspreiding van genoemd pamflet en van het houden van genoemde vergadering mag worden afgeleid, dat aan Justitie en politie geen voldoende preventieve en repressieve bevoegd heden van strafrechterlijken en poütioneelen aard ten o.enste staan ter bestrijding van der- gelljk landsverraderlijk optreden, het reeds in het - algemeen, maar zeker in de tegenwoordige tijdsomstandigheden noodzakelijk is, dat de over heid over zoodanige bevoegdheden beschikt, en zjjn de ministers bereid te bevorderen, dat haar aeae zoo spoedig mogeltfk ter beschikking wor den gesteld? Het Eerste Kamerlid Bruineman (R. K> neeft aan de ministers van Algemeene Zaken en an Justitie vragen gesteld Inzake een dagbladbericht over een informatorische vergadering, te Am sterdam gehouden onder leiding van een d«vtor E. H. van Rappard. Het zou een informatieve vergadering betreffen van de Natlonaal-Socia- listlsche Kederlandsche Arbeiderspartij, waarin o. m. eenige personen, gekleed in de uniform der Duitsche S.A., aanwezig waren. De meeste aanwezigen waren getooid met een hakenkruis speldje. De partijleider dr. E. H. van Rappard heeft een toespraak gehouden, waarin een plei dooi werd gehouden voor de aansluiting van Nederland bij Duitschland. Voordat de verga dering uiteen ging; werd het Horst Wesseilled gezongen, terwijl men elkander bjj het afscheid begroette met den Dultschen groet „Heil Hitler” kampeertent eenige personen aan, die aan het „kampeeren" waren met de Jeneverflesch. Eenige honderden meters verder trof de politie een drietal spiritusdrinkers aan, die kampeer den in eenkippenhok. Proces-verbaal volg de en de „kampeerders” werden verwijderd. H. M. de Koningin heeft Dinsdagnamiddag in afscheidsgehoor ontvangen den heer G. Alexich, oud-buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Oostenrijk. De heer Alexich is benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Daarna hebben Z. Exc. en mevrouw Alexich aan den dlsch van H. M. aangezeten. Als deze mededeelingen over „een Informato rische" vergadering Juist zijn, vraagt de neer Bruineman, of de miiUsters het dan oirbaar achten dat dergeljjke taal in Nederland door Nederlanders wordt gebezigd, en, zoo niet, be boeren dan huns inziens tegen zoodanig op treden geen maatregelen te worden genomen? De Duitsche kruiser „Einden", welke meteen aantal adelborsten aan boord tijdens de Paasch- Deze onderscheiding werd door de aanwezi gen met luid applaus begroet. Namens de verschillende fracties voerden nog eenige raadsleden het woord. ZIJ roemden het krachtige bestuur en de groote onpartijdigheid, waarmede de burgemeester steeds de belangen der gemeente heeft gediend. Ten gemeentehuize volgde hierop een re ceptie. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep ver worpen van een Haaflemschen bankier, die door den kantonrechter te Haarlem op verzoek van het Landesgericht te Berlijn was opgeroepen als getuige in een voor dat Landesgericht gevoerd proces, waarbij het ging om door dezen bankier in Nederland voor een der procespartijen uitge voerde financleele transacties. De bankier beriep zich hierbij op het ver schooningsrecht, dat hem als bankier volgens de Duitsche wetgeving zou toekomen, doch de kantonrechter was van oordeel, dat bij de be slissing over deze vraag het Nederlandsche recht, dat geen verschooningsrecht voor een bankier kent, moest worden toegepast en verwierp' het gedane beroep op verschooningsrecht. Bij stemming sprak de vergadering er zich voor uit, dat met het geven van subsidie voor genoemde doeleinden zal worden voortgegaan. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voot Nationale Veiligheid. BI) enkele candldaatstelling werden in functie herkoaen de partijvoorzitter, K. Vorrink, de secretaris C. woudenberg en de secretaresse mej. mr. E. Rlbblua Peletier. De Zondagzltting was verder voor een groot deel gewijd aan de behandeling van het pro bleem „stad en platteland”. Twee Inleiders heb ben een referaat over dit onderwerp gehouden, n.l. dr. J. Krujjt uit Arnhem over de psycholo- glsch-sociologische zijde en het lid van de Tweede Kamer, Ir. H.Vos, leider van het we tenschappelijk bureau der SDAP, over de ver houding tusschen kranen en Inkomsten in de stad en op het platteland. Te zes uur werd het congres verdaagd en Maandagmorgen weer geopend. Tijdens deze slotzitting werden verschillende nog resteerende voorstellen van den beschrij vingsbrief behandeld. Daarna heeft ir. J. W. Albarda een rede gehouden over den internatio nalen en den nationalen toestand. Voor een ordening in Europa richtte spr. zijn oog op den Volkenbond. Over den Hnnenland- schen toestand zelde hij, dat Nederland met 400.000 werkloozen op een bevolking van acht millioen aan de verkeerde zijde bovenaan staat. Ook spr. erkent de noodzakelijkheid van uit breiding der bewapening. Maar deze regeerlng wil daaraan alles, den socialen welstand en de geestelijke welvaart van ons volk ten offer brengen. Aldus verliest het aan weerkracht, wat het aan militaire kracht wint. Er is echter ook een binnenlandsche vijand, die gevoed en versterkt wordt door de werk loosheid, die binnen onze grenzen heencht Het is een zedeljjke plicht en een economische noodzaak, hieraan een einde te maken. Naar wij vernemen, is aan prof. dr. O. A. F. Molengraaf! te Wassenaar, oud-hoogleeraar aan de Technische Hoogcschool te Delft en oud staats-geokrag van de Zuld-Afrlkaansche republiek, door ,De gedogiese vereniging van Suid-Afrlka” de Draper-medallle toegekend. Deze medaille is Ingesteld ter nagedachtenis van den geoloog dr. H. Draper en wordt toe- Een voorstel van de afdeellng Oostwoud om meer candldaten te stellen; die bekend zijn met plattelandstoestanden werd door het partij bestuur overgenomen. Met slechts twee stemmen tegen werd ten slotte het beleid van het partjjbèstuur goedge keurd. Volgens het Verslag der Eerste Kamer over het ontwierp van wet tot wijziging van de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel moge lijk even redige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, verklaarden eenige leden zich met de voorge stelde verlenging van den in artikel 13 der wet van 5 Mei 1933 gestelden termijn tot 1 Juli 1938 zeer wel te kunnen vereenigen. Van veel belang scheen hun voorts de wij ziging, die in art. 13 der wet de woorden .zoo mede de overgang tot den normalen toestand" Alle zittende leden van het partjjb^tuur wer den eveneens herkoaen in dien sin, dat ds. Dinsdag hipper» erie te uüge. majoor °e kist was bedekt met bloemef en Werd door Personeel van Van der Tak dragen. Aan de groeve voerde de directeur van Van der Tak’s Bergingsbedrijf, de heer Murk Leis, net woord. 8pr. teekende Sperling als een ,*e- doten kerel", die steeds ten volle zijn plicht deed en menigmaal een strijd had te overwin nen. Het had spr. het meest getroffen, dat nie- ®*nd Kees in zijn laatsten strijd had kunnen helpen. Nadat ds. B. J. van Oarderen, Ned.-Hervormd Predikant te Maassluis, woorden van dank had jeeproken, dankte een zwager van Sperling voor de zeer vele blijken van belangstelling, welke d* familie in deze droeve dagen had onder vonden. Daarentegen werd bU schriftelijke stem ming een motie van de afdeellng Amster- dam-11 aangenomen met 1004 tegen 872 stemmen en 10 onthoudingen, welke motie luidde: „Het congres is van oordeel, dat de wijze waarop sommige vooraanstaande partjjge- nooten hun persoonlijk inzicht ten opzichte van den huldigen staatsvonh openbaar meenen te moeten maken, verwarring ^icht onder de leden en afbreuk doet aan de werfkracht der partij.” In den avond van den Eersten Paaschdzg heeft de politie een inval gedaan in een perceel aan de Columbusstraat te ’s Gravenhage, waar de 19-jarige zoon des huizes, tijdens de uitstedig- heid van zijn ouders, een groot aantal vriendin nen en vrienden had genoodigd. Er waren in totaal zeventien Jongens en meisjes van om streeks 19 jaar, dus allen minderjarigen, die zoo danig huishielden, dat de buren het raadzamer achtten de politie te waarschuwen, die daarop dan ook een inval in het huis deed. Het kostte haar eenige moeite zich toegang te verschaffen, maar toen zij eenmaal was binnengedrongen, bleek het, dat er een dusdanige toestand heerschte, dat ingrijpen van de zedenpolitie on vermijdelijk was. De veelbelovende jongelui zjjn, na verhoor, naar hun resp. woningen gezonden. De zeden politie heeft de zaak in onderzoek. 118 jongste aanwinst van de Nederlandsche ™rtne, de flottieljeleider „Tromp”, is Dins- Akmiddag van Amsterdam naar Schotland "trokken, waar ter hoogte van Glasgow in ®P water snelheidsproeven worden genomen. ~on'mandant van het schip is kolonel L. A. Doorman. .■■Tromp” wordt met een week, hoogstens n dagen, in Amsterdam terug verwacht voor “werking van het geheel. edurende de oorlogsjaren is in f T Duitschland het geboortecijfer em- stig gedaald. MilUoenen mannen lagen In de bloedgrachten aan het front en ontelbare Jonge mannen verloren het leven, vóórdat het in een huwelijk zijn volheid had kunnen bereiken. Ontelba- ren ook durfden onder de schrikwekken de omstandigheden geen huwelijk aan of stelden het uit tot meer bemoedigen de tijden. Welken invloed deze periode van nameloos leed en ellende op de hui dige arbeidsmarkt in Duitschland uit oefent, moge blijken uit de cijfers, welke in de „Boe. Gids” als betrouwbaar wor den gegeven. In 1930 bereikten in Duitschland 630.000 mannen den twintig- Jarigen leeftijd, in 1937 bedroeg dit getal slechts 313.700. Een verschil dus van méér dan 300.000. Wat 300.000 nieuwe arbeidskrachten minder op de arbeids markt beteekenen, is ieder duidelijk. Het spreekt van zelf, dat In de komende Jaren het peil van 1930 geleidelijk weer zal worden bereikt en zelfs zal worden overschreden, en dit is te zekerder, nu de overheid in Duitschland alle mogelijke middelen als het verleenen van premies, toelagen, faciliteiten, e.d. aanwendt om het bevolkingscijfer zoo hoog mogelijk op te voeren. Vermoedelijk zal echter eerst in 1940 in de Duitsche werkloosheidscijfers het „voordeel”, tengevolge van de oor logsjaren, geheel zijn geliquideerd, en een zuiverder beeld van de verdienste van het nationaal-sociallsme op het gebied der werkloosheidsbestrijding tot uitdruk king komen dan thans, nu het aanzien lijk daalde mede tengevolge van een oorzaak, waaraan het nationaal-soclalis- tisch régime part noch deel heeft gehad en ook niet hebben kon. Voor een objectieve beoordeeling van de zegeningen van het Nazl-bewlnd zijn de hierboven vermelde cijfers niet zonder belang. ^Voor het Kantongerecht te Utrecht ia deaer dagen behandeld de strafzaak tegen het Sociaal-Democratisch Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, welk instituut op een Zondag ochtend voor zijn leden de film ,Drel Groeschen Oper had laten draaien. De kantonrechter deed Dinsdagmorgen uitspraak en veroordeelde ieder van de bestuursleden van bovengenoemde orga nisatie tot f 0.50 boete of één dag hechtenis. pwier leiding van den heer Willem Wiltschut, uit Arnhem, hield de „8t. Lebuinus”-vereeniging, de organisatie van katholieke onderwijzers in Aartsbisdom, Dinsdag in Hotel „Noord-Bra- tunt" te Utrecht haar 40ste algemeene verga dering. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter de actie tot wijziging van de leerlingen- ichaal, die wel geen resultaten heeft opgeleverd, maar waarvoor spr. toch dank bracht aan de medewerkers. Meer voldoening kan men hebben voor de ver legen regeling ten aanzien van het te werk (teilen van Jonge onderwijzers, ook al heeft de «reeniging daarop geen invloed. Het moet spr. ran het hart, dat hij bjj ontslagkwesties een gebrek aan collegialiteit hier en daar heeft moe ten constateeren. Voorts spoorde hij aan tot het propageeren ren een Missle-geest onder de leerlingen. De’ eerste Onderwjjzersdag, in Gelderland te houden, zal aan de Missie-actie gewijd worden. Als gasten werden welkom geheeten de heer De Boer, voorzitter van de zustervereenlging in het bisdom Haarlem, alsmede broeder Lorenzo en de heer Bot, vertegenwoordiger van de R.K. Mulo-vereeniging. Langdurig werd van gedachten gewisseld over de vraag, of de vereeniging in de toekomst door moet gaan met het geven van subsidie uit de Hoofdbestuurskas aan instellingen voor ideëele doeleinden, of dat dit werk door de afdeelingen bekostigd moet worden. Er waren afgevaardig den, die betoogden, dat „St. Lebumus”, behalve een'vakorganisatie, ook een standsorganlsatie is en dus verplicht, ook aan jdeëel werk te blijven doen. Daar werd tegenover gesteld, dat het gaat om de mogelijkheid, een en ander te financieren. De oud-wethouder, de heer Rikkers, bood den burgemeester namens den raad een zilveren Khaal met inscriptie aan. Hij deelde den scheidenden burgemeester mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft, hem te benoemen tot officier in de orde van Oranje-Nassau. et nationaal-sociallsme in Duitsch land heeft de hebbelijkheid alles, wat er te prijzen valt, op zijn cre- ditrekening te boeken en alles wat er te laken valt, te schrijven op de debet- nota van anderen. Propagandistisch moge deze methode succes hebben bij de gemakkelijk generaliseerende massa, die niet veel onderscheidingsvermogen bezit en wie men stelselmatig zoowel de kans als het materiaal onthoudt om haar on derscheidingsvermogen te scherpen, heel erg eerlijk en rechtvaardig is zij in ieder geval niet. Zoo heeft het Duitsche na- tlonaal-socialisme het steeds beneden zijn „waardigheid” geacht te erkennen, dat het systeem van Weimar met figuren als Stresemann en vooral Dr. Brüning begonnen zijn met een geleidelijke liqui datie van het Verdrag van Versailles, welke door Hitler gewelddadig voltooid werd. Voor de waardigheid van het na tionaal-socialisme pleit dit nlet-erkennen van verdiensten van anderen niet. Het na- tionaal-socialisme in Duitschland gaat er ook meer dan levensgroot op, dat het de werkloosheid radicaal heeft overwon nen. En inderdaad, wanneer men genoe gen neemt met de wijze waarop, moet men erkennen, dat het op dit gebied een geweldige prestatie heeft gedaan. De zoo hoog mogelijk opgeschroefde herbewa pening, de verplichte arbeidsdienst, de noodzakelljke uitbreiding van het amb tenarencorps, het opvoeren van .de leger- sterkte, de aanleg van autostrada's enz. hebben honderdduizenden weer werk verschaft, zij het dan ook soms tegen loonen, die na aftrek van de verplichte bijdragen aan de partij lager liggen dan de steungelden, welke verschillende werk lozengezinnen ten onzent ontvangen. Hitler heeft inderdaad handen vol werk gegeven aan het volk, d.wr. niet aan die volksdeelen, welke hij niet als zoodanig wenschte te erkennen, want aan die dee- len is vaak het werk ontnomen. Behalve het eigen land heeft hij heel Europa, Ja heel de wereld nieuw en groot werk ge geven, omdat de mogendheden uit wel begrepen eigenbelang en zucht tot zelf behoud Duitschland hebben moeten vol gen op den weg naar de smidse van Vul- canus, waar Herculeswapenrustingen worden gesmeed. Eén oorzaak is er ech ter, die het werklooaencijfer in Duitsch land aanzienlijk heeft doen terugloopen geheel buiten het nationaal-sociallsme om, een oorzaak, welke doorgaans ver geten of verzwegen wordt. Het Eerste Kamerlid jhr. De Savornin Loh man (C.-H.) heeft aan genoemde ministers vragen gesteld over een te Utrecht op ruime schaal verspreide oproeping tot een ook inder daad aldaar 11 April in het gebouw Tivoli ge houden vergadering, in welke oproeping, uit gaande van de „Natlonaal-Soclalistische groot- Duitsche beweging In Nederland", den Neder- landschen Arbeiders van het hoofd en de vuist' het voorbeeld der „Oostenrjjksche kameraden' voor oogen wordt gesteld. Eerstgenoemden wotftt aangeraden zich met hun .Duitsche kameraden" te „verbroederen", terwijl wordt voorgesplegelo dat ook hun „Hitler's socialisme" „vrijheid en brood” zal geven. In dit pamflet wordt een lezing van dr. Van Rappard over het onderwerp „Oos tenrijk vrlji.en wü?" aangekondlgd. terwijl het pamflet is getooid met het hakenkhuis en onderteekend is met den uitroep „Heil Hitler”? Adressant vraagt, of de ministers niet van meenlng zijn, dat dit pamflet. Indien het al misschien niet naar de woorden der wet een straf waardig karakter zou dragen, toch in al- gemeenen zin een landsverraderlijke strekking heeft, daar het In feite Nederlanders aanspoort om te bevorderen, dat .Oderland In een vreemd staatsverband wordt ingeljjfd. de politie te Albergen eens een kijkje nemen langs het Kanaal, trof zij in een Op voorstel van de afdeellng Almelo werd be sloten, de subsidie voor de OnderwUzers-Drank- bestr^dersclub „St. Gregorius” te schrappen. Geen instemming vond het voorstel van de afdeellng Almelo, om de subsidie voor het Rs- traitefonds te schrappen en dit fonds te liqui- deeren. Bij de begrootlng werd nog uitvoerig over het retraitewerk gesproken. Op een voorstel van het hoofdbestuur, de sub sidie op 500 vast te stellen, waren drie amen dementen Ingekomen. Verworpen werd het amendement, de vergoe ding op 100 te bepalen, waarna men accoord ging met een voorstel, ƒ200 uit te trekken. De begrootlng voor 1938 werd vastgesteld op 10.324, die voor 1939 .óp 9831. De afgevaardigde van Urecht maakte aanmer king op de vergoeding aan de hoofdbestuurs leden, die volgens hem te hoog is. Verschillen den spraken zich hierover uit, doch de post werd toch goedgekeurd. *elke in hoofdzaak betreffen": le. verbouwing en Inrichting van het voor malig gebouw van den Pensioenraad; 2e. versnelden afbouw van vier mijnenvegers en bij werktekening van Hr. Ms. O 16; 3e. convooldlensten In de Spaansche wateren (brandstoffen en herstellingen), verblijf van Hr. Ms. Van Galen in de Chineesche wateren, afsleepen van Hr.Ms. Hertog Hendrik in den Grlekschen archipel; 4e. aanmaak van torpedo's In eigen beheer (bouw van een werkplaats en aanschaffing van werktuigen) 5e. bouw en inrichting van een vuurleidlngs- herstel werkplaats 6e. voorzieningen aan magazijnen en huren van bergruimte in verband met de aanschaf fing van nieuw materieel (Defensiefonds) voor de landmacht; 7e. te Werk stelling van tijdelijk personeel b|j den bouw der kazematten en andere genie- werken; 8e. meer uitgaven voor reis- en verblijfkosten, ziekenverpleging en kostwinnersvergoeding; - 9e. uitbreiding van het aantal cadetten btj de Koninklijke Militaire Academie; 10, bijdrage Nationaal Luchtvaartlaborato rium; He. inkoop van diensttijd van capltulanten. In totaal wordt een bedrag 2.946 800 meer aangevraagd. Het Is niet mogelljk gebleken, het ge- heele bedrag der verhoogingen te oompen- seeren door vermindering van de op andere artikelen toegestane bedragen. Bij de artikelen wordt o.a. nog het vol gende opgemerkt: Teneinde niet meer geheel van het bui tenland afhankelijk te zijn. Is de wensche- Ijjkheid gebleken, 'n gedeelte van de door de zeemacht benoodigde torpedo's in den ver volge hier te lande te vervaardigen. Dit bovendien het voordeel, dat een gedeelte van de te betalen gelden voor de zeer kostbare torpedo's binnens lands wordt besteed en derhalve de werk gelegenheid wordt verruimd. Daarvoor is echter noodig, dat een werk plaats wordt gebouwd, welke van de noodige outillage dient te worden voorden. Met het oog op den gewenschten spoed is met de uitvoering van een en ander reeds een aanvang gemaakt. Voor de scholing van het geschutmakers- personeel is het dringend gewenscht, dat de herstellingen van vuurleldingstnstallatles In eigen beheer kunnen geschieden. Het inrichten van een daarvoor bestemde werkplaats was met het oog op den terugkeer naar Nederland van Hr. Ms. Java in 1937 en Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau in 1938, urgent geworden. doet vervallen. De verhoudingen in de binnen scheepvaart zijn, door welke oorzaken dan ook. nog verre van normaal. Hetgeen de minister In de Tweede Kamer te dezer zake heeft op- gémerkt, had de volledige instemming deaer leden. Zij zagen met veel belangstelling uit naar het ontwerp van wet, dat thans in voorbereiding is. Naar hun meening is afgezien van de uitvoe ring der wet van 5 Mei 1933 de groote fout geweest, dat wel de binnenscheepvaart aan banden werd gelegd en dan nog In hoofdzaak de particuliere binnenscheepvaart. Inclusief de kleinere Feeders, terwijl de groote binnenreede- rljen door allerlei ontheffingen vrijstellingen verkregen, doch de andere vervoermiddelen, soo- als beurtvaartautovervoer en spoorwegen vrij bleven of althans een veel grootere mate van vrijheid behielden. organisatorisch gebied werden Ingetrokken of verworpen, ter- eveneens werd verworpen het voorstel-Leldert, waarin de wen- scheHjkheld werd uitgesproken, dat de leden der partij geen ridderorden aanvaarden. Omto-ei der SD.. volgende: Nadat in de zitting van Zaterdagavond nog verscheidene sprekers het woord hadden ge voerd over het beleid van het partijbestuur kwam te ruim tien uur het partijbestuur aan het woord. De eerste spreker was de Amsterdamsche wet houder, de heer E. Boekman, dié zjjn houding verdedigde inzake een radio-rede ter gelegen heid der geboorte van Prinses Beatrix. Ir. J. W. Albarda beantwoordde de opmerkin gen van den heer v. d. Kleft, die o.m. had ge sproken over samenwerking met de katholie ken. Spr. wees op het ongemotiveerde in dezen aanval op de katholieken. Tenslotte ontraadde hij ook de aanneming van alle voorstellen, die op het nationale vraagstuk betrekking hebben. Te middernacht werd het congres verdaagd. Namens het partijbestuur lichtte Zondag morgen de heer W. Drees een aan het congres voorgestelde motie toe over het uitzenden van werklooze arbeiders naar Duitschland. In die motie werd geconstateerd, dat bljjkelljk in tal van gevallen geen aandacht wordt geschonken aan de toezegging, door den minister van Sociale Zaken gedaan, dat prln- cipleele bezwaren zouden worden geëerbiedigd. Geprotesteerd wordt tegen deze miskenning van de ernstige bezwaren, bjj velen bestaande tegen uitzending naar een dlctatuurstaat, zonder vrijheid van meenlngsultlng en van organisatie. Met de meeste klem wordt er op aangedron gen, dat onmlddellljk overeenkomstig de ml- nisterieele belofte zal worden gehandeld. In de middagvergadering werd deze motie in verscherpten vorm goedgekeurd. grave ge- Ingediend Is een wetsontwerp tot wijziging en verhooglng van het achtste hoofdstuk der Rjjksbegrootlng voor het dienstjaar 1937 (De fensie). Aan de Memorie van Toelichting is het vol gende ontleend: In de Memorie van Antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer betreffende het 1ste hoofdstuk der Rljksbegrootlng voor het dienstjaar 1937 heeft de regeerlng toegezegd, zoodra over de noodige gegevens betreffende den Invloed van de monetaire maatregelen op de begrootlng 1937 beschikt zou worden, door dc Indiening van suppletotre begrootingen de vereischte correcties te zullen aanbrengen. Thans kan ten aanzien van een aantal artikelen der Defenslebegrooting 1937 wor den becijferd, welke verhoogingen deze artikelen door de monetaire maatregelen zullen ondergaan. Het onderwerpeljjke wetsontwerp strekt tot het aanbrengen van bovenbedoelde correcties, voor zoover deze thans bekend zjjn, tot een totaal bedrag van rond 700.000. Voorts is mede aanleiding geweest tot het tndienen van dit wetsontwerp' a. het houden van de derde herhalingsoefe ning in October jj.; b. het aanstellen in vasten dienst op 1 Juli 1937 van een groot aantal arbeidscontractanten die blijvende functies innemen: c. eenige dringend noodzakelljke uitgaven ten behoeve van het materieel en het personeel. Nadat de heer Willem Wiltschut als lid van het hoofdbestuur herkozen was, wees de verga dering hem ook weer tot voorzitter aan. De heer E. J. Luyf, Utrecht, blijft secretaris, terwijl de heer H. Leemrjjse opnieuw tot ver- eentgingsredacteur gekozen werd. Vervolgens kwamen nog verschillende voor stellen aan de orde. De afdeellng Stad-Groningen stelde voor, krachtige actie te voeren ter verkrijging van verlaging der examengelden. Ook zag zjj gaarne, dat het Hoofdbestuur Ijverde, om afgewezen can dldaten In de gelegenheid te stellen, zich aan het examen te onderwerpen voor de helft van het vastgestelde bedrag. In deze richting wordt reeds gewerkt, doch het hoofdbestuur zal er bl) het Katholiek On derwijzers Verbond op aandringen, dat met deze actie wordt voortgegaan. Op de algemeene begraafplaats te Maassluis h Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van zoo tragisch op de Westerschelde om het léven gekomen duiker C. Sperling ter aarde besteld. Op den doodenakker waren vele belangstel lenden aanwezig, onder wie de burgemeester tan Maassluis, de heer P. A.-Schwartz, verte- lenwoordigers van Van der Tak’s Bergingsbe drijf en van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst, alsmede vele collega’s en vrienden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1938 | | pagina 13